Sílící respekt korejské značky Hyundai mezi odborníky dokládá také počet vozů, které jsou zařazené do nového výběru vozů pro anketu Světové auto roku 2022. Jsou tam hned tři a tolik nemá žádný jiný výrobce.

Na ně a jejich konkurenty se můzete podívat do naší fotogalerie. Vozy jsou seřazeny podle abecedy.

Mezi nominovanými vozy Hyundai pro rozhodování poroty jsou Ioniq 5, Staria a Tucson. Posledně jmenovaný automobil se ve verzi pro evropské zákazníky vyrábí v tuzemských Nošovicích. Také zbylé dva vozy jsou "globálními modely" a svéz se v nich budou moci také tuzemští zákazníci. Ioniq 5 právě vstoupil na trh, Tucson již je na něm od loňska a Staria se dostaví do showroomů Hyundai v České republice během nastávajícího podzimu.

Elektromobily tvoří ve výběru ještě menšinu. Patří mezi ně Audi Q4 e-tron, BMW i4, Hyundai Ioniq 5 a Kia EV6. Také Genesis G70 může být poháněn elektřinou.

Více než deset z novinek bude mít čistě elektrický pohon
Velký přehled nových aut pro druhé pololetí. Nejvíce jich přiveze Kia

Několik z nominovaných vozů není (zatím) určeno pro Evropu. Například se jedná o Mitsubishi Outlander či Subaru BRZ.

Také soutěž o nejlepší elektromobil

Kromě hlavní kategorie se v rámci Světového auta vyhlašují ještě nejlepší automobily v jednotlivých dílčích segmentech. Například v soutěží o Luxusní auto roku je Audi e-tron GT, BMW iX, BMW iX3, Genesis GV70, Land Rover TBD, Toyota Land Cruiser a Volvo XC40 Recharge.

O zisk titulu Nejlepší výkonné auto roku 2022 se pak ucházejí BMW M3/M4, Hyundai Elantra N, Hyundai Kona N, Porsche 911 GT3, Porsche Cayenne Turbo GT, Subaru BRZ a Toyota GR 86.

Toyota Aygo Prologue
Toto je nový minivůz pro továrnu Toyoty v Kolíně. Aygo bude vypadat drsně!

Poprvé se také bude vyhlašovat nejlepší elektromobil. Tohoto klání se účastní Audi Q4 e-tron, BMW i4, BMW iX, BMW iX3, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6 a Volvo XC40 Recharge.

Ještě se doplní "soutěžící" do kategorií Městské auto a Auto s nejlepším designem.

Vítězové budou vyhlášeni 13. dubna příštího roku.