Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK KUBA

František Kuba / Bruntálský a krnovský deník

redakce krnov, Horova 1, 794 01 Krnov

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Čína nezaplatila. Slavná varhanářská firma Rieger-Kloss končí v dluzích

Nejslavnější český výrobce varhan je krnovská firma Rieger Kloss. Její jméno se ale právě objevilo v insolvenčním rejstříku. Co to znamená? Výroba varhan v Krnově přečkala obě války, odsun, znárodnění i privatizaci.

Krnov rozšiřuje průmyslovou zónu, investory ale děsí tvrdá dotační pravidla

Město Krnov díky státním dotacím vybudovalo infrastrukturu v rozšířené průmyslové zóně Červený dvůr a už jedná se čtyřmi zájemci, kteří si mezi sebou rozdělí zhruba polovinu z připravených deseti hektarů. Dokážou ale investoři naplnit přísná pravidla?

Europe Direct Bruntál po téměř pěti letech skončilo

Konec roku 2017 byl současně koncem činnosti informačního centra Europe Direct Bruntál. Jeho úkolem bylo poskytovat snadný a bezplatný přístup k informacím o Evropské unii obyvatelům okresu Bruntál a Opava.

Lucie, která pomohla splnit přání krnovského seniora, tragicky zahynula

Já jsem to Ježíškovo vnouče, představila se nám 18. prosince Lucie Friedrichová. Seděla u stolu v krnovském Domově pro seniory s panem Josefem a dvěma příslušníky armády. Panu Josefovi, obyvateli domova, se díky Lucii právě plnilo vánoční přání. O týden později ale mladá žena přišla o život ve Vysokých Tatrách. 

Požár národní památky Karnola? Zřejmě šlo o úmyslné žhářství

Kdo může za požár národní kulturní památky v Krnově? Někdejší textilka Karnola se ocitla v plamenech ve středu večer, na její záchraně pracovalo dvacet hasičských jednotek. Škoda podle prvních odhadů dosáhne několika milionů korun. Dnes se kvůli incidentu setkalo vedení města se zástupci Policie ČR a hasičů. Podle nich jde pravděpodobně o žhářství.

AKTUALIZOVÁNO

V Krnově hořela národní kulturní památka. S požárem bojovaly desítky hasičů

/FOTOGALERIE/ Na dnešní večer Krnované dlouho nezapomenou. Budova národní kulturní památky, bývalé textilky Karnola, se ocitla v plamenech. Po zhruba čtyřhodinovém zásahu se však hasičům podařilo dostat rozsáhlý požár pod kontrolu. Hasiči nicméně na místě stále zasahují a zůstanou až do čtvrtečního rána, řekl okolo 20:45 mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Zámek Dívčí Hrad je opět na prodej, okleštěný od původních pozemků

Případ zámku Dívčí Hrad na Bruntálsku ukazuje, že stát dokáže být v případě kulturních památek špatným majitelem. Namísto záchranných oprav právě rozjel čtvrtý pokus o prodej.

Od upálení Jana Zajíce uplyne osmačtyřicet let

Někteří ho vidí jako hrdinu, vlastní rodina mu však jeho čin nemohla odpustit. Jan Zajíc z Vítkova se v blízkosti Václavského náměstí upálil 25. února 1969.

Ve vodě na Krnovsku přibylo chlóru, ale je nezávadná

Krnované jsou hrdí na to, že jim z kohoutků teče mimořádně kvalitní téměř kojenecká voda. Proto měla velký ohlas zpráva, že v lokalitě ulice Maxima Gorkého voda něčím zapáchá.

Přehrada v Nových Heřminovech: Na výkup pozemků zbývají už jen dva týdny

Pozemky pro výstavbu přehrady v Nových Heřminovech musí být vykoupeny nejpozději do konce roku 2016, aby v roce 2018 mohla začít realizace. Tyto termíny jsou ale zřejmě nereálné.

V krnovském kině Mír začal festival Be2Can

Festival Be2Can má ve svém názvu zašifrované Benátky, Berlín a Cannes, tedy místa špičkových evropských festivalů. Českým divákům nabízí v kinech výběr nejlepších filmů z těchto festivalů.

V Pelhřimovech vyrazili nové dveře kostela

/FOTOGALERIE/ Pelhřimovský kostel po celá desetiletí byl volně přístupná ruina. Sotva se ho podařilo trochu opravit a vrátit mu dveře, vandalové se pustili do ničení.

Před vodou nás hlídá i systém varování

Celé území České republiky potrápily bouřky s vydatnými srážkami. Na Krnovsku jsou hasiči, strážníci i úředníci připraveni reagovat na rizika s tím spojená.

Festival Pelhřimovy je zvláštní: odehrává se v opuštěném kostele a mezi hroby

Festival Pelhřimovy je fenomén, který nemá srovnání. Vstupné se nevybírá. Nepotřebuje plakáty ani propagaci. Odehrává se na odlehlém místě bez vody a elektřiny. Výsledkem je ryzí poezie a koncentrovaná romantika. Akce se uskutečnila ve dnech 20. - 22. května nedaleko Krnova.

Krnovan se vypravil jako turista poznat Černobyl

Tomáš Herentin z Krnova patří k prvním turistům, kteří byli v radioaktivní zóně Černobylu.

Vojenský prostor Libavá se otevírá jen jednou v roce

Dřív lidé věřili, že na 1. máje se otevírají jeskyně s ukrytými poklady. Svá tajemství v tento den otevírá také vojenský újezd Libavá.

Festival KRRR! je oslavou starých vrčících promítaček

Když se v krnovském kině Mír přednášející ptal, kdo už viděl Kleopatru, Interstellar nebo Osm hrozných, v zaplněném sále zvedli ruku téměř všichni. Proč přišli na známý film znovu do kina? Odpověď je: KRRR!

Návštěvníci Sovince mohou letos nahlédnout do podzemí

Zájemci o prohlídku hradu Sovinec mohli v sobotu 2. dubna poprvé projít část podzemní chodby, která byla dosud veřejnosti nepřístupná.

Válka před 70 lety přivedla do Česka na 12 tisíc Řeků

Krnov /INFOGRAFIKA/ – Přepadením policejní stanice ve vesničce Litochoro na úpatí Olympu začala v Řecku před 70 lety válka mezi vládou a komunistickými partyzány, při níž zahynulo na 150 tisíc lidí a kvůli níž přišlo do tehdejšího Československa na 12 tisíc řeckých uprchlíků. K řecké národnosti se dodnes hlásí více než tři tisíce občanů České republiky.

Přichází festival filmů sedmdesátek KRRR!

Krnov se každoročně v dubnu stává cílem filmových fanoušků z celého světa, kteří si potrpí na extrémně ostrý obraz ze sedmdesátimilimetrových kopií.

On Stage: Nebe, Support Lesbiens a Ewa Farna

Českou republiku křižují se společným koncertním programem On Stage Ewa Farna, Support Lesbiens a Nebe. Hned druhou zastávkou turné bude v sobotu 26. března krnovský Kofola Music Club.

Zkuste letos vyjet nebo vyjít na dvacet vrcholů Krnovska

Krnovští přátelé cyklistiky Petr Mikeska a Petr Mazur se inspirovali projektem Vrchařská koruna Jesenicka. Jeho smyslem je vyzvat cyklisty a turisty, aby se během jednoho roku pokusili vyjet nebo vyjít na dvacet vrcholů, na každém se vyfotili a fotky pak jako důkaz svých výkonů poslali organizátorům.

Velikonoční prohlídky otevřou brány zámků

Velikonoční akce se už připravují na zámcích v Hošťálkovech a v Linhartovech.

Přednost zimního táboření: stany bez komárů

Do Úvalna se už řadu let sjíždí příznivci zimního táboření z celé republiky, kteří rádi nocují ve stanech bez repelentů a sítí proti komárům. Najdou zde půvabné tábořiště s ohništěm, výhledy do krajiny i zázemí v hospodě na Strážišti. Schází se zde otužilí turisté, kteří se už nemůžou dočkat spaní v přírodě, nebo i vyložení nadšenci zimního táboření, kteří loví teplotní rekordy co nejníže pod nulou.

Sváteční parní vlak pojede k betlému na zámku

Příznivci osoblažské úzkokolejky mohou v neděli 27. prosince spojit návštěvu rudoltického zámku se sváteční jízdou parního vlaku. Navíc od 17 hodin začíná na zámku koncert Půjdem spolu do betléma, na kterém vystoupí církevní sbor a dechová hudba Rozmarýnka.

OBRAZEM: Zámek Hošťálkovy otevřou veřejnosti poprvé v historii

Ať už byl barokní zámek Hošťálkovy sídlem šlechty, nebo ústavem pro mentálně postižené, veřejnost dosud nikdy neměla přístup do jeho noblesních komnat. A uzavřený zámek zůstal i po privatizaci, když se stal soukromým majetkem.

OBRAZEM: Zámek Hošťálkovy otevřou veřejnosti poprvé v historii

Ať už byl barokní zámek Hošťálkovy sídlem šlechty, nebo ústavem pro mentálně postižené, veřejnost dosud nikdy neměla přístup do jeho noblesních komnat. A uzavřený zámek zůstal i po privatizaci, když se stal soukromým majetkem.

Parním vlakem na hody

Bohušov v sobotu 
7. listopadu ožije tradičními svatomartinskými hody. Patří k nim nejen husička a víno, ale také výlet parním vlakem.

Parní vlak na Osoblažce dostane nově opravený vagon

Martinské hody v Bohušově jsou už deset let příležitostí jak na podzim obdivovat Osoblažsko z parního vlaku.

Psychiatrickou ambulanci zaplnily podzimní deprese

Nová psychiatrická ambulance, která v krnovské nemocnici funguje od března, se začíná plnit. Důvod? Změna času, málo světla a deprese

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT