Zákazníci Audi v Nizozemsku právě přicházejí o možnost objednat si takzvaně do výroby nějaký model s dieselovým motorem. Důvodem je údajně strmě klesající zájem o tento typ pohonné jednotky.

Přitom právě turbodiesel s legendární zkratkou TDI byl svého času příčinou obrovsky se zvyšujícího zájmu o osobní automobily poháněné díky energii ze spálené nafty.

Na milníky ve vývoji tohoto agregáu se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

Poprvé ho koncern Volkswagen využil v roce 1999 v modelu Audi 100. Jednalo se o pětiválec s objemem dvou a půl litru a výkonem 120 koňských sil. O dva ky později pak přišel motor, na který s láskou vzpomíná nejeden taxikář či obchodní cestující. Pohonná jednotka 1,9 TDI s výkonem 90 koní se v roce 1991 nejprve využívala rovněž v Audi - v typu 80, ale již o dva roky se dostal pod kapotu vozu VW Golf.

Po tomto čtyřválci následoval šestiválec - 2,5 TDI a od roku 1999 se v první generaci luxusní limuzíny A8 nabízel rovněž osmiválec. Tím ovšem snaha motorářů neskončila. Pro Touaregy a Phaetony byl připraven desetiválec s objeme rovných pět litrů. A Audi Q7 v roce 2006 dostalo dokonce motor s dvanácti naftou plněnými válci. Ten poskytoval řidiči k využití pět stovek koňských sil.

Technologii motorů TDI Audi uplatnilo rovněž ve speciálech, s nimiž vítězilo ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans.

Byly také dieselové tříválce

Na opačném spektru výkonového spektra byl tříválcový motor 1,2 TDI určený pro Volkswagen Lupo s normovanou spotřebou tří litrů na sto kilometrů a agregáty 1,4 TDI a 1,6 TDI.

První útlum zájmu o motory TDI koncernu Volkswagen přišel po emisní aféře, kterou odhalily americké orgány, a která stála funkci (a v některých případech dokonce i svobodu) řadu významných činovníků koncernu s logem VW. Tehdy se prokázalo, že motory mají v sobě speciální software, který dokázal rozeznat, že je vůz v daném okamžiku ve válcové měřicí zkušebně. Následně upravil své parametry tak, aby vyhověl stanoveným normám na emise oxidů dusíku. Ovšem v běžném provozu vůz vypouštěl do ovzduší mnohonásobně větší množství těchto škodlivých látek.

Právě kvůli plnění emisních norem se dieselové motory (nejen tyto TDI Volkswagenu, ale od jiných výrobců) postupně doplňovaly o filtry pevných částic a systémy pro vstřikování močoviny do výfukových plynů.

Díky tomu již tyto motory životní prostřední zatěžují podstatně méně a po zahřátí dokonce v řadě ohledů méně než zážehové motory. Také proto chce Volkswagen nadále tyto agregáty vyrábět a dokonce je stále vyvíjí. S tím by měl, podle mluvčího tuzemského zastoupení značky Volkswagen Davida Valenty přestat zřejmě v roce 2026. Do té doby však přijde na trh ještě jedna generace "tédéíček".

Definitivní konec vozů se spalovacím motorem chystá Volkswagen pravděpodobně na rok 2035.