Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANNA TIŠNOVSKÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Stavební skvosty jižní Moravy posledních 100 let: vily, divadla, ale i sídliště

Brno – Krásné, monumentální i třeba významné svou funkcí. Takové charakteristiky spojují desítky budov, domů, vil a dalších objektů, které patří k exponátům nové brněnské výstavy Stavby století republiky 1918-2018.

Zaseli, možná ale nesklidí. Do motorů kombajnů jim někdo nasypal písek

Brněnsko - Obilí v okolí Tvarožné na Brněnsku pomalu zlátne a dozrává, nicméně stroje, které by je sklidily, zatím stojí. Jsou totiž poškozené poté, co do motorů někdo nasypal písek. Jak moc jsou stroje poničené, zjistili zemědělci, až když začali stroje připravovat na novou sezonu.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 u Bosonoh stojí. Ve zúžení směrem na Brno se srazilo pět aut

Nehoda pěti vozidel zastavila ve středu krátce před půl osmou provoz na dálnici D1 u brněnských Bosonoh. Srazily se tam čtyři kamiony s osobním autem. Ve směru na Brno je dálnice neprůjezdná. Nikdo se při hromadné nehodě nezranil. Řidiči ale musí počítat se zdržením.

Kontroverzní hra spustila smršť trestních oznámení. Podali ho i „Slušní lidé“

Kontroverzní představení Naše násilí a vaše násilí, které minulou sobotu dvakrát přerušily protesty, spustilo lavinu trestních oznámení. V pondělí ho podali členové hnutí Slušní lidé na autora hry Olivera Frljiče, ředitele festivalu Divadelní svět a brněnského národního divadla Martina Glassera a na skupinu herců. Další trestní oznámení podali advokát Zdeněk Koudelka i senátorka Eliška Wagnerová.

AKTUALIZOVÁNO

Potvrzeno. Stavba velkého městského okruhu v Brně začne o prázdninách

/INFOGRAFIKA/ Po mnoha letech nastal čas. Žabovřeskou začneme stavět na přelomu července a srpna, potvrdil v pondělí náměstek brněnského primátora Richard Mrázek. Představitelé Ředitelství silnic a dálnic už vybrali zhotovitele. První etapa důležité dopravní stavby potrvá téměř dva roky.

Bezpečnější a klidnější ulice. Zón, kde řidiči projedou jen třicítkou, přibývá

Místo vytížené silnice někdy připomínající i závodní dráhu poklidná a bezpečná ulice. Zóny s omezenou rychlostí na třicet kilometrů v hodině v Brně přibývají. V budoucnu mohou pomoci i snížit počet vážných nehod.

Parkování v Údolní ulici a okolí? Místa jsou, město je nevyužívá, tvrdí kritici

Brno – Plochy k parkování v kritické oblasti kolem Údolní ulice jsou, ale město je nevyužívá, zaznívá kritika opozice po zahájení velké rekonstrukce Údolní ulice a zároveň výměny horkovodů.

Chtěl pohřbít ženu, ale nemohl. Rozšíření hřbitova v Brně se táhne už tři roky

Najít místo pro zemřelé v brněnské Líšni je pro pozůstalé už několik let složité. Ve staré části hřbitova volná nejsou a rozšíření donedávna čekalo na kolaudaci. Podle správy hřbitovů zde budou místa k pronájmu od června.

Kauza Lužánky: Primátor Vokřál navrhuje rozhodčí soud, zastupitelstvo nesouhlasí

Složité soudní spory a ještě složitější rozhodnutí v kauze pozemků pro fotbalový a hokejový stadion za Lužánkami řešili v úterý brněnští zastupitelé. Shodli se na tom, že vyrovnání s podnikatelem Liborem Procházkou je nutné vyřešit co nejdříve. Jedno z možných a podle brněnského primátora Petra Vokřála rychlých řešení, rozhodčí soud, však neschválili. Městu navíc hrozí s Procházkou další soudní spor.

Nápady pro lepší Brno: hřiště pro malé i velké či nádrž na vodu

Hřiště pro sport a pro děti, veřejná dílna nebo rezervoár na vodu na Červeném kopci. I letos mohou vylepšovat město Brňané, kteří se zapojí do projektu participativního rozpočtu Dáme na vás. Do konce přihlašování už jim zbývá jen dvacet dnů. Na projekt ve druhém ročníku získají až tři miliony korun. Celkem město rozdá třicet milionů korun.

Dřív tam kolony nebyly. Teď stojíme až za Farinku, stěžují si řidiči na semafory

Brno - Bezpečněji, ale pomaleji. Křižovatka Staré dálnice, Kohoutovické a Žebětínské ulice i půl roku po spuštění nových semaforů dál trápí řidiče. Mnozí si stěžují, že se v kolonách před semaforem pravidelně zdrží i na patnáct minut.

Vyskočil z kancelářské budovy, pád nepřežil. Pravděpodobně šlo o sebevraha

Ukončit svůj život skokem z jedné z několikapatrových kancelářských budov ve Spielberk office centru v Brně se patrně rozhodl ve čtvrtek odpoledne mladý muž. Záchranáři už mu nemohli pomoci. Případem se zabývají policisté.

Z ubytovny na Červený kopec? Proti byla stovka protestujících, tisícovka podpisů

Brno – Přibližně stovka protestujících na středečním zastupitelstvu Brna-středu a 993 podpisů na petici. To je reakce lidí z Červeného kopce na stěhování nájemníků z ubytovny v Šámalově ulici do bývalé budovy léčebny dlouhodobě nemocných.

Oslavenec rozkvetl. Pod chobot mamuta se přišli návštěvníci políbit

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Stovky lidí přišly v úterý popřát brněnskému mamutovi. Moravské zemské muzeum totiž oslavilo devadesát let od vzniku jeho expozice. Návštěvníci tak měli možnost prozkoumat pavilon Anthropos i třeba útroby mamuta. Oslavy si užily děti, které si před budovou vyzkoušely například rozdělávání ohně nebo pravěký lov oštěpem.

Opraví i desítky let staré toalety. Milionové investice do poliklinik pokračují

Ve třech velkých brněnských poliklinikách si dál budou podávat dveře lékaři a pacienti se stavebními dělníky. I letos na poliklinice v Zahradníkově ulici, v Horníkově ulici v Líšni a na Halasově náměstí v Lesné pokračují velké opravy. Po nich se ale pacienti dočkají přívětivějšího prostředí nebo opravených toalet.

Brněnská nábřeží ožijí. Starou Ponávku u tepláren zpřístupní lidem už příští rok

Příští rok upraví dělníci břeh Staré Ponávky. Lepšího přístupu se lidé dočkají v dalších letech i na dalších nábřežích ve městě.

AKTUALIZOVÁNO

V Oslavanech hořel třetí den po sobě les, zasahoval i vrtulník s bambivakem

/FOTOGALERIE/ Třikrát za poslední tři dny vyjeli jihomoravští hasiči k hořícímu lesu v Oslavanech na Brněnsku. Naposledy ve čtvrtek v poledne, požár vypukl ve stejné lokalitě jako den předtím. Hašení trvalo dvě a půl hodiny.

AKTUALIZOVÁNO

V Bílovicích nad Svitavou hoří chata, Hasiči vyhlásili druhý stupeň požáru

/FOTOGALERIE/ K požáru chaty v Lesní ulici v Bílovicích nad Svitavou vyjeli hasiči ve středu krátce před desátou hodinou dopoledne. Oheň kolem jedenácté hodiny stále hasilo dvanáct jednotek včetně dobrovolných hasičů z okolních obcí. Záchranáři převezli do nemocnice zraněnou ženu.

Jízda na kole po Brně? Situace se lepší, ale pomalu

/INFOGRAFIKA/ S velkými nesnázemi se setkávají cyklisté v brněnské Botanické ulici. Tamní cyklostezka totiž vede po chodníku a na silnici mají zakázáno sjíždět. Odbočovat do okolních ulic je proto pro ně skoro nemožné. Řešit situaci chtějí letos radní Brna-středu. V Brně i přesto zůstávají desítky problematických míst. Majitelé kol si stěžují, že je město upravuje pomalu.

Nové byty pod brněnským Kamenným vrchem? Část místních volá po referendu

S otázkami na dopravu, počet parkovacích míst nebo s obavami o zachování chráněné oblasti, v níž rostou koniklece, přišli ve čtvrtek lidé z Nového Lískovce na výstavu projektu plánované bytové výstavby pod Kamenným vrchem, o které již Brněnský deník Rovnost informoval. Část místních je proti záměru města. Vyžadují proto, aby o stavbě rozhodli Novolískovečtí v referendu.

Údržba zeleně kosí i stromy. Za pokácené vysadíme nové, slibují městské části

Tam, kde byly nedávno husté keře i větve zasahující i do chodníků, je dnes prázdno. V parcích i na sídlištích v Brně totiž začala údržba zeleně. Pracují na ní zaměstnanci Veřejné zeleně, v těch částech města, kde zeleň revitalizují, i odborné firmy. Místní úbytek vzrostlých stromů trápí. Vedení městských částí ale slibuje, že pokácené stromy nahradí vysazením nových.

Zakletá dálnice D1 u Ostrovačic: už čtyři vážné nehody za necelé dva dny

Z dálnice D1 se stává parkoviště. Kvůli nehodám, které vznikají hlavně okolo 180. kilometru, stojí auta v kolonách v obou směrech.

Dopravní podnik v Brně láká nové zaměstnance na stotisícový příspěvek

Brněnský dopravní podnik láká nové zaměstnance za volanty trolejbusů, autobusů i do kabin tramvají na plat až do třiceti tisíc korun nebo zvýhodněné šalinkarty pro celou rodinu. Nově jim nabídne také náborový příspěvek ve výši až sto tisíc korun. Motivační příspěvek získají nastupující zaměstnanci od prvního dubna.

Přesun řečkovické pošty: Cesta na novou pobočku se nám prodlouží, bojí se lidé

Brno /ANKETA/ – Doufají, že dlouhé fronty na dopisy skončí. Zároveň se ale lidé bojí, že se jim cesta na poštu sloužící pěti městským částem prodlouží. O přesunu řečkovické pobočky, která obsluhuje i okolní městské části, za konečnou tramvaje číslo jedna diskutovali minulý týden architekti s lidmi.

AKTUALIZOVÁNO

Výmoly na silnicích? Po zimě ve dvou stech brněnských ulicích

S očekávaným oteplením a jarním počasím vyrážejí do brněnských ulic znovu i silničáři. Už v následujících týdnech se pustí do oprav výmolů a poškozených povrchů silnic. Na seznamu takových závad mají asi dvě stovky. A další přibudou, nahlásit je mohou lidé i přes internet.

Zemřel autor Janáčkovy opery, Ronda a dalších. Ivanu Rullerovi bylo 91 let

Sledoval, jak se mění jeho rodné město, k mnoha jeho proměnám přispěl svými stavbami. Zemřel brněnský architekt Ivan Ruller. Byl autorem významných brněnských staveb jako je Janáčkova opera, hala Rondo nebo pavilon E brněnského výstaviště. Spolupracoval s dalšími významnými architekty, jako byl Bohuslav Fuchs nebo Bedřich Rozehnal. Ve své práci neustával ani poté, co oslavil devadesáté narozeniny.

Jedenáctiletý školák z Brna se oběsil na švihadle. Napodoboval video

Teprve jedenáctiletý žák jedné z brněnských základních škol zemřel poté, co zkoušel napodobit internetové video. O případu informovala v pátek televize Nova. Podle jejích informací chlapec podle návodu na internetu vázal smyčku na švihadle, na němž se poté oběsil.

Lidé čekali magii, viděli složitou matematiku. Meteorologové ukázali svou práci

/FOTOGALERIE, VIDEO/ – Skupina lidí postává kolem stolu, na kterých leží několik podivuhodných přístrojů. „Tu kouli máte na věštění? Vypadá na to,“ konstatuje jeden z nich. Stojí v prostorách Českého hydrometeorologického ústavu v brněnských Žabovřeskách, které v sobotu od devíti do čtrnácti hodin otevřeli meteorologové návštěvníkům. Ukázali nejen techniku na pracovištích, ale představili také to, jak předpovědi vznikají.

AKTUALIZOVÁNO

Aruni a Ashanga. Kmotry daly jména malým levhartům v brněnské zoo

Tak ať rostou, znělo přání pro malá skvrnami pokrytá koťata. Čtyřměsíční mláďata levhartů cejlonských v brněnské zoo v sobotu slavnostně pokřtily miss Michaela Salačová a Lucie Kovandová. Samice dostala jméno Aruni, což v českém překladu znamená rozbřesk, samec je nositelem jména Ashanga, které česky znamená děs.

Brno má pod Špilberkem největší přírodní zahradu v republice. I díky poníkům

Brno – Do oficiálně uznané přírody to nově Brňané nemají daleko. Odborníci totiž ocenili speciálním certifikátem park pod Špilberkem, který získal titul přírodní zahrada. K získání ocenění správcům pomohli i poníci.

Výroba cukroví je o umění a chleba o intuici, říká oceněná pekařka

Zda bude chleba dobrý, pozná už na první dotek. Zpracovat těsto, uplést vánočku nebo zdobit koláč se přitom Klára Kalvodová ve škole učí teprve půl roku. Její pečivo, které ve dvou dnech na přelomu února a března upekla, ocenila porota v soutěži mladých pekařů na mezinárodním potravinářském veletrhu Salima.

Účet za mrazy? Rekordních 329 výjezdů sanitek denně nebo proboření bruslaři

Namrzlé chodníky a silnice, šířící se chřipka. Mrazy, které ještě začátkem tohoto týdne sužovaly jižní Moravu, přidaly práci hasičům i energetikům. Záchranáři v kraji zaznamenali dokonce rekord v počtu výjezdů.

Směna obecních bytů: největší zájem je o dvoupokojové v Králově Poli

O směnu obecních bytů mají zájem stovky lidí. Správci navíc chtějí přispět k pohodlí bydlení. Přibudou třeba domovníci.

VIDEO: Řidič uvízl v mrazícím autě. Uvnitř bylo tepleji než venku

/VIDEO/ Začátek pracovního dne, ze kterého tuhne krev v žilách, měl ve čtvrtek řidič mrazícího auta v brněnské Štouračově ulici. Už v sedm hodin ráno, ještě než vyjel na běžnou denní rozvážku, skončil čtyřicetiletý muž uvězněný v prostoru mrazáku poté, co za ním zapadly dveře. Vysvobodit jej museli až přivolaní strážníci.

Epidemie žloutenky v Jihomoravském kraji odvolána. Už 50 dní nepřibyl nakažený

Hygienici po více než roce a půl odvolali na jižní Moravě epidemii infekční žloutenky typu A. Nemocí se v kraji v době jejího trvání nakazilo 530 lidí. Od začátku roku jihomoravští hygienici nezaznamenali žádného dalšího pacienta s onemocněním, kterému se přezdívá také nemoc špinavých rukou.

AKTUALIZOVÁNO

Požár způsobil výbuch u střelnice. Hasiči evakuovali téměř padesát lidí

Téměř padesát evakuovaných lidí, šest nadýchaných kouřem a tři z nich převezení do brněnských nemocnic. To jsou následky středečního požáru, který vypukl krátce po osmé ráno ve sklepě administrativní budovy v Kotlářské ulici v Brně. Předcházel mu patrně výbuch způsobený stavebními pracemi nedaleko střelnice, která se ve sklepě nachází.

Nejvyšší soud zamítl Dahlgrenovo dovolání. Po měsíci od sebevraždy ve věznici

Dovolání čtyřnásobného vraha Kevina Dahlgrena nejvyšší soud zamítl, protože bylo nedůvodné. Potvrdil tak rozhodnutí nižších soudů. Informoval o tom v pátek Dahlgrenův právní zástupce Richard Špíšek. Senát musel rozhodnout navzdory tomu, že Dahlgren spáchal letos jedenáctého ledna ve valdické věznici sebevraždu.

Řidič srazil ženu s kočárkem. Poté se na něj sesypal rozčilený dav

K vážné nehodě a následné potyčce vyjížděli v pátek policisté do Bratislavské ulice v Brně. Devatenáctiletý řidič tam srazil ženu s kočárkem. Na mladého řidiče se poté sesypal rozčilený dav, který se na místě nehody vytvořil. 

Olympijský festival: Fanoušci drželi pěsti biatlonistům. Medaile se nedočkali

Po rušném víkendu se v pondělí brněnský olympijský park znovu zaplnil. Místo do školních lavic po prázdninách vyrazily na sportoviště desítky dětí. Obrazovkám s přenosy z korejského Pchjongčchangu opět vévodili biatlonisté. Ti po víkendových žních ale třetí medaili nepřidali.

Brněnská lvíčata jsou kluk a holka. Jedno jméno vybere kmotr, druhé návštěvníci

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Samec a samička, určil v pondělí veterinář po týdnech čekání pohlaví dvou lvíčat, která se narodila na konci minulého roku v brněnské zoo. Potvrdilo se tak očekávání chovatelů, kteří pohlaví koťat tipovali přesně už před dvěma týdny. Chovatelé Kivu a Lolkovi potomky odebrali jen na pár minut, oba rodiče se potom ujistili, že jsou lvíčata v pořádku.

Zachránili život muži v bezvědomí. Desetiminutovou masáži srdce přímo na ulici

Brno - Velké štěstí v neštěstí měl devětapadesátiletý muž, který v pondělí ráno zkolaboval v brněnské Vídeňské ulici. Díky rychlé pomoci svědků a strážníků, kteří byli poblíž a poskytli mu první pomoc, se opět nadechl. Přítomní tak muži zachránili život.

Požár vzduchotechniky způsobil statisícové škody. Hasiči zasahovali hned dvakrát

Kuřim – Škodu několik stovek tisíc korun způsobil pondělní požár vzduchotechniky ve slévárně v kuřimské Blanenské ulici. Přestože hasiči techniku rozebrali a hledali skrytá ohniska, v noci museli do stejné ulice vyjet ještě jednou.

Třetí den v práci a už rozdávala cigarety. Majitele trafiky obrala o 14 tisíc

Brno - Pořádnou škodu stihla za krátkou dobu v zaměstnání způsobit nová prodavačka v jedné z brněnských trafik. Už třetí den v práci ošidila majitele o čtrnáct tisíc korun.

Měsíc dražšího parkování: stejně aut, Brno chce důslednější kontroly neplatičů

První měsíc dražšího parkovného v centru města Brna vyprázdnil jen některé ulice. Hlavně v noci. Zdražení ale řidiči příliš nerespektují.

Chřipková epidemie zasáhla jižní Moravu. Vyšší riziko nákazy hrozí ve městech

Jižní Morava - Ordinace lékařů se v posledním týdnu naplnily pacienty, kteří trpí infekčními onemocněními dýchacích cest a chřipkou. Počet nemocných vzrostl na 1 960 na 100 000 obyvatel a překročil tak stanovenou hranici epidemie.

Delikatesy jako umělecká díla i hvězdný zpěv. V Brně vrcholila plesová sezona

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Čilý hovor se mísí s tlumenou hudbou, víření pestrých látek honosných večerních šatů přicházejících dam zvýrazňují blesky fotoaparátů a prostory brněnské Fait Gallery se plní desítkami lidí. Začíná sobotní večer, který už nejen v Brně znamená jeden z největších vrcholů plesové sezony, začíná Ples jako Brno. Koná se již po sedmé a pro jeho unikátní atmosféru i jedinečnou gastronomii si jej oblíbily celebrity s vytříbeným vkusem.

VIDEO: Opilý řidič vjel do zákazu. Před strážníky se pak schoval za keřem

Brno – Cestou přes zákaz vjezdu v brněnské Přístavní ulici si nejspíš ve středu večer chtěl zkrátit cestu opilý řidič. Když zahlédl hlídku městské policie, zastavil, vystoupil z auta a chtěl se ukrýt za keřem. Pozorným strážníkům se ale neschoval, proto před nimi začal utíkat.

Brňané chtějí byty, ví developeři. Ti naráží na nesouhlas radnic i místních

Brno /ANKETA/ – Volných bytů v Brně je málo. A kdo chce bydlet, musí se smířit s dříve nezvykle vysokou cenou. Výstavbu nových bytů přitom často zpomalují přímo Brňané. S developery se snaží nejdříve důkladně projednat důsledky nových staveb pro jejich životy. Podobná situace se opakuje na několika místech ve městě.

Vracení dárků? Důležité je nenechat se prodejcem zastrašit, radí spotřebitelům

/ROZHOVOR/ Když radost pod stromečkem vystřídá zklamání z nevhodného dárku, vrací se lidé do obchodů. Chtějí zboží vyměnit, nebo reklamovat. Předčasné obavy z jednání s obchodníky podle Gerty Mazalové mít nemusí. „Reklamovat se dá všechno. Nejčastěji jsou to sice nefunkční či rozbité hračky, elektronika nebo oblečení, reklamovat lze ale i služby, třeba kadeřnické, nebo pohřeb. Spotřebitelé často mají nárok na vrácení peněz, usoudí ale, že jim to nestojí za námahu,“ říká předsedkyně Sdružení ochrany spotřebitelů, které sídlí v Brně.

Odhalí funkcionalistickou perlu Moravského náměstí. Nabídne i vyhlídku z terasy

Brno – Historický nájemní dům na Moravském náměstí 14 stále obklopuje lešení. To ale v následujících týdnech zmizí, hned jak dělníci dokončí poslední opravy detailů funkcionalistické budovy. Jedna z ikonických staveb náměstí se v pondělí otevře i zájemcům o architekturu, kteří se dozví více o osudu domu i architekta Oskara Pořísky.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT