Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BEDŘICH MACHEK

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Čtveřice šimpanzů ve Dvoře Králové pořádně oslavila narozeniny

Dvůr Králové - Oslavu se vším všudy, včetně dortu, chlebíčků a šampaňského si užila v sobotu skupina šimpanzů v Zoo Dvůr Králové.

Hudebník Pavel Helan: Preferuji hudbu, která je živá

Dvůr Králové /ROZHOVOR, VIDEO/ - Rozhovor s moravským hudebníkem, který začal hrát teprve až v dospělosti a umí s humorem a lyrikou popsat návštěvu u zubaře.

Sochy už míří z Afriky do Dvora Králové

Dvůr Králové - Také v letošním roce chce zoologická zahrada představovat africký kontinent ze všech stran. „Ohlasy na akce z loňského roku byly příznivé. Už na velikonoční svátky chceme otevřít pravděpodobně největší výstavu afrických soch v Čechách. Mělo by se jednat asi o stovku exponátů," informoval ředitel zoo Přemysl Rabas.

Na horách se vyplatí zamykat si pokoje, jinak můžete přijít o věci

Krkonoše - Zimní sezona je stále ještě v plném proudu. Toho využívají zloději. Jejich cílem jsou lyžárny nebo odstavená auta. Nyní si za cíle vybrali i pokoje v penzionech.

Na Sněžku už nemusíte pěšky, od soboty opět jezdí lanovka

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou – Krakonoš si nechce nechat Sněžku vzít. To si možná říkaly desítky lidí, které v sobotu ráno čekaly na první jízdu nové lanovky na nejvyšší vrchol Čech.

Zoofanatika je jen pro Slovany

Máte plné šuplíky prospektů ze zoologických zahrad nebo pohlednic se zvířaty? Nebo vás jen prostě baví svět zvířat? Pak můžete vyrazit na historicky první ročník ZOOfanatiky.

Trutnovský festival letos mění jméno na Trutnoff, přijede Patti Smith

Trutnov - Do letního termínu trutnovského festivalu sice zbývá ještě dost týdnů, pořadatelé ho ale „odstartovali" koncertem v Praze. Oznámili na něm první vystupující.

V královédvorské zoo budou návštěvníci vnímat Afriku všemi smysly

Loňský rok byl pro zoologickou zahradu úspěšný. Podařilo se zvýšit počet návštěvníků, nabídnout řadu nových atrakcí, také zaznamenat několik unikátních odchovů ohrožených zvířat. Co chystá zahrada, která je jedním z největších turistických lákadel v kraji, pro letošní rok, nám prozradil ředitel zoo Přemysl Rabas.

V královédvorské zoo budou návštěvníci vnímat Afriku všemi smysly

Dvůr Králové /ROZHOVOR/ - Loňský rok byl pro zoologickou zahradu úspěšný. Podařilo se zvýšit počet návštěvníků, nabídnout řadu nových atrakcí, také zaznamenat několik unikátních odchovů ohrožených zvířat. Co chystá zahrada, která je jedním z největších turistických lákadel v kraji, pro letošní rok, nám prozradil ředitel zoo Přemysl Rabas

V královédvorské škole využívají tablety, roboty i 3D tiskárnu

Dvůr Králové /FOTOGALERIE/ - Šustění stránek učebnic a skřípot hrotů propisek po papíru sešitů už neuslyšíte v některých třídách Střední školy informatiky a služeb (SŠIS). Pro výuku tu používají tablety, ale i další moderní přístroje.

V královédvorské zoo by přebytečné žirafí samce určitě nezabili

Dvůr Králové - V kodaňské zoo utratili zdravé mládě, nebylo prý vhodné do chovu. Stala se z něj potrava. Smrt žirafího samečka šokovala řadu milovníků zvířat.

Vzdělávání nenabízejí jen školy, učit se můžete třeba na ulici

Dvůr Králové - Vzdělávání není jenom školství. Propojit široké spektrum institucí, které na poli formálního a neformálního vzdělávání, včetně volnočasových aktivit působí, si dává za úkol projekt Město vzdělanosti. Jedním ze čtyř zapojených míst je Dvůr Králové.

Hasiči v Semilech zachraňovali chlapce, který se zřítil do koryta Jizery

Semily - Složitý zásah za sebou mají semilští profesionální hasiči. V sobotu odpoledne zachraňovali osmiletého chlapce.

Ve Dvoře Králové nakoupí tablety, školáci se na nich budou učit i bavit

Dvůr Králové - Do dalšího kola projektu Tablet pro všechny vstupuje Střední škola informatiky a služeb.

Šestileté studium na gymnáziu ve Dvoře Králové je zachráněno

Dvůr Králové - Šestileté studium na místním gymnáziu bude pokračovat. Radní kraje přehodnotili své rozhodnutí z listopadu, kdy ho zrušili.

Poutník Petr Hirsch: Putování přináší nezbytné zpomalení

Svůj život si už neumí představit bez cestování. Lépe řečeno bez putování. Petr Hirsch patří mezi propagátory životního postoje, který v minulosti patřil k životu lidí, ale moderní doba ho z našich myslí vymazala.

Záchrana nosorožců v královédvorské zoo vstupuje do další etapy

Dvůr Králové - Nyní zkusí zkřížit severní a jižní poddruh. Dalšími variantami jsou umělá mimoděložní oplodnění nebo dokonce klonování buněk.

Královédvorsko rozdá peníze, předkládejte žádosti o dotace

Dvůr Králové - Místní akční skupina Královédvorsko vyhlásila tréninkovou výzvu k předkládání žádostí o dotaci.

Trutnovský Woodstock míří do Prahy, s koncertem bluesmana Mayalla

Trutnov /VIDEO/ - V únoru chystají pořadatelé trutnovského festivalu narozeninový koncert Johna Mayalla v divadle Archa… Open Air Festival Trutnov se sice koná až v létě, ale už nyní o sobě dal vědět. Jak jinak než hudbou.

Fotograf Jiří Sláma: Každý považujeme za celebritu někoho jiného

Dvůr Králové - Patří k předním českým fotografům. Fotografuje celebrity, známý je také díky aktům. Nedávno překvapil kalendářem, který je určen výhradně pro dospělé. Jiří Sláma je nejen fotograf, ale také člověk s osobitými názory.

Královédvorská zoo nabídla levný vstup, využily ho tisíce návštěvníků

Dvůr Králové - Poslední dárek místní zoologické zahrady se návštěvníkům líbil. Vstupné za 10 korun přilákalo v sobotu přes pět a půl tisíce hostů, v neděli to bylo podobné.

Muzeum ve Dvoře Králové nově nabízí skleněnou krásu

Dvůr Králové /FOTOGALERIE/ - Městské muzeum otevřelo novou expozici věnovanou vánočním ozdobám. Je originální a jediná v republice.

Za šestileté gymnázium ve Dvoře Králové chtějí válčit

Dvůr Králové – Jiří Hlavatý, majitel společnosti Juta, která je největším zaměstnavatelem ve městě, oslovil další podnikatele a firmy. Společně chtějí pomoci záchraně místního gymnázia.

Muzeum v Trutnově nabídne trhy, koncerty a také výstavu

Trutnov - Připraven bude křest knížky Soumrak nad českým Podkrkonoším – Německá okupace Novopacka a Jilemnicka na podzim roku 1938.

I nosorožec černý ze dvorské zoo musí někdy k zubaři

Dvůr Králové - Specialista z Německa trhal dva zuby. Tlama se otevírá pod malým úhlem a k mohutným zubům a stoličkám je velmi obtížný přístup.

EXKLUZIVNĚ

Ve Dvoře Králové se narodila žirafí holčička. Je to zdejší 250. mládě

Královédvorská ZOO je světovým rekordmanem! Jubilejní žirafí porod byl ale maximálně náročný, mládě bylo v obávané zadní poloze… V pondělí nakonec šťastně porodila samice žirafy Rothschildovy jménem Jenifer malé žirafátko.

Ve Dvoře Králové se narodila žirafí holčička. Je to zdejší 250. mládě

Dvůr Králové - Královédvorská zoo je světovým rekordmanem, jubilejní porod byl náročný, mládě bylo v obávané zadní poloze.

Vánoce ve Dvoře Králové by měli mít i bezdomovci

Dvůr Králové - Bezdomovci dostanou vánoční cukroví, které upečou klienti azylového domu Žofie.

Čas betlémů. Za výstavou můžete do kláštera, staré radnice i muzea

Zpodobnění Svaté rodiny je neodmyslitelným atributem Vánoc. Vzhled i zvolený materiál betléma, nebo též jesliček, je téměř bez hranic a právě rozmanitost a nápaditost tvůrců je dobrým důvodem pořádat  tématické výstavy. Jejich zahájení je většinou směřováno k prvnímu adventnímu víkendu.

Nová ředitelka trutnovské nemocnice změny nechystá

Trutnov – Zdejší nemocnici povede dočasně Dana Kracíková, ředitelka Oblastní nemocnice Jičín. Do konce února má být známo jméno nového ředitele. To vzejde z výběrového řízení.

Šestileté gymnázium na Hradecku zrušili, přibyla třída čtyřletého

Dvůr Králové – Šestiletý studijní obor na místním gymnáziu končí. Rozhodla o tom rada kraje, který je zřizovatelem střední školy.

Koncert v kostele pomůže ve Dvoře Králové vzniku nového pomníku

Dvůr Králové - Benefiční koncert se koná v pátek od 19.30 hodin v kostele sv. Jana Křtitele. Podpoří sdružení Za obnovení památky židovského hřbitova.

Psí psycholog ve Dvoře Králové: Problém nemá pes, ale majitel

Dvůr Králové - Psycholog psů Rudolf Desenský radil a diskutoval s návštěvníky psího útulku Nový svět.

Lukáš Rais: Krásně tvarované kovové koleno dokáže rozehřát i mé srdéčko

Trutnov /ROZHOVOR/ - V Galerii města Trutnov můžete do konce listopadu zhlédnout sochy mladého výtvarníka, který tvoří především z použitého kovu… V létě mohli chodci pozorovat kovové sochy Lukáše Raise. Obří noha, kovové propletence Cesty trubky nebo Archimedona musely zaujmout každého. Ladné tvary spojil mladý umělec se „surovým" vzhledem železa.

Dvorští nosorožci v Africe se už zabydleli v novém výběhu

Dvůr Králové - Přemístění do nových prostor trvalo několik měsíců, hlavní roli „hrál" hrnec s vodou.

Kardiochirurg Pirk: Jediné, co po nás zůstane, jsou vnoučata

Přední český kardiochirurg má rád moře, vstává o půl šesté a cvičí, místo rituálu chodí před operací spát nejpozději v jedenáct hodin.

Trutnov je zelenější, ve městě přibylo pět tisíc rostlin

Trutnov - Téměř pět tisíc nových rostlin a u stovek stromů a keřů nutné ošetření, to je výsledek projektu Rekonstrukce významných ploch zeleně města Trutnova. Ten po několika měsících skončil.

Nová nclehárna ve Dvoře Kralové pomůže v nouzi

Dvůr Králové - Lidé, kteří nemají kde přespat, mohou od pátku využít novou službu v Bezručově ulici. Je tu pro ně pět lůžek.

Nová akční skupina přilákala k práci na Královedvorsku další lidi i firmy

Dvůr Králové - Místní akční skupina (MAS) Královédvorsko má za sebou první schůzku zástupců obcí, firem, spolků i občanů. Byla úspěšná.

Předání ceny za dřevěnou stavbu roku ve dvorské zoo odstartuje Týden duchů

Dvůr Králové - Dvůr Králové Zoologickou zahradu čeká v sobotu velká sláva. Začíná nejen oblíbený Týden duchů, ale také zoo převezme cenu za vítězství v anketě Nejlepší dřevěná stavba.

Gymnázium ve Dvoře Králové se pere o přežití. Získalo dokonce grant

Dvůr Králové - Škola nemá ekonomické problémy, naopak získala poprvé grant na rozvoj vzdělávání.

Akční skupina Královédvorsko zapojuje do rozvoje co nejvíc lidí

Dvůr Králové - Činnost Místní akční skupiny (MAS) Královédvorsko vstupuje do další fáze. Tou je oslovení občanů, kteří se mohou zapojit do přípravy plánu na konkrétní projekty.

Fotograf Bohdan Holomíček dotváří svou výstavu v Trutnově

Trutnov /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ - Potlesk a hlasité konstatování „Jé, to je krásný". I tak vypadá výstava fotografa Bohdana Holomíčka v Galerii města Trutnov. Je totiž trochu netradiční. Nebývá zvykem, aby byl autor téměř po celou dobu trvání expozice na místě, promítal fotky či krátké filmy a vyprávěl si s návštěvníky.

OBRAZEM: Léčebna zrakových vad otevřela své brány

Šedesát let už pomáhá dětem se šilhavostí a tupozrakostí Léčebna očních vad ve Dvoře Králové. Tento týden se tu konal Den otevřených dveří, na kterém si mohli zájemci prohlédnout nejen zařízení budovy, ale také si vyzkoušet přístroje.

V Trutnově chystají revitalizaci Jiráskova náměstí

Trutnov - Chystá město úplné vykácení stromů na Jiráskově náměstí v souvislosti s jeho revitalizací? Nechce, aby o tom veřejnost věděla?

Opravené muzeum v Hradci ukázalo sklo a grafiky

Dvůr Králové /FOTO/ - První návštěvníci měli možnost si prohlédnout část Městského muzea, které bylo kvůli rekonstrukci několik měsíců uzavřené. První akcí v nových prostorách je výstava Krása baroka výtvarnice Renaty Greiner a sklářů Martiny a Roberta Kaufmanových z ateliéru Waga.

Za elektřinu a plyn mohou lidé v Trutnově zaplatit méně

Trutnov - Trutnovští občané, podnikatelé i spolky se mohou na městském úřadě zaregistrovat do e-aukce energií.

V Hospitalu na Kuksu se bourá a staví, návštěvnost areálu neklesla

Kuks - Dlouho odkládaný projekt Granátové jablko se konečně rozjel. Během prázdnin došlo k výraznému posunu, intenzivně se pracuje na hospodářských budovách.

Konec prázdnin oslavte ve dvorské zoo netradiční akcí

Dvůr Králové - Poslední prázdninový víkend můžete trávit v zoologické zahradě.

Zebra porodila mládě přímo před návštěvníky zoo

Dvůr Králové - Nevšední zážitek měli návštěvníci místní zoologické zahrady. Přímo ve výběhu, na trase pěšího Safari, sledovali první chvíle života zde narozené 237. zebry Grévyho.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT