Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK KUBA

František Kuba / Bruntálský a krnovský deník

redakce krnov, Horova 1, 794 01 Krnov

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Na jaře vyráží turisté na pochody do přírody i na sopky

Hlavní sezóna turistických pochodů se právě rozbíhá a rozhodně bude z čeho si vybírat.

Krnov zvažuje koupi pozemků po zbořené slévárně

Pětihektarový pozemek bývalé slévárny v Revoluční ulici je na prodej. Co na to město?

Potřebují už dvojnásobek psychiatrické péče než dříve

V regionu Krnovska se v poslední době dramaticky zvýšila potřeba psychiatrické péče. Proto Krnovská nemocnice otevřela novou psychiatrickou ambulanci.

Krrr! znělo celým Krnovem

Krnov - Když se kina po celém světě zbavovala promítaček na filmy široké 70 milimetrů, Krnov se vydal opačným směrem. Intuice vedoucího kina Pavla Tomeška včas vytušila potenciál unikátní retro atrakce.

Markéta Čeřenová: Tandemové kolo prověří vaší schopnost kompromisu

Krnov /ROZHOVOR/ – Markéta Čeřenová z Krnova pracovala v Bruselu jako poradkyně v oblasti rozvojové spolupráce. Když se pak v jednom kubánském baru seznámila s konstruktérem bambusových kol z Argentiny, její život se změnil k nepoznání.

Krnov zakázal hazard, teď váhá

Krnovská vyhláška o plošném zákazu hazardu vstoupí v platnost už v září. Provozovatelé heren se snaží přesvědčit zastupitele, aby to o rok odložili. Někteří zastupitelé váhají, zda je zákaz to pravé.

Do Krnova dorazili Divoká banda, Terminátor i Sokolovo

Krnov - Filmy na sedmdesátimilimetrovém pásu jsou rarita, kterou dokáže promítnout jen pár kin na světě. Některé z nich už přerušily odpočinek v archivech a vydaly se do Krnova, kde je čeká festival Krrr!

Investice změnily park, teď se očekávají potíže

Park v centru Krnova prošel nákladnou modernizací, aby přilákal víc lidí a cítili se tu dobře. Zastupitelé a policisté už v obavách přemýšlí, jaké problémy to přinese.

Komín půjde k zemi

Nové Heřminovy – Nedávno se ve Světlé Hoře samovolně zřítil tovární komín v opuštěném průmyslovém areálu. K události došlo v noci beze svědků a nikomu se nic nestalo, ale občané v okolí si od té doby daleko bedlivěji všímají v jakém stavu jsou komíny.

V Nových Heřminovech se rozhodli dar od státu v podobě bunkru přijmout

/FOTOGALERIE/ Heřminovští zastupitelé se na svém zasedání 25. března usnesli, že obec využije nabídku ministerstva obrany a přijme jako dar do svého vlastnictví betonovou pevnůstku neboli bunkr.

V Krnově budou dnes diskutovat o obchvatu

V Krnově ve spolkovém domě u kina Mír dnes, v úterý 31. března v 18 hodin začne přednáška a diskuse o obchvatu Krnova. Ministerstvo dopravy projekt hodnotí pozitivně, vítá ho i vedení krnovské radnice. A co občané? Mají dostatek informací?

Uzavírka mostu v Krnově působí provozovnám problém

Historický most přes řeku Opavu byl kvůli rekonstrukci zcela uzavřen pro auta i pro pěší. Chodci i řidiči v nové situaci tápou a podnikatelé jsou nešťastní.

Filmový festival Krrr! bude mít vlastní znělku

Krnovské kino Mír 70 už v názvu prozrazuje, že dokáže promítat filmový pás široký 70 milimetrů. Patří k posledním kinům v Evropě, které ještě dokážou divákům nabídnout zážitek z extrémně kvalitního obrazu. Proto Krnov už podesáté hostí mezinárodní festival filmů sedmdesátek Krrr!

Osoblaha oslaví konec války před sedmdesáti lety

Před sedmdesáti lety německá a sovětská vojska na Osoblažsku sváděla urputné boje. Tyto události si obec Osoblaha připomene v sobotu 28. března ve spolupráci s místním muzeem a Klubem vojenské historie (KVH) Maxim.

Krnovská škola hostí festival Expediční kamera

Krnov – Do Krnova přichází další ročník filmového festivalu Expediční kamera 2015, který proběhne 26. března na střední škole dopravy a cestovního ruchu.

Modernizace lázní znovu na programu zastupitelů Krnova

Požadavek občanů na rekonstrukci a modernizaci lázní je už evergreenem. Dočkají se? I o tom budou jednat zastupitelé už dnes, ve středu 25. března.

Hlinka: pozemky vrací Maltézským rytířům

Krajský pozemkový úřad rozhodl, že v rámci církevních restitucí vydá Maltézským rytířům 30 hektarů v Hlince na Osoblažsku. Obec Hlinka zatím nedostala vyrozumění, o které konkrétní pozemky se jedná.

Ozon v Krnově už zlevnil na šest milionů

Pro bývalou plicní léčebnu Ozon na Ježníku v Krnově bylo v posledních letech typické střídání velkých očekávání a ještě větších zklamání. Co bude dál s honosnou historickou stavbou?

Kam má směřovat rozvoj Krnova?

V takzvaném programovém prohlášení rady oznamují strany vládnoucí koalice veřejnosti, na jakých prioritách se shodly. Jaké cíle má nová koalice v Krnově? Co nás čeká do roku 2018? Jsou vize reálné?

Obchvat Krnova začnou stavět možná už příští rok

Kdy začne výstavba obchvatu Krnova? Pokud vše půjde dobře, snad už v roce 2016. Tuto informaci minulý týden sdělil vedení krnovské radnice Kamil Rudolecký, náměstek ministra dopravy.

Motorák Hurvínek vyrazí na nostalgickou jízdu

Z Krnova v sobotu 
7. března vyrazí na nostalgickou jízdu historický motorák Hurvínek vyrobený v roce 1955. Pojede přes Opavu do Hradce nad Moravicí a do Hlučína, aby doplnil program výstavy Opava železniční. Ta právě probíhá v Obecním domě v Ostrožné ulici v Opavě.

V Krnově smázli dluhy mrtvým i živým

Krnov - Odepsat nedobytné pohledávky? Proč ne, ale co když notorický dlužník na sociálním dně třeba vyhraje v loterii?

V Bruntále netrpělivé čekají na obchvat

V Krnově se mohou těšit, že se dočkají silničního obchvatu dříve, než sousední Bruntál. To, že jsou v Krnově dál, potvrzuje i to, že se v Krnově pustili aktivisté do boje za změnu trasy obchvatu.

V Krnově zakázali hazard a teď řeší, co to udělá s rozpočtem

Zákaz hazardu zamává s rozpočtem Krnova. Milionové příjmy z heren budou v městské kase scházet.

Osoblažka má novou zastávku Horní Povelice

Horní Povelice – Osoblažská úzkokolejka před Vánocemi přišla o historickou nádražní budovu v Horních Povelicích, která musela být kvůli dezolátnímu stavu odstraněna demolicí. Po odstranění zděného objektu zůstala v Povelicích jen dřevěná čekárna, která se samovolně zřítila při silném větru letos 9. ledna.

Po starých výletních trasách Cvilína místo sáňkování

Víte, kde na Cvilíně vedla Cesta pana purkmistra, Cesta filozofů nebo Žebřík do nebe? Pokud ne, v sobotu se to můžete dozvědět při vlastivědné vycházce.

Herečky Zoubková a Bernášková v novém seriálu na Primě

Krnovské herečky Jana Bernášková a Monika Zoubková se sešly v novém seriálu Všechny moje lásky (VML). Na Primě právě mají premiéru úvodní díly. V epizodní roli se objeví i další krnovská herečka Adéla Petřeková.

Prasečí chřipka se neříká, šlo o chřipky A(H3N2) a A(H1N1)

Krnov - Podle hygieniků a také podle mluvčí krnovské nemocnice ve skutečnosti v Krnově šlo o dva případy chřipky A(H3N2) a o dva případy chřipky A(H1N1).

První autobusy, ve kterých lze platit kartou, jezdí přes Krnov

Krnov - Dopravní společnost Arriva spustila na třech autobusových linkách zařízení, které umožňuje bezkontaktní platby jízdného.

Zavezli pomoc do válečné Ukrajiny

Kamiony v Krnově a Bruntále nakládaly teplé oblečení a spacáky z humanitární sbírky Člověka v tísni. Jejich pomoc se v pořádku dostala k lidem sužovaným válkou.

V nemocnicích na Bruntálsku mizí stromy

Krnov, Město Albrechtice - Z areálů krnovské i albrechtické nemocnice bylo v posledních dnech často slyšet hluk motorové pily. Proběhlo zde velké kácení stromů v rámci rozsáhlé revitalizace zeleně.

Moravský Beroun chce sportovní halu za 45 milionů korun

Moravský Beroun - Moderní sportovní halu plánuje Moravský Beroun. Měla by nahradit nepostačující školní tělocvičnu. Radnice už má projekt, podle něhož se investice bude pohybovat kolem 45 milionů korun.

Výstavba přehrady: Heřminovy se brání, zkusí i ústavní stížnost

Nové Heřminovy - Krajský územní plán počítá s výstavbou přehrady na území Nových Heřminov. Obec se proti tomu neúspěšně bránila u krajského soudu i u nejvyššího správního soudu. Nyní se obrátila se stížností na Ústavní soud.

Zateplení Latzelova domu v Krnově má své odpůrce, ale i příznivce

Krnov - Místostarosta Krnova Michal Brunclík informoval krajský úřad, že zateplení historických domů, které jsou dílem Ernsta Latzela, považuje za nešťastné. Polystyren na fasádě rozpoutal zajímavou diskusi.

Zatraktivní Osoblažku železniční muzeum?

Osoblažsko, Racławice Śląskie – Před osmi lety vznikla česko-
-polská iniciativa železničních fanoušků, kteří sní o prodloužení osoblažské úzkokolejky až do Polska, do železniční stanice Slezské Raclawice (Racławice Śląskie).

Osoblažka přišla demolicí o své nejmenší nádraží

Bruntálsko - Úzkokolejka Osoblažka láká fanoušky množstvím technických rarit. Patřila k nim i nejkratší manipulační kolej v Horních Povelicích. Kolej i nádraží už navždy zmizely.

Polystyren na Latzelův dům? Město Krnov protestuje

Krnov – Stavitel, projektant a architekt Ernst Latzel zanechal v Krnově významnou stopu. Jeho dílem jsou nejen krnovská rozhledna a radnice, objekty Karnoly, evangelický kostel nebo vila Rudolfa Larische, ale také budova školy dopravy a cestovního ruchu.

Metabolické centrum v krnovské nemocnici se otevře už za dva měsíce

Krnov - Už brzy si pacienti endokrinologie a diabetologie v krnovské nemocnici vyzkouší nové metabolické centrum. Sdružené zdravotnické zařízení SZZ Krnov zde bude poskytovat široké spektrum péče.

Ona v černobílé: výstava ve Flemmichově vile

Krnov – Pět fotografů na jedno téma. Tak vzniklo osmdesát černobílých fotografií zachycujících ženskou krásu portrétem či aktem. Tak vznikla výstava Ona v černobílé, kterou představí ve Flemmichově vile.

Nákladná obnova Smetanových sadů v Krnově skončila

V Krnově právě skončila třetí etapa rekonstrukce Smetanových sadů. Tato investice za 3,6 milionu korun zahrnovala kácení nemocných a neperspektivních stromů, odstraňování keřových porostů, terénní úpravy, pokládání kobercových trávníků a výsadbu zeleně.

V Krnově právě zřizují nový odbor veřejných zakázek

Na krnovské radnici právě vzniká nový odbor, jehož úkolem je zajistit, aby veřejné zakázky byly transparentnější a informace o nich byly dobře dostupné firmám po celé republice.

Kaple v Suché Rudné se otevřela veřejnosti

Suchá Rudná – Dřevěná kaple Nejsvětější Trojice v Suché Rudné stojí už od roku 1739. V uplynulých letech prošla celkovou renovací, ale veřejnosti se otevírá jen při výjimečných příležitostech. S obnovením bohoslužeb se v Suché Rudné už nepočítá, ale sváteční koncert 28. prosince zaplnil kapli do posledního místa.

Uzavřena je trať do Jeseníku, ale i Červenohorské sedlo

Rok 2015 bude obzvlášť náročný po stránce dopravy. Čeká se výluka vlaků z Krnova do Opavy, která se na Jesenicku časově setká s uzavírkou silnice přes Červenohorské sedlo.

Turisté Nový rok přivítají na Pradědu i na Šelenburku

Krnov, Praděd - Novoroční výšlapy, které pomáhají zredukovat kilogramy nastřádané z vánočního cukroví, mají na Krnovsku řadu příznivců.

Loupežník Osoblaha poprvé promluvil česky

Obec Osoblaha má také německé jméno Hotzenplotz. Právě na toto zvukomalebné slovo si vzpomněl německý spisovatel Otfried Preussler, když vymýšlel postavu potrhlého loupežníka. Jeho pohádky o loupežníkovi Hotzenplotzovi se staly knižním i filmovým hitem a byly přeloženy do více než třiceti jazyků. Díky Hotzenplotzovi znají jméno Osoblahy po celém světě, včetně Číny nebo Koreji.

Světlá Hora přišla o svou dominantu

Tovární komín vysoký čtyřicet metrů byl ještě v pondělí nejvyšším objektem a nepřehlédnutelnou dominantou Světlé Hory.

Dobré zprávy pro Osoblažku i trať z Krnova do Jeseníku

Krnovsko - Není to tak dávno, co kraj odmítl dál dotovat ztrátové spoje přes Glucholazy a na dva tisíce lidí podpořili petici proti zrušení vlaků na trati mezi Jeseníkem a Krnovem. Dopadlo to dobře.

Na jarmark do Hradce nad Moravicí historickým vlakem

Krnov, Hradec nad Moravicí – Lokální trati v našem regionu kdysi brázdil motorový vůz s označením M 131.1454 maximální rychlostí šedesát kilometrů za hodinu. Tento sympatický motoráček si získal přezdívku Hurvínek.

Příkop prohloubený bez povolení úřadu zničil kořeny lip

Krnov – Lidé, kteří žijí v okolí ježnické aleje, opakovaně žádali úřady i zastupitelstvo o zajištění lepšího odvodnění. Nedávno se rozběhly stavební práce kolem aleje v úseku, kde dosud žádný dům nestál. A tento stavebník svévolně vzal situaci do svých rukou.

Radniční restaurace je výzva, říká nový provozovatel Městské kavárny v Krnově

Krnov - Jiní provozovatelé si na Městské kavárně v Krnově „vylámali zuby" a podnik opouštěli s prodělkem. Nový nájemce má ale smělé plány.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT