Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ILONA PERGROVÁ

Ilona Pergrová / Znojemský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Lidé se zapomněli hýbat. Škoda, mrzí náčelnici znojemského Sokola Macounovou

Znojmo – Kouzlu aktivního pohybu a společného cvičení propadla Věra Macounová před víc než půl stoletím. Nejdřív cvičila jako dorostenka v Pardubicích, později se přivdala do Znojma a začala v sokolovně pomáhat jako cvičitelka tehdejšího ČSTV. Nyní je náčelnicí Sokola Znojmo a připravuje již několikátou generaci cvičenců na všesokolský slet.

Divocí koně dorazí do Podyjí až v březnu. Důvod? Obtíže se sháněním zvířat

Plánovaný příjezd exmoorských pony do Podyjí museli odborníci odložit. Původně plánovaný termín začátku roku se o několik měsíců posouvá.

Marmelády ze Znojma mají další cenu. Za špendlíky a broskve s čokoládou

Další ocenění za své marmelády dostali manželé Boudovi ze Znojma. „Označení Česká chuťovka dostaly Znojemské špendlíky, Dětskou chuťovku mají Znojemské broskve v čokoládě extra džem,“ sdělila Zuzana Boudová.

Starou nemocnici ve Znojmě se podařilo prodat. Po pěti letech, za 39 milionů

Krajští zastupitelé schválili ve čtvrtek prodej znojemské staré nemocnice za devětatřicet milionů korun. Původně kraj požadoval dvaasedmdesát milionů korun. Kupcem je společnost Nailis77.

Norská kauza: zemřel děda bratrů Michalákových. Své vnuky už nespatřil

Po krátké těžké nemoci zemřel v sobotu Jiří Pavelka, dědeček dětí Michalákových. Své vnuky už nespatřil. „Celé své poslední roky bojoval všemi prostředky za to, aby se mohl opět setkat se svými vnuky. Ty norský Barnevernet v Nedre Eiker před několika lety rozdělil do dvou pěstounských rodin a od té doby zamezoval jakémukoliv jejich kontaktu s vlastní rodinou. Na sklonku svého života prosil alespoň o možnost vidět děti prostřednictvím Skypu," napsali zástupci petičního výboru na podporu rodiny a jejích přátel na Facebooku v oznámení. 

Jako při Grand Prix. Bílý prapor dává jasný pokyn a mopedy se řítí vpřed

/REPORTÁŽ/ Hloučky lidí v barevných tričkách posedávají u stolů před dobšickou hospodou. Snaží se překřičet hlasitou hudbu, která se line z reproduktorů. Vždy, když se ozve charakteristický zvuk blížícího se mopedu, ožijí a sledují, kdo z jejich známých se blíží. „Slávo, vítám tě v Dobšicích zase po roce,“ poplácávají se přátelé po ramenou. Nadšenci z týmu Moped Dobšice pořádají již podeváté setkání mopedů.

Jako ve Středomoří. Na jihu Moravy zrají šťavnaté fíky

/FOTOGALERIE/ Patnáct kilogramů fíků sklidil ze svých tří velkých keřů v Konicích u Znojma znojemský botanik Radomír Němec. „Letos jsou opravdu sladké, nahrálo jim totiž počasí. Ve správnou dobu zapršelo a v ideálním čase přišla horka,“ liboval si Němec.

Silnice smrti ze Znojma do Pohořelic se dočká oprav. Za tři miliardy

/INFOGRAFIKA/ Po dlouhých letech příprav dostává jasné obrysy modernizace státní silnice ze Znojma směrem na Pohořelice. „Silnice smrti“ se má stát bezpečnější. Jednou z největších změn pro řidiče bude mimoúrovňová křižovatka u Miroslavi.

Porušování zákazu sexuálních služeb? Prostitutky odrazuje bezpečnostní agentura

Spoře oděné dívky i zralé ženy lemují silnici vedoucí ze Znojma k rakouským hranicím dlouhé roky. Některé postávají přímo u čerpací stanice ve Chvalovicích a ojediněle procházejí i samotnou vesnicí. Nejbohatší obec regionu, které plní obecní pokladnu příjmy z heren, se z problémem rozhodla vypořádat po svém.

Závody plachetnic? Převrhnutá loď a patnáct zachráněných dětí

Nepříjemný zážitek mají za sebou děti, které se účastnily republikového mistrovství v jachtingu na Nových Mlýnech.

Chystaná novela podle aktivistů ohrozí ochranu přírody v národním parku Podyjí

Znojemsko - Pokud projde novela zákona o národních parcích, začnou turisté potkávat v Podyjí těžké harvestory s dřevorubci nebo lovce s kulovnicemi. Hrozí také, že část jedinečné přírody uchované díky železné oponě pohltí obce. Tvrdí to ochránci přírody z hnutí Duha.

Nálet hejna zbavil Dyji ryb. Kormoráni páchají milionové škody

Jižní Morava - Kvůli zamrzlým nádržím kormoráni vybíjí ryby v řekách. Podle rybářů tito ptáci ročně působí škody za miliony korun.

Pro imigranty nevaříme, napsal. Majitel restaurace v Hrušovanech dostal pokutu

Hrušovany nad Jevišovkou – Pokutu pětadvacet tisíc korun za diskriminaci dostal v těchto dnech majitel restaurace v Hrušovanech nad Jevišovkou Tomáš Ševčík. Důvodem bylo jeho prohlášení na sociálních sítích, které před rokem zveřejnil. Tehdy se nechal slyšet, že pro imigranty nevaří.

Bez obav. Kód na mase hlídá jeho původ

Miroslav – Předtím, než se dostane křupavý nedělní řízek na svátečně prostřený stůl, zjistí hospodyně velmi snadno a pohodlně, v jakých podmínkách prase žilo a z jaké farmy pochází.

AKTUALIZOVÁNO

Moravský Krumlov získal zámek. Boj o návrat Epopeje začíná

Moravský Krumlov – Středeční dražba přiklepla renesanční zámek v centru Moravského Krumlova na Znojemsku městu za čtrnáct milionů korun. Nyní čeká radnici shánění dotací na další opravy a jednání ohledně návratu Epopeje.

AKTUALIZOVÁNO

V Šatově zasáhl dům kulový blesk. Zůstala po něm díra ve stropě a škoda 50 tisíc

Šatov – Oproti jiným regionům zasáhly sobotní bouřky Znojemsko jen velmi sporadicky. Velké vrásky na čele měli ale majitelé rodinného domu v Šatově.

Helloween v létě? Moravský Krumlov zažije velký metalový nářez

Moravský Krumlov – V osmdesátých letech byli patrně nejoblíbenější kapelou v Evropě a pro mnohé se stali legendou. Hamburská formace Helloween sice má svá nejlepší léta za sebou, stále však oslovuje davy fanoušků. Proto plánuje letos turné po velkých městech světa, 20. srpna ale proslaví i malé městečko na Znojemsku. Konkrétně Moravský Krumlov, kam se kapelu rozhodli povolat organizátoři velkých koncertů v regionu. Zámecký park tak v druhé polovině letních prázdnin zaplní tisíce lidí.

OBRAZEM: Jeho obrazy visí ve světových galeriích. Cubeca teď vystavuje ve Znojmě

Znojmo – Ještě do třiadvacátého března hostí galerie v Domě porozumění na Slepičím trhu ve Znojmě výstavu obrazů Karla Kostky, který tvoří pod uměleckým jménem Cubeca. Pedagog, spisovatel a malíř je ředitelem soukromé školy. Jeho obrazy mají své místo v různých světových galeriích a znojemská výstava je pro milovníky umění po dlouhé odmlce jedinečná šance vidět Cubecovy obrazy v České republice.

Kontroverzní protest proti potratům skončil tasenou pistolí

Moravský Krumlov – Nepříjemnou dohru v podobě trestního oznámení má úterní demonstrace proti potratům, kterou v Moravském Krumlově na Znojemsku uspořádal spolek Stop genocidě. Akce se od začátku nesla v napjatém duchu, kdy proti sobě slovně útočili místní lidé a organizátoři demonstrace. A vyvrcholila potyčkou, při níž jeden z organizátorů vytáhl plynovou pistoli, načež musela zasáhnout hlídka městské policie.

Nová expozice představí lučištníka z doby kamenné. Příprava zabrala čtyři roky

Znojmo – Pracovníci muzea již mají před sebou jen poslední úpravy v nové expozici archeologie s názvem Pravěcí zemědělci. Lidé se s moderním způsobem prezentace vystavených předmětů mohou seznámit poprvé příští středu.

Miroslavským zámkem obchází strašidlo, tvrdí průvodkyně

Po dlouhých letech chátrání se opravený zámek v srdci městečka pyšní prvním půlrokem plným zájmu turistů. Ten pokračuje i přes zimu.

Podyjí oslaví 25 let. Chystá přednášky i exkurze

Oslavit čtvrtstoletí fungování Národního parku Podyjí se v roce 2016 rozhodli jeho správci řadou přednášek či exkurzí. „Chceme připomenout nejen, že náš národní park má úctyhodné narozeniny, ale především, že ochrana jeho přírodních a kulturních hodnot má svůj význam," sdělil mluvčí národního parku David Grossmann.

OBRAZEM: Střihavkův akustický koncert zaplnil divadlo

Znojmo – Zpěvák Kamil Střihavka zazpíval ve čtvrtek zcela zaplněnému divadlu ve Znojmě. Umělec nabídl divákům poloakustický hudební projekt. „V komorním koncertu se Kamil Střihavka představil jako vyzrálý umělec v polohách, ve kterých je publiku neznámý. V programu zazněly upravené hity, ale i písně nikdy živě nepředstavené. Nechyběly ani vánoční melodie," sdělila produkční Znojemské Besedy Jana Alexová.

Advent na hradě? Vánočka, punč i koncerty

Svou první sezonu, a hned celoroční, zažívá zámek v Miroslavi. Na návštěvníky čekají adventní sobotní prohlídky, nová výstava lega a příchozí děti vystraší zámecké peklo. Na Bítově zavoní grilované klobásky či vánočka, správci vranovského zámku předvedou slavnostní vánoční tabuli a chystají vánoční koncert. „Každou adventní sobotu zakončí poslední prohlídku, která začíná ve tři hodiny odpoledne, koncert žáků základní umělecké školy," pozval správce zámku v Miroslavi Ivo Drahokoupil.

OBRAZEM: Havelka s Melody Makers přenesli posluchače do swingových třicátých let

Znojmo – Zcela zaplněné znojemské městské divadlo sledovalo koncert zpěváka, tanečníka a herce Ondřeje Havelky, kterého doprovodili jeho Melody Makers. Koncertní program nesl název Když zaválí Hot Jazz nebo swing.

Ptačí vrch: komplex bydlení pro důchodce ve Vranově se má stavět příští rok

Projekt soukromého investora na zbudování bydlení pro starší lidi na Ptačím vrchu ve Vranově nad Dyjí by mohl již příští rok dostat jasnější obrysy. Má se začít stavět.

Epidemie ve znojemské nemocnici: nakažených je víc, zdroj stále neznají

Znojmo - Zaměstnanců znojemské nemocnice, kteří onemocněli střevními potížemi, je nakonec o dvě desítky víc. Zdroj epidemie zatím hygienici neznají.

Lokomotiva Bardotka zamíří do Šatova. S pasovou kontrolou

Syčící pára, uhlí a historická parní lokomotiva čekají již tuto sobotu na všechny milovníky železnic. Do dob totality vrátí cestující také pasová kontrola a příslušníci Pohraniční stráže procházející vlakem.

Společná propagace přiláká turisty na opravené zámky i do okolních vesnic

Prohlédnout si výstavy na nově opraveném zámku a po pár kilometrech v sedle bicyklu se vrátit do časů našich prababiček v petrovické doškovici, případně pokračovat dál do Bohutic či Vedrovic. Takovou představu má již pro příští turistickou sezonu starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina, který ke společné vizi o propagaci regionu dokázal strhnout i ostatní představitele radnic a obcí. Větší pozornosti a informovanosti mají pomoci připravované materiály, propojené webové stránky či zcela nová webová aplikace. „Lidé, kteří k nám najdou cestu, by měli zamířit do celého regionu. Za pozornost jistě stojí zámek v Miroslavi, došková chalupa v Petrovicích, muzeum a větrné kolo ve Vedrovicích nebo unikátní křížová cesta v Bohuticích," vyjmenoval starosta Krumlova Tomáš Třetina.

Znojmo ožije divadlem. Od středy nabídne desítku představení

Znojmo – Slavný příběh veronských milenců, kabaret o zušlechtění života na zemi nebo nadčasovou grotesku o absurdním setkání slavné gymnastky a prezidenta. Taková představení uvidí návštěvníci letošního divadelního festivalu Znojmo žije divadlem!, který startuje již ve středu a potrvá do neděle.

Děti na Hájence ochladila „zasněžená" louka

Olbramkostel /REPORTÁŽ/ – Natěšené štěbetání, výskání i chichotání se ozývá z louky nedaleko táborové základny Hájenka. Více než dvě desítky dětí nedočkavě hypnotizují hasiče, kteří z důmyslného zařízení chrlí na trávník záplavu bílé pěny. Během pár minut se táborníci dočkali. „Tři, dva, jedna, teď," volají muži v uniformě i všichni přihlížející vedoucí.

Stovka městských bytů v balíku na prodej? Nabídku kritizuje opozice i odborníci

Zamýšlený prodej stovky městských bytů a víc než dvaceti nebytových prostor v jednom „balíku" za čtyřicet milionů korun kritizují odborníci i opozice.

Krumlov baví kreslené vtipy. Lidé je mohou vidět do jednadvacátého srpna

Moravský Krumlov /FOTOGALERIE/ – Výstavu kreslených vtipů s názvem S humorem jde všechno líp mohou navštívit všichni, kdo zavítají do krumlovské galerie v Knížecím domě. Své kresby zde vystavují členové Klubu kreslířů a humoristé, a to Míra Šticha, Tom Pekárek, Aneer, Jirka Pirkl, Pepa Bílek, Mirek Vostrý, Karel Urban a Bořivoj Švéda. Na sto dvacet vtipů je k vidění do jednadvacátého srpna.

Bohutickou soutěž jedlíků ovládl místní šampion Rudolf Rozbořil

Bohutice /REPORTÁŽ/ – Vůně meruňkovice se mísí s příjemně nasládlým odérem smažených vdolků. Zlatavých krasavců, kterým dělá společnost meruňková marmeláda, je vyskládáno na stolech rovných čtrnáct set. Za záplavou talířů čeká na svou chvíli hned patnáct jedlíků. V Bohuticích startuje tradiční Meruňkový karneval a přihlížející nedočkavě čekají, jak letošní klání dopadne. „Sešli jsme se zde už po dvanácté, abychom vzdali hold meruňkám. Kdo je tady poprvé, ať se přihlásí," hlaholí do mikrofonu neúnavný moderátor a místostarosta v jedné osobě Martin Žák.

OBRAZEM: Daniel na závěr Hudebního festivalu Znojmo vyvázl z jámy lvové

Znojmo – Letošní Hudební festival Znojmo si na závěr připravil scénické provedení oratoria s názvem Danil v hámě lvové. Autorem duchovní kantáty je George Phillip Telemann. Pro letošní ročník festivalu dílo nastudoval Czech Ensamble Baroque.

Pálenice na Znojemsku se rozjíždí. Sezona má být průměrná

Znojemsko – První třešňovice již zavoněla pálenicemi, nyní zahrádkáři a drobní pěstitelé nakládají do sudů přezrálé meruňky. Některým již vykvasily, jinde čekají, až sklidí veškeré ovoce ze stromů. Odborníci potvrzují, že úroda meruněk je rozdílná oblast od oblasti. Provozovatelé pálenic proto očekávají spíše průměrnou sezonu. „U třešní byla výborná sezona, pokud jde o meruňky, úroda šla v pásmech. Nebude zřejmě nejlepší rok, ale měl by být slušný," doufal Milan Bonk z trstěnické pálenice.

Podnikatel Bohumír Rada podal trestní oznámení

Velký Karlov – Znojemští kriminalisté šetří okolnosti a důvody vedoucí ke zničení úrody na 270 hektarech polí, na kterých hospodařil Bohumír Rada. Před časem je podle Rady postříkali herbicidem lidé z Agro Jevišovice. Firmu vybudoval právě Rada a před čtyřmi lety ji převzal Agrofert Andreje Babiše. Konkurenční boj a spory pak zřejmě vyústily ke spálení vzrostlé pšenice a kukuřice. Podnikatel odhadl škodu na čtyři miliony korun a rozhodl se bránit. „Nyní jsme učinili několik právních kroků. Panu Babišovi, Agrofertu i jeho dceřiným firmám jsem poslal řadu dopisů. Nereagují a zjevně se nechtějí dohodnout. Proto jsem se rozhodl podat trestní oznámení," naznačil Bohumír Rada.

Do škol v létě zamíří malíři i topenáři. Děti si pak užijí opravené učebny

Znojemsko - Novotou vonící třídy přivítají po prázdninách školáky na mnoha místech regionu. Kotelnu za pět milionů získá škola ve znojemské Pražské ulici, další školy opraví učebny, vymění okna, podlahy či osvětlení. Jinde se na větší rekonstrukci teprve chystají.

Znojemská radnice hodlá stěhovat archiv. Vlhko nevadí

Znojmo - Mapy na zdi, vzduch prosycený vlhkostí a vlezlá zima stoupající ze sklepa. Takové prostředí opustili před půl rokem zaměstnanci banky ve znojemské Obrokové ulici. Radnici nezbylo, než najít nového nájemce. Podnikatelé se ale do prostor na pěší zóně v centru města příliš nehrnuli. Také proto zde hodlá město zřídit svůj centrální archiv. Konečné slovo by ale měli mít technici.

Komnatám na znojemském hradě vévodí šaty. Svatební

Znojmo – Krátké nebo dlouhé? Sněhobílé či v barvě smetanové? Taková dilema řeší před svým svatebním dnem většina žen či dívek. Nová výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě nazvaná Svatby aneb jak šel čas možná mnohým s rozhodováním pomůže. A pokud ne, ty „své" svatební šaty v prostorách znojemského hradu najde spousta žen, které se vdávaly třeba i před půl stoletím.

Příměstské tábory na Znojemsku hlásí poslední volná místa

Znojemsko – Zabavit děti o letních prázdninách, umožnit jim kontakt s vrstevníky a umožnit jim pokračovat v zálibách, které je baví. Zároveň je mít každý večer doma a vyslechnout si, co zajímavého malí dobrodruzi prožili. Takové úvahy zřejmě vedou rodiče k využití nabídek příměstských táborů. Řada dospělých totiž nechce nechat doma své potomky bez dozoru a pokrýt dovolenou celé léto bývá často složité. Rodiče vyjde takový tábor na několik stokorun až tisícovek, v závislosti na tom, jaký program pořadatelé nabízí. Organizátoři se každý rok setkávají s velkým zájmem a místa bývají často obsazená dlouho dopředu. Kdo dosud příměstský tábor nevybral, má nyní nejvyšší čas.

Na vesnicích uhynuli psi. Kvůli otravě. Lidé by je neměli pouštět z vodítka

Znojemsko – Důkladně si hlídat svého psa na procházkách by měli všichni pejskaři. Nyní k tomu mají o důvod víc. V Citonicích uhynuli hned čtyři psi a veterinář mluví o otravě. A na webu Lesonic zase visí varování, že se v okolí vesnice objevily otrávené návnady. Kdo je tam klade a proč cílí právě na psy, bude šetřit policie.

Současné i historické svatební šaty zaplnily komnaty znojemského hradu

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Módní přehlídka zahájila novou výstavu na znojemském hradě, která nese název Svatby aneb jak šel čas. Lidé si tak mohou zavzpomínat na vlastní svatbu nebo najít inspiraci pro svůj budoucí vysnění den „D". Kromě současných i historických šatů najdou návštěvníci v prostorách hradu i doplňky a slavnostně prostřené tabule.

Pivní slavnosti ve Znojmě: hudba, pivní speciály i hlasování o "znojemské" pivo

Znojmo - Příznivci pěnivého moku se mohou opět těšit na pivní slavnosti. Konat se budou v sobotu 13. června, nově v režii Znojemské Besedy. „Pivní slavnosti do Znojma patří, mají zde tradici. Rádi bychom jim znovu vtiskli své pevné místo v kalendáři kulturních akcí," řekl šéf Besedy František Koudela.

Hrušovanští čekají na vedikt hygieny. Vodu berou stále z cisteren

Hrušovany nad Jevišovkou - Čtyři cisterny s vodou v Hrušovanech nad Jevišovkou stále zůstávají v ulicích. Domácnosti napojené na městský vodovod jsou již několik dnů odkázané právě na vodu z cisteren nebo na balenou vodu. Radnice neuvažuje o poměrném snížení vodného. Hygienici by mohli mít jasno v polovině týdne, kdy rozbory prokážou, zda je již voda bez nežádoucích látek.

Lidé kritizují nepořádek u vranovské přehrady. Povodí se brání

Bítov – Břehy na Bítově-Horce jsou plné odpadků, tráva není posečená a neutěšený stav odrazuje návštěvníky. Povodí Moravy se o břehy vranovské přehrady nestará. Tak lze stručně shrnout otevřený dopis, který zaslal bítovský podnikatel Roman Tesař řediteli Povodí Moravy. „Břehy jsou zaneseny odpadky, zejména PET lahvemi a dalším odpadem. Trávu seče na vlastní náklady na začátku sezóny obecní úřad. Povodí tak neučinilo již několik desítek let," zlobil se Tesař.

Muzeum vypraví historický autobus. Pojede po stopách Diviše

Znojmo – Připomenout si život kněze, lékaře, hudebníka, učitele a vynálezce bleskosvodu Prokopa Diviše a ochutnat v Křížovém sklepě v Příměticích neobvyklé víno, které brní na jazyku stejně jako elektřina, mohou všichni, kdo se zúčastní pátečního putování za Prokopem Divišem.

Budova ve znojemském Dolním parku zůstane škole. Čeká na opravy

Znojmo – Srovnání se zemí, nesouhlas rodičů i zdrženlivý postoj školy, výměna vedení radnice a změna plánů, zpracování mnoha návrhů na rekonstrukci. Takovými peripetiemi prošli rodiče i zástupci školy na znojemském náměstí Republiky. Boj o zachování budovy v Dolním parku skončil. Město prostory ponechá škole, nyní jsou ve hře otázky, jak a kdy bude možné a účelné je opravit.

Vznikající minipivovary na Znojemsku finišují. Znojmo ochutná pivo v půli června

Znojemsko – Nejen Znojmo, ale i Bítov jsou o krok blíž k ochutnání piva z tamního minipivovaru. Ve znojemském pivovaru i bítovské hasičské zbrojnici finišují stavební práce. Znojemští sládci již uvařili ve vypůjčených prostorách dvě jedenáctky a pivaři je ochutnají v polovině června. Na osazení technologiemi zatím čekají oba pivovary.

Lidé se dozvědí zajímavosti o zřícenině Cornštejně a okolí. Přijde i Bílá paní

Celodenní program plný exkurzí, vycházek, zábavy i poučení čeká v sobotu na všechny, kteří vyrazí na zříceninu hradu Cornštejn. Milovníkům historie, přírody i tajemných příběhů nabídnou pracovníci Jihomoravského muzea detailnější seznámení s hradem, který shlíží ze skalnatého ostrohu nad vranovskou přehradou.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT