Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

IVAN HOFFMAN

Ivan Hoffman

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Den Ivana Hoffmana: Mobilizace

V historii vše souvisí se vším. Třeba 100. výročí vzniku Československa s 80. výročím mobilizace: Připravenost 1,1 milionu občanů bránit republiku dokládá, že mělo smysl ji založit.

Den Ivana Hoffmana: Restartování Slavíka

Organizátoři populární ankety Český slavík ruší letošní ročník. Současný velmi otevřený systém hlasování označili za snadno zneužitelný a nemíní riskovat, že lidé budou opět hlasovat špatně pro někoho, kdo se organizátorům nezamlouvá. Slavíka čeká restart, anketa by prý měla být o hudbě.

Den Ivana Hoffmana: Vlastní zájem

Neškodí si občas připomenout, že vedle zájmů, které sdílíme s jinými, máme i zájmy vlastní. Platí to i o Visegrádské skupině, která v některých otázkách společně oponuje Bruselu, ale neznamená to, že se shodne na všem.

Den Ivana Hoffmana: Náhrada za náhradníka

Ministr vnitra Jan Hamáček za sebe našel náhradu na ministerstvu zahraničí. Děje se tak v době, kdy už si veřejnost na absenci regulérního ministra zahraničí vcelku zvykla. Zahraniční politika netrpěla, neboť se jí kvůli závažnosti situace v Evropě věnují premiér s vicepremiérem, ale prestiž ministerstva utrpěla absencí šéfa určitě. 

Den Ivana Hoffmana: Tolerování mikroplastů

Státní zdravotní ústav neuvažuje o tom, že by mezi ukazatele kvality pitné vody zařadil přítomnost mikroplastů. Před těmito nebezpečnými mikročásticemi sice varuje Světová zdravotnická organizace, ale náš Státní zdravotní ústav soudí, že jde o zanedbatelné riziko, kterým nemá smysl se zabývat.

Den Ivana Hoffmana: Padesát sirotků

Debata o padesáti syrských sirotcích by neměla být o tom, zda je můžeme přijmout, nýbrž co jim míníme nabídnout. I tato debata by zřejmě byla výbušná, nicméně odpadla by hádka, zda jsme, anebo nejsme lidští. 

Den Ivana Hoffmana: Hon na rozhodčího

I v tenise platí, že všichni jsou si rovni, nicméně někteří si připadají rovnější. Celý svět to viděl ve finále US Open, kde Serena Williamsová jasně porušovala pravidla a nechápala, že jí to u rozhodčího neprošlo. Za to, že byla na rozhodčího sprostá, tleskal rozzuřené tenistce celý stadion a zastala se jí řada tenisových celebrit a funkcionářů. Dva dny pak trvalo mezinárodní tenisové federaci, než se osmělila říct, že Carlos Ramos rozhodoval správně podle pravidel.

Den Ivana Hoffmana: Juncker v europarlamentu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přednesl v Evropském parlamentu projev o stavu Evropské unie. Mluvil dlouze, ve snaze neopomenout něco důležitého, ale současně neřekl nic, co by už nebylo mnohokrát řečeno. Platí to i o apelování na jednotnou EU.

Den Ivana Hoffmana: Konec trenéra

Co předvádějí naši fotbalisté, je bezradnost a utrpení. Neútočí, takže neskórují a současně nebrání, pročež inkasují. Nakonec to otrávilo už i jejich trenéra, který skončil. Větší ostuda, než u jaké asistoval, ho sotva může potkat.

Den Ivana Hoffmana: Švédská volba

Ve švédských volbách se potvrdil evropský trend. Ztratili sociální demokraté, posílili odpůrci migrace. Protože s protiimigrační stranou zatím nikdo nechce spolupracovat a levý ani pravý blok nemá většinu, směřují i Švédové k velké koalici stran, které spolu dosud soupeřily.

Den Ivana Hoffmana: Partyzáni v Bílém domě

Amerika žije anonymním dopisem „vysoce postaveného“ vládního úředníka, který sdělil do novin, že patří k partyzánům v Bílém domě, kteří brání demokracii před prezidentem. Hatí prý Trumpovu agendu, neboť jeho styl vedení je „impulzivní, konfliktní, malicherný a neefektivní“.

Den Ivana Hoffmana: Historické horko

Kdo měl v létě pocit, že takové vedro ještě nezažil, má to teď černé na bílém od meteorologů z Klementina. Nikdy v posledních 244 letech nebylo u nás v létě tepleji! V průměru bylo 22,7 stupně Celsia, tedy o 0,3 stupně více než v roce 2003 a o 0,4 víc než v roce 2015.

Den Ivana Hoffmana: Andrej Babiš v Německu

Kdyby včera na českého premiéra při oficiální návštěvě Německa pořvávali Němci, byl by to mezinárodní skandál. Naštěstí to ale byli Češi, a tak šlo jen o ostudu a pouze národní. Hostitelka pro to určitě měla pochopení a s hostem byla solidární, protože rovněž bývá na veřejnosti hrubě okřikována. Důležité je, že na oficiální návštěvě Německa nás nereprezentovali demonstranti, nýbrž premiér, a ten ostudu neudělal.

Den Ivana Hoffmana: Smlouva s Ledeckou

Svaz lyžařů a agentura Sport Invest vedou spor o reprezentační smlouvu Ester Ledecké. Půjde nejspíše nakonec pouze o peníze z reklamy, ale veřejnost znervózněla, když agentura obvinila svaz, že chce překazit lyžařce závodění, nepodepíše-li smlouvu. Podle svazu je to ale nesmysl, účast Ledecké v závodech prý ohrožena nebude. Což je dobře.

Den Ivana Hoffmana: Saská Kamenice

V Saské Kamenici se neprotestuje jen proti vraždě spáchané imigrantem, ale i proti imigrační politice německé vlády. Stejnou událost lze vždy popsat z různých úhlů pohledu: Čteme o zneužití politováníhodné události extrémisty ale také o bagatelizování tragédie politiky a médii.

Den Ivana Hoffmana: Škola bez mobilu

Francouzské děti dostaly od dospělých dárek k novému školnímu roku: Zákon, který jim na půdě školy v hodinách i o přestávkách zakazuje mobily a všechno, co se připojuje k internetu.

Den Ivana Hoffmana: Svoboda podle Piráta

Klasikou, kdy zloděj křičí chyťte zloděje, je nynější lobbing Pirátů za „svobodu internetu“. Za svobodu považují parazitování internetu na médiích, ze kterých vyhledávače bez ohledu na autorská práva přebírají zprávy, aby si jejich publikováním zvýšily sledovanost a tím i zisk z reklamy. 

Den Ivana Hoffmana: Český les

O český les je poslední dobou zájem především kvůli kůrovci, suchu a invazivním nepůvodním dřevinám. Všichni samozřejmě přejí českému lesu to nejlepší, ať už se jedná o les přírodní, nebo hospodářský. Z pozorování lokalit v národních parcích, ponechaných před časem po kůrovcové kalamitě bez lidského zásahu, vyplývá radostné zjištění, že si příroda výtečně pomáhá sama.

Den Ivana Hoffmana: Italská konzultace

Náš premiér přijal pozvání premiéra Itálie k přátelskému rozhovoru o migraci. Vědělo se předem, co Giuseppe Conte od Andreje Babiše uslyší, a také co od Giuseppe Conteho uslyší Andrej Babiš. Při osobním setkání ale mají slova větší váhu než vzkazy přes média a není na škodu, když se zopakují tváří v tvář. Někdy při tom soupeři zjistí, že jsou na jedné lodi.

Den Ivana Hoffmana: Standardní fungování

Když je Jan Hamáček tázán na ministra zahraničí, říká dvě věci: Že chce situaci řešit co nejdříve a že ministerstvo standardně funguje. Pokud se ale za standardní považuje, že ministerstvo má ministra, měl by pan předseda uklidňovat veřejnost konstatováním, že s nestandardním fungováním ministerstva nejsou žádné problémy a s obsazením křesla tudíž není důvod spěchat.

Den Ivana Hoffmana: Zase schodek

Ministerstvo financí pro vládu připravuje návrh rozpočtu, podle kterého stát v roce 2019 plánuje utratit o 40 miliard více, než kolik předpokládá získat příjmů.

Den Ivana Hoffmana: Brexit – odpočítávání

Do odchodu Británie z Evropské unie zbývá sedm měsíců. V otázce budoucích ekonomických vztahů k posunu nedochází a britská vláda se pro jistotu připravuje na to, že se s Bruselem nedomluví. Součástí těchto příprav je i jednání o uzavření dohody o volném obchodu mezi USA a Británií co nejdřív po brexitu. 

Den Ivana Hoffmana: Platy politiků

Poslancům, respektive ústavním činitelům, hrozilo od Nového roku automatické zvýšení platů o 20 procent. Naštěstí si toho všimli Piráti a společně s babišovci, okamurovci a komunisty odhlasovali zařazení vládního návrhu na zpomalení růstu platů na program probíhající schůze sněmovny.

Den Ivana Hoffmana: Chvála Ústavního soudu

Bývalí klienti H-Systemu pravomocně odsouzení Nejvyšším soudem k vystěhování, se od Ústavního soudu dočkali usnesení že se až do přezkoumání jejich případu vystěhovat nemusí. Lze to brát i tak, že se prolomili do otevřených dveří, protože už před tím je konkurzní správce ujistil, že do vyřešení případu nikoho vystěhovávat nebude. Je ale pochopitelné, že poškození H-Systemem důvěřují spíše Ústavnímu soudu než konkurznímu správci.

Den Ivana Hoffmana: Strach ze svobody

Důvodem okupace Československa byl strach Kremlu ze svobody. Svoboda je nakažlivá a nikdy se neví, co z ní vzejde. Ideálem mocných jsou proto občané poslušní, nikoli svobodní, a to i v případě, že by byli svobodně prorežimní. Moskva v Československu nezabránila kontrarevoluci, vzpouře proti socialismu. 

Den Ivana Hoffmana: Vyloučení Romové

Vláda se chystá zabývat pravidelnou zprávou o stavu romské menšiny. Protože se od minulých zpráv prakticky neliší, znamená to, že vlády se sice o situaci Romů zajímají, ale ovlivnit ji příliš nesvedou. Polovina z naší téměř čtvrtmilionové romské menšiny je integrována, druhá polovina žije v sociálním vyloučení, čili v bídě. 

Den Ivana Hoffmana: Janov jako znamení

Pád Morandiho mostu v Itálii se dá po odeznění emocí odbýt konstatováním, že mostů, které nespadly, je naprostá většina. Jedna havárie neovlivní architekty a stavitele, aby se z výšin, do kterých projektují silnice, vrátili pokorně na zem. Už je na to objektivně pozdě. Čas, který smělá dopravní infrastruktura šetří, už není k mání.   

Den Ivana Hoffmana: Moudří senátoři

Většině senátorů se nezamlouvá nápad měnit volební systém voleb do Senátu. Nebude v tom nic osobního, protože nejbližší volby proběhnou postaru a případná změna se bude vztahovat na někoho jiného, než kdo o ní rozhodne. Zvažovaný přechod na jednokolový systém se nelíbí kritikům principu, podle kterého vítěz bere vše.

Den Ivana Hoffmana: Zájem o Bakalu

Sněmovní komise k OKD chce od policie, aby předvedla ke svědecké výpovědi pana Zdeňka Bakalu, který se odmítá dostavit dobrovolně. Právo podle poslanců platí pro všechny a předvolání před parlamentní komisi prý odmítnout nelze. Policie upozornila, že může předvést svědka jen, pokud se nachází na území ČR, a o panu Bakalovi je známo, že hodně času tráví mimo republiku.

Den Ivana Hoffmana: Spravedlivý růst

Vláda a odbory řeší otázku růstu platů ve státní správě. Premiér by rád zvedl platy o 6 procent a více přidal těm, kteří jsou na tom nejhůř. Odbory chtějí přidat plošně všem 10 procent. Jak to dopadne, není úplně jedno, ale o nervák by šlo, kdyby se vláda s odbory hádala komu ubrat. Zda těm, co mají nejvíc, anebo plošně všem stejně.

Den Ivana Hoffmana: Menšinová rodina

Prahou poosmé prošli průvodem gayové, lesby, bisexuálové a translidi společně se svými sympatizanty. Tyto akce se nesou v zábavném veselém duchu, jejich rozpustilým účastníkům nic špatného nehrozí a ani nemají příliš za co demonstrovat, neboť většinoví heterosexuálové u nás menšinové homosexuály tolerují.

Den Ivana Hoffmana: Příliš hezky

Léto se letos vydařilo. Potíž je v tom, že se vydařilo příliš. Z tepla a sucha se stává problém. Pozná se to i z našeho rostoucího zájmu o know-how lidí, pro které je voda vzácností. Není na škodu vědět, co se dělá, když otočíme kohoutkem a nevyteče voda. Anebo vědět, co dělat, aby tekla voda, když otočíme kohoutkem.

Den Ivana Hoffmana: Dvakrát vlak

Na včerejší 8. srpen připadlo desáté výročí železniční nehody ve Studénce a rovněž 55. výročí Velké vlakové loupeže.

Den Ivana Hoffmana: Sankční chaos

Americké sankce proti Íránu vstoupily v platnost. Prezident Donald Trump je zdůvodňuje zájmem o světový mír. Kvůli světovému míru byla ovšem v roce 2015 podepsána s Íránem jaderná dohoda, kterou vedle USA podepsaly také Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína. 

Den Ivana Hoffmana: Odškodnění dobrovolníka

Spravedlnosti nikdy není dost. Proto je dobře, že se vláda chystá zrovnoprávnit dobrovolného hasiče s hasičem profesionálním sjednocením úmrtného, vypláceného pozůstalým.

Den Ivana Hoffmana: Smrt v Afghánistánu

Dnes jsme v Afghánistánu ztratili tři vojáky. Stali se obětí sebevražedného útočníka, podobně jako před čtyřmi lety ve stejné lokalitě jiných pět našich vojáků. Proti nepříteli, který je odhodlán sám zemřít, je i skvěle cvičený profesionál v nevýhodě. Na to, aby v civilistovi rozeznal protivníka, má zoufale málo času a preventivně likvidovat každého podezřelého civilistu nepřipadá v úvahu.

Den Ivana Hoffmana: Globální nejistota

Podle některých analytiků je česká koruna pod vlivem globální nejistoty. Neposiluje proto tak, jak by si to přála Česká národní banka. A protože se i ekonomika chová jinak, než předpokládali centrální bankéři, například značně rostou mzdy a inflace, zvýšila včera ČNB základní úrokovou sazbu.  

Den Ivana Hoffmana: Bohatí sportovci

Konečně sečteno! Z českých sportovců si loni nejvíce vydělal Čech Petr. Kromě brankáře londýnského Arsenalu se v první desítce octlo sedm hokejistů z NHL, jeden basketbalista a tenistka Karolína Plíšková. Než začneme závidět, vezměme na vědomí, že v první stovce nejlépe placených sportovců světa není Čech ani jeden (mimochodem také ani jedna žena), že v první stovce nejbohatších lidí světa není ani jeden sportovec, a pokud jde o hokejisty, ani jeden nefiguruje v první stovce historicky nejbohatších sportovců.

Den Ivana Hoffmana: Budoucnost práce

Poslední čísla Eurostatu ohledně nezaměstnanosti jsou relativně příznivá. Nižší míra nezaměstnanosti byla v eurozóně i celé EU naposledy před dlouhými deseti lety. Zatímco v průměru je v EU bez práce sedm lidí ze sta, v Řecku je jich bez práce dvacet a u nás dva. 

Den Ivana Hoffmana: Něco je dobře

Prudce u nás klesá kriminalita. Přišla s tím ČTK, která z ankety provedené napříč republikou zjistila, že za posledních pět let spáchali zloději a násilníci někde o pětinu a jinde i o dvě pětiny méně trestných činů.

Den Ivana Hoffmana: Vražedný oheň

Přibývá požárů, před kterými se lidem nedaří utéct do bezpečí. Oheň zabíjí v Kalifornii, mrtvé sčítá otřesené Řecko. I u nás je riziko požárů kvůli mimořádnému teplu a suchu extrémní a stačí málo, abychom na mobily zaznamenávali horory, jakých je plný internet.

Den Ivana Hoffmana: Dotace pro Agrofert

Skupina Agrofert si loni na dotacích přišla na 2,1 miliardy korun. Vypovídá to hned o několika věcech. Že je Agrofert s 200 firmami a 33 tisíci zaměstnanci obrovský kolos a jako takový je i obrovským magnetem na dotace.

Den Ivana Hoffmana: Babiš versus Kalousek

Pozoruhodná výměna invektiv mezi Miroslavem Kalouskem a Andrejem Babišem, která se 11. července odehrála v Poslanecké sněmovně, by mohla mít soudní dohru. Miroslav Kalousek se totiž dožaduje omluvy a Andrej Babiš slibuje, že se v žádném případě omlouvat nebude.

Den Ivana Hoffmana: H-System

Nejvyšší soud rozhodl, že bývalí klienti vytunelovaného H-Systemu, kteří si sami dostavěli domy, o které před dvaceti lety přišli, se z nich teď mají do měsíce vystěhovat. Je to nespravedlivé, ale soud tady není od toho, aby se staral o nějakou spravedlnost. 

Den Ivana Hoffmana: Čekání na demolici

Možná už v polovině srpna začne demolice nepřehlédnutelných budov Transgasu na Vinohradské třídě v Praze. Zastáncům této stavby ze 70. let se nepodařilo přesvědčit ministerstvo kultury ani Národní památkový ústav, aby objekty Transgasu byly prohlášeny kulturní památkou. 

Den Ivana Hoffmana: Vylidňování

Ukazuje se, že kromě venkova se vylidňují i města. Zatímco na venkově je problém se uživit, ve městech je problém zaplatit nájem. Lidé, které rostoucí ceny bydlení vyhánějí z měst do jejich levnějšího okolí, mají ve městě práci a jejich děti školy, takže neúnosně houstne doprava. Protože to, čemu přihlížíme, je práce trhu, řešit připadá v úvahu pouze důsledky, nikoli příčinu. Trh je nedotknutelný.

Den Ivana Hoffmana: Obavy z Vietnamců

Česko pozastavilo Vietnamcům příjem žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a podnikání. Symbolicky se tak stalo u příležitosti razie u Berouska, který pro vietnamský trh chová a poráží tygry.

Den Ivana Hoffmana: Luštění Trumpa

Donald Trump je ztělesněný rébus, který zatím nikdo nevyřešil a který možná ani nemá řešení. Nebýt to americký prezident, sotva by s ním někdo ztrácel čas. 

Den Ivana Hoffmana: Opisování

V krátkém čase jsme přišli o dva čerstvé ministry. Ukázalo se, že před lety lehkovážně přistoupili k vypracování své diplomové, respektive bakalářské práce. Kdyby tušili, že kvůli opisování jednou přijdou o výtečně placenou práci ministra a stanou se terčem sarkastických poznámek, určitě by nepochybili.

Den Ivana Hoffmana: Putin versus Trump

Od setkání Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem se pro jistotu nečekalo nic zásadního. Leccos ale vzbuzovalo obavy. Nejčernějším konspiračním scénářem bylo, že si Trump s Putinem padnou do náruče a společně oznámí světový mír.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT