Po mnoha desetiletích nečinnosti a chátrání je voziddlo Volkswagen Transporter T1 Half-track Fox opět ve skvělé kondici. O jeho záchranu se postarala divize Užitkové vozy koncernu Volkswagen.

Na to, jak vozidlo vypadá, se můžete podívat do naší fotogalerie.

Automobil vznikl přestavbou klasického Transporteru T1, který sjel z výrobní linky továny v Hannoveru v roce 1962. Jeho rakouský majitel Kurt Kretzner, který býval vášnivým lyžařem, se ho ale brzy rozhodl předělat na vůz, který vyšplhá až na samotné alpské vrcholky.

Nejprve sice sháněl na trhu vozidlo, které by mu vyhovovalo, ale když nic takového nenašel, pustil se sám do práce. Nakonec vytvořil vůz, který má místo původních dvou celkem čtyři nápravy.

Auto jsme zkoušeli v mrazivém počasí
Do Česka dorazil nový Volkswagen Multivan. O přízeň bude bojovat i s tím starým

První dvě jsou natáčecí, na zbývajících dvou vzadu je přidělán speciální pás. Vůz, na kterém strávil čtyři roky prací, dostal jméno Transporter T1 Half-track Fox (v překladu něco jako polopásová liška). Kromě jednoho, který používal sám, vytvořil ještě jeho identické dvojče a začal stavět i třetí kus. Ten však zůstal nedokončen. Do současnosti se zachoval pouze jeden jediný vůz, který pak prošel rukama různých majitelů.

Motor z Brouka

Dnes, po dokončené renovaci, má vůz opět původní oranžovou barvu, má na všech nápravách má bržděná kola a samosvorné diferenciály. Díky tomu pak pak je možno využívat náležitý záběr rovněž v hlubokém sněhu.

VW ID.BUZZ
Ikonický minibus Volkswagen se vrací. Ovšem už jezdí na elektřinu

Stejně jako před více než padesáti lety má dnes vozidlo své hliníkové pásy pokryté vrstvou gumy (kvůli zamezení poškození asfaltových cest) i útulný dřevěný interiér.

Vůz pochopitelně nadále pohání klasický motor původně určený pro typ Brouk. Jedná se tedy o zážehový dvouválec typu boxe, který má zdvhový objem 1192 cm3. Nejvyšší výkon 34 koňských sil umožňoval vyvinutí nejvyšší rychlosti cca 35 kilometrů v hodině.