Tyto detaily, které jsou pro Golf GTI - a v posledních letech i pro další GTI modely od Volkswagenu, či Golfy GTD a GTE - typické, vymyslela designérka Gunhild Liljequist, vyučená malířka porcelánu, která pracovala pro Volkswagen mezi roky 1964 a 1992. Do automobilky nastoupila jako první vůbec první žena v oddělení designu.

"Inspirovala jsem se u svých cest po Velké Británii. Vždycky se mi líbily tamní kvalitní látky s kostkovanými vzory," prozradila Liljequist. "Můj úkol byl tehdy jasný. Dělali jsme na sportovním Golfu, o němž nikdo ještě nic neviděl, takže jsem k tomu přistoupila s pohledu sportovnosti. Černá barva působí sportovně, ale chtěla jsem také nějaké barvy a kvalitu. Můžeme tedy říct, že GTI v sobě má prvek britské sportovnosti," tvrdí.

Z její hlavy pochází také nápad vyrobit hlavici řadicí páky ve tvaru golfového míčku. Tento koncept byl sice původně vedením zamítnut, nakonec se ale do auta dostal.

Kostkovaný vzor (v katalogu jej najdete pod označením "Clerk") a řadičku připomínající golfový míček ale nenajdete ve všech generacích Golfu GTI. Pokud nepočítáme různé speciální edice, objevují se tyto detaily pravidelně opet od páté generace. Na jejich různá provedení se můžete podívat v galerii.