Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN HORKÝ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Přežil týden na moři díky chladicímu boxu

Mexiko – Když Mexičan Raymundo Rodríguez před dvěma týdny vyplouval se společníkem na moře lovit ryby, jistě nečekal, na jak dlouho si pobyt na hladině nedobrovolně prodlouží.

Drony začnou doručovat v Německu poštu

Berlín – Na německý ostrov Juist v severním moři už ode dneška začnou doručovat poštovní zásilky bezpilotní letouny, tzv. drony. Německá pošta tak chce začít v praxi testovat jednu z možných budoucích forem doručování, o kterou mají velký zájem a kterou testují i giganti typu internetového obchodu Amazon či společnosti Google. Německá pošta je ale první, kdo zavádí pravidelné doručování.

Ficovi je padesát. Do politického důchodu se nechystá

Bratislava – Jsou to hodně rozdílné obrázky. První pochází z roku 2012, pořízen byl krátce poté, co bylo jisté, že slovenská strana Smer jednoznačně zvítězila v parlamentních volbách. Křepčící spolustraníci tehdy nosili šéfa strany a strůjce volebního vítězství Roberta Fica v euforii na ramenou.

Bezdomovci provedou turisty po Aténách

Atény – Může to být projekt, který dá práci lidem bez domova a zároveň je zapojí do veřejného života. Řečtí sociální pracovníci se rozhodli zvýšit povědomí místních obyvatel i turistů 
o lidech, kteří se ocitli na ulici. Chtějí zároveň bezdomovce více začlenit do společnosti, proto budou nově lidé bez domova pracovat jako turističtí průvodci po Aténách. Informoval o tom řecký list Kathimerini.

Udrží nový královský potomek Británii vcelku?

Londýn – Britská královská rodina se rozroste, a to o v pořadí čtvrtého následníka trůnu. Vévodkyně z Cambridge Kate a princ William budou mít dalšího potomka. Včera to oficiálně oznámila jejich kancelář.

Ficovi se nelíbí návrh sankcí

Bratislava – Slovensko má výhrady k návrhu Evropské komise na rozšíření sankcí vůči Rusku. Bratislava nechce, aby se nová opatření dotkla obchodu s některými výrobky a také finančního sektoru.

AKTUALIZOVÁNO

Uniklý dokument: Jourová dostane resort dopravy a vesmíru

Brusel – Podle uniklého dokumentu, který dnes zveřejnil zpravodajský portál Eur-Activ, by měla budoucí česká eurokomisařka a současná ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) řídit resort dopravy a vesmíru. Ten je mezi prioritami české vlády, která ale usiluje především 
o portfolio regionálního rozvoje.

Tuskovo zvolení je i český úspěch

Brusel /INFOGRAFIKA/- Polský premiér bude předsedou Evropské rady. Unijní diplomacii povede italská ministryně.

Polák a Italka? Lídři EU vyberou obsazení vrcholných pozic

Brusel – Vžilo se pro ně zkreslující označení „unijní prezident" a „šéf unijní diplomacie". Asi i proto, že oficiální názvy těchto vrcholných funkcí znějí o poznání krkolomněji – „stálý předseda Evropské rady" v prvním případě a „vysoký představitel unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku" v případě druhém. Zatímco první řídí pravidelná setkání představitelů členských zemí EU, druhý by měl být hlavní unijní tváří její zahraniční politiky.

Konflikty ve světě: Jsme ve zlomovém období, říká bezpečnostní analytik

Praha /INFOGRAFIKA/ – Slábnoucí vliv Spojených států a nástup nových mocností nahrávají rostoucí nestabilitě, říká v rozhovoru pro Deník Bezpečnostní analytik a zakladatel blogu On War | On Peace František Šulc. Situaci podle něho v posledních letech vyhrotilo především arabské jaro a některé ruské kroky.

AKTUALIZOVÁNO

Smutný osud daru z Prahy. Antilopy v JAR utratili

Praha, Johannesburg – Měl to být dar pražské zoologické zahrady pro zoo v jihoafrickém Johannesburgu. Cesta osmi antilop sitatunga z Prahy do Afriky ale skončila tragicky. Poté, co letecky dorazily z německého Frankfurtu v pátek do Jihoafrické republiky, je tamní úřady v neděli nechaly utratit. Chyběl jim jeden veterinární dokument nutný pro převoz zvířat mezi zeměmi a prý byla také ve špatnému stavu. Pražská zoo proti incidentu ostře protestuje.

Země hor a země řek hledá novou hymnu

Vídeň – Rakušané měnili hymnu poměrně nedávno, možná je ale čekají ohledně národního symbolu další změny. Tamní ombudsmanka Gertrude Brineková totiž požaduje vypsání soutěže na novou hymnu, ta současná je prý zastaralá.

Zbrojní závody? Rusko i sousedé chtějí posílit

Vypadá to jako začarovaný kruh. Když před pár dny řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv, že se vztahy Ruska a Západu v poslední době vracejí do 80. let, kdy probíhala studená válka, asi nebyl tak daleko od pravdy. Kvůli napjaté situaci na Ukrajině, kterou zásadně vyostřilo sestřelení civilního boeingu, totiž z Ruska i některých zemí NATO znějí návrhy na posílení vojenské přítomnosti na vzájemných hranicích kvůli zvýšené aktivitě druhé strany.

AKTUALIZOVÁNO

Pátrání po mrtvých: chybí jich desítky

Kyjev – Policisté, horníci, záchranáři i potápěči křižují nyní okolí ukrajinské obce Grabovo. V rojnicích se prodírají poli s obilím a slunečnicemi, lesy a pátrají i ve vodní nádrži. Mají nesnadný a neradostný úkol – v okruhu 20 čtverečních kilometrů hledají těla obětí z Boeingu 777 malajsijských aerolinií, který se zde ve čtvrtek zřítil. Podle všeho byl sestřelen raketou. Zahynulo všech 298 lidí na palubě.

Vražda 300 lidí. Zlomí to konflikt na Ukrajině?

Praha /OTÁZKY A ODPOVĚDI/ - Deník sestavil několik důležitých otázek a odpovědí týkajících se čtvrteční letecké tragédie. Boeing byl podle všeho sestřelen raketou.

Návrat do 80. let? Západ tlačí na Rusko

Moskva - Za primitivní mstu označilo ruské ministerstvo zahraničí poslední balík sankcí, které především na ruské firmy v noci na včerejšek uvalily Evropská unie a USA. Viní Rusko z toho, že se nesnaží zmírnit krvavý občanský konflikt na Ukrajině a naopak ho podněcuje podporou proruských povstalců.

Cameronova škatulata. Do vlády dosadil euroskeptiky i více žen

Londýn – Bude mladší, s větším počtem žen a euroskeptičtější. Britská vláda prošla zásadní obměnou, kdy změnilo posty nebo odešlo dvanáct členů kabinetu. Komentáře se shodují, že konzervativní premiér David Cameron nastavil jasně svou vládu na předvolební kurz. O složení poslanecké sněmovny budou Britové rozhodovat příští rok v květnu.

Hledá se hymna. Švýcarům přijde jako předpověď počasí

Bern – Byly to výmluvné záběry. Zatímco francouzští fotbalisté a diváci v tribunách zplna hrdla zpívali hymnu Marseillaisa, švýcarští hráči svou národní píseň spíše mumlali. I tato drobnost z nedávného zápasu na brazilském fotbalovém šampionátu podle kritiků hymny Schweizerpsalm (Švýcarský žalm) potvrzuje, že Švýcaři svou národní píseň pořádně neznají
 a není pro ně atraktivní. Hledá se proto hymna nová.

Ochrana soukromí, či majetku? Rozhodněte sami, vzkázal soud

Lucemburk – Ten spor se táhne sedm let. Řeší se v něm, zda má přednost právo na ochranu majetku, či soukromí. Český soud se kvůli němu obrátil i na Soudní dvůr EU – ten poradil, ať rozhodují případ od případu.

Atentátník? Zoufalí lidé se stávají obětí fanatiků, kteří je přimějí zabíjet

Kábul, Praha – Ze zmaru,
 z donucení, z fanatického přesvědčení. To jsou některé důvody, které mohou donutit člověka stát se sebevražedným atentátníkem. Třeba takovým, který zabil v úterý čtyři české vojáky, až dvanáct Afghánců a sebe.

Malé město v horách, které střeží Češi

Bagrám – Úmorné vedro 
40 stupňů ve stínu, všudypřítomný prach a k tomu nebezpečí takřka na každém kroku. Služba, kterou plní 150 českých vojáků na základně Bagrám v Afghánistánu, rozhodně nepatří k těm snadným.  

Bohuslav Sobotka: Misi kvůli útoku nezastavíme

Praha – Afghánská mise bude pokračovat i s českou účastí. To prohlásil krátce po včerejším útoku, při kterém zahynuli čtyři čeští vojáci a přes deset Afghánců, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Pavel Štingl: Fascinuje mě, že už nic nebylo jako dřív

Praha /I. SVĚTOVÁ VÁLKA, INFOGRAFIKA/ – Zatímco s kolegou kvůli focení ještě trochu krkolomně lezeme oknem z kanceláře Pavla Štingla na střechu domu v Holešovicích, on už nám ukazuje, kde přes ulici pracuje dokumentaristka Helena Třeštíková. Ta se věnuje hlavně časosběrným snímkům ze současnosti, Pavel Štingl zase dokumentuje často neradostné okamžiky českých dějin. Zaměřuje se na jednotlivé lidské příběhy. Z osudů vojáků z českých zemí, kteří bojovali na frontách první světové války, teď sestavil výstavu v pražské galerii DOX. „Jsou to velká dramata," říká.

Nechtěný fotbalový karneval. Zlomí to výhry?

Brasília /INFOGRAFIKA/ – Když jste se před sedmi lety zeptali v Brazílii místních, jestli souhlasí 
s uspořádáním fotbalového šampionátu, podle tehdejších průzkumů vám osm z deseti Brazilců odpovědělo, že ano. Když položíte stejnou otázku dnes, počet záporných odpovědí ty kladné převáží v poměru 6:4.

Politolog: Eurovolby jsou arénou, kde české strany vedou domácí boje

Praha /ROZHOVOR/– Pro strany jako ODS může být výsledek v eurovolbách zásadní kvůli uhájení domácí pozice, říká politolog Masarykovy univerzity Miloš Gregor, který se zabývá i analyzováním kampaně.

Harabin musí odejít. Vyhrál jsem, tvrdí

Bratislava – Ve výsledku to byl souboj bez vítězů, zato měl tři poražené. Z pondělní volby šéfa slovenského nejvyššího soudu nový předseda nevzešel, a bude se tak muset opakovat. Současný kontroverzní šéf soudu Štefan Harabin, který se ucházel o znovuzvolení, musí do měsíce z funkce odejít.

Co s ním? Berlíňané řeší osud slavného letiště Tempelhof

Berlín – Ještě před šesti lety tu přistávala letadla, dnes se na ranvejích bývalého berlínského letiště Tempelhof prohánějí místní na kolečkových bruslích, grilují, odpočívají. Na části nezastavěných ploch areálu vznikla společná zahrada, kde si obyvatelé pěstují vlastní zeleninu. Radnice má s částí vzdušného přístavu poblíž berlínského centra jiné plány.

Prokletý ostrov? Itálie ho nabídla v dražbě

Benátky – Málokterý ostrov má tak pohnutou historii jako Poveglia v Benátské zátoce. Místu, které zabírá zhruba semd hektarů, se přezdívá nejstrašidelnější ostrov, ostrov bláznovství nebo jen peklo.

Na Ukrajině se mění zajatci. Ale jen někteří

Kyjev - Ukrajinská tajná služba (SBU) během středy podle tamního ministerstva vnitra zadržela ruského vojenského přidělence, který prý v zemi prováděl špionážní činnost. Agenti SBU ho prý dopadli přímo při činu a Ukrajina se ho chystá vyhostit. V proruskými povstalci kontrolovaném Slavjansku byli naopak propuštěni dva ze zadržovaných ukrajinských agentů SBU, kteří zde měli zatknout jednoho 
z místních separatistů. Ti je vyměnili za své lidi, které zadržovaly zase ukrajinské úřady.

Šéfa severoirských republikánů vyšetřují kvůli vraždě

Belfast – Unesli ji a zavraždili před více než 40 lety. Kvůli smrti Jean McConvillové ze Severního Irska má teď problémy šéf tamní politické strany. Policie v Severním Irsku ve středu zatkla předsedu republikánské strany Sinn Féin Gerryho Adamse pro podezření z účasti na únosu a vraždě spáchané v roce 1972. Podle policejního prohlášení se Adams policistům k výslechu sám přihlásil. Jakoukoli vinu ale odmítá.

Zpět v Evropě. Úspěchy, zklamání a výzvy

Praha - V první vteřině po půlnoci na 1. května 2004 vstoupila Česká republika do Evropské unie. Elitní klub patnácti vyspělých zemí se tehdy rozšířil o deset nových států z bývalého východního bloku. Už tehdy se mluvilo o jednom z největších počinů moderních evropských dějin, byť nejistota, co příští roky přinesou, panovala v obou táborech.

Malý: Zázraky jsou dodatečné. Nejdůležitější je život světců

Praha, Vatikán /ROZHOVOR/ – Oba svatořečení papežové provedli velké činy, na které se dnes pozapomnělo, tvrdí biskup Václav Malý.

Atentátník: Že jsem papeže nezabil, je zázrak

Vatikán – Letos to bude 33 let, co Turek Mehmet Ali Agca na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu vyčkával, až kolem něho projede papež Jan Pavel II. 
v otevřeném „papamobilu". Na rozdíl od stovek přihlížejících neplánoval papeži mávat, ale chystal se ho zabít.

Dnešní EU? V roce 1979 to byl zázrak, říká poslanec veterán

Štrasburk – Podobný unikát byste v Evropském parlamentu nenašli. V jeho lavicích zasedal Němec Hans-Gert Pöttering nepřetržitě od roku 1979, kdy občané vybírali europoslance poprvé v přímých volbách. Včera se zúčastnil svého posledního plenárního zasedání – ve volbách pro další pětileté období, které se 
u nás konají 23. a 24. května, už kandidovat nebude.

Prezidentský dostih. Slováci zamávali kurzy

Bratislava - „První kolo jsem vyhrál. Jsem úplně v pohodě a těším se na druhé kolo." Ačkoliv se slovenský premiér Robert Fico po prvním kole prezidentské volby tvářil sebevědomě, do pohody to mělo daleko.

Češky v Pákistánu zmizely před rokem. Rodiny chtějí promluvit

Praha, Islámábád – Je to přesně rok, co se životy dvou českých rodin otočily vzhůru nohama. Loni v březnu v pákistánském Balúčistánu neznámí ozbrojenci unesli dvě mladé české turistky Antonii Chrásteckou a Hanu Humpálovou. Ženy jsou podle dostupných informací, kterých je velmi málo, stále zadržovány.

Zadrhne se česká armáda? Chybí jí miliardy

Praha – Až 150 vojáků vyšle příští rok Česko do mírové mise OSN na Golanských výšinách, která probíhá už řadu let. O plánované misi na sporném území mezi Izraelem a Sýrií, pro niž Česko nabídlo své vojáky loni, včera mluvil český prezident Miloš Zeman na úvod konference 15 let ČR v NATO, která se konala při příležitosti výročí českého vstupu do aliance v březnu roku 1999.

Ztracených pasů je 40 milionů, varuje Interpol

Kuala Lumpur – Záhada okolo osudu Boeingu 777 malajsijských aerolinií, který v noci na sobotu zmizel z radarů nad Jihočínským mořem jižně od Vietnamu, pokračuje. Ukázalo se, že údajné trosky stroje, které pozorovali na mořské hladině vietnamští piloti, nemají s letadlem, na jehož palubě cestovalo z Kuala Lumpuru do Pekingu 239 lidí včetně posádky, nic společného.

Historik: Terezínský rodinný tábor mohl být nacistickým divadlem pro svět

Praha /ROZHOVOR/ - Podle historika Pavla Zemana z Ústavu pro studium totalitních režimů mohlo být účelem rodinného tábora v Osvětimi-Březince zamaskovat skutečnou podobu holocaustu. Jeho obyvatele to ale před smrtí neuchránilo.

70 let od hromadné vraždy: Čechoslováci šli na smrt a zpívali hymnu

Praha – Byla to největší hromadná vražda československých občanů za druhé světové války a ve známé historii vůbec. Před 70 lety, v noci 
z osmého na devátého března 1944, zplynovali nacisté ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi-Březince 3792 židovských mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Před tím prožili v táboře půl roku 
v o něco mírnějších podmínkách, které se od ostatních částí „továrny na smrt" odlišovaly. Proč s nimi nacisté zacházeli jinak než s ostatními, není dodnes jasné.

Chceme zpět, prosí o pomoc volyňští Češi na Ukrajině

Praha, Kyjev – Historie se s nimi nemazlila. Své si vytrpěli ve světových válkách i v období komunistické totality. Nyní se někteří potomci Čechů, kteří se v druhé polovině 19. století vydali z českých zemí za lepší obživou do Volyně na území dnešní Ukrajiny, chtějí vrátit zpět. Mají strach ze současné kritické a nestabilní situace a prosí o pomoc.

Krize na Krymu hýbe světem peněz. I českým

Kyjev /INFOGRAFIKA/ - Je to kapka v moři ukrajinských dluhů. Kyjev včera souhlasil, že si od EU půjčí 610 milionů eur (16,7 miliardy korun), aby prázdná státní pokladna ustála nejbližší období nejen finanční nestability. Čekají na ni třeba vyšší ceny za ruský plyn.

Nejpřísnější na světě. Evropská unie přitvrdí s emisemi aut

Štrasburk – Evropští poslanci včera zpřísnili pravidla, která určí, kolik emisí oxidu uhličitého budou smět do ovzduší vypouštět osobní automobily prodávané v EU. Ze současných 130 gramů oxidu uhličitého na jeden ujetý kilometr má nový limit klesnout 
u vozů do roku 2020 v průměru na 95 gramů na jeden kilometr.

Nabídnou výměnu karty pojištěnce. Je to podvod

Praha – Přijdou s tím, že vám skončí platnost karty pojištěnce a nabídnou se, že zajistí její bezstarostnou výměnu. Vedle osobních údajů potřebují jen podpis pod jeden formulář. Výsledkem je, že klient sice novou kartu získá, ale už od jiné pojišťovny, ke které byl nevědomky přehlášen.

AKTUALIZOVÁNO

Bourat kvůli uhlí? Nejhorší je nejistota

Ústí nad Labem /INFOGRAFIKA/ – Dojde v budoucnu k prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí? Na podobnou otázku odpoví dvě třetiny obyvatel mosteckých obcí Horní Jiřetín a Černice, kterým hrozí kvůli těžbě zánik, že se tak stane během příštích deseti let. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro společnost Severní energetická a.s. „Nejhorší je nejistota. Na tom se shodne téměř 70 procent obyvatel Horního Jiřetína a Černic," uvedl Jan Hartl, ředitel agentury STEM.

Politolog Romancov: Janukovyč je politická mrtvola. V opozici porostou spory

Praha /ROZHOVOR/ - Ukrajinský prezident je podle všeho mimo hru, Tymošenková je pošpiněna korupcí a opozice není jednotná, myslí si politolog Michael Romancov. Většina aktérů ukrajinské krize včetně oligarchů má ale podle něho zájem na udržení země jednotné.

Auta, lázně i pštrosi. Hlava státu nešetřila

Kyjev – Tisíce zvědavců si chtěly o víkendu prohlédnout místa, která byla doposud přísně střežená a vyhrazená pro prezidenta Viktora Janukovyče.Opuštěné prezidentské rezidence v Kyjevě, v Mežyhirji severně od metropole a v karpatských horách dávají nahlédnout do prezidentova soukromí a ti, kterým se sem podařilo dostat, se shodují, že prezident na sobě rozhodně nešetřil.

AKTUALIZOVÁNO

Tymošenková je volná. Janukovyč chtěl utéct

Ukrajina - Seděla na vozíku, byla pobledlá a unavená, ale nechyběl její pečlivě svázaný cop ani dřívější bojovnost. Měla před sebou ještě čtyři roky ve vězení. Události na Ukrajině ale nabraly o víkendu takový spád, že expremiérka Julija Tymošenková už v sobotu opustila vězeňskou bránu. A z Charkova zamířila rovnou za demonstranty na kyjevský Majdan.

Everest bude hlídat nepálská policie

Káthmándú – Když se loni 
v dubnu poprali ve více než sedmitisícové výšce na nejvyšší hoře světa Mount Everestu evropští horolezci a nepálští šerpové o to, kdo má mít při lezení na vrchol přednost, oblétla zpráva svět. Někteří horolezci si tehdy stěžovali, že rvačka byla jasným důsledkem toho, že na Everestu je přelidněno.

Sklepy britské vlády ukrývají poklady i patoky

Londýn – Pro politiky, kteří přijíždějí za britským premiérem do londýnské Downing Street, to může být klíčová otázka – jak moc mě hostitel ctí, jak si mé náklonnosti cení? A odpověď spíš než ve velikosti ochranky nebo délce červeného koberce může ležet hluboko pod londýnskými ulicemi – ve vinných sklepích pod rezidencí Lancaster House.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT