Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

IVO MICHALÍK

Ivo Michalík / Blanenský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V Klepačově maximálně třicítkou? Návrh omezení rychlosti rozděluje obyvatele

Blansko – Znovu jezdit po Klepačově třicítkou? Podle některých lidí jediný způsob, jak zabránit špatné dopravní situaci v této části Blanska. Mnoho jejich sousedů však s podobným nápadem nesouhlasí. Smysl v něm nevidí ani zástupci radnice nebo strážníci městské policie. Dopravní komise se však bude návrhem zabývat.

Aktuální weby menších obcí na Blanensku? Spíše výjimka

Blanensko - Šebetov, Jedovnice, Křtiny, Černá Hora nebo Petrovice. Obce, které v minulosti přihlásily své webové stránky do soutěže Zlatý erb. V mnoha dalších o tom však nejspíš ani neuvažují. Mají k tomu dobrý důvod.

Stavba žernovické rozhledny? Raději oprava chodníků, stěžují si kritici

Žernovník – Boskovický hrad, zámek v Černé Hoře nebo vysílač Kojál. Na tato a mnoho dalších míst brzy lidé ze Žernovníku uvidí, aniž by museli opustit vesnici. Díky nové rozhledně. První zájemci na její vrchol vyšlapou už v polovině srpna. Tamní radnice tak dotáhne do konce projekt, na němž pracovala více než čtyři roky. Ale stejně jako nedávno ve Velenově i v Žernovníku se objevují hlasy, které stavbu považují za plýtvání penězi.

Boskovická nemocnice hlásí zisk čtyř milionů. Díky úsporám

Boskovice – Nákup levnějšího materiálu, lepší dohody se zdravotními pojišťovnami a nejspíš i obsazení Tomáše Julínka do funkce náměstka pro ekonomiku a správu. Hlavní důvody, proč se hospodaření boskovické nemocnice v letošním roce zatím drží v kladných hodnotách. Její vedení muselo sáhnout k úsporným opatřením poté, co loni skončilo se ztrátou kolem dvaceti milionů korun. Po prvním pololetí se zdá, že byla úspěšná.

Zachování obchodů v Drválovicích a Vranové? Dotujte ztrátu, požaduje COOP

Blanensko – Žít v obci bez obchodu? Pro většinu lidí těžko představitelné. I na Blanensku však existují vesnice, kde se musejí v tom lepším případě spoléhat pouze na pojízdné prodejny. Kamenný obchod s potravinami nemají například v Crhově nebo Křtěnově. V brzké době k nim možná přibudou také Drválovice a Vranová.

Lidé z blanenské Mlýnské ulice: Rondel by měl stát dál

Blansko – Proč není součástí plánované opravy průtahu Blanskem kruhový objezd u Mlýnské ulice? Podle zástupců tamní radnice jde o důsledek protestů nespokojených lidí bydlících poblíž. Odvolali se totiž proti územnímu rozhodnutí a tím projekt zkomplikovali. Autoři odvolání s ostrými slovy nesouhlasí. Rondel se jim sice nezamlouvá, ale hlavně chtěli upozornit na nedomyšlenost záměru.

Otrava metanolem ve Vanovicích? Viník je stále neznámý

Vanovice - Smrt na následky otravy metanolem. Takto tragicky skončil sledovaný případ muže, kterého záchranáři přivezli do boskovické nemocnice začátkem letošního února. O život bojoval zhruba měsíc. Kde k otrávenému alkoholu přišel? Zásadní otázka zůstává i po téměř půlroce bez odpovědi. Kriminalisté se však případem zabývají i nadále.

Na opravu výškového domu v Blansku majiteli chybí peníze. Kvůli zákazu hazardu

Blansko - Podnikatel Josef Liška se dočkal. Konečně mu nic nebrání v koupi pozemku v blízkosti výškového domu u blanenského Wanklova náměstí, který už šest let vlastní. Pozemek mu má umožnit dominantu centra Blanska rekonstruovat. Nových obchodů a bytů v této části města se však lidé stejně hned tak nedočkají. Liškovy plány totiž podle jeho slov zkomplikovalo rozhodnutí blanenské radnice zakázat hazard.

Oprava průtahu Blanskem: přibudou dva kruhové objezdy

Blansko – Na konci příštího roku bude v Blansku možná o dva kruhové objezdy více než dosud. Oba měly být součástí plánovaných oprav průtahu Blanskem. První pomůže plynulosti dopravy poblíž autobusového nádraží. Druhý bude u Mlýnské ulice, ačkoli proti němu někteří tamní lidé protestují. Jeho stavbu se jim podařilo odložit.

U blanenského vlakového nádraží řidiči nakonec až do konce září nezaparkují

Blansko – Nová parkovací místa, více zeleně, zastřešené místo pro odkládání kol, lavičky, odpadkové koše nebo veřejné osvětlení. Ale zpočátku také chaos v parkování a dost možná mnoho aut stojících na různých místech podél cest. To všechno přinese jeden z největších projektů, do kterého se letos Blanenští pustí. Stavba zbrusu nového parkoviště u vlakového nádraží. Začne už v polovině července.

Vrátí blanenské radnici podobu, jakou měla v roce 1904

Blansko – Opravili střechu, nainstalovali nový ciferník hodin a vyměnili jejich mechanické zařízení za lepší, vybavili budovu novými vstupními dveřmi a okny, kompletně zrekonstruovali obřadní síň. To jsou jen některé ze změn, kterými Blanenští v poslední době vylepšili svou radnici. A chtějí v nich pokračovat. Obnoví fasádu a na hlavní věž přidají čtyři věžičky.

Kunštátští žáci se učí i na chodbě. Díky mozaice sluneční soustavy

Kunštát – Jakou barvu má Saturn? V jakém pořadí od Slunce leží Merkur? Zodpovězení podobných otázek nedělá žákům kunštátské základní školy problémy. Co si nezapamatují v hodinách zeměpisu, to je bije do očí při cestě školní budovou. Díky nové malbě v podobě mozaiky z rozbitých kachliček poblíž vchodových dveří.

Nedělní klid ruší klid sekaček. V některých obcích to řeší vyhláška

Blanensko - Nedělní ráno, odpočinek po náročném pracovním týdnu a vidina klidného dne. Idylu naruší hlasitý rachot křovinořezu nebo cirkulárky u sousedů. Scénář, který pravidelně zažívá nemálo lidí na Blanensku. Vadí jim to. Řešení vidí ve vyhlášce, která takové chování zakáže. V několika obcích s úspěchem funguje. Vedení jiných se jí brání. Spoléhají na zdravý rozum lidí a sousedské dohody.

Otázky na blanenskou radnici? Bez vulgarit i pod přezdívkami

Blansko – Foster, Jirka.m nebo Uživatel 11. I takto se v nedávné době podepsali lidé, kteří chtěli na webových stránkách Blanska položit otázku tamní radnici. Když Blanenští na jaře loňského roku spouštěli nový web, tento způsob komunikace s vedením města byl novinkou. Představení se jménem a příjmením tehdy označili za podmínku. Nakonec od takového záměru upustili. A zatím nelitují.

Novou expozicí přiblížili život pánů z Kunštátu ve středověku

Kunštát - V erbu tří pruhů. Tak vedení kunštátského zámku pojmenovalo novou středověkou expozici. Návštěvníci o ni měli zájem hned po otevření.

Křižovatka v Lipůvce dopravě pomohla. Lidé si změnu pochvalují

Lipůvka - Přibližně dva měsíce. Tak dlouho už řidiči po silnici I/43 jezdí kolem Lipůvky po klasické křižovatce ve tvaru písmene T. Silničáři jí nahradili provizorní kruhový objezd, který na místě stál sedm let. Ačkoli se před zahájením prací objevovalo mnoho hlasů, které s tímto záměrem nesouhlasily, nakonec víceméně utichly. Řada lidí si změnu pochvaluje. Ale podle dalších je dopravní situace pořád stejně špatná.

Konec automatů v Blansku? Chybí ještě jeden krok

Blansko - Blanenští dál hrají na automatech. Proti rozhodnutí je zrušit podali provozovatelé rozklad. Konec hazardu je ale na spadnutí.

U blanenské nemocnice již brzy zaparkuje víc aut

Blansko - Zaparkovat auto u blanenské nemocnice? Dennodenní problém. Radnice hodlá situaci konečně vyřešit. Je připravena i na ústupky.

Skleníky v blanenské ulici Poříčí vystřídá obchodní centrum

Blansko - Zemědělské skleníky z blanenské ulice Poříčí nejspíš zmizí. Nahradí je obchody. S takovou nabídkou radnici oslovila brněnská firma.

O pozemky na Poříčí v Blansku se uchází jeden zájemce

Blansko – Šestatřicet tisíc metrů čtverečních. Plochu o takové rozloze nabídli Blanenští případným zájemcům v ulici Poříčí. Zatím tam stojí skleníky s květinami a zeleninou, ale radnice plánuje jiný druh využití. Lhůta pro nabídky investorů vypršela ve středu. Ještě v úterý to vypadalo, že nikdo prostory chtít nebude. Jeden zájemce se však na poslední chvíli přeci jen ozval.

Začala oprava silnice kolem Křetínky. Potrvá do srpna

Letovice - Řada silnic na Letovicku je ve špatném stavu. Jednu z nejhorších už dlouhou dobu představuje ta, která lemuje přehradu a říčku Křetínku. Silničáři ve spolupráci s vedením města v posledních měsících intenzivně chystali její opravu. Ve středu oficiálně začala. Potrvá minimálně do srpna a řidiče čekají uzavírky.

Už je to jisté. Blanenští rozhodnou o osudu Dukly v referendu

Blansko – Mnoho Blanenských referendum očekávalo, ale jistotu neměl nikdo. Až do včerejšího podvečera. Zastupitelé města na svém zasedání definitivně rozhodli, že dají lidem ve městě možnost vyjádřit svůj názor na budoucnost hotelu Dukla.

Dvacet let starostuje Velkým Opatovicím. Teď chce pozici přenechat jiným

Velké Opatovice – Pět volebních období, to znamená dvacet let. Tak dlouho stál v čele Velkých Opatovic jeden muž. Letos třiašedesátiletý Jiří Bělehrádek. V podzimních komunálních volbách však bude na kandidátní listině KDU-ČSL až dvojkou. Své rozhodnutí, že už nechce být starostou, oznámil v neděli svým kolegům na schůzi místní organizace lidovců. Ti tak jako lídra kandidátky zvolili Petra Přichystala.

Na Blanensku se pohřešují tři lidé. Není po nich žádná stopa

Blanensko – Adamov, Újezd u Boskovic a Borotín. S těmito obcemi jsou úzce spojení tři muži, které policie v nedávné době prohlásila za pohřešované. Požádala o pomoc svědky. Místo, kde se nachází František Došek, Pavel Borek nebo Miroslav Machálek, však zůstává dál neznámé. O tom, co s nimi je, tak nezbývá než spekulovat.

Stavba haly v Boskovicích stále stojí. Letos hotová nebude

Boskovice - Více než měsíc. Taková doba uplynula od posledního zasedání boskovického zastupitelstva. Většina jeho členů tehdy odhlasovala pokračování stavby sportovní haly v ulici Slovákově navzdory navýšení nákladů až o šest a půl milionu korun. Kolem staveniště je však stále klid. Radnice se zástupci firmy IMOS jedná o konečné ceně nutných úprav. Původní termín dokončení prací v žádném případě nestihnou. Ty tak budou pokračovat i v zimním období.

Sázku na Comenia Script si školy pochvalují. Žákům zlepšila psaní

Blanensko – Vedení základních škol ve Sloupu a v blanenské Erbenově ulici se loni rozhodla pro razantní změnu. Žáky, kteří nastoupili do první třídy, začali učit úplně nové písmo - Comenia Script. Svého rozhodnutí nelitují. Naopak, ředitelé, učitelé, rodiče i děti si novinku pochvalují. Výuka zaujala i pracovníky jiných škol. Ale k průkopníkům se zatím nikdo nepřidá.

Podezřelý úředník z Boskovic dál sedí ve vazbě

Boskovice - Více než měsíc a půl. Tak dlouho už sedí ve vazbě boskovický úředník Filip Kincl. Kvůli podezření z přijetí úplatku. Jeho advokáti s vazbou nesouhlasí. Podali stížnost ke krajskému soudu, protože jim přístup státního zástupce přijde nepřiměřený. Zatím však bez výsledku. Vyšetřování pokračuje výslechy svědků a analýzou odposlechů.

Osud hotelu Dukla v rukou lidí? Referendum je o něco blíže

Blansko – Konečně zbourat. Častý názor v otázce budoucnosti blanenského hotelu Dukla. Vedení města o tom ví. Proto se po několika letech marných snah budovu prodat rozhodlo vyslyšet lidi. Ti svůj názor s největší pravděpodobností vyjádří díky chystanému referendu. Rada města jeho konání schválila, na řadě jsou ostatní zastupitelé.

Stavba bioplynové stanice? Minulost. Lidé z Třebětína dosáhli svého

Letovice – Lidé z místní části Letovic Třebětín versus vedení společnosti Ledeko. Dvě strany, jejichž spor kvůli stavbě bioplynové stanice trval několik let. Nyní s největší pravděpodobností skončil. Jak? Občanské sdružení Budoucnost Třebětína dosáhlo svého. Ledeko od svého záměru definitivně ustoupilo. Vyslyšelo také připomínky k odkupu cesty v severní části Třebětína.

Rozhledna v Hořicích? Kvůli penězům zatím spíše utopie

Blansko – Veselice, Spešov a v budoucnu možná Velenov. Tyto obce nabízejí turistům výhled do krajiny z takzvaně ptačí perspektivy. Díky rozhlednám. O podobném projektu se dlouhá léta mluví také v Blansku. Oživil by do značné míry nevyužitý potenciál Hořic. Ačkoli ani vedení města se rozhledně nebrání, v současné době o její stavbě nejedná. Přitom už před čtrnácti lety to vypadalo docela nadějně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT