Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DANIELA PROCHÁZKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jiří Guth Jarkovský se v televizi utká s nejchytřejšími lidmi

České Budějovice - Devatenáctiletý Jiří Guth Jarkovský z Českých Budějovic ze všeho nejraději zaměstnává svůj mozek. Získává medaile v nejvyšších soutěžích z fyziky, matematiky, logiky i chemie, je jedním 
z nejchytřejších studentů 
v historii českobudějovického Gymnázia Jírovcova.

Hlubockým se naplnila kasa, letos hospodaří se 105 miliony

Hluboká nad Vltavou - S obrovským přebytkem 29 milionů korun skončil výsledek hospodaření Hluboké nad Vltavou v uplynulém roce.

Boršovští dostali ocenění za dva nové válečné pomníky

Boršov nad Vltavou - Zdejší pietní místa připomínají amerického letce, legionáře a popraveného učitele.

Stoletá oslavenkyně si vždy ráda zatančí

České Budějovice - Fyzickou kondici by mohl Gertrudě Štětinové, která v úterý oslavila úctyhodných sto let, leckdo závidět.

Po pěti letech: Na obchvat Lišova se stále čeká

Lišov - „Tolik kýžený obchvat Lišova by se mohl začít stavět zhruba za dva roky," uvedl Českobudějovický deník v úterý 3. března 2009.

Jihočeská univerzita plánuje novinky v kampusu za miliony

České Budějovice – Hned několik významných investic chystá Jihočeská univerzita v kampusu ve Čtyřech Dvorech. Vznikne tu park, studentský klub a mateřská školka. V plánech je zakreslena také nová aula. Tu však kvůli dvou set milionovým nákladům vedení školy zatím odložilo na rok 2015.

V zimě jako na jaře. Ptáci se vrátili až o měsíc dřív

Českobudějovicko – Jarní teplé počasí zavládlo letošní rok skutečně brzy. Pocítili to i tažní ptáci, kteří se domů vracejí s několikatýdenním předstihem. Skřivani, špačci a čejky začali přilétat jako první.

České Budějovice převzaly další kasárna

České Budějovice – Zhruba polovinu areálu bývalých kasáren Františka Josefa I. v Žižkově ulici od armády a celní správy převzali zástupci města Českých Budějovic. Jedná se o plochu s celkovou výměrou asi 7300 m2, včetně budov a části dvora, kde do nynějška sídlila Krajská vojenská ubytovací a stavební správa.

U Českých Budějovic přibývá otrav psů

Českobudějovicko – Strach o svého psa a absolutní bezmoc zažil v uplynulých dnech Zdeněk Filip z Vidova. Na Deník se obrátil, aby varoval i ostatní  majitele domácích mazlíčků. „Čím dál víc se v Českých Budějovicích a okolí setkávám s pejskaři, jejichž mazlíček byl otrávený. Stejná příhoda se stala i mě," řekl.

Hluboká napouští přístav. Bude místo pro 74 lodí

Hluboká nad Vltavou – Moderní stavba pod hlubockým zámkem už získala jasné obrysy. Dělníci dokončili nejdůležitější konstrukční práce a v těchto dnech se napouští bazén pro kotvení lodí, který vznikl z nevyužívaného zarostlého meandru na levém břehu řeky.

Příliš pravoúhlých tvarů v prostoru ženám škodí

České Budějovice – Irena Kovářová je stále plná energie a srší z ní dobrá nálada. Snad proto, že se dvacet let věnuje feng šuej, prastarému čínskému učení o vytváření harmonického prostoru.

Čtrnáctikilového sumce tahali 
z řeky hodinu, skončil na pekáči

Purkarec – Nahodili nástrahu na kapra a ke svému velkému překvapení chytili 140 cm velkého čtrnáctikilového sumce. „Hodně dlouho jsme s ním bojovali, jezdili jsme za ním na loďce dokolečka asi hodinu," vypráví pětadvacetiletý Karel Štabrňák z Purkarce.

Na Švábův Hrádek jede nová linka budějovické MHD

České Budějovice - Po autobusech, které by jezdily do jejich čtvrti, volali lidé ze Švábova Hrádku dlouho.

V Dubném i ve Štěpánovicích čekají rekordní počet prvňáků

Českobudějovicko – Silné ročníky dětí právě nastupují do základních škol. V mnoha obcích na Českobudějovicku tak ve školních lavicích usedne rekordní počet prvňáčků.

Čekání u doktora v Budějovicích zkrátí internet

České Budějovice – Žádné dlouhé prostoje v čekárnách u lékaře, žádná nutnost telefonování do ordinací. Jihočeský kraj připravuje novinku ve svých nemocnicích, a to, že se budou moci lidé objednat na vyšetření přes internet. Tento záměr už schválili krajští radní a v únoru o něm budou rozhodovat zastupitelé.

V pátek čeká školáky z Budějovic medvědí oslava

Českobudějovicko – Ve čtvrtek dostanou školáci vysvědčení a v pátek je čeká zasloužený odpočinek v podobě jednodenních pololetních prázdnin. Když nemusejí žáci do školy, mohou vyrazit za zábavou.

Budějovice lákají k nákupům více než jiná krajská města

České Budějovice – Jako třetí nejsilnější město v republice, co se týče obchodní  nabídky, vyhodnotili ekonomičtí analytici jihočeskou metropoli. Podle Indexu tržního významu měst dosáhly České Budějovice nejvyššího hodnocení hned za Prahou a Karlovými Vary.

Do přírody se vrátí zubři. Odborníci je vypustí ve vojenských prostorech

Severní Čechy, České Budějovice - Jen o vlásek uniklo naprostému vyhubení největší zvíře evropského kontinentu zubr. Po první světové válce byly vyhubeny poslední dvě populace ve volné přírodě a druh nadobro nezmizel jen díky záchrannému programu.

Boj o sběrný dvůr ve Zlivi: Lidé rozhodnou v referendu

Zliv – Vyhrocené diskuse a město rozdělené do dvou nesmiřitelných táborů. Tak vypadá v posledních dnech atmosféra ve Zlivi. Sotva sto metrů od kostela v centru města má vzniknout nový sběrný dvůr. Město na něj získalo šestimilionovou dotaci, má stavební povolení a vybrané dodavatele stavby.

Obchvat Lišova získal přesný obrys

Lišov – Třináct tisíc aut denně projede centrem Lišova. Těžká doprava přímo sužuje třetinu obyvatel města, kteří už téměř třicet let čekají na obchvat Lišova. Přípravy této dlouho slibované dopravní stavby se ale pomalu  sunou vpřed směrem k realizaci. Ta se nyní střízlivě odhaduje na rok  2020.

Ve skladu ztrát a nálezů v Budějovicích jsou kola i sádrové zuby

České Budějovice – Jízdní kola, batohy, peněženky, klíče, ale i kuriozity jako sádrové zuby, starý vánoční stromek nebo dětské kočárky. Takové poklady ukrývá českobudějovický sklad ztrát a nálezů v budově bývalé základní školy Emy Destinové na sídlišti Šumava.

Nejdražší na Českobudějovicku jsou parcely v Rožnově a Mladém

České Budějovice –  V posledních dvou letech výrazně narostly ceny stavebních parcel kolem Českých Budějovic. Letos mohou ještě navíc podražit kvůli daňovým změnám.

Prvňáčky v Budějovicích čeká nával. Některé školy otevřou víc tříd

České Budějovice – Nával a fronty budou zřejmě doprovázet i letošní zápisy do prvních tříd. Do základních škol nastupují silné ročníky a ředitelé očekávají obdobný počet nových prvňáků jako v posledních letech nebo větší.

Byty v Českých Budějovicích zlevnily, i tak ale lidé radši volí pronájem

Až o dvě stě až tři sta tisíc korun levněji se prodávají v posledních letech byty v Českých Budějovicích. Klesly i ceny starších domů a také pronájmů. Od ekonomické krize se lidé ale pro koupi nemovitosti rozhodují mnohem méně než dřív, raději bydlí v nájmu.

Lvíče z Dvorce dostalo jméno podle Nelsona Mandely

Dvorec – Krásný vánoční dárek dostala od svého mladého lvího páru soukromá Zoologická zahrada ve Dvorci. Dvanáctého listopadu se tu narodilo mládě lva pustinného, které se podařilo ošetřovatelům doslova vypiplat 
v rozkošné mladé kotě.

Lvíče ze soukromé ZOO v Dvorci dostalo jméno podle Nelsona Mandely

Krásný vánoční dárek dostala od svého mladého lvího páru soukromá Zoologická zahrada ve Dvorci. Dvanáctého listopadu se tu narodilo mládě lva pustinného, které se podařilo ošetřovatelům doslova vypiplat 
v rozkošné mladé kotě.

OBRAZEM: V Budějovicích se konala letos poslední teraristická burza

České Budějovice - Teraristická burza, která se konala v sobotu dopoledne v českobudějovickém spolkovém domě Slavie, přilákala více než 400 návštěvníků. Mnozí z nich si odnášeli pod stromeček čtyř- nebo vícenohého domácího mazlíčka. V příštím roce se teraristické burzy přesunou na neděli a budou se konat jednou za dva měsíce.

České Budějovice podpoří soukromé školky

České Budějovice - Tisíc korun na jedno dítě a jeden měsíc. Takovou podporu by mohly získat příští rok na své žáčky soukromé školky, které působí v Budějovicích. Peníze půjdou z městské pokladny.

Na alergie pomohou střevní červi

Unikátní výzkum, který zatím nemá 
v České republice obdoby, chystají parazitologové z Biologického centra (BC) Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Chtějí sledovat, jaký vliv mají střevní paraziti na imunitu člověka. Do projektu už sehnali desítky dobrovolníků, kteří se střevními červy a prvoky nechají nakazit.

Výzkum jihočeských vědců: Na alergie pomohou střevní červi

České Budějovice – Unikátní výzkum, který zatím nemá 
v České republice obdoby, chystají parazitologové z Biologického centra (BC) Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Chtějí sledovat, jaký vliv mají střevní paraziti na imunitu člověka. Do projektu už sehnali desítky dobrovolníků, kteří se střevními červy a prvoky nechají nakazit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT