Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANTONÍN HŘÍBAL

Antonín Hříbal / Tachovský deník

Můj blog: http://hribal.blog.denik.cz

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Úzkokolejka v Trpístech zmizela prakticky beze stopy

/PÁTRÁNÍ PO ZANIKLÉ VLEČCE/ Před sto lety vozily malé vláčky materiál mezi Trpísty a nedalekou cihelnou. Jenže úzkokolejnou vlečku po válce zrušili a dnes je téměř nemožné dohledat alespoň nepatrné stopy, které tříkilometrová železniční trať v krajině u Stříbra na Tachovsku zanechala. 

Vedro poničilo úsek D5: dálnice se opět zvlnila, tvořily se kolony

Boule na dálnici, snížená rychlost na dvacítku a kolony vozidel. Taková byla situace na dálnici D5 u Heřmanovy Hutě na Plzeňsku.

OBRAZEM: Fotopasti na Tachovsku zachytily rysy, vlky i kočky divoké

O tom, co vše vyfotily fotopasti nejen na Tachovsku, vyprávěla v Muzeu Českého lesa v Tachově vedoucí projektu Tereza Mináriková.

Kajínek havaroval, odnesl to jeho černý Mercedes

Jiří Kajínek opřel Mercedes do Fabie, stalo se tak ve středu odpoledne na výpadovce z Plzně na Domažlice. Zřejmě je na vině právě Kajínek.

Půl metráku nábojnic a vzácné pokladničky. Les skrýval sudetské artefakty

Najít jednu pokladničku, do kterých se vybíraly peníze na pomoc německým vojákům v druhé světové válce, je vzácnost. Les za Studánkou na Tachovsku ale skrýval doslova poklad.

"Už jim pomáhat nebudu." Firma se distancuje od článku o uprchlících

Tachov – Už nebudu pomáhat, je titul zprávy, která se lavinovitě šíří internetem. Sdílí ji uživatelé sociální sítě Facebook a je opakovaně přeposílána e-mailovou korespondencí. Autoři ve zprávě emotivně popisují jeden den v utečeneckém táboře v Nickelsdorfu v Rakousku, kam odjeli s humanitární pomocí.

Veterány pojedou do Alp, na trať vyrazí i Capri z Čečkovic

Parta nadšenců chce s veterány zdolat vysokohorský silniční terén v rakouských Alpách. S nápadem přišel Jaroslav Hofmann z Čečkovic, který se k nejvyšší rakouské hoře chce vydat s modrým Fordem Capri, podobným jakým jezdili seriáloví Profesionálové.

Historická vánoční kuchyně: také bobří ocasy a nohy

Soukromý badatel Libor Marek z Přimdy v rozhovoru pro Deník o středověké vánoční hostině a také o Jindřichu ze Švamberka.

Jubilejní Špacír po Zlaté cestě přilákal rekordní počet účastníků

Pětiletou historii Špacírů po Zlaté cestě uzavřel první říjnovou neděli jubilejní desátý výšlap. Výlety po středověké obchodní stezce se konají vždy na jaře a na podzim a ten poslední se setkal s rekordním počtem účastníků.

Naděje na pohotovost na Tachovsku vyhasly

Tachovsko – Stod, Plzeň, Cheb nebo Mariánské Lázně. Tam musí pacienti, kteří potřebují ošetřit na chirurgické pohotovosti. Na Tachovsku neuspějí. Proto se Plzeňský kraj rozhodl najít provozovatele chirurgické pohotovosti na Tachovsku, ale i druhý pokus byl opět neúspěšný.

Obce lákají na turistické atrakce a dopravu cyklobusy

Podpořit cykloturistiku v Českém lese chtějí obce a o víkendech a svátcích jim k tomu pomáhá cyklobus. Autobus s vlekem zaveze kolaře nejen do přírody. Snadným cílem se tak i pro rodiny s dětmi stávají atrakce jako rozhledny v Tachově a na Havranu, tachovský zámek či jízdárna ve Světcích nebo Stezka železné opony. Zajímavou přírodní alternativou může být výlet podél potoků s výskytem bobra evropského. Pro vzdálenější milovníky cyklistiky a přírody může tak jít o pěkný víkendový výlet.

Srážku s asteroidem odvrátí děti, použijí k tomu laser

Praha – Školáci z celé republiky se chystají zachránit Zemi. Vybraní z nejlepších se stanou posádkou kosmické rakety a doletí ke čtyřkilometrovému asteroidu, aby zabránili srážce s naší planetou v roce 2045. Zachrání tak lidstvo. Tedy alespoň v Expedici vesmír, soutěži, jejíž třetí ročník netradičním způsobem popularizuje vědu dětem.

Zlatý Potok zahájí letní turistickou sezónu, poprvé za dvacet let

Výletníky, těšící se na letní turistickou sezónu, cyklisty i pěší, uvítá následující víkend chata ve Zlatém Potoce.

Zámecký unikát: základy středověké věže

První zájemci o zcela nové expozice přibližující současnost a historii navštívili zámek v Tachově. Úderem šestnácté hodiny ho v pátek symbolicky otevřeli přestřižením pásky starosta Tachova Jiří Struček spolu s nynějším kastelánem Pavlem Voltrem. Stalo se tak krátce poté, co zámku požehnal pater Václav Vojtíšek.

První archeologický výzkum železné opony se děje na Tachovku

Tachovsko – Symbol studené války zkoumá na Tachovsku skupina archeologů ze Západočeské univerzity a jde o vůbec první archeologický výzkum železné opony v Evropě.

Dobrovolník sesbíral deset pytlů odpadků u památníku

Branka – Okolí Böttgerova památníku je uklizeno. Postaral se o to Václav Vobořil.

Michalovy Hory uvidí turisté z nového altánu

Naučná stezka zavede pěší na místa bývalých důlních děl i na několik vyhlídek. Na té nejvyšší mohou posedět ve stínu pod střechou.

Podzemní prameny potrápily stavaře v Hostíčkově při opravě komunikací

Hostíčkov – Úplně novými komunikacemi se bude moci zanedlouho pochlubit malá osada Hostíčkov. Na jejich opravě právě pracuje stavební firma.

Sportovní nadšenci chtějí v Tachově Street Workout, venkovní posilovnu

Tachov – /VIDEO/ Nemuset chodit do fitness centra a přesto se utužovat na speciálním cvičebním nářadí, navíc venku na čerstvém vzduchu a to zdarma. Takový je plán party sportovních nadšenců z iniciativy Chceme Street Workout Park v Tachově, která usiluje o to, aby v okresním městě vznikl workout.

Kopete bazén? Nezapomeňte informovat archeologa

Tachov – I když je archeologie pro mnoho z nás vzdálený vědní obor, přesto se s ní můžeme poměrně často setkávat, někdy až nečekaně. S jistou nadsázkou by se dalo říci, že kdykoli kopneme do země, můžeme objevit archeologický nález.

Občanské sdružení Křesťanské Tachovsko chystá opravu krypty v Halži

Tachovsko – Sdružení plánuje celou řadu akci na letošní rok, církevní a obecní poutě i slavnostní bohoslužby.

Brigádníci čistili Návesný rybník od větví a odpadu

Chodová Planá – Slunečné nedělní dopoledne nebylo pro partu dobrovolníků vůbec odpočinkové.

Hrad, popraviště a další místa Přimdy vám ukáže průvodce

Na hrad Přimda můžete opět vyrazit i s průvodcem. Komentované prohlídky jsou možné každý všední den a také o víkendech.

Tachovští Ukrajinci: Svobodu!

Tachovsko – Serhij Ilnytskyi pochází z užhorodské oblasti v západní Ukrajině. V Tachově žije už několik let, je řeckokatolickým farářem a živí se jako obchodník s nemovitostmi. Denně několik hodin sleduje zprávy z rodné Ukrajiny. A jak sám říká, prožívá je velice intenzivně.

Starousedlíci v Chodové Plané pečují o rybník, chystají i závody

Chodová Planá – Sdružení nasadilo do Návesného rybníka půl tuny ryb, vydá povolenky a členové budou kontrolovat rybaření.

Valentýna provázela tragická událost, před 69 lety

Tachov - /VIDEO/ Dnes, v pátek 14. února, je to přesně 69 let, kdy byl bombardován Tachov. Pokud vás to bude zajímat, připomeňte si den, co se tehdy stalo na videu.

Pily se zakously do obřích dubů za Chodovou Planou i v Tachově

Tachovsko – Rostly dlouhé desítky let a tvořily nedílnou součást krajiny. Přesto musely k zemi a pily silničářů se o to postaraly za několik málo minut. Řeč je o vzrostlých stromech, které lemovaly okraje silnic. Vše z důvodů větší bezpečnosti.

Šibenice u Přimdy přiláká turisty

Rozvaliny středověké šibenice s katovnou nedaleko Přimdy jsou nyní 
v zájmu archeologů, průvodců i města. Asi kilometr jižně od města Přimdy jsou na vrchu Šibeník dodnes patrné terénní nerovnosti připomínající dávnou stavbu, kde kat vykonával hrdelní právo.

Regionální kuchařka přináší letité recepty

Tachovsko – Mistři kuchaři spolu s účastníky kurzu připravovali chutná jídla podle generacemi osvědčených receptů, i těch, které jsou přizpůsobené tempu dnešní doby.

Kam se pomalu ztrácí tachovský památník Vysoká?

Tachov - Nejprve zmizela informační cedule o bitvě, odstraněny jsou i betonové díly kolem vlastního památníku.

Hory ukázaly partě drsnou i krásnou tvář

Nízké Tatry byly cílem čtyřdenního výletu party přátel z občanského sdružení PrvníPěší z Tachova. Spali i v mínus patnácti pod širákem.

Nadšenci vyrazili na zimní túru do Tater

Tachov – Z Tachova přes Prahu na Slovensko a do Nízkých Tater jela parta přátel, která hodlá v horách nocovat a užívat si volné přírody.

Díry do podzemí v bývalém uranovém dole Vítkov zavezou nákladní vozy

Tachov, Vítkov – Sběrači kovů nebo šílení nadšenci hledající podzemí se prokopali do betonové šachty 
v místě zaniklého uranového dolu Vítkov.

Kdo se vrtá v uranovém dole Vítkov na Tachovsku?

Tachov, Vítkov - Touha po poznání, zvědavost, drzost nebo hledání skrytých kovů, co se dají prodat je možná motivem kopání děr v bývalém dole

Sběratel: Nejvíce mě láká získat kousek kamínku nebo písek z Antarktidy

Skleněné lahvičky roztodivných tvarů, některé vzácnější, ale i ty obyčejné například od džusu, ukrývající v sobě neobvyklý obsah. Tím jsou druhy drcených kamínků, škebliček a převážně písků různých barev i velikosti zrn. Kdyby se vše sesypalo na jednu hromadu, dalo by to pořádné pískoviště. To by ale pro majitele cestovní agentury Zdeňka Černého byla doslova katastrofa. Už roky totiž sbírá zmíněné písky, pečlivě třídí, eviduje…

Indiáni se načas nastěhují i s tee-pee do Muzea českého lesa v Tachově

Za indiány se budete moci už brzy vydat také do Tachova. Jak žili původní obyvatelé Severní Ameriky? Jaké měli zbraně a jak chodili oblékaní? Na tyto a na mnoho dalších otázek nabídne odpovědi Muzeum Českého lesa v Tachově. Chystá se tam totiž mimořádná výstava.

OBRAZEM: Jízdárnou zněly tóny České mše vánoční

Tachov – Do jízdárny ve Světcích zavítala hudební tělesa pěveckého sboru Čerchovan a komorní orchestr Musica Tusta z Domažlic.

Devítiletá dívka vběhla v Tachově přímo před jedoucí automobil

Tachov - Naštěstí pouze s lehkým zraněním vyvázla podle policie devítiletá dívka z dopravní nehody, která se stala v pondělí kolem jedné hodiny odpolední na Třídě míru v Tachově.

OBRAZEM: Vody se nebojí, hrají si v ní i plavou

Tachov - Odstranit případný strach z vody, hrát si v ní a zároveň se připravit na plavecké dovednosti. Také takové jsou cíle výcviku, kterého se účastní mateřské školy v Tachově. Děti tak mohou pravidelně navštěvovat plavecký bazén na sportovištích a výuka probíhá pod odborným vedením plavčíků.

Popálenému orlovci musel veterinář amputovat křídlo

Tachovsko - Vzácný dravec orlovec se popálil o elektrické vedení a vážně poškozené křídlo mu znemožňuje létat. V této podobě ho našli už v polovině září obyvatelé obce Malovice u Stříbra na Tachovsku. Nyní dravec z Finska poputuje do Vlašimi na Benešovsku.

Autodromem u Křížence se projeli první řidiči

Planá, Kříženec - Nové cvičiště pro řidiče z Česka i Německa vybudovala letos dvě občanská sdružení. V sobotu autodrom v bývalém lomu u Křížence nedaleko Plané na Tachovsku slavnostně otevřeli a první vozy vyjely na trať.

Lišku pronásledovali honicí psi, konala se Hubertova jízda

Oldřichov - Každý rok uzavírá jezdeckou sezónu Hubertova jízda. Jde o tradiční akci, při které se stáje odměňují svým členům za celoroční práci. Stalo se tak i v sobotu v Centru sportovních koní v Oldřichově na Tachovsku.

Planá otevírá unikátní cvičiště, autodrom

Planá - Unikátní možnosti přinesou právě dokončované úpravy bývalého vojenského autocvičiště 
na Kříženci u Plané na Tachovsku. Vzniká totiž nový autodrom a zajezdíte si tam například i bez řidičáku. Tím se otevírají příležitosti zejména pro mládež, která se teprve s vozy seznamuje a nebo pro řidiče nováčky.

Zimní šílenosti se vrací do Mže v Tachově v podobě Snow film festu

Celovečerní pásmo špičkových filmů plných adrenalinu, napětí i krásných záběrů na zimní přírodu. To je Snow film fest, filmový festival o extrémním lyžování, zimním lezení, snowboardingu, snowkitingu a dalších sportech, mnohdy na hranici možností.

První tachovská hledačka je ve Vodním světě

Tachovsko - Jestli rádi putujete přírodou a nechcete jen tak bezcílně bloumat, máte-li touhu po poznání nového a navíc jste přirozeně hraví, tak právě na vás je namířen hledáček nové hry. Na území Česka je podobných her tolik, že by se na prstech daly spočítat a na Tachovsku se jedná o první svého druhu.

Až se vrátí čápi z Afriky, usednou do nového hnízda

Hlinné - Na Tachovsku opět působili ornitologové 
a ochránci zvířat. Tentokrát bylo jejich úkolem instalovat novou hnízdní podložku pod čapí obydlí. A úkol to na první pohled nebyl nijak jednoduchý.

Historická tatřička zdolala Šumavu s dalšími veterány

Čečkovice - Jediná žlutá Tatra model 57 z roku 1937 na Tachovsku vyjela uzavřít letošní sezónu veteránů. Řídil ji její majitel Jaroslav Hofmann z Čečkovic a spolu s členy plzeňského Veterán car clubu se setkal ve Stodu.

Draka i Rovnovážení hledejte v lese u Plané

Planá – Téměř týden tvořili studenti pod vedením umělců díla přímo uprostřed přírody. Z kamení, větví, hlíny a dalších materiálů.

Policisté na kolech se dostanou snadno tam, kam to s autem nejde

Tachov - Zelené reflexní bundy, cyklistické kalhoty a obuv s nášlapy, nezbytná přilba, rukavice a batůžek, moderně plně vybavené horské kolo, například s odpruženou přední vidlicí a s hydraulickými brzdami. To je stručný popis cyklisty, jakých můžeme u nás na Tachovsku vidět stovky.

Nejprve jsem se v hodinách jen tak šťoural a vrtal

Dlouhý Újezd /ROZHOVOR/ - Chalupa v obci Dlouhý Újezd kousek za Tachovem je až po půdu plná hodin, přesto se v ní jakoby zastavil čas. Když jsem v přízemní místnosti 
s dřevěnou podlahou usedal 
s hodinářem Slavomírem Kozákem k rozhovoru, na stole voněla káva a v krbu plápolal oheň.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT