Těžko asi budete mezi sportovními vozy hledat větší ikonu než Porsche 911. Jde o model, který vás při zmínce automobilky Porsche napadne jako první, a zřejmě tomu tak bude ještě hodně dlouho. Vždyť od představení v roce 1963 je „devětsetjedenátcka“ stále i dnes považována za to jediné „definitivní“ Porsche.

Mnozí nadšenci do německé značky pak budou určitě vědět, jak vlastně známý model dostal své označení. Ostatně na toto téma Porsche nyní vydalo i video z nové série, kde jsou vysvětlovány zásadní otázky o samotné automobilce.

Srovnání akcelerace u naftových verzí BMW řady 5.
VIDEO: Souboj nafťáků od BMW. Jak velký rozdíl je mezi jednotlivými motory?

Porsche 911 mělo být ještě před uvedením na trh označeno trojčíslím „901“, jenomže nedlouho po oznámení nového modelu dostala značka vlídný dopis od francouzského Peugeotu. Ten měl všechna tříčíselná označení s nulou uprostřed zaregistrována pro své modely a Porsche tak chtěl přátelsky upozornit, že svůj sporťák by raději nemělo nazývat 901, pokud nemají v plánu řešit situaci u soudu.

Samotná číslice 901 potom fungovala jako pokračování stylu označování tehdejších Porsche. Například jistá formule Porsche z roku 1962 se nazývala 804 a značka tedy chtěla své nové modely uvádět se stále vyššími číslovkami. U závoďáků ovšem toto značení Peugeotu zprvu moc nevadilo, jelikož z marketingového hlediska neměly na francouzské osobáky žádný vliv. Nakonec však Porsche i u závodních vozů přestalo číslovky s nulou uprostřed používat. 

DIOSS Rebel Nova.
Český Rebel měl být lehkým sporťákem s technikou Škody. Vznikly jen tři kusy

Porsche tedy muselo v celkem krátké době vymyslet pro vůz nové označení, přičemž číslice 9, 0 a 1, která se měla objevovat na zádích a v interiérech vozů, už byla dávno vyrobena. Cílem bylo pozměnit označení modelu tak, aby případné změny razantně neovlivnily výrobu a samozřejmě nebyly příliš nákladné.

Stuttgartská značka proto udělala velmi jednoduchou změnu a nulu v trojčíslí nahradila další jedničkou. Z Porsche 901 se rázem stalo Porsche 911 a obě automobilky byly v rámci mezí spokojeny. A takto jednoduše vzniklo označení pro jedno z nejlegendárnějších sportovních aut na světě.

Zdroj: Youtube