Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

HANA PRAŽÁKOVÁ

Hana Pražáková / Plzeňský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jan Hřebejk točí v Plzni novou kriminálku

Plzeň - Filmaři v úterý 3. února obsadili bar u motokár v plzeňské Papírně, kde probíhalo natáčení dalšího dílu kriminálního seriálu, který pro Českou televizi připravuje režisér Jan Hřebejk.

Provazochodec: Někdy se cítím jako vetřelec

Plzeň /ROZHOVOR/ - Při slavnostním zahájení projektu Evropské hlavní město kultury 2015 se představí provazochodec David Dimitri. Na ocelovém laně urazí celkem 240 metrů.

Činnost srdce ohlídají přístroje

Romanu Hnátovi bylo teprve třicet let, když při tréninku futsalového týmu náhle ztratil vědomí. Přežil díky nepřímé masáži srdce, kterou okamžitě zahájil jeden ze spoluhráčů. Nyní mladému podnikateli už více než rok sleduje činnost srdce ICD přístroj, který mu lékaři plzeňské fakultní nemocnice implantovali pod levou klíční kost.

Osteoporózy přibývá. O nemoci se rozhoduje už do 30 let věku

Osteoporóza, jinými slovy řídnutí kostí, postihuje v důsledku nezdravých návyků dnešní doby stále více lidí. A ohroženy jí nejsou jen ženy, ale stále častěji i mužská část populace.

Studenty láká bydlet v soukromí

Se zahájením akademického roku Plzeň opět výrazně omládla. Jen na Západočeské univerzitě zde studuje 14 tisíc vysokoškoláků, tisíce z nich se do města dočasně stěhují ze všech koutů republiky.

Prvenství kraje: Rakovina ledvin

Urologická klinika Fakultní nemocnice v Plzni se může pochlubit nejvyšším počtem odoperovaných nádorů ledvin ze všech pracovišť v zemi.

Nádor lékaři nyní odhalí přesněji

Lékařská fakulta v Plzni v úzké spolupráci s Chirurgickou klinikou Fakultní nemocnice v Plzni začne jako první v Česku používat nový přístroj, který má výrazně pomoci při odhalování druhotných nádorových buněk v uzlinách u žen s rakovinou prsu.

Pivo je v Plzni doma, ale nejdražší v Česku

Plzeň – Jakmile se řekne Plzeň, vybaví se téměř každému pivo. Jen málokoho by ale napadlo, že tu za zlatavý mok lidé platí nejvíce v republice. Zatímco v Jihočeském kraji půllitrová láhev světlého výčepního piva v obchodě přijde v průměru na 9,23 Kč, lidé v Plzeňském kraji za ni zaplatí
o dvě koruny více. Vyplývá to
z dat Českého statistického úřadu, který každý měsíc sleduje průměrné ceny.

Žloutenka C udeří až po letech

Až dvě desetiletí může trvat, než se u lidí infikovaných žloutenkou typu C tato zákeřná nákaza projeví.

Pilulka na potrat. Je šetrnější než chirurgická miniinterupce?

Šetrnější umělé přerušení těhotenství oproti stávajícím chirurgickým miniinterupcím nově umožní pilulka, jež navodí kompletní průběh samovolného potratu.

Zkumavky doručí potrubní pošta. Rychle a bezpečně

Zdravotní sestry a sanitáři přenášející po chodbách vzorky krve nebo moči budou v plzeňské fakultní nemocnici na Lochotíně už za necelý měsíc minulostí. Nahradí je víc než tři kilometry potrubí a v nich vzduchem hnané kapsle, které rychlostí až 21 kilometrů za hodinu přepraví nejen biologický materiál do laboratoří, ale také medikamenty z lékárny na jednotlivá oddělení.

Operace jater zaujala i ve světě

Lékaři Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni začali jako první v republice při odstraňování onkologických nádorů jater používat kmenové buňky.

Kartičky místo slov. S autismem se narodí každé sté dítě

Pokud dnes potkáte neobvykle mnoho lidí v modrém, nemusí to být náhoda. Druhý duben je totiž Světovým dnem porozumění autismu, který doprovází osvětová kampaň Rozsviťme se modře. Právě modrá je totiž barvou komunikace, s níž mají lidé s autismem největší potíže.

Plzeň prodává část pivovaru Světovar

Plzeň – Areál bývalého pivovaru Světovar v Plzni na Slovanech se otevírá soukromým investorům.

FOTO: Studenti se učili připravit raut

Plzeň - Po čtyři dny se osmnáct žáků Hotelové školy Plzeň pod vedením mistra kuchaře Vladimíra Picka seznamovalo s pravidly studené kuchyně.

Rodiče v Plzni čeká fronta na školku. Jisté místo ale nemají

Plzeň - Ve středu v Plzni začínají zápisy dětí do školek. Pro rodiče to znamená i několikahodinové čekání a nejistý výsledek.

FOTO: Obliba lesních školek v Plzni roste

Plzeň – Už druhá lesní školka, jejímž cílem je trávit s dětmi co nejvíce času v přírodě, by se měla od září otevřít v Plzni. Další mateřinky tohoto typu již fungují v Druztové a na Prusinách u Nebílov.

Průzkum v plzeňské nemocnici: Personál pochválen, s jídlem je to horší

Plzeň – Nedobré jídlo, příliš včasné buzení či nespokojenost se službami jako je možnost telefonování, sledování televize nebo nákup novin a časopisů.

Obézních dětí v Plzeňském kraji přibývá

Plzeň – Každý pátý žák základní školy v kraji trpí nadváhou nebo obezitou. V roce 1991 to přitom bylo jen každé desáté dítě. Vyplývá to z výsledků výzkumu, který loni provedla obecně prospěšná společnost Plzeňská sportovní ve spolupráci s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Plzni (LF UK).

Paměť je třeba procvičovat, ne na ni nadávat

Plzeň – K Národnímu týdnu trénovaní paměti se ve středu připojila také Univerzita třetího věku (U3V) Západočeské univerzity v Plzni, která v rámci dne otevřených dveří pro zájemce přichystala ukázkovou hodinu mozkového joggingu.

Vodárna Plzeň varuje před podomními prodejci drahých vodních filtrů

Plzeňsko – Vodárna Plzeň varuje před podomními prodejci, kteří na základě zdánlivého testu kvality vody nabízejí filtrační zařízení za desetitisíce korun. Argumentují přitom tím, že voda dodávaná veřejným vodovodem není vhodná k přímé spotřebě a je třeba ji dále „vyčistit".

Plzenští filozofové mají pobočku v Etiopii

Plzeň – Katedra historických věd Fakulty filozofické ZČU zřídila v etiopské Jimmě společně s místní univerzitou Centrum afrických studií.

Světovar se mění v kulturní fabriku, zatím se hlavně bourá

Plzeň – Bývalý pivovar a pozdější armádní areál v Plzni na Světovaru by se měl do jara následujícího roku proměnit k nepoznání. Podle projektu Evropské hlavní město kultury 2015 zde má vzniknout tzv. kulturní továrna se čtyřmi kulturními sály, Fair Trade kavárna, administrativní prostory, ubytovací studia či víceúčelový a výstavní sál.

Školám přibývají prvňáci. Řeší, kam s nimi, někde musí odmítat

Plzeňsko – Silné populační ročníky, které se začaly přesouvat z mateřských do základních škol, pocítila během nedávných zápisů nejedna základka.

Chyba v bankomatech: nenabila karty na plzeňské MHD

Plzeň – Ještě v pondělí se na zaměstnance zákaznických center Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) obraceli rozčarovaní cestující, kteří si minulý týden v úterý nabíjeli Plzeňskou kartu prostřednictvím bankomatu České spořitelny.

„Dej křeslo Peklu!“ vyzývá veřejnost tým Plzně 2015

Plzeň – Společnost Plzeň 2015, která stojí za přípravou projektu Evropského hlavního města kultury, je od ledna také provozovatelem Kulturního domu Peklo v Pobřežní ulici. Právě to by se mělo stát prvním místem, kde zájemci získají informace o chystaném projektu. Vzniknout zde má také alternativní bar či kavárna s lehce bohémským nádechem á la Berlín 70. let minulého století.

V Íránu se stal ze Šneka milionář

Více než dva měsíce strávil Jaroslav Šnek Král při své cestě kolem světa v Íránu. Netypický pro něj byl už vstup do země, kde jej poprvé v životě celníci podrobili vstupnímu pohovoru.

Zatoulaná zvířata na Plzeňsku pomůže najít nový web

Plzeň – Ztraceného domácího mazlíčka má zoufalým majitelům pomoci nalézt nová webová stránka odchytzvirat.plzen.eu, která shromažďuje informace o zvířatech odchycených městskými policisty a převezených do psího útulku na Borských polích, do kočičího útulku provozovaného Občanským sdružením Kočka mezi lidmi nebo do Záchranné stanice živočichů na Doubravce.

Lékaři poprvé řešili vzácnou nákazu ze špatně upravené konzervy

Plzeň – Závažné onemocnění botulismus, jež vede k postupnému ochrnutí svalstva a může skončit až udušením nemocného za plného vědomí, znali plzeňští lékaři až do nedávna jen z učebnic a odborných kongresů. To se změnilo loni na podzim, kdy s charakteristickými příznaky pro otravu jedem botulotoxinem, jedním z nejsilnějších jedů na světě, hospitalizovali prvního pacienta.

Knihovna v Plzni zjišťuje spokojenost čtenářů

Plzeň – Jak jsou čtenáři spokojeni s prostorami knihovny, nabídkou knih a časopisů či otevírací dobou jednotlivých poboček?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT