Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK KUBA

František Kuba / Bruntálský a krnovský deník

redakce krnov, Horova 1, 794 01 Krnov

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Muzeum získalo unikátní vidle, které ještě nemělo. Podívejte se

Muzeum vidlí v Lichnově na Novojičínsku už shromáždilo 864 exponátů. Přesto se podařilo objevit typ vidlí, jaký dosud ve sbírce chyběl.

Loupežník Hotzenplotz láká turisty do Osoblahy. Má s ní společné jméno

/VIDEO/ Loupežník Hotzenplotz láká turisty do Osoblahy stejně spolehlivě jako jeho kolega Rumcajs do Jičína. Zatímco s loupežníkem Rumcajsem vyrůstal každý Čech, kult loupežníka Hotzenplotze funguje jen v zahraničí. 

Krnovský aeroklub nabízí vyhlídkové lety nad Jeseníky

Krnovsko lze poznávat nejen pěšky, na kole, v autě nebo z lodi, ale také z ptačí perspektivy.

Slavnosti na úzkokolejce. Nádraží na Osoblažce změní majitele

Po čtyřech letech byl završen převod nádražních budov na úzkokolejce. V rámci České republiky je to přelomová událost. Impulsem k této iniciativě bylo částěčné zbourání a zřícení zchátralé nádražní budovy v Horních Povelicích na Bruntálsku koncem roku 2014.

Čína nezaplatila. Slavná varhanářská firma Rieger-Kloss končí v dluzích

Nejslavnější český výrobce varhan je krnovská firma Rieger Kloss. Její jméno se ale právě objevilo v insolvenčním rejstříku. Co to znamená? Výroba varhan v Krnově přečkala obě války, odsun, znárodnění i privatizaci.

Krnov rozšiřuje průmyslovou zónu, investory ale děsí tvrdá dotační pravidla

Město Krnov díky státním dotacím vybudovalo infrastrukturu v rozšířené průmyslové zóně Červený dvůr a už jedná se čtyřmi zájemci, kteří si mezi sebou rozdělí zhruba polovinu z připravených deseti hektarů. Dokážou ale investoři naplnit přísná pravidla?

Europe Direct Bruntál po téměř pěti letech skončilo

Konec roku 2017 byl současně koncem činnosti informačního centra Europe Direct Bruntál. Jeho úkolem bylo poskytovat snadný a bezplatný přístup k informacím o Evropské unii obyvatelům okresu Bruntál a Opava.

Lucie, která pomohla splnit přání krnovského seniora, tragicky zahynula

Já jsem to Ježíškovo vnouče, představila se nám 18. prosince Lucie Friedrichová. Seděla u stolu v krnovském Domově pro seniory s panem Josefem a dvěma příslušníky armády. Panu Josefovi, obyvateli domova, se díky Lucii právě plnilo vánoční přání. O týden později ale mladá žena přišla o život ve Vysokých Tatrách. 

Požár národní památky Karnola? Zřejmě šlo o úmyslné žhářství

Kdo může za požár národní kulturní památky v Krnově? Někdejší textilka Karnola se ocitla v plamenech ve středu večer, na její záchraně pracovalo dvacet hasičských jednotek. Škoda podle prvních odhadů dosáhne několika milionů korun. Dnes se kvůli incidentu setkalo vedení města se zástupci Policie ČR a hasičů. Podle nich jde pravděpodobně o žhářství.

AKTUALIZOVÁNO

V Krnově hořela národní kulturní památka. S požárem bojovaly desítky hasičů

/FOTOGALERIE/ Na dnešní večer Krnované dlouho nezapomenou. Budova národní kulturní památky, bývalé textilky Karnola, se ocitla v plamenech. Po zhruba čtyřhodinovém zásahu se však hasičům podařilo dostat rozsáhlý požár pod kontrolu. Hasiči nicméně na místě stále zasahují a zůstanou až do čtvrtečního rána, řekl okolo 20:45 mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Zámek Dívčí Hrad je opět na prodej, okleštěný od původních pozemků

Případ zámku Dívčí Hrad na Bruntálsku ukazuje, že stát dokáže být v případě kulturních památek špatným majitelem. Namísto záchranných oprav právě rozjel čtvrtý pokus o prodej.

Od upálení Jana Zajíce uplyne osmačtyřicet let

Někteří ho vidí jako hrdinu, vlastní rodina mu však jeho čin nemohla odpustit. Jan Zajíc z Vítkova se v blízkosti Václavského náměstí upálil 25. února 1969.

Ve vodě na Krnovsku přibylo chlóru, ale je nezávadná

Krnované jsou hrdí na to, že jim z kohoutků teče mimořádně kvalitní téměř kojenecká voda. Proto měla velký ohlas zpráva, že v lokalitě ulice Maxima Gorkého voda něčím zapáchá.

Přehrada v Nových Heřminovech: Na výkup pozemků zbývají už jen dva týdny

Pozemky pro výstavbu přehrady v Nových Heřminovech musí být vykoupeny nejpozději do konce roku 2016, aby v roce 2018 mohla začít realizace. Tyto termíny jsou ale zřejmě nereálné.

V krnovském kině Mír začal festival Be2Can

Festival Be2Can má ve svém názvu zašifrované Benátky, Berlín a Cannes, tedy místa špičkových evropských festivalů. Českým divákům nabízí v kinech výběr nejlepších filmů z těchto festivalů.

V Pelhřimovech vyrazili nové dveře kostela

/FOTOGALERIE/ Pelhřimovský kostel po celá desetiletí byl volně přístupná ruina. Sotva se ho podařilo trochu opravit a vrátit mu dveře, vandalové se pustili do ničení.

Před vodou nás hlídá i systém varování

Celé území České republiky potrápily bouřky s vydatnými srážkami. Na Krnovsku jsou hasiči, strážníci i úředníci připraveni reagovat na rizika s tím spojená.

Festival Pelhřimovy je zvláštní: odehrává se v opuštěném kostele a mezi hroby

Festival Pelhřimovy je fenomén, který nemá srovnání. Vstupné se nevybírá. Nepotřebuje plakáty ani propagaci. Odehrává se na odlehlém místě bez vody a elektřiny. Výsledkem je ryzí poezie a koncentrovaná romantika. Akce se uskutečnila ve dnech 20. - 22. května nedaleko Krnova.

Krnovan se vypravil jako turista poznat Černobyl

Tomáš Herentin z Krnova patří k prvním turistům, kteří byli v radioaktivní zóně Černobylu.

Vojenský prostor Libavá se otevírá jen jednou v roce

Dřív lidé věřili, že na 1. máje se otevírají jeskyně s ukrytými poklady. Svá tajemství v tento den otevírá také vojenský újezd Libavá.

Festival KRRR! je oslavou starých vrčících promítaček

Když se v krnovském kině Mír přednášející ptal, kdo už viděl Kleopatru, Interstellar nebo Osm hrozných, v zaplněném sále zvedli ruku téměř všichni. Proč přišli na známý film znovu do kina? Odpověď je: KRRR!

Návštěvníci Sovince mohou letos nahlédnout do podzemí

Zájemci o prohlídku hradu Sovinec mohli v sobotu 2. dubna poprvé projít část podzemní chodby, která byla dosud veřejnosti nepřístupná.

Válka před 70 lety přivedla do Česka na 12 tisíc Řeků

Krnov /INFOGRAFIKA/ – Přepadením policejní stanice ve vesničce Litochoro na úpatí Olympu začala v Řecku před 70 lety válka mezi vládou a komunistickými partyzány, při níž zahynulo na 150 tisíc lidí a kvůli níž přišlo do tehdejšího Československa na 12 tisíc řeckých uprchlíků. K řecké národnosti se dodnes hlásí více než tři tisíce občanů České republiky.

Přichází festival filmů sedmdesátek KRRR!

Krnov se každoročně v dubnu stává cílem filmových fanoušků z celého světa, kteří si potrpí na extrémně ostrý obraz ze sedmdesátimilimetrových kopií.

On Stage: Nebe, Support Lesbiens a Ewa Farna

Českou republiku křižují se společným koncertním programem On Stage Ewa Farna, Support Lesbiens a Nebe. Hned druhou zastávkou turné bude v sobotu 26. března krnovský Kofola Music Club.

Zkuste letos vyjet nebo vyjít na dvacet vrcholů Krnovska

Krnovští přátelé cyklistiky Petr Mikeska a Petr Mazur se inspirovali projektem Vrchařská koruna Jesenicka. Jeho smyslem je vyzvat cyklisty a turisty, aby se během jednoho roku pokusili vyjet nebo vyjít na dvacet vrcholů, na každém se vyfotili a fotky pak jako důkaz svých výkonů poslali organizátorům.

Velikonoční prohlídky otevřou brány zámků

Velikonoční akce se už připravují na zámcích v Hošťálkovech a v Linhartovech.

Přednost zimního táboření: stany bez komárů

Do Úvalna se už řadu let sjíždí příznivci zimního táboření z celé republiky, kteří rádi nocují ve stanech bez repelentů a sítí proti komárům. Najdou zde půvabné tábořiště s ohništěm, výhledy do krajiny i zázemí v hospodě na Strážišti. Schází se zde otužilí turisté, kteří se už nemůžou dočkat spaní v přírodě, nebo i vyložení nadšenci zimního táboření, kteří loví teplotní rekordy co nejníže pod nulou.

Sváteční parní vlak pojede k betlému na zámku

Příznivci osoblažské úzkokolejky mohou v neděli 27. prosince spojit návštěvu rudoltického zámku se sváteční jízdou parního vlaku. Navíc od 17 hodin začíná na zámku koncert Půjdem spolu do betléma, na kterém vystoupí církevní sbor a dechová hudba Rozmarýnka.

OBRAZEM: Zámek Hošťálkovy otevřou veřejnosti poprvé v historii

Ať už byl barokní zámek Hošťálkovy sídlem šlechty, nebo ústavem pro mentálně postižené, veřejnost dosud nikdy neměla přístup do jeho noblesních komnat. A uzavřený zámek zůstal i po privatizaci, když se stal soukromým majetkem.

OBRAZEM: Zámek Hošťálkovy otevřou veřejnosti poprvé v historii

Ať už byl barokní zámek Hošťálkovy sídlem šlechty, nebo ústavem pro mentálně postižené, veřejnost dosud nikdy neměla přístup do jeho noblesních komnat. A uzavřený zámek zůstal i po privatizaci, když se stal soukromým majetkem.

Parním vlakem na hody

Bohušov v sobotu 
7. listopadu ožije tradičními svatomartinskými hody. Patří k nim nejen husička a víno, ale také výlet parním vlakem.

Parní vlak na Osoblažce dostane nově opravený vagon

Martinské hody v Bohušově jsou už deset let příležitostí jak na podzim obdivovat Osoblažsko z parního vlaku.

Psychiatrickou ambulanci zaplnily podzimní deprese

Nová psychiatrická ambulance, která v krnovské nemocnici funguje od března, se začíná plnit. Důvod? Změna času, málo světla a deprese

Deštivé dny s Richardem Krajčem

Thálií ověnčené Deštivé dny s Richardem Krajčem a Davidem Švehlíkem uvidí i diváci v Krnově. Drsný chlapský příběh plný střelby, ostrých slov, agrese, ale i citu, něhy a lásky rozehrají známí herci v Městském divadle v úterý 13. října.

Práce jak na kostele aneb Kostel v Pelhřimovech opravují dobrovolníci zadarmo

/FOTOGALERIE/ Už přes deset let jezdí dobrovolníci do zaniklé vsi Pelhřimovy na tábor Blažené Osoblažsko. Jen pro dobrý pocit věnují týden prázdnin nebo dovolené práci na opravách kostela sv. Jiří ze 13 století.

Štěpán Rak oslaví narozeniny koncertem na Cvilíně

Krnov zažije mimořádnou hudební událost. Světový kytarový virtuos, skladatel, skvělý improvizátor Štěpán Rak koncertoval již na všech kontinentech. Viděl už pěkný kus světa, ale poutní místo Cvilín stále považuje za jedno z nejkrásnějších. Proto jeho přáním bylo uspořádat právě v poutním kostele na Cvilíně svůj narozeninový benefiční koncert. Bude to 8. srpna od 17 hodin.

Bratři Orffové Vladimíru Mišíkovi

Vydavatelství Indie 
Scope se rozhodlo vzdát poctu Vladimíru Mišíkovi.

Opravy železného historického mostu v Krnově se prodlouží

Historický nýtovaný most v centru Krnova prochází rekonstrukcí, která si vyžádala uzavírku. Ta bude trvat o sedmnáct dní déle. Zpoždění nepotěší místní podnikatele.

Hřebenovka do Krušných hor nabídne turistům atraktivní rozhledny a vyhlídky

Nová Česko-polská hřebenovka z Pradědu do Krušných hor nabídne turistům nejen 500 kilometrů přes pohraniční hory, ale také nové atraktivní rozhledny a vyhlídky.

Jak šel Ladislav Zibura pěšky do Jeruzaléma

Ladislav Zibura si v létě sbalil 12 kilo svého živobytí do batohu, hodil si ho na záda a vypravil se pěšky do Jeruzaléma. Bez mapy a orientačního smyslu se mu podařilo ujít 1400 kilometrů napříč rozpálenou krajinou Turecka a Izraele, stanout pod Zdí nářků a prožít největší dobrodružství svého života.

Ve Vlasovcích režiséra Aleše Koudely si zahráli i Krnované 


Krnovský Klub vojenské historie KVH Maxim se věnuje rekonstrukcím událostí před sedmdesáti lety. Kdo nestihl jejich rekonstrukce osvobození Osoblahy a Ostravy, ten se může v pátek 8. května podívat v televizi na premiéru filmu Vlasovci.

Parní lokomotivy vyjíždí na trať Osoblažky

Sezonu parních jízd na osoblažské úzkokolejce zahájí 8. května souprava výletního vlaku. Je to mimořádná jízda, protože na trať vyjede vlak tažený hned dvěma parními lokomotivami.

Obchvat Krnova zásadně změní podobu města

Stavba obchvatu Krnova má začít příští rok. Jde o investici za dvě miliardy korun, která zásadně změní podobu Krnova. Mají občané k dispozici dostatek informací?

Na jaře vyráží turisté na pochody do přírody i na sopky

Hlavní sezóna turistických pochodů se právě rozbíhá a rozhodně bude z čeho si vybírat.

Krrr! znělo celým Krnovem

Krnov - Když se kina po celém světě zbavovala promítaček na filmy široké 70 milimetrů, Krnov se vydal opačným směrem. Intuice vedoucího kina Pavla Tomeška včas vytušila potenciál unikátní retro atrakce.

Do Krnova dorazili Divoká banda, Terminátor i Sokolovo

Krnov - Filmy na sedmdesátimilimetrovém pásu jsou rarita, kterou dokáže promítnout jen pár kin na světě. Některé z nich už přerušily odpočinek v archivech a vydaly se do Krnova, kde je čeká festival Krrr!

V Krnově budou dnes diskutovat o obchvatu

V Krnově ve spolkovém domě u kina Mír dnes, v úterý 31. března v 18 hodin začne přednáška a diskuse o obchvatu Krnova. Ministerstvo dopravy projekt hodnotí pozitivně, vítá ho i vedení krnovské radnice. A co občané? Mají dostatek informací?

Uzavírka mostu v Krnově působí provozovnám problém

Historický most přes řeku Opavu byl kvůli rekonstrukci zcela uzavřen pro auta i pro pěší. Chodci i řidiči v nové situaci tápou a podnikatelé jsou nešťastní.

Filmový festival Krrr! bude mít vlastní znělku

Krnovské kino Mír 70 už v názvu prozrazuje, že dokáže promítat filmový pás široký 70 milimetrů. Patří k posledním kinům v Evropě, které ještě dokážou divákům nabídnout zážitek z extrémně kvalitního obrazu. Proto Krnov už podesáté hostí mezinárodní festival filmů sedmdesátek Krrr!

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT