Volvo se nedávno rozhodlo pro úplný přestup do oblasti elektromobility a například také omezilo maximální rychlost svých osobních vozů na 180 kilometrů v hodině. Nyní představitelé značky přijali další rozhodnutí:

"Počínaje novým modelem C40 Recharge nebudou v žádném z nových plně elektrických vozů Volvo využívány kožené materiály," informovala automobilka v tiskové zprávě.

Na vůz i jeho interiér se můžete podívat do naší fotogalerie.

Opatření je součástí celé šíroké strategie. Už pro rok 2025 si automobilka vytyčila jako svůj cíl, aby bylo 25 % materiálů, z nichž budou vyrobeny nové vozy Volvo, recyklovaných nebo biologicky odbouratelných. Do roku 2040 pak hodlá přejít na podnikání vycházející z oběhové ekonomiky. 

K rozhodnutí společnosti začít vyrábět interiéry bez podílu kůže přispěly mimo jiné také obavy z negativního dopadu chovu skotu na životní prostředí, který vede například k odlesňování krajiny. "Odhaduje se, že chov hospodářského dobytka stojí za přibližně 14 % globálně vyprodukovaných emisí skleníkových plynů pocházejících z lidské činnosti, přičemž se většina těchto emisí připisuje právě chovu skotu," píší dále autoři tiskové zprávy. 

Místo kůže hodlá výrobce Volvo Cars nabízet svým zákazníkům rozmanité alternativy z vysoce kvalitních udržitelných materiálů získaných z biodegradabilních a recyklovaných zdrojů. Příkladem je nový interiérový materiál Nordico vyrobený přímo společností Volvo Cars a tvořený textilním materiálem z recyklátu, jako jsou například PET lahve, biomateriálem pocházejícím z udržitelného švédského a finského lesního hospodářství a recyklovaným korkem, který byl původně využíván ve vinařském průmyslu.

Také živočišný odpad je tabu…

Přitom tento materiál bude používán jako standard v nejvyšších výbavách vozů Volvo. Naopak se zatím švédsko-čínská automobilka nehodlá zříci čalounění s podílem vlny. Ovšem musí být získaná od dodavatelů, kteří se mohou prokázat certifikátem o odpovědném zacházení se zdroji.

„Pokud chceme být progresivním výrobcem automobilů, potřebujeme vyřešit všechny problematické oblasti udržitelnosti, nejen emise CO2,“ uvedl Stuart Templar, ředitel pro globální udržitelnost ve společnosti Volvo Cars. „Důležitou součástí této práce je odpovědné využívání zdrojů, kam patří i ohleduplné zacházení se zvířaty. Zavedení interiérů bez použití kůže pro naše čistě elektrické vozy představuje rozumný krok na cestě k vyřešení tohoto problému,“ dodal.

Společnost Volvo Cars se navíc  snaží omezit využívání zbytkových produktů živočišné výroby, které jsou běžně používány při výrobě plastů, gumy, maziv a lepidel buď jako součást výsledného materiálu, nebo jako procesní chemikálie v rámci výroby či ošetření materiálu. 

K tomuto kroku společnost přistupuje, protože je přesvědčena, že i když je cesta „bez kůže“ vykročením správným směrem, jen toto opatření nestačí, aby se staly interiéry zmíněných vozů veganskými.

„Ačkoli bude hledání materiálů a produktů na podporu dobrých životních podmínek zvířat náročné, není zde důvod, proč před tímto závažným problémem zavírat oči,“ prohlásil Stuart Templar. „Jedná se o cestu, kterou stojí za to podniknout. Skutečně progresivní a udržitelný způsob myšlení znamená klást si nepříjemné otázky a aktivně na ně hledat odpovědi," uzavřel.