Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

EDWIN OTTA

Edwin Otta / Českobudějovický deník
Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Cesta vlakem z Prahy do Tábora se zkrátí na hodinu

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v úterý 5. června slavnostně zahájila modernizaci trati ze Sudoměřic u Tábora do Votic. Cílem jedné z nejvýznamnějších současných investic do železniční infrastruktury je zvýšit rychlost, plynulost, komfort a bezpečnost dopravy na tomto přibližně dvacet kilometrů dlouhém úseku čtvrtého tranzitního koridoru.

Jarní chlad? Riziková jsou rajčata či celer

Kdo váhá, zda má z teplého bytu vysadit ven na záhon například rajčata, měl by si zřejmě dodat odvahy. Většina zkušených zahrádkářů už to udělala.

Brambor je letos kvůli suchu méně

Přinejlepším průměrný by měl být letošní rok, co se sklizně brambor týče. Shodují se na tom i pěstitelé z jihu Čech.

Dálnice D3 otevřela u Budějovic další tři kilometry, zatím bez poplatku

Ve středu 27. září odpoledne byl do zkušebního provozu uveden nový úsek dálnice D3. Mezi Borkem a Úsilným vznikla komunikace, která měří 3,16 kilometru. Zatím bude jízda po ní bez dálničního poplatku.

Šestnáctiletí vezli svou opilou kamarádku na internát v nákupním vozíku

Ve čtvrtek v noci si skupinka šestnáctiletých dětí uspořádala večírek v českobudějovickém lesoparku Stromovka. Ten však pro ně neskončil příznivě. Šestnáctiletou dívku, která s alkoholem přebrala, se snažili její kamarádi dopravit nepozorovaně zpět na internát. Při tom je však odhalila městská kamera.

Krásu Novohradských hor ukrývala desetiletí železná opona

V rámci našeho 50dílného seriálu Poznáváme Česko se tento týden vydáme do míst, kam nebyl ještě před časem povolen vstup. Dnes se zaměříme na zadrátované hranice nebo komunistické věznice.

Soutěž na otáčivé hlediště bude mít mezinárodní porotu

Už roky se debatuje o tom, v jaké podobě a jestli vůbec má zůstat otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku.

Brambor v jižních Čechách postupně ubývá

Pranostika praví, že brambor vysazených na svatého Marka (25. dubna), bude při sklizni plná jamka. V jižních Čechách ale v současnosti osazují zemědělci jen část dřívějších ploch.

Kvůli dálnici D3 začnou brzy hlídat studny

Specialisté brzy zahájí monitoring studní v okolí budoucí dálnice D3 u Českých Budějovic. Sledovat se bude hlavně výše hladiny vody. V případě, že by byl později s vodou problém, budou mít totiž majitelé nárok na kompenzace, například prohloubení studní.

Spojnici sídlišť Vltava a Máj čeká soud

České Budějovice - Soudní bitva se zřejmě strhne o to, jestli je stavební povolení na propojku sídlišť Máj a Vltava v Českých Budějovicích vydané v souladu se zákonem. Za necelých 200 milionů korun chtějí silnici postavit město České Budějovice a Jihočeský kraj.

Kaplického Rejnoka chtějí stavět Pražané

České Budějovice - Pro novou koncertní halu se v Budějovicích nedaří sehnat peníze. O projekt věhlasného architekta má nyní zájem hlavní město.

Budějovičtí chtějí střílet po holubech

Českobudějovicko – Přes pět tisíc holubů „okupuje" podle nedávného sčítání jihočeskou metropoli. Ptáci svým trusem ničí památkově chráněné objekty. A jak potvrdil šéf krajské veterinární správy František Kouba, jsou i přenašeči různých nemocí.

Ze vsí jsou města, příliv lidí je zatěžuje

Jen za posledních 15 let ubylo Budějovicím téměř pět a půl tisíce obyvatel. Zatímco z metropole odešli lidé, kteří by s ohledem na svůj počet dali dohromady obec o velikosti Trhových Svinů, vesnice v okolí Budějovic rostou a mění se v městečka.

Podél Vltavy z Budějovic do Týna

Kdo hledá pohodlný celodenní výlet na kole s krásnou přírodou a mnoha atrakcemi na trase, může bez obav vyrazit z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou. Vede zde cyklotrasa s téměř ideálním profilem, který pouze na několika místech přeruší náročnější stoupání. Hlavní výhodou výletu ale bude skutečnost, že většinou se jedná o skutečnou cyklostezku, kde se není třeba obávat střetnutí s motorovými vozidly.

Od zítřka musí mít vepřové rodokmen

Jižní Čechy – České zboží láká. Poznali to i obchodníci, kteří někdy pod označením český výrobek prodávají i takové potraviny, co k nám putovaly tisíce kilometrů. „K tomu, aby i takové jídlo mohlo být označeno za český výrobek, stačilo, aby je u nás někdo naporcoval a přebalil," vysvětlila ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje (RAK JK) Hana Šťastná.

Kdo propadl kouzlu zahradničení, nemá čas na lumpárny

Pavel Chlouba má zahradnictví jako povolání i koníček. "Například v Holandsku je atmosféra na zahradách velmi komorní, často bývají velmi malé a extrémně udržované," říká.

Ruských turistů jezdí na jih Čech méně. A šetří

Nebýt rusky hovořících turistů, neměli by průvodci na hlubockém zámku v zimní sezoně většinou co dělat. Jenže turistů z východu na jih Čech letos míří méně než obvykle. O peníze kvůli úbytku klientely zapřičiněném neklidem na Ukrajině či oslabujícím rublem přicházejí i hoteliéři 
a provozovatelé restaurací.

Turisté se na bezpečnost v Paříži neptají

Když 
v Egyptě před časem propukly velké nepokoje a trvaly celé měsíce ovlivnilo to i zájem Jihočechů o zájezdy do africké země proslulé památkami a mořem. Měsíce trvající nejistota dokonce odradila část turistů od exotického výletu.

O Vánocích můžete vyrazit do zoo nebo vyzdobeného hradu

Už za pár dnů začnou dětem vánoční prázdniny a zoologické zahrady nebo muzea a další zajímavé objekty už lákají návštěvníky na speciální akce.

Cyklisté vyrazí na 2222 km dlouhou trasu napříč Českem a Slovenskem

Ve středu 30. července odstartuje ze Staroměstského náměstí v Praze druhý ročník unikátního projektu Opel handy cyklo maraton. Smíšená cyklistická družstva zdravých a handicapovaných společně vyrazí na 2222 km dlouhou trasu, aby sportovci dali jasně najevo, že mohou fungovat jako jeden tým.

V Českých Budějovicích vyroste palác ze skla. I přes kritiku radních

Vzhled frekventované Lannovy třídy se promění. Poblíž křižovatky s Chelčického ulicí má vyrůst čtyřpodlažní dům s proskleným průčelím, kde vznikne školicí středisko. Současné radě města se sice moc nelíbí, že objekt má od úrovně prvního patra přesahovat o dva metry do ulice, ale „zatlačit" dům zpět se podaří jen těžko.

Na Švábův Hrádek jezdí skoro prázdné vozy MHD

České Budějovice - Sotva pár cestujících vozí na některých svých cestách nedávno zavedená linka 45 městské hromadné dopravy mezi Švábovým Hrádkem a sídlištěm Máj. Současný zkušební provoz přitom rozhodne o její budoucnosti.

Řidiče v Českých Budějovicích čeká perné léto

České Budějovice – Na mnoho dopravních omezení se musí připravit lidé v Českých Budějovicích. Během letních měsíců se bude opravovat řada silnic. Problémy se dotknou nejen místních, protože stavbaři se nastěhují i na tranzitní komunikace. Navíc se budou opravovat třeba i mosty v Rudolfově nebo v Hlinsku.

Soutěž Chutná hezky jihočesky přivítá i minipivovary

České Budějovice – Několik novinek provází právě zahájený osmý ročník soutěže Chutná hezky jihočesky. V zájmu propagace regionálních zemědělských a potravinářských výrobků například organizátoři akce chtějí spolupracovat se školními jídelnami a nasměrovat je na speciální internetovou mapu.

V českobudějovické pobočce ČSOB byla ohlášena bomba

České Budějovice - Budovu ČSOB v Lannově třídě v Českých Budějovicích v pátek dopoledne uzavřela policie.

Budějovice se loučí s Rejnokem. Chybí jasný investor

České Budějovice – Originální stavba architekta Jana Kaplického zvaná Rejnok zřejmě v Českých Budějovicích nevznikne. Jihočeská společnost přátel hudby (JSPH), která projekt už několik let připravuje, totiž těžko splní podmínku, představit do konce března investora. Město pak přestane blokovat potřebné pozemky.

Stavitel kamenných monumentů chystá přesun obra

Holašovice - Václav Jílek ve volném čase vytvořil se syny Davidem a Romanem u Holašovic neobvyklé monumenty, například velký kamenný kruh. „Já věřím, že ta tradice tady v kraji je, když je tu Třísov a jiné památky na Kelty. Věřím i v energii kamenů a místa," říká.

Petici proti zpoplatnění parkování v Budějovicích podepsalo 600 lidí

České Budějovice – Záměr rozšíření placených parkovacích zón, se kterým nedávno přišla budějovická radnice, vzbudil rozdílné reakce.  Někteří obyvatelé věří, že novinka splní, co radnice slibuje, že se podaří ulice uvolnit od přespolních řidičů. Jiným ale plán moc po chuti není.  Vznikla proti němu i petice, která se šíří v okolí Palackého náměstí.

O dům chtějí nájemníci v Českých Budějovicích bojovat dál

České Budějovice – S nepořízenou ve čtvrtek odešli z jednání českobudějovického zastupitelstva nájemníci městského domu v ulici Františka Ondříčka. Vyjednali s městem koupi domu se šedesáti byty, ale vzájemná shoda skončila ve chvíli, kdy znalecké posudky určily pro nemovitost dvě úplně odlišné ceny.

Lišov udělal první krok k obchvatu, silnice povede až ke Vranínu

Lišov – Tisíce automobilů projíždějí každý den přímo středem Lišova. Chodci kvůli nim nemohou přejít hlavní ulici, všechny obyvatele města obtěžuje znečištěné ovzduší. Už roky se čeká na slibovaný obchvat. Teď k němu Lišov udělal první skutečný krok. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo pro obchvat územní rozhodnutí.

Purkarečtí plavci už svému spolku počítají druhé století

Purkarec – Od středověku se plaví vory na českých řekách. Z hladin Vltavy nebo Lužnice už pevně svázané tabule, vyrobené většinou ze smrkových klád, prakticky zmizely. Ale spolky jako je Vltavan Purkarec (založený v roce 1902 pod patronátem rodu Schwarzenbergů) dál drží dávnou tradici nad hladinou.

Cesta na náměstí v Budějovicích je zavřená, ulicí Karla IV. auta neprojedou

České Budějovice – Na průjezd ulicí Karla IV. musí od úterka zapomenout všichni řidiči. Jedna ze dvou ulic, která umožňuje obousměrný provoz mezi náměstím Přemysla Otakara II. a širším centrem města, zůstane skoro až do konce dubna uzavřená.

Mariánské náměstí v Budějovicích se promění, chystá se dopravní revoluce

České Budějovice – Do konce roku by se měla zásadně změnit křižovatka na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích. Od největšího dopravního šoku, kterým měl být zákaz odbočení doleva ze Sadů do Husovy třídy, radnice upustila.

Křižovatkami v Budějovicích vede řidiče zelená vlna v křižovatkách

České Budějovice - Průjezd čtyřmi křižovatkami v Budějovicicích má urychlit program reagující na sílu provozu.

Oslavy 750. výročí se blíží. Nabídnou putování v čase pohledem obyčejných lidí

České Budějovice – Jasnější obrysy pomalu začínají dostávat oslavy založení Českých Budějovic, plánované na příští rok, kdy bude krajskému městu kulatých 750 let. Radní už vybrali dva vítězné koncepty oslav. Teď se bude hledat manažer, který by nápady uvedl v život.

Jubilantku a pravnuka dělí skoro 90 let

Strážkovice - Obyvatelka Strážkovic Marta Trupelová oslavila o víkendu superkulaté narozeniny, stále ale čte a sleduje zprávy. Asi nejcharakterističtější je pro ni úsměv. „Náladu mám pořád dobrou," říká.

Proti rozšíření parkovacích zón v Budějovicích už vznikla petice

České Budějovice – Pod peticí, která se postavila proti placení parkovného na českobudějovickém Pražském předměstí, rychle přibývají podpisy. Za první dny už jich je několik set.

Výluky u Nemanic skončily, trať je zmodernizovaná

České Budějovice - Tři roky trvaly práce na modernizaci železniční tratě mezi českobudějovickým nádražím a Nemanicemi. Znamenaly třeba několikrát uzavření viaduktu v Rudolfovské třídě.

Po pěti letech: Na obchvat Lišova se stále čeká

Lišov - „Tolik kýžený obchvat Lišova by se mohl začít stavět zhruba za dva roky," uvedl Českobudějovický deník v úterý 3. března 2009.

Kasárna potřebují dotaci. Proměna areálu by stála stamiliony

České Budějovice – Obyvatelé krajského města i mnoha obcí z okolí by mohli v budoucnu kvůli stavebním povolením nebo novým pasům chodit na úřad jinam než dnes. Budějovická radnice totiž minulý týden převzala od státu část areálu bývalých kasáren v Žižkově třídě.

V zimě jako na jaře. Ptáci se vrátili až o měsíc dřív

Českobudějovicko – Jarní teplé počasí zavládlo letošní rok skutečně brzy. Pocítili to i tažní ptáci, kteří se domů vracejí s několikatýdenním předstihem. Skřivani, špačci a čejky začali přilétat jako první.

Cyklostezka na Roudné bude už příští rok

České Budějovice – Dlouho slibovaná cyklostezka z Českých Budějovic do Roudného začíná získávat reálné obrysy. Budějovičtí zastupitelé už schválili výkup potřebných pozemků a příští rok by se mohlo začít stavět.

Dříteň bude investovat do oprav památek a dalšího rozvoje

Dříteň - Chystá se  například rekonstrukce fasády a střechy místního zámku a dále obnova oken a střechy kostela svatého Dismase. Současně hodlají Dříteňští zateplit školu a dokončit přípravu pozemků pro výstavbu nových rodinných domů.

Šestnáctiletý mladík může začít podnikat. Soud ho zplnoletnil

České Budějovice – Zatímco jeho vrstevníci řeší hlavně to, kam se jít pobavit nebo jak si zlepšit známky ve škole, šestnáctiletý Michal Prachař z Českých Budějovic má jiný cíl. I přesto, že ještě není plnoletý, chce začít podnikat.

Za bitku s revizory dostal osm měsíců podmíněně

České Budějovice – Každý rok se několik cestujících českobudějovické městské hromadné dopravy dostane do křížku s revizory. Incidentů, které končí pracovní neschopností kontrolorů, nebývá více než deset ročně. Ale část z nich doputuje až k soudu.

Silnice mezi Budějovicemi a Lišovem čeká na nový zákon, pak zrychlí

České Budějovice – Až 110 kilometrů v hodině by se časem mohlo jezdit mezi Českými Budějovicemi a Lišovem na současné čtyřproudé komunikaci. Nadějné plány, odstartované před dvěma lety ministerstvem dopravy, ale zabrzdilo střídání stráží v poslaneckých lavicích.

České Budějovice vydávají speciální mapu pro vozíčkáře

České Budějovice - Neobvyklou mapu, zaměřenou na to, kam se dá vstoupit bez překonávání schodů a jiných bariér, získaly České Budějovice. Radnice ji představila ve čtvrtek, po několikaměsíční práci dobrovolníků, z nichž desítka jsou buď vozíčkáři nebo jinak handicapovaní lidé.

Strážkovičtí pošlou auta mimo obec. V plánu je obchvat

Strážkovice - Několik tisíc aut denně projede Strážkovicemi přímo přes náves. Pomoci by měl obchvat. Ten by Strážkovickým ulevil alespoň od vozidel, která jedou z Českých Budějovic směrem na Trhové Sviny a zpět.

Při soutěži kadeřníků ovlivňuje výsledek i fotograf

České Budějovice - Enver Lepša vyměnil v učilišti obor obchodník za kadeřník a nová profese se mu stala i koníčkem. „Vymýšlí se nové střihy. I v kategorii pánský střih. Jsou to ale někdy obrovské extrémy," říká.

Ve věži rudolfovské radnice našli také noviny z roku 1935

Rudolfov - Báň vydala poklady, které tady současným generacím zanechali bývalí obyvatelé Rudolfova.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT