Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

GABRIELA KOVÁŘÍKOVÁ

Gabriela Kováříková

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Loučení s Pavlem Šrutem, mužem s citem pro hříčky i humor

Hravý, moudrý, laskavý. Takový byl podle přátel Pavel Šrut, muž s vytříbeným perem i humorem, jenž zemřel z pátku na sobotu.

Metanol aneb Když vraždí pančovaný alkohol

/TRAILER/ Devětačtyřicet mrtvých, přes sto trvale zdravotně postižených, osmdesát obviněných, tisíce stran soudních spisů. O čem je řeč? O takzvané metanolové kauze, která v Česku vypukla v roce 2012. Zpracovává ji dvojdílný snímek Metanol, jehož první část uvede Česká televize tuto neděli, druhý pak tu následující.

Světový muzikálový Shrek se vydává za českým publikem

Představení k nám přichází deset let po newyorské premiéře na Broadwayi. Dnes má tato očekávaná rodinná podívaná premiéru v pražské Tip Sport Areně.

Bernsteinova Mše s Vojtou Dykem se vrací. Zazní v Ostravě, Brně a Praze

Po dvou letech se na jeviště vrátí v roli Celebranta ve scénické Mši Leonarda Bernsteina herec a zpěvák Vojtěch Dyk. Diváci budou moci zhlédnout tento kus, který se při svém prvním uvedení dočkal nadšených reakcí, v rámci festivalu Colours of Ostrava, následně pak v závěru roku v Praze a Brně.

Na světě jsou Tugriki - se svým debutem podnikají turné

/VIDEOKLIP/ Tugrik je mongolská měna, s názvem Tugriki ale nemá nic společného. Označuje se tak nové česko-slovenské hudební uskupení, které tvoří Dorota Barová (Tara Fuki či Aneta Langerová), Ľuboslav Petruška (Chiki liki tu-a, Korben Dallas), Igor 'Ozo' Guttler a Lukáš Fila (oba Korben Dallas). Debutuje eponymním albem, k němuž právě podniká šňůru v Česku i na Slovensku. Dnes jej pokřtí v pražském klubu JazzDock, kde se v roli kmotry objeví Aneta Langerová. 

Petr Janda přizval studenty z americké univerzity k natáčení CD

Skladatel a zpěvák Petr Janda neztrácí dech. Posledních čtrnáct dní natáčel ve svém studiu Propast ve Stříbrné Skalici novou desku, na níž se podíleli mladí zahraniční hudebníci. Seznámil se s nimi před dvěma lety díky spolupráci s Berklee College of Music v Bostonu.

Pojišťovák v sevření dvou žen

  Jak to může dopadnout, když muž udržuje vztah se dvěma milenkami najednou? Asi ne úplně dobře. I když – nelze se na věc dívat jen pesimisticky, jak ukazuje nová komedie Trojí život. Česká televize ji odvysílá už zítra ve 20.15 hodin.  

Na muzikálová jeviště míří Vlasy i Holmes

Vlasy, Legenda jménem Holmes, Trhák či Shrek na pražská divadelní jeviště míří hned několik muzikálových novinek, které vzbuzující velká očekávání.

Do Česka se vrací chorvatský crossoverový pianista Maksim Mrvica

/AUDIO/ V příštím týdnu se do České republiky vrátí jeden z nejlepších crossover pianistů světa Maksim Mrvica, aby posluchačům představil své nové album New Silk Road. V pražském divadle Hybernia vystoupí 18. dubna, o den později v brněnském Sono Centru a 21. dubna v Bratislavě.

Čechomor vyráží za publikem s Nadechnutím a oslaví třicetiny

Novou studiovou deskou Nadechnutí i mnoha koncerty rozprostřenými do celého roku slaví své třicetiny kapela Čechomor. Na šňůru, která se k novince vztahuje, vyrazí už 12. dubna. Stejně jako v případě zmiňované desky na ní nebude chybět zpěvačka Martina Pártlová coby stálý host Čechomoru, která s ním vystupuje zhruba dva roky. 

Báječná ženská Michala Tučného vystoupí po 36 letech v pražské Lucerně

/AUDIO/ Vzpomínkový koncert s názvem Michal Tučný, přátelé & Anka Chřestýš se 26. dubna uskuteční  v pražské Lucerně. Bude tomu totiž 36 let, kdy Anka Chřestýš, neboli Rattlesnake Annie – jedna z báječných ženských Michala Tučného – poprvé na tomto pódiu vystoupila.

Barbora Poláková: Snažím se vyvažovat patetičnost nadhledem

/VIDEO/ Od zdařilého a úspěšného debutu herečky a zpěvačky Báry Polákové uplynuly necelé tři roky. Za tu dobu přivedla na svět dvě dcery, Ronju a Riku, nezahálela ale ani umělecky. 23. března vydala své druhé studiové album s mnohoznačným názvem ZE.MĚ, s nímž se hned vyšvihla na první příčku žebříčku prodejnosti IFPI.

Novinky ČT: třetí Labyrint, Strážmistr Topinka či Princip slasti

Třináct nových hraných projektů představila včera Česká televize. Jsou mezi nimi další řady seriálů, jako jsou První republika, Labyrint nebo Rapl, ale také úplné novinky – minisérie i filmy.

Na dotek: Pavel Batěk jako součást milostného čtyřúhelníku

Herci Pavel Batěk, Jitka Ježková, Tomáš Havlínek a Anna Stropnická se představí v činoherní novince pražského Divadla Broadway Na dotek. Inscenace hry britského dramatika Patricka Marbera v režii Dana Pánka tam má premiéru zítra.  

Elvis Presley má na kontě řadu rekordů. Král letos ožije i v Praze

Elvis Live on Screen unikátní projekt, díky němuž ožívají slavné písně krále rock'n'rollu Elvise Presleyho. S velkolepou show přijede i do Prahy jeho bývalá manželka Priscilla, která v ní promluví o společném životě, popíše i příběhy spojené s tvorbou jeho největších hitů. Koncert, který se uskuteční 8. června v O2 areně, doprovodí Český národní symfonický orchestr.

Marek Eben ve středu uvítá Na plovárně 700. hosta

Stálice mezi televizními pořady, talkshow Na plovárně, se dnes k divákům přihlásí už po sedmisté! Moderátor Marek Eben tentokrát přivítá nového šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Semjona Byčkova.

Hej Romale aneb Když se propojí „akademické s autentickým“

  /AUDIO, VIDEO/ Mnozí diváci či posluchači jistě zaregistrovali, „o čo ide Idě“, jak zní i název pozoruhodného dokumentu Tomáše Kudrny. Ano, zpěvačka, muzikantka a sbormistryně Ida Kelarová je neúnavnou hledačkou talentů mezi romskými dětmi, žijícími v českých a slovenských osadách, ghettech a sociálně vyloučených lokalitách. Už 6. dubna jim, soustředěným do sboru Čhavorenge, vyjde u Supraphonu ojedinělé album Hej Romale, na němž je doprovází Česká filharmonie řízená dirigentem Markem Ivanovićem.

Kapela Fleret slaví pětatřicet – v Lucerně a s plejádou hostů

/VIDEO/ Pětatřicet let své existence oslaví v neděli 25. března ve Velkém sále pražské Lucerny vizovická kapela Fleret. Mezi hosty, kteří jí přijdou na jeviště popřát, jsou Zuzana Šuláková, Jaromír Nohavica, Vlasta Redl, Boleslav Polívka, František Segrado či Karel Vágner.

Čertík Bertík i Jů a Hele. Výstava ukazuje hrdiny i artefakty z televize

Cestou časem s dětskými pořady – od pásem Štěpánky Haničincové s medvídkem Emánkem a čertíkem Bertíkem až po ty vysílané kanálem Déčko, který letos oslaví páté výročí, je interaktivní výstava České televize v nově otevřené Galerii ČT (budova Rohlík, Na Hřebenech). Je připomínkou toho, že Česká televize se dětské tvorbě věnuje již 65 let.

Martin Pechlát jako Faust. Zcela nový Faust

Kolik tvůrců nenechal spát Goethův Faust? Jak velká jsou pokušení současného divadla vyrovnat se s tímto mnohovrstevnatým dílem? Zdá se, že maximální a nekonečná… Ve zcela nové úpravě jej dnes a zítra uvede v premiéře ve Stavovském divadle pražské Národní divadlo.

Mánička slaví osmaosmdesáté narozeniny, ona i Hurvínek mají nové hlasy

Letos, kdy si připomínáme osmičková výročí, se dvou za sebou jdoucích osmiček dožívá nerozlučná Hurvínkova kamarádka Mánička. Oba, stejně jako pan Spejbl, dnes k divákům promlouvají hlasy nové, již čtvrté generace interpretů, jimiž jsou Marie Šimsová a Ondřej Lážnovský.

Citron vyzval Tublatanku k souboji

Citron a Tublatanka rockové kapely, které se na jevištích potkávaly zejména v 80. letech, vyrážejí na společné české a slovenské turné Souboj rebelů. Fanouškům přivezou i novou píseň jak jinak, než v podání Ládi Křížka a Maťa Ďurindy.

Vilém Veverka: Nahrávání bylo cosi hraničního, po psychické i fyzické stránce

Renomovaný český hobojista, ve svém volném čase i fotograf a horolezec, Vilém Veverka připravil pro posluchače další lahůdku. Spolu s mezinárodně oceňovaným souborem Ensemble Berlin-Prag představí živě nedávno vydanou nahrávku šesti sonát pro dva hoboje, fagot a basso continuo jednoho z nejvýznamnějších skladatelů období vrcholného baroka Jana Dismase Zelenky. Stane se tak 7. března v rámci exkluzivního koncertu v pražské Novoměstské radnici.

Igor Bareš jako Miláček Célimare: Divadlo Na Fidlovačce uvádí novou frašku

Divadelní frašku, kterou dramatik Eugène Labiche a libretista Alfred Delacour napsali již v roce 1863, režíruje v úpravě dramaturga Tomáše Vůjtka Ivan Krejčí (dvojice z ostravského divadla Komorní scéna Aréna). Pro režiséra a hlavního představitele jde o vůbec první spolupráci.

Valentovi čelí metanolové kauze, vznikají další osudy hrdinů První republiky

Horko téměř k zalknutí, v lehkém dýmovém oparu se pohybují divákům dobře známé postavy, buď popíjejí, nebo tančí… Ve studiu České televize na Kavčích horách se v tomto týdnu natáčela velká scéna z baru, která bude součástí třetí řady oblíbené rodinné ságy První republika.

Brandon a spol. jsou zpět. Divadlo pod Palmovkou uvede novou inscenaci

Návratem do optimistických „devadesátek“ je nová inscenace pražského Divadla pod Palmovkou Pusťte Donnu k maturitě! Její premiéra se uskuteční už dnes. Po úspěšných inscenacích Zamilovaný Shakespeare v režii Michala Langa a Shakespearovy hry Něco za něco v režii mezinárodně uznávaného Jana Klaty přichází nyní na jeviště autorská hra Tomáše Dianišky – člena souboru Divadla pod Palmovkou a hlavního organizátora i kmenového autora generační divadelní skupiny F. X. Kalby. 

Přichází inspektor Max s tváří Juraje Kukury

Zoltán Max, řečený Zoli, je mi blízký, protože má spoustu chyb jako já, jako každý jiný, uvádí na adresu své seriálové figury slovenský herec Juraj Kukura, který se bude na obrazovkách ČT1 objevovat počínaje dneškem po jedenáct středečních večerů. 

Diva Baara představí živě svůj Debut

Ačkoliv se písničkářka a textařka Bára Vaculíková pohybuje na české hudební scéně už několik let - posluchači ji znají coby členku vokálního kvarteta Yellow Sisters, zúčastnila se i show Hlas Československa, na niž reagovala originálním projektem Mateřská.com, svou sólovou desku Debut vydala pod uměleckým jménem Diva Baara teprve loni na podzim. Některé písně z ní představí 19. února v pražském Fóru Karlín, kde bude hostem koncertu holandské zpěvačky Cary Emerald.

Dívka za zrcadlem aneb Vilhelmová se rozhoduje mezi Dykem a Kaiserem

Nové osudy emancipované ženy Renaty Soukupové v podání Tatiany Vilhelmové přináší film režisérky Andrey Sedláčkové Dívka za zrcadlem - ČT1 jej uvede v premiére už zítra večer.

Škwor slaví dvacetiny na turné, vyvrcholením bude O2 arena

/AUDIO/ Deset měst obsáhne turné čtyřčlenné party Škwor, které startuje už dnes v Ostravě. Pomyslnou třešinkou na dortu pak bude speciální koncert ke dvacetinám kapely, který je naplánovaný na 9. listopadu do pražské O2 areny.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT