Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DALIBOR DOSTÁL

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ředitelka UNICEF: Ve světě přežije o třetinu více děti než před 10 lety

Praha – Česká republika stále nedůrazně postihuje dětskou pornografii, včetně jejího natáčení, upozorňuje šéfka české pobočky UNICEF Pavla Gomba.

Rusko založí rezervace, velké skoro jako Švýcarsko

Moskva - Lední medvědi, mroži, mořské vydry a další ohrožené druhy budou mít prospěch z rozhodnutí Ruska zvětšit rozlohu chráněných území až téměř na tři procenta rozlohy země do roku 2020. Tento krok by měl zemi pomoci splnit její mezinárodní závazky v ochraně druhové rozmanitosti.

Toyota: první evropský hybrid

Praha – Výrobu nového modelu Auris s pohonem Hybrid Synergy Drive (HSD), který je prvním vozem s plnohodnotným hybridním pohonem vyráběným na území Evropy, zahájila automobilka Toyota v britském Burnastonu.

Toyota: první evropský hybrid

Praha – Výrobu nového modelu Auris s pohonem Hybrid Synergy Drive (HSD), který je prvním vozem s plnohodnotným hybridním pohonem vyráběným na území Evropy, zahájila automobilka Toyota v britském Burnastonu.

Siemens snížil emise o 92 procent

Mohelnice – Výrazně snižovat emise škodlivých látek se daří společnosti Siemens. Ve svém závodě v Mohelnici omezila emise díky nové nátěrové technologii pro povrchovou úpravu elektromotorů.

Anketa Strom roku zná dvanáct finalistů

Brno – Dvanáct stromů postoupilo do finále celostátní ankety Strom roku 2010, kterou každoročně vyhlašuje Nadace Partnerství.

Velké přehrady ohrožují přicházející změny klimatu

ČR – Jejich velké vodní plochy jsou zatím na mapách Česka jasně vidět. Ale za několik let se možná řada z nich postupně vytratí. Přicházející klimatické změny totiž podle odborníků znamenají soumrak velkých přehrad.

'Medvědí' přechody české dálnice neprodražují

ČR – Jeden znejvětších mýtů opříčině vysoké ceny českých dálnic, který léta opakovali politici istátní úředníci, končí. Jako jednu zhlavních příčin, proč jsou rychlostní komunikaci vtuzemsku výrazně dražší než vzahraničí, totiž uváděli tlak ekologických organizací na stavění „přechodů pro medvědy“.

Obchody omezují počty igelitových tašek

Praha– Nakupování ve velkých řetězcích je šetrnější pro přírodu, než před několika lety. Velké obchodní řetězce se totiž snaží omezovat svůj vliv na životní prostředí.

Audi chystá svůj první elektromobil

Praha– Sportovní elektromobil Audi e-tron bude vznikat vzávodě Neckarsulm. Uvedlo to vedení automobilky.

Audi chystá svůj první elektromobil

Praha– Sportovní elektromobil Audi e-tron bude vznikat vzávodě Neckarsulm. Uvedlo to vedení automobilky.

Fotograf Staffan Widstrand: Ukázali jsme divočinu, aby ji lidé mohli milovat a chránit

Praha /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Švédský fotograf Staffan Widstrand patří k nejlepším a nejznámějším autorům snímků přírody na světě. Přesto i pro něj představuje projekt Zázraky evropské přírody, jehož je ředitelem, vrchol jeho celoživotní práce. Kromě knihy je v Praze k vidění i výstava, kterou ve středu slavnostně zahájila ministryně životního prostředí Rut Bízková společně sřadou dalších významných hostů. Projekt Wild Wonders of Europe – mezinárodní putovní výstava velkoformátových fotografií divoké přírody, je umístěn před Rudolfinem a bude zde kvidění až do 22. srpna.

Neuvěřitelné fotografie, při kterých se tají dech

Praha – Úžasnější snímky evropské přírody ještě nikdy předtím nebyly k vidění. Rozhodně ne na jednom místě a od tolika světových fotografů najednou.

Nejbohatší kluby Evropy: Madrid a Barcelona

Madrid /INFOGRAFIKA/ - Fotbalový gigant Real Madrid zaznamenal desetiprocentní nárůst výnosů na 401 milionů eur.

Nissan s GE vyvíjejí dobíjecí síť pro elektromobily

Praha – Na vývoji spolehlivé a inteligentní dobíjecí sítě pro elektromobily začaly spolupracovat automobilka Nissan a společnost GE. Zatímco GE je leaderem trhu v energetickém sektoru, Nissan je jednou z největších automobilek světa a ještě letos uvede na trh v Japonsku, Spojených státech a Evropě svůj elektromobil Leaf.

Obchod Vltava.cz převzala Kasa

Praha - Skupina předních českých internetových obchodů Kasa.cz a Obchodní-dům.cz se rozšíří o prodejní portál Vltava.cz.

Plazmové televize postupně zaniknou, tvrdí výrobci

Praha – Výroba plazmových televizorů bude v následujících letech klesat, až postupně zanikne. Stále více se totiž prosazují výrazně úspornější LED televizory.

Volkswagen: elektromobily musí být cenově dostupné

Praha /FOTOGALERIE/ - Druhá největší automobilka světa, německý Volkswagen, vsadila na elektromobily. Tři z pěti vozů, které nyní představuje na světové výstavě v Šanghaji, totiž využívají elektrický pohon.

Volkswagen: elektromobily musí být cenově dostupné

Praha /FOTOGALERIE/ - Druhá největší automobilka světa, německý Volkswagen, vsadila na elektromobily. Tři z pěti vozů, které nyní představuje na světové výstavě v Šanghaji, totiž využívají elektrický pohon.

Patnáctá obří nádrž míří na pražský okruh

Lysá nad Labem – Výrobu speciální dešťové usazovací nádrže o hmotnosti 242 tun pro budovaný Silniční okruh kolem Prahy dokončila společnost Dywidag Prefa z Lysé nad Labem. Jde o poslední ze série zakázek podniku pro jihozápadní část okruhu.

Návrat bizonů? Zatím chybí peníze i prérie

Washington – Budou se znovu prohánět bizoni po pláních Severní Ameriky? Podle odborníků bude pro návrat divokých populací těchto mohutných kopytníků klíčových příštích dvacet let.

Slunce prý pokryje pětinu světové spotřeby proudu

Praha – Nejlepší solární elektrárny budou už během deseti let konkurenceschopné tradičním zdrojům, a to bez jakýchkoli dotací. Odhaduje to nová studie prestižní Mezinárodní energetické agentury (IEA), což je respektovaná organizace, kterou společně založily bohaté průmyslové státy.

Lidé v Česku se nemusí bát přispívat na charitu

Praha – Co mají společného lososi, gorily, kuře, asistenční psi nebo opuštěné děti? Potřebují pomoc veřejnosti.

Výrobce nábytku ze Sadské zvedá vývoz

Nymbursko – Celkem 91 milionů korun utržila v roce 2009 nábytkářská společnost Dudinger ze Sadské na Nymbursku.

Uhlí v Evropě skončí říká studie ekonomů

Praha – Veškerou spotřebu elektřiny v Evropě a severní Africe mohou již v roce 2050 zajistit obnovitelné zdroje. Netvrdí to přitom nějaká ekologická organizace, ale studie prestižní poradenské společnosti Pricewaterhou­seCoopers.

Česko vyrábí první autobusy na elektřinu

Praha – Vývoj v automobilovém průmyslu jde mnohem rychleji, než se ještě před několika lety zdálo.

Šetrný rybolov rychle zakotvuje v Česku

Praha - Ekologické značky pomáhají zákazníkům vybírat produkty, při jejichž lovu neumírají delfíni a netrpí mořské ekosystém.

Toyota se propojí s americkou Teslou

Praha – Největší automobilka světa Toyota a nejznámější výrobce elektromobilů Tesla oznámily, že budou společně vyvíjet vozy na elektřinu a jejich komponenty.

Emise skleníkových plynů v Evropě popáté klesly

Dánsko – Evropské unii se daří snižovat emise skleníkových plynů, které způsobují globální změny klimatu. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnila Evropská agentura pro životní prostředí (EEA).

Ekoznačku získala první velká firma

Praha –Vodafone je první velkou firmou v České republice, která pro administrativní provoz své pražské centrály získala ekoznačku Ekologicky šetrná služba. „Vodafone je vůbec první velkou firmou v ČR, která se může ekoznačkou Ekologicky šetrná služba pochlubit

Cenu Olgy Havlové získal lékař

Praha – Šestnáctým nositelem Ceny Olgy Havlové se stal lékař Jiří Kříž, primář Spinální jednotky Fakultní nemocnice v Motole. Ocenění převzal za dlouhodobou pomoc paraplegikům v České republice.

Ekologická cena putuje do Ústecka a Lucemburska

Praha – Prestižní Cenu Josefa Vavrouška letos obdrželi místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt a lucemburští ochránci přírody, manželé Adri van Westerop (in memoriam) a Raymond Aendeker.

Uživatele internetu čeká 'výměna antén'

Praha - Je to podobné, jako současná výměna antén u digitalizace televizního vysílání. Ovšem tentokrát se změna bude týkat uživatelů internetu.

Avia představila v Brně ekologický vůz na elektřinu

Brno – Ekologickou novinku, elektrický nákladní vůz Smith Newton, poprvé oficiálně představila v Česku na největším tuzemském veletrhu Autotec společnost Avia.

Firmy lákají mladé: na zastávku či auto

Praha – Stále více firem řeší stejný problém – jak oslovit mladé zákazníky.

Britové pomohou Česku dostat děti k pěstounům

Praha – Česko stále zůstává v Evropě zemí s největším počtem dětí umístěných v dětských domovech v poměru k počtu obyvatel. Smutné prvenství nyní mají pomoci změnit britští odborníci.

Strom roku vybere veřejnost po deváté

Brno – Nejsympatičtější strom České republiky letos již po deváté hledá Nadace Partnerství. Až do 29. května může veřejnost zasílat nominace svých nejoblíbenějších stromů do celostátní ankety Strom roku 2010.

Toyota testuje hybridní Prius do zásuvky

Štrasburk – Hybridní vozy Toyota již nebudou závislé pouze na energii, kterou se jejich baterie dobijí při brzdění.

Toyota RAV4 se představila s tváří pro rok 2010

Praha – S výraznou změnou zevnějšku přišla letos automobilka Toyota u svého populárního modelu RAV4. Výrobce přitom slibuje, že si vůz, který v roce 1994 stál u zrodu kategorie SUV (Sport Utility Vehicles), zachoval všechny svoje dosavadní dobré vlastnosti.

Toyota RAV4 se představila s tváří pro rok 2010

Praha – S výraznou změnou zevnějšku přišla letos automobilka Toyota u svého populárního modelu RAV4. Výrobce přitom slibuje, že si vůz, který v roce 1994 stál u zrodu kategorie SUV (Sport Utility Vehicles), zachoval všechny svoje dosavadní dobré vlastnosti.

Čeští podnikatelé mají na internetu stále mezery

Praha - Čeští podnikatelé a firmy si uvědomují význam internetu pro podnikání, ale jen třetina z nich objevila výhody internetové reklamy a moderních technologií, které web nabízí. Vyplývá to z výzkumu průzkumu Google a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Jičínská společnost SanSwiss zvýšila tržby

Jičín – Po svém osamostatnění přichází jičínský výrobce sprchových koutů značky Ronal, společnost SanSwiss, s více než třetinovou obměnou sortimentu.

Čeští podnikatelé mají na internetu stále mezery

Praha – Čeští podnikatelé a firmy si uvědomují význam internetu pro podnikání, ale jen třetina z nich objevila výhody internetové reklamy a moderních technologií, které web nabízí.

České koleje křižuje již sto dvacet žlutých vlaků

Praha – Na sto dvacet žlutých souprav Regionova již jezdí na tuzemských tratích. V letošním roce jich dodá výrobce Pars nova v Šumperku další čtyři desítky. Elegantní osobní vlak vzniká přestavbou starších motoráků.

Nadace Charty 77 dala více než 60 milionů na charitu

Praha – Více než 60 milionu korun věnovala loni na charitu Nadace Charty 77 včetně jejího stěžejního projektu Konto Bariéry. Jedinečným projektem roku 2009 byl nákup speciálních inkubátorů pro 12 českých nemocnic za 24 milionů korun realizovaný díky grantu z Norských fondů.

Peugeot koupil prales, omezuje tak emise uhlíku

Praha– Nejen snižováním emisí svých vozů bojuje sklimatickými změnami francouzská automobilka Peugeot.

Peugeot koupil prales, omezuje tak emise uhlíku

Praha– Nejen snižováním emisí svých vozů bojuje sklimatickými změnami francouzská automobilka Peugeot.

Veřejnost vybrala kandidáty na Cenu Olgy Havlové

Praha – Slavnostní vyhlášení držitele Ceny Olgy Havlové 2010 se uskuteční 7. června v Pražské křižovatce v rámci oslav 20. výročí založení Výboru dobré vůle.

Metro? Ne, nový autobus pro Bratislavu

Praha – Chybějící podzemní dráhu by měly ve slovenské metropoli nahradit velkokapacitní autobusy Mercedes-Benz CapaCity, které se vyrábějí v českém Holýšově. Ty mohou najednou přepravit až 193 pasažérů. Bratislava jich během příštích dvou let převezme celkem čtyřicet.

Lesy dají desítky milionů na studánky a cesty

Hradec Králové – Desítky milionů korun dají letos Lesy České republiky na podporu veřejně prospěšných funkcí lesa. Například obnovu studánek, stezek, malých památek či ochranu ohrožřených druhů na pozemcích, které spravují.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT