Pokud kolem vás projede, pravděpodobně si ani nevšimnete, že je na Škodě Superb, kterou si vzala do parády britská firma UTAC Special Vehicles, něco zvláštního.

Až při podrobnějším zkoumání uvidíte, že je kolem čelního skla a rovněž všech bočníh okének poměrně široký černý pruh. Tak už lze vytušit, že posádku uvnitř neoddělují od okolního potenciálně nebezpečného světa klasická automobilová skla, nýbrž mnohem tlustší neprůstřelná.

Auto si všech stran a rovněž zevnitř můžete prohlédnout v naší komentované fotogalerii.

Jasno vám pak bude až poté, když vám někdo, tak jako mně, dovolí vzít za kliku a posadit se dovnitř. Dveře jsou toviž o hodně těžší a jejich otevírání, zejména pokud auto stojí nakloněné směrem od vás, není práce pro křehkou dámu.

Uvnitř pak už, pokud si odmyslíme, že jsem musel řídit verzi připravenou pro Velkou Británii, tudíž s pravostranným řízením, není nic mimořádného. Jen bezpečnostní pás si nemůžete výškově nastavit a skrze čelní sklo, které je ukotvené v zesílených čelních sloupcích, je poněkud zhoršený výhled šikmo vpřed. Na dveřích sice najdete tlačítka pro elektrické stahování okének. Jsou však nefunkční, protože skla jsou v zesílených rámech ukotvena napevno.

Záběry z testování
Projeli jsme "slovenský" Defender upravený pro ozbrojené síly. Budí respekt!

Také vstupní otvor je poněkud menší, než v autě, které sjelo z výrobní linky ve východočeských Kvasinách. To proto, že posádku ze všech stran, tedy i zespodu a shora, obklopuje speciálně vytvarovaný pancéřový monokok. 

"Přesný stupeň balistické odolnosti vám bohužel nemůžu prozradit, ale je na velmi vysoké úrovni. Zejména ve vztahu k dalším důležitým parametrům jako jsou cena a hmotnost," sdělil mi specialista společnosti Autosalon Dajbych, která tyto Superby hodlá do České republiky dovážet a zde je nabízet policejním i dalším speciálním složkám.

Pancéřování z Německa

Pancéřování je vyráběno pomocí speciální technologie německé společnosti Benteler. V porovnání s konkurencí jsou příslušné ochranné prvky lehčí a levnější. Samozřejmě při zachování všechn požadovanných ochranných parametrů. Další výhodou je poměrně rychlá výroba. "Garantujeme, že by zákazník na objednané auto nečekal déle než půl roku," sdělili mi lidé z Autosalonu Dajbych.

S šestkolovým Hiluxem jsme se mohli i projet
V Plzni stvořili šestikolový pickup Hilux. Projede vším a má skvělou nosnost

Pasažeři ve voze pak budou ochráněni proti střelbě z klasických ručních palných zbraní, neohrozí je ani střepiny z ručního granátu a výbušnina odpálená u boku vozu. Prostor kabiny je rovněž vzduchotěsný.

Oproti běžným Superbům má upravený kus větší brzdy (vzadu jsou například ventilované kotouče), podvozek připravený na vyšší hmotnost (celková hmotnost včetně užitečného zatížení 460 kilogramů je 2800 kilogramů) a je připravený na montáž speciálních doplňků jako jsou například majáky.

Za zadními sedačkami je únikový výlez. Jak jsem zjistil, vlastně nejde o nic jiného, než o možnost odklopit opěradlo, přemístit se do zavazadlového prostoru a pak opustit vozidlo po zvednutí pátých dveří.

Superby od UTAC Special Vehicles pohánějí vždy nejsilnější možné motorizace. Ať už vznětové nebo zážehové. Předváděcí exemplář, který vznikl již v roce 2017 a od té doby ujel přibližně padesát tisíc kilometrů, poháněl přeplňovaný zážehový čtyřválec s výkonem 162 kW, což byla v té době nejsilnější možná verze. Nyní by ale zákazník dostal agregát s 206 kW (přes 280 koňských sil), případně s dvousekoňovým dvoulitrovým turbodieselem. Teoreticky je možné připravit také verzi s hybridním pohonem.

Zmíněný agregát 162 kW, který byl ve voze, za jehož volant jsem v ulicích hlavního města na pár desítek minut usedl, má přece jen s autem, v němž navíc jeli čtyři dospělí muži, už docela dost práce. Zejména při rozjezdech byla hmotnost cítit,. "Musíte dát plný plyn," poradil mi zkušený prodejce, který má s řízením pancéřovaných aut bohaté zkušenosti.

Ani v současné době se ve SVOS Přelouč výroba pancéřovaných vozů nezastavila. A zakázek je zatím dost
Nenápadné bezpečí. V Přelouči vyrobí každý rok stovky pancéřovaných aut

Jízdní vlastnosti se pak již prakticky nelišily od klasických Superbů. Jen na zpomalovacích retardérech bylo poznat, ze podvozek je naladěn o něco tvrději. Naopak v zatáčkách se pak auto vinou sníženého těžiště naklánělo méně. Brzy při klasických situacích v městském provozu neměly se zpomalováním a zastavováním žádný problém.

Ve Velké Británii již policie a další instituce využívají více než 450 takovýchto Superbů. Na tento škodovácký model se řidiči museli přeškolit z dříve používaných Opelů (v Británii Vauxhall) Insignia. Vývoj takto upravených Superbů začal již v roce 2016 a UTAC při něm spolupracovala jak přímo s experty v Mladé Boleslavi, tak rovněž s techniky z dovozní organizace Škoda UK.

Proto také lze takovéto vozy servisovat přímo u autorizovaných dealerů se škodováckým logem ve Velké Británii a totéž bude možné rovněž u nás.