Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V Rakousku otevřeli obchvat Freistadtu. Zrychlila se tak cesta na Linec

Řidiči, kteří využívají trasu z Českých Budějovic na rakouský Linec, ušetří zase o trochu více času. V noci ze soboty na neděli byl totiž otevřen pětikilometrový obchvat Freistadtu. Není tak již nutné projíždět městem, uleví se i obyvatelům. Obchvat je součástí čtyřproudové rychlostní komunikace.

V pralese znají každý strom. Při práci slyší volání kasuára

Uprostřed tropického lesa pozorují hmyz a každou rostlinu. O povolení musí žádat domorodé kmeny, z nichž každý mluví jiným jazykem. Zvykají si na stravu téměř bez masa a vlhké počasí. Dobrodružná je práce vědců na ostrově Nová Guinea pod vedením Vojtěcha Novotného.

Plastický chirurg zvládá stovky operací, pacienty ale i odmítá

Zvětšování či zmenšování prsou, liposukce, úpravy nosu nebo ušních boltců. V Čechách roste v posledních letech zájem o estetickou chirurgii. Proto se jí věnuje také primář oddělení plastické chirurgie českobudějovické nemocnice Vladimír Mařík.

Přišil chlapci ucho. A pak musel v noci sekat zahradu

Lidem vrací amputované prsty i větší části ruky, ženám po rakovině prsu pomáhá zpět do normálního života. Primář oddělení plastické chirurgie českobudějovické nemocnice Vladimír Mařík je jedním z mála českých lékařů, kteří se věnují nejnáročnějším mikrochirurgickým operacím.

Prožili 520 dní v izolaci. Vědci sledovali jejich emoce a chování

Co se děje s psychikou člověka, který žije rok a půl ve stísněném prostoru kosmické lodi? Jak zvládá posádka takovou izolaci? Do unikátního mezinárodního výzkumu se zapojili vědci z katedry pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Malá mořská víla se promění v loutku, žít bude v rybárně

Třeboň – Příběh o chlapci, který se zamiluje do spolužačky 
a začne řešit svou nadváhu, několik pohledů na setkání malého hrdiny s velkým nebo moderní adaptace Malé mořské víly. Takovými náměty se právě zabývají čeští animátoři. Na Anifilmu představili, na čem pracují a co by se v příštích letech mohlo objevit v kinech.

Soutěžící z Hlasu si zpívá i na ulici

Týn nad Vltavou – Bez hudby si neumí představit svůj den. Zpívá, vyučuje hru na klavír, působí ve sboru a vyzkoušela si už i vystupování před kamerou při přímém přenosu. Letos se jí to možná podaří znovu. Pětadvacetiletá Pavlína Ďuriačová z Týna nad 
Vltavou se účastní soutěže Hlas ČeskoSlovenska. Úspěšně prošla prvními koly a jejím koučem se stal Michal David.

Překládají Bibli do znakového jazyka

České Budějovice - Začali vytvářet něco, co v Čechách stále ještě chybí, i když je s tím spojená zdlouhavá 
a komplikovaná práce. Vědci z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se podílejí na překladu Bible pro Neslyšící. Výsledný produkt by pak měl být k dispozici zdarma.

Objevili stromy staré 15 milionů let. Náhodou

Mydlovary – Geolog Jihočeského muzea Petr Rajlich často chodí do míst, kde se těží, 
a rozhlíží se. Před nedávnem se mu to vyplatilo. V takzvaném mydlovarském souvrství na Českobudějovicku objevil zachovalé nejméně 15 milionů let staré třetihorní stromy.

Ve zvukařské kabině budějovického Metropolu dnes už velí syn

České Budějovice - Jaroslav a Radim Wagnerovi se starají o zvuk a světla při akcích v budějovickém Metropolu. Na svém pracovišti jsou obklopeni technikou. "I když se technika během let zásadně změnila, já pořád vycházím z toho, co jsem se naučil jako kluk od táty. Základní pravidla pořád platí," říká Radim Wagner.

Kvalitu vody testoval Vladimír Žlábek i v Číně

Vodňany - Díky své práci má dokonalý přehled o kvalitě vody v jihočeských řekách, ale dostal se už i do Číny. Vladimír Žlábek působí v laboratoři enviromentální chemie a biochemie na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. V terénu odebírá vzorky vody, ale také loví ryby.

Zuzana Bubílková vyrábí šperky, třeba náhrdelník podle Diany

Dubné /ROZHOVOR, VIDEO/ - Lidé ji znají jako moderátorku a pohotovou komentátorku politického dění, málokdo však ví, že se prakticky celý život věnuje také ručním pracem. Zuzana Bubílková dříve pletla, háčkovala, tkala gobelíny, před nedávnem se nadchla pro výrobu šperků.

Jackie Chan a Owen Wilson jeli na ples na hlubocký zámek

Hluboká nad Vltavou - Na známé jihočeské památce se před třinácti lety natáčel americko-britský akční velkofilm Rytíři ze Šanghaje. Filmaři se tu celkem zdrželi dva týdny, využili i místní komparzisty.

Rok 2013 skončil. Jaké byly nejdůležitější události na Budějovicku?

Českobudějovicko - Velká voda, zápas o budoucnost hokeje i několik pouličních válek na sídlišti Máj. Připomeňte si s námi významné události uplynulého roku.

Jihočeská univerzita má patent na kapra se zdravějším masem

Již třetím rokem si zájemci mohou zakoupit kapra se zvýšeným obsahem omega 3 mastných kyselin, které působí pozitivně především na lidské srdce. Takzvaný omega 3 kapr je unikátním produktem. Technologii na chov této ryby vyvinuli vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity 
a nechali si ji patentovat. Omega 3 kapr má i svoji speciální ochrannou známku.

Jihočeská univerzita má patent na kapra se zdravějším masem

Jižní Čechy - Již třetím rokem si zájemci mohou zakoupit kapra se zvýšeným obsahem omega 3 mastných kyselin, které působí pozitivně především na lidské srdce. Takzvaný omega 3 kapr je unikátním produktem. Technologii na chov této ryby vyvinuli vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity 
a nechali si ji patentovat. Omega 3 kapr má i svoji speciální ochrannou známku.

EXKLUZIVNĚ

Festival francouzského filmu nabídl snímky, které uvidíme i v běžných kinech

České Budějovice /PŘEHLED FILMŮ, FOTOGALERIE/ - Klášter, Tour de France, život bývalých mafiánů a herců, kteří dobrovolně opustili jeviště. Široký okruh témat nabídl svým divákům Festival francouzského filmu, který se kromě Prahy a Brna uskutečnil také 
v Českých Budějovicích. Většinu snímků uvedli organizátoři v předpremiéře, jen film Mafiánovi Luca Bessona už českou premiéru v kinech měl.

Syn bral rodičům housle a hrál na ně jako na basu

České Budějovice /ROZHOVOR/ - V jejich domě nikdy není ticho. Houslistka Jihočeské komorní filharmonie v Českých Budějovicích Lilija Červinková má za manžela taktéž houslistu 
a na nástroj několik let hraje už i osmiletý syn.

Místo čekání na volební výsledky jela s vnučkami nakupovat

Jižní Čechy - Jak rodiny nových poslanců prožívaly volby a následné sčítání výsledků? Deník mluvil s partnery čtyř lidí, kteří zasednou ve sněmovně.

Jedenáctiletý školák z Litvínovic zachránil život své matce

Litvínovice - Adam Maleček z Litvínovic se podle záchranářů zachoval jako profesionál. Za svůj čin nyní dostane Cenu hejtmana. Převezme si ji v úterý 29. října společně s dalšími pěti osobnostmi Jihočeského kraje

Skokanem v jižních Čechách je Jan Zahradník. Dostal se i před Kubu

České Budějovice – Učitel matematiky, bývalý hejtman a dlouholetý zastupitel Českých Budějovic byl až na jedenáctém místě jihočeské kandidátky ODS. Preferenční hlasy ho však vynesly na první místo a získal jediný mandát strany v kraji. Vyřadil tak ze hry úřadujícího předsedu Martina Kubu.

OBRAZEM: Uvnitř vodojemu na Hosíně čistí stěny s hadicí a košťaty

Hosín – Obrovská tmavá hala s mnoha sloupy a vodou na podlaze. V netradičním pracovním prostředí se nyní pohybují zaměstnanci společnosti Čevak. Čistí totiž vodojem Hosín. Ten zásobuje pitnou vodou například České Budějovice. 

Noční šifrovací hra provede Českými Budějovicemi a připomene pověsti

České Budějovice – Noční dobrodružství v ulicích Českých Budějovic slibuje všem účastníkům šifrovací hra 
Šifro(c)k. Uskuteční se již tuto sobotu a jedná se o první akci tohoto druhu v krajském městě. „Chyběla nám tady nějaká náročnější hra, která by se věnovala Budějovicím," vysvětlil za organizátory Jan Hájek.

Jihočeský kraj: Obnovte přijímačky na střední školy

Českobudějovicko – Dostat se na střední školu bez přijímacích zkoušek? V jižních Čechách už brzy utopie. Na jaře čeká na tisíce dnešních deváťáků velká změna. Rada kraje totiž doporučila školám, aby obnovily klasické přijímací řízení pro maturitní obory. Až na pár výjimek se přitom v posledních letech bralo jen podle vysvědčení a podobných kritérií.

Potřebujete zaparkovat v centru Českých Budějovic? Musíte si přivstat

České Budějovice - Parkoviště u věznice je zavřené, ostatní prostory se rychle plní, vmáčknout auto bezplatně ke sportovní hale je už dopoledne prakticky nemožné. Řidiči v Českých Budějovicích si nyní stále častěji stěžují na 
nedostatek parkovacích míst 
v centru. Situaci navíc může zhoršit výstava Hobby podzim.

Studentské výzkumy pomohou například dopravě

České Budějovice - Jihočeský kraj podepsal smlouvu o spolupráci s Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích. Studenti se tak například ve svých odborných studiích budou věnovat tématům, která se bezprostředně dotýkají regionu. Krajský úřad pak jejich poznatky využije v praxi.

Rozhlednu naloží na tahač a odvezou z českobudějovického náměstí

České Budějovice – Výstava Umění ve městě, která na léto oživila České Budějovice 
a Hlubokou nad Vltavou, končí. Obří sochy zmizí z ulic tento týden. Většinou se vrací do ateliérů tvůrců, některé putují na další výstavu. Oblíbená žraločí ploutev by ale mohla na jihu Čech zůstat.

U chalupy v Borovanech slídil leguán zelený

Borovany – Velmi zvláštního návštěvníka měl na zahrádce u své chalupy Roman Vojslavský. Poprvé ho na místě nedaleko Borovan lidé spatřili před třemi týdny, minulý týden se pak podařilo zvíře i vyfotografovat.

Začíná akademický rok. V Budějovicích se bude vyučovat 220 oborů

České Budějovice – Více než 13 tisíc mladých lidí se začne od pondělka pohybovat po kampusu Jihočeské univerzity 
v Českých Budějovicích. Startuje totiž nový akademický rok. Vysoká škola pro něj připravila několik vylepšení, na studenty čeká opravená kolej i nově postavené laboratoře a pracovny

Tři měsíce po novém: Co dala a vzala dálnice D3

Jižní Čechy - V sobotu 28. září uplynuly přesně tři měsíce od otevření nového úseku dálnice mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem. Výrazně se tak zrychlila i cesta z Českých Budějovic do Tábora. Redaktoři Deníku tento týden trasu projeli. Oproti cestě po staré silnici ušetřili více než půl hodiny času.

Chtějí oživit Plachého ulici, chystají například Štěkavou autogramiádu

České Budějovice - Plachého ulice v Českých Budějovicích má obrovský potenciál. Spojuje hlavní náměstí s Hroznovou ulicí, nejezdí tudy auta a denně jí projde mnoho lidí. Přesto je neprávem opomíjená. To si myslí místní obchodníci. Proto se nyní snaží uličku oživit, plánují hned několik akcí.

Pod sochou oslíka teče voda z podzemní štoly

Úsilné - Pod obcí Úsilné se nachází Eliášova štola. V minulosti odváděla vodu ze stříbrných dolů a zásobovala jí České Budějovice a okolí. Po vybudování římovské přehrady však voda už jen bez užitku vytékala do potoka. To bylo obyvatelům Úsilného líto, a proto se rozhodli, že si ji znovu přivedou alespoň na náves.

Jako první v České republice se vzali na komíně. A tajili to

České Budějovice - Své ano si řekli ve výšce několika desítek metrů nad zemí. Vzali se totiž na komíně. Zřejmě jako první v republice. Netradiční vstup do manželství zvolili Nela Kukačková Svěráková a Martin Kukačka, kteří byli oddáni v Českých Budějovicích. 

Z nové kašny v Úsilném bude tryskat pivo

Úsilné - Vodní dílo se sochou oslíka uprostřed už stojí na návsi. Pokřtěno bude při velké slavnosti v sobotu 28. září. Nad kašnu se vznese houslista Pavel Šporcl a zahraje skladby z poslední desky a z pítek bude při té příležitosti místo vody vytékat budějovický Budvar.

EXKLUZIVNĚ

Sopranistka Ivana Veberová: Díky opeře znám slovo láska v mnoha jazycích

České Budějovice /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Sopranistka Ivana Veberová, rodačka z Českých Budějovic, působí už řadu let v plzeňském divadle. Teď se vrací na jih Čech s rolí Toscy… Už ve školce se u ní projevovaly hudební vlohy, nakonec se jí tedy zpěv stal povoláním. Ivana Veberová působí od roku 2006 v angažmá opery plzeňského divadla. Teď se tedy na skok vrací do rodných Českých Budějovic.

Iveta Toušlová: Své ano jsem ANO nikdy nedala, přesto jsem na plakátech

České Budějovice – Její jméno se objevilo na předvolebních plakátech po celém městě, ona sama k tomu ale vůbec nedala souhlas. Politické hnutí ANO slibuje na svém setkání s občany v Českých Budějovicích jako speciálního hosta Ivetu Toušlovou.

Obchodníci už nesmí zvonit u dveří

Českobudějovicko – Kdosi zazvoní u dveří a nabízí novou smlouvu na elektřinu, na ulici vám vnucují drahé parfémy. 
S takovými situacemi už by se lidé v Budějovicích neměli setkat. 

Juraj Thoma kandidovat nebude, Michal Doktor je lídrem

Jižní Čechy - Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma nebude usilovat o místo v Poslanecké sněmovně. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ho sice chtělo na společnou kandidátku s TOP 09, ale na jenesnání obou stran byl návrh zamítnut.

Město lidem, lidé městu: organizátoři na asfalt položili 400 metrů trávníku

České Budějovice - Živý trávník, stromy, sochy nad hlavami, žádná auta. V oázu klidu se do sobotního večera proměnila Krajinská ulice v Českých Budějovicích. Akce je součástí festivalu Město lidem, lidé městu. Navíc zde vystupují divadla, artisté či hudebníci.

O letní kino byl zájem, v pátek hraje naposledy

České Budějovice - Dvakrát do týdne sem proudily zástupy lidí, na film Woodyho Allena byl areál zaplněný téměř do posledního místa. Skvělou sezónu uzavírá letní kino Háječek v Českých Budějovicích. Letos poprvé promítalo zdarma, a i když nejsou známa konkrétní čísla, je jasné, že návštěvnost byla oproti dřívějšku vysoká.

Začala Země Živitelka. V Českých Budějovicích kolabuje doprava

České Budějovice /VIDEO/ - Dlouhé kolony automobilů se táhnou v okolí českobudějovického výstaviště. Projet městem trvá i čtyřicet minut. Dopravu komplikuje příliv návštěvníků na oblíbenou výstavu Země Živitelka, na provoz dohlíží policisté

EXKLUZIVNĚ

Tři bratři očima Deníku: Budeš ve filmu přes celý plátno. Tak na vteřinu

Hluboká nad Vltavou /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/  - Redaktorka Deníku se stala komparzistkou v pohádce Jana Svěráka Tři bratři. Na natáčení strávila dva dny. Coby služka pobíhala po zámeckém parku, chystala slavnostní hostinu i přikládala větve na oheň

Hledání ve starých knihách je úžasný adrenalin

Třeboň /ROZHOVOR/ - Laděna Plucarová pracuje jako archivářka. Sestavuje zájemcům rodokmeny, pátrá po osudech lidí či historii domů a když je třeba, musí zvládnout i úklid.

K pohance u univerzity létalo málo včel. Tak pořídili vlastní

České Budějovice – Med pocházející z univerzitní půdy budou moci lidé ochutnat již příští rok. Vysoká škola v Českých Budějovicích si totiž pořídila vlastní včely. Zatím má dva úly v klidové zóně na zemědělských pozemcích, ale včelstva se v budoucnu nejspíš ještě rozrostou. Zázemí najdou i na střeše děkanátu.

Protože psala levou rukou, měla zkažené prázdniny

České Budějovice - Oslavu by dnes mohla uspořádat Iva Hellerová z Českých Budějovic. Na 13. srpna totiž připadá Mezinárodní den leváků a ona právě levou ruku používá prakticky ke všem činnostem. To samé platí i o několika dalších členech její rodiny.

Nejradši vybírám šaty pro princezny a královny, říká kostýmní výtvarnice

České Budějovice - Lucie Ulíková navrhuje oblečení pro filmové hrdiny. Zájem o obor se u ní probudil již během dětství v Prachaticích. Naposledy pracovala na filmu Pojedeme v moři, který režíruje Jiří Mádl. Snímek se natáčel převážně v Českých Budějovicích.

Pilu a kovadlinu koupil v policejní dražbě

Hosín - Jan Pitálek se věnuje kovářskému řemeslu. Ve vlastní dílně na Hosíně vyrábí krbové nářadí, svícny i ploty, nejraději ale tvoří postele. Říká, že je to užitková věc a přitom se na ní zároveň může umělecky vyřádit.

K osvěžení kupovali lidé v Holašovicích okurky

Holašovice - Ve známé vesničce na Českobudějovicku se uskutečnil další ročník oblíbené akce. Dorazily opět tisíce návštěvníků, většinu z nich neodradilo ani horké víkendové počasí.

Na skútru z roku 1962 jezdí k vodě

Jílovice - V Jílovicích se v sobotu sešli majitelé historických vozů. Celkem zde bylo zhruba sedmdesát strojů, včetně opravdových unikátů. Další akce u Veteran muzea se uskuteční již 24. srpna.

Místo domu břízy, školu připomíná jen torzo zdi

Jindřichův Hradec - Dokumentární film Hledání ztraceného dětství vypráví příběh ze Sudet. Jedná se už o druhý snímek z cyklu Domov – Heimat, který vyrobila TV MY pro Jindřichohradeckou kulturní společnost. Autory námětu a scénáře jsou Sabina a Jiří Langerovi.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT