Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK KUBA

František Kuba / Bruntálský a krnovský deník

redakce krnov, Horova 1, 794 01 Krnov

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Přednost zimního táboření: stany bez komárů

Do Úvalna se už řadu let sjíždí příznivci zimního táboření z celé republiky, kteří rádi nocují ve stanech bez repelentů a sítí proti komárům. Najdou zde půvabné tábořiště s ohništěm, výhledy do krajiny i zázemí v hospodě na Strážišti. Schází se zde otužilí turisté, kteří se už nemůžou dočkat spaní v přírodě, nebo i vyložení nadšenci zimního táboření, kteří loví teplotní rekordy co nejníže pod nulou.

Přednost zimního táboření: stany bez komárů

Do Úvalna se už řadu let sjíždí příznivci zimního táboření z celé republiky, kteří rádi nocují ve stanech bez repelentů a sítí proti komárům. Najdou zde půvabné tábořiště s ohništěm, výhledy do krajiny i zázemí v hospodě na Strážišti. Schází se zde otužilí turisté, kteří se už nemůžou dočkat spaní v přírodě, nebo i vyložení nadšenci zimního táboření, kteří loví teplotní rekordy co nejníže pod nulou.

V Krnově začala platit nová pravidla při pronájmu městských bytů

V Krnově tento měsíc začala platit nová pravidla pro bydlení v nájemních bytech.

Historie železnic nám mizí před očima. Stavědla patří minulosti

Ať už cestující přijížděli do Krnova vlakem od Bruntálu, nebo od Jeseníku, vždy jako první z celého města uviděli stavědlo. Byla to vysoká budova s velkým oknem, aby signalista měl všechny koleje a výhybky jako na dlani. Musel podle pokynů výpravčího zajistit cestu pro posunovače nebo pro odjíždějící vlaky.

Z Krnova lze odjet autobusem bez hotovosti a platit kartou

Revoluce v cestování autobusem začíná. Krnov patří mezi první česká města, kde nepotřebujete v autobusech hotovost. K zaplacení jízdenky stačí bezkontaktní karta.

Město zpoplatnilo část parkoviště, řidiči tápou

Město Krnov se rozhodlo od ledna zpoplatnit 22 parkovacích míst před krnovskou nemocnicí. Řidiči si na nový model nemůžou zvyknout. Část parkoviště je zadarmo, část je zpoplatněná.

Pětileté sady neohrožuje sucho ani škůdci, ale zpackané dotace

/FOTOGALERIE/ Kolem roku 2011 se pole a louky začaly rychle měnit v nově založené ovocné sady. Co odstartovalo masivní zájem o ovoce? Nebyla to výkupní cena ani nová odbytiště, ale dotace. A ty právě skončily. Končí i sady.

Díky Sisákovi ožila v Krnově kauza První slezské banky

V médiích je dnes hlavní zprávou Petr Sisák, kterého policie hledala tak dlouho, až přišel sám. Krnovanům se při zprávách o Sisákovi vybaví vzpomínka na deset milionů, o které přišli v kauze První slezská banka.

Krnov koupí pozemky po zbořené slévárně

V Krnově u Revoluční ulice leží pozemky po zbořené Slezské komerční slévárně (SKS), které patří brněnské akciovce Fascination. Krnovští zastupitelé od ní chtějí koupit pět hektarů kontaminované půdy.

Co město Krnov prodává a co kupuje?

Má krnovské zastupitelstvo ujasněné priority? O potřebě masivních investic do stadionu, lázní, sokolovny nebo koupaliště zastupitelé diskutují už několik volebních období.

Nejstarší občanka Krnova oslavila své sté narozeniny

V krnovském domově pro seniory byla v pondělí 11. ledna velká sláva. Své sté narozeniny zde slavila nejstarší občanka města Krnova Štěpánka Adámková.

Dům na půl cesty pomůže lidem z dětských domovů

V Krnově vznikl dům na půl cesty pro mladé lidi, kteří z různých důvodů nemají kde bydlet. O spolupráci s tímto zařízením už projevily zájem dětské domovy z celého regionu. Den otevřených dveří pro veřejnost se chystá koncem ledna.

Kauza odvolání jednatelů KVaK: situace graduje

Krnované jsou zvyklí na levnou a kvalitní vodu. Proto mnohé pobouřilo odvolání všech tří jednatelů dobře hospodařící vodárenské společnosti KVaK. Kritické hlasy zněly už v prosinci, teď situace graduje.

Obávané kolíky teď rozhodují o existenci, či zániku zahrad

V krnovské zahrádkářské kolonii Zlatá Opavice se mezi boudami, komposty a záhony objevily geodetické červené kolíky. Určují, kudy povede obchvat. Také ukazují, kde zahrádky zůstanou a které brzy skončí.

Kostel má už zase dveře se zámkem

Pelhřimovský kostel byl po celá desetiletí volně přístupná ruina. Od prosince má tato památka nové dveře. Je uzamčená a chráněná před nezvanými hosty.

Jak strávit poslední neděli roku? Třeba na zámku v Hošťálkovech

Barokní zámek Hošťálkovy už zažil ledacos. Býval sídlem šlechty, domovem důchodců i ústavem pro mentálně postižené, ale prohlídky pro veřejnost zde dosud nikdy neprobíhaly.

Michaela Němcová uspěla v Lady Business

Nová soutěž Lady Business má upozornit veřejnost, že v našem kraji úspěšně podniká řada žen. Mezi sedmnácti soutěžícími podnikatelkami získala druhé místo Michaela Němcová z Krnova.

Sváteční parní vlak pojede k betlému na zámku

Příznivci osoblažské úzkokolejky mohou v neděli 27. prosince spojit návštěvu rudoltického zámku se sváteční jízdou parního vlaku. Navíc od 17 hodin začíná na zámku koncert Půjdem spolu do betléma, na kterém vystoupí církevní sbor a dechová hudba Rozmarýnka.

OBRAZEM: Zámek Hošťálkovy otevřou veřejnosti poprvé v historii

Ať už byl barokní zámek Hošťálkovy sídlem šlechty, nebo ústavem pro mentálně postižené, veřejnost dosud nikdy neměla přístup do jeho noblesních komnat. A uzavřený zámek zůstal i po privatizaci, když se stal soukromým majetkem.

OBRAZEM: Zámek Hošťálkovy otevřou veřejnosti poprvé v historii

Ať už byl barokní zámek Hošťálkovy sídlem šlechty, nebo ústavem pro mentálně postižené, veřejnost dosud nikdy neměla přístup do jeho noblesních komnat. A uzavřený zámek zůstal i po privatizaci, když se stal soukromým majetkem.

Obchvat Krnova je v ohrožení

Na říjnovém setkání s občany Krnova prezentovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájení výstavby obchvatu v roce 2016 jako hotovou věc. V prosinci už je obchvat v seznamu staveb s neplatnou EIA.

V Krnově se už zase vaří pivo

/FOTOGALERIE/ Krnovský měšťanský pivovar byl zrušen v roce 1950 a od té doby se pivo do města pouze dováželo. V těchto dnech milovníci pěnivého moku degustují pivo, které bylo v Krnově uvařeno poprvé po 65 letech.

Jak dopadly audity technických služeb, lesní správy a KVaK?

Krnovští radní si nechali vypracovat zprávy o hospodaření Krnovských vodovodů a kanalizací (KVaK), Lesní správy města Krnova a Technických služeb Krnov, aby měli ucelený obrázek o těchto společnostech.

Do příběhu svatého Martina v Krnově se letos vložil ponocný z věže

/FOTOGALERIE/ Před krnovským kostelem sv. Martina každoročně občané vyhlíží římského vojáka na bílém koni, který obdaruje žebráka půlkou svého pláště. Letos přibyl do svatomartinské legendy i ponocný z věže.

Pelhřimovský kostel už brzy dostane dveře se zámkem

Od té doby, co církev bezplatně darovala ekologům opuštěný kostel v zaniklé vsi Pelhřimovy, jsou na této památce stále vidět nějaké změny k lepšímu.

Kdo koupí Dívčí Hrad, sídlo maltézských rytířů?

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) minulý týden oznámil svůj záměr nabídnout k prodeji nejznámější dominantu Osoblažska, zámek Dívčí Hrad. Co získá nový majitel této kulturní památky?

Zchátralý zámek Dívčí Hrad stát prodá, chce ho i obec

K nejznámějším dominantám Osoblažska patří zámek v Dívčím Hradě. Chátrající pamětihodnost patří státu. Dnes na zámek nesmí turisté ani místní.

Střecha divadla nevydržela ani deset let - a už má novou

/FOTOGALERIE/ Střecha krnovského divadla v roce 2006 byla opravena s různými vadami. Navíc ji poškodila sněhová kalamita v roce 2010. Do divadla zatékalo tak, že dnes už zase pokrývači pokládají zbrusu novou střechu.

Obchvat jen lízne prameniště, lidé přesto mají obavy

Obavy ze sucha ukazují skutečnou hodnotu vody. Krnov má téměř nejlepší a nejlevnější vodu v republice. Brzy stát začne stavět obchvat Krnova, který u vodárny projde ochranným pásmem prameniště pitné vody.

Parním vlakem na hody

Bohušov v sobotu 
7. listopadu ožije tradičními svatomartinskými hody. Patří k nim nejen husička a víno, ale také výlet parním vlakem.

Parní vlak na Osoblažce dostane nově opravený vagon

Martinské hody v Bohušově jsou už deset let příležitostí jak na podzim obdivovat Osoblažsko z parního vlaku.

Psychiatrickou ambulanci zaplnily podzimní deprese

Nová psychiatrická ambulance, která v krnovské nemocnici funguje od března, se začíná plnit. Důvod? Změna času, málo světla a deprese

Rybáři názorně ukázali, jak dostat ryby do sádek

Výlov krnovského rybníka Výtažník je specifický tím, že nabízí zábavu a poučení pro celou rodinu.

Zahraniční turisté mají o Krnov zájem

Zahraniční turisté, kteří přijedou trávit dovolenou do Jeseníků, se rádi porozhlédnou také v okolí. V žebříčku návštěvnosti je Krnov na čtvrtém místě po Dlouhých Stráních, Jeseníku a Velkých Losinách. Vyplynulo to z výzkumu cestovního ruchu pro společnost Destinační management pro turistickou oblast Jeseníky.

Parní vlak na Osoblažce dostane nově opravený vagon

Osoblažsko - Martinské hody v Bohušově jsou už deset let příležitostí jak na podzim obdivovat Osoblažsko z parního vlaku.

Krnovští varhanáři čistí a ladí zaprášené nástroje v Ostravě

Rekonstrukci katedrály Božského Spasitele v centru Ostravy završí 22. listopadu slavnostní děkovná mše. Práce na opravách největšího kostela v Moravskoslezském kraji trvaly rok a přišly řádově na šedesát milionů korun.

Zahradníci na Bruntálsku sklízí ze stromů první krvavá jablka

Zahrádkáři, kteří předloni podlehli reklamě na atraktivní červenomasá jablka a obětovali řádově 300 až 700 korun za jeden stromek, se v těchto dnech dočkali své první sklizně. Zjišťují, které odrůdy jsou opravdu červené zvenku i zevnitř a u kterých je reklamní agentury nalákaly na počítačem upravené fotky jablek vylepšené o červenou barvu.

Stavitel Franz Irblich tajně zachránil zámek Linhartovy

Linhartovy, Krnov - Krnovskou synagogu i linhartovský zámek letos navštívil Helmut Irblich. Vzpomínal, co v těchto místech zažil jako malý hoch a vzpomínal na svého otce Franze Irblicha, který má významný podíl na záchraně obou těchto památek.

Švýcarsko řeší nemoci stáří a umírání v Albrechticích

Díky švýcarsko-české spolupráci vzniká ve Městě Albrechticích centrum komplexní péče o staré a nevyléčitelně nemocné pacienty. Náměstek hejtmana Jiří Martinek se přijel podívat, jak pokračují práce.

Taneco ve Frýdku kvůli vodě skončí, Krnov plánuje dál

Krnov stejně jako Frýdek-Místek s očekáváním sledovaly plány formy Taneco na revoluční rybí farmu, která na principu aquaponie má být propojena s pěstováním bylin a zeleniny bez substrátu. Ve Frýdku-Místku čekali, že tento projekt oživí areál bývalých kasáren a vytvoří zhruba 150 nových pracovních míst.

Senátor Palas má větší majetek než legální příjmy, trestné to není

Majetkové poměry v rodině senátora Jaroslava Palase přezkoumal Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Došel k závěru: majetku je o deset milionů víc než legálních příjmů, ale trestné to není.

Deštivé dny s Richardem Krajčem

Thálií ověnčené Deštivé dny s Richardem Krajčem a Davidem Švehlíkem uvidí i diváci v Krnově. Drsný chlapský příběh plný střelby, ostrých slov, agrese, ale i citu, něhy a lásky rozehrají známí herci v Městském divadle v úterý 13. října.

Obchvat Krnova se dělá pro Ostravu

Krnovské kino se 1. října zaplnilo, jako by tu promítali filmový trhák. Ve skutečnosti šlo o představení obchvatu Krnova. Dřív chodilo na prezentace obchvatu jen pár lidí. Proto teď jsou mnozí nepříjemně zaskočeni.

Bude u Heřminov tunel nebo ne?

Loni vláda schválila financování příprav heřminovské přehrady. Doplnila to informací, že přehrada bude o tři miliardy levnější. Ušetří hlavně tím, když nepostaví část obchvatu s tunelem pod vrchem Hříběcí.

Mince s Cvilínem aneb Rozhledna z ryzího zlata

Medailér Luboš Charvát přišel s nápadem převést rozhlednu na Cvilíně do podoby zlatých a stříbrných medailí. Příznivci numismatiky už obdivují první ražbu České mincovny. Také krnovský zastupitel Marian Przybyla navrhl zařadit do rozpočtu mimořádný výdaj na nákup vzorků z této emise.

ŘSD zveřejnilo vizualizace přeložky silnice Zátor - Nové Heřminovy

/VIDEO/ Ředitelství silnic a dálnic ŘSD zveřejnilo video, které formou počítačové vizualiuace ukazuje novou trasu silnice Zátor - Nové Heřminovy. Současná silnice v tomto úseku má ustoupit plánované přehradě.

Nadšenci na Albrechticku postavili zříceninu

Nad sedlem Žáry se v zeleni skrývá hradní zřícenina. Je pozoruhodná tím, že ji nepostavil žádný středověký rytíř, ale vznikla celkem nedávno. Postavili ji nadšenci ze dvou místních rodin.

Kvůli kasárnám čelí Krnov rekordně vysoké sankci

Ztráta až šestnáct milionů korun může být konečný účet za formální pochybení při budování infrastruktury v bývalých krnovských kasárnách. Město muselo vrátit celou dotaci a zřejmě ho nemine ani penále.

Dům stojí v cestě obchvatu, zbourat ho bude drahé

Město Krnov podpoří výstavbu obchvatu tím, že na své náklady vykoupí a nechá zdemolovat dům u Řempa. Pro rozpočet to znamená vysoké výdaje.

Začne stavba obchvatu Krnova, nebo zase nic?

Informace o obchvatu Krnova se stále mění. Asi pětkrát už občané slyšeli, že se stavět bude nebude bude nebude… V srpnu platilo „ne", protože nefiguroval ve výhledu na rok 2016. Teď se peníze našly.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT