Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

EDWIN OTTA

Edwin Otta / Českobudějovický deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vědci pozvou do biologického pekla

České Budějovice - V Budějovicích představí unikátní laboratoř.

Český vědec se stal členem prestižní americké asociace

České Budějovice - Parazitolog Julius Lukeš získal ocenění asociace, která vydává časopis Science.

Známka pro posledního prezidenta

Trhové Sviny –  V Trhových Svinech připomněli JUDr. Emila Háchu.

Budvar dobývá kubánský trh a chystá export na Bermudy

České Budějovice - Jihočeský pivovar vyváží nyní do 13 zemí Latinské Ameriky

Protektorátní prezident Emil Hácha bude poprvé na poštovní známce

Jediný český prezident, který dosud nebyl na poštovní známce, se dočká 30. listopadu. Uplyne totiž 80 let od chvíle, kdy byl prezidentem pomnichovské Česko-Slovenské republiky zvolen JUDr. Emil Hácha, rodák z Trhových Svinů (1872 – 1945).

Festival vědy ukáže tesaříka s vysílačkou nebo dýchání rostliny

České Budějovice - Letos se koná již 18. ročník největšího vědeckého festivalu v České republice – Týden vědy a techniky Akademie věd (AV) ČR.

Dálnice D3 chce v červnu otevřít další úsek

Jižní Čechy – Řidiči získají rychlejší trasu mezi Bošilcem a Ševětínem.

Ulicemi Budějovic jezdí i Jirsík

České Budějovice – Už třetí narozeniny oslavila v těchto dnech flotila složená z růžových kol, která si lze půjčit na jízdu v jihočeské metropoli. Projekt začínal s pouhou desítkou strojů v září 2015.

Granty pomáhají do měst vrátit zeleň a vodu

České Budějovice – Až do 31. října může veřejnost i z jižních Čech v grantovém programu Zelené oázy Nadace Partnerství získat až 140 tisíc korun na proměnu zelených a vodních ploch v urbanizovaném prostoru.

Parkovací zóny přivedly na radnici desítky občanů

České Budějovice – Nejen několika tisíc obyvatel budějovického Pražského předměstí se týkala debata, která se konala v úterý na radnici v krajském městě. Vedení Budějovic představilo občanům projekt dalšího rozšíření zón s placeným parkováním. Má k němu dojít v příštích měsících.

AKTUALIZOVÁNO / EXKLUZIVNĚ

Ve Vodňanech při tragické nehodě zemřel spolujezdec

Těsně před 17. hodinou v úterý policie dostala hlášení o nehodě ve Vodňanech na Strakonicku. Jak se následně ukázalo, havárie měla tragické následky.

Vánoční cenu kaprů určí podzimní výlovy

První výlovy letošní sezony za sebou mají jihočeští rybáři. Šupinatou obsádku například již vydal Vrbenský přední pracovníkům Lesů a rybníku města Českých Budějovic.

Vědci odhalili, jak vzniká jed v mořských řasách. Na objevu se podílel i Čech

České Budějovice - V roce 1987 se otrávili hosté restaurace v kanadském Zálivu svatého Vavřince slávkou jedlou, která, jak se později ukázalo, byla kontaminovaná neurotoxinem pocházejícím z mořských řas. Ze 107 otrávených pacientů tehdy dokonce tři zemřeli.

Nad dálnicí D3 staví most pro jeleny

Vitín - U Vitína se nad silnicí spojí lesní pozemky, pomůže to zvěři i řidičům.

Hrozná rána a skřípění plechů. Auto vjelo do protisměru a narazilo do autobusu

Hrozivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí 17. září 2018 na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích. 

Z Lipna zmizel síh, indikátor čisté vody. Naopak se vrací zdecimovaný candát

Lipno, největší přehradní nádrž v České republice, od přítoku až k hrázi celý tento týden brázdí výzkumné lodě.

Na Lipně zachraňovali posádky ze dvou převrácených plachetnic

Dvě posádky lodí museli během soboty lovit z vody hasiči, policisté a záchranáři.

Stavba budějovická dálnice D3: od firem padlo 700 dodatečných dotazů

Na sedm set dodatečných dotazů k projektové dokumentaci už vznesly firmy, které se ucházejí o stavbu dálnice D3 u Českých Budějovic. Cenové nabídky má patnáctka uchazečů o stavbu podat na začátku srpna.

AKTUALIZOVÁNO / EXKLUZIVNĚ

Ministr Milek odvolal šéfa budějovického výstaviště. Nahradí ho Severin

Ředitel Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner ve funkci skončil. Odvolal ho ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO). Novým šéfem této akciové společnosti se stal Mojmír Severin.

Cesta vlakem z Prahy do Tábora se zkrátí na hodinu

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v úterý 5. června slavnostně zahájila modernizaci trati ze Sudoměřic u Tábora do Votic. Cílem jedné z nejvýznamnějších současných investic do železniční infrastruktury je zvýšit rychlost, plynulost, komfort a bezpečnost dopravy na tomto přibližně dvacet kilometrů dlouhém úseku čtvrtého tranzitního koridoru.

Jarní chlad? Riziková jsou rajčata či celer

Kdo váhá, zda má z teplého bytu vysadit ven na záhon například rajčata, měl by si zřejmě dodat odvahy. Většina zkušených zahrádkářů už to udělala.

Na Českobudějovicku nepřežil motocyklista střet s autem

Dopravní nehoda s tragickými následky se stala v sobotu odpoledne v Borovanech na Českobudějovicku.

Prodej jízdenek má skončit na 13 jihočeských stanicích

Změny, které v letošním roce nastanou, se dotknou také cestujících na železnici. Od 10. června mají totiž zmizet pokladny z nádraží, na kterých zajišťují prodej jízdenek zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Novohradské hory se pyšnily i voroplavbou na svých říčkách

Šest přednášek má cyklus Genius Loci Novohradských hor.

Rozšířený parkovací systém v Budějovicích dostane "zkušební" dobu

Rozšíření parkovacích zón s placeným stáním o Pražské předměstí nebo Tylovu ulici v Českých Budějovicích dostane „zkušební“ dobu. Potvrdili to představitelé města.

Dálnici D3 u Veselí nad Lužnicí přibude dalších pět kilometrů

/INFOGRAFIKA/ Nových pěět kilometrů přibude dálnici D3 v jižních Čechách. Ve čtvrtek bude slavnostně uveden do zkušebního provozu úsek Veselí nad Lužnicí - Bošilec.

Švestkové trhy oživí centrum Budějovic

České Budějovice - Švestkové trhy již tradičně zpříjemní podzimní dny v Českých Budějovicích.

Budějovice žádají kraj o pomoc proti kamionům z Hrdějovic

České Budějovice – Plánované velké logistické centrum u Hrdějovic znepokojuje okolní obce, přes které by zřejmě vedla hlavní doprava.

Brambor je letos kvůli suchu méně

Přinejlepším průměrný by měl být letošní rok, co se sklizně brambor týče. Shodují se na tom i pěstitelé z jihu Čech.

Dálnice D3 otevřela u Budějovic další tři kilometry, zatím bez poplatku

Ve středu 27. září odpoledne byl do zkušebního provozu uveden nový úsek dálnice D3. Mezi Borkem a Úsilným vznikla komunikace, která měří 3,16 kilometru. Zatím bude jízda po ní bez dálničního poplatku.

Šestnáctiletí vezli svou opilou kamarádku na internát v nákupním vozíku

Ve čtvrtek v noci si skupinka šestnáctiletých dětí uspořádala večírek v českobudějovickém lesoparku Stromovka. Ten však pro ně neskončil příznivě. Šestnáctiletou dívku, která s alkoholem přebrala, se snažili její kamarádi dopravit nepozorovaně zpět na internát. Při tom je však odhalila městská kamera.

VÍME PRVNÍ / EXKLUZIVNĚ

Na dálnici D3 u Borku pustí řidiče už na konci září

Už na konci září se otevře pro řidiče první úsek dálnice D3 na Českobudějovicku. Stavbaři mají předat trasu mezi Borkem a Úsilným pro zkušební provoz asi o dva měsíce dříve než stanoví harmonogram.

Krásu Novohradských hor ukrývala desetiletí železná opona

V rámci našeho 50dílného seriálu Poznáváme Česko se tento týden vydáme do míst, kam nebyl ještě před časem povolen vstup. Dnes se zaměříme na zadrátované hranice nebo komunistické věznice.

Soutěž na otáčivé hlediště bude mít mezinárodní porotu

Už roky se debatuje o tom, v jaké podobě a jestli vůbec má zůstat otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku.

Lidé v Lipí se dohadují, zda v jejich obci bude pracovat Jiří Kajínek

Lipí – Pro místní to bylo téma dne. V Lipí na Českobudějovicku si v úterý lidé povídali, že Jiří Kajínek, jemuž prezident Miloš Zeman udělil milost, by mohl přijet za prací do jejich obce.

Brambor v jižních Čechách postupně ubývá

Pranostika praví, že brambor vysazených na svatého Marka (25. dubna), bude při sklizni plná jamka. V jižních Čechách ale v současnosti osazují zemědělci jen část dřívějších ploch.

AKTUALIZUJEME

Krajská koalice ČSSD, ANO a Jihočechů 2012 padla

Jižní Čechy jsou bez krajské vlády. Pondělní ranní smírčí jednání dohodou neskončilo, koalice ČSSD, ANO 2011 a hnutí Jihočeši 2012 kvůli kauze Lipno padla.

Milovník country zve na jih i operní pěvce

České Budějovice /ROZHOVOR/ – Aleš Trdla (1964), hudební producent, dramaturg a majitel stejnojmenné agentury slaví v těchto dnech 20 let působení v českém šoubyznysu.

Kvůli dálnici D3 začnou brzy hlídat studny

Specialisté brzy zahájí monitoring studní v okolí budoucí dálnice D3 u Českých Budějovic. Sledovat se bude hlavně výše hladiny vody. V případě, že by byl později s vodou problém, budou mít totiž majitelé nárok na kompenzace, například prohloubení studní.

Poznávací soutěž o historických stavbách zná vítěze

České Budějovice - Výsledky poznávací soutěže - Českobudějovické památné stavby a jejich lidé, už zveřejnil českobudějovický magistrát.

Pět set zaměstnanců temelínské elektrárny čekají bezpečnostní prověrky

České Budějovice - Ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek tento týden potvrdil, že elektrárna se zaměří v letošním roce na další zlepšování spolupráce s dodavateli a nábor nových lidí do nového útvaru kontroly kvality. K dalším prioritám bude patřit zahájení bezpečnostních prověrek, které by se podle Bohdana Zronka měly týkat zhruba 500 pracovníků elektrárny. Vyžaduje je nový zákon, který platí od začátku roku.

Spojnici sídlišť Vltava a Máj čeká soud

České Budějovice - Soudní bitva se zřejmě strhne o to, jestli je stavební povolení na propojku sídlišť Máj a Vltava v Českých Budějovicích vydané v souladu se zákonem. Za necelých 200 milionů korun chtějí silnici postavit město České Budějovice a Jihočeský kraj.

Kaplického Rejnoka chtějí stavět Pražané

České Budějovice - Pro novou koncertní halu se v Budějovicích nedaří sehnat peníze. O projekt věhlasného architekta má nyní zájem hlavní město.

Budějovické trhy hledají nová pravidla

České Budějovice - Co zachovat ze současných adventních trhů na českobudějovickém náměstí a jak je případně změnit? To je otázka, kterou řeší radnice jihočeské metropole. Mezi náměty, o kterých se debatuje, patří prodloužení programu na náměstí přes konec roku. Nová podoba trhů se řeší v souvislosti s tím, že nynějšímu provozovateli končí smlouva.

Za pozdní kolaudaci Piana hrozí pokuta

České Budějovice - Milion korun je smluvní pokuta, kterou bude chtít město České Budějovice po investorovi nového administrativního centra, jež vzniká na křižovatce Mánesovy ulice a Lidické třídy.

Razie v centru Budějovic má ukáznit řidiče

České Budějovice - V neobvykle hojném počtu jsou v posledních dnech k vidění strážníci městské policie na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. a v přilehlých ulicích. Razie v centru krajského města má mimo jiné ukáznit řidiče a zejména vyhnat z ulic ty, kteří zde nesprávně parkují.

Novou železnici chtějí odstrčit od vsi

Dobřejovice - Už několik let bojují obyvatelé Dobřejovic se záměrem postavit přes údolí hned za chalupami novou železniční trať. „Chtěli bychom trať co nejvíce posunout od vesnice," říká k projektu Jan Řičánek, starosta Hosína, pod který Dobřejovice patří. „Koridor, který je pro stavbu vymezený, je široký šest set metrů," připomíná hosínský starosta.

Radní chtějí Motor podpořit třemi miliony korun

České Budějovice - Za reprezentaci města a společenský a sportovní přínos pro České Budějovice by měl hokejový Motor získat podporu ze strany radnice ve výši tři miliony korun. Věc už byla i v zastupitelstvu, ale tam se jednání zadrhlo.

Případ zraněného muže u Ševětína se nadále šetří

České Budějovice - „Případ stále vyšetřujeme a prověřujeme několik možných verzí," uvedl jihočeský krajský policejní mluvčí Jiří Matzner k události, která už skoro dva týdny zaměstnává kriminalisty.

Týnští sociální demokraté vyzvali šéfa strany Sobotku k rezignaci

Týn nad Vltavou - Místní organizace ČSSD v Týně nad Vltavou zareagovala radikálně na volební výsledek sociálních demokratů v krajských volbách. Vyzvala šéfa strany Bohuslava Sobotku k vyvození osobní politické zodpovědnosti a okamžité rezignaci na post předsedy ČSSD. Podle předsedy místní organizace Davida Slepičky byla výzva schválena na členské schůzi všemi hlasy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT