Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK KUBA

František Kuba / Bruntálský a krnovský deník

redakce krnov, Horova 1, 794 01 Krnov

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zpackaná oprava střechy divadla se brzy dočká nápravy

Čtyři roky po rekonstrukci krnovského divadla střechu narušil sníh a pak zatékalo dál. Zastupitelé se rozhodli divadlo znovu velkoryse opravit a nahradit eternit břidlicí.

Ochránci přírody se pokusí zjistit, jak se vede velkým šelmám v Jeseníkách

Velkým šelmám nestačí území rezervace. Teritorium migrujícího zvířete může představovat stovky kilometrů čtverečních. Kolik jich žije v Jeseníkách? To monitorují fotopasti ochránců přírody.

Krnovem bude znít němčina

Krnovští rodáci, jejichž mateřským jazykem je němčina, se chystají od 6. září na týden do své původní vlasti. Chtějí ukázat potomkům své rodiště, poznat současné obyvatele Krnovska a setkat se navzájem.

Osoblaha láká na jídlo a lekci válečné historie

Vypravit se na výlet do Osoblahy v sobotu 5. září určitě stojí za to. Už jen samotná cesta úzkokolejkou je zážitek. 
A v Osoblaze navíc na všechny čeká gastrofestival se spoustou dobrého jídla a doprovodným programem. Fanoušci vojenské historie se zase mohou od 
12.45 hodin těšit na výpravné ukázky bojových operací z konce druhé světové války.

Práce jak na kostele aneb Kostel v Pelhřimovech opravují dobrovolníci zadarmo

/FOTOGALERIE/ Už přes deset let jezdí dobrovolníci do zaniklé vsi Pelhřimovy na tábor Blažené Osoblažsko. Jen pro dobrý pocit věnují týden prázdnin nebo dovolené práci na opravách kostela sv. Jiří ze 13 století.

Protest proti autům v Krnově konečně vyšel, ráno ke škole nesmí jet

Pět let trvalo, než se našlo řešení, jak zamezit příjezdům aut ráno ke škole v době, kdy je zde nejvíce školáků.

Vybírači kontejnerů přišli na trik, jak lehce vybrat

Který kontejner zloděje nezabije? Většinou ten, který se dá snadno vykrást.

Linhartovy nabízí výlet do světa verneovek

Oblíbená noční prohlídka linhartovského zámku proběhne v sobotu 22. srpna od 21 hodin. V tu dobu se otevřou nejen brány zámku, ale také svět fantastických vynálezů a podmořských dobrodružství v duchu románů Julese Verna a filmů Karla Zemana.

Krnov poskytl pozemky na protipovodňové stavby

Město Krnov poskytne na základě žádosti Povodí Odry pozemky na stavbu protipovodňových hrází.

Štěpán Rak oslaví narozeniny koncertem na Cvilíně

Krnov zažije mimořádnou hudební událost. Světový kytarový virtuos, skladatel, skvělý improvizátor Štěpán Rak koncertoval již na všech kontinentech. Viděl už pěkný kus světa, ale poutní místo Cvilín stále považuje za jedno z nejkrásnějších. Proto jeho přáním bylo uspořádat právě v poutním kostele na Cvilíně svůj narozeninový benefiční koncert. Bude to 8. srpna od 17 hodin.

Lichnovskou minerálku zdobí tvář babičky Františky

Realistické sochy na veřejných místech poněkud vyšly z módy. Přesto se sochař Lubomír Otisk rozhodl navázat na realismus předchozích století, když hledal výtvarnou a architektonickou podobu pro nový pramen lichnovské minerálky.

Rekonstrukce historického mostu nabrala další zpoždění

Historický most přes řeku Opavu v centru Krnova je kvůli rekonstrukci uzavřen pro auta i pro pěší. Radnice nejdřív oznámila, že most zprovozní na konci června. Pak termín posunula na 17. července. A je dál zavřený.

Mimořádné zastupitelstvo na téma obchvat Albrechtic

Na základě iniciativy deseti zastupitelů svolal starosta Města Albrechtic na středu 22. července veřejné zasedání zastupitelstva. Tématem budou pozitiva a negativa různých variant obchvatu.

V Lichnově se radují z pěti čápat na komíně

Starší mláďata čápů bývají ve srovnání s mladšími sourozenci silnější a vymohou si víc potravy. Také čapí rodiče dávají přednost silným prvorozencům, takže početná prosperující čapí rodinka je vzácnost. Vědí to nejen ornitologové, ale také obyvatelé Lichnova, kteří už desítky let pozorují čápy na komíně bývalé školy u kostela.

Nová minerálka z Lichnova léčí

/FOTOGALERIE/ Obec Lichnov investovala do vrtu, aby zkusila obnovit pramen minerálky. Podařilo se. Podle místních perlivá minerálka chutná, léčí žaludeční potíže a hlavně kocovinu. Může se z Lichnova stát lázeňská obec?

Obchvat Krnova je prioritou kraje

Moravskoslezský kraj definoval své priority v oblasti dopravy, kterými se bude zabývat vláda ČR. Krnovsko se může těšit na zlepšení silniční i železniční infrastruktury.

Svět panenek a kočárků. Na Krnovsku působí nadšení sběratelé kousek od sebe

Na Krnovsku působí nadšení sběratelé hraček. Kousek od sebe – v Úvalně a ve Městě Albrechticích – najdeme hned dvě muzea plná historických kočárků a panenek.

Bratři Orffové Vladimíru Mišíkovi

Vydavatelství Indie 
Scope se rozhodlo vzdát poctu Vladimíru Mišíkovi.

OBRAZEM: Kámen stvrdil přátelství Čechů, Němců a Poláků

Město Albrechtice má v Polsku řadu partnerských měst, například Hlubčice, Prudnik, Lubrzu nebo Komprachtice. Právě Komprachtice přišly s nápadem vyjádřit partnerství měst formou kamene přátelství.

Krnov žádá opravu mostu přes trať

Hlavně maminky s kočárky a senioři nadávají na nedůstojné spojení Krnova s Kostelcem, na opravu havarijního nadjezdu přes koleje si ale počkají minimálně rok.

Opravy železného historického mostu v Krnově se prodlouží

Historický nýtovaný most v centru Krnova prochází rekonstrukcí, která si vyžádala uzavírku. Ta bude trvat o sedmnáct dní déle. Zpoždění nepotěší místní podnikatele.

Malotřídky z celého okresu se setkaly v Hošťálkovech

Malotřídky fungují v menších obcích, kde není dost dětí, aby škola zaplnila všechny třídy. Malotřídek v okrese Bruntál není mnoho. Díky společnému projektu se dobře znají a spolupracují.

V Bruntále padly tresty za machinace při soutěži o stavební zakázku

Okresní soud v Bruntále potrestal zatím nepravomocně zástupce čtyř stavebních firem a jednoho úředníka krnovské radnice.

Zámecké kapli vrátili její důstojnou krásu

Už tuto sobotu parní vlak na Osoblažce poveze do Slezských Rudoltic návštěvníky, kteří jsou zvědaví na novou podobu zámecké kaple ve Slezských Rudolticích.

Krnované dostanou zdarma tašky na tříděný odpad

Přestože v Krnově existuje propracovaný systém sběru tříděných odpadů a občané mají k dispozici přes 450 barevných kontejnerů, město v porovnání s ostatními pokulhává.

Jak poznat pivo z Hlubčic? Identita pivovaru je tajemství

Je obecně známo, jak funguje advokátní, bankovní nebo lékařské tajemství. Deník se zajímal o pivní tajemství a jak ho prolomit.

OBRAZEM: Zahájení sezony na zámku Slezské Rudoltice

/VIDEO, FOTOGALERIE/ O víkendu se zámecká zahrada ve Slezských Rudolticích změnila ve stanové městečko a jeho nádvoří ožilo spoustou atrakcí. Návštěvníky sem v sobotu přivezl parní vlak po osoblažské úzkokolejce, ale řada jich přijela i na kolech, protože rovinaté Osoblažsko je rájem cyklistiky.

Občané určili deset hlavních problémů, které trápí Krnov

Každý z krnovských občanů se mohl zapojit do diskusního fóra ve Středisku volného času SVČ Méďa, aby svými názory a nápady pomohl definovat deset hlavních problémů města. Zapojilo se sedmdesát Krnovanů.

Unikátní příležitost: Salvátor se otevře veřejnosti

V bývalém klášteře salvatoriánů na Cvilíně dnes působí charitní dům Salvátor, takže veřejnost nemá moc příležitostí navštívit tuto pozoruhodnou památku. Mnozí Krnovavané dosud znají novogotický Salvátor jen zvenčí. V pátek 12. června ale Salvátor pro všechny zájemce otevře kapli Božského srdce Páně, protože se tam koná koncert komorního sboru Canticum Novum.

Přestavba jezu v Krnově má zpoždění

Proč musíme kolem krnovského jezu chodit po panelech? Panelové provizorium tu zůstane dál, protože slíbená přestavba jezu a protipovodňové úpravy řeky Opavy nabraly zpoždění.

Na Osoblažku se letos chystají Číňani i Indiáni

V červnu začnou pravidelné sobotní jízdy parního vlaku na Osoblažce. V sobotu 6. června se už na nádraží v Třemešné zmocní vlaku Indiáni, kteří se celý den budou starat o zábavu cestujících.

Sletem berušek chtějí podpořit české podnikatele

Krnov - Elena Čipcová z Krnova založila Spolek Beruška sedmitečná, který v září chystá Slet berušek. Podstatou sletu je beruškománie, která podpoří české podnikatele, slunéčka sedmitečná a také vytvoří rekord v počtu berušek na jednom místě.

Krnovské letiště bude oplocené

Taková koncentrace bezpečnostních složek zde bývá jen jednou do roka. Po té, co se na krnovském letišti odehrál Dětský den Městské policie Krnov a setkaly se zde všechny složky integrovaného záchranného systému včetně policejních psovodů, Úřad pro civilní letectví považuje současný režim volně přístupného letiště za nevyhovující.

Oprava střechy za několik milionů nepomohla. Do divadla masivně zatéká

Krnov - Čtyři roky po rekonstrukci střechy začalo do krnovského divadla masivně zatékat. Posudek odhalil příliš tenké bednění, poddimenzované zachytávače sněhu, nevhodné vikýře a nedostatečné větrání půdy. Většinu závad způsobily chyby v projektové dokumentaci.

Které pozemky připadnou Polsku?

Územní dluh Polsku některé obce a města trápí, Krnov ale problém nemá. Neměl by přijít o žádné významné pozemky.

Hřebenovka do Krušných hor nabídne turistům atraktivní rozhledny a vyhlídky

Nová Česko-polská hřebenovka z Pradědu do Krušných hor nabídne turistům nejen 500 kilometrů přes pohraniční hory, ale také nové atraktivní rozhledny a vyhlídky.

Hřebenovka do Krušných hor nabídne turistům atraktivní rozhledny a vyhlídky

Nová Česko-polská hřebenovka z Pradědu do Krušných hor nabídne turistům nejen 500 kilometrů přes pohraniční hory, ale také nové atraktivní rozhledny a vyhlídky.

Unikátní plastika v Krnově aneb Kohout je socha, ne průlezka

Krnov - Několik generací Krnovanů si v dětství otestovalo svou odvahu, zručnost i fantazii na prolézačce Kohout. Betonová plastika sochaře Miroslava Jiravy naučila děti vnímat moderní umění, protože se při hře musely v zoomorfní abstrakci spontánně hledat proporce skutečného kohouta.

Největší záhada Dívčího Hradu: Sověti si archiv „přivlastnili"

Každý zámek či hrad má své legendy a tajemství. Největší záhada Dívčího Hradu není spojena s maltézskými rytíři, ale s obrovským pobaltským archivem, který se zde objevil a zase zmizel na konci války.

Jak šel Ladislav Zibura pěšky do Jeruzaléma

Ladislav Zibura si v létě sbalil 12 kilo svého živobytí do batohu, hodil si ho na záda a vypravil se pěšky do Jeruzaléma. Bez mapy a orientačního smyslu se mu podařilo ujít 1400 kilometrů napříč rozpálenou krajinou Turecka a Izraele, stanout pod Zdí nářků a prožít největší dobrodružství svého života.

Varhanářská firma je 
v restrukturalizaci

Krnov – Výroba varhan je obor, který v Krnově přečkal obě války, odsun, znárodnění i privatizaci. Krnovští patrioti drželi palce největší a nejstarší varhanářské firmě Rieger-Kloss, když loni vyhrála krajské kolo soutěže Firma roku 2014. Porotci u Rieger-Kloss ocenili propojení byznysu s kulturními a duchovními hodnotami i 140 let dlouhou tradici.

Válečná munice slouží coby suvenýr z Osoblažska

Mezi specifika Osoblažska patří nejen úzkokolejka a nezaměstnanost, ale také množství zbraní a munice, které se zde už sedmdesát let válí na polích a v lesích.

Také v Krnově si připomněli konec války

Také v Krnově si místní občané a pamětníci připomněli, že už uplynulo sedm desetiletí od okamžiku, kdy vstoupila v platnost bezpodmínečná kapitulace německých ozbrojených sil a v Evropě skončila válka.

Ve Vlasovcích režiséra Aleše Koudely si zahráli i Krnované 


Krnovský Klub vojenské historie KVH Maxim se věnuje rekonstrukcím událostí před sedmdesáti lety. Kdo nestihl jejich rekonstrukce osvobození Osoblahy a Ostravy, ten se může v pátek 8. května podívat v televizi na premiéru filmu Vlasovci.

Parní lokomotivy vyjíždí na trať Osoblažky

Sezonu parních jízd na osoblažské úzkokolejce zahájí 8. května souprava výletního vlaku. Je to mimořádná jízda, protože na trať vyjede vlak tažený hned dvěma parními lokomotivami.

Parní lokomotivy vyjíždí na trať Osoblažky

Sezonu parních jízd na osoblažské úzkokolejce zahájí 8. května souprava výletního vlaku. Je to mimořádná jízda, protože na trať vyjede vlak tažený hned dvěma parními lokomotivami.

Obchvat Krnova zásadně změní podobu města

Stavba obchvatu Krnova má začít příští rok. Jde o investici za dvě miliardy korun, která zásadně změní podobu Krnova. Mají občané k dispozici dostatek informací?

Klienti Armády spásy se nadchli pro budování cyklistické dráhy

Vraclávek - Když se klienti krnovské Armády spásy a děti z dětského domova v Lichnově vydali poprvé jako dobrovolníci budovat terénní traily pro horská kola na sjezdovce ve Vraclávku, mnozí nevěřili, že jim nadšení vydrží.

Diskuse o opravách zámku skončila hádkou odborníků

Na linhartovském zámku architekt Lubomír Dehner veřejnosti představil opravy, které navrhlo opavské Studio D. Přednáška se zvrtla v ostrou výměnu názorů. Hádka odborníků přednášku předčasně ukončila.

Krnováci zorganizují boje u Sýkorova mostu v Ostravě

Krnovský Klub vojenské historie KVH Maxim je organizátorem rekonstrukce bojů u Sýkorova mostu v Ostravě. Pod jeho taktovkou v 30. dubna proběhne zřejmě největší rekonstrukce bitvy, jaká se kdy v České republice uskutečnila.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT