Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

EDWIN OTTA

Edwin Otta / Českobudějovický deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Hrozná rána a skřípění plechů. Auto vjelo do protisměru a narazilo do autobusu

Hrozivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí 17. září 2018 na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích. 

Z Lipna zmizel síh, indikátor čisté vody. Naopak se vrací zdecimovaný candát

Lipno, největší přehradní nádrž v České republice, od přítoku až k hrázi celý tento týden brázdí výzkumné lodě.

Na Lipně zachraňovali posádky ze dvou převrácených plachetnic

Dvě posádky lodí museli během soboty lovit z vody hasiči, policisté a záchranáři.

Stavba budějovická dálnice D3: od firem padlo 700 dodatečných dotazů

Na sedm set dodatečných dotazů k projektové dokumentaci už vznesly firmy, které se ucházejí o stavbu dálnice D3 u Českých Budějovic. Cenové nabídky má patnáctka uchazečů o stavbu podat na začátku srpna.

AKTUALIZOVÁNO / EXKLUZIVNĚ

Ministr Milek odvolal šéfa budějovického výstaviště. Nahradí ho Severin

Ředitel Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner ve funkci skončil. Odvolal ho ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO). Novým šéfem této akciové společnosti se stal Mojmír Severin.

Cesta vlakem z Prahy do Tábora se zkrátí na hodinu

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v úterý 5. června slavnostně zahájila modernizaci trati ze Sudoměřic u Tábora do Votic. Cílem jedné z nejvýznamnějších současných investic do železniční infrastruktury je zvýšit rychlost, plynulost, komfort a bezpečnost dopravy na tomto přibližně dvacet kilometrů dlouhém úseku čtvrtého tranzitního koridoru.

Jarní chlad? Riziková jsou rajčata či celer

Kdo váhá, zda má z teplého bytu vysadit ven na záhon například rajčata, měl by si zřejmě dodat odvahy. Většina zkušených zahrádkářů už to udělala.

Na Českobudějovicku nepřežil motocyklista střet s autem

Dopravní nehoda s tragickými následky se stala v sobotu odpoledne v Borovanech na Českobudějovicku.

Prodej jízdenek má skončit na 13 jihočeských stanicích

Změny, které v letošním roce nastanou, se dotknou také cestujících na železnici. Od 10. června mají totiž zmizet pokladny z nádraží, na kterých zajišťují prodej jízdenek zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Novohradské hory se pyšnily i voroplavbou na svých říčkách

Šest přednášek má cyklus Genius Loci Novohradských hor.

Rozšířený parkovací systém v Budějovicích dostane "zkušební" dobu

Rozšíření parkovacích zón s placeným stáním o Pražské předměstí nebo Tylovu ulici v Českých Budějovicích dostane „zkušební“ dobu. Potvrdili to představitelé města.

Dálnici D3 u Veselí nad Lužnicí přibude dalších pět kilometrů

/INFOGRAFIKA/ Nových pěět kilometrů přibude dálnici D3 v jižních Čechách. Ve čtvrtek bude slavnostně uveden do zkušebního provozu úsek Veselí nad Lužnicí - Bošilec.

Švestkové trhy oživí centrum Budějovic

České Budějovice - Švestkové trhy již tradičně zpříjemní podzimní dny v Českých Budějovicích.

Budějovice žádají kraj o pomoc proti kamionům z Hrdějovic

České Budějovice – Plánované velké logistické centrum u Hrdějovic znepokojuje okolní obce, přes které by zřejmě vedla hlavní doprava.

Brambor je letos kvůli suchu méně

Přinejlepším průměrný by měl být letošní rok, co se sklizně brambor týče. Shodují se na tom i pěstitelé z jihu Čech.

Dálnice D3 otevřela u Budějovic další tři kilometry, zatím bez poplatku

Ve středu 27. září odpoledne byl do zkušebního provozu uveden nový úsek dálnice D3. Mezi Borkem a Úsilným vznikla komunikace, která měří 3,16 kilometru. Zatím bude jízda po ní bez dálničního poplatku.

Šestnáctiletí vezli svou opilou kamarádku na internát v nákupním vozíku

Ve čtvrtek v noci si skupinka šestnáctiletých dětí uspořádala večírek v českobudějovickém lesoparku Stromovka. Ten však pro ně neskončil příznivě. Šestnáctiletou dívku, která s alkoholem přebrala, se snažili její kamarádi dopravit nepozorovaně zpět na internát. Při tom je však odhalila městská kamera.

VÍME PRVNÍ / EXKLUZIVNĚ

Na dálnici D3 u Borku pustí řidiče už na konci září

Už na konci září se otevře pro řidiče první úsek dálnice D3 na Českobudějovicku. Stavbaři mají předat trasu mezi Borkem a Úsilným pro zkušební provoz asi o dva měsíce dříve než stanoví harmonogram.

Krásu Novohradských hor ukrývala desetiletí železná opona

V rámci našeho 50dílného seriálu Poznáváme Česko se tento týden vydáme do míst, kam nebyl ještě před časem povolen vstup. Dnes se zaměříme na zadrátované hranice nebo komunistické věznice.

Soutěž na otáčivé hlediště bude mít mezinárodní porotu

Už roky se debatuje o tom, v jaké podobě a jestli vůbec má zůstat otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku.

Lidé v Lipí se dohadují, zda v jejich obci bude pracovat Jiří Kajínek

Lipí – Pro místní to bylo téma dne. V Lipí na Českobudějovicku si v úterý lidé povídali, že Jiří Kajínek, jemuž prezident Miloš Zeman udělil milost, by mohl přijet za prací do jejich obce.

Brambor v jižních Čechách postupně ubývá

Pranostika praví, že brambor vysazených na svatého Marka (25. dubna), bude při sklizni plná jamka. V jižních Čechách ale v současnosti osazují zemědělci jen část dřívějších ploch.

AKTUALIZUJEME

Krajská koalice ČSSD, ANO a Jihočechů 2012 padla

Jižní Čechy jsou bez krajské vlády. Pondělní ranní smírčí jednání dohodou neskončilo, koalice ČSSD, ANO 2011 a hnutí Jihočeši 2012 kvůli kauze Lipno padla.

Milovník country zve na jih i operní pěvce

České Budějovice /ROZHOVOR/ – Aleš Trdla (1964), hudební producent, dramaturg a majitel stejnojmenné agentury slaví v těchto dnech 20 let působení v českém šoubyznysu.

Kvůli dálnici D3 začnou brzy hlídat studny

Specialisté brzy zahájí monitoring studní v okolí budoucí dálnice D3 u Českých Budějovic. Sledovat se bude hlavně výše hladiny vody. V případě, že by byl později s vodou problém, budou mít totiž majitelé nárok na kompenzace, například prohloubení studní.

Poznávací soutěž o historických stavbách zná vítěze

České Budějovice - Výsledky poznávací soutěže - Českobudějovické památné stavby a jejich lidé, už zveřejnil českobudějovický magistrát.

Pět set zaměstnanců temelínské elektrárny čekají bezpečnostní prověrky

České Budějovice - Ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek tento týden potvrdil, že elektrárna se zaměří v letošním roce na další zlepšování spolupráce s dodavateli a nábor nových lidí do nového útvaru kontroly kvality. K dalším prioritám bude patřit zahájení bezpečnostních prověrek, které by se podle Bohdana Zronka měly týkat zhruba 500 pracovníků elektrárny. Vyžaduje je nový zákon, který platí od začátku roku.

Spojnici sídlišť Vltava a Máj čeká soud

České Budějovice - Soudní bitva se zřejmě strhne o to, jestli je stavební povolení na propojku sídlišť Máj a Vltava v Českých Budějovicích vydané v souladu se zákonem. Za necelých 200 milionů korun chtějí silnici postavit město České Budějovice a Jihočeský kraj.

Kaplického Rejnoka chtějí stavět Pražané

České Budějovice - Pro novou koncertní halu se v Budějovicích nedaří sehnat peníze. O projekt věhlasného architekta má nyní zájem hlavní město.

Budějovické trhy hledají nová pravidla

České Budějovice - Co zachovat ze současných adventních trhů na českobudějovickém náměstí a jak je případně změnit? To je otázka, kterou řeší radnice jihočeské metropole. Mezi náměty, o kterých se debatuje, patří prodloužení programu na náměstí přes konec roku. Nová podoba trhů se řeší v souvislosti s tím, že nynějšímu provozovateli končí smlouva.

Za pozdní kolaudaci Piana hrozí pokuta

České Budějovice - Milion korun je smluvní pokuta, kterou bude chtít město České Budějovice po investorovi nového administrativního centra, jež vzniká na křižovatce Mánesovy ulice a Lidické třídy.

Razie v centru Budějovic má ukáznit řidiče

České Budějovice - V neobvykle hojném počtu jsou v posledních dnech k vidění strážníci městské policie na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. a v přilehlých ulicích. Razie v centru krajského města má mimo jiné ukáznit řidiče a zejména vyhnat z ulic ty, kteří zde nesprávně parkují.

Novou železnici chtějí odstrčit od vsi

Dobřejovice - Už několik let bojují obyvatelé Dobřejovic se záměrem postavit přes údolí hned za chalupami novou železniční trať. „Chtěli bychom trať co nejvíce posunout od vesnice," říká k projektu Jan Řičánek, starosta Hosína, pod který Dobřejovice patří. „Koridor, který je pro stavbu vymezený, je široký šest set metrů," připomíná hosínský starosta.

Radní chtějí Motor podpořit třemi miliony korun

České Budějovice - Za reprezentaci města a společenský a sportovní přínos pro České Budějovice by měl hokejový Motor získat podporu ze strany radnice ve výši tři miliony korun. Věc už byla i v zastupitelstvu, ale tam se jednání zadrhlo.

Případ zraněného muže u Ševětína se nadále šetří

České Budějovice - „Případ stále vyšetřujeme a prověřujeme několik možných verzí," uvedl jihočeský krajský policejní mluvčí Jiří Matzner k události, která už skoro dva týdny zaměstnává kriminalisty.

Týnští sociální demokraté vyzvali šéfa strany Sobotku k rezignaci

Týn nad Vltavou - Místní organizace ČSSD v Týně nad Vltavou zareagovala radikálně na volební výsledek sociálních demokratů v krajských volbách. Vyzvala šéfa strany Bohuslava Sobotku k vyvození osobní politické zodpovědnosti a okamžité rezignaci na post předsedy ČSSD. Podle předsedy místní organizace Davida Slepičky byla výzva schválena na členské schůzi všemi hlasy.

U nemocnice chtějí most i pro auta

České Budějovice - S novou cestou přes řeku počítá chystaná změna územního plánu v Českých Budějovicích. Zelenou jí dala rada města. Pokud bude s návrhem souhlasit i zastupitelstvo, v budoucnu by nedaleko nemocnice mohl vyrůst nový most. Sloužit může nejen pro pěší a cyklisty, jak připouštějí dosavadní pravidla, ale i automobilům.

Munický rybník nabídne letos výlov s jarmarkem a muzikou

Českobudějovicko - Zhruba v polovině jsou podzimní výlovy. Přírůstky ryb se letos pohybují kolem průměru, i když se liší podle toho, jaké měly v tom kterém rybníce šupináči podmínky. Kdo by chtěl vidět rybáře v akci hodně zblízka, ten dostane šanci třeba na hrázi Munického rybníka o státním svátku.

Kašna vydala mince i magnety

České Budějovice - Svéráznou živou kronikou dění v centru Českých Budějovic je bazén Samsonovy kašny. V pondělí se do její podzimní očisty pustili specialisté společnosti ČEVAK.

U nádraží si přeje budějovická radnice kolostav

České Budějovice - Od poloviny listopadu začne dostávat přesnější podobu chystaná rekonstrukce nádražní budovy v Č. Budějovicích. Schůzku chystají zástupci města a vlastníka objektu Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Kvůli evidenci tržeb zavřou hospodu

České Budějovice - Nová nařízení, která mají zvýšit daňové příjmy státu, začnou platit od 1. prosince. Jako prvních se dotknou provozovatelů ubytovacích a stravovacích zařízení.

Do týnského podzemí se vrátí turisté. Jsou tu nová světla

Týn nad Vltavou - Zhruba sto tisíc korun letos vložil Týn nad Vltavou do oprav podzemních chodeb, které jsou jednou z turistických atrakcí města. Podle starosty města Milana Šnorka se chodby čistily, opravovala se elektroinstalace nebo se měnil systém čerpání podzemních vod. Vylepšené bylo také schodiště.

Vědecká knihovna se rozšíří na jih

České Budějovice - Jižním směrem by se měla rozšířit současná budova Jihočeské vědecké knihovny v českobudějovické Lidické třídě. Cílem dostavby je podle ředitele knihovny Ivo Kareše především zvýšení komfortu návštěvníků. Zlepší se bezbariérový přístup do objektu a do regálů nově knihovna nabídne na 130 000 svazků. Objednávání už se díky tomu podle Ivo Kareše nebude dít jen přes on-line katalog.

Nádraží se snad přestane rozpadat

České Budějovice - Ostuda města. Tak popisují mnozí cestující současnou podobu českobudějovického vlakového nádraží. Léta se dělaly spíše nouzové opravy, které ale nedokázaly zastavit chátrání fasády ani postupný úpadek vnitřních prostor. Špatné časy kdysi výstavní budovy by ale mohly být brzy zapomenuty.

Moštárny jedou na půl plynu

Českobudějovicko – Mnohem méně zákazníků než 
v minulých letech si zatím nechává v moštárnách na Českobudějovicku proměnit ovoce v lahodnou šťávu.

Koalice pro kraj se zatím hledá

Jižní Čechy – Kdo bude vládnout příští čtyři roky Jihočeskému kraji? To zůstane přinejmenším pár dnů ještě otázkou. I když se zdá, že dvě nejsilnější strany – ČSSD a ANO 2011 k sobě mají hodně blízko.

Jan Zahradník: ODS se zvolna dostává do hry

České Budějovice /ROZHOVOR/  – Třetí nejsilnější stranou se v zastupitelstvu stane ODS. Bude mít osm křesel.

Na volby se chystají i malé obce

Českobudějovicko - Nové vlajky, paravány nebo úplně zrekonstruované volební místnosti čekají už nyní na mnoha místech na pátek, kdy začne hlasování o příštím krajském zastupitelstvu.

Lišovské silnici vrátili první pruh

České Budějovice - Obrat k lepšímu, pokud se týká dopravních omezení na silnici mezi Českými Budějovicemi a Lišovem, mohou pozorovat projíždějící řidiči. Stavbaři, kteří ke krajskému městu přibližují dálnici D3, už vrátili přímé dopravě dva ze čtyř jízdních pruhů, které byly zabrané kvůli chystanému sjezdu z dálnice.

Radní k Samsonovi znovu objednali ledovou plochu

Českobudějovicko - Právě ukončený projekt Vnímání obrátil pozornost velké části českobudějovické veřejnosti k podobě náměstí Přemysla Otakara II. Bednění kolem Samsonovy kašny bylo skutečně mimořádným zásahem do samého středu města. V nedávné minulosti už zde ale obyvatelé i návštěvníci krajské metropole zažili třeba kluziště. A zhruba před stoletím bylo možné kolem kašny dokonce vidět stromy, jak dokládají staré fotografie.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT