Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK KUBA

František Kuba / Bruntálský a krnovský deník

redakce krnov, Horova 1, 794 01 Krnov

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Úzkokolejka Osoblažka slaví deset let s párou

Osoblažsko – Parní vlak na osoblažské úzkokolejce ve čtvrtek 8. května v 10.50 hodin vyjede do desáté sezony.

Zloději dál rabují slévárnu v Krnově. Nikdo neví, co s tím

Krnov - Není snad dne, aby městská nebo státní policie v Krnově nemusela řešit problémy s komunitou, která odnáší vše kovové z území bývalé slévárny v Revoluční ulici.

Petice: Nerušte vlaky z Krnova do Jeseníku!

Krnovsko, Głucholazy – Jesenicko spojuje s Krnovskem železniční trať, která vede několik kilometrů přes polské území. Za používání tohoto úseku inkasuje polská strana na základě pětašedesát let staré dohody vysoké peážní poplatky. Do zanedbané trati ale dlouhodobě neinvestuje. Proto kraje chtějí nahradit vlak autobusy.

BigBand slaví deset let Narozeninovým Swingobraním

Krnov - BigBand Krnov v Městském divadle v sobotu 3. května vystoupí před domácím publikem, Narozeninovým Swingobraním oslaví deset let své existence.

Je balkonový střelec z Krnova nebezpečný?

Krnov - Pan Milan, který se proslavil jako balkonový střelec z Krnova, je stíhán na svobodě. Máme důvod se ho bát?

Vzkaz Heřminovům: nádrž bude i bez vás

Nové Heřminovy – Stát vyslal obyvatelům Nových Heřminov několik zásadních vzkazů: Tunelový obchvat přislíbený jako kompenzaci nedostanete. Váš požadavek na zpracování bezpřehradové varianty neakceptujeme. Přehrada se začne stavět v roce 2018 i bez spolupráce s obcí.

Povodí Odry v Nových Heřminovech provozuje informační centrum

Krnov - Státní podnik Povodí Odry v Nových Heřminovech zřídil informační centrum. Chce touto formou místním občanům poskytovat informace o protipovodňových opatřeních na horním toku řeky Opavy, ale především o přehradě, jejíž stavba začne v roce 2018. Informační centrum je plné vzorků plastové drti, protože sídlí v kanceláři společnosti A.B. Titan, která zde prezentuje svou produkci.

Královský stolec oživuje zájem o historii Osoblažska

Osoblažsko – Když nadšenci 
z Osoblažska zakládali před deseti lety občanské sdružení Královský stolec, dali si za cíl oživit zájem o historii regionu, sbírat materiály pro muzejní výstavy, vést kroniky, vydávat publikace, podnítit občany ke zkrášlení svého domova.

Synagoga v Krnově opět získala svou tóru, pochází z Prostějova

Krnov - Tóra je svitek pergamenu, na kterém je ručně přepsáno Pět knih Mojžíšových. Tento posvátný předmět se těší mimořádné úctě. Do svatostánku krnovské synagogy se tóra vrací po sedmašedesáti letech.

Hřiště Nad zemí v Krnově zavede děti do korun stromů

Krnov - Nové hřiště v Krnově vzniklo při rekonstrukci zahrady mateřské školy na Žižkově ulici za 5,5 milionu korun. Nebudou ho využívat jen děti ze školky, protože zahrada je otevřena i pro veřejnost.

Vstup do sléváren je zazděný, ale zloději rabují dál

Krnov - Před týdnem Deník upozornil, že zloději rozebírají kanceláře Slezské komerční slévárny a pohybují se v nich skupiny dětí. Vchod do kancelářské budovy byl zazděn, ale hledači šrotu ve slévárnách řádí dál.

Chátrající lokomotiva před krnovským nádražím dělá městu ostudu

Krnov – Dominantou krnovského nádraží je podstavec s parní lokomotivou. Bohužel tato lokalita je stále víc pro ostudu než pro parádu. Lokomotiva chátrá a hromady smetí kolem naznačují, že láká spíš opilce a bezdomovce než fanoušky železniční nostalgie.

V Krnově svedli boj s dřevomorkou, textilní poklady se mohou vrátit zpět

Krnov - Do dezinatury se vrací cívky nití i archivní vzory látek. Je základem vznikajícího muzea textilu v Krnově.  

Heřminovy jsou prý synonymum pro celý horní tok řeky Opavy

Nové Heřminovy - Mluvčí Povodí Odry se v minulosti snažili opravovat novináře, kteří si často pletli protipovodňová opatření na horním toku řeky Opavy (padesát staveb za 6,5 miliardy) a samotnou přehradu v Nových Heřminovech (nádrž za 1,9 miliardy plus miliarda na přeložku silnice).

AKTUALIZOVÁNO

Policie zpacifikovala muže, který v Krnově střílel do aut

Krnov – Na Hřbitovní ulici a na parkovišti před krnovským hřbitovem parkuje nejméně osm prostřílených aut. Od rána byla oblast uzavřená a do Krnova mířily speciálně vycvičené zásahové jednotky.

Slévárna v Krnově obtěžuje prachem a láká hledače kovů

Krnov /FOTOGALERIE/ - Demolice Slezskou komerční slévárnu SKS téměř vymazala z mapy Krnova. Zůstalo po ní několik hektarů stavební drti a pár budov, které láká hledače kovů, zloděje a vandaly.

Kniha o Krnově, jaká tu ještě nebyla

Krnov - Tým Národního památkového ústavu (NPÚ) představil Průvodce architekturou Krnova. Takto komplexně pojatá kniha 
o Krnově tu snad ještě nikdy nebyla.

Novou střechou do krnovského divadla teče

Krnov – Když krnovské divadlo 
v roce 2006 dostalo novou střechu, všichni předpokládali, že díky této investici má vystaráno na desítky let. Střecha ale moc dlouho nevydržela a zatékající voda působí v divadle značné škody.

Bratři Orffové představili videoklip k písničce Vymazán

Krnov /VIDEO/ - Bratři Orffové z Krnova získali dvě nominace na hudební ceny Anděl. Jako kapela roku a také jejich novinka Šero se uchází o Anděla jako album roku.

V krnovských sadech vzniká brouzdaliště s fontánou

Krnov – Ve Smetanových sadech před krnovským gymnáziem vzniká náměstíčko, kterému už brzy bude dominovat vodní plocha s fontánou. Vydatné deště prozradily, jak bude bazének fungovat.

Psala sestře SMS a omylem tím spustila zásah pyrotechniků

Krnov - Koncem ledna policisté z krnovského Albertu evakuovali všechny zaměstnance a na dvě stovky vyděšených zákazníků. Z ostře sledovaného kriminálního případu se nakonec vyklubala veselá historka jako z televizních Bakalářů.

Heřminovy chtějí pomoc od vlády

Nové Heřminovy dopisem vyzvaly ministra zemědělství a vládu, ať zastaví financování příprav stavby přehrady.

Areál Barvířská v Krnově se otevře lidem

Krnov – Jen málokterý Krnovák si vzpomene, kde leží Barvířská ulice, protože dnes na této adrese sídlí jen opuštěný průmyslový areál. Bohužel věhlas krnovského textilnictví se hned tak nevrátí, takže dnešní majitel areálu Dalibor Tesař a jeho firma cresco&finance a. s. ho chtějí oživit něčím jiným.

Vyřeší v Krnově kavárnu spolu s průmyslovou zónou?

Krnov - Krnovská rada se seznámila s podnikatelským záměrem, který může vyřešit vleklý problém s uzavřenou městskou kavárnou i s využitím průmyslové zóny současně. O detailech ale zatím musí mlčet.

Krnov: Pod kryptou byly rakve

Díky evropským dotacím právě probíhají opravy krnovského kostela svatého Martina. Výkopové práce odkryly přímo pod oltářem krypty, ve kterých odpočívají na tři desítky zesnulých.

Na jaře přibude v Krnově na padesát nových parkovacích míst

 Nebudou však z asfaltu, ale ze zatravňovací dlažby, která je mnohem levnější než klasické parkoviště.

Státní podnik vstupuje do komunální politiky

Nové Heřminovy - Smí heřminovské zastupitelstvo dělat něco jiného, než slíbilo svým voličům? Smí státní podnik šířit letáky s kritikou řádně zvoleného zastupitelstva pár měsíců před komunálními volbami?

Zloději kovů v Krnově se činí, z ulic stále mizí poklopy kanálů

Krnov - V uplynulých měsících se krnovští zloději kovů věnovali drancování slévárny SKS a zbytku města dali pokoj. Slévárna už je ale zbořená, takže zase mizí kovové mříže, poklopy a rošty po celém Krnově.

Klamavá reklama? Monkey Business nepřivezli mrvu ani vidle

Krnov - Na krnovský koncert kapely Monkey Business Vyznavači dobrých mrvů tour zvaly plakáty, na kterých je ústředním motivem přívěsný vozík s chlévskou mrvou a vidlemi.

Ivo Dokoupil: Díky lékařské misi se u nás léčí 38 zraněných Ukrajinců

Bruntál - /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Cestovatel a fotograf Ivo Dokoupil z Radimi u Krnova se opakovaně vydává na Ukrajinu dokumentovat události, které vstoupí do historie. Původně cestoval do Kyjeva hlavně proto, aby zprostředkovat českým čtenářům názory Ukrajinců, které tam potkával. Jeho poslední mise ale byla podstatně odlišná, protože tentokrát už šlo o zajištění zdravotnické pomoci zraněným.

Poláci chtějí vědět o protipovodňové hrázi mnohem víc

Představitelé Krnova pozvali na radnici polské sousedy, aby je informovali o přípravách protipovodňových opatření na řece Opavě, která je hranicí mezi státy.

Sen o obnovení Opavské brány

Krnov – Počátek devadesátých let byl plný optimismu z čerstvě nabyté svobody a také očekávání, jaké změny přinese do Krnova kapitalismus a otevírání se Západu. Vizionáři věřili, že se začne počet obyvatel Krnova zvyšovat, 
a rozhodli se připravovat město na rozsáhlejší bytovou výstavbu v dohledné budoucnosti.

Stíhání exstarosty Vysoké: suti je moc a peněz málo

Bývalý starosta Vysoké Antonín Budínský je stíhán policií v souvislosti s obecní skládkou. Ta byla v letech 2003 až 2009 zavezená sutí, ale odpovídající tržby v obecním rozpočtu chybí.

Stíhání exstarosty Vysoké: suti je moc a peněz málo

Bývalý starosta Vysoké Antonín Budínský je stíhán policií v souvislosti s obecní skládkou. Ta byla v letech 2003 až 2009 zavezená sutí, ale odpovídající tržby v obecním rozpočtu chybí.

Staré lípy v Krnově čeká kácení

Na dvou místech v Krnově budou vykáceny staré lípy. O osm lip přijde Albrechtická ulice, na Chářovské ulici k zemi půjde k zemi celkem čtrnáct lip, jedná se o nemocné staré stromy na konci své životnosti. Samozřejmě dojde k jejich nahrazení novými stromy ve stejném počtu.

Petice proti vrtulím nad Čakovou. Signatáři varují před zničením krajiny

Úvahy o možném omezení dotací na obnovitelné zdroje energie mobilizují zastánce i odpůrce větrných elektráren na Krnovsku. Veronika Stopnická organizuje petici proti větrným elektrárnám v Čakové.

Reakce na nový web Krnova jsou zatím dost rozpačité

Krnov - V uplynulém týdnu byl poprvé spuštěn oficiální web Města Krnova v nové podobě. Reakce uživatelů jsou zatím rozpačité. Mnozí nenašli to, co hledali.

Nové referendum o přehradě nebude

Občané Nových Heřminov v roce 2008 v referendu odmítli stavbu přehrady. Iniciativa za vypsání nového referenda 
se dopustila pochybení a u soudu neuspěla.

Krnov plošně zakáže hazard

Krnovští zastupitelé původně chtěli rozdělit město na zóny s tolerovaným a zakázaným hazardem. Přestože z provozovatelů heren a automatů budou nezaměstnaní, nakonec město hazard zakáže úplně všude.

Samotné trhy krnovské náměstí neoživí

Krnovská starostka Alena Krušinová vyzvala občany, aby přispěli svými náměty do diskuse, jak oživit vylidněné Hlavní náměstí. Její slova padla na úrodnou půdu. Hned se rozběhla zajímavá diskuse.

Šero Bratří Orffů má cenu za nejlepší album

Krnov, Praha - Málokterý umělecký projekt proslavil Krnov tak, jako Bratři Orffové. Ve středu večer si Orffové převzali Apollo, cenu českých hudebních kritiků za nejlepší album.

Dům hrůzy v Krnově má šanci na lepší budoucnost

Krnov - Krnovský dům na Opavské ulici 21 se v roce 2008 objevil ve všech médiích, když se zde stropem do přízemí zřítila vana. Nyní měli tento dům krnovští radní na programu v mnohem pozitivnějších souvislostech.

Na krnovské radnici začala výstava prachu

Krnov - V úterý začala na krnovské radnici výstava prachu. Jde o fotografie prachových částic zvětšených pod elektronovým mikroskopem.

Chlouba krnovského průmyslu jde k zemi

Krnov /FOTOGALERIE/ – Slezská komerční slévárna SKS bývala chloubou krnovského průmyslu. Po krachu posledního provozovatele SKS Foundry, a. s., sloužila jako bezedný zdroj železa organizovaným skupinám i individuálním zlodějům šrotu. Místní chudina díky systematickému drancování opuštěné slévárny zakusila takové příjmy jako nikdy dřív.

O heřminovskou přehradu se začala zajímat Jana Lorencová

Nové Heřminovy - Dříve přední česká investigativní novinářka, dnes poslankyně parlamentu za hnutí ANO. To je Jana Lorencová, která se ohlásila na návštěvu v Nových Heřminovech. Zajímá se o přehradu.

OBRAZEM: Život na kyjevských barikádách zblízka

Kyjev - Revoluce na Ukrajině má mnoho podob. Krnovský fotograf a cestovatel Ivo dokoupil fotil mrznoucí demonstranty, stavbu barikád z ledu, sníh pokrytý sazemi z hořících pneumatik, kordony berkutovců, výcvik demonstrantů na bázi domobrany i ulice připomínající válečnou zónu. Protesty na Ukrajině začaly 25. listopadu, den po té, co ukrajinská vláda pozastavila přípravy pro podpis asociační smlouvy s Evropskou unií. Nejprve byly mírné, později přišlo násilí, stovky zraněných a několik mrtvých. Ivo Dokoupil při nebezpečných reportážích nic neponechává náhodě. Lyžařská přilba je pro něj v ulicích Kyjeva stejně důležitá jako fotoparát.

Jak oživit náměstí v Krnově?

Krnov - Diskuse, zda snížení parkovného v centru Krnova byl krok správným směrem, a bilancování jarmarku vedly radní k úvahám nad budoucností Hlavního náměstí.

Město Krnov nechce koupit bývalou Komerční banku

Krnov - Komerční banka v Krnově od pondělí funguje v novém sídle na Hlavním náměstí. Našla si mnohem skromnější prostory, než nabízelo původní sídlo v okázalé historické budově vedle pošty.

Kolik zaplatilo město Krnov na sankcích a pokutách?

Krnov - Ještě do roku 2010 Krnov vypadal jako vzorné město, ale pak se roztrhl pytel s pokutami a sankcemi. O kolik peněz město přišlo?

Všímaví občané hlídají, kdo po svém psu neuklidil exkrement

Krnov - Znečištění veřejného prostranství psími exkrementy je přestupek, za který majiteli psa hrozí pokuta. Pejskaři se spoléhali na to, že bez žalobce není soudce. To se ale mění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT