Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FILIP SUŠANKA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Schizofrenie propukne většinou v dospívání

Praha – Rodina dvacetiletého Romana z Prahy začala zhruba před rokem a půl pozorovat, že výrazně změnil.

Schizofrenie aneb Bláznivý život s vážnou nemocí

Rodina dvacetiletého Romana z Prahy začala zhruba před rokem a půl pozorovat, že výrazně změnil.

Češi příliš kombinují léky, může je to stát život

Praha - Před nebezpečným nešvarem varují i lékárníci. Pomoci může centrální úložiště elektronických receptů, to však eviduje jen léky na předpis.

Meteorologové varují: Obleva nepřijde, bude dál mrznout

Praha – Náledí a zmrazky zvlášť na chemicky neošetřených silnicích a chodnících se budou podle meteorologů tvořit až do konce února.

Více než čtyři stovky Čechů se letos dožijí sta let

Praha – Zažili vznik Československa i jeho rozpad, první i druhou světovou válku a přežili i celou dlouhou komunistickou éru. Lidé, kteří se narodili už v roce 1910.

Zdravotní poplatky opět míří do sněmovny

Praha – Třicet korun u lékaře a v lékárnách, šedesát za pobyt v nemocnici a devadesát za návštěvu pohotovosti. Téma, které stále vyvolává velké emoce. Po týdnech relativního klidu, kdy jakoby ustoupilo do pozadí, se připravuje na nový nástup.

Lidé s poruchou ledvin si mohou dialýzu dělat doma

Praha – Dobrou zprávu pro zhruba pět procent Čechů, kterým vlastní ledviny selhaly, přináší stále dostupnější metoda léčby, takzvaná peritoneální neboli domácí dialýza.

Lidé si mohou spočítat, kolik jídla jim neuškodí

Stále více výrobků v Česku nese dobrovolné nutriční značení GD, je jich na tři tisíce.

Lidé si mohou spočítat, kolik jídla jim neuškodí

Praha – Stále více výrobků v Česku nese dobrovolné nutriční značení GD, je jich na tři tisíce

Ročně se narodí okolo 160 dětí s rozštěpem rtu

Praha – Když se pětatřicetileté Marii z Brna narodil tolik vytoužený syn, kromě velké radosti pocítila také bezmocnost a zlost. Její Honzík nebyl tak pěkný jako ostatní novorozenci. Narodil se totiž s rozštěpem rtu.

Očkování proti pneumokokovi provází zmatky

ČR – „Od 1. ledna 2010 garantuje ministerstvo zdravotnictví očkovací látku proti pneumokokové infekci zdarma. Problém je ale v tom, že se k ní rodiče nedostanou, pokud ji ošetřující lékař nekoupí ze svého.

Kardiostimulátor umožní zkontrolovat srdce na dálku

Padesátiletá žena a sedmdesátiletý muž s vážným onemocněním srdce mohou být o něco klidnější. V Ústřední vojenské nemocnici v Praze jim totiž jako prvním pacientům v České republice implantovali nejnovější typ kardiostimulátoru řady Evia, který umožňuje lepší kontrolu jejich nejdůležitějšího svalu. Online totiž předává důležité informace přímo lékařům.

Češi se bojí o práci, proto často přecházejí nemoci

Praha – V Česku loni výrazně klesl počet nemocenských. Některé firmy zaměstnancům proplácí i první tři dny marodění, které jsou jinak zdarma

Léky po Novém roce zdražily až o desítky korun

Praha – Nepříjemné překvapení čekalo všechny pacienty, kteří po Novém roce zamířili do lékáren pro své léky. Mnozí totiž museli sáhnout do peněženky hlouběji, než dříve.

Vědci těží z práce započaté před rokem 1989

ČR – Čeští odborníci se těší stále většímu obdivu a uznání i v zahraničí. Bez spolupráce s nadnárodními firmami by jim ale chyběly peníze

Očkování dětí proti pneumokokovi bude zdarma

Praha – Život až dvacítky dětí ročně může zachránit první vakcína v Česku, která sice není povinná, ale nedávným rozhodnutím poslanců ji zájemcům začnou plně proplácet zdravotní pojišťovny. Jde o dětské očkování proti pneumokokovi, za které dosud rodiče dávali až osm tisíc korun.

Další úspěch českých vědců: umí zastavit AIDS

Česká věda se opět dostává do pozornosti světových odborníků. Výzkumný tým tří ústavů Akademie věd ČR společně s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a univerzitou v německém Heidelbergu totiž představili unikátní sloučeninu, která zabraňuje množení viru HIV v těle nakaženého člověka.

Další úspěch českých vědců: umí zastavit AIDS

Praha – Česká věda se opět dostává do pozornosti světových odborníků. Výzkumný tým tří ústavů Akademie věd ČR společně s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a univerzitou v německém Heidelbergu totiž představili unikátní sloučeninu, která zabraňuje množení viru HIV v těle nakaženého člověka.

Policisté a hasiči chystají protest proti snížení platů

Praha – O stovky až tisíce korun měsíčně přijdou státní zaměstnanci kvůli snížení platů státních zaměstnanců o čtyři procenta.

Vláda rozhodla: Z lesa smíte odnést jen 40 kusů lysohlávek

Praha – Ministři schválili „atlas zakázaných rostlin“. Kromě houby je na něm i halucinogen­ní kaktus

Prasečí chřipka si v Česku vyžádala osmou oběť

Praha – Mrtvých, které má na svědomí nový virus prasečí chřipky, začíná v Česku pomalu přibývat. Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek odpoledne na svých internetových stránkách zveřejnilo, že ve středu zemřela v havířovské nemocnici 48letá žena.

Lékaři nepředepisují opiáty, pacienti zbytečně trpí

Praha – Léky na bolest by mohli předepisovat nejen onkologové, ale i praktičtí lékaři. Bojí se však přehnané byrokracie a případných pokut.

Další nesmysl bank: poplatek z poplatku

Praha – Platba za neexistující kartu, poplatek za vrácení přeplatku, platba za vypsání žádosti o půjčku (i neúspěšnou) nebo dokonce poplatek z poplatku.

Brusel podezřívá ČEZ ze zvyšování cen, provedl v něm razii

Praha /AKTUALIZOVÁNO/- Rušný den zažilo v úterý vedení energetického kolosu ČEZ a československé finanční skupiny J&T. Do jejich českých poboček totiž nečekaně dorazili inspektoři Evropské komise.

Diabetikům pomáhá vegetariánská strava

Cukrovkou druhého typu trpí v Česku takřka tři čtvrtě milionu lidí. Až dosud byli při léčbě odkázáni na relativně omezenou diabetickou dietu.

Diabetikům pomáhá vegetariánská strava

Praha – Cukrovkou druhého typu trpí v Česku takřka tři čtvrtě milionu lidí. Až dosud byli při léčbě odkázáni na relativně omezenou diabetickou dietu.

O dvouletou rodičovskou přijde na dvacet tisíc rodičů

Praha – Ministerstvo v současné době neplánuje, že by výpadek příjmů mladým rodičkám nahradila nějakou jinou dávkou.

Unikátní Atlas české krajiny ukazuje její vývoj

Praha – Povodňová území, rozložení krajů podle věkové struktury obyvatelstva nebo například místa výskytu ohrožených živočichů v Česku.

Objevilo se dalších 147 případů prasečí chřipky

Praha - Národní referenční laboratoř pro chřipku potvrdila dalších 147 pacientů nakažených virem Pandemic (H1N1) 2009. V České republice je tak k 19. 11. 2009 hlá­šeno celkem 633 případů této infekce a dvě úmrtí.

Vakcíny proti prasečí chřipce jsou v Česku

ČR – Česká republika má prvních 95 tisíc dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková soudí, že lékaři začnou očkovat na začátku příštího týdne.

České aerolinie už nebudou prodávat letadla

Praha - Snížit počet členů představenstva a dozorčí rady, neprodávat letadla a klíčový majetek a výměna na postu předsedy dozorčí rady.

Antibiotika na chřipku nezabírají, ale lidé je žádají

Praha - V Česku stejně jako v ostatních zemích Evropské unie pacienti takřka v polovině případů užívají antibiotika zbytečně. To vede k tomu, že spousta těchto léků přestává být účinná. Odborníci varují, že s nadcházející chřipkovou sezónou zneužívání antibiotik ještě vzroste.

Špatná průchodnost tepen zbytečně zabíjí

Praha – Patří k nejzávažnějším civilizačních chorobám, přesto o ní mnoho lidí i potenciálních pacientů příliš neví.

Životní prostředí se trochu uzdravilo, ale...

Praha – Vytěžit, vykácet, rozorat. Tři slova, která velmi výstižně vystihují vztah minulého režimu k přírodě a životnímu prostředí vůbec. Příroda komunistům sloužila pouze k uspokojení aktuálních potřeb těžkého průmyslu a hladového lidu, budoucnost nikdo neřešil.

V Česku přibývá otrávených orlů

Praha – Otrávené návnady ve volné přírodě mají nejspíše zlikvidovat škůdce, jakými jsou lišky, kuny, vydry nebo některé druhy ptáků.

Rakovina prsu není jen nemocí starých žen

Praha – České ženy už dávno získaly respekt před hrozivou nemocí, jakou je rakovina prsu. I proto má v Česku takový úspěch preventivní screnningový program. Stále však přetrvává pověra, že jsou tímto zhoubným nádorem ohroženy hlavně ženy po padesátce.

Zdravé nápoje vyhlásily válku tlustým dětem

Praha – Obezitou v Česku netrpí zdaleka jen dospělí, stále častěji s vysokou váhou bojují i děti školou povinné. Může za to nejen dlouhé vysedávání u počítačů místo aktivního pohybu, ale také špatné stravovací návyky.

České ženy mají nemoci v genech, mnohé to netuší

Praha – Genetické vlohy pro závažné nemoci včetně trombózy nebo kardiovaskulárních chorob má velké množství českých žen. Alarmující je, že to často ani nevědí. Odhalil to v Česku unikátní projekt, během než bylo geneticky vyšetřeno 800 žen.

Svaz pacientů vyzývá: Noste roušky!

Praha – Zástupci pacientů varují před silným útokem chřipky a navrhují preventivní opatření. Podle odborníků ale přehnaná.

Plzeňská univerzita chce Bendovi odebrat titul

Plzeň – Šéfovi sněmovního ústavně-právního výboru Bendovi hrozí, že přijde o titul JUDr.

Poruchám paměti ve stáří se dá předcházet

Praha – Vážnou poruchou paměti trpí po pětašedesáti každý pátý Čech.

Znovupropuknutí schizofrenie zabrání mobil

Praha- Čeští lékaři přišli převratným vynálezem pomáhajícím při léčbě schizofrenie.

Projekt Zelená úsporám kulhá za realitou, má zatím jen 1500 zájemců

Praha - Čtyřicet tisíc žádostí na konci roku. Taková byla představa zástupců ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí ČR, když letos v dubnu s velkou pompou spouštěli program Zelená úsporám.

Nepodceňujte zápal plic, může i zabíjet!

Praha – Výrazně více zápalů plic očekávají v letošním roce odborníci. S příchodem chladnějších měsíců pravidelně v Česku nastává epidemie sezonní chřipky. Ta je letos ještě kombinovaná s chřipkou prasečí.

Spor o nezávadnosti balených vod pokračuje

Praha – Je zdravější tekoucí voda z kohoutku nebo balená koupená v obchodě? Nekončící spor zdá se jen tak brzo neskončí.

Pro léčbu krevních nádorů chybí zdravotníci

Praha – Mnohočetný myelom je druhým nejčastějším krevním nádorovým onemocněním. Moc se ale o něm neví.

Odbornice radila, jak zatočit s kouřením

Praha /ON-LINE/ – Chcete výrazně snížit riziko infarktu? Přestaňte kouřit a vyhýbejte se místům zaplněným dusivým tabákovým kouřem.

Narkomani vzali lékárny útokem

Praha – Výdej léků obsahujících pseudoefedrin nelze účinně kontrolovat.

Mladý pár se pokusí počít dítě online

Praha – Zájemci mohou na internetu sledovat pokusy Pavlíny a Luboše zplodit potomka.

Balené vody obsahují škodliviny, ukázal test

Praha - Analýzy prokázaly, že čerstvá voda z kohoutku je v Česku kvalitnější. V PET lahvích se skrývá rakovina.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT