Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V Rakousku otevřeli obchvat Freistadtu. Zrychlila se tak cesta na Linec

Řidiči, kteří využívají trasu z Českých Budějovic na rakouský Linec, ušetří zase o trochu více času. V noci ze soboty na neděli byl totiž otevřen pětikilometrový obchvat Freistadtu. Není tak již nutné projíždět městem, uleví se i obyvatelům. Obchvat je součástí čtyřproudové rychlostní komunikace.

V pralese znají každý strom. Při práci slyší volání kasuára

Uprostřed tropického lesa pozorují hmyz a každou rostlinu. O povolení musí žádat domorodé kmeny, z nichž každý mluví jiným jazykem. Zvykají si na stravu téměř bez masa a vlhké počasí. Dobrodružná je práce vědců na ostrově Nová Guinea pod vedením Vojtěcha Novotného.

Plastický chirurg zvládá stovky operací, pacienty ale i odmítá

Zvětšování či zmenšování prsou, liposukce, úpravy nosu nebo ušních boltců. V Čechách roste v posledních letech zájem o estetickou chirurgii. Proto se jí věnuje také primář oddělení plastické chirurgie českobudějovické nemocnice Vladimír Mařík.

Přišil chlapci ucho. A pak musel v noci sekat zahradu

Lidem vrací amputované prsty i větší části ruky, ženám po rakovině prsu pomáhá zpět do normálního života. Primář oddělení plastické chirurgie českobudějovické nemocnice Vladimír Mařík je jedním z mála českých lékařů, kteří se věnují nejnáročnějším mikrochirurgickým operacím.

Prožili 520 dní v izolaci. Vědci sledovali jejich emoce a chování

Co se děje s psychikou člověka, který žije rok a půl ve stísněném prostoru kosmické lodi? Jak zvládá posádka takovou izolaci? Do unikátního mezinárodního výzkumu se zapojili vědci z katedry pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Malá mořská víla se promění v loutku, žít bude v rybárně

Třeboň – Příběh o chlapci, který se zamiluje do spolužačky 
a začne řešit svou nadváhu, několik pohledů na setkání malého hrdiny s velkým nebo moderní adaptace Malé mořské víly. Takovými náměty se právě zabývají čeští animátoři. Na Anifilmu představili, na čem pracují a co by se v příštích letech mohlo objevit v kinech.

Soutěžící z Hlasu si zpívá i na ulici

Týn nad Vltavou – Bez hudby si neumí představit svůj den. Zpívá, vyučuje hru na klavír, působí ve sboru a vyzkoušela si už i vystupování před kamerou při přímém přenosu. Letos se jí to možná podaří znovu. Pětadvacetiletá Pavlína Ďuriačová z Týna nad 
Vltavou se účastní soutěže Hlas ČeskoSlovenska. Úspěšně prošla prvními koly a jejím koučem se stal Michal David.

Překládají Bibli do znakového jazyka

České Budějovice - Začali vytvářet něco, co v Čechách stále ještě chybí, i když je s tím spojená zdlouhavá 
a komplikovaná práce. Vědci z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se podílejí na překladu Bible pro Neslyšící. Výsledný produkt by pak měl být k dispozici zdarma.

Objevili stromy staré 15 milionů let. Náhodou

Mydlovary – Geolog Jihočeského muzea Petr Rajlich často chodí do míst, kde se těží, 
a rozhlíží se. Před nedávnem se mu to vyplatilo. V takzvaném mydlovarském souvrství na Českobudějovicku objevil zachovalé nejméně 15 milionů let staré třetihorní stromy.

Ve zvukařské kabině budějovického Metropolu dnes už velí syn

České Budějovice - Jaroslav a Radim Wagnerovi se starají o zvuk a světla při akcích v budějovickém Metropolu. Na svém pracovišti jsou obklopeni technikou. "I když se technika během let zásadně změnila, já pořád vycházím z toho, co jsem se naučil jako kluk od táty. Základní pravidla pořád platí," říká Radim Wagner.

Kvalitu vody testoval Vladimír Žlábek i v Číně

Vodňany - Díky své práci má dokonalý přehled o kvalitě vody v jihočeských řekách, ale dostal se už i do Číny. Vladimír Žlábek působí v laboratoři enviromentální chemie a biochemie na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. V terénu odebírá vzorky vody, ale také loví ryby.

Zuzana Bubílková vyrábí šperky, třeba náhrdelník podle Diany

Dubné /ROZHOVOR, VIDEO/ - Lidé ji znají jako moderátorku a pohotovou komentátorku politického dění, málokdo však ví, že se prakticky celý život věnuje také ručním pracem. Zuzana Bubílková dříve pletla, háčkovala, tkala gobelíny, před nedávnem se nadchla pro výrobu šperků.

Jackie Chan a Owen Wilson jeli na ples na hlubocký zámek

Hluboká nad Vltavou - Na známé jihočeské památce se před třinácti lety natáčel americko-britský akční velkofilm Rytíři ze Šanghaje. Filmaři se tu celkem zdrželi dva týdny, využili i místní komparzisty.

Rok 2013 skončil. Jaké byly nejdůležitější události na Budějovicku?

Českobudějovicko - Velká voda, zápas o budoucnost hokeje i několik pouličních válek na sídlišti Máj. Připomeňte si s námi významné události uplynulého roku.

Jihočeská univerzita má patent na kapra se zdravějším masem

Již třetím rokem si zájemci mohou zakoupit kapra se zvýšeným obsahem omega 3 mastných kyselin, které působí pozitivně především na lidské srdce. Takzvaný omega 3 kapr je unikátním produktem. Technologii na chov této ryby vyvinuli vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity 
a nechali si ji patentovat. Omega 3 kapr má i svoji speciální ochrannou známku.

Jihočeská univerzita má patent na kapra se zdravějším masem

Jižní Čechy - Již třetím rokem si zájemci mohou zakoupit kapra se zvýšeným obsahem omega 3 mastných kyselin, které působí pozitivně především na lidské srdce. Takzvaný omega 3 kapr je unikátním produktem. Technologii na chov této ryby vyvinuli vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity 
a nechali si ji patentovat. Omega 3 kapr má i svoji speciální ochrannou známku.

EXKLUZIVNĚ

Festival francouzského filmu nabídl snímky, které uvidíme i v běžných kinech

České Budějovice /PŘEHLED FILMŮ, FOTOGALERIE/ - Klášter, Tour de France, život bývalých mafiánů a herců, kteří dobrovolně opustili jeviště. Široký okruh témat nabídl svým divákům Festival francouzského filmu, který se kromě Prahy a Brna uskutečnil také 
v Českých Budějovicích. Většinu snímků uvedli organizátoři v předpremiéře, jen film Mafiánovi Luca Bessona už českou premiéru v kinech měl.

Syn bral rodičům housle a hrál na ně jako na basu

České Budějovice /ROZHOVOR/ - V jejich domě nikdy není ticho. Houslistka Jihočeské komorní filharmonie v Českých Budějovicích Lilija Červinková má za manžela taktéž houslistu 
a na nástroj několik let hraje už i osmiletý syn.

Místo čekání na volební výsledky jela s vnučkami nakupovat

Jižní Čechy - Jak rodiny nových poslanců prožívaly volby a následné sčítání výsledků? Deník mluvil s partnery čtyř lidí, kteří zasednou ve sněmovně.

Jedenáctiletý školák z Litvínovic zachránil život své matce

Litvínovice - Adam Maleček z Litvínovic se podle záchranářů zachoval jako profesionál. Za svůj čin nyní dostane Cenu hejtmana. Převezme si ji v úterý 29. října společně s dalšími pěti osobnostmi Jihočeského kraje

Skokanem v jižních Čechách je Jan Zahradník. Dostal se i před Kubu

České Budějovice – Učitel matematiky, bývalý hejtman a dlouholetý zastupitel Českých Budějovic byl až na jedenáctém místě jihočeské kandidátky ODS. Preferenční hlasy ho však vynesly na první místo a získal jediný mandát strany v kraji. Vyřadil tak ze hry úřadujícího předsedu Martina Kubu.

OBRAZEM: Uvnitř vodojemu na Hosíně čistí stěny s hadicí a košťaty

Hosín – Obrovská tmavá hala s mnoha sloupy a vodou na podlaze. V netradičním pracovním prostředí se nyní pohybují zaměstnanci společnosti Čevak. Čistí totiž vodojem Hosín. Ten zásobuje pitnou vodou například České Budějovice. 

Noční šifrovací hra provede Českými Budějovicemi a připomene pověsti

České Budějovice – Noční dobrodružství v ulicích Českých Budějovic slibuje všem účastníkům šifrovací hra 
Šifro(c)k. Uskuteční se již tuto sobotu a jedná se o první akci tohoto druhu v krajském městě. „Chyběla nám tady nějaká náročnější hra, která by se věnovala Budějovicím," vysvětlil za organizátory Jan Hájek.

Jihočeský kraj: Obnovte přijímačky na střední školy

Českobudějovicko – Dostat se na střední školu bez přijímacích zkoušek? V jižních Čechách už brzy utopie. Na jaře čeká na tisíce dnešních deváťáků velká změna. Rada kraje totiž doporučila školám, aby obnovily klasické přijímací řízení pro maturitní obory. Až na pár výjimek se přitom v posledních letech bralo jen podle vysvědčení a podobných kritérií.

Potřebujete zaparkovat v centru Českých Budějovic? Musíte si přivstat

České Budějovice - Parkoviště u věznice je zavřené, ostatní prostory se rychle plní, vmáčknout auto bezplatně ke sportovní hale je už dopoledne prakticky nemožné. Řidiči v Českých Budějovicích si nyní stále častěji stěžují na 
nedostatek parkovacích míst 
v centru. Situaci navíc může zhoršit výstava Hobby podzim.

Studentské výzkumy pomohou například dopravě

České Budějovice - Jihočeský kraj podepsal smlouvu o spolupráci s Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích. Studenti se tak například ve svých odborných studiích budou věnovat tématům, která se bezprostředně dotýkají regionu. Krajský úřad pak jejich poznatky využije v praxi.

Rozhlednu naloží na tahač a odvezou z českobudějovického náměstí

České Budějovice – Výstava Umění ve městě, která na léto oživila České Budějovice 
a Hlubokou nad Vltavou, končí. Obří sochy zmizí z ulic tento týden. Většinou se vrací do ateliérů tvůrců, některé putují na další výstavu. Oblíbená žraločí ploutev by ale mohla na jihu Čech zůstat.

U chalupy v Borovanech slídil leguán zelený

Borovany – Velmi zvláštního návštěvníka měl na zahrádce u své chalupy Roman Vojslavský. Poprvé ho na místě nedaleko Borovan lidé spatřili před třemi týdny, minulý týden se pak podařilo zvíře i vyfotografovat.

Začíná akademický rok. V Budějovicích se bude vyučovat 220 oborů

České Budějovice – Více než 13 tisíc mladých lidí se začne od pondělka pohybovat po kampusu Jihočeské univerzity 
v Českých Budějovicích. Startuje totiž nový akademický rok. Vysoká škola pro něj připravila několik vylepšení, na studenty čeká opravená kolej i nově postavené laboratoře a pracovny

Tři měsíce po novém: Co dala a vzala dálnice D3

Jižní Čechy - V sobotu 28. září uplynuly přesně tři měsíce od otevření nového úseku dálnice mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem. Výrazně se tak zrychlila i cesta z Českých Budějovic do Tábora. Redaktoři Deníku tento týden trasu projeli. Oproti cestě po staré silnici ušetřili více než půl hodiny času.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT