Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ILONA PERGROVÁ

Ilona Pergrová / Znojemský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Lidé se zapomněli hýbat. Škoda, mrzí náčelnici znojemského Sokola Macounovou

Znojmo – Kouzlu aktivního pohybu a společného cvičení propadla Věra Macounová před víc než půl stoletím. Nejdřív cvičila jako dorostenka v Pardubicích, později se přivdala do Znojma a začala v sokolovně pomáhat jako cvičitelka tehdejšího ČSTV. Nyní je náčelnicí Sokola Znojmo a připravuje již několikátou generaci cvičenců na všesokolský slet.

Divocí koně dorazí do Podyjí až v březnu. Důvod? Obtíže se sháněním zvířat

Plánovaný příjezd exmoorských pony do Podyjí museli odborníci odložit. Původně plánovaný termín začátku roku se o několik měsíců posouvá.

Marmelády ze Znojma mají další cenu. Za špendlíky a broskve s čokoládou

Další ocenění za své marmelády dostali manželé Boudovi ze Znojma. „Označení Česká chuťovka dostaly Znojemské špendlíky, Dětskou chuťovku mají Znojemské broskve v čokoládě extra džem,“ sdělila Zuzana Boudová.

Starou nemocnici ve Znojmě se podařilo prodat. Po pěti letech, za 39 milionů

Krajští zastupitelé schválili ve čtvrtek prodej znojemské staré nemocnice za devětatřicet milionů korun. Původně kraj požadoval dvaasedmdesát milionů korun. Kupcem je společnost Nailis77.

Norská kauza: zemřel děda bratrů Michalákových. Své vnuky už nespatřil

Po krátké těžké nemoci zemřel v sobotu Jiří Pavelka, dědeček dětí Michalákových. Své vnuky už nespatřil. „Celé své poslední roky bojoval všemi prostředky za to, aby se mohl opět setkat se svými vnuky. Ty norský Barnevernet v Nedre Eiker před několika lety rozdělil do dvou pěstounských rodin a od té doby zamezoval jakémukoliv jejich kontaktu s vlastní rodinou. Na sklonku svého života prosil alespoň o možnost vidět děti prostřednictvím Skypu," napsali zástupci petičního výboru na podporu rodiny a jejích přátel na Facebooku v oznámení. 

Jako při Grand Prix. Bílý prapor dává jasný pokyn a mopedy se řítí vpřed

/REPORTÁŽ/ Hloučky lidí v barevných tričkách posedávají u stolů před dobšickou hospodou. Snaží se překřičet hlasitou hudbu, která se line z reproduktorů. Vždy, když se ozve charakteristický zvuk blížícího se mopedu, ožijí a sledují, kdo z jejich známých se blíží. „Slávo, vítám tě v Dobšicích zase po roce,“ poplácávají se přátelé po ramenou. Nadšenci z týmu Moped Dobšice pořádají již podeváté setkání mopedů.

Jako ve Středomoří. Na jihu Moravy zrají šťavnaté fíky

/FOTOGALERIE/ Patnáct kilogramů fíků sklidil ze svých tří velkých keřů v Konicích u Znojma znojemský botanik Radomír Němec. „Letos jsou opravdu sladké, nahrálo jim totiž počasí. Ve správnou dobu zapršelo a v ideálním čase přišla horka,“ liboval si Němec.

Silnice smrti ze Znojma do Pohořelic se dočká oprav. Za tři miliardy

/INFOGRAFIKA/ Po dlouhých letech příprav dostává jasné obrysy modernizace státní silnice ze Znojma směrem na Pohořelice. „Silnice smrti“ se má stát bezpečnější. Jednou z největších změn pro řidiče bude mimoúrovňová křižovatka u Miroslavi.

Porušování zákazu sexuálních služeb? Prostitutky odrazuje bezpečnostní agentura

Spoře oděné dívky i zralé ženy lemují silnici vedoucí ze Znojma k rakouským hranicím dlouhé roky. Některé postávají přímo u čerpací stanice ve Chvalovicích a ojediněle procházejí i samotnou vesnicí. Nejbohatší obec regionu, které plní obecní pokladnu příjmy z heren, se z problémem rozhodla vypořádat po svém.

Závody plachetnic? Převrhnutá loď a patnáct zachráněných dětí

Nepříjemný zážitek mají za sebou děti, které se účastnily republikového mistrovství v jachtingu na Nových Mlýnech.

Chystaná novela podle aktivistů ohrozí ochranu přírody v národním parku Podyjí

Znojemsko - Pokud projde novela zákona o národních parcích, začnou turisté potkávat v Podyjí těžké harvestory s dřevorubci nebo lovce s kulovnicemi. Hrozí také, že část jedinečné přírody uchované díky železné oponě pohltí obce. Tvrdí to ochránci přírody z hnutí Duha.

Nálet hejna zbavil Dyji ryb. Kormoráni páchají milionové škody

Jižní Morava - Kvůli zamrzlým nádržím kormoráni vybíjí ryby v řekách. Podle rybářů tito ptáci ročně působí škody za miliony korun.

Pro imigranty nevaříme, napsal. Majitel restaurace v Hrušovanech dostal pokutu

Hrušovany nad Jevišovkou – Pokutu pětadvacet tisíc korun za diskriminaci dostal v těchto dnech majitel restaurace v Hrušovanech nad Jevišovkou Tomáš Ševčík. Důvodem bylo jeho prohlášení na sociálních sítích, které před rokem zveřejnil. Tehdy se nechal slyšet, že pro imigranty nevaří.

Bez obav. Kód na mase hlídá jeho původ

Miroslav – Předtím, než se dostane křupavý nedělní řízek na svátečně prostřený stůl, zjistí hospodyně velmi snadno a pohodlně, v jakých podmínkách prase žilo a z jaké farmy pochází.

AKTUALIZOVÁNO

Moravský Krumlov získal zámek. Boj o návrat Epopeje začíná

Moravský Krumlov – Středeční dražba přiklepla renesanční zámek v centru Moravského Krumlova na Znojemsku městu za čtrnáct milionů korun. Nyní čeká radnici shánění dotací na další opravy a jednání ohledně návratu Epopeje.

AKTUALIZOVÁNO

V Šatově zasáhl dům kulový blesk. Zůstala po něm díra ve stropě a škoda 50 tisíc

Šatov – Oproti jiným regionům zasáhly sobotní bouřky Znojemsko jen velmi sporadicky. Velké vrásky na čele měli ale majitelé rodinného domu v Šatově.

Helloween v létě? Moravský Krumlov zažije velký metalový nářez

Moravský Krumlov – V osmdesátých letech byli patrně nejoblíbenější kapelou v Evropě a pro mnohé se stali legendou. Hamburská formace Helloween sice má svá nejlepší léta za sebou, stále však oslovuje davy fanoušků. Proto plánuje letos turné po velkých městech světa, 20. srpna ale proslaví i malé městečko na Znojemsku. Konkrétně Moravský Krumlov, kam se kapelu rozhodli povolat organizátoři velkých koncertů v regionu. Zámecký park tak v druhé polovině letních prázdnin zaplní tisíce lidí.

OBRAZEM: Jeho obrazy visí ve světových galeriích. Cubeca teď vystavuje ve Znojmě

Znojmo – Ještě do třiadvacátého března hostí galerie v Domě porozumění na Slepičím trhu ve Znojmě výstavu obrazů Karla Kostky, který tvoří pod uměleckým jménem Cubeca. Pedagog, spisovatel a malíř je ředitelem soukromé školy. Jeho obrazy mají své místo v různých světových galeriích a znojemská výstava je pro milovníky umění po dlouhé odmlce jedinečná šance vidět Cubecovy obrazy v České republice.

Kontroverzní protest proti potratům skončil tasenou pistolí

Moravský Krumlov – Nepříjemnou dohru v podobě trestního oznámení má úterní demonstrace proti potratům, kterou v Moravském Krumlově na Znojemsku uspořádal spolek Stop genocidě. Akce se od začátku nesla v napjatém duchu, kdy proti sobě slovně útočili místní lidé a organizátoři demonstrace. A vyvrcholila potyčkou, při níž jeden z organizátorů vytáhl plynovou pistoli, načež musela zasáhnout hlídka městské policie.

Nová expozice představí lučištníka z doby kamenné. Příprava zabrala čtyři roky

Znojmo – Pracovníci muzea již mají před sebou jen poslední úpravy v nové expozici archeologie s názvem Pravěcí zemědělci. Lidé se s moderním způsobem prezentace vystavených předmětů mohou seznámit poprvé příští středu.

Miroslavským zámkem obchází strašidlo, tvrdí průvodkyně

Po dlouhých letech chátrání se opravený zámek v srdci městečka pyšní prvním půlrokem plným zájmu turistů. Ten pokračuje i přes zimu.

Podyjí oslaví 25 let. Chystá přednášky i exkurze

Oslavit čtvrtstoletí fungování Národního parku Podyjí se v roce 2016 rozhodli jeho správci řadou přednášek či exkurzí. „Chceme připomenout nejen, že náš národní park má úctyhodné narozeniny, ale především, že ochrana jeho přírodních a kulturních hodnot má svůj význam," sdělil mluvčí národního parku David Grossmann.

OBRAZEM: Střihavkův akustický koncert zaplnil divadlo

Znojmo – Zpěvák Kamil Střihavka zazpíval ve čtvrtek zcela zaplněnému divadlu ve Znojmě. Umělec nabídl divákům poloakustický hudební projekt. „V komorním koncertu se Kamil Střihavka představil jako vyzrálý umělec v polohách, ve kterých je publiku neznámý. V programu zazněly upravené hity, ale i písně nikdy živě nepředstavené. Nechyběly ani vánoční melodie," sdělila produkční Znojemské Besedy Jana Alexová.

Advent na hradě? Vánočka, punč i koncerty

Svou první sezonu, a hned celoroční, zažívá zámek v Miroslavi. Na návštěvníky čekají adventní sobotní prohlídky, nová výstava lega a příchozí děti vystraší zámecké peklo. Na Bítově zavoní grilované klobásky či vánočka, správci vranovského zámku předvedou slavnostní vánoční tabuli a chystají vánoční koncert. „Každou adventní sobotu zakončí poslední prohlídku, která začíná ve tři hodiny odpoledne, koncert žáků základní umělecké školy," pozval správce zámku v Miroslavi Ivo Drahokoupil.

OBRAZEM: Havelka s Melody Makers přenesli posluchače do swingových třicátých let

Znojmo – Zcela zaplněné znojemské městské divadlo sledovalo koncert zpěváka, tanečníka a herce Ondřeje Havelky, kterého doprovodili jeho Melody Makers. Koncertní program nesl název Když zaválí Hot Jazz nebo swing.

Ptačí vrch: komplex bydlení pro důchodce ve Vranově se má stavět příští rok

Projekt soukromého investora na zbudování bydlení pro starší lidi na Ptačím vrchu ve Vranově nad Dyjí by mohl již příští rok dostat jasnější obrysy. Má se začít stavět.

Epidemie ve znojemské nemocnici: nakažených je víc, zdroj stále neznají

Znojmo - Zaměstnanců znojemské nemocnice, kteří onemocněli střevními potížemi, je nakonec o dvě desítky víc. Zdroj epidemie zatím hygienici neznají.

Lokomotiva Bardotka zamíří do Šatova. S pasovou kontrolou

Syčící pára, uhlí a historická parní lokomotiva čekají již tuto sobotu na všechny milovníky železnic. Do dob totality vrátí cestující také pasová kontrola a příslušníci Pohraniční stráže procházející vlakem.

Společná propagace přiláká turisty na opravené zámky i do okolních vesnic

Prohlédnout si výstavy na nově opraveném zámku a po pár kilometrech v sedle bicyklu se vrátit do časů našich prababiček v petrovické doškovici, případně pokračovat dál do Bohutic či Vedrovic. Takovou představu má již pro příští turistickou sezonu starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina, který ke společné vizi o propagaci regionu dokázal strhnout i ostatní představitele radnic a obcí. Větší pozornosti a informovanosti mají pomoci připravované materiály, propojené webové stránky či zcela nová webová aplikace. „Lidé, kteří k nám najdou cestu, by měli zamířit do celého regionu. Za pozornost jistě stojí zámek v Miroslavi, došková chalupa v Petrovicích, muzeum a větrné kolo ve Vedrovicích nebo unikátní křížová cesta v Bohuticích," vyjmenoval starosta Krumlova Tomáš Třetina.

Znojmo ožije divadlem. Od středy nabídne desítku představení

Znojmo – Slavný příběh veronských milenců, kabaret o zušlechtění života na zemi nebo nadčasovou grotesku o absurdním setkání slavné gymnastky a prezidenta. Taková představení uvidí návštěvníci letošního divadelního festivalu Znojmo žije divadlem!, který startuje již ve středu a potrvá do neděle.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT