Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

IVA MUŠÁLKOVÁ

Iva Mušálková / Moravskoslezský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Oba jsou mladí a zdraví, přesto málem zemřeli. Na chřipku

Jsou mladí. Přesto se ze dne na den ocitli na pokraji života a smrti. Po něčem tak zdánlivě banálním, jako je chřipka.

Klíšťata útočí: riziko nákazy je mnohem vyšší než loni

V Čechách a na Moravě už se vyskytly první případy nákazy klíšťovou encefalitidou. Zatím se jedná jen o ojedinělé případy.

VIDEO: Dům pouze pro porcelánové panenky

/ZAUJALO NÁS/ Přes pět stovek porcelánových panenek manželů Klapuchových má svůj vlastní dům v Dobroslavicích na Hlučínsku. Přitom původně paní Bianka sběratelkou být nechtěla. Přivedla ji k tomu její maminka, která jí předala své panenky, které si kupovala pro radost.

Vadné držení těla má téměř každé druhé dítě

Nemoci pohybového aparátu u dospělých, včetně nemocí páteře, jsou druhým nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti. Příčinu je třeba hledat v dětství.

Speciální 3D endoskop umožňuje přesné a šetrné zákroky v oblasti mozku

Pouze čtyřmilimetrový průměr koncové části dává při operacích velký manipulační prostor kolem řešeného místa. Kromě toho umožňuje operujícímu lékaři dostat se až k místu zákroku a výborně se orientovat v dané části mozku.

Příušnice se vracejí, onemocnět mohou i dospělí

„Pro nás to není nic nového, vzestup výskytu tohoto onemocnění registrujeme už delší dobu. Za letošní rok máme hlášeno 184 případů," komentuje Irena Martinková, epidemioložka Krajské hygienické stanice v Ostravě, zvýšený výskyt onemocnění příušnicemi.

Dentální hygienistka: Zkažené zuby jsou vizitkou rodičů

Andrea Pěgřimočová pracuje jako dentální hygienistka a v uplynulých týdnech navštěvovala školy a školky po celém Moravskoslezském kraji, kde učila děti správně pečovat o jejich zoubky. Co obnáší její profese, která se u nás objevila v podstatě nedávno, netuší často ani dospělí.

O zástavě dechu ve spánku hodně lidí neví. Upozorní je na to rodina

Spánková apnoe. Název pro krátkodobou zástavu dechu během spánku. K lékaři s tímto problémem míří hlavně lidé ve středním věku, i když se dotýká i mnohem mladších. Ti ovšem netuší, že jí trpí a že jde o problém, který je třeba léčit. Většinou je na to, že se jim během spánku zastavuje dech, upozorní až partner nebo rodina.

Demolice vybydlených budov v ghettech? Města a obce na ně mohou získat dotace

V Moravskoslezském kraji je třicet obcí, ve kterých se vyskytují takzvané sociálně vyloučené lokality.

Odborníci varují: Kuchyňská sůl vás pomalu zabíjí

„Omezte solení! Začněte postupně a tím, že budete studovat obsah soli na obalech potravin," doporučuje nutriční terapeutka.

Ostravský obezitolog Pavol Holéczy: Obezita je nemoc a je třeba ji léčit

Šedesátiletý Pavol Holéczy pochází ze Slovenska. Nyní působí jako vedoucí lékař pro bariatrii ve Vítkovické nemocnici. Téměř dvacet let se věnuje chirurgické léčbě obezity. Za tu dobu odoperoval na pět stovek pacientů. Před nedávnem získal za celoživotní práci v tomto oboru prestižní ocenění Slovenské lékařské společnosti.

Podnikatel převzal svou osadu. Změny pocítí stovky lidí

Osada Červený kříž v Mariánských Horách byla prodána loni za 38 milionů korun. Část současných obyvatel ji bude muset opustit. Na jejím místě vznikne studentské městečko.

Zubař nad zlato. Čím dál od Ostravy, tím je vzácnější

Počty stomatologů rok od roku klesají. Lidé je budou hledat stále obtížněji.

Šmejdi mění taktiku. Lákají klienty lékáren Dr. Max

Ostrava - Do věrnostního programu lékáren Dr. Max se přihlásily na dva miliony lidí. Podvodníci, kteří seniory jejich jménem oslovují, mají vysokou pravděpodobnost, že se trefí.

Olympiáda v Riu pro fanoušky i sportovce. Ostrava si bere příklad z Prahy

Ostrava - Inspirace, atrakce i zábava. Ostravané budou moci průběh letní olympiády v Riu nejen sledovat na obrazovkách, ale sami si také aktivně některé sporty vyzkoušet. Na několika místech v centru města bude vybudován Olympijský park.

Rok bez poplatků: k praktikům přišlo více lidí

Lidé už téměř rok neplatí v ordinacích a lékárnách třicetikorunový poplatek a dva roky za pobyt v nemocnici nebo lázních. Na počtu pacientů se to většinou neprojevilo.

AKTUALIZUJEME

Lékařskou pohotovost v Ostravě bude od příštího roku zajištovat kraj

Jednání Ostravy s krajem o tom, kdo bude zajišťovat a financovat lékařskou pohotovostní službu v krajské metropoli, je u konce. Od začátku příštího roku tuto starost přebírá Moravskoslezský kraj.

Primářka ostravského krevního centra: Krev nelze ničím nahradit

Jako první v republice vykročilo Krevní centrum ostravské fakultní nemocnice (FNO) na netradiční cestu. Dárcům plazmy umožní odběr mimo nemocniční prostředí v nově zřízeném odběrovém místě v nákupním centru Avion Shopping Park v Ostravě-Zábřehu. Autorkou této myšlenky je primářka Krevního centra Zuzana Čermáková.

Regenerace sídliště Vršovců bude pokračovat. Podle dotací

Loni na podzim začala mariánskohorská radnice s regenerací sídliště Vršovců. Nyní by práce měly pokračovat. Bude však záležet, zda a kolik dotací se obvodu podaří na opravy získat.

Zdravotníci poradí dětem, jak bojovat s nadváhou

Mikulášské sladkosti, cukroví, saláty s majonézou, smažené řízky a další dobroty, jsou typické právě pro svátky, kterými končí uplynulý rok. A najednou jsou tu dvě, tři kila navíc ani se jeden nenaděje.

Obyvatele ostravského sídliště trápí trochu divná stavba

Už od jara, kdy se na pozemek vedle hobby prodejny Baumax začala ve velkém navážet zemina, trpí obyvatelé sousedního sídliště. Když neprší, prachem, po dešti zase blátem na vozovce.

Chudoba má v důchodu ženskou tvář

Praha – Odsouzeny k chudobě. To jsou důsledky nerovnosti v platech mezi ženami a muži. Tyto rozdíly se totiž táhnou i do důchodového věku, takže podle posledních čísel má 80 procent žen penzi nižší než 9000 korun, zatímco 80 procent mužů má důchody vyšší než 12 tisíc korun. „Je nutné říct, že úkolem starobního důchodu není dorovnávat ženám životní úroveň a zajistit jim stejný příjem jako mužům. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že na konci všech nerovností na trhu práce je, že chudoba má v důchodu ženskou tvář," uvedla projektová manažerka organizace Gender Studies Klára Čmolíková Cozlová.

V ostravské nemocnici mají konzultantky hojení ran

Jedenáct specializovaných týmů, tvořených zdravotními sestrami konzultantkami, působí v ostravské fakultní nemocnici. Jejich úkolem je zkvalitňování ošetřovatelské péče. Vzdělávají se ve specializovaných oblastech, sledují moderní trendy v oboru a zavádějí je do praxe. 

Co dělají zvířata v zoo v horku? Sprchují se

Mnoha obyvatelům ostravské zoo se díky vybudování nových rozlehlých přírodních výběhů daří poskytovat přirozený stín pod stromy nebo stínidly. Osvěžit se mohou v jezírcích.

Úrazů dětí v létě přibývá. Nebezpečná jsou hlavně kola

Častěji se zraní chlapci. Náklady na léčbu šplhají až do statisíců. Kraj je druhý v republice v počtu úrazů dětí.

Moravskoslezský kraj uvolnil miliony na obnovu venkova

Opravy silnic, kvalitnější zázemí pro trávení volného času, lepší podmínky pro mateřské i základní školy nebo zlepšení zázemí pro činnost spolků budou částečně hrazeny také z peněz, které ze svého rozpočtu vyčlenil kraj v rámci programu na podporu a rozvoj venkova.

Hospodaření Moravskoslezského kraje skončilo přebytkem

Zadluženost se zvýšila o půl miliardy, jednalo se o krátkodobé úvěry na evropské projekty.

Ostravský unikát: CyberKnife je stále jediný přístroj svého druhu v Česku

Unikátní roboticky řízený ozařovací přístroj byl na onkologii ostravské fakultní nemocnice uveden do provozu před pěti lety. Dosud jde o jediný přístroj svého druhu v České republice.

Akcí Dejte si střeva dohromady zvou lékaři na konzultaci zdarma

Konzultaci problémů se zažíváním nabízí v pátek 29. května pět specializovaných pracovišť pro idiopatické střevní záněty (IBD) v republice.

Unikátní endoskop v Ostravě přináší nové možnosti léčby

Lékařům umožní nahlédnout do nemocných žlučových cest nebo vývodu slinivky břišní a přímo na místě také léčit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT