Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

HANA SVÍTILOVÁ

Hana Svítilová / Českobudějovický deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zachráněná čapí trojčata ze Sedlce už mají další dva sourozence

Slibnou budoucnost mají zřejmě před sebou čapí mláďata, která se donedávna snažil vyvést pár hnízdící v Sedlci nedaleko Pištína v jižních Čechách. Do jejich rodinného života ale zasáhla tragédie, kdy samce srazilo na nedalekém hlavním silničním tahu auto.

Exministryně Roithová vystřídá v čele Jihočeských nemocnic Bláhu

Po kauze odstupujícího hejtmana Jiřího Zimoly a jeho přítele Martina Bláhy se stavbou chaty na Lipně a vysokých odměnách v Jihočeských nemocnicích, dochází k personálním změnám. Na změnách ve vedení Jihočeských nemocnic se domluvili členové vznikající krajské koalice.

AKTUALIZOVÁNO

Koalice pokračuje. Pochybnosti kolem aféry Lipno má vyvrátit audit

Koalice, která vládne kraji, pokračuje dál. O jejím dalším osudu jednali v pondělí večer představitelé jihočeské ČSSD, hnutí ANO a Jihočechů 2012.

Unikátní stavba: Budvar buduje most pro palety plné piva

/FOTOGALERIE/ Kostra technologického mostu kříží od uplynulého víkendu ve výšce 12 metrů nad vozovkou Kněžskodvorskou ulici v Českých Budějovicích.

Upravte dětem režim, radí někdy neurolog

Dnešek je Evropským dnem mozku. O jeho nemocech i problémech celého nervového sys᠆tému si mohli čtenáři Deníku promluvit v pátečním on-line rozhovoru s Vladimírem Peřinou, budějovickým dětským neurologem.

V Budějovicích chce žít každý, kvůli práci

České Budějovice - Najít bydlení, odkud to není daleko do práce, tak zní přání většiny těch, kdo si pořizují v Budějovicích či okolních obcích byt či rodinný dům.

Zapomenuté pilíře chtějí po letech využít

Albrechtice nad Vltavou (Týn nad Vltavou) - Hustší síť cyklostezek, větší zájem turistů a příležitosti pro drobné živnostníky by mohl na oba břehy Vltavy na Vltavotýnsku a Písecku přinést záměr propojit regiony novým mostem.

Přes Orlík může vést most pro pěší a cyklisty

Albrechtice nad Vltavou, Týn nad Vltavou – Myšlenkou vybudovat lávku či most, po kterém by se pěší a cyklisté měli možnost dostat přes Orlík, se začali zabývat v Albrechticích nad Vltavou i okolních městech a obcích. „Shodli jsme se, že by takový záměr byl ku prospěchu celému regionu," naznačuje starosta Albrechtic nad Vltavou Miroslav Ušatý.

Pozor na klíšťata i obsah talířů

Průjmová onemocnění potrápila už letos stovky nemocných.

I na dovolené jde mnohdy o zdraví

Epidemiologové radí nepodcenit očkování jak při cestách do exotických zemí, tak na chalupu.

Nový přístroj zkrátil operace

Účinnější a zároveň šetrnější zásahy a výrazně kratší doba potřebná pro operaci, to jsou výhody moderní drtičky močových kamenů. Urologové českobudějovické nemocnice ji začali při zákrocích používat jako úplně první na světě před rokem.

Vánoce jsou pro odborníky na trávicí trakt kritické období

O Vánocích jako svátcích klidu nemohou ani zdaleka mluvit gastroenterologové. Právě jejich péči potřebuje zpravidla v tomto období nejvíc pacientů, ať už je vinou přemíry dobrot zlobí zažívání nebo jim v krku uvízne neposedné sousto.

Pacientům s mrtvicí rostou šance

Naději, že se úplně zotaví z cévní mozkové příhody, mají pacienti českobudějovické nemocnice. Ta vloni na jaře zásadně změnila organizaci péče o takto nemocné a už nyní se může chlubit slibnými výsledky léčby. Za rok a půl se zařadila mezi největší česká centra specializovaná na léčbu mrtvice.

Zákroky plastických chirurgů mohou být velmi efektní

Vrozené vady, popáleniny, kožní defekty, nádory a dokonce i tak těžké úrazy, při kterých lidé přijdou o některou z částí těla, nemusí být díky plastickým chirurgům důvodem, abyste se rozloučili s vyhlídkami na plnohodnotný život či atraktivní vzhled. Krása je dalším z důvodů, proč pacienti právě tento tým odborníků českobudějovické nemocnice stále častěji vyhledávají. Jak říká primář oddělení plastické chirurgie Vladimír Mařík, narozdíl od jiných medicínských oborů každý laik vidí výsledek práce plastických chirurgů na první pohled.

S močovými kameny si lékaři poradí bez otevřené operace

Už jen kapitolou v historii urologie jsou velké chirurgické zásahy, při kterých lékaři pacientům odstraňovali z močových cest kameny. S nepříjemným a bolestivým onemocněním si dnes dokáží mnohdy poradit, aniž by do ruky vzali skalpel. Českobudějovická nemocnice je dokonce první na světě, která k léčbě používá vůbec nejmodernější přístroj k drcení konkrementů.

Děti provází po hradních místnostech hraběnka Terezie

Dětské návštěvy přijímá vždy ve čtvrtek dopoledne ve svém sídle v Nových Hradech hraběnka Terezie Buquoyová. Malí turisté se mohou těšit na poutavé vyprávění nejen o historii zdejšího hradu, počátcích budování zámku či vzniku Terčina údolí, ale dozvědí se i spoustu zajímavostí z hraběnčina soukromí, o životě šlechtického rodu a prohlédnou si i spoustu zajímavých exponátů.

Slunce může za stále víc nádorů očí

Používáte při slunění ochranné krémy i na oční víčka? Nosíte sluneční brýle? Pokud kroutíte hlavou, můžete se snadno stát jedním z rostoucího počtu pacientů, kteří se léčí s nádory oka a jeho okolí. Nezřídka se musejí přes veškerou snahu zdravotníků smířit s odstraněním víček či dokonce se ztrátou oka.

Slunce může za stále víc nádorů očí

České Budějovice - Používáte při slunění ochranné krémy i na oční víčka? Nosíte sluneční brýle? Pokud kroutíte hlavou, můžete se snadno stát jedním z rostoucího počtu pacientů, kteří se léčí s nádory oka a jeho okolí. Nezřídka se musejí přes veškerou snahu zdravotníků smířit s odstraněním víček či dokonce se ztrátou oka.

Nemocné ledviny mívá každý desátý člověk starší padesáti let

Vůbec nemusíte tušit, že je s vašimi ledvinami něco v nepořádku, Přitom není vyloučeno, že i vy se neobejdete bez takzvané umělé ledviny nebo transplantace. Jak takové zdravotní problémy vznikají, co obnáší léčba, i co dělat, aby se člověk vyhnul zbytečným komplikacím, vysvětluje primářka interního oddělení českobudějovické nemocnice Marie Pešková.

Zásah na srdci potřebují každý rok tisíce pacientů

Kdo z Jihočechů ještě před dvaceti lety potřeboval operaci srdce, musel doufat, že na návrh budějovických lékařů kývnou kardiochirurgové v některé z pražských klinik. Dnes mohou přímo v Komplexním kardiovaskulárním centru českobudějovické nemocnice podstoupit kromě transplantace srdce jakýkoli ze zákroků, které umožňuje moderní medicína. Jejich výčet ale jeho ředitel MUDr. Ladislav Pešl nepovažuje za to nejzásadnější měřítko kvality poskytované péče. „Pro nás je důležité, co o nás říkají naši pacienti. Největším úspěchem, kterým se českobudějovické kardiocentrum může pochlubit, je poctivá a dobře odvedená práce," zdůrazňuje.

Slunce může mít na svědomí celou řadu kožních nemocí

Také se rádi necháte za slunečných letních dnů zlákat k vodě? Máte pocit, že relaxací na pláži nebo aktivitami v přírodě jedině prospějete vlastnímu zdraví? Dost možná si ale zároveň škodíte a riskujete nepříjemné problémy. O rizicích, která přinášejí letní radovánky, jsme hovořili s primářem kožního oddělení budějovické nemocnice Jiřím Horažďovským.

Čápi se vracejí na hnízda, přílet mohou monitorovat dobrovolníci

Praha – Čápi bílí se v těchto dnech hromadně vracejí ze zimovišť na svá hnízda. První letošní čáp byl hlášen 27. února z Dubného u Českých Budějovic, další od té doby zaplnili už 121 hnízd. Přílet ptáků mohou opět monitorovat dobrovolníci, přihlásit se může každý na webu. ČTK to sdělila Česká společnost ornitologická.

V Českých Budějovicích léči ledviny světovou novinkou

Velmi účinné, oproti dosavadní praxi podstatně kratší a šetrnější endoskopické zákroky podstupují nově pacienti českobudějovické nemocnice, které trápí močové kameny. Zdejší lékaři mají jako vůbec první na světě k dispozici techniku nové generace.

Kardiologové českobudějovické nemocnice jsou zase 
o krok dopředu

Kardiologové českobudějovické nemocnice posunuli své hranice zase o kousek dál. Už v roce 2010 zavedli do praxe metodu, s jejíž pomocí dnes již rutinně léčí pacienty, jejichž organismus by za normálních okolností operaci nezvládl.

Případ exprimátora Budějovic soud nerozhodl, jednání pokračuje v dubnu

České Budějovice - U krajského soudu v úterý pokračovalo hlavní líčení s bývalým budějovickým primátorem. Státní zastupitelství viní politika ze zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby. V případě odsouzení mu hrozí pět až 12 let vězení či propadnutí majetku.

Za výpady vůči islámu děkan vědce nevyhodí

České Budějovice – Vlny emocí zvedá nevybíravou kritikou islámu na internetu českobudějovický přírodovědec Martin Konvička. Vedení Jihočeské univerzity dokonce řeší otázku, zda by neměl opustit řady vysokoškolských učitelů.

Češi se stále bojí mluvit s nemocnými, říká žena, která překonala rakovinu

Před dvěma lety si paní Petra vyslechla děsivou diagnózu. Zhoubný nádor prsu. Nejen, že se dokázala uzdravit, ale dnes se snaží pomáhat ženám s podobným osudem. S manželem stála 
u zrodu myšlenky uspořádat náročný cyklistický závod Bohemian Gran Fondo.

Lidí nakažených klíšťovou encefalitidou je 
o půlku méně než loni

Zdravotní komplikace nebo alespoň pořádné obavy z nich zažilo i letos kvůli klíšťatům bezmála dvě stě Jihočechů. Patří k nim i František Pecha ze Zvíkova. Právě se léčí s lymskou borreliózou. Na to, že by mohl být nemocný, přišel vlastně úplně náhodou.

Objevte rybníky léta ukryté za železnou oponou

Úchvatné scenérie, nádhernou přírodu i cestu proti proudu času nabízí turistům naučná stezka podél novohradských příhraničních rybníků. Ty dlouhá léta zůstávaly skryté za ostnatými dráty hraničního pásma. Třebaže před šedesáti lety byly součástí otevřené zemědělské krajiny, dnes vytváří společně s blízkými lesy neopakovatelnou scenérii.

Na operační sál musí lidé i kvůli botám

Bolavé, později znetvořené nohy, které lze léčit pouze chirurgickou cestou, ale také svalová únava, bolesti pohybového ústrojí, a dokonce i hlavy a páteře. To vše mohou mít na svědomí nevhodné boty, zejména ty na podpatcích s úzkou špičkou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT