Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BÁRA PROCHÁZKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Julínek má o bod více, ale ještě nevyhrál

Praha - Jeden jediný škrt posunul reformu zdravotnictví zase o krok dál. Vláda se ve středu shodla na vynechání sporné formulace o standardní péči, na kterou mají pacienti z pojištění nárok zdarma, a odsouhlasila tak novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Kde se nechat operovat? Pacienti tápou

ČR - Pacienti se podle aktuálního hodnocení organizace HealthCare Institute cítí nejlépe v nemocnici v Městci Králové, v rehabilitační klinice v Praze nebo v Karvinské hornické nemocnici. Znamená to ale, že tam pacientům nabízí tu nejlepší péči?

Žloutenka ustupuje, objeví se opět o Vánocích

Praha - Případů žloutenky v České republice ubývá. V minulém týdnu onemocnělo 50 lidí, což je ve srovnání s uplynulými týdny nejméně nových případů. „Žloutenka typu A je na ústupu,“ komentoval hlavní hygienik Michael Vít.

Lidovci dál bojují proti zákonu o potratech

Praha - Slibuji, co jsem slíbil, a odvolávám, co jsem odvolal. Přibližně takto působí lidovečtí poslanci, kteří v úterý požádali předsedu strany Jiřího Čunka, aby ve vládní koalici dohodl stáhnutí návrhu zákona o specifických zdravotních službách.

Od ledna pro některé léky s občankou

Praha - Od ledna budeme chodit do lékárny pro vybrané léky pouze s občanským průkazem. Změna se týká dvou skupin léků. První skupina jsou léky, které obsahují pseudoefedrin, postkoitální kontraceptiva nebo antihemoroidika.

Záchranka přijede pro nemocného rychleji

Praha - Právo na svobodnou volbu lékaře, na kvalitnější vyšetření nebo na nadstandardní pooperační terapii – to slibují nové zdravotnické zákony. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek vyhrál jednu bitvu, boj o zdravotnickou reformu však pokračuje.

Antibiotika: Polovinu lékaři předepisují zbytečně

Praha - Tak vám na to dáme antibiotika. Tuto větu slyší pacienti v Česku častěji než je zdrávo. Přitom až polovina léků je předepsána zbytečně.

Za týrání zvířat vyšší trest: až pět let vězení

Praha - Ochránci zvířat však chtějí více: povinné celoplošné čipování a centrální registraci. Zdůvodňují to snadnějším dopadením pachatelů.

Pojišťovny vydělávají na cestovním pojištění

Praha - Češi stále více cestují do zahraničí a uzavírají proto více smluv o cestovním zdravotním pojištění. A pojišťovny na tom vydělávají.

Češi najdou na trhu nové ekoznačky

Praha - Papírové tašky potištěné ekologickými barvami, krabičky na vajíčka znasávané papíroviny a prací prášky získaly od ministra životního prostředí Martina Bursíka certifikát s ekoznačkou „Ekologický šetrný výrobek“.

Barevná písmenka a číslice budou provázet české předsednictví v EU

Praha - Pestrost, otevřenost a hravost – tyto přívlastky podle vicepremiéra Alexandra Vondry charakterizují Českou republiku. Proto je právě takové i nové logo našeho předsednictví v Radě Evropské unie, které vláda představila ve středu.

Zemřel první Čech, který dosáhl jižního pólu

Praha - Česká věda v pondělí ztratila významného geologa, polárníka, speleologa a horolezce Josefa Sekyru.

Lékaři se lépe dostanou k informacím o pacientech

Praha - Zdravotní pojišťovny zpřístupnily praktikům databáze s údaji o nemocných.

Lékaři kritizují pojišťovny za hromadění peněz

Praha - Peníze, které zaplatíme na zdravotním pojištění, končí na účtech pojišťoven. „Občané proto nedostávají tu péči, kterou si platí,“ tvrdí prezident České lékařské komory Milan Kubek.

V Česku se objevily nebezpečné dětské bundy

Praha - Na trhu se objevily dětské zimní bundy a vesty, které jsou pro děti nebezpečné. „Šňůry na stažení na kapuci představují vážné riziko pro děti. Může dojít k poranění nebo udušení následkem nepředvídatelného zachycení,“ zveřejnila ve své zprávě Česká obchodní inspekce.

Dimas: Za sto let může být na zeměkouli o šest stupňů tepleji

Praha - Žijeme v době, kdy se svět zmítá hned v několika krizích.

V Česku se oteplilo podnebí a mizí lesy

Praha - V České republice se změny klimatu neprojevují tak silně, jako například v zemích, které leží na mořském pobřeží.

Úplatky od farmaceutické firmy: vyloučení z komory

Praha - „Můj kolega dostával každoročně osm tisíc korun na ruku za to, že předepisoval léky jedné farmaceutické firmy. Primář jedné brněnské nemocnice zase dostal od firmy zaplacenu velkolepou narozeninovou oslavu,“ vypráví jeden pražský lékař, který nechtěl být jmenován, jeho jméno je ale redakci známo.

Pacienti dostali seznam "zdravých" nemocnic

Praha - Dvě třetiny zdravotního pojištění jsou podle informací pojišťoven hrazeny přímo z našich peněženek. Ne všechny nemocnice však s finančními prostředky hospodaří ve prospěch pojištěnců. To vyplývá z hodnocení fakultních, krajských a městských nemocnic, které letos provedla nezisková organizace HealthCare Institute.

ODS spěchá na vznik americké základny

Praha - Odstupující senátoři by den před ukončením svého mandátu mohli ještě hlasovat o radaru. To v úterý potvrdila sociálnědemokra­tická senátorka Jiřina Rippelová.

V lese na Kokořínsku bude místo člověka hospodařit příroda

Praha - Lesy na Kokořínsku se staly oblastí, kde už nebude zasahovat člověk. Národní přírodní rezervace Libický luh je tak již devátou bezzásahovou oblastí na území republiky. Ty od roku 2002 vyhlašují společně Lesy České republiky a Agentura ochrany přírody a krajiny.

Linky důvěry: Stále více volajících myslí na sebevraždu

Praha/ Stres, problémy s partnerem nebo v práci – stále více lidí se ob-rací na telefonické linky důvěry. Ačkoli počet dokonaných sebevražd u nás statisticky klesá a loni jich bylo nejméně za 130 let, na linkách důvěry hovorů s tématikou sebevraždy přibývá.

České dráhy posilují na Dušičky vlakové spoje

Praha -Z Prahy do Ostravy nebo na východní Slovensko pojede i následující víkend více vlaků než obvykle.

Paroubek: Evropským předsednictvím by Česko měla provést vláda odborníků

Praha - Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek je přesvědčen, že současná vládní koalice nemá podporu občanů a měla by odstoupit. Evropským předsednictvím by Česko mohla provést jmenovaná vláda odborníků, řekl Paroubek v rozhovoru pro Deník:

Diabetici trpí stále více depresemi

Praha - Stále více diabetiků trpí depresemi. Často se s nemocí nemohou srovnat a mají problémy v rodině i v práci.

Bonbóny s melaminem se prodávaly i v Česku

ČR - Také Češi kupovali bonbony s nadlimitním výskytem melaminu. Na konci února přišly na český trh bonbony White Rabbit původem z Číny, prodáno bylo u nás dvacet balení těchto sladkostí, u kterých byl melamin prokázán.

Státní maturitu si lze vyzkoušet přes internet

Praha - Budete maturovat a chcete se dozvědět, co vás čeká? Stačí mít počítač a připojení k internetu. „ Žáci si mohou vyzkoušet konkrétní testy z jednotlivých předmětů nebo se podívat na kalendář maturit na příští rok,“ představil včera ministr školství Ondřej Liška novou webovou stránku pro maturanty (www.novamaturita.cz).

Linky důvěry: Stále více volajících myslí na sebevraždu

Praha - Stres, problémy s partnerem nebo v práci – stále více lidí se obrací na telefonické linky důvěry. Ačkoli počet dokonaných sebevražd u nás statisticky klesá a loni jich bylo nejméně za 130 let, na linkách důvěry hovorů s tématikou sebevraždy přibývá.

Maturita nanečisto je na internetu

Praha - Budete maturovat a chcete se dozvědět, co vás čeká? Stačí mít počítač a připojení k internetu. „Žáci si mohou vyzkoušet konkrétní testy z jednotlivých předmětů nebo se podívat na ka-lendář maturit na příští rok,“ představil ve čtvrtek ministr školství Ondřej Liška novou webovou stránku pro maturanty (www.novamaturita.cz).

Děti častěji šišlají nebo koktají

Praha - Stále více Čechů navštěvuje logopeda. „Zaznamenali jsme více případů koktavosti, nikdo ale neví, co poruchu způsobuje,“ řekla logopedka Dominika Kiene u příležitosti Mezinárodního dne porozumění koktavosti.

Arnošt Lustig dostane cenu Franze Kafky

Praha Spisovatel Arnošt Lustig ve čtvrtek na pražské Staroměstské radnici obdrží Mezinárodní literární cenu Franze Kafky za umělecký přínos pro čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost nebo kulturu.

Evropské státy omezují chov kožešinových zvířat

Praha - Evropa směřuje ke zpřísňování chovu kožešinových zvířat, Česko však zatím zůstává pozadu. Ochránci přírody dlouhodobě kritizují životní podmínky zvířat a drastické metody jejich zabíjení.

České dráhy posilují na Dušičky vlakové spoje

Praha - Z Prahy do Ostravy nebo na východní Slovensko pojede tento i následující víkend více vlaků než obvykle. „Předpokládáme, že si lidé prodlouží víkend a vydají se na hřbitovy už teď,“ řekla ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy ČD Luďka Hnulíková.

Žvýkačka se stala součástí našeho života

Praha - Žvýkání je běžná záležitost, uvedlo 69 respondentů v průzkumu Centra pro výzkum žvýkání. Třetina dotázaných to však považuje za zlozvyk.

Stav ovzduší se nelepší, škodí hlavně prach

Praha - Lékaři evidují zvýšený počet alergií i astmatu. Ekologové volají po změně zákonů, upozorňují i na nedostatečnou recyklaci odpadů.

Počet úrazů v Česku roste

Česko - „Jako malý kluk jsem na sebe zvrhnul hrnek s horkým čajem a dodnes mám na těle jizvy,“ vzpomíná Štěpán. A není sám, podobné vzpomínky na dětství zná téměř každý. Úrazovost v České republice roste, ročně je u nás ambulantně ošetřeno kolem dvou milionů pacientů.

Znečištěné ovzduší škodí i nenarozeným dětem

Praha/Bern - Znečištěné ovzduší ovlivňuje vývoj plic už i u nenarozených dětí. Tyto děti mohou být později náchylnější k různým plicním onemocněním. Vyplývá to ze studie švýcarských vědců, kteří po dobu osmi let vyšetřovali plíce u více než dvou stovek novorozenců.

Očkování proti pneumokoku zřejmě nebude

Praha - Očkování proti pneumokoku, které mělo být podle plánu ministerstva zdravotnictví od ledna dětem hrazeno ze zdravotního pojištění, pravděpodobně zavedeno nebude.

Stále více Čechů trpí neurotickými poruchami

Praha - Stále více lidí vyhledává psychiatrickou pomoc. Během posledních let se počet návštěv u psychiatra zvýšil o 25 procent. Zároveň ale na léčbu chybí peníze. Na to v rámci Světového dne psychického zdraví upozornila občanská sdružení.

Pacienti dostanou tisíce léků levněji

Česko - Od listopadu dostanou pacienti bez doplatku nově 550 léků, za které museli dodnes platit. U dalších více než dvou tisíc léků mohou ušetřit v budoucnu až několik stovek korun. To oznámil Ústav pro kontrolu léčiv společně s ministerstvem zdravotnictví.

Reforma zdravotnictví bude mít zpoždění

Česko - Budoucnost největší reformy zdravotnictví od vzniku republiky je ve hvězdách. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek tvrdí, že pacienti získají více práv a že se zlepší jejich komunikace s lékaři.

Ptáci vymírají. Je jich nejméně v dějinách

Praha - Intenzivní zemědělství, chemická hnojiva, kácení lesů nebo nelegální odchyt, to jsou nejčastější důvody masivního úhynu pták.

Vakcíny proti žloutence přijdou ze zahraničí

Praha - Lidé marně shání v lékárnách vakcínu proti žloutence typu A. Vyrobit vakcínu trvá ale několik měsíců, proto musí distributoři shánět látky v zahraničí.

Na kole do práce? Není a nebude kudy

Praha /FOTOGALERIE z nedělní Velké podzimní cyklojízdy/ - V pondělí je sice den bez aut, ale do většiny center velkých měst se na bicyklu bezpečně do zaměstnání nedostanete

Epidemie: žloutenkou onemocnělo už 367 lidí

Praha - Nemoc špinavých rukou nebo cestovatelů, narkomanů a homosexuálů: všechna označení popisují infekční žloutenku typu A, která se šíří především v Praze a středních Čechách. Celkový počet nakažených dosáhl minulý týden číslice 367.

Češi se učí v Německu, jak má vypadat les

Praha - Půda měkká jako perský koberec, na každém kroku zelené mladé stromy a zároveň velký finanční zisk pro vlastníka. Jak by měl zdravý les vypadat, se Češi jezdí učit do Německa.

Škodlivé plomby zdarma, za lepší si lidé připlatí

Praha - Víkendový sjezd stomatologů se dohodl s ministrem Julínkem. Za nejobyčejnější výplně se platit nebude.

Lidé mají v peněženkách více, tvrdí Nečas

Praha - Čistá mzda roste, na pracovní trh se dostává více zdravotně postižených a dlouhodobě nezaměstnaných, takové výsledky státních reforem představil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Odborníci s ním však nesouhlasí.

Skončí čekání na doktora? Pacient se objedná telefonicky

Praha - Dlouhé čekání u lékaře by se mělo stát minulostí. Alespoň podle nového plánu Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Volně prodejné léky? Některé mohou ohrozit pacienty

Praha - Stát připravuje seznam medikamentů, které budou běžně dostupné. Lékaři se bojí zanedbání péče.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT