Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

IVAN ŠILER

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Trabant bude v Praze hrdinou

Praha - O víkendu čeká Prahu show 200 lidových vozů z plastu, které se staly smyslným symbolem i legendou své doby.

Jak zdolat bariéry? Neslovíčkařit!

Praha - Ti, na které by měla společnost myslet především tělesně postižení a vozíčkáři, jsou většinou bez šancí. Na vině jsou bariéry. V podobě propastné mezery dělící nástupní ostrůvek s vysokým obrubníkem od tramvaje lze na ně narazit na řadě míst v Praze.

Turnikety: Půjde projít s davem v zádech?

Praha - Plán na instalaci turniketů přijímají Pražané s rozličnými pocity. Co by na ně ale čekalo ve stanicích při dopravní špičce?

Slovo dovolená nenávidím, říká Fanánek

Harrachov /ROZHOVOR/ - Hudební festival Keltská noc vyvrcholil v sobotu v noci koncertem jednoho ze stěžejních tahounů, skupiny Tři sestry s lídrem Fanánkem. Lou Fanánek Hagen (vl. jménem František Moravec), který si svou přezdívku vetkl na základě dvou svých vzorů – ex Velvet Underground Lou Reeda a punkové divy Niny Hagen, jakkoliv působí léta na nezaujatého pozorovatele velmi svérázně, představuje ve skutečnosti intelektem obdařeného umělce. Někdejší student fakulty žurnalistiky se totiž stejně jako na zemité rockové scéně dokázal prosadit také jako brilantní textař, jehož texty najdeme i ve zpěvníku středněproudých veličin Karla Gotta či Lucie Bílé. Podílel se rovněž na několika úspěšných muzikálech včetně Kleopatry Michala Davida, k níž dokonce spoluvytvářel libreto. Jako stávajícímu otci čtyř děti mu navíc nebylo zatěžko otextovat ani písně pro animovaný seriál Šmoulové, které se poskládány na stejnojmenné album zařadily k nejprodávanějším nahrávkám v historii českého hudebního trhu. U příležitosti rozmluvy před Keltskou nocí jsme proto principálovi Tří sester položili několik otázek. A protože ptát se tohoto spolehlivého veršotepce na hudební tvorbu a jeho texty už po všech těch letech působí často až stereotypně, zajímalo nás tentokrát, s přihlédnutím k právě probíhající sezóně, něco praktičtějšího. Co třeba Sestry dělají, když nehrají…

Knihkupec Martin Fryč: Knihkupectví je firma s názorem

Liberec /ROZHOVOR/ - Život bez knih si asi většina z nás nedovede představit. Provází nás nejenom od dětství, ale je i nemyslitelné docílit bez nich základního i pokročilého vzdělání. Navíc se v letošním roce knihy těšily mimořádné pozornosti. Vydavatelé i knihkupci, a věřme, že i sami čtenáři, měli potřebu na tomto poli veřejnost takřka burcovat poté, co politická garnitura propadla dojmu, že dluhy současné i z minulosti lze mimo jiné odčinit zvýšením daně právě z prodeje knih. Liberec ale na sebe může být po této stránce hrdý. Zdejší krajská vědecká knihovna patří k nejlépe vedeným v zemi, město si opětně začalo hýčkat veletrh dětské knihy, který se letos navíc mimořádně vydařil, a za jedno již z nedílných míst zdejšího kulturního koloritu je pak považováno a hojně navštěvováno i Knihkupectví a antikvariát Jaroslava Fryče v Pražské ulici. S jedním z jeho majitelů, Martinem Fryčem, synem zakladatele knihkupectví Jaroslavem Fryčem, jsme proto zasedli k letnímu povídání.

Pole dance. Jak od erotiky přejít k estetice

V Liberci se usadilo nejúspěšnější studio pole dance. Nebojácným ženám nabízí pracovat se svým tělem i duší navzdory předsudkům

V in domě, na posteli nebo v srdci Muammara

Liberec - Ve spolupráci s knihkupectvím Fryč v Liberci přinášíme vybrané knižní novinky.

Tvrdohlavý Suška vystavuje originální skulptury

Lomnice nad Popelkou - Sklepení i nádvoří zámku v Lomnici nad Popelkou od 3. července do 4. září zaplní sochy Čestmíra Sušky. Známý umělec v nově upravených galerijních prostorách i pod širým nebem veřejnosti představí skulptury z let 2000-2011 v nových konfiguracích, originální artefakty ze železa, dřeva, skla, bronzu a pálené hlíny.

Pavel Liška obdaroval klip kouzlem okamžiku

Liberec /ROZHOVOR V ČLÁNKU/ - Liberecká rocková kapela Hush nedávno vydala své čtvrté album pod názvem No. 4. Na jeho podporu současně ještě tento měsíc natočila videoklip k úvodnímu songu Forget My Name. A ne jen tak ledajaký. Třebaže se muzikanti museli vypořádat s nevděčnými podmínkami v podobě minimálního rozpočtu, podařilo se jim do jedné z hlavních rolí klipu angažovat jednoho z nejpopulárnějších a také nejlepších domácích herců Pavla Lišku.

Světoznámý malíř Markus Lüpertz přijede do Liberce osobně

Liberec - Světová veličina výtvarného umění Markus Lüpertz pokřtí ve středu v Oblastní galerii katalog ke své výstavě Mýtus a metamorfóza. „Stát se géniem je jediná možnost, jak být šílený a přitom se nepřipravit o své nároky a občanská práva.“ I tato definice zdobí částečně autoportrét Markuse Lüpertze, proslulého německého expresionisty a jednoho z vůbec nejvýznamnějších světových tvůrců moderního výtvarného umění. Jeho výstava, která je už nějaký čas k vidění v Oblastní galerii Liberec, patří mezi to vůbec nejzajímavější a také nejlepší, co lze v současné době v rámci žánru výtvarné moderny zhlédnout nejenom na území Liberecka, ale také v galeriích mimo něj, včetně těch obrazně i doslova nejvýstavnějších.

Obraz, který návštěvník změní dotykem

Liberec – Bez příkras nevšední zážitek, avšak pouze do 7. července, si mohou dopřát návštěvníci liberecké Oblastní galerie. A to pokud se rozhodnou zhlédnout parafrázi obrazu Eugena Jettela „Měsíční krajina s větrníky“. Cílem jejího autora – postmodernisty Martina Velíška - bylo vytvořit interaktivní a hravé dílo. Divák totiž svým dotekem na něm může měnit náladu krajiny a rozhodnout, zda se nad větrníky zatáhne obloha, nebo mokřady ozáří úplněk.

Nejlepší tanečníci v zemi chtějí titul z Liberce

Liberec - Neuvěřitelných 12 500 tanečníků a 819 formací z celé ČR se tento rok zapojilo do nejmasovější taneční soutěže formací TDLT 2011. Do centra Babylon se o víkendu 11. – 12. června sjede téměř 1100 nejlepších tanečníků ve speciálních párových tancích z celé země, což je o 350 více než v loňském roce! Ti zde budou v rámci soutěže Topgal Dance Life Tour 2011 bojovat nejen o tituly mistrů České republiky, ale zároveň o nominace na mistrovství světa v latino show a speciál couple dance, které proběhne v listopadu také v Liberci, a to již potřetí!

Šaldův balet hrál Černou labuť pro Bollywood

Liberec /EXKLUZIVNĚ/ - Pod vedením Aleny Peškové získal baletní soubor libereckého divadla pozoruhodnou komerční nabídku. A zhostil se ji se vší důstojností… V průběhu natáčení se souborem divadla F.X. Šaldy soupeřily o sólistu Národního divadla letošní držitelka prestižního ocenění Thalie Zuzana Pokorná a Adéla Polertová, nominovaná na tuto cenu za výkon v „liberecké“ Periferii.

Jan Budař: Poprvé jsem se zamiloval v Liberci

Česká Lípa /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ - Herec a muzikant Jan Budař patří mezi nejvýraznější umělce porevolučního období. Většina diváků ho objevila prostřednictvím snímku Nuda v Brně z roku 2003, ve kterém velmi přesvědčivě ztvárnil roli sociálně lehce zaostalého mladíka Standy. Za tuto roli navíc obdržel nejprestižnější domácí filmovou cenu Českého lva, a bez zajímavosti není ani fakt, že autorsky se podílel také na hudbě a scénáři k tomuto snímku. Populární herec se v České Lípě, v kulturním domě Crystal, představí 22. 5. jako muzikant. Pro fanoušky z Liberce a Jablonce bude v případě zájmu přistaven autobus…

Blížící se Bambiriáda má zaděláno na rekord

Liberec - Populární přehlídka volnočasových organizací dětí a mládeže letos vyvrcholí taneční soutěží s velkorysou finanční odměnou pro vítěze.

Nekonečná fantazie, jež probouzí duši a mysl

Liberec - Nikdy nekončící příběh, baletní představení Divadla F. X. Šaldy vychází z knižního bestseleru Michaela Endeho. Snaží se k divákům promlouvat tak, aby se nebáli a navrátili se zpět ke své ztracené fantazii. Legendární román Nekonečný příběh německého spisovatele Michaela Endeho, se stal přímou předlohou tvůrcům z baletu libereckého Divadla F. X. Šaldy. Počínaje premiérou 22. dubna je nyní už jen na publiku, jak dlouho se v oblasti baletního žánru originální představení na programu divadla udrží. A i když by bylo chyba to zakřiknout, už nyní se zdá, že se mu to může podařit nadlouho.

Byl jsem přesvědčen, že ten okamžik už nezachytím, říká malíř Nepasický

Liberec – Panta rhei – všechno je v pohybu. Takové je krédo libereckého malíře a kreslíře Jiřího Nepasického. A lze říct, že v jeho případě skutečně platí. Autora si mnozí ještě pamatují z jeho existenciálně pojatých kreseb nebezpečných lidských monster a groteskních dramat z devadesátých let. Jeho nová výstava se však ubírá směrem spíše opačným. Současnou inspirací někdejšího absolventa Střední uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou a dnes mj. i člena rady Unie výtvarných umělců a pedagoga Technické univerzity v Liberci, jsou krajiny ponořené v zádumčivou atmosféru, kterou prozařuje vnitřní duchovní světlo.

Samovýpůjční knihovní stroj si vysloužil ohlas

Liberec – Samoobslužný výpůjční automat na knižní tituly se ve studijní sekci Krajské knihovny v Liberci osvědčil.

OBRAZEM: Svatba plná vůní, barev a manter

Liberec - Svatba, kterou město ještě nezažilo. Takovou uspořádal Vikram Ranawat pro sebe a svou novomanželku Kláru na půdě vlastní restaurace The Royal Maharaja s výhledem na libereckou radnici.

Patří mu to, blbečkovi, smáli se černému pasažérovi

Liberec /REPORTÁŽ/ - Mějte rádi svého revizora. Možná je dnes už tím jediným, kdo nám všem měří stejně spravedlivým metrem.

Kraj Ještěd nevzdal, peníze mu ale chybí

Liberec - Skvost moderní architektury a televizní vysílač Ještěd je na prodej. A koupit si ho může i soukromník.

Kraj: podpora nezaměstnaným je časovaná bomba

Liberec – Kvůli změně v systému výplaty sociálních dávek by lidé museli za vyřízením žádosti o podporu jezdit až do krajských měst. Návrh by prý navíc zatížil rozpočet, protože by bylo nutné zřídit nové úřady.

Převoz vážně raněných připomíná Kocourkov

Liberec – Liberecká krajská nemocnice již řadu let bojuje o to, mít v areálu funkční heliport.

FOTOGALERIE: Výuka chemie se proměnila v show

Liberec - Jak si vyrobit z chemických příměsí a potravinářského barviva zmrzlinu? Lze křehkou ženu udeřit alespoň růží zmraženou tekutým dusíkem? Za jakým účelem můžeme využít prezervativ k názorné demonstraci při hodině chemie?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT