Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ADAM HRBÁČ

Adam Hrbáč / Vyškovský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Povodí Moravy plánuje na Litavě opatření proti povodním

Slavkovsko – V případě hrozících povodní nebudou jen lépe informovaní, o což se postará nový varovný protipovodňový systém, ale nejspíš i lépe ochránění. Týká se to několika obcí na Slavkovsku, jejichž územím protéká řeka Litava. Povodí Moravy totiž plánuje nová opatření, která mají lépe uchránit před velkou vodou například Hrušky, Zbýšov nebo Vážany nad Litavou.

Čtyřměsíční vlakové výluky mezi Brnem a Nesovicemi se obávají řidiči i cestující

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Bezpečnější průjezd a vyšší rychlost vlaků na trati mezi brněnskými Černovicemi a Nesovicemi na Vyškovsku má zajistit rekonstrukce železnice, která startuje v sobotu. Kvůli ní čeká cestující v osobních a spěšných vlacích čtyřměsíční výluka. Místo vlakem budou až do konce listopadu cestovat výlukovými autobusy.

Defibrilátor může zachránit život. Chtějí ho mít i v Hruškách

Vyškovsko – Naposledy minulý víkend byli policisté na Vyškovsku nucení použít automatizovaný externí defibrilátor. Vyžádal si to případ v Ivanovicích na Hané.

Podali námitku na podjatost soudce. Expozici bude řešit někdo jiný

Slavkov u Brna – Ve sporu ohledně napoleonské expozice na slavkovském zámku, který vede společnost AusterlitzPro s městem, už se minulý měsíc schylovalo k hlavnímu líčení na Krajském soudě v Brně. Nakonec se ale neuskutečnilo. Žalobce AusterlitzPro totiž podal námitku na podjatost soudce Borise Filemona. Výsledek: případu se ujme někdo jiný.

Úvěry Slavkova: 40 milionů a město chce další. Vyškov je dál bez dluhů

Vyškovsko – Až do roku 2030 bude Slavkov u Brna splácet úvěr na stavbu nového oddělení školky Zvídálek, které vzniklo při Základní škole Komenského. Z půjčených dvaceti milionů korun zbývá doplatit bance ještě šestnáct a půl. Ke konci minulého měsíce činil celkový dluh města něco přes čtyřicet milionů korun. A další miliony k němu brzo přibudou, jelikož radnice má předjednaný další úvěr na koupi nemovitosti společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov, kam chce přestěhovat sídlo technických služeb.

Řidiči kritizují zužování rousínovského průtahu. Naopak chválí kruhový objezd

Rousínovsko /FOTOGALERIE/ – Terčem kritiky byla po mnoho let a další roky se mluvilo o její opravě. Vysoká náročnost a komplikace spojené s tak velkou stavební akcí ale zahájení rekonstrukce silnice mezi Tučapy a Rousínovem, kterou vlastní a spravuje Jihomoravský kraj, několikrát odsunuly. Loni na podzim se však Správa a údržba silnic už mohla do oprav pustit. A letos od konce září se nejen řidiči konečně dočkají hladkého průjezdu městem i blízkými Komořany a Tučapy. Navzdory skoro všeobecnému pozitivnímu vnímání se však proti způsobu oprav objevují první námitky.

Alternativní škola v Rousínově? Zatím jen formou domácího vzdělávání

Rousínov – Přestože minimální počet dětí nebyl naplněný, projekt nekončí. Do nové alternativní školy Krasohled, která vznikla v Rousínově, se pro příští školní rok zapsaly pouze čtyři děti, přitom se pro zahájení provozu počítalo alespoň s třinácti. I tak ale škola v září otevře, třebaže ne v doslovném slova smyslu. Fungovat bude formou domácího vzdělávání. Příští rok už ale má být vše jinak. Tedy snad.

Rousínovský strážník dostane asistenta. Později snad i kolegu

Rousínov – Před nedávnem dostala novou kancelář, nyní posílí o asistenta, respektive asistentku. A do konce roku má její řady rozšířit další strážník. Městská policie v Rousínově, která se zatím spoléhá na jediného strážníka, zažívá rok plný změn. S většinou z nich si ještě nemůže být nikdo tak docela jistý, každopádně z výběrového řízení na asistenta vzešla vítězná uchazečka, která má nastoupit do funkce od středy.

Bývalý dům dětí ve Slavkově je po demolici. Nahradit ho může taneční sál

Slavkov u Brna – Dvorní trakt vedle Základní umělecké školy Františka France ve Slavkově u Brna je už vyčištěný. Objekt, který kdysi využíval dům dětí a mládeže, šel k zemi.

Přijde 39 prvňáků, křenovická škola se rozšíří. Není jediná

Vyškovsko – Dřív byla plná počítačů, od září ji zaplní prvňáci. V Bošovicích letos přišlo k zápisu do první třídy tolik předškoláků, že škola musí otevřít další třídu. Přístavbou ale situaci vzhledem k tomu, že v následujících letech bude podle demografické křivky počet prvňáků klesat, řešit nechce.

Populární Zóna 30: Lovčičky na Vyškovsku díky ní můžou ušetřit půl milionu

Vyškovsko – Účinná, jednoduchá i levná. Na takzvanou Zónu 30, tedy dopravní opatření týkající se nejčastěji obytných částí měst a vesnic, se superlativy snáší z mnoha stran. Zatímco v zahraničí tyto značky převažují v organizaci provozu na obslužných místních cestách, v Česku jich přibývá pozvolna. I ve Vyškově se však jejich počet v posledních letech znatelně zvýšil a má se tak dít dál. Platí to i pro některé vesnice.

Název je prý pro luxusní lokalitu nevhodný. Přesto slavkovským Zelnicím zůstane

Na Zelnicích ve Slavkově u Brna panuje už několik let čilý stavební ruch a nové místo k žití tam zatím našly skoro tři stovky lidí. Stavba takzvané Rezidence Austerlitz přitom ještě není ani v polovině. V místě stojí dva domy s padesáti bytovými jednotkami a sedmnáct rodinných domů. Dalších osmnáct řadových nyní čeká na dokončení.

Registrační pokladny? Další zátěž, bojí se některé podniky z Vyškovska

Vyškovsko - Další ne zrovna nezbytné administrativní komplikace. Dokonce možná takové, že se někteří rozhodnou svou živnost pověsit na hřebík. I takovou hrozbu vidí řada majitelů firem z Vyškovska v návrhu zákona o evidenci služeb, který má od příštího roku zavést pro každého podnikatele a živnostníka povinnost účtovat na takzvané registrační pokladně.

Na zastávce Vážanští najdou 350 knih. Má je také cukrárna ve Vyškově

Vyškovsko – Čekání na zastávce? Pro řadu lidí jedna velká otrava, se kterou se setkávají cestou do práce nebo do školy skoro každý den. Jak ale ukázali ve Vážanech nad Litavou, není přitom nezbytné, aby cestující pouze sledovali hodinky nebo všudypřítomné reklamy. Na zastávce totiž nechali zřídit malou půjčovnu knih. Svazky se může kdokoli probrat a některé si půjčit třeba na cestu autobusem. Nebo i domů, či kamkoli jinam. A vrátit ho, kdy chce. Není třeba žádné registrace ani evidence. Knihovna zkrátka dává přívlastku veřejná nový rozměr.

Těžba písku v Němčanech na Vyškovsku po 100 letech končí

Němčany - Slavkovský obchvat, dálnice, nová ulice v obci. Všechny tyhle věci spojuje jediné: na jejich stavbu přispěla pískovna nad Němčany. Těžaři se do ní vraceli víc než sto let. Už třeba v roce 1929 jezdily podle němčanského kronikáře Františka Reicha plně naložené koňské povozy z Němčan do Bučovic, aby pískem zásobily stavbu školních budov v Bučovicích, které stojí dodnes. Jinými slovy: lokalita Volkrámské podsedky, jak se místo s pískovcovým podložím nazývá, je tak trochu němčanský zlatý důl.

Z dětí se na příměstských táborech můžou stát třeba kouzelníci

Vyškovsko /INFOGRAFIKA/ – Napoleon Bonaparte, Leonardo da Vinci, Jack Sparrow. Na první pohled nemají tito dva velikáni dějin a jeden z filmového plátna pranic společného. S každým z nich se ale svým způsobem můžou během léta setkat hlavně školáci z Vyškovska, a to na některém z příměstských táborů. Nabízejí řadu tradičních i netradičních způsobů, jak můžou děti strávit část letních prázdnin.

Vyškovský zimní stadion nejspíš půjde k zemi. Možnost rekonstrukce padla

Vyškov – Totální rekonstrukce nebo novostavba. Dvě varianty, jedno rozhodnutí. To má v otázce vyškovského zimního stadionu padnout v pondělí na zasedání zastupitelů. Přesto je už nyní v podstatě jasné, která z možností zvítězí. Vzhledem k nedostatečné statice nosné konstrukce přichází v úvahu jen novostavba.

OBRAZEM: Slavkovský zámek připomíná odkaz vizionáře Jobse

Slavkov u Brna – Snad jen velký odpůrce moderní techniky nebo ten, kdo žije poslední desítky let zcela mimo civilizaci, nemůže logo znát: obrázek nakousnutého jablka neodmyslitelně patří k americké firmě Apple a jejím zakladatelům Stevu Jobsovi a Stevu Wozniakovi. Jaké produkty jejich vizionářství v oblasti výpočetní techniky přineslo v posledních letech, si můžou tento týden naposledy připomenout návštěvníci zámku ve Slavkově u Brna. „Počítačům značky Apple a jejich příslušenstvím patří v rámci výstavy Jablko se ne/kouše galerie v prvním patře. Zájemci můžou zhlédnout unikátní sbírku těchto přístrojů, z níž nejstarší pochází z roku 1983. Majiteli sbírky jsou Bedřich a Pavel Malečkovi ze Slavkova," uvedla pracovnice památky Jana Slouková. Výstava končí tuto neděli.

Mladí a alkohol? Vědí, kde nalévají. Problém bývá v rodině

Vyškovsko – Sedm podniků, šedesát dětí a třináct pod vlivem alkoholu. Takové jsou výsledky jednoho z posledních zátahů policie na Vyškovsku. Rekordmankami se staly dvě šestnáctileté návštěvnice bučovické diskotéky, které shodně nadýchaly přes jedno promile. První polovina roku je skoro pryč a statistiky zatím dávají najevo, že v tomto ohledu se nevyrovná loňskému roku.

Vítovicím chybí obchod. A prodej pečiva skončil po půl roce

Rousínov – Skoč koupit půlku chleba a deset rohlíků. Podobná věta zaznívá každé druhé ráno v nespočtu domácností. Obvykle splnění příkazu vyžaduje pár minut cesty do obchodu. V rousínovské místní části Vítovice jsou však zvyklí na něco jiného: obchod podle místních nefunguje skoro dvacet let. Když před půl rokem přišlo pekařství ze sousední obce s tím, že každé ráno se ve Vítovicích zastaví jeho dodávka a obsluha nabídne ke koupi čerstvé pečivo, mnozí to vítali s povděkem. V polovině května se ale vše vrátilo do starých kolejí: dovoz pečiva náhle skončil.

Brány sakrálních památek otevře na Vyškovsku 7 obcí. Lidé uvidí hrobku rytířů

Vyškovsko – Z jedné historické budovy do druhé a zároveň z jednoho historického období do jiného. Tak bude zjednodušeně vypadat páteční Noc kostelů v Bohdalicích-Pavlovicích, kde se do mezinárodního projektu zapojili znovu po několika letech. Sakrální památky se kromě toho otevřou ještě v dalších šesti obcích nebo městech Vyškovska. Každá farnost nabídne zajímavý program.

Sadaři doufají v dobrou úrodu. Meruňky můžou o dost zlevnit

Vyškovsko – Když stromy kvetly a potřebovaly opylovat, pršelo. Pak přišly mrazíky a bylo po všem. Nad loňskou úrodou zaplakal nejeden sadař. Letos nastal obrat, vyhlídky jsou nadějné. Majitelé ovocných stromů se těší na bohatou úrodu a dobrou pálenku. Pocítit by to měli i zákazníci. Ovoce může být levnější i o desítky procent.

Encefalitida? Zájem o vakcínu je na Vyškovsku o něco vyšší

Vyškovsko - Příznivé klima v minulých dnech naplno odstartovalo sezonu klíšťat: stejně jako v celé republice i na Vyškovsku dosáhl stupeň jejich aktivity nejvyššího bodu, tedy deset. Na vysoké úrovni se budou čísla pohybovat i v následující době, dokud nepřijdou příliš vysoké letní teploty, které parazitům z čeledi roztočů tolik nevyhovují.

Dům plný odpadu chtějí Bučovice koupit. Vedlejší stavení už mají

Bučovice – Slavkovská ulice v Bučovicích, místo u odbočky na Mouřínov. Ještě před časem tam rozhodně nebylo žádné snadné žití, jak poukazují místní. Někteří shodně popisují případ starší paní, která se raději odstěhovala do penzionu, než aby snášela chování některých sousedů. Takové časy však už k úlevě mnohých skončily. Teď je ještě potřeba odklidit jejich následky.

Norské fondy zklamaly. Starou poštu musí Rousínov opravit hlavně za své

Rousínov – Asi dvacet milionů korun. Takový je odhad nákladů na opravu budovy Staré pošty, kterou Rousínov zakoupil před víc než dvěma lety za zhruba čtyři a půl milionu korun. Loni žádalo minulé vedení města o dotace na Norské fondy s přáním, že v případě úspěchu se už letos s rekonstrukcí začne. Chatrná budova v centru města však stále na zásah rukou dělníků čeká.

Zákaz podomního prodeje má jít z dopravních značek pryč. Jako v Otnicích

Vyškovsko – Nechceme v obcích podomní prodejce, říkají starostové už delší dobu. Nechceme na našich značkách cedule o zákazu podomního prodeje, říkají zase odborníci na dopravu. Před týdnem se s tímto setkali v Otnicích. Na úřadě se najednou objevily tři cedule, které skoro dva roky hájily všechny tři vjezdy do obce.

Peníze na opravy kostelů chybí. Ty, co jsou, prý jen vytrhávají trny z paty

Vyškovsko – Známé úsloví praví: práce jako na kostele. Jenže skoro každá se musí zaplatit, a tak některé kostely ke smutku farníků dál chátrají, ačkoli je na první pohled vidět, kde je třeba přiložit ruku k dílu. Každopádně minimálně dvě významné církevní stavby se letos na Vyškovsku dočkají výraznějších zásahů: ať už budou pokračovat, nebo se ukázalo, že konečně můžou začít.

Slavkovské restaurování začalo: studenti obnoví i Kounicův stůl

Slavkov u Brna - Pokud jde o restaurátory, obvykle nemají zrovna v oblibě, když jim někdo jejich mravenčí práci přerušuje zvídavými dotazy. Jinak je tomu v případě slavkovského zámku a studentů Vyšší odborné školy restaurátorské z Brna. Ti se po roce znovu pustili do obnovy řady historických předmětů, které uchovává mobiliář barokní památky. A to přímo před očima jejích návštěvníků, jejichž otázky rádi zodpoví.

Ve Slavkově možná vyroste stálá tenisová hala

Slavkov u Brna – Může být první. Žádná stálá tenisová hala se ve Slavkově u Brna nebo jeho okolí nenachází. Podobná stavba také není zrovna nejlevnější: vyjde zhruba na patnáct milionů korun. Tennis club Austerlitz to chce podle dostupných informací nicméně změnit. Na místě současných dvou tenisových kurtů, které se v zimním období zakrývají přetlakovou halou, chtějí postavit halu stálou. Sloužit nemá jen mladým talentům z klubu a rekreačním sportovcům, ale také třeba speciální sportovní třídě.

Část pokuty úřad Slavkovu odpustil. Pětimilionové penále však zůstává ve hře

Slavkov u Brna – Tři kauzy hýbou v poslední době Slavkovem u Brna. K protestu části obyvatel proti stavbě bytového komplexu na Kaunicově dvoře a soudu ohledně porušování autorských práv v případě napoleonské expozice před nedávnem přibyla ještě městská kompostárna. Za pochybení při výběrovém řízení na její stavbu hrozila městu sankce úhrnem ve výši zhruba devíti milionů korun. Poslední vývoj však přinesl pozitivní obrat: něco přes tři miliony se vedení Slavkova z této částky podařilo ukrojit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT