Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK VONDRÁK

František Vondrák / Třebíčský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dukovany a Dalešice přitahují lidi z celého světa. A úhoře

Třebíčsko nabízí svým návštěvníkům spoustu turistických lákadel. Kromě třebíčských unikátních památek Unesco, krásných zámků v Náměšti nad Oslavou či Jaroměřicích nad Rokytnou, v regionu najdou vyžití i milovníci techniky. Ti by neměli vynechat návštěvu Jaderné elektrárny Dukovany a Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, do jejichž informačních center ročně zavítají desítky tisíc návštěvníků.

Větrný mlýn na Kanciborku čeká velký průzkum, oprava i prohlídka

Třebíč - Jednou z dominant Boroviny i Třebíče je větrný mlýn na Kanciborku. Dokazuje to i fakt, že bývá častým námětem pohlednic a fotografií. Přesto poslední zásadní opravou prošel již před čtyřiceti lety. Interiér mlýna je nepřístupný a lidé z Třebíče i turisté si jej mohou prohlížet pouze zvenčí. To by se však mohlo brzy změnit.

Starostové na Třebíčsku: Přehradu na Oslavě lidé nechtějí!

Třebíčsko - Letos v létě by měla být hotová studie, podle níž se bude rozhodovat, zda na řece Oslavě na pomezí Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje vznikne přehrada s hrází u Čučic. Možnost vodního díla, které by zaplavilo oblíbené místo trampů, chatařů i přírodovědců, se nelíbí starostům z okolních měst a obcí. Ti nyní přichází s peticí.

Muzeum Vysočiny otevřelo největší výstavu panenek v krojích

Kroje z Třebíčska, Dačicka, Jihlavska i všech dalších koutů České republiky jsou nyní k vidění v třebíčském zámku. Oblečeno do nich je přes dvě stovky panenek.

Turistů přibylo. Židovské památky lákají Američany

Třebíčské památky Unesco si v loňském roce prohlédlo více návštěvníků. Vyplývá to ze statistik městského kulturního střediska. Více dorazilo do Třebíče i zahraničních turistů, kteří představují patnáct procent.

Architekti by měli navrhovat domy s duší

Architektka Pavlína Drbálková nepochází z Třebíče. Narodila se v Jaroměři a žila v Náchodě, Hradci Králové, Brně či Praze. Třebíč poznala díky manželovi. Trvalý pobyt zde má teprve rok. I díky tomu se na město a jeho krásy i nešvary dokáže podívat pohledem bez klapek na očích, které nám ostatním nasazuje láska k rodnému městu.

Langerová představí v Třebíči oceňované album Na Radosti

Třebíč - Také do Třebíče zavítá letos na podzim v rámci svého turné Na Radosti Aneta Langerová. Koncert je naplánován na úterý 3. listopadu, lístky na její koncert už jsou však v prodeji v divadle Pasáž.

Nemocnice Třebíč stále hledá lékaře. Některé i déle než rok

Nemocnice Třebíč stále hledá nové lékaře. Zvláště u některých specializací jde o obzvláště náročný úkol. Například nabídky na obsazení míst lékařů na ARO, chirurgické oddělení či hematologii visí na webových stránkách nemocnice již přes rok. Obsadit uvolněné pozice se však nedaří. Pacientů by se však nedostatek lékařů dotknout neměl a chod všech oddělení je podle vedení nemocnice zajištěn.

Příspěvek od kraje sníží cenu nového kotle až na čtvrtinu

Kraj Vysočina se poprvé chystá rozdělovat dotace na výměnu starých kotlů na topení za nové, které budou méně znečišťovat ovzduší. Obyvatelé budou mít možnost o podporu začít žádat zřejmě zkraje příštího roku.

Tereza Černochová v Třebíči představí své nové album

Třebíč - Zpěvačka Tereza Černochová vydala v půli března nové album. K této příležitosti vyrazila na turné a jednou z jejích zastávek bude také třebíčský Klub B.

Výletní vlak zahájí sezonu na Mezinárodní den žen

Jemnický výletní vlak se poprvé letos vydá na koleje již o nadcházejícím víkendu.

Vzrostlé stromy na zahradě je možné kácet opět jen s povolením

Kácení stromů na vlastní zahradě je znovu přísnější. Volnější režim, který platil od léta 2013, se ruší s koncem loňského roku. „Vše se opět vrátilo do původních kolejí," řekl vedoucí odboru životního prostředí na Městském úřadu v Třebíči Pavel Vosátka.

Na třebíčském novoročním koncertě zazpívá i asijská operní hvězda

Třebíč - Tradiční novoroční koncert s přípitkem se letos v Třebíči uskuteční v neděli 11. ledna ve foyer divadla Pasáž. „Svoji novou sezonu tím zahájí třebíčský kruh přátel hudby," informovala vedoucí programového oddělení MKS Třebíč Eva Malá.

V Třebíči se chystá velký hudební víkend

Třebíč - Doslova rozkrájet by se museli o nadcházejícím víkendu všichni milovníci dobré muziky v Třebíči, aby stihli všechny připravované koncerty. V sobotu si budou muset vybrat, zda vyrazit do Klubu B na kapelu Poletíme?, či na Lihovar na trojkoncert kapel Kill The Dandies!, The Spermbankers a Jupiters DC.

Ceny uhlí zůstávají stejné jako loni. Zdraží jen brikety

S prvními podzimními dny klesají i venkovní teploty. Aby chlad zůstal jen za oknem, je potřeba si přitopit. Kdo nenakoupil topivo přes léto, přichází do uhelných skladů právě nyní. Na Třebíčsku stále u lidí vede hnědé uhlí, roste však zájem také o německé brikety.

Někteří lidé půjdou volit do jiných místností, než dříve

Třebíčsko – Volby do Evropského parlamentu jsou vyhlášeny až na předposlední květnový víkend. Již nyní se však blíží termíny, které musí někteří voliči sledovat. V Moravských Budějovicích již také vyvěsili seznam volebních místností.

Vystrčilky se sjedou letos v Mladoňovicích

Mladoňovice - Zajímavé setkání se rozhodli na začátku léta uspořádat dobrovolní hasiči z Mladoňovic. V červnu se do tamního hasičského areálu sjedou milovníci historických stříkaček, takzvaných vystrčilek.

V Trnavě dostanou k výročí novou cisternu. Díky dotaci

Trnava - Sbory dobrovolných hasičů nejen na Třebíčsku trápí zastaralá technika. Její postupnou obnovu zajišťují obce, pravidelně přispívá i Kraj Vysočina. Hasiči mohou společně s obcí také požádat o státní dotaci na nové cisterny. Tu letos získají v Trnavě na Třebíčsku.

V Okříškách mají web pro lidi a dělají ho nejlépe

Třebíčsko - Kdo vyhrál soutěž Zlatý erb o nejlepší webové stránky měst a obcí Kraje Vysočina? Tato otázka začíná být stejně zbytečná, jako dotazovat se v sedmdesátých a osmdesátých letech, kdo vyhrál mistrovství světa v ledním hokeji. Nejlepší web mezi obcemi mají opět Okříšky.

Hotelová škola se dočká nové tělocvičny. Vyroste v Borovině

Třebíč - Konečně! Hotelová škola v Třebíči se po letech pronájmů a provizorií dočká nové tělocvičny. Stavět by se mohlo začít již letos. Tělocvična vyroste vedle budovy v Borovině.

Nová ředitelka třebíčské nemocnice masivní propouštění nechystá

Třebíč - Poslední měsíc ve své funkci má před sebou ředitel třebíčské nemocnice Jan Ferenc. Do jejího čela přišel loni v květnu jako krizový manažer, aby začal řešit nepříznivou ekonomickou situaci nemocnice. V dubnu jej vystřídá Eva Tomášová.

Policisté na Třebíčsku loni řešili loupežná přepadení i drogy ve věznici

Třebíčsko - Téměř sedmnáct set trestných činů museli v loňském roce řešit policisté na Třebíčsku. Úspěšní byli ve více než polovině případů. Jedním z nich bylo i loupežné přepadení za bílého dne.

OBRAZEM: Začal Festival divadla 2-3-4 herců v Třebíči

Třebíč - Hrou Válka profesora Klamma v pondělí večer začal v Národním domě v Třebíči dvanáctý ročník přehlídky profesionálních divadel Festival divadla 2-3-4 herců.

Školky na Třebíčsku jsou plné. Příští roky by však mohly být lepší

Třebíčsko - Většina mateřských škol na Třebíčsku je plná. Některé dokonce musí mít výjimku pro překročení kapacity. V příštím školním roce však věří, že poptávku uspokojí. I tam, kde museli loni odmítat.

Při požáru v Častohosticích uhořelo třicet prasat

Častohostice – Osm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u rozsáhlého požáru zemědělského objektu určeného pro chov prasat v Častohosticích na Třebíčsku. Při požáru uhynulo třicet zvířat.

Stavbu Domu dětí a mládeže v Třebíči může zastavit referendum

Třebíč - K dvojím volbám, které čekají letos lidi v Třebíči, by mohly přibýt ještě jedny. Skupina odpůrců přesunutí Domu dětí a mládeže do areálu bývalé továrny Bopo v Borovině chce vyvolat místní referendum.

Třebíčské místní části se do roka dočkají kanalizace

Třebíč - Přes dvě stě milionů korun. Tolik bude stát stavební akce, která zajistí místním částem Třebíče novou kanalizaci a zároveň zmodernizuje a rozšíří čističku odpadních vod. Stavět se začne již letos v létě.

Postbus na Třebíčsku sveze dvacet cestujících za týden

Třebíčsko - Postbusy jezdí na Třebíčsku již téměř tři měsíce. Na pilotní projekt České pošty si lidé již zvykli. V některých obcích jej vítají více, jinde ho využívají jen výjimečně. Větší úspěch sklízí ranní linka.

Útlum ve stavebnictví se dotýká i firem na Třebíčsku

Třebíčsko - Stavebnictví je v propadu. Shodují se na tom odborníci i majitelé stavebních firem na Třebíčsku. Dokazují to také data Českého statistického úřadu.

Stavbaři na Třebíčsku teplejší zimu vítají. Teplo však zakázky nepřidá

Třebíčsko - Teplá zima dělá vrásky zástupcům řady profesí, od vlekařů, přes zemědělce a zahrádkáře až po myslivce. Lépe se naopak pracuje stavbařům. Nejde sice o výraznou pomoc, ale práce při teplotách nad nulou je pro ně minimálně příjemnější.

Do domů na Třebíčsku vyrazí na začátku ledna Tři králové

Třebíčsko - Také v letošním roce se v první polovině ledna vydá do domácností na Třebíčsku přes tisíc koledníků. Zapojí se do Tříkrálové sbírky, kterou pořádá Charita Česká republika již po čtrnácté.

V třebíčském zámku opět vystavují betlémy

Třebíč – Nedávno se opět po rekonstrukci otevřel třebíčský zámek. A vrací se do něj i tradiční akce. Muzeum Vysočiny Třebíč se rozhodlo i letos uspořádat ve vánočním čase výstavu betlémů.

Ohňostroje na Třebíčsku se mění, cena nikoli

Třebíčsko - Také letos v řadě měst a obcí Třebíčska přivítají nový rok ohňostrojem. Někde se tradice ze silvestrovské půlnoci přesunula na Nový rok, jinde zůstala a v některých městech mají ohňostroje hned dva. Šetřit ani více utrácet města a obce nebudou. Za ohňostroje zaplatí stejně, jako v předešlých letech.

Do lesoparku v Třebíči je zakázán vstup. Padá nemocniční zeď

Třebíč - Obvodová zeď u třebíčské nemocnice se rozpadá. Pokud vyrazíte na procházku do lesoparku Liščí z Máchových sadů, zastaví vás páska a cedule Zákaz vstupu do parku! Padá zeď. Kousek za ní se nachází další červenobílá páska a na cestě povalené kameny.

Železniční přejezd je podle řidičů po opravě nebezpečný

Třebíč - Železniční přejezd v Třebíči-Borovině se rekonstruoval již v létě. Stále je však nutné na něm něco opravovat. Podle řidičů je nebezpečný. Přejezd je přitom umístěný na důležité silnici, hlavním tahu do Jihlavy.

Třebíčský zámek přivítal přes pět tisíc lidí

Třebíč - Do třebíčského zámku se po třech letech opět vrátili návštěvníci. Tisíce lidí si nenechaly o víkendu ujít možnost prohlédnout si tamní nové expozice Muzea Vysočiny Třebíč.

OBRAZEM: Třebíčský zámek se slavnostně otevřel

Třebíč - Fanfára odstartovala slavnostní otevření nově zrekonstruovaného zámku v Třebíči. Zatímco ve čtvrtek a v pátek mohli obdivovat nově vzniklé expozice Muzea Vysočiny Třebíč pouze hosté s pozvánkou, o víkendu bude otevřeno pro veřejnost.

Řidičské průkazy vyměňují v Třebíči nejrychleji. Váhat už nelze

Třebíčsko - Do konce roku zbývá ještě relativně dost času. Přesto by lidé, kteří mají doma řidičský průkaz vydaný mezi prvním lednem 2001 a 30. dubnem 2004, neměli váhat. Od posledního prosince tohoto roku bude jejich řidičský průkaz neplatný. Musí si jej zavčas vyměnit.

Hlásné trouby radnic musí na své stránky pustit opozici

Třebíčsko - Opozice má dostat větší prostor v radničním tisku. Městské a obecní zpravodaje mají přestat být pouze hlásnými troubami radnic. Zaručit by to měla novela tiskového zákona, která na začátku listopadu vstoupila v platnost. Díky ní dostává opozice možnost publikovat v radničních periodikách.

Nový třebíčský aquapark má kromě toboganu už i ceník

Třebíč - Do otevření nového aquaparku v Třebíči zbývají přibližně tři týdny. Třebíčští radní na svém posledním zasedání odsouhlasili již i ceník, který bude platit od 1. prosince. V ten den aquapark Laguna zahájí svůj provoz.

Na Třebíčsku byl spuštěn nový televizní vysílač

Třebíčsko - Zase o něco dostupnější by mělo být televizní vysílání na Třebíčsku. Od začátku tohoto týdne začal vysílat nový vysílač Třebíč-Vartemberk. Půjde o televizní stanice šířené v takzvaném čtvrtém multiplexu Nova Cinema, Smíchov, Fanda, Telka, Pohoda-Relax a Pohoda Rebel.

Nemocnice v Třebíči šetří, kde se dá, situace ale zůstává kritická

Třebíč - Jan Ferenc nastoupil na místo ředitele Nemocnice Třebíč před pěti měsíci. Jeho úkolem je pomoci ji ekonomicky stabilizovat. Vedení kraje je s jeho činností spokojeno. Sám Ferenc ale podotýká: „Musím říci, že ekonomická situace nemocnice je stále velmi kritická."

Stromy v Máchových sadech v Třebíči umírají, může za to škůdce

Třebíč - V Máchových sadech v Třebíči začaly hynout stromy. Mladé kmeny, které byly vysázeny při nedávné obnově, umírají. Pravděpodobnou pří-činou je škůdce drvopleň hrušňový.

Nové kanály České televize naladí na Třebíčsku jen někteří

Třebíčsko - Dětský kanál ČT :D a kulturní ČT art začaly vysílat již na konci letních prázdnin. Naladit si jej na Třebíčsku mohou však pouze někteří. Nový kanál vysílající přes den dětské pořady a večer kulturu nepokrývá zatím celé území České republiky.

Police chystá nový web, dokument i virtuální prohlídku

Police - Zámek v Polici na Třebíčsku má za sebou již devátou sezonu od svého zpřístupnění veřejnosti. „Během prázdninových měsíců ho navštívilo kolem šesti set návštěvníků. Je to přibližně stejný počet, jako v minulých letech," informoval starosta Police Karel Janoušek.

Zájem o vzdělávání mají obyvatelé Třebíče i v důchodu

Třebíč - V třebíčském Senior Pointu probíhají kurzy. Na Západomoravské vysoké škole funguje Univerzita třetího věku a v městské knihovně přednášky pro seniory. Starší občané mohou ve městě využít počítačové, rukodělné, jazykové i vzdělávací kurzy a přednášky. A podle organizátorů o ně mají zájem.

Vysoká škola získala studenty, a pokračuje s novým oborem

Třebíč - Západomoravská vysoká škola v Třebíči (ZMVŠ) je zachráněna. Tak by se dal ve stručnosti popsat vývoj na škole v posledních měsících. Na konci června získala akreditaci na nový obor Udržitelný rozvoj regionu a krajiny, a během prázdnin a září oslovovala zájemce o studium.

Mladých nezaměstnaných přibývá. Práci hledají on-line

Třebíčsko - Nezaměstnanost v srpnu na Třebíčsku zůstává na stejných číslech jako v předešlém měsíci. Vyjádřeno procenty se drží na hodnotě 8,9 procenta. V absolutních číslech se počet nezaměstnaných snížil o devět na 6 895.

Léčebna v Moravských Budějovicích zůstává

Moravské Budějovice, Třebíč - Je definitivně rozhodnuto. Léčebna dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích zůstane. Nemocnice Třebíč ale musí opustit budovu v Družstevní ulici v Třebíči. Kraj se ji rozhodl prodat. Kupcem má být město Třebíč.

Nemocnice chce přesunout LDN z Budějovic do Třebíče

Moravské Budějovice, Třebíč - Léčebna dlouhodobě nemocných byla založena v Moravských Budějovicích již v prosinci roku 1962. Nyní hrozí, že po více než padesáti letech ve městě skončí. V rámci úspor ji chce krizový ředitel třebíčské nemocnice přesunout do Třebíče.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT