Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANDREA ŠRÁMKOVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Památník obětem holocaustu Romů staví na Blanensku

Hodonín u Kunštátu /FOTOGALERIE/ – Nezapomenout a uctít památku. To jsou hlavní důvody stavby Památníku obětem romského holocaustu, který vzniká v areálu bývalého protektorátního a poválečného pracovního tábora Žalov v Hodoníně u Kunštátu. „Letos v červenci mají být hotové práce na stavbě informačního centra, v němž bude hlavní expozice. Za rok v srpnu by ji mohli zhlédnout první návštěvníci," uvedla Markéta Pánková, ředitelka Národního pedagogického muzea a knihovny Jana Amose Komenského v Praze, které památník s funkcí vzdělávacího centra na Blanensku připravuje.

Na kole do Moravského krasu? O víkendu vyjedou první cyklobusy

Turistická sezóna začala a s ní do Moravského krasu míří i cyklisté. Podobně jako loni mohou na vybraných autobusových linkách využít přepravu kol. Pravidelný provoz cyklobusů začíná v sobotu.

AKTUALIZOVÁNO

Na kole do Moravského krasu? O víkendu vyjedou první cyklobusy

Blanensko – Turistická sezóna začala a s ní do Moravského krasu míří i cyklisté. Podobně jako loni mohou na vybraných autobusových linkách využít přepravu kol. Pravidelný provoz cyklobusů začíná v sobotu.

Obce na Blanensku se shodují: Pošty Partner nechceme

Blanensko – Nedostatek informací, nesplněné sliby, nevýhodné podmínky. Tak se vyjadřují obce, které Česká pošta oslovila s nabídkou spolupráce na projektu Pošta Partner. Od začátku loňského roku se jí na Blanensku zatím nepodařilo domluvit s žádným obecním úřadem, aby provozování poštovních služeb převzal. Jedinou pobočku nahradila jen ve Vanovicích prodejna Jednoty.

Proměna Svitávky na Blanensku? Směr naznačila studie

Svitávka – Náměstí s radnicí, obchody a službami. Park pro odpočinek. Jasně definovaná bytová zástavba nebo zóna pro sport. Ale také návrh nových cyklostezek, úprava hřbitova a hledání řešení, co s areálem bývalé textilní továrny. Studie, kterou architektům zadalo vedení Svitávky, předkládá ucelenou vizi, jak se v budoucnu může městys rozvíjet.

Magnetická rezonance v blanenské nemocnici si vyžádá stavbu bunkru

Blansko – Na vyšetření magnetickou rezonancí kvůli bolestem hlavy musela Jaroslava Němcová z Rájce-Jestřebí do Brna. V nemocnicích na Blanensku ho totiž zatím neprovádějí. Změnit se to má příští rok. „Určitě přivítám, pokud to bude možné i tady a nebude potřeba daleko dojíždět," řekla žena.

AKTUALIZOVÁNO

Na železničním přejezdu u Blanska srazil vlak cizince. Ten na místě zemřel

Blansko – Tragická událost se stala v sobotu na trati z České Třebové do Brna. Vlak srazil krátce po druhé hodině odpoledne muže na železničním přejezdu u zastávky Blansko-město. Byl to cizinec polské národnosti. „Profesionální hasiči z Blanska po příjezdu na místo mohli konstatovat pouze jeho smrt," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský. Správci železnice přerušili provoz na trati po dobu vyšetřování.

U Švýcárny u Adamova vzniká lesní bar a knihovna

Adamov – Nápoje chlazené v potoku, bylinkový záhon pro natrhání lístků do čaje a zázemí samoobslužného lesního baru. V něm připravená varná konvice, nádobí, ale také třeba cukrovinky. K tomu samozřejmě pokladnička a ceník, kolik do ní za pití nebo jiné potraviny má návštěvník vložit. Lesní bar, dokonce s knihovnou, který od loňského roku vzniká u Ekologického volnočasového centra Švýcárna v areálu Staré Huti u Adamova, chtějí pořadatelé z organizace ZČ Hnutí Brontosaurus Modrý kámen otevřít zhruba do měsíce.

Svitávečtí chtějí zakázat kamionům průjezd ulicemi městysu

Svitávka – Popraskané omítky domů, hluk motorů, zvířený prach a v neposlední řadě i větší nebezpečí pro děti při cestě do školy. To vše vadí lidem ve Svitávce na Blanensku. Chtějí, aby přes obec nesměly jezdit kamiony. Policie a silničáři jsou však proti.

Ve Velkých Opatovicích chystají opravu problematické křižovatky i průtahu městem

Velké Opatovice – Bydlím tady padesát let a nepamatuji, že by tuhle křižovatku opravovali jinak než záplatováním. Je už opravdu ve špatném stavu. Tak popsal výjezd z Velkých Opatovic na Letovice Pavel Dospiva. To se má konečně změnit. Jako součást rozsáhlé rekonstrukce průtahové silnice z Jevíčka na Letovice. Město už připravilo návrh nové podoby křižovatky, který osmnáctého dubna představí veřejnosti.

Matrace nebo vepřové hlavy. Proti černým skládkám se snaží bojovat fotopastmi

Blanensko – Matrace z postelí a další odpad u železničního přejezdu za městem. Takovou černou skládku museli před časem uklízet Boskovičtí. V přírodě odhozené pytle s odpadky, stavební suť či pneumatiky nejsou na Blanensku výjimkou. Letovičtí před několika lety dokonce odklízeli větší množství vyhozených vepřových hlav. Proti původcům černých skládek se rozhodli bojovat fotopastmi.

Singletrailové stezky: boskovické Doubravy protnou trasy pro terénní cyklistiku

Boskovice – Ostré zatáčky, stoupání nebo naopak rychlý sjezd. Rovně cesta moc dlouho nevede. Občas se objeví překážky, které cyklisty donutí ke změně směru a střídání tempa. Tak vypadají singletrailové stezky. Šest v délce téměř deseti kilometrů jich má vyrůst v lokalitě příměstského lesa boskovických Doubrav.

V soutěži Zlatý erb bodovaly tři obce z Blanenska

Blanensko – Přehledné, aktuální, propojené s Facebookem. Tak lze představit nové webové stránky městyse Sloup, díky nimž nyní lidé jednodušeji zjistí, co se v obci děje. „Nejdůležitější je to, že přináší aktuální dění. Nově přibyl rozklikávací rozpočet, flash animace fotografií a řada drobných vylepšení. Mladší lidé pak využívají jejich propojení na Facebook," uvedl starosta Sloupu Martin Mikulášek. Za novou podobu stránek tento týden převzal první cenu v krajském kole soutěže Zlatý erb 2016.

Turistickou sezonu zahájí s metrovým salámem a dobrou myslí

Komu to pálí, ať do Černé Hory valí. A to v neděli třetího dubna, kdy v černohorském pivovaru bude slavnostně zahájena letošní turistická sezona Blanenska. Pořadatelé opět symbolicky zakrojí do metrového turistického salámu a účastníci se opět pokusí vytvořit nový netradiční rekord. „Letos budeme usilovat o co nejvíce lidí s dobrou myslí na jednom místě," pozval příznivce recese blanenský starosta Ivo Polák. Turistickou sezonu otevřou o den dříve také v Boskovicích, a to děti při plnění úkolů v ulicích města.

V Rudici na Blanensku letos vznikne základna pro speleologické záchranáře

Moravský kras – Když někdo uvízne v podzemí, vyrážejí mu kromě hasičů na pomoc speleologičtí záchranáři. V celé republice jich je pouze třicet. Z toho osmnáct působí na Moravě, zejména v Moravském krasu protkaném stovkami jeskyní. Těm však dlouhodobě chybí potřebné zázemí. Letos se konečně dočkají. Nová základna vznikne v Rudici.

Dětské oddělení nemocnice v Boskovicích připomíná po opravách včelí úl

Boskovice – S tříletou dcerou Viktorkou musela před dvěma lety Kateřina Nováková do boskovické nemocnice. „Bylo to kvůli virové nákaze. Nevybavuji si, že by tam bylo nějaké špatné nebo zastaralé prostředí," usmála se maminka dnes už pětileté slečny. Tamní dětské oddělení však neprošlo zásadnější proměnou od konce padesátých let, kdy byla nemocnice postavena. Až doteď. V pondělí tam slavnostně otevřeli první část opraveného oddělení pro léčbu nemocných dětí. Druhá bude následovat ještě letos.

Most na Staré Blansko vyjde na 180 milionů. Stavba začne nejdřív v roce 2020

Blansko – Železniční přejezd na Staré Blansko je noční můrou řady řidičů. Kvůli velkému provozu na trati jsou totiž závory spuštěné dlouhé minuty a tvoří se před nimi kolony. Nervy za volantem tečou a létají sprostá slova. „Už se mi stalo, že jsem tu čekal i dvacet minut. Jely tenkrát čtyři vlaky," podělil se o zkušenost u přejezdu v Rožmitálově ulici Petr Němec z Dolní Lhoty. Dlouhá léta se mluví o mostu přes řeku Svitavu a železniční trať na Staré Blansko. Toto řešení dostává konkrétnější obrysy. Tento týden radní Jihomoravského kraje a zástupci města Blanska podepsali prohlášení, které vymezuje další společný postup i financování stavby.

Linka důvěry Blansko: často poslední záchrana

Blanensko – Tragický příběh. Na jeho konci odváží auto pohřební služby tělo pětadvacetiletého muže. Ten zemřel v pátek pod koly vlaku na železničním přejezdu v letovické ulici Tyršova. Podle všeho se jednalo o sebevraždu. „Z výpovědí dvou svědků a strojvůdce vše nasvědčuje tomu, že mladík pod vlak skočil sám. Případ šetříme jako sebevraždu," uvedla policejní mluvčí Andrea Straková.

Ochutnávka před startem sezony. Velikonoce nabídnou první prohlídky zámků

Blanensko – Blížící se Velikonoce jsou pro zámky na Blanensku příležitostí pro otevření bran. Ještě před zahájením turistické sezóny v dubnu tak nabízí příležitost k prvním prohlídkám. V Lysicích a Boskovicích je navíc zpestří jarní výzdoba.

Tibet podpoří i dvanáct obcí na Blanensku. Boskovičtí přidají Festival ProTibet

Blanensko – Zasněžená hora, na jejím vrcholku žluté slunce, dva sněžní lvi. Tibetská vlajka jako symbol podpory boje proti okupaci zavlaje ve čtvrtek i ve dvanácti obcích Blanenska. Jde o vyjádření solidarity, která má poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv.

Blanensko: začíná hon na hlodavce. Pozor na nástrahy

Blanensko – Přenášejí nemoci, ničí a znečišťují okolí. Jejich rajónem jsou kanály, okolí popelnic a kontejnerů, sklepy. Řeč je o potkanech a dalších hlodavcích. Za jejich hubení utratí Blansko a Boskovice z městského rozpočtu desítky tisíc korun ročně. Deratizaci dělají pravidelně každý rok ve dvou vlnách. Ta jarní v Blansku začíná právě nyní. Druhá je pak na podzim.

Starostové na Blanensku bojují s papíry. Dřív jich byla třetina

Blanensko – Zhruba čtyřicet lidí, kteří žijí na bývalém zámku a pečují o ně pracovníci Sociálních služeb Šebetov je nesvéprávných. Jako opatrovník má povinnost řešit jejich záležitosti obec. „Od kapesného a vycházek až třeba po vyřizování dědictví. Agenda s tím je ohromná," přiblížil jednu z administrativních povinností úřadu šebetovský starosta Zdeněk Čížek.

AKTUALIZOVÁNO

V Moravském krasu zkolaboval speleolog, při záchraně zemřel

Ostrov u Macochy – Tragicky skončil sobotní sestup jeskyňářů v Ostrově u Macochy. „Dva speleologové prováděli výzkum v jeskyni Nový Lopač. Když se měli vracet, jeden z mužů pod žebříkem zkolaboval. Tísňové volání jsme obdrželi o půl druhé odpoledne," přiblížil událost vedoucí operačního střediska HZS Jmk David Jirouš. Už během tísňového volání dostal čtyřiašedesátiletý muž v bezvědomí první pomoc.

Rájecký zámek kvete kaméliemi. Láká i na jednu z nejstarších evropských odrůd

Královny zimních květin nebo růže Dálného východu. I tak jsou přezdívány kvetoucí keře kamélií. Bohatě rozkvétají na přelomu února a března a vytvářejí neobyčejnou podívanou. Tu si dopřejí návštěvníci zámku v Rájci-Jestřebí. Květy v tamním skleníku mohou lidé obdivovat už do začátku února. Od pátku se přidají i historické prostory zámku, kde začne čtyřiadvacátý ročník výstavy. Letos pod názvem Kamélie posel jara. Kvetoucí keře totiž letos vyzdobí reprezentační sály v přízemí zámku spolu se sakurami a dalšími jarními květinami.

Včelař: Kauza Včelpo je obrovská rána pro svaz, my na tom jen vyděláme

Blanensko – Vyprodáno. Takovou odpověď dostanou na přelomu zimy a jara mnozí, kdo si u včelaře v tuto dobu chtějí koupit med. „Přestože v loňském roce byla jeho snůška nadprůměrná, nyní už většina zásob došla. Já ho doprodal ještě před koncem roku," řekl předseda blanenských včelařů Jiří Drottner. A to i přesto, že med většinou drobní včelaři na Blanensku prodávají přímo lidem. Nabídku hromadného výkupu například Včelpem moc nevyužívají. Příliš se jich proto nedotkne, pokud společnost kvůli případu s pančováním medu jeho výkup omezí.

Vládní návrh staví košty pálenek mimo zákon. Obávají se i lidé na Blanensku

Blanensko – Košty vín a pálenek, svařené víno při vánočních trzích nebo prodej alkoholických nápojů při sportovních akcích. To jsou některá z témat, která víří diskuzi kolem návrhu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Návrh prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně a míří do druhého. Jsou obavy, že pokud projde, pořadatelé degustací vín a slivovic by nadále nemuseli tyto akce pro veřejnost připravovat. Lidé to považují za nesmysl.

Řidiči nad 80 let? Výjimky. Téměř nikdo nezíská nutné zdravotní potvrzení

Blanensko - Přestože s věkem řidičů ubývá, za volant usedají i osmdesátiletí. V Adamově v pondělí starší řidička srazila učitelku vedoucí děti.

Města s čestnými občanstvími šetří. Letovičtí je zvažují udělit letos

Blanensko – Výjimečně a za mimořádné zásluhy. V takových případech města přistupují k udělení čestného občanství. Pro poctu se rozhodují většinou ve spojitosti s významným výročím své obce nebo státu.

Dopady teplé zimy? Hrozí přemnožení klíšťat a málo vláhy na polích

Blanensko – Místo sněhové peřiny zelenající se pole, kvetoucí kočičky, vylétající včely. Přísloví „únor bílý, pole sílí" na letošní zimu nesedí. Teplejší slunečné dny místo vláhy pro půdu přinášejí rozkvétající keře. Dřív kvůli tomu začal ve vzduchu poletovat pyl, který trápí alergiky, a také je vyšší pravděpodobnost, že zimu přečká více škůdců rostlin nebo třeba klíšťat.

Co bude s opuštěnými budovami škol? V Boskovicích postaví komunitní byty

Blanensko – Menší byty pro starší lidi, startovací pro mladé, další pro rodiny s dětmi. Budovy bývalého oděvního učiliště v Havlíčkově ulici v Boskovicích se promění v komunitní dům. Zatím tam vznikne šestnáct bytů, prostor bude i pro případné rozšíření.

Preventivní onkologický program: dvouhodinová série vyšetření proti rakovině

Blansko – Dopadlo to dobře. To mohla s ulehčením konstatovat Dana Kadlecová z Boskovic, která se koncem listopadu rozhodla využít preventivní akce blanenské nemocnice zaměřené na boj s rakovinou prsu. Protože nádorové onemocnění mají v rodině, nechce podcenit prevenci. A té se snaží nemocnice v Blansku vycházet vstříc.

Preventivní onkologický program: dvouhodinová série vyšetření proti rakovině

Dopadlo to dobře. To mohla s ulehčením konstatovat Dana Kadlecová z Boskovic, která se koncem listopadu rozhodla využít preventivní akce blanenské nemocnice zaměřené na boj s rakovinou prsu. Protože nádorové onemocnění mají v rodině, nechce podcenit prevenci. A té se snaží nemocnice v Blansku vycházet vstříc.

Kauza Včelpo: problémový med s antibiotiky skončí ve spalovně

Obora – Loni v listopadu se ukázalo, že společnost Včelpo Obora prodávala med se zbytky antibiotik, který vydávala za český. V Evropské unii se přitom včely antibiotiky vůbec neléčí. Největší aféra v dějinách českého včelařství zatím stále není uzavřená. Policisté zjišťují, jak se do českého dostal med z Ukrajiny, a Včelpo má do pondělí čas na to, aby se vyjádřilo ke zjištěním Státní veterinární správy. Ta firmě hrozí velkými pokutami.

Postaví nejvyšší rozhlednu. Ani dva roky po referendu ale neznají termín

Velenov – Lysá hora, Velký Lopeník, Děvín, při dobré viditelnosti i vrcholky Alp. To jsou některé z mnoha výhledů, které návštěvníkům slibuje rozhledna Velenka. Až se ji podaří na Blanensku postavit. Vyrůst má nad lesy na 664 metrů vysokém vrchu Stojan mezi Velenovem a Suchým. Naplánovaná je už několik let, Velenovští její stavbu podpořili skoro před dvěma lety v referendu. Od té doby se obec snaží sehnat na odvážný projekt peníze.

Letovice na Blanensku slaví. Městem jsou už osmdesát let

Letovice /INFOGRAFIKA/ – Osm desetiletí se Letovičtí mohou pyšnit tím, že žijí ve městě. Letošní kulaté výročí povýšení na město pořádně oslaví. Už od ledna otáčejí stránky v kalendáři s fotografiemi mapujícími historii. Nabídnou také historický jarmark, benátskou noc, koncerty, ale i žongléry, kouzelníky, výstavy, soutěže a mnoho dalšího.

Skanzen Isarno: o využití někdejšího magnetu na turisty se hádají dvě skupiny

Letovice – Dočká se letos zchátralý skanzen Isarno na okraji Letovic dalších keltských svateb, nebo benefiční akce na obnovu areálu? A lze obojí? O pokračování budoucnosti osady, která bývala silným magnetem pro turisty, mají zájem dvě skupiny lidí i město. Přesto areál zatím zarůstá travou. Nemohou se totiž domluvit. Obnovu Isarna se přitom rozhodl finančně podpořit i Jihomoravský kraj.

Letovičtí středoškoláci bodovali na soutěži. Jejich model praskl skoro poslední

Letovice, Praha – Až to praskne. Tak dlouho zatěžuje porota modely středoškoláků vyrobené pouze pomocí tenkých latěk, provázků a lepidla. Své stavařské dovednosti s týmy vrstevníků z celé republiky poměřovali už sedmým rokem studenti Masarykovy střední školy v Letovicích. I letos bodovali. S modelem nosníku haly obsadili čtvrté místo. A ze zúčastněných moravských škol byli nejlepší.

Řidiči na Blanensku se dočkají odkládaných oprav silnic i historického mostu

Blanensko – Most v Podolí a průtah Benešovem. Dvě stavby na Blanensku odkládané už několik let. Silničáři slibují, že tento rok na obě konečně dojde řada. Do prosince je chtějí stihnout také dokončit. Přes most v Podolí pak opět budou smět jezdit i nákladní auta a silnice protínající Benešov přestane připomínat tankodrom.

Je 
to pokus na dětech s lehkým mentálním postižením, bouří se kritici novely

Blanensko, jižní Morava – Nejistota, obavy, otazníky. Změny, které má přinést novela školského zákona o začleňování dětí s IQ nižším než sedmdesát do běžných škol, doprovází i na Blanensku rozpaky. Žáci s lehkou mozkovou dysfunkcí se doteď vzdělávají v praktických školách. Jak to bude od září, neví zatím školy ani rodiče postižených dětí. Rodiče se mají dozvědět víc při schůzkách s řediteli škol. Ty netrpělivě čekají na prováděcí vyhlášku, která má upřesnit podobu vzdělávání.

Zákon má omezit prodej půdy kvůli spekulantům. Někteří zemědělci jsou proti

Blanensko - Agrární komora chce uzákonit právo na přednostní koupi pole pro nájemce. Mnozí zemědělci jsou proti takovému omezení.

Po čtyřech letech se vrací do nemocnice v Keni. Na měsíc si vybírá dovolenou

Letovice – Měsíc v africké nemocnici osmatřicetiletý Filip Chládek z Letovic strávil už před čtyřmi lety. Zašíval a obvazoval rány po zranění mačetou, pomáhal, kde bylo potřeba. Na chirurgii, na zubním a porodním oddělení nebo v laboratoři. Brzy do keňské nemocnice Itibo odletí podruhé.

Bývalý náměstek boskovické nemocnice Julínek podává žalobu

Boskovice – Na konci loňského října boskovičtí radní nečekaně a prakticky bez zdůvodnění odvolali jednatele tamní nemocnice Dana Navrátila. Následně dostal pro nadbytečnost výpověď i jeho ekonomický náměstek, bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Ten si to nechce nechat líbit. Na nové vedení nemocnice, která patří městu, podává žalobu.

Vrátit obraz dětí do zámku ve Velkých Opatovicích se nepodařilo. Ale mají kopii

Velké Opatovice, Jevíčko – Téměř sto let starý obraz znázorňuje dvě sedmileté hraběcí děti, Marii a Jindřicha z rodu Herbersteinů. Tomu patřil zámek a statek Velké Opatovice. Za druhé světové války se obraz jako dar Velkých Opatovic dostal do Jevíčka. V tamním městském muzeu je dosud. A to i přesto, že Velkoopatovičtí už léta usilují o jeho návrat do obnovovaného interiéru zámku, pro který byl v roce 1921 obraz namalován.

Gatemáček nabídne místa pro patnáct dětí. Firemní školky jinde zabrzdily náklady

Blanensko – Malé dítě, omezený rodinný rozpočet a úvahy o matčině návratu po mateřské do zaměstnání. Doprovází je otázky, zda pro ratolest zbude místo ve školce nebo jak sladit pracovní a rodinné povinnosti. S řešením situace v některých městech pomáhá firemní školka. Její dočasný provoz si vyzkoušeli v Černé Hoře nebo v Kunštátě. Nyní finišují přípravy na otevření firemní školky v Boskovicích. Patnáct míst nejen pro děti svých zaměstnanců tam od září nabídne společnost Gatema.

Rekord na Blanensku: tříkrálová sbírka vynesla skoro dva miliony

Blanensko – Podtrženo a sečteno. Tříkrálová sbírka i letos na Blanensku překonala předcházející rok. O víc než 133 tisíc korun. Dárci do pokladniček se znakem charity vložili za první dva lednové týdny sumu 1 827 836 korun.

Kunštátští opraví kaple. Církevní památky chátrají

Blanensko – Hned tři kaple plánuje v nejbližší době opravit kunštátská radnice. A to v místních částech Rudka, Touboř a Hluboké. Restaurátory chce povolat také k obnově sochy Panny Marie na náměstí Krále Jiřího.

Zprůjezdnění Štefánikovy ulice má pomoci dopravě. Tamní obyvatelé se bouří

Boskovice – Vyjet v ranní nebo odpolední dopravní špičce z některé boční ulice na Sokolskou v Boskovicích vyžaduje trpělivost. Auty přetížená Sokolská dělá už dlouho starosti řidičům i boskovickým radním. Řešením má být převedení části osobní dopravy na Štefánikovu ulici. To se však nelíbí lidem, kteří tam bydlí. Vedení města přesto letos nechá zpracovat projekt na opravu úseku ve spodní části ulice, aby mohl být průjezdný až na Nádražní. Dosud tam auta neprojedou kvůli plotu a bráně u firmy Minerva.

Blanensko na Regiontour láká na jeskyně Moravského krasu i nové cyklotrasy

Udělat si výlet do jeskyní Moravského krasu nebo sednout na kolo a vyzkoušet nové singletrailové cyklistické trasy? To jsou jen některé z turistických lákadel Blanenska, s nimiž se mohou setkat návštěvníci veletrhu cestovního ruchu Regiontour. Ten ve čtvrtek začal na brněnském výstavišti. Doby, kdy jednotlivá města a turistické cíle měly samostatné stánky, jsou však pryč. Blansko a Boskovice se podobně jako v posledních letech představí na stánku Jihomoravského kraje, Moravský kras pak společně se Správou jeskyní České republiky. Mezinárodní veletrh turistických možností Regiontour zároveň s veletrhem turistického průmyslu Go potrvají až do neděle.

V borotínském zámku na Blanensku budou pečovat o staré lidi. Už letos

Borotín /FOTOGALERIE/ – Třináct let borotínský zámek bez využití chátral. Před dvěma lety jej konečně koupil majitel, který se loni pustil do jeho celkové rekonstrukce. Bývalé šlechtické sídlo bude ještě letos sloužit jako dům s pečovatelskou službou. Do roku 2000 bylo skoro čtyřicet let jeho využití podobné – sídlil tam ústav sociální péče pro muže.

Boskovicko: Antibiotika do medu údajně přidával zaměstnanec Včelpa

Obora – Med falšoval náš zaměstnanec. S překvapivým vysvětlením pančování včelí lahůdky v pondělí přišel Český svaz včelařů (ČSV), který vlastní Včelpo v Oboře. Med z Ukrajiny, kde je léčení včel antibiotiky na rozdíl od zemí Evropské unie povoleno, do produktů údajně přimíchával pracovník společnosti. Včelpo přitom v minulosti garantovalo český původ medu.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT