Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAKUB KRUPKA

Jakub Krupka / Pražský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V létě na dovolenou? Koruna posílí

Dobrá zpráva pro všechny peněženky, respektive jejich majitele. Už třetí měsíc po sobě zpomaluje růst cen. Včera to potvrdil Český statistický úřad. Celková drahota se v lednu proti prosinci sice zvýšila o 0,6 procenta, ale meziročně se inflace drží na úrovni 2,2 procenta, což ekonomové označili za příjemné překvapení.

AKTUALIZOVÁNO

Kalifornie zápasí s požáry. Ohnivé peklo si vyžádalo už nejméně patnáct obětí

/VIDEO/ Spojené státy po invazi hurikánů bojují s dalším živlem. Kalifornie se potýká s rozsáhlými požáry, které se navíc velmi rychle šíří. Podle agentury AP už plameny zničily na 1500 domů a podniků a vyžádaly si nejméně patnáct mrtvých.

Chovanec: Česku útok nehrozí. Bezpečnostní složky jsou přesto v pohotovosti

Praha – České republice teroristický útok nehrozí. Uvedl to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na svém twitterovém profilu. Bezpečnostní složky státu jsou přesto v plné pohotovosti. Podle Chovance z preventivních důvodů.

Trumfy v rukou politiků: Bohemka nemá vyhráno, o koupi Ďolíčku se licituje

Praha /FOTOGALERIE/ - Ani osmdesátihlavý zelenobílý zástup fanoušků fotbalového klubu Bohemians 1905 v úterý svým příchodem do budovy magistrátu nepřiměl radní hlavního města k zásadnímu rozhodnutí. Praha zatím vršovický stadion Ďolíček, který je pro klub životně důležitý, nekoupí. Jeho stávající majitel - společnost Bohemians Real - za něj žádá 134 milionů korun. Radní to pouze vzali na vědomí.

Škola šikanující žáky nevyhodila. Chyběla odvaha

Praha – Jak naložit s případem brutální šikany, která vyvrcholila smrtí pětapadesátileté učitelky? Vedení pražské Střední průmyslové školy Na Třebešíně dosud evidentně tápe. Ředitel František Bártl zatím sáhl pouze k podmínečnému vyloučení trojice studentů. Také jim udělil trojku z chování. To vše ovšem ve chvíli, kdy prý měl v ruce pouze část hrůzných nahrávek zachycujících ponižování pedagožky.

ANO a ČSSD dostaly košem. Do koalice v Praze s nimi nikdo nechce

Praha - Byl to zoufalý pokus, jak se udržet u moci. Tak komentovali někteří opoziční zastupitelé čerstvou nabídku ANO a ČSSD k vytvoření „široké koalice" s TOP 09, ODS a Trojkoalicí. „Máme svůj projekt a směřujeme k novému řešení, ve kterém nebude primátorka, která je symbolem neúspěšné koalice," vzkázal po středeční schůzce se zástupci ANO a ČSSD šéf klubu zastupitelů za TOP 09 Václav Novotný.

AKTUALIZOVÁNO

Pražská koalice definitivně padla

Praha - Praha – Magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dneškem definitivně skončila. Konstatovali to zástupci ČSSD a Trojkoalice. Podle sociálních demokratů je důvodem absolutní ztrátu důvěry v Trojkoalici.

AKTUALIZOVÁNO

Babišův 'kůň' může v Praze usměrnit rozhádanou koalici

Praha - V úterý musí být Trojkoalici navráceny dříve odejmuté kompetence: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy a územní plán. Pokud toto radní za ANO a ČSSD neodsouhlasí, pak hrozí definitivní krach koaličních rozhovorů. Upozorňuje na to přinejmenším část Trojkoalice, respektive Strana zelených (SZ). Výše uvedeným ultimativním požadavkem podmiňuje pokračování jednání.

AKTUALIZOVÁNO

Noční puč na zastupitelstvu: Pražská vláda se rozpadá

Praha – Noční hlasování o odvolání na zastupitelstvu hlavního města nepřečkali čtyři z jedenácti radních. Končí náměstek primátorky pro územní plánování a rozvoj Matěj Stropnický (SZ, Trojkoalice), radní pro správu majetku Michal Hašek, který je zároveň šéfem zastupitelského klubu ANO, radní pro sociální politiku a školství Irena Ropková a radní pro sport a volný čas Hana Nováková (obě ČSSD).

Pražská sídliště se dočkají obnovy. Práce mají začít na Černém Mostě

Pražská sídliště by měla v budoucnu prokouknout. Zanedbané okolí panelových domů podle záměru stávajícího vedení hlavního města projde zásadní obnovou. Už na konci února příštího roku mají radní dostat na stůl celkovou koncepci revitalizace. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ, Trojkoalice) uvedl, že pilotním projektem se stane oprava vnitrobloku ve Vybíralově ulici na Černém Mostě.

Řidiči starších aut v Praze pocítí po lednu roku 2017 problém

Praha - Až dva tisíce korun pokuty zaplatí řidič auta nesplňujícího přísnou emisní normu Euro 3, pokud i přes zákaz vjede do takzvané nízkoemisní zóny označené informačními tabulemi. Tak má vypadat sankce za porušení chystané vyhlášky hlavního města, která chce na určitých částech Prahy omezit exhalace z výfukových plynů.

Developeři by se měli zapojit do výstavby infrastruktury. Záměr je ale ohrožen

Když developer postaví nové bytové domy, musí k nim postavit i příjezdové cesty, školu, školku a další prvky občanské vybavenosti. Financování těchto věcí nesmí zůstat na Praze. To je záměr hlavního města, prosazovaný náměstkem primátorky pro územní plánování Matějem Stropnickým (SZ, Trojkoalice).

Příští podobu Vinohradské si lidé modelují podle svého

„Místní obyvatelé pomáhají připravit rekonstrukci Vinohradské ulice. Institut plánování a rozvoje hlavního města zjišťuje, co se lidem dnes na bulváru líbí a co by naopak chtěli změnit. Jejich připomínky se promítnou do následné rekonstrukce." Toto Institut (IPR) avizoval a slíbil už letos na jaře. A veřejnost se podle zjištění Pražského deníku skutečně zapojila.

V Praze se zahustí zástavba a zmizí zeleň, varují radnice

Architekti a developeři volají po jasných pravidlech budoucí výstavby v hlavním městě. Ta mají určovat Pražské stavební předpisy (PSP), jejichž platnost dočasně pozastavilo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Po Praze žádá novelu. Tu momentálně připomínkují radnice jednotlivých městských částí. A spokojeny rozhodně nejsou.

Hlukové limity padají. Zákon už obyvatele města neochrání

Praha - Nejen na Prahu má dopadnout ještě větší hluková zátěž. Může za to schválení sporné části novely zákona o ochraně veřejného zdraví (konkrétně § 31, odst. 3. pozn. red), která nedávno prošla Poslaneckou sněmovnou. Pokud novelu v daném znění odhlasují i senátoři, pak to může podle některých odhadů poměrně negativně ovlivnit kvalitu života a zdraví obyvatel města.

Pokud tunel zhorší životní prostředí, Praha vrátí dotaci na metro A

Praha - Už nejméně dva roky se o nich stále jen mluví. Ve skutečnosti se celou dobu zdržovala, nebo spíš zametala pod koberec. Nejsou totiž vůbec populární, hlavně mezi motoristy, tedy i značnou částí voličů. Řeč je o doprovodných dopravních opatřeních, která měla být zavedena spolu s otevřením tunelu Blanka a která vesměs mají za cíl regulovat příliv dalších aut především do centra metropole.

Trpaslicon uctil památku Terryho Pratchetta

Chodov - Jen jeden den poté, se se svět dozvěděl smutnou zprávu o smrti legendárního autora knižní sci-fi série Úžasná Zeměplocha Terryho Pratchetta, v Praze na Chodově odstartoval už třináctý ročník festivalu britského humoru, sci-fi a fantasy Trpaslicon. Začátek dvoudenní akce, organizovaná milovníky zmíněných žánrů pro tytéž nadšence, se nemohl nést v jiném, než vzpomínkovém duchu.

Dokončení metra D se Pražané dočkají nejdřív za deset let

Praha - Hlavní město má už několik dní schválený rozpočet pro tento rok. Na investice je vyčleněno něco málo přes jedenáct miliard a zhruba polovinu z této částky má spolykat doprava. Černou dírou na peníze zůstává stále nefunkční tunel Blanka, který už daňové poplatníky vyšel na 37 miliard korun. Také letos v něm zmizí stovky milionů korun.

Jídlo Pražané nakupují jinak než ostatní obyvatelé Česka

Praha /ANKETA/ - Po čem touží Pražané při nakupování? Upřednostňují české výrobky a mají rádi biopotraviny. To je jeden ze zásadních závěrů čerstvého průzkumu agentury Datank, zpracovaného pro jeden významný obchodní řetězec, působící v České republice.

Průzkum: Praha je druhým nejlepším místem pro život v České republice

Kvalitní vysoké školy, nejlepší infrastruktura, vysoká průměrná mzda nebo bohaté kulturní vyžití. Tyto důvody dělají z Prahy dobré místo pro život. Na nejvyšší příčku ale letos hlavní město nedosáhlo. Překonal ho vítězný Plzeňský kraj.

Každý šestý obyvatel Prahy je cizinec. Nejčastěji Ukrajinec

Praha - Zatímco před rokem 1989 se Pražané vesměs zřídka setkávali především s vietnamskými, či kubánskými studenty a dělníky, nyní je v některých čtvrtích slyšet cizí jazyk přinejmenším stejně často jako čeština. A promlouvají jím lidé, trvale hlášení na území hlavního města.

Uspořádat festival je stejné, jako vystudovat management

Praha - Bude to akce pro deset kamarádů, padesát hostů, či pro publikum o několika stovkách a tisících hlav? Pod širým nebem? V hale? I pořádání kvalitního a zábavného „minifestivalu" pro desítky lidí vyžaduje člověka, který splňuje předpoklady být tvrdým i vynalézavým manažerem ve všech myslitelných oblastech.

Na západě Prahy vznikne nové „superměsto“ pro 15 tisíc lidí

Počet obyvatel šesté městské části se má v budoucnu zvýšit zhruba o patnáct tisíc lidí. Zřetelnější podobu dostává plán na zastavění třinácti hektarů současných málo využívaných skladových, průmyslových a vojenských ploch na území ležícím mezi Hvězdou a Divokou Šárkou.

Pražany ohrožuje na životě nedostatek akutních lůžek

Praha - Je to systémový problém, který začal lidi přímo ohrožovat na životě. V Praze se opakují případy, kdy kvůli nedostatku akutních lůžek v nemocnicích vozí záchranáři pacienty ve vážném stavu desítky minut po městě, aniž by je některé ze zdravotnických zařízení bylo schopno přijmout a poskytnout jim péči.

Východ Prahy se může těšit na park větší než Stromovka

Nejen obyvatelé východu metropole se mohou těšit na nový park. Na sto hektarech prý nabídne prostor pro celoroční zábavu, odpočinek i sportovní aktivity. Svou rozlohou propojí pětadvacetitisícové sídliště Černý Most s Horními i Dolními Počernicemi, Hostavicemi a Kyji a naváže na přírodní park Klánovice - Čihadla.

Politici 'přepsali' mapu Prahy. Na Smíchově bude 'nové město'

Smíchov se promění k nepoznání. Optimálně v horizontu dvou let se podle generálního ředitele developerské společnosti Sekyra Group Leoše Anderleho začne na pozemcích smíchovského nádraží stavět nová čtvrť s názvem Smíchov City.

Cross klub 'přepadli' hrdinové komiksů i jejich fanatičtí fandové

Praha /FOTOGALERIE/ - Kdo zná animovaný seriál Simpsnovi, jistě si vybaví i populární postavičku „komiksáka." Otylý podivín, který v životě nepoznal ženu, zato zná do nejmenších podrobností příběhy Spidermana či Batmana.

Skandální opencard. Karta za miliardu končí

Praha - Zhruba tři stovky milionů. Tolik měl v následujících dvou letech stát další provoz pražské tramvajenky opencard. Sumu po hlavním městě požadoval výhradní držitel licencí a provozovatel opencard - společnost eMoneyServices (EMS).

Sídliště nám znehodnotí byty, bojí se Braničtí a podali žalobu

Nikoliv sedm, ale čtyři až pět pater. Taková by podle obyvatel starého Braníka měla být maximální výška budov nové čtvrti s názvem Branické náměstí. Má vyrůst v jejich sousedství na pozemku, ohraničeném ulicemi Ke Krči, Vrbovou a Kunratickým potokem.

Praha už nebude ukusovat z polí. Poroste uvnitř, říká plán

Praha neporoste jako Otesánek. Zůstane ve svých stávajících hranicích. Přesto se prý do ní vejde dalších čtyři sta tisíc lidí. Nová zástavba totiž může vzniknout na tak zvaných rozvojových územích, či na brownfieldech, tedy na pozemcích, poznamenaných dřívější průmyslovou, nebo jinou výrobní činností.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT