Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ILONA PERGROVÁ

Ilona Pergrová / Znojemský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Koncert The Tap Tap vynesl téměř 26 tisíc. Pro Konipasku

Sobotní večer ve Znojmě patřil dalšímu ročníku akce s The Tap Tap, kteří koncertem podpořili Domácí hospic Konipaska.

Vyučující matematiky? Ohrožený druh. Školy je jen složitě shánějí

Na mnoha základních i středních školách na jihu Moravy chybí učitelé matematiky. Podle pozorovatelů jde o celostátní problém, který nemá řešení.

Chybí nám lékaři, upozorňují menší města. Nefunguje lákání na byt ani ordinaci

Zejména menší města a příhraniční regiony se potýkají s nedostatkem lékařů. Starostové poukazují na závažné chyby v systému.

Samoobslužné bistro občerství cyklisty. Provozovatelé věří v poctivost zákazníků

Vyrazit si na kole na výlet s jistotou, že na cestě potkám bistro otevřené zájemcům kdykoli, mají teď všichni cyklisté na Znojemsku. V Šatově vzniklo patrně jediné samoobslužné cyklobistro na jihu Moravy. Jeho provozovatelé věří v poctivost turistů. Ti za vypité limonády zaplatí do připravené kasičky, brzy také prostřednictvím platebního terminálu. 

Štěstí? Na stop se lze dobře připravit, říká Knebl

Roberta Knebla zná většina obyvatel Znojma jako vedoucího nízkoprahového klubu Coolna. Málokdo ale ví, že jeho vášní je dobrodružný způsob cestování. Již podruhé se účastní Mistrovství České republiky v autostopu. Společně s neteří Karin Vlkovou zdolá za týden okolo pěti tisíc kilometrů. Stop není podle něho jen způsob, jak se zadarmo dostat z místa na místo. „Stopař na cestách potká spoustu zajímavých lidí, zažije neuvěřitelné příběhy nebo se stane na chvíli součástí života řidiče, který si přál na chvíli společnost. Spousta známých mě nabádá k tomu, abych sepsal knihu,“ prozrazuje Knebl.

Vesnice jsou bez vody. Zalévání je problém

Víkendu a příjezdu chalupářů se obávají lidé ze Zblovic na Znojemsku. Vesnička nedaleko vranovské přehrady totiž přišla kvůli suchu o jeden zdroj pitné vody a ten další sotva stačí zásobit místní obyvatele. „Voda je na pití a nejnutnější hygienu. Lidé vědí, že zalévat musí dešťovou vodou. A to je potíž, když naprší vždy jen pár milimetrů,“ řekl starosta Zblovic Jan Máca.

Prohlédněte si naše základny, zvou lidi záchranáři ze Znojemska

Příští týden se mohou lidé seznámit s tím, jak vypadají základny záchranářů. „V úterý 15. května zpřístupníme zájemcům naše stanice. Na Znojemsku to bude znojemská, základna v Pražské ulici a dále stanice v Šumné a Hrušovanech nad Jevišovkou. Den 15. 5. jsme zvolili proto, že číslo naší tísňové linky je 155,“ sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Vyrobil parfém vonící jako víno. Tramín testoval sommelier Vajčner na přítelkyni

Znojmo - Martin Vajčner pochází ze známé vinařské rodiny na Znojemsku. Profesi sommeliera nyní doplnil a vyrobil parfém, který voní jako víno.

Na psy čekala masová pochoutka. Jenže s nastraženým hřebíkem uvnitř

Masovou návnadu s hřebíkem našli pejskaři ve čtvrtek v Moravském Krumlově.

Nástroje jsou u nás slyšet v každé hodině, svěřuje se oceněná učitelka Přibylová

Kouzlu hudby propadla jako malé dítě. Obývacímu pokoji totiž vévodil cimbál a její domov byl plný lidové hudby. Lásku k muzice zdědila po rodičích, učitelské povolání si zvolila jako první v rodině. Dvacet let učí děti na prvním stupni základní školy a všechny její hodiny jsou plné hudby.

Stejné datum svatby se prodraží. Ve Znojmě si páry řeknou "ano" za deset tisíc

Jižní Morava – Svatbu na jaře upřednostňuje řada snoubenců. Patří mezi ně i Radka Veselá ze Znojma. „S plány pomalu začínáme, ale s přítelem se hodlám vzít příští rok. Od známých dobře víme, jak nákladná svatba může být,“ říká žena.

Psi při venčení využijí pisoáry. Nově v Dobšicích

/FOTOGALERIE/ Ochránit sloupy veřejného osvětlení a rohy budov před agresivní močí psů, kteří u nich vykonávají svou potřebu. Takový záměr mají v Dobšicích na Znojemsku. K jeho naplnění mají pomoci psí pisoáry. „Na nápad nás navedla milovnice psů, která má k Dobšicím vztah. Nejdříve jsem tomu nevěřil, ale když jsme zjistil, jak vše funguje, rozhodl jsem se věc vyzkoušet,“ prozradil starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Festival Jeden svět ukáže propagandu, problémy imigrantů i Tibet

Čtyři večery, osm projekcí a zajímaví hosté v doprovodných debatách. Takový bude letošní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Ve znojemském kině Svět začíná v úterý 20. března. 

Vinaři z jižní Moravy bodovali v moldavském Kišiněvě

Jižní Morava – Čtyři zlaté medaile si z mezinárodní vinařské soutěže Black Sea Region Wines&Spirits Contest’ 2018 v moldavském Kišiněvě přivezl Vinselekt Michlovský. „Porotci ocenili Cuvée Ryzlink vlašský 2015 pozdní sběr, Ryzlink vlašský 2009, výběr z hroznů, Aurelius 2011, výběr z bobulí a Aurelius 2012, výběr z cibéb,“ sdělil vinařský expert Luboš Bárta.

AKTUALIZOVÁNO

Muže srazil nákladní vlak, na místě zemřel. Strojvůdce skončil v péči psychologa

Tragická událost se stala v sobotu před šestou hodinou v Podivíně. „Nákladní vlak srazil osobu přímo ve stanici Podivín. Provoz zde byl omezený na další čtyři hodiny," sdělil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař.

Lidé se zapomněli hýbat. Škoda, mrzí náčelnici znojemského Sokola Macounovou

Znojmo – Kouzlu aktivního pohybu a společného cvičení propadla Věra Macounová před víc než půl stoletím. Nejdřív cvičila jako dorostenka v Pardubicích, později se přivdala do Znojma a začala v sokolovně pomáhat jako cvičitelka tehdejšího ČSTV. Nyní je náčelnicí Sokola Znojmo a připravuje již několikátou generaci cvičenců na všesokolský slet.

Tři osobní auta se srazila u Lužice. Dopravu museli řídit hasiči

S dopravními komplikacemi museli počítat všichni řidiči, kteří projížděli v sobotu kolem půl deváté večer po silnici první třídy nedaleko Lužice. Kvůli srážce tří osobních aut zde řídili po nezbytně nutnou dobu dopravu hasiči.

Vinaři z Moravy mají zlato z Paříže. Znovín získal poprvé dvě

Osmatřicet medailí přivezli vinaři z jedné z nejprestižnějších světových soutěží Vinalies Internationales z Paříže. Získali šestnáct zlatých medailí, což je o šest více než loni. „Zlaté medaile z kolébky světového vinařství budou mít vždy výjimečný zvuk. A když se těch zlatých medailí sejde hned šestnáct pro patnáct různých vinařství, vypovídá to hodně o kvalitě moravských vín,“ uvedl Pavel Krška z Národního vinařského centra.

Vinum Juvenale: Královnou vín pro rok 2017 je Jana Nápravová

V jubilejním dvacátém ročníku soutěže mezinárodních vín vyrobených v loňském roce Vinum Juvenale 2017 chutnala porotcům nejvíce vína z Břeclavska. „Šampionem se stal Irsai Oliver, pozdní sběr z Vinařství Baláž Dolní Dunajovice,“ informoval za pořadatele soutěže Miroslav Karbula.

Pes se propadl do rybníka. Hasiči ho z ledové vody vytáhli a dokonce i oživili

Mackovice - Šok a velmi nepříjemnou zkušenost mají za sebou pes a jeho majitelka. Pes se totiž ve středu odpoledne při venčení propadl do studené vody rybníka v Mackovicích.

Pejskaře ve Znojmě straší travič. Jedním případem se zabývá i policie

Křeče, třes a zvracení může postihnout psy, které při venčení spořádají otrávenou návnadu. Jsou rozházené na různých místech Znojma nebo v nedalekých Dobšicích. „Máme zprávy o tom, že otrávit se mohlo jen v Dobšicích šest psů za jeden měsíc. Týká se to zejména části u bytovek a paneláků,“ řekla Patricie Vítová, která v regionu provozuje Kočičí azyl Znojemsko.

Rozešla se s přítelem, už rok ji pronásleduje. Denně posílá 15 milostných zpráv

Znojemsko - Návštěvy, telefonáty, SMS zprávy a dárky, o které nikdo nestojí. Tak skončila čtyřměsíční známost třiadvacetileté ženy ze Znojemska se stejně starým přítelem z Brněnska. Rozchod patrně neunesl a bývalou přítelkyni pronásleduje již rok.

Dopadli pachatele dvaceti vloupání s milionovou škodou. Vykrádali obecní úřady

Jižní Morava – Pětici zlodějů, kteří vykrádali převážně obecní úřady, dopadli policisté. Zlodějům prokázali asi dvacet případů s milionovou škodou.

Zachraňovali slepice z hořící chatky. Příčina požáru? Majitel jim asi zatápěl

Hodonice - K požáru zahradní chatky vyjížděli ve středu po šesté hodině ranní profesionální hasiči ze Znojma i dobrovolní hasiči z Hodonic, Slupi a Suchohrdel u Znojma.

Nový cíl zlodějů? Úřady. Kvůli stokorunám ničí majetek za desítky tisíc

Otázku, jak ubránit obecní úřad před nájezdy zlodějů, řeší v posledních týdnech řada obcí v Jihomoravském kraji. Kvůli několik mincím a stokoruným bankovkám totiž neváhají zloději rozbít dveře za desítky tisíc korun. „Zloději šli po penězích, přišli jsme o necelou pětistovku, ale výměna dvou rozbitých vstupních dveří přišla na bezmála padesát tisíc korun. Celá věc mě mrzí, úřad jsme měli nedávno nově opravený,“ sdělil starosta Lesné na Znojemsku Ivo Prchal.

AKTUALIZUJEME

Dopravu na Znojemsku zkomplikoval sníh. Kamion zablokoval silnici u Vranova

Patrně kvůli ledovce a rannímu sněžení zablokoval kamion v úterý ráno silnici nedaleko Vranova nad Dyjí. „Po sedmé hodině ranní tam uvízl kamion a silnice byla zhruba hodinu neprůjezdná," informovala mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Vlastní bydlení? Obce na Jižní Moravě chystají parcely pro desítky domů

Šestadvacetiletý Jiří Holek z Vracova na Hodonínsku žije celý život v rodinném domě. Bydlení v paneláku je pro něj nemyslitelné. Proto si plánuje postavit ve svém rodném městě rodinný dům. „Ve Vracově mám předky, bydlet jinde by mne ani nenapadlo. Proto jsem uvítal, že město připravuje lokalitu, kde budou k dispozici parcely pro stavbu rodinných domů,“ uvedl Holek.

Divocí koně dorazí do Podyjí až v březnu. Důvod? Obtíže se sháněním zvířat

Plánovaný příjezd exmoorských pony do Podyjí museli odborníci odložit. Původně plánovaný termín začátku roku se o několik měsíců posouvá.

AKTUALIZOVÁNO

Auto sjelo za Javorníkem ze srázu do potoka. Vyprostit ho musel jeřáb

K havárii osobního auta, které skončilo v potoce, vyjížděli v neděli před šestou hodinou večerní hasiči, záchranáři i policisté. Auto sjelo ze srázu za Javorníkem směrem na Suchovské Mlýny.

OBRAZEM: Mrznoucí jazz rozehřál kolemjdoucí v centru Znojma

/VIDEO/ Znojmo patří po roce opět jazzu. Ani v letošním ročníku festivalu nechyběl oblíbený Mrznoucí jazz. Trio muzikantů zahrálo kolemjdoucím pod radniční věží v Obrokové ulici. 

V Kyjově se srazila čtyři auta. Řidiči místem projížděli kyvadlově

Provoz na silnici v Kyjově - v místní části Bohuslavice, zkomplikovala v pátek po sedmé hodině večerní dopravní nehoda. „Srazila se tam čtyři osobní auta. V jednom z nich byli dva zranění, které si převzala do péče záchranná služba," sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

Ve Znojmě oslavili svátek švihlé chůze. Nevšedním pochodem

/REPORTÁŽ/ Mladý muž v buřice, s hůlkou a nepřehlédnutelným knírem budí v sobotním odpoledni zaslouženou pozornost. Skupinky lidí se zvědavě zastavují na znojemském Komenského náměstí a sledují, co se bude dít. Parta nadšenců pořádá ve Znojmě již potřetí Silly Walk na počest britských umělců z Monty Python.

Vína z Lechovic chutnala i v Americe. Bodovala v prestižní soutěži

Další významný úspěch si mohou na své konto připsat vína VOC Znojmo. Po úspěších na mezinárodních soutěžích v Praze, Vídni či Itálii nedávno dobyla vína VOC Znojmo i americký kontinent. „Zabodovala totiž v mezinárodní soutěži Texas International Wine Competetion, která se konala texaském Austinu. Dvě stříbrné medaile si odsud odvezly Vinné sklepy Lechovice, a to za Ryzlink rýnský 2015 a Ryzlink rýnský 2016,“ informoval předseda sdružení VOC Znojmo František Koudela.

Z Podyjí zmizela nebezpečná šachta i černé skládky. Na jaře je nahradí květena

Pomoci přírodě Podyjí od ekologické zátěže. Takový úkol mají před sebou správci národního parku. Zatím se těžká technika činila u Popic, Hnanic a Mašovic na Znojemsku. „Několik nákladních aut plných odpadu vykopal bagr na Popických kopečcích u Konic. Odstranili jsme jednu ze starých skládek. Bagr zaměstnalo i podobné místo u Hnanic. Na mašovické střelnici jsme nechali zasypat starou nebezpečnou šachtu, která zde zůstala po armádě,“ přiblížil mluvčí Národního parku Podyjí David Grossmann.

Vinaři využili mrazy. Pro hrozny na ledová vína vyrazili do kopců

/FOTOGALERIE/ Minus devět a půl stupně Celsia, pět hodin ráno. Sběrači vinařství Château Valtice si o víkendu přivstali a vyrazili do vinic nad Dolními Dunajovicemi na Břeclavsku. Hrozny poslouží k výrobě oblíbeného ledového vína.

Turisty ve Znojmě přiláká výprava do středověku. Poznají hradby i věže

Hradební pás má velký potenciál pro Znojmo v oblasti turistického ruchu, míní ředitel Znojemské Besedy František Koudela. Reagoval tak na snahy města o zpřístupnění hradeb a věží za Kapucínskou zahradou ve Znojmě, o kterých Znojemský deník Rovnost již informoval. „Dochované hradby jsou unikátem Znojma. Pokud by se podařilo postupně je obnovit celé, bylo by to pro turistický ruch výborné. Sám jsem se začal o jejich historii zajímat, posbíral jsem řadu materiálů,“ prozradil Koudela.

Nehoda u Tasovic: po čelní srážce putovali řidiči do nemocnice

Tasovice – Nedaleko Tasovic se v pondělí ráno srazila dvě auta. „Od Načeratic na Tasovice jelo osobní auto. Řidič projel pravotočivou zatáčku, pak začal brzdit, dostal se do protisměru a čelně se střetl s druhým osobním autem,“ sdělila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

AKTUALIZOVÁNO

Muže v kolejišti u Hodonína zachytil vlak. Záchranku si přivolal sám

Na trati mezi Lužicí a Hodonínem zachytil muže vlak. Na místě byl sám. Jeho zranění nebyla vážná a dokázal si sám přivolat pomoc. „V noci na neděli nám o půl jedné zavolal na tísňovou linku. Nevěděl, kde je. Museli jsme určit místo, kde ho máme hledat. V podobných situacích využijeme mobilní telefon volajícího a určíme nejbližší vysílač. Tak jsme postupovali i tentokrát," sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

AKTUALIZOVÁNO

Dopravu na D2 zbrzdila nehoda. U Velkých Pavlovic se srazilo auto s náklaďákem

Velké Pavlovice - S lehkým zdržením museli počítat všichni řidiči, kteří jeli v sobotu odpoledne po dálnici z Brna směrem na Lanžhot. Nedaleko Velkých Pavlovic se před třetí hodinou srazilo nákladní a osobní auto. „Při nehodě se lehce zranili tři lidé," sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková.

Střet v protisměru. Při nehodě u Lechovic se zranila spolujezdkyně a dvě děti

Lechovice - Další nehodu si v pátek večer vyžádala silnice ze Znojma směrem na Brno. Nedaleko Lechovic, u křižovatky na Práče, se střetla dvě osobní auta po půl sedmé večer.

Marmelády ze Znojma mají další cenu. Za špendlíky a broskve s čokoládou

Další ocenění za své marmelády dostali manželé Boudovi ze Znojma. „Označení Česká chuťovka dostaly Znojemské špendlíky, Dětskou chuťovku mají Znojemské broskve v čokoládě extra džem,“ sdělila Zuzana Boudová.

Městská policie označí kola syntetickou DNA. Kvůli zlodějům

Znojmo – Forenzní označení jízdních kol spouští znojemští strážníci. „Označená kola budou zaregistrována do mezinárodní databáze, do které bude mít přístup i znojemské oddělení policie. Policisté budou mít tak další nástroj pro vypátrání ukradených kol. Označit lze také invalidní vozíky,“ informovala Petra Maršounová ze znojemské radnice.

Starou nemocnici ve Znojmě se podařilo prodat. Po pěti letech, za 39 milionů

Krajští zastupitelé schválili ve čtvrtek prodej znojemské staré nemocnice za devětatřicet milionů korun. Původně kraj požadoval dvaasedmdesát milionů korun. Kupcem je společnost Nailis77.

Znojmo má další automat na mléko. Na nádraží

Znojmo – V pořadí již čtvrtý mlékomat mohou využívat obyvatelé Znojma. Nedávno ho farmář Alois Janíček z Běhařovic nechal umístit do haly znojemského vlakového nádraží. Chce, aby čerstvě nadojené mléko bylo dostupné všem lidem. „Do mlékomatů putuje asi třetina nadojeného mléka, zbytek dodáváme do mlékáren,“ přiblížil farmář Janíček.

AKTUALIZOVÁNO

Dva a půl tisíce důchodců hledá místo marně. Kraj jim postaví čtyři nové domovy

Jižní Morava /ANKETA/ – Marnost a beznaděj. Tak označila Jana Kratochvílová z Brna svou nedávnou snahu sehnat pro jednoho rodiče místo v domově důchodců. „Schopnost postarat se sama o sebe u maminky stále upadala. Neohřála si oběd, nevěděla, zda si vzala léky. Chtěla jsem ji mít v Brně, abych ji mohla často navštěvovat,“ svěřila se Kratochvílová.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

/FOTOGALERIE/ Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Místo dětí onkologie. Nové oddělení nemocnice nabídne skoro o polovinu víc lůžek

Znojmo – Znojemská nemocnice nabídne svým onkologickým pacientům do konce letošního roku nové lůžkové oddělení. „Vybudovali jsme je na místě bývalého dětského oddělení. Je zde devětadvacet lůžek, což je o devět více oproti stávajícímu stavu,“ sdělil mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

AKTUALIZOVÁNO

Příčina požáru historického mlýna? Závada na elektroinstalaci, tvrdí policie

Vranov nad Dyjí - Po čtyřech měsících vyšetřování uzavřeli policisté vyšetřování požáru historického mlýna ve Vranově nad Dyjí. „Dle šetření požár vznikl technickou závadou na elektroinstalaci a nebylo zjištěno cizí zavinění. Usnesení je již pravomocné," sdělila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Lidé na Znojemsku dostali neúplné sady volebních lístků. Tiskárna chybovala

Znojmo – Nekompletní sady volebních lístků pro blížící se volby do Poslanecké sněmovny dostali do svých schránek někteří obyvatelé Znojma i lidé z osmapadesáti obcí v jeho volebním obvodu. Na chybu, která se stala v tiskárně, upozornila znojemská radnice. „Zájemci si mohou nové lístky vyzvednout na podatelnách všech budov úřadu. Dostanou je také přímo u voleb,“ řekla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Ovce místo sekaček: pomáhají přírodě a šetří peníze, ročně až sto tisíc korun

Jižní Morava – Tři čtvrtě milionu korun za sedm let. Taková je úspora Výrovických, která souvisí s využíváním ovcí pro spásání trávy na obecním pozemku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT