Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DANIELA PROCHÁZKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jiří Guth Jarkovský se v televizi utká s nejchytřejšími lidmi

České Budějovice - Devatenáctiletý Jiří Guth Jarkovský z Českých Budějovic ze všeho nejraději zaměstnává svůj mozek. Získává medaile v nejvyšších soutěžích z fyziky, matematiky, logiky i chemie, je jedním 
z nejchytřejších studentů 
v historii českobudějovického Gymnázia Jírovcova.

Hlubockým se naplnila kasa, letos hospodaří se 105 miliony

Hluboká nad Vltavou - S obrovským přebytkem 29 milionů korun skončil výsledek hospodaření Hluboké nad Vltavou v uplynulém roce.

Boršovští dostali ocenění za dva nové válečné pomníky

Boršov nad Vltavou - Zdejší pietní místa připomínají amerického letce, legionáře a popraveného učitele.

Stoletá oslavenkyně si vždy ráda zatančí

České Budějovice - Fyzickou kondici by mohl Gertrudě Štětinové, která v úterý oslavila úctyhodných sto let, leckdo závidět.

Po pěti letech: Na obchvat Lišova se stále čeká

Lišov - „Tolik kýžený obchvat Lišova by se mohl začít stavět zhruba za dva roky," uvedl Českobudějovický deník v úterý 3. března 2009.

Jihočeská univerzita plánuje novinky v kampusu za miliony

České Budějovice – Hned několik významných investic chystá Jihočeská univerzita v kampusu ve Čtyřech Dvorech. Vznikne tu park, studentský klub a mateřská školka. V plánech je zakreslena také nová aula. Tu však kvůli dvou set milionovým nákladům vedení školy zatím odložilo na rok 2015.

V zimě jako na jaře. Ptáci se vrátili až o měsíc dřív

Českobudějovicko – Jarní teplé počasí zavládlo letošní rok skutečně brzy. Pocítili to i tažní ptáci, kteří se domů vracejí s několikatýdenním předstihem. Skřivani, špačci a čejky začali přilétat jako první.

České Budějovice převzaly další kasárna

České Budějovice – Zhruba polovinu areálu bývalých kasáren Františka Josefa I. v Žižkově ulici od armády a celní správy převzali zástupci města Českých Budějovic. Jedná se o plochu s celkovou výměrou asi 7300 m2, včetně budov a části dvora, kde do nynějška sídlila Krajská vojenská ubytovací a stavební správa.

U Českých Budějovic přibývá otrav psů

Českobudějovicko – Strach o svého psa a absolutní bezmoc zažil v uplynulých dnech Zdeněk Filip z Vidova. Na Deník se obrátil, aby varoval i ostatní  majitele domácích mazlíčků. „Čím dál víc se v Českých Budějovicích a okolí setkávám s pejskaři, jejichž mazlíček byl otrávený. Stejná příhoda se stala i mě," řekl.

Hluboká napouští přístav. Bude místo pro 74 lodí

Hluboká nad Vltavou – Moderní stavba pod hlubockým zámkem už získala jasné obrysy. Dělníci dokončili nejdůležitější konstrukční práce a v těchto dnech se napouští bazén pro kotvení lodí, který vznikl z nevyužívaného zarostlého meandru na levém břehu řeky.

Příliš pravoúhlých tvarů v prostoru ženám škodí

České Budějovice – Irena Kovářová je stále plná energie a srší z ní dobrá nálada. Snad proto, že se dvacet let věnuje feng šuej, prastarému čínskému učení o vytváření harmonického prostoru.

Čtrnáctikilového sumce tahali 
z řeky hodinu, skončil na pekáči

Purkarec – Nahodili nástrahu na kapra a ke svému velkému překvapení chytili 140 cm velkého čtrnáctikilového sumce. „Hodně dlouho jsme s ním bojovali, jezdili jsme za ním na loďce dokolečka asi hodinu," vypráví pětadvacetiletý Karel Štabrňák z Purkarce.

Na Švábův Hrádek jede nová linka budějovické MHD

České Budějovice - Po autobusech, které by jezdily do jejich čtvrti, volali lidé ze Švábova Hrádku dlouho.

V Dubném i ve Štěpánovicích čekají rekordní počet prvňáků

Českobudějovicko – Silné ročníky dětí právě nastupují do základních škol. V mnoha obcích na Českobudějovicku tak ve školních lavicích usedne rekordní počet prvňáčků.

Čekání u doktora v Budějovicích zkrátí internet

České Budějovice – Žádné dlouhé prostoje v čekárnách u lékaře, žádná nutnost telefonování do ordinací. Jihočeský kraj připravuje novinku ve svých nemocnicích, a to, že se budou moci lidé objednat na vyšetření přes internet. Tento záměr už schválili krajští radní a v únoru o něm budou rozhodovat zastupitelé.

V pátek čeká školáky z Budějovic medvědí oslava

Českobudějovicko – Ve čtvrtek dostanou školáci vysvědčení a v pátek je čeká zasloužený odpočinek v podobě jednodenních pololetních prázdnin. Když nemusejí žáci do školy, mohou vyrazit za zábavou.

Budějovice lákají k nákupům více než jiná krajská města

České Budějovice – Jako třetí nejsilnější město v republice, co se týče obchodní  nabídky, vyhodnotili ekonomičtí analytici jihočeskou metropoli. Podle Indexu tržního významu měst dosáhly České Budějovice nejvyššího hodnocení hned za Prahou a Karlovými Vary.

Do přírody se vrátí zubři. Odborníci je vypustí ve vojenských prostorech

Severní Čechy, České Budějovice - Jen o vlásek uniklo naprostému vyhubení největší zvíře evropského kontinentu zubr. Po první světové válce byly vyhubeny poslední dvě populace ve volné přírodě a druh nadobro nezmizel jen díky záchrannému programu.

Boj o sběrný dvůr ve Zlivi: Lidé rozhodnou v referendu

Zliv – Vyhrocené diskuse a město rozdělené do dvou nesmiřitelných táborů. Tak vypadá v posledních dnech atmosféra ve Zlivi. Sotva sto metrů od kostela v centru města má vzniknout nový sběrný dvůr. Město na něj získalo šestimilionovou dotaci, má stavební povolení a vybrané dodavatele stavby.

Obchvat Lišova získal přesný obrys

Lišov – Třináct tisíc aut denně projede centrem Lišova. Těžká doprava přímo sužuje třetinu obyvatel města, kteří už téměř třicet let čekají na obchvat Lišova. Přípravy této dlouho slibované dopravní stavby se ale pomalu  sunou vpřed směrem k realizaci. Ta se nyní střízlivě odhaduje na rok  2020.

Ve skladu ztrát a nálezů v Budějovicích jsou kola i sádrové zuby

České Budějovice – Jízdní kola, batohy, peněženky, klíče, ale i kuriozity jako sádrové zuby, starý vánoční stromek nebo dětské kočárky. Takové poklady ukrývá českobudějovický sklad ztrát a nálezů v budově bývalé základní školy Emy Destinové na sídlišti Šumava.

Nejdražší na Českobudějovicku jsou parcely v Rožnově a Mladém

České Budějovice –  V posledních dvou letech výrazně narostly ceny stavebních parcel kolem Českých Budějovic. Letos mohou ještě navíc podražit kvůli daňovým změnám.

Prvňáčky v Budějovicích čeká nával. Některé školy otevřou víc tříd

České Budějovice – Nával a fronty budou zřejmě doprovázet i letošní zápisy do prvních tříd. Do základních škol nastupují silné ročníky a ředitelé očekávají obdobný počet nových prvňáků jako v posledních letech nebo větší.

Byty v Českých Budějovicích zlevnily, i tak ale lidé radši volí pronájem

Až o dvě stě až tři sta tisíc korun levněji se prodávají v posledních letech byty v Českých Budějovicích. Klesly i ceny starších domů a také pronájmů. Od ekonomické krize se lidé ale pro koupi nemovitosti rozhodují mnohem méně než dřív, raději bydlí v nájmu.

Lvíče z Dvorce dostalo jméno podle Nelsona Mandely

Dvorec – Krásný vánoční dárek dostala od svého mladého lvího páru soukromá Zoologická zahrada ve Dvorci. Dvanáctého listopadu se tu narodilo mládě lva pustinného, které se podařilo ošetřovatelům doslova vypiplat 
v rozkošné mladé kotě.

Lvíče ze soukromé ZOO v Dvorci dostalo jméno podle Nelsona Mandely

Krásný vánoční dárek dostala od svého mladého lvího páru soukromá Zoologická zahrada ve Dvorci. Dvanáctého listopadu se tu narodilo mládě lva pustinného, které se podařilo ošetřovatelům doslova vypiplat 
v rozkošné mladé kotě.

OBRAZEM: V Budějovicích se konala letos poslední teraristická burza

České Budějovice - Teraristická burza, která se konala v sobotu dopoledne v českobudějovickém spolkovém domě Slavie, přilákala více než 400 návštěvníků. Mnozí z nich si odnášeli pod stromeček čtyř- nebo vícenohého domácího mazlíčka. V příštím roce se teraristické burzy přesunou na neděli a budou se konat jednou za dva měsíce.

České Budějovice podpoří soukromé školky

České Budějovice - Tisíc korun na jedno dítě a jeden měsíc. Takovou podporu by mohly získat příští rok na své žáčky soukromé školky, které působí v Budějovicích. Peníze půjdou z městské pokladny.

Na alergie pomohou střevní červi

Unikátní výzkum, který zatím nemá 
v České republice obdoby, chystají parazitologové z Biologického centra (BC) Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Chtějí sledovat, jaký vliv mají střevní paraziti na imunitu člověka. Do projektu už sehnali desítky dobrovolníků, kteří se střevními červy a prvoky nechají nakazit.

Výzkum jihočeských vědců: Na alergie pomohou střevní červi

České Budějovice – Unikátní výzkum, který zatím nemá 
v České republice obdoby, chystají parazitologové z Biologického centra (BC) Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Chtějí sledovat, jaký vliv mají střevní paraziti na imunitu člověka. Do projektu už sehnali desítky dobrovolníků, kteří se střevními červy a prvoky nechají nakazit.

Dárce krve hřeje dobrý pocit, zejména když jedou na zavolání

České Budějovice - Mám dobrý pocit, dávat krev je potřeba. Tak hovoří jihočeští bezpříspěvkoví dárci krve o své pravidelné a dlouholeté nezištné pomoci druhým. 

V Českých Budějovicích sanitky s červeným křížem vozí pacienty už 23 let

České Budějovice – Po jihočeské metropoli jezdí několik druhů sanitek, bílé, žluté, modré. Kromě barvy jsou ale odlišné i tím, koho a v jakém případě kam převážejí. U těžce zraněných pacientů zasahují vozy záchranné služby, na Budějovicku působí ale i sanitky Okresní dopravní zdravotnické služby (ODZS).

Za parkování 
budou platit turisté v Hluboké nad Vltavou i v zimě

Hluboká nad Vltavou – Zatímco dosud mohli návštěvníci Hluboké mimo turistickou sezonu parkovat ve městě zadarmo, od nynějška musí platit celoročně. Na svém jednání o tom rozhodli hlubočtí radní.

Díky petici dostali teenageři v Lišově skatepark

Lišov - Nový moderní skatepark postavili Lišovští v areálu základní školy. Vzniklo tu tak první sportovní zázemí, které je  určeno pro náctileté. Po nové betonové ploše se na skateboardu prohání nejen Lišovští, ale také teenageři z širšího okolí. Ani v Českých Budějovicích totiž takový skatepark není.

I český Krteček už se začíná vyrábět v Číně

Nové Homole - „Při výběru hraček se určitě vyhněte materiálům z PVC," říká Věra Soukupová z českobudějovické ekologické poradny Rosa. Ta připravila v Nových Homolích interaktivní výstavu hraček. Rodiče se tu mohou inspirovat před nákupem vánočních dárků

Čert i Mikuláš patří do rodin

České Budějovice - Aby i k vám 5. prosince přišla tradiční mikulášská trojice, není to jen tak. Zatímco k někomu opravdu přijde Mikuláš s čertem a andělem, aby potěšil, popřípadě pokáral hodné i zlobivé děti, jinde musí tradiční prosincovou návštěvu vyřešit svépomocí.

Jihočeši mají polární centrum. Jako jediní v České republice

České Budějovice - Jihočeští vědci se budou naplno věnovat výzkumu polárních oblastí. V Arktidě právě budují vlastní vědeckou stanici,  z níž budou přivážet vzorky do nově vzniklého zázemí v Centru polární ekologie. To bylo otevřeno v kampusu univerzity a stalo se tak jediným pracovištěm svého druhu v republice.

Boršovský obecní úřad obsadila letadla. Podívejte se!

Boršov nad Vltavou - Přesné modely reálných letadel v měřítku 1:5 s rozpětím křídel až tři metry vystavuje do příští neděle modelář František Frána v sále obecního úřadu v Boršově nad Vltavou. K vidění jsou letadýlka téměř padesát let stará 
a samozřejmě také současné modely, s nimiž rodák z Jamného sklízí úspěchy na evropských šampionátech.

Českobudějovické vánoční ozdoby stály čtvrt milionu

Českobudějovicko – Na Vánocích letos menší města na Českobudějovicku šetří. Většina z nich nemá na okázalou výzdobu peníze a spokojí se s žárovičkami a světelnými řetězy z loňských let. Oproti tomu si letos dopřála novinky krajská metropole, která za vánoční osvětlení utratila celkem přes čtvrt milionu korun.

Netradiční dárek? Úklid domácnosti

České Budějovice - Šestadvacet dní zbývá na vánoční přípravy. I letos je patrné, že lidé hlídají své peněženky 
a chtějí před svátky ušetřit. Třeba na úklidu či cukroví. Pozorují to například českobudějovické cukrářky, které už zhruba měsíc přijímají objednávky na vánoční cukroví.

Nejlevnější bude smrk, nejdražší jedle

České Budějovice - Za vánoční stromeček můžete utratit pouhou stokorunu nebo dvě, ale také až osm set korun. 
K nejlevnějším budou patřit smrky a borovice, k nejdražším jedle. Kvůli ceně jsou dva nejlevnější druhy nejoblíbenější.

Snažíme se zbavit nálepky striptýzu, říká tanečnice u tyče

České Budějovice /ROZHOVOR/ - Pár kliknutí myši na internetu Lucie Šimkové změnilo život. Souhra náhod ji přivedla k pole dance (akrobatickému tanci na tyči), za dva roky se zvládla vypracovat na mistryni republiky a teď zazářila v soutěži ČeskoSlovensko má talent.

Nová školka v Českých Budějovicích pomůže 
65 rodinám

České Budějovice - Letos byl v Českých Budějovicích rekordní počet dětí, které se nedostaly do mateřské školy. Situaci má nyní zmírnit nové zařízení v Kubatově ulici. Míst však bude stále nedostatek.

Jedenáctiletá malířka udrží štětec jen v ústech. Čeká ji náročná operace

České Budějovice - Odmalička Barbora Sedláčková z Českých Budějovic ráda maluje. Nemoc neznámého původu ji ale v šesti letech připoutala na invalidní vozík a od té doby bere štětec výhradně do úst. Ač je jí teprve 11 let, měla několik výstav a svými obrázky už na charitativních aukcích pro budějovickou Arpidu vydělala tisíce korun.

S espézetkami vydržíme do února, vzkazuje úřad

Jižní Čechy - Ohledně problému s nedostatkem registračních značek na automobily, který se vyskytl v Karlovarském kraji, nemusejí mít řidiči z regionu obavy. Zatímco v Sokolově, Ostrově či Kraslicích hrozí, že pro řidiče v následujících dnech značky nebudou, v jižních Čechách je zásoba dostatečná.

Lihovarům hrozí likvidace. Nemají miliony, jež požaduje stát

Českobudějovicko – Drobní výrobci pálenek a likérů dostali tvrdou ránu od státu. Po metanolové aféře z loňského podzimu přijal Parlament velmi přísný zákon, který krom jiného požaduje od všech výrobců a distributorů lihovin složit milionové nevratné kauce. To může malé lihovarníky dovést až k likvidaci.

Červený kříž rozdával medaile za dárcovství krve

České Budějovice - Vracejí lidi do života, pomáhají nezištně a navíc svým příkladem motivují ostatní - bezplatní dárci krve. V úterý večer osmdesát z nich ocenil Český červený kříž plaketami doktora Jana Janského. Zlatou medaili za 40 odběrů krve obdrželo 32 dárců, stříbrnou medaili za 20 odběrů 48 lidí.

Vědci mají vlastní školku pro děti

České Budějovice - Velmi vstřícný krok pro své mladé zaměstnance učinilo Biologické centrum Akademie věd ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Tyto instituce ve svém areálu ve Čtyřech Dvorech otevřely dětskou skupinu Motýl, což je obdoba firemní školky.

Dopravní podnik v Českých Budějovicích chce jiné jízdenky

České Budějovice - Problémy s nekvalitními jízdenkami řeší v těchto dnech českobudějovický dopravní podnik (DP). V poslední době se vyskytlo hned několik cestujících, kteří si nic netušíce koupili na zastávce v automatu vadné lístky. V autobuse je pak překvapil revizor tvrzením, že jejich jízdenka je neplatná.

OBRAZEM: Myslivci v Chrášťanech zahájili loveckou sezónu

Dlouhý průvod zelených kamizol a kloboučků prošel v sobotu obcí Chrášťany. Na již šestém ročníku Svatohubertské slavnosti zahájili tak myslivci ze čtyř místních sdružení, Chrášťan, Dražíče, Hostů a Kolodějí, loveckou sezónu. V průvodu nechyběli psovodi, sokolníci, koňmi tažený povoz se zvěřinovým úlovkem  a samozřejmě patron všech myslivců, svatý Hubert v doprovodu své družiny a bohyně lovu Diany.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT