Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN HORKÝ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Přežil týden na moři díky chladicímu boxu

Mexiko – Když Mexičan Raymundo Rodríguez před dvěma týdny vyplouval se společníkem na moře lovit ryby, jistě nečekal, na jak dlouho si pobyt na hladině nedobrovolně prodlouží.

Drony začnou doručovat v Německu poštu

Berlín – Na německý ostrov Juist v severním moři už ode dneška začnou doručovat poštovní zásilky bezpilotní letouny, tzv. drony. Německá pošta tak chce začít v praxi testovat jednu z možných budoucích forem doručování, o kterou mají velký zájem a kterou testují i giganti typu internetového obchodu Amazon či společnosti Google. Německá pošta je ale první, kdo zavádí pravidelné doručování.

Ficovi je padesát. Do politického důchodu se nechystá

Bratislava – Jsou to hodně rozdílné obrázky. První pochází z roku 2012, pořízen byl krátce poté, co bylo jisté, že slovenská strana Smer jednoznačně zvítězila v parlamentních volbách. Křepčící spolustraníci tehdy nosili šéfa strany a strůjce volebního vítězství Roberta Fica v euforii na ramenou.

Bezdomovci provedou turisty po Aténách

Atény – Může to být projekt, který dá práci lidem bez domova a zároveň je zapojí do veřejného života. Řečtí sociální pracovníci se rozhodli zvýšit povědomí místních obyvatel i turistů 
o lidech, kteří se ocitli na ulici. Chtějí zároveň bezdomovce více začlenit do společnosti, proto budou nově lidé bez domova pracovat jako turističtí průvodci po Aténách. Informoval o tom řecký list Kathimerini.

Udrží nový královský potomek Británii vcelku?

Londýn – Britská královská rodina se rozroste, a to o v pořadí čtvrtého následníka trůnu. Vévodkyně z Cambridge Kate a princ William budou mít dalšího potomka. Včera to oficiálně oznámila jejich kancelář.

Ficovi se nelíbí návrh sankcí

Bratislava – Slovensko má výhrady k návrhu Evropské komise na rozšíření sankcí vůči Rusku. Bratislava nechce, aby se nová opatření dotkla obchodu s některými výrobky a také finančního sektoru.

AKTUALIZOVÁNO

Uniklý dokument: Jourová dostane resort dopravy a vesmíru

Brusel – Podle uniklého dokumentu, který dnes zveřejnil zpravodajský portál Eur-Activ, by měla budoucí česká eurokomisařka a současná ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) řídit resort dopravy a vesmíru. Ten je mezi prioritami české vlády, která ale usiluje především 
o portfolio regionálního rozvoje.

Tuskovo zvolení je i český úspěch

Brusel /INFOGRAFIKA/- Polský premiér bude předsedou Evropské rady. Unijní diplomacii povede italská ministryně.

Polák a Italka? Lídři EU vyberou obsazení vrcholných pozic

Brusel – Vžilo se pro ně zkreslující označení „unijní prezident" a „šéf unijní diplomacie". Asi i proto, že oficiální názvy těchto vrcholných funkcí znějí o poznání krkolomněji – „stálý předseda Evropské rady" v prvním případě a „vysoký představitel unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku" v případě druhém. Zatímco první řídí pravidelná setkání představitelů členských zemí EU, druhý by měl být hlavní unijní tváří její zahraniční politiky.

Konflikty ve světě: Jsme ve zlomovém období, říká bezpečnostní analytik

Praha /INFOGRAFIKA/ – Slábnoucí vliv Spojených států a nástup nových mocností nahrávají rostoucí nestabilitě, říká v rozhovoru pro Deník Bezpečnostní analytik a zakladatel blogu On War | On Peace František Šulc. Situaci podle něho v posledních letech vyhrotilo především arabské jaro a některé ruské kroky.

AKTUALIZOVÁNO

Smutný osud daru z Prahy. Antilopy v JAR utratili

Praha, Johannesburg – Měl to být dar pražské zoologické zahrady pro zoo v jihoafrickém Johannesburgu. Cesta osmi antilop sitatunga z Prahy do Afriky ale skončila tragicky. Poté, co letecky dorazily z německého Frankfurtu v pátek do Jihoafrické republiky, je tamní úřady v neděli nechaly utratit. Chyběl jim jeden veterinární dokument nutný pro převoz zvířat mezi zeměmi a prý byla také ve špatnému stavu. Pražská zoo proti incidentu ostře protestuje.

Země hor a země řek hledá novou hymnu

Vídeň – Rakušané měnili hymnu poměrně nedávno, možná je ale čekají ohledně národního symbolu další změny. Tamní ombudsmanka Gertrude Brineková totiž požaduje vypsání soutěže na novou hymnu, ta současná je prý zastaralá.

Zbrojní závody? Rusko i sousedé chtějí posílit

Vypadá to jako začarovaný kruh. Když před pár dny řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv, že se vztahy Ruska a Západu v poslední době vracejí do 80. let, kdy probíhala studená válka, asi nebyl tak daleko od pravdy. Kvůli napjaté situaci na Ukrajině, kterou zásadně vyostřilo sestřelení civilního boeingu, totiž z Ruska i některých zemí NATO znějí návrhy na posílení vojenské přítomnosti na vzájemných hranicích kvůli zvýšené aktivitě druhé strany.

AKTUALIZOVÁNO

Pátrání po mrtvých: chybí jich desítky

Kyjev – Policisté, horníci, záchranáři i potápěči křižují nyní okolí ukrajinské obce Grabovo. V rojnicích se prodírají poli s obilím a slunečnicemi, lesy a pátrají i ve vodní nádrži. Mají nesnadný a neradostný úkol – v okruhu 20 čtverečních kilometrů hledají těla obětí z Boeingu 777 malajsijských aerolinií, který se zde ve čtvrtek zřítil. Podle všeho byl sestřelen raketou. Zahynulo všech 298 lidí na palubě.

Vražda 300 lidí. Zlomí to konflikt na Ukrajině?

Praha /OTÁZKY A ODPOVĚDI/ - Deník sestavil několik důležitých otázek a odpovědí týkajících se čtvrteční letecké tragédie. Boeing byl podle všeho sestřelen raketou.

Návrat do 80. let? Západ tlačí na Rusko

Moskva - Za primitivní mstu označilo ruské ministerstvo zahraničí poslední balík sankcí, které především na ruské firmy v noci na včerejšek uvalily Evropská unie a USA. Viní Rusko z toho, že se nesnaží zmírnit krvavý občanský konflikt na Ukrajině a naopak ho podněcuje podporou proruských povstalců.

Cameronova škatulata. Do vlády dosadil euroskeptiky i více žen

Londýn – Bude mladší, s větším počtem žen a euroskeptičtější. Britská vláda prošla zásadní obměnou, kdy změnilo posty nebo odešlo dvanáct členů kabinetu. Komentáře se shodují, že konzervativní premiér David Cameron nastavil jasně svou vládu na předvolební kurz. O složení poslanecké sněmovny budou Britové rozhodovat příští rok v květnu.

Hledá se hymna. Švýcarům přijde jako předpověď počasí

Bern – Byly to výmluvné záběry. Zatímco francouzští fotbalisté a diváci v tribunách zplna hrdla zpívali hymnu Marseillaisa, švýcarští hráči svou národní píseň spíše mumlali. I tato drobnost z nedávného zápasu na brazilském fotbalovém šampionátu podle kritiků hymny Schweizerpsalm (Švýcarský žalm) potvrzuje, že Švýcaři svou národní píseň pořádně neznají
 a není pro ně atraktivní. Hledá se proto hymna nová.

Ochrana soukromí, či majetku? Rozhodněte sami, vzkázal soud

Lucemburk – Ten spor se táhne sedm let. Řeší se v něm, zda má přednost právo na ochranu majetku, či soukromí. Český soud se kvůli němu obrátil i na Soudní dvůr EU – ten poradil, ať rozhodují případ od případu.

Atentátník? Zoufalí lidé se stávají obětí fanatiků, kteří je přimějí zabíjet

Kábul, Praha – Ze zmaru,
 z donucení, z fanatického přesvědčení. To jsou některé důvody, které mohou donutit člověka stát se sebevražedným atentátníkem. Třeba takovým, který zabil v úterý čtyři české vojáky, až dvanáct Afghánců a sebe.

Malé město v horách, které střeží Češi

Bagrám – Úmorné vedro 
40 stupňů ve stínu, všudypřítomný prach a k tomu nebezpečí takřka na každém kroku. Služba, kterou plní 150 českých vojáků na základně Bagrám v Afghánistánu, rozhodně nepatří k těm snadným.  

Bohuslav Sobotka: Misi kvůli útoku nezastavíme

Praha – Afghánská mise bude pokračovat i s českou účastí. To prohlásil krátce po včerejším útoku, při kterém zahynuli čtyři čeští vojáci a přes deset Afghánců, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Pavel Štingl: Fascinuje mě, že už nic nebylo jako dřív

Praha /I. SVĚTOVÁ VÁLKA, INFOGRAFIKA/ – Zatímco s kolegou kvůli focení ještě trochu krkolomně lezeme oknem z kanceláře Pavla Štingla na střechu domu v Holešovicích, on už nám ukazuje, kde přes ulici pracuje dokumentaristka Helena Třeštíková. Ta se věnuje hlavně časosběrným snímkům ze současnosti, Pavel Štingl zase dokumentuje často neradostné okamžiky českých dějin. Zaměřuje se na jednotlivé lidské příběhy. Z osudů vojáků z českých zemí, kteří bojovali na frontách první světové války, teď sestavil výstavu v pražské galerii DOX. „Jsou to velká dramata," říká.

Nechtěný fotbalový karneval. Zlomí to výhry?

Brasília /INFOGRAFIKA/ – Když jste se před sedmi lety zeptali v Brazílii místních, jestli souhlasí 
s uspořádáním fotbalového šampionátu, podle tehdejších průzkumů vám osm z deseti Brazilců odpovědělo, že ano. Když položíte stejnou otázku dnes, počet záporných odpovědí ty kladné převáží v poměru 6:4.

Politolog: Eurovolby jsou arénou, kde české strany vedou domácí boje

Praha /ROZHOVOR/– Pro strany jako ODS může být výsledek v eurovolbách zásadní kvůli uhájení domácí pozice, říká politolog Masarykovy univerzity Miloš Gregor, který se zabývá i analyzováním kampaně.

Harabin musí odejít. Vyhrál jsem, tvrdí

Bratislava – Ve výsledku to byl souboj bez vítězů, zato měl tři poražené. Z pondělní volby šéfa slovenského nejvyššího soudu nový předseda nevzešel, a bude se tak muset opakovat. Současný kontroverzní šéf soudu Štefan Harabin, který se ucházel o znovuzvolení, musí do měsíce z funkce odejít.

Co s ním? Berlíňané řeší osud slavného letiště Tempelhof

Berlín – Ještě před šesti lety tu přistávala letadla, dnes se na ranvejích bývalého berlínského letiště Tempelhof prohánějí místní na kolečkových bruslích, grilují, odpočívají. Na části nezastavěných ploch areálu vznikla společná zahrada, kde si obyvatelé pěstují vlastní zeleninu. Radnice má s částí vzdušného přístavu poblíž berlínského centra jiné plány.

Prokletý ostrov? Itálie ho nabídla v dražbě

Benátky – Málokterý ostrov má tak pohnutou historii jako Poveglia v Benátské zátoce. Místu, které zabírá zhruba semd hektarů, se přezdívá nejstrašidelnější ostrov, ostrov bláznovství nebo jen peklo.

Na Ukrajině se mění zajatci. Ale jen někteří

Kyjev - Ukrajinská tajná služba (SBU) během středy podle tamního ministerstva vnitra zadržela ruského vojenského přidělence, který prý v zemi prováděl špionážní činnost. Agenti SBU ho prý dopadli přímo při činu a Ukrajina se ho chystá vyhostit. V proruskými povstalci kontrolovaném Slavjansku byli naopak propuštěni dva ze zadržovaných ukrajinských agentů SBU, kteří zde měli zatknout jednoho 
z místních separatistů. Ti je vyměnili za své lidi, které zadržovaly zase ukrajinské úřady.

Šéfa severoirských republikánů vyšetřují kvůli vraždě

Belfast – Unesli ji a zavraždili před více než 40 lety. Kvůli smrti Jean McConvillové ze Severního Irska má teď problémy šéf tamní politické strany. Policie v Severním Irsku ve středu zatkla předsedu republikánské strany Sinn Féin Gerryho Adamse pro podezření z účasti na únosu a vraždě spáchané v roce 1972. Podle policejního prohlášení se Adams policistům k výslechu sám přihlásil. Jakoukoli vinu ale odmítá.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT