Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

IVAN HOFFMAN

Ivan Hoffman

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Den Ivana Hoffmana: Obrana svátku

Od 17. listopadu 1989 uplynulo hodně času a v tom čase se hodně změnil svět. Proto se vliv tohoto svátku na naši současnost bagatelizuje. Anebo naopak přeceňuje. Lepšímu porozumění historie by prospělo, kdybychom na tento zásadní moment našich dějin nepohlíželi optikou vítězů a poražených a kdybychom se tolik pateticky nezaklínali vybojovanou svobodou a demokracií.

Den Ivana Hoffmana: Nervózní Britové

Na jednom se stoupenci a odpůrci brexitu vzácně shodují: Na nesouhlasu s kompromisem. Proto kompromis, který ve vládě prosadila premiérka a který s úlevou zaregistroval Brusel, napětí v Británii nevyřešil, nýbrž ještě zvýšil. Od tvrzení, že žádná dohoda je lepší než dohoda špatná, se britští vyjednavači dopracovali k názoru, že jakákoli dohoda je lepší než žádná.

Den Ivana Hoffmana: Univerzální manželství

Trend je zjevný. Homosexuálové manželství uzavírat budou, otázkou je pouze kdy. Jednoduše nedají pokoj, dokud neprosadí svou, a v dnešní liberální společnosti je většině lidí jedno, jak si druzí zařídí život, kdo se s kým vede za ruku anebo kdo s kým spí.

Den Ivana Hoffmana: Návštěva pod palbou

Ministr zahraničí Petříček si o situaci v Izraeli a Palestině právě osobně tvoří představu v situaci, kdy na Izrael útočí Hamás raketami a Izrael na oplátku radikálům z Hamásu a Islámského džihádu bombarduje tunely, pozorovací stanoviště, výrobny zbraní a odpalovací zařízení. A k tomu i spřátelenou televizi Al-Aksá. 

Den Ivana Hoffmana: Úkol pro chataře

Téměř pětina Čechů vlastní chatu či chalupu. V minulosti se to vysvětlovalo ztíženou možností cestovat anebo nemožností smysluplněji se realizovat v nesvobodných poměrech. Jenomže otevření hranic a svobodnější poměry na zájmu o chataření a chalupaření nic nezměnily. Azyl, do kterého lze prchnout z města, se stále hodí.

Den Ivana Hoffmana: Svět po Petránkovi

V sobotu večer selhalo srdce Janu Petránkovi. Všichni, kdo ho znali, vědí, že to bylo srdce mimořádné, otevřené, laskavé. Díky tomu srdci hovořil Jan Petránek o světě nejen zasvěceně, ale i s vášnivým zájmem. Bylo mimořádné ho sledovat v rozhlasovém studiu, jak přemýšlí nahlas o událostech, které se událostmi stávají proto, že o nich svým podmanivým, hlubokým hlasem hovoří Jan Petránek.

Den Ivana Hoffmana: Dlouhý mír

Je tomu sto let, co končila první světová válka. Když se vyjmenovávají její příčiny, na jednu se zapomíná. Na dlouhý mír. Jen ten vysvětluje, proč vyhlášení války provázelo všeobecné nadšení. Lidé nevěděli, na co se těší.

Den Ivana Hoffmana: Žádný pakt

Česká republika odmítne globální pakt o migraci. Nelíbí se vládě a v parlamentu to bude stejné. Jelikož nejde o právně závaznou mezinárodní smlouvu, mohli naši politici splynout s davem a ke smlouvě vypočítavě přistoupit s tím, že ji budou ignorovat. Odstoupení od smlouvy, kterou akceptuje naprostá většina členů OSN, bude třeba vysvětlovat.

Den Ivana Hoffmana: O kolik a za co

Poslancům a senátorům hrozí příjemný malér. Nepřijmou-li rychle nezbytné zákony, vzrostou jim po Novém roce platy až o nějakých patnáct tisíc. Nejvíce se takové možnosti děsí Piráti a Svoboda a přímá demokracie, naopak ODS a TOP 09 by lepší plat nevadil.

Den Ivana Hoffmana: Sázka na demokraty

Vedle otázky, zda volit demokraty, anebo republikány, tíží Američany také strach, koho zákeřně ve volbách podpoří skrze hackery a sociální sítě nepřátelé Ameriky. Spekuluje se, že Čína s Ruskem zmanipulují volby ve prospěch demokratů ve snaze paralyzovat Ameriku vnitropolitickými zápasy. Těžko říct, zda by to bylo demokratům proti mysli. Netváří se, že by kvůli politicky stabilní Americe chtěli prohrát.

Den Ivana Hoffmana: Pákistánské právo

Co si myslet o zemi, kde davy lidí demonstrují za to, aby žena, osvobozená nejvyšším soudem, byla veřejně oběšena a společně s ní nejlépe i soudci, kteří ji neshledali vinnou?

Den Ivana Hoffmana: Železniční křižovatka

České dráhy nemají nouzi o zákazníky. Mají jich tolik, že mají nouzi o vagóny. Stávající zestárly, nové jsou drahé a aktuálně je na investice do vozového parku třeba 40 miliard. Kde je vzít a nekrást?

Den Ivana Hoffmana: Správný čas

Debata o uvedení času do původního stavu míří do finále. V EU zřetelně převažuje názor, že střídaní času je nesmysl, a většina zemí preferuje původní zimní čas před letním. U nás vadí střídání času sedmi lidem z deseti, politici to berou na vědomí a vláda se už neformálně shodla, že budoucnost by měla patřit času zimnímu.

Den Ivana Hoffmana: Jaro je tady!

Tropická noc koncem října? Proč ne, když zrovna absolvujeme rok nekončících teplotních rekordů a klimatických anomálií. Při pohledu na rozkvetlou pampelišku se přímo vnucuje zvolat s Vaculíkem: Jaro je tady!

Den Ivana Hoffmana: Nepodstatný sňatek

Hlavním důvodem, proč se téměř polovina dětí u nás rodí mimo manželství, je nezájem rodičů o papír z radnice. Sňatek u nás nepovažují za podstatný tři čtvrtiny občanů čili i mnozí z těch, kteří jsou sezdáni. Pokud jde o děti, důležitější, než narodit se do manželství, je pro ně narodit se do rodiny. Mít milující rodiče. Ukazuje se, že řada nesezdaných párů milujícími a odpovědnými rodiči je.

Den Ivana Hoffmana: Vyhlížení budoucnosti

Oslavu 100. výročí republiky máme za sebou. K bilanci ale patří i zamyšlení, jak naložit s odkazem, který jsme si právě připomněli. Je čas pohlédnout vpřed.

Den Ivana Hoffmana: Sté narozeniny

Nadcházející neděle je dnem, kdy všichni společně oslavíme sté narozeniny. Je to výjimečný bonus, protože jako jednotlivec se stovky dočká málokdo. Někteří se tohoto kulatého jubilea dožíváme zamlada, jiní v letech, ale díky kolektivní paměti cítíme totéž: jsme poutáni ke společnému domovu. 

Den Ivana Hoffmana: Rozpočtové divadlo

V seriózních parlamentních kulisách se rok co rok opakuje stejná rozpočtová komedie. Vládní poslanci si nemohou navrhovaný rozpočet vynachválit, opozice je předloženým návrhem teatrálně zděšena. Tradiční rituál se nemění ani za situace, kdy navzdory deficitním záměrům končí statní účet jako vyrovnaný, anebo dokonce s přebytkem.

Den Ivana Hoffmana: Přehodnocování názorů

Podle šéfa zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka „byla chyba jít do Afghánistánu“ a soudí, že „další pobývání tam nevede ke konsolidaci situace“. S názorem, že bychom „společně s našimi aliančními spojenci měli hledat cestu pryč z Afghánistánu“, je zatím Zaorálek mezi politiky spíše osamocen a je otázka, zda by stejně hovořil, kdyby byl stále ministrem zahraničí. Nicméně řekl, co řekl.

Den Ivana Hoffmana: Český medvěd

Volně žijící medvědi jsou v celém Česku jen dva. Jeden je schovaný v lese u Velkých Karlovic, ale ten druhý, specialista na ovce, kozy a včelíny, dorazil ze Vsetínska k nám na Kroměřížsko, kde řádí u Rajnochovic. Zatím mu nejdou po krku myslivci s kulovnicemi, ale hodní ochranáři s pytlem jablek politých medem umístěném v bytelné odchytové kleci. Medvědovi se ale do klece a následně někam do ZOO zjevně nechce.

Den Ivana Hoffmana: Chuť zbrojit

Vzájemné obviňování velmocí z nedodržování odzbrojovacích dohod přináší plody: nové závody ve zbrojení. Velmoci se samozřejmě neshodnou, kdo zbrojení zavinil. Shodně ovšem dávají najevo, že se už nemohou dočkat výroby zbraní všeho druhu a hlavně těch, které si v minulosti zakázaly.

Den Ivana Hoffmana: Lajdácká vražda

Způsob, jakým Saúdští Arabové zavraždili na ambasádě v Turecku drzého novináře, byl tak neprofesionální, že teď mají jejich spojenci problém, jak ten mord kvůli ropě a zbrojním kontraktům přehlédnout. Do médií unikají příšerné podrobnosti a bude těžké je zametat pod koberec či věrohodně převyprávět. 

Den Ivana Hoffmana: Smělý Vondráček

Radek Vondráček navštívil ruskou Státní dumu a soudě podle ohlasů v ruském tisku si vedl dobře. Horší to ovšem bude mít doma, kde ho kvůli ohlasům v ruském tisku Piráti roznesou v zubech. Oficiální usnesení, že se s Ruskem nemluví, sice neexistuje, ale kdo s Rusy mluví, je u nás krajně podezřelý. A když se dokonce směle přimluví za dobré vztahy a výhodnou kooperaci, hraničí to z pohledu bdělé opozice s velezradou.

Den Ivana Hoffmana: Předsednická kvalifikace

V Senátu je zvykem, že se předsedou stává kandidát nejsilnější frakce. Nyní ale o nejsilnější frakci rozhodne, ke komu se přidá pětice čerstvých senátorů, kteří ještě nevědí, čí jsou. Jisté je tak zatím jenom to, že Milana Štěcha nevystřídá nikdo ze senátních nováčků a také nikdo ze stran a hnutí, které se chystají hrát v horní komoře parlamentu druhé housle.

Den Ivana Hoffmana: Vyhozené miliardy

Do bezpečnosti železničních přejezdů se u nás v posledních pěti letech nainvestovalo 2,6 miliardy. Mrtvých je ale stejně jako před tím. A víc než kdekoli jinde v Evropě. Ukazuje se, že neřešíme technický problém, nýbrž hojnější výskyt deviantních řidičů.

Den Ivana Hoffmana: Bavorsko jinak

O víkendu se v bavorských zemských volbách s napětím čekalo na výsledek CSU, která se loučila s mocenským monopolem a čeká ji volba koaličního partnera. Ke tradiční křesťansko-sociální politice zvažují naši sousedé řadu alternativ od Zelených a sociálních demokratů až po liberály a Aternativu pro Německo.

Den Ivana Hoffmana: Ženy versus rodina

Soud rozhodne, zda Istanbulská úmluva chrání ženu, anebo rozvrací rodinu. Na právníky se obrátila Ženská lobby, které se dotklo sugestivní kázání respektovaného teologa v katedrále svatého Víta. Monsignore Piťha nastínil temnou vizi světa ovládaného genderisty a homosexualisty, zatímco bojovnice za práva žen považují za zásadní problém chlapskou nadřazenost, od které se odvíjí násilí na ženách a jejich diskriminace.

Den Ivana Hoffmana: Porážky vítězů

Příběhy vítězů, kteří skončí v opozici, jsou komunálním evergreenem. Jediné vítězství, které znamená jistotu, že vítěz bude vládnout, je vítězství absolutní, tedy zisk více než 50 procent. Většinou pak stačí vítězství drtivé anebo vítězství nad soupeři, kteří se vzájemně nesnesou. Jinak ale o koalici rozhoduje vedle počtu dosažených mandátů také koaliční potenciál, respektive jeho absence.

Den Ivana Hoffmana: Budoucnost CO₂

Nyní, v roce 2018 řeší evropští ministři životního prostředí, o kolik méně mají v roce 2030 nově vyráběná osobní auta vypouštět oxidu uhličitého ve srovnání s rokem 2021. Někdo navrhuje ambiciózních 40 procent, jiní trvají na původně domluvených 30 procentech s tím, že by stačilo i pouze 20 procent. Pozoruhodné!

Den Ivana Hoffmana: Rekordní zaměstnanost

Poslední dobou o práci není nouze, a protože pracovat je u nás zvykem, nezaměstnanost je na novém rekordním minimu. Analytici především zdůrazňují dobrou zprávu, že trh práce rychle vstřebává čerstvé absolventy, a špatnou zprávu, že vinou ekonomiky, ve které je růst tažen jednodušší výrobou a malou přidanou hodnotou, je největší poptávka po lidech bez vzdělání.

Den Ivana Hoffmana: Čekání na výsledek

Politici už výsledek víkendové volby znají. Voliči si ale budou muset ještě několik let počkat. Z pohledu občana totiž není výsledkem volby složení zastupitelstva, nýbrž práce, kterou zvolení zastupitelé odvedou. A tím si dnes volič nemůže být jist, ani když se do zastupitelstva dostal jeho favorit. Podstatnější, než kdo vyhrál, je jak známo jakou se podaří sestavit koalici.

Den Ivana Hoffmana: Stahování smyčky

Na Slovensku se stahuje smyčka kolem krku Mariána Kočnera. Prstem na něj ukázal jeden ze zadržených. O Kočnerovi se ví, že zavražděnému novináři telefonicky vyhrožoval, že se o něj bude zajímat a zveřejní všechno, co na něj a na jeho příbuzné najde. Kočner mimochodem vystudoval žurnalistiku, původním povoláním je novinář.

Den Ivana Hoffmana: Právo volit

O volbách se říká, že jsou svátkem demokracie. Anebo se skepticky konstatuje, že kdyby něco mohly změnit, mocní by je zakázali. Platí obojí. Ve volbách má občan šanci korigovat správu věcí veřejných, ale změna, kterou volí, nebývá systémová. Můžeme vyměnit zastupitele, ale nemůžeme změnit pravidla hry.

Den Ivana Hoffmana: Kauza Štěpánek

Nominace Petra Štěpánka do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání vyvolala vše–obecné pozdvižení. Ohradili se proti ní představitelé profesních mediálních sdružení, občanští aktivisté i opoziční politici, kteří nabyli dojmu, že jeho jmenování by zavinilo kolaps veřejnoprávní televize, kterou zmíněný Štěpánek dlouhodobě kritizuje.

Den Ivana Hoffmana: Přelomový bod

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství obdrželo od roku 1991 přesně 216 osob. Dva poslední, Američan James Allison a Japonec Tasaku Hondžó, byli letos oceněni za vývoj speciální imunologické léčby rakoviny. Jejich výzkum podle Nobelovy nadace představuje „přelomový bod v boji proti rakovině“.

Den Ivana Hoffmana: Zločin a politika

Od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky uplynulo sedm měsíců a ohledně vypátrání pachatele panovala všeobecná skepse. Nyní se ale zdá, že vrah je dopaden a že policie má dostatek důkazů, aby zůstal ve vazbě. Je zde tedy šance objasnit samotný kriminální čin, ale také potvrdit, či vyloučit podezření, že investigativnímu novináři se stalo osudným upozorňování na propojení mafie s politiky.

Den Ivana Hoffmana: Íránský byznys

Podle toho, co řekla šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová, hledají signatáři jaderné dohody s Íránem, tedy Británie, Francie, Rusko, Čína, Německo a Evropská unie, způsob, jak kvůli obchodování s Íránem obejít dolar, a tím pádem i americké sankce. Zatímco Donald Trump obviňuje Írán z rozsévání chaosu, smrti a destrukce a smlouvu dojednanou i svým předchůdcem v Bílém domě označuje za hroznou, ostatní signatáři Írán za dodržování dohody chválí.

Den Ivana Hoffmana: Sváteční shopping

Zákon zakazující prodej o některých svátcích v některých prodejnách je ohrožen. Řada poslanců ho chce změkčit, anebo rovnou zrušit. Jisté je, že současný kompromis postrádá logiku. Jsme-li přesvědčeni, že neděle a svátky se mají světit, pak ať mají volno i prodavačky. A jestliže nám nakupování o svátcích nevadí, proč některé prodejce omezovat a jiné ne?

Den Ivana Hoffmana: Fabienne

Když vítr dostane jméno, končí legrace. Natož když meteorologové tipovali, že Fabienne bude něco jako Kyrill. Ožila vzpomínka na rok 2007 a na 5 milionů polámaných stromů. Nakonec Fabienne zničila odhadem 330 tisíc stromů, a byla tak i milosrdnější než loni vichřice Herwart s bilancí 1,5 miliónu stromů.

Den Ivana Hoffmana: Mobilizace

V historii vše souvisí se vším. Třeba 100. výročí vzniku Československa s 80. výročím mobilizace: Připravenost 1,1 milionu občanů bránit republiku dokládá, že mělo smysl ji založit.

Den Ivana Hoffmana: Restartování Slavíka

Organizátoři populární ankety Český slavík ruší letošní ročník. Současný velmi otevřený systém hlasování označili za snadno zneužitelný a nemíní riskovat, že lidé budou opět hlasovat špatně pro někoho, kdo se organizátorům nezamlouvá. Slavíka čeká restart, anketa by prý měla být o hudbě.

Den Ivana Hoffmana: Vlastní zájem

Neškodí si občas připomenout, že vedle zájmů, které sdílíme s jinými, máme i zájmy vlastní. Platí to i o Visegrádské skupině, která v některých otázkách společně oponuje Bruselu, ale neznamená to, že se shodne na všem.

Den Ivana Hoffmana: Náhrada za náhradníka

Ministr vnitra Jan Hamáček za sebe našel náhradu na ministerstvu zahraničí. Děje se tak v době, kdy už si veřejnost na absenci regulérního ministra zahraničí vcelku zvykla. Zahraniční politika netrpěla, neboť se jí kvůli závažnosti situace v Evropě věnují premiér s vicepremiérem, ale prestiž ministerstva utrpěla absencí šéfa určitě. 

Den Ivana Hoffmana: Tolerování mikroplastů

Státní zdravotní ústav neuvažuje o tom, že by mezi ukazatele kvality pitné vody zařadil přítomnost mikroplastů. Před těmito nebezpečnými mikročásticemi sice varuje Světová zdravotnická organizace, ale náš Státní zdravotní ústav soudí, že jde o zanedbatelné riziko, kterým nemá smysl se zabývat.

Den Ivana Hoffmana: Padesát sirotků

Debata o padesáti syrských sirotcích by neměla být o tom, zda je můžeme přijmout, nýbrž co jim míníme nabídnout. I tato debata by zřejmě byla výbušná, nicméně odpadla by hádka, zda jsme, anebo nejsme lidští. 

Den Ivana Hoffmana: Hon na rozhodčího

I v tenise platí, že všichni jsou si rovni, nicméně někteří si připadají rovnější. Celý svět to viděl ve finále US Open, kde Serena Williamsová jasně porušovala pravidla a nechápala, že jí to u rozhodčího neprošlo. Za to, že byla na rozhodčího sprostá, tleskal rozzuřené tenistce celý stadion a zastala se jí řada tenisových celebrit a funkcionářů. Dva dny pak trvalo mezinárodní tenisové federaci, než se osmělila říct, že Carlos Ramos rozhodoval správně podle pravidel.

Den Ivana Hoffmana: Juncker v europarlamentu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přednesl v Evropském parlamentu projev o stavu Evropské unie. Mluvil dlouze, ve snaze neopomenout něco důležitého, ale současně neřekl nic, co by už nebylo mnohokrát řečeno. Platí to i o apelování na jednotnou EU.

Den Ivana Hoffmana: Konec trenéra

Co předvádějí naši fotbalisté, je bezradnost a utrpení. Neútočí, takže neskórují a současně nebrání, pročež inkasují. Nakonec to otrávilo už i jejich trenéra, který skončil. Větší ostuda, než u jaké asistoval, ho sotva může potkat.

Den Ivana Hoffmana: Švédská volba

Ve švédských volbách se potvrdil evropský trend. Ztratili sociální demokraté, posílili odpůrci migrace. Protože s protiimigrační stranou zatím nikdo nechce spolupracovat a levý ani pravý blok nemá většinu, směřují i Švédové k velké koalici stran, které spolu dosud soupeřily.

Den Ivana Hoffmana: Partyzáni v Bílém domě

Amerika žije anonymním dopisem „vysoce postaveného“ vládního úředníka, který sdělil do novin, že patří k partyzánům v Bílém domě, kteří brání demokracii před prezidentem. Hatí prý Trumpovu agendu, neboť jeho styl vedení je „impulzivní, konfliktní, malicherný a neefektivní“.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT