Již během letošního jara si první zákazníci začnou přebírat hotové motocykly Böhmerland 21. V rozhovoru pro Deník a Automix.cz to uvedl duchovní otec projektu Petr Knobloch.

"Do naší firmy jsme koupili pětiosý obráběcí stroj, který nám pomůže v našem hlavním oboru, což je výroba prototypů, a současně se na něm budou obrábět i díly pro naše motocykly," uvedl na výstavním stánku během výstavy Motosalon v Brně.

"Výsledné kusy nebudou zcela stejné jako tento vystavený exemplář. Například si zákazníci můžou zvolit barevné provedení. Vždy ale tak, aby to bylo v souladu s historií značky Čechie-Böhmerland," dodal Knobloch. Motorku pohání spalovací agregát s objemem 600 cm3 a přeplňováním pomocí kompresoru. Výkon je kolem 60 koní. Z naplánovaných deseti exemplářů je již sedm zarezervováno. K dispozici jsou tak poslední tři kusy tohoto unikátu. Cena činí zhruba půldruhého miliónu bez DPH.

Novodobá verze motocyklu Čechie-Böhmerland
Nová Čechie - Böhmerland se ukázala v bývalém sídle značky. Vypadá skvěle

I když na stánku v Brně stál také prototyp elektrické verze motocyklu Böhmerland 21, v tomto případě zřejmě produkční verze nevznikne. "I když to nemůžu tvrdit stoprocentně, vždy záleží na zájmu zákazníků," dodal.

Nový typ pohonu má být revoluční

Momentálně však již přemýšlí o zcela novém typu motocyklu, který by měl dostat velmi speciální typ pohonu. "Energie nebude pocházet z baterií, ale více zatím prozradit nemůžu. Každopádně bude jeho provoz bez emisí a jedná se o velmi revoluční technologii" uvedl.

Jeho design je již v hrubých rysech hotov. Také v tomto případě je autorem trvarů stroje designér Jan Hrbek. Zatím však existuje pouze ve formě počítačové vizualizace. "Pro tento projekt hledáme investory. Rádi bychom ho totiž vyráběli už v podstatně větších sériích. Alespoň v řádu stovek kusů," dodal Knobloch.

Firma JAC Jaroslava Cvacha z Horažďovic nabízela nejlevnější typ motocyklu v kubatuře 500.
První motorku v Československu vyrobili před 120 lety. Konkurentů pak bylo 130

Původní motocykly značky Čechie-Böhmerland se vyráběly v letech 1924-39 původně v Krásné Lípě, později v Kunraticích u Šluknova. V nabídce byl i nejdelší motocykl světa, který měřil 3,2 metru a mohli se na něm přepravovat tři lidé. Majitelem firmy byl Albin Hugo Liebisch. Celkem vzniklo kolem tří tisíc motocyklů této značky.