Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Doudlebští chtějí novou zbrojnici, do té současné se nevejde auto

Doudleby – Kulatých 120 let letos uplyne od založení sboru dobrovolných hasičů 
v Doudlebech na Českobudějovicku. Stejný věk má i originální koňská stříkačka, která stojí ve zdejší zbrojnici a stále slouží.

První znělkou rozhlasu bylo troubení z Černé věže

České Budějovice - Před sedmdesáti lety, 5. května 1945, odzbrojila skupinka Čechů na vysílači za Budějovicemi německé strážce. Napojila se na pražské vysílání a o přestávkách sama pouštěla české písně. To bylo úplně první rozhlasové vysílání z jižních Čech. Na radnici na českobudějovickém náměstí narychlo vznikla hlasatelna, která využívala přístroje nacistického wehrmachtu.

OBRAZEM: Na Borovanském mlýně už mají jarní mláďata

Borovany – Festival k přivítání jara uspořádali v sobotu na Borovanském mlýně u rybníka Votrubů. Návštěvníci si tu například mohli vyrobit dekorace na blížící se Velikonoce. „Akci pořádáme potřetí, inspiroval nás projekt Prázdniny na venkově a především chceme přivítat jaro. Celou zimu se na něj těšíme a je to pro nás zahájení sezony," uvedl majitel David Stibor.

OBRAZEM: Moranu zapálili a hodili do Malše. Zima končí

České Budějovice – Za hlasitého bubnování, provolávání a zpěvu se v neděli Budějovičtí rozloučili se zimou. Uskutečnilo se vynášení Morany. „Akce má již dlouholetou tradici. Založili ji naši předchůdci 
v Galerii Pod kamennou žábou, manželé Kutišovi, a my pokračujeme a každoročně tak vítáme jaro," uvedla za organizátory Marta Vaverková.

Revma ji nezastavilo. Figurky šije pro radost sobě i ostatním

České Budějovice - Šije látková zvířátka, figurky a další výrobky především jako dekorace do vlastního bytu či dárky, ale potkat ji můžete i na řemeslných trzích. Romanu Lukášovou 
z Českých Budějovic přitom nezastaví ani zdravotní potíže. Naopak. Říká, že ruční práce jsou nejlepší terapií na revmatoidní artritidu, která ji řadu let trápí.

OBRAZEM: Medvěd Altaj si dopřál jarní očistu

Hluboká nad Vltavou - Medvěd plavý, který od loňského srpna žije v Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou, se v těchto teplejších dnech rád noří do vody. V úterý takto bavil návštěvníky hned ráno.

Pelikáni se vrátili na břeh Munického rybníka

Hluboká nad Vltavou – Čtyři pelikáni bílí jsou opět k vidění v Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Zvířata se ve čtvrtek přestěhovala ze zimoviště v zázemí zpět do výběhu na břehu Munického rybníka. „Ve vytápěné místnosti je necháváme, dokud noční teploty nestoupnou nad nulu. Aktuální počasí už jim nedělá žádné problémy a mohou být venku," vysvětlil ošetřovatel Ondřej Srb.

Jakmile začne malířka tvořit, vydrží u plátna dlouho do noci

České Budějovice - Od malička ráda kreslila pastelkami, po letech se pak 
k tomu vracela, když řešila osobní problémy. Zhruba před rokem a půl ale Lenka Šlajferčíková objevila úplně nový pohled na malování, vzala akrylové barvy a začala se koníčku věnovat naplno. Dočkala se dokonce už i své první autorské výstavy.

Mladým cizincům vaří guláš 
i svíčkovou. Ale bez mouky

Hluboká nad Vltavou - Vyhovět chutím lidem ze Španělska, Itálie, Skandinávie, ale i Číny nebo Austrálie musí denně kuchař Jiří Remiáš. Vaří totiž na mezinárodní škole Townshend International School v Hluboké nad Vltavou. Naučil se tak kombinovat různé typy kuchyní a například typicky česká jídla obvykle servíruje 
v odlehčené verzi.

Knihovnice měly v ruce každý ze 450 tisíc svazků

České Budějovice – Zdejší vstupní terminál se brzy otevře již po milionté. Akademická knihovna v kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v lednu oslavila pět let od otevření, za tu dobu se stala neodmyslitelnou součástí vysokoškolského života v krajském městě. Její služby ale nemusí využívat jen studenti, vítaní jsou 
i další zájemci.

Jako první nasadí Na Půdě Poker face

České Budějovice – Co se stane, když se během jednoho vánočního večera prolnou minulé i současné události, tři generace, dva politické režimy a dvě ideologie? O tom vypráví tragikomedie mladého českého dramatika Petra Kolečka Poker face, kterou dnes Jihočeské divadlo uvádí jako historicky první premiéru na nové Studiové scéně Na Půdě. V komorním rodinném příběhu vystupují jen čtyři herci.

V zoo už uvidíte mláďata tamarínů vousatých, tygřice se zabydluje

Hluboká nad Vltavou – Po celý rok má otevřeno Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Navštívit ji tedy můžete 
i tento týden o jarních prázdninách, a to denně od 8.30 do 16 hodin. V poslední době zde opět přibylo několik novinek.

Švejk vyzkouší před otáčivým hledištěm pyrotechniku

Český Krumlov – Všechny klasické pohádky již vyzkoušeli, a tak došlo na příběh dobrého vojáka, před jehož uváděním mají respekt i zavedená divadla. Recesistické seskupení hrajících neherců Proradost vystoupí tuto sobotu od 14.02 hodin před krumlovskou točnou s vlastní verzí Švejka. Pokračuje tak v již osmnáctileté tradici zimních představení pod širým nebem.

VŠTE naučí, jak podnikat a jednat s Číňany

České Budějovice – Úspěch má v dnešní době ten, kdo se dokáže prosadit na čínském trhu. V jižních Čechách chybí odborníci na příjezdovou turistiku. Z těchto dvou faktů vycházela Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích (VŠTE), když začala připravovat nové specializace. Otevře je již v akademickém roce 2015/2016.

Pavilon na českobudějovickém výstavišti zaplní svatební šaty a hostiny

České Budějovice – Lidé, kteří plánují svatbu, najdou vše pro svůj velký den na jednom místě již tuto sobotu 17. ledna v pavilonu T na českobudějovickém výstavišti. Uskuteční se zde třetí ročník Svatebního veletrhu.

Objevili obrazy, na které už zapomněl

České Budějovice - Alšova jihočeská galerie Ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích vystavuje raná díla Michala Singera. Zachycují především pražský Smíchov. Jedná se o kompletní kolekci, která dosud nebyla nikde k vidění.

Koruny pro tři krále vyráběli děti a senioři

Lišov - Lišovská farnost se mezi prvními připojila k tradiční charitativní sbírce. Ta potrvá na mnoha místech kraje i republiky až do 14. ledna. Výtěžek je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným.

Ve Dvorci uvidíte lvy, bílé tygry, šimpanze i kolekci kober

Dvorec – I v zimě můžete navštívit Zoologickou zahradu Dvorec nedaleko Borovan. Do konce března má otevřeno o víkendech od 11 do 16 hodin. Cena vstupného je snížená, protože některá zvířata zůstávají v chladných měsících v zázemí, ale k vidění je toho dost.

Na Štědrý den se lidé myli v potoce, aby byli zdraví

České Budějovice – Příští týden vrcholí advent. Zakončí jej Štědrý den. I s ním je spojena řada tradic. Historii a zvyky přibližuje Michaela Vlčková, která působí na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Oliver dostal dárek ze Švédska – tygřici Altaicu

Hluboká nad Vltavou – Nejoblíbenější výběh v Zoo Ohrada u Hluboké  nad Vltavou bude brzy ještě živější než dosud. Tygr ussurijský Oliver, který zde žije od června loňského roku, totiž dostane dámskou společnost. Samičku přivezli do jižních Čech ve čtvrtek ráno.

Test Deníku: Většina punčů ze stánků na náměstí obstála

České Budějovice – Kvalita nápojů, které se prodávají na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, je dobrá. Jen některé mají nevýraznou vůni nebo v nich není dostatečně cítit alkohol. Takový je závěr testu Deníku 
z minulého týdne.

Rakovinu prostě porazím. 
Od narození jsem bojovnice

Strakonicko - Pořádně těžkou zkoušku si život připravil pro třiačtyřicetiletou Hanu Mikasovou ze Strakonicka. Letos jí lékaři diagnostikovali postupující rakovinu děložního hrdla, nádor není možné operovat. 
I když přiznává, že jí nejprve bylo velice těžko, rozhodla se bojovat a je přesvědčená, že nemoc porazí.

Vyrábí meče a štíty pro rytíře, zvládl ale i helmu RoboCopa

Borovany - Asi každému klukovi se líbí meče, štíty a halapartny. Jiří Havlis z Borovan na Českobudějovicku si ale zálibu přenesl až do dospělosti a dokonce z ní dokázal udělat své povolání. Vyrábí repliky zbraní a zbrojí z nekovových materiálů. Jeho díla se objevují také ve filmech či divadelních představeních.

Vědci zkusí uměle odchovat ohrožené jesetery

Vodňany – Šestnáct druhů 
jeseterů se v současné době řadí do skupiny kriticky ohrožených zvířat. Změnit by to mohli vědci Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity (FROV JU). Příští rok na jaře se poprvé pokusí téměř vyhynulé jesetery uměle odchovat.

Učitelka v borovanském pekle obléká kožich po prababičce

Borovany – Z čeho se vaří dobroty v pekelné kuchyni, co se musí naučit malí čerti ve škole a jak vypadá komnata samotného Lucipera? To mohou lidé opět zjistit v Borovanech. O víkendu zde začala oblíbená Peklománie, která nabízí prohlídky čertovského světa. Ty pokračují ještě v několika termínech do 6. prosince.

Ke kaprovi přidala hlívu s karotkou. A vyhrála soutěž

České Budějovice – Je jí teprve sedmnáct let, ale už ví, že chce svůj život spojit s vařením. A má k tomu dobře nakročeno. Studentka střední školy v Táboře Adéla Bigasová zvítězila v juniorské kategorii soutěže Český kapr 2014, která se uskutečnila na konci minulého týdne na festivalu Gastrofest v Českých Budějovicích.

V Rakousku otevřeli obchvat Freistadtu. Zrychlila se tak cesta na Linec

Řidiči, kteří využívají trasu z Českých Budějovic na rakouský Linec, ušetří zase o trochu více času. V noci ze soboty na neděli byl totiž otevřen pětikilometrový obchvat Freistadtu. Není tak již nutné projíždět městem, uleví se i obyvatelům. Obchvat je součástí čtyřproudové rychlostní komunikace.

V pralese znají každý strom. Při práci slyší volání kasuára

Uprostřed tropického lesa pozorují hmyz a každou rostlinu. O povolení musí žádat domorodé kmeny, z nichž každý mluví jiným jazykem. Zvykají si na stravu téměř bez masa a vlhké počasí. Dobrodružná je práce vědců na ostrově Nová Guinea pod vedením Vojtěcha Novotného.

Čeští vědci znají v pralese každý strom. Při práci slyší volání kasuára

České Budějovice - Uprostřed tropického lesa pozorují hmyz a každou rostlinu. O povolení musí žádat domorodé kmeny, z nichž každý mluví jiným jazykem. Zvykají si na stravu téměř bez masa a vlhké počasí. Dobrodružná je práce vědců na ostrově Nová Guinea pod vedením Vojtěcha Novotného.

Budvar má patent na zcela nové pivo

České Budějovice – Revoluci do pivovarnictví přináší Budějovický Budvar. V restauracích začíná prodávat B: Cryo, nápoj, který se vymyká dosud známým kategoriím. „Je velice silný, chutná jako pivo, hřeje jako destilát. Využíváme princip vymrazování vody 
z piva ve speciálních lahvích, který jsme si nechali patentovat," uvedl Petr Košin.

Křoví vám jde aneb Když herečky ŽASu zapomínají text

Může se klasika ochotnického divadla ještě zahrát originálně a zábavně? Rozhodně ano, pokud má soubor štěstí na vlastního nápaditého autora a nemusí pouze opakovat již dávno napsané. Dokazuje to Naše Lucerna, představení Ženského amatérského spolku z Homolí (ŽAS), které ve středu pobavilo na přehlídce Budějcká Thálie.

Ženy, které porazily rakovinu, teď pomáhají v Budějovicích dalším pacientkám

České Budějovice - První jihočeské Mamma HELP centrum funguje od úterka v Českých Budějovicích. Sídlí na rohu Lannovy třídy a Štítné ulice a nabízí pomoc ženám, které bojují s rakovinou prsu, a jejich blízkým.

Chmel musel rychle cestovat do Budvaru, ale pivo bude ležet 200 dnů

České Budějovice, Žatec - Jen jednou ročně putují do českobudějovického pivovaru ještě čerstvé hlávky sklizené na chmelnici na Žatecku. Surovinu musí v Budvaru tentýž den zpracovat. Uvaří z ní speciální šestnáctistupňové pivo Bud B:Strong, které se bude čepovat pouze ve vybraných restauracích.

OBRAZEM: Do Holašovic přivezli obří balvan, vítali ho Keltové

Holašovice - Více než dvacet metrů dlouhá nákladová souprava se čtyřmi doprovodnými vozidly dorazila v sobotu odpoledne do Holašovic. Přivezla gigantický kámen, který obohatí areál takzvaného Jihočeského Stonehenge. Ten darovali lidé ze Studánek na Českokrumlovsku.

Plastický chirurg zvládá stovky operací, pacienty ale i odmítá

Zvětšování či zmenšování prsou, liposukce, úpravy nosu nebo ušních boltců. V Čechách roste v posledních letech zájem o estetickou chirurgii. Proto se jí věnuje také primář oddělení plastické chirurgie českobudějovické nemocnice Vladimír Mařík.

OBRAZEM: Zoo Ohrada získala vzácného medvěda z Ruska

Hluboká nad Vltavou – Nikde jinde v Evropě ho neuvidíte. Brzy se ale bude procházet ve výběhu v Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Ve středu sem až z ruského Jekatěrinburgu přicestoval medvěd plavý – nejmenší a velmi vzácný poddruh medvěda hnědého.

Zámek Hluboká v pohádce Tři bratři leží na hoře Říp

Jižní Čechy - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Snímek režiséra Jana Svěráka podle scénáře jeho otce Zdeňka Svěráka využil rozmanitosti jihočeské krajiny. Na plátně se objevuje hlubocký zámek, Hoslovický mlýn, Borkovická blata i louky v okolí pošumavských Čestic.

Do Senátu chce Krejča, Mánek, Štěch i Jahelka

Jižní Čechy – Někteří Jihočeši budou na podzim kromě nových představitelů měst a obcí vybírat i senátory. Mandáty končí v obvodě Strakonice 
a Pelhřimov, kam spadá část okresu Jindřichův Hradec.

Letošní léto má více bouřek a méně slunečního svitu

České Budějovice – Telefonní dotazy od stavebníků, zemědělců a pořadatelů akcí nyní denně dostává budějovická pobočka Českého hydrometeorologického ústavu. Všichni totiž chtějí vědět, zda přijdou další bouřky. Správně je předpovědět však není podle Miloslavy Starostové, vedoucí oddělení klimatologie, vůbec jednoduché.

Do Ženského amatérského spolku se dostal i jeden muž

Homole - Zahráli si s Johnnym Deppem a Alecem Baldwinem. I když se jednalo jen o fotografie na stojanech, diváky to nesmírně pobavilo a Ženský amatérský spolek (ŽAS) z obce Homole na Českobudějovicku zažil start, jaký mu mohou ostatní ochotnické soubory závidět.

Přišil chlapci ucho. A pak musel v noci sekat zahradu

Lidem vrací amputované prsty i větší části ruky, ženám po rakovině prsu pomáhá zpět do normálního života. Primář oddělení plastické chirurgie českobudějovické nemocnice Vladimír Mařík je jedním z mála českých lékařů, kteří se věnují nejnáročnějším mikrochirurgickým operacím.

Na zámek se vrací Romeo a Julie i Karel IV.

Hluboká nad Vltavou – Nádvoří zámku Hluboká opět rozezní muzikály. Divadlo Pikl zde letos během 16 letních večerů zopakuje dva úspěšné tituly – Jednu noc na Karlštejně a Romea a Julii.

Monika Brýdová věnovala pro veletrh kabelku vlastní výroby

České Budějovice – Originální výrobek, jaký jinde neseženete, věnovala na charitativní Kabelkový veletrh Deníku Monika Brýdová, známá například z televizního pořadu Rady ptáka Loskutáka. Tašku ušila sama z částí papírového katalogu. Zabralo jí to zhruba dvacet hodin čistého času.

OBRAZEM: Na Dvorcích v Týně vystavuje 83 umělců

Týn nad Vltavou - Již dvacátý ročník kolektivní výstavy Vltavotýnské výtvarné dvorky začal v sobotu v Městské galerii U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou. Svá díla tentokrát poskytlo celkem 83 autorů ze šesti zemí.

Vozy MHD i v noci otevřou všechny dveře

České Budějovice – Kdo se dosud chtěl svézt českobudějovickou MHD po 20. hodině večerní, musel nastoupit předními dveřmi a ukázat řidiči jízdní doklad. Tato povinnost od července končí.

Lidé z Hosína si odlili nový zvon

Hosín – Váží skoro dvacet kilogramů, je z bronzu a jmenuje se Panna Maria. Nový zvon se před zraky mnoha lidí zrodil o víkendu v Hosíně. Jeho odlévání bylo hlavním lákadlem akce Hosínské zvonění.

Prožili 520 dní v izolaci. Vědci sledovali jejich emoce a chování

Co se děje s psychikou člověka, který žije rok a půl ve stísněném prostoru kosmické lodi? Jak zvládá posádka takovou izolaci? Do unikátního mezinárodního výzkumu se zapojili vědci z katedry pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Prožili 520 dní v izolaci. Vědci sledovali jejich emoce a chování

České Budějovice - Co se děje s psychikou člověka, který žije rok a půl ve stísněném prostoru kosmické lodi? Jak zvládá posádka takovou izolaci? Do unikátního mezinárodního výzkumu se zapojili vědci z katedry pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Na soutěž si jedenáctiletý modelář vyrobil policejní člun

Borovany – Jeho otec loď kdysi postavil, ale potopila se mu na rybníce. Pod vodou ležela několik let a když se nakonec našla, skvěle posloužila synovi při závodech. Výtvor se zajímavým příběhem přivezl na Mistrovství České republiky žáků – lodních modelářů Jan Klečka z Ledenic. Akce se uskutečnila o víkendu na rybníce Pražan u Borovan.

V Roudném bude hrát fotbal Mádl, Dyk, Prachař i Hašek

Roudné – Chcete vidět sportovní dovednosti herce, zpěváka či hokejového brankáře? Možnost máte v neděli 15. června v areálu Malše Roudné u Českých Budějovic. Od 14 hodin se zde uskuteční exhibiční fotbalový zápas, jehož výtěžek pomůže dětskému oddělení budějovické nemocnice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT