Výsledkem úpravy Američana Adama Whittakera přitom není nablýskaná a excelentně fungující stavba, ale nedokonale vypadající a ne vždy startující Subaru Impreza 2.5 RS, které přišlo o všechny důležité prvky, které jej zprvu dělaly pravým Subaru.

Důvod projektu? Hlavně zábava a provokace komunity nadšenců do japonských aut. Vám ostatně nepřijde jako sranda utratit v přepočtu asi 3,2 milionu korun za skoro nekončící pronásledování vyššího výkonu? Whittaker v průběhu deseti let úpravování zničil tři ploché motory, jeden dokonce z modelu WRX STI, a nakonec své Subaru musel upravit tak rozsáhle, že by jej snad proklínali i původní inženýři z automobilky.

Exoti na prodej.
Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

To vše kvůli honbě za výkonem u hranice 400 koní (294 kW). Nakonec se mladý Američan rozhodl, že motory Subaru nejsou k jeho ladění ideální a pod kapotu Imprezy nahodil legendární přeplňovaný šestiválec 2JZ-GTE z Toyoty Supra. Motoru ke všemu musel ustoupit i pohon všech kol, takže tato Impreza je pouze zadokolka.

Vlastně celá příď s uložením motoru musela být rozsáhle upravena k uložení většího šestiválce a jeho převodovky. Té stála v cestě i přepážka mezi motorovým prostorem a kabinou. Na estetiku celé zástavby se však moc nehledělo.

První ilustrace omlazené Škody Fabia.
Škoda potvrdila premiéru omlazené Fabie. Podívejte se na první obrázek

Nyní už má tato „splácaná“ Impreza výkon 655 koní (482 kW), nicméně využití této síly je limitováno problémy s trakcí. Obrovská turbodíra laděného motoru způsobuje, že jízda s vozem není vůbec jednoduchá, přičemž standardně široké pneumatiky náběh síly vůbec nezvládají a protáčejí se v jednom kuse. Což je na druhou stranu skvělé pro jejich efektní pálení.

Udržovat motor v ideálních otáčkách také není možné, jelikož budíky nefungují zrovna přesně. Při pokusu o náhlou akceleraci, doprovázenou okamžitým protočením kol, se pak z palubní desky vysype kaplička dodatečných budíku z palubky na řidiče.

1. Toyota Corolla. Prodaných vozů: 1 224 990
Nejprodávanější auta roku 2017. První místo není překvapivé, jak dopadla Škoda?

Těžko říct, jestli je v tomto stádiu Whittakerova Impreza jeho vysněným autem. Každopádně se ale jedná o klasický projekt, který zřejmě nikdy nebude na sto procent dokončen. Auto se před nedávnem snažil úpravce nabídnout k prodeji právě za částku v přepočtu 3,2 milionu korun. Neúspěšně. Pro srovnání, za tyto peníze v USA seženete třeba Chevrolet Corvette ZR1, Porsche 911 GTS, McLaren 570S nebo Mercedes-AMG GT.

Záběry auta v akci můžete vidět na videu komediálního YouTube kanálu RegularCars, který auto komentuje svým svérázným humorem.

Zdroj: Youtube