Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN JIREŠ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Město Jičín vstoupilo do geoparku

Jičín - Pojem geopark označuje ve světovém měřítku geologicky a přírodně mimořádnou oblast. V roce 2005 vznikl Geopark Český ráj a právě v těchto dnech jeho hranice rozšířil Jičín a okolí směrem na jihozápad.

Justiční omyl: Vrátí se Lukáš Nečesaný na školu? Je to možné

Východní Čechy, Hořice - Nejvyšší soud minulý týden zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové o vině Lukáše Nečesaného (23). Krajská instance jej původně poslala do vězení za pokus o vraždu kadeřnice. Nyní však případ musí projednat znovu a Lukáš Nečesaný je po dvou letech pro nedostatek důkazů na svobodě.

Jindrová: Uchvátilo mě Švédsko a Švýcarsko

Jičín - Společnost C.S. Cargo pořádá náborovou kampaň zaměřenou na řidičky kamionů. Žen za volantem přibývá. Po řidičích je nicméně v celé Evropě stále silná poptávka a firma C.S. Cargo nabízí zaškolení adeptek i spolupráci při zkouškách na řidičské oprávnění.

Za kasárny starou kotelnu

Jičín - Zasíťování oblasti kasáren stále překáží archiv jičínského okresního soudu.

Jičín získá svůj první babybox, začíná zkušební provoz

Jičín - Technik Zdeněk Juřica u bývalé zubařské pohotovosti instaluje v pondělí schránku pro odkládání nechtěných miminek, takzvaný babybox. Zařízení u kruhového objezdu v lipách bude ve městě první svého druhu. Jenže ochota Jičínských přispívat je poměrně slabá.

Odstávka plaveckého bazénu se letos protáhne

Jičín - Odstávka místního Aqua Centra na konci letních prázdnin bude delší než obvykle. Potrvá tři týdny a jejím důvodem je rozsáhlá výměna kachlových obkladů v dámských sprchách a toaletách.

Zápisy do MŠ: Dostane se na všechny? Uvidíme

Jičín - Včera a dnes se konají zápisy předškoláků do mateřinek. Jičín se letos dušuje, že je schopen pojmout mohutnou poptávku místních i přespolních rodin – což se mu loni nepodařilo. Od září totiž bude fungovat nová Mateřská škola na Větrově.

Kulturní dům pláče a smutní. Připojí se k velké tragédii jezuitské koleje?

Jičín - Studená válka mezi Tělocvičnou jednotou Sokol a městem Jičín ohledně kulturního domu přituhuje. Z jednání sokolů a městských zastupitelů je zřejmé, že v současné době ani jedna strana nechce ustoupit a že budoucnost Masarykova divadla je nejistá.

Jičínští zastupitelé ještě více omezili loterie

Jičín - Město má novou vyhlášku. Utahuje šrouby provozovatelům hazardních her na území Jičína. Omezuje otevírací dobu i reklamu. Záměr ve středu schválili koaliční zastupitelé a dva členové opozice, „pro" tedy bylo 13 hlasů.

Kanalizace: Letos papírování, příští rok jde Kopidlno na věc

Kopidlno - Město chce vybudovat kanalizaci v částech Drahoraz a Pševes. Výstavba se možná uskuteční v příštím roce.

Skleněnou bublinu Ď získal donátor Václav Rybařík

Jičín - Držitelem jičínské Ceny Ď se stal Václav Rybařík. Pohádkové město si jej pamatuje jako nevšedního dárce, který ovlivnil tvář místního zámku pro příští generace. Díky němu stojí na nádvoří bronzová plastika Albrechta z Valdštejna a Porotní sál, kde se také předávání uskutečnilo. zdobí vojevůdcova busta.

Školka je předkrm, základka hlavní chod

Kopidlno - Nejprve mateřinka, potom základka. Oprava školních budov je pro město v dalších letech rozhodně prioritou. Na začátku léta začnou práce na mateřské školce. Potrvají do podzimu. Náklady budou 2,8 milionu korun, ale město uhradí jenom 700 tisíc korun. Zbytek zajistí státní dotace. Zakázku získala firma HM – stav ze Dvora Králové nad Labem.

Zima byla mírná, pomohla školičce

Jičín - Termín přestavby školičky u ZŠ Husova se bez problémů splní a práce možná skončí i dříve. V příštím školním roce bude rozšířená budova sloužit školáčkům.

V příštích deseti letech půjde do škol 165 milionů

Jičín - V příštích deseti letech město do školních budov (včetně K – klubu) musí investovat 165 milionů korun. Soupis vypracoval odbor školství na žádost radních. Bude na to Jičín mít?

Jičínská rozhledna Milohlídka: Obnova až časem, nyní ne

Jičín - Spolek občanů a přátel města Jičína žádá provést zásadní prořez dřevin okolo Milohlídky, aby se zvýraznila rozhledna. Jičínské vedení ale prozatím rozsáhlejší zákrok neplánuje.

Kulturní dům chátrá, dohoda města s TJ Sokol se nerodí

Jičín - Vztah majitele a podnájemníka skřípe čím dál více. Přitom nejde o lecjakou nemovitost, krize se týká jedné z nejdůležitějších budov v Jičíně – Masarykova divadla.

Oheň v bývalé jičínské restauraci byl založen úmyslně

Jičín - Policie odložila vyšetřování požáru v přízemí domu Ruská 571, kde donedávna fungovala restaurace Černá perla. Oheň byl založen úmyslně, jenomže se nepodařilo odhalit pachatele.

Miletínská sokolovna příchozí překvapila

Miletín - Prostor bytu, šatny, zázemí, kuchyňka, dokonce i posilovna. To vše už je v rekonstruované budově krásné. Ale práce ještě zdaleka nekončí. Navštívili jsme sokolovnu při pátečním dni otevřených dveří.

V zámeckém parku si brzy dáte hotdog

Jičín – Stánek ve spodní části zámeckého parku má opět provozovatele. Budou jím Kostelecké uzeniny, konkrétně frančíza Párky's.

Je to oficiální. Miloš Zeman přijal záštitu nad sochou

Hořice – Německé město Kostnice chystá na červenec připomínku smrti Jana Husa. Na ceremonii budou přítomny i Hořice. Střední škola Kostnici poskytne plastiku s abstraktní Husovou tematikou.

Šestnáct klientů se přestěhuje z ústavu do domků

Hořice - Šestnáct z celkem 79 klientů Ústavu pro tělesně postižené se přestěhuje do nových bezbariérových domů v ulici Karla Kofránka. Vybuduje je kraj za evropské peníze a, navzdory problémům v projektové dokumentaci, chce práce stihnout do listopadu.

Na zatmění Slunce raději koukněte pouze ve hvězdárně

Jičínsko - Částečné zatmění Slunce začne zítra v 9:37, maximální fáze dosáhne v 10:46 a skončí v 11:57. Zlatý kruh bude zakryt až ze 73 procent. Hvězdárny v celé republice mají napilno, připravují se na nápor veřejnosti. Odborníci vzkazují: chraňte si zrak.

S nákupem elektřiny na burze chce Jičín počkat na příznivý výkyv ceny

Jičín - Městu se osvědčilo nakupovat energie na Českomoravské komoditní burze Kladno. Chce tak učinit i pro rok 2016.

Stavebníci ve Valdštejnské lodžii nahradí svatebčany

Jičín - Hlavní budovu lodžie čeká oprava fasády ze tří světových stran. Pro páry, které si zde plánovaly letos svatbu, to není dobrá zpráva. Provozovatelé památky musí zrušit dohodnuté termíny.

Cidlina se zpětně prodražuje. Evropské úřady zkrátily dotaci

Jičínsko - Informace o tom, že vodohospodáři neobdrží část dotace na akci Čistá Cidlina vyvolala v mnohých obavy ze zdražování vody. Vodaři se ale radují – dostanou alespoň něco.

Čtyřicet jedna archů na podporu stezky

Jičín - Část veřejnosti je proti cyklostezce do Železnice, část pro. Loni na podzim úspěchu dosáhla první skupina, teď na frontovou linii nastupuje druhá. Útočí podpisovou akcí a volá: cyklostezku chceme.

Poklady sbírek: Výtvarné umění ze dvou rovin

Jičín - Poklady sbírek II, tak zní nejnovější výstava v Regionálním muzeu a galerii. Ukazuje díla, která vznikla během čtyřicetiletého totalitního režimu, a zaměřuje se na autory spjaté s naším regionem.

Odsává osmileté gymnázium moc žáků základním školám?

Hořice - Mateřinky dětmi sice překypují, ale na základních školách jich je stále málo. Pokud v malém městě zároveň funguje osmiletý obor gymnázia, nastává přetahovaná o ty nejnadanější. Čeká Hořice další rušení škol? Kraj říká, že ne.

Boháňka: Všechno je připraveno, výstavba může začít

Boháňka - Před čtyřmi lety požár zničil kulturní dům. Tolik k historii a vzhůru do současnosti. Již v tomto měsíci pracovníci nastoupí na stavbu zcela nového.Zakázku získala společnost J. Pišta ze Dvora Králové nad Labem. Ve výběrovém řízení nabídla cenu zhruba 12,9 milionu včetně daně. Termínem kolaudace je duben 2016.

Studenti si s problémy města hravě poradili

Jičín - Ve čtvrtek se opět sešlo zastupitelstvo na veřejné zasedání. Nelekejte se, tentokráte ne doopravdy.

Vstup do městského úřadu zatím neopraví

Jičín - Vstup do budovy městského úřadu v ulici 17. listopadu stále tak úplně nesplňuje estetické parametry citlivých uměleckých duší. Rekonstruovat se nebude, ač to město plánovalo. Místo toho ale radnice slibuje celkové zateplení objektu.

Průlom v koupi nákladového nádraží?

Jičín - Zastupitelé dali zelenou odkupu nákladového nádraží od drah a správy železnic.

Cerekvice získá vzácný štěp vinné révy Stará trta

Cerekvice nad Bystřicí - Delegace z Mariboru, druhého největšího města Slovinska, v květnu zamíří do obce. Vezme s sebou štěp nejstarší vinné révy na světě, Staré trty, a věnuje ho Cerekvickým. Místní hovoří o mimořádné poctě.

Obyvatele domu obtěžuje zápach z restaurace v přízemí

Jičín - „Nakonec jsme vlastně rádi, že tam hořelo. Nepáchne to." Takovou větu lze slyšet od obyvatelů bytového domu Ruská 571, v jehož přízemí sídlila, nyní již bývalá restaurace, Černá perla. Nespokojenost obyvatele dohnala až k sepsání petice, kterou projednávala městská rada.

Železničáři předložili nižší cenu za nákladové nádraží

Jičín - Město má na stole návrh nové dohody se železničáři ohledně odkupu pozemku nákladového nádraží. Nabídli Jičínu nižší cenu koupš a také jeho odklad až do konce roku 2018. Návrh zítra posoudí zastupitelé při veřejném zasedání.

Z Cerekvice nad Bystřicí: Otestujte svou múzu a talent

Cerekvice nad Bystřicí - O víkendu zahájil svou činnost ART – TELLier, tedy ateliér určený pro veřejnost. Zkušení umělci nabízí všem, mladým i odrostlejším, šikovným i těm méně šikovným, možnost vyzkoušet si různém výtvarné techniky.

Hořice postupně umořují svůj dřívější dluh

Hořice - Schválení rozpočtu na letošní rok je plánováno na začátek března. Při pohledu do návrhu vyvstává pozitivní zjištění: město snižuje svůj dluh. Do investičních akcí proto Hořice letos mohou nalít zhruba 35 milionů korun.

Tok krajských peněz do Káčka se ztenčil, nahradí ho město

Jičín - Volnočasové centrum K-Klub dostalo letos méně peněz od Královéhradeckého kraje. Aby Káčko udrželo svůj provoz, muselo na pomoc přispěchat město Jičín, které je jeho zřizovatelem. Prozatím mu poskytne 145 tisíc korun navíc.

U dvou základních škol nastal převis prvňáčků

Jičín - Silné ročníky dospěly do školního věku. Vrchol křivky je nyní v prvních třídách a dvě školy musely u zápisů odmítnout přespolní zájemce. Tito žáčci sice budou navštěvovat jičínskou základní školu, ale jinou než si oni a jejich rodiče přáli.

Neváhali jsme. Dali jsme si Hudební nášup

Holovousy - Mnohožánrový koncert Hudební nášup se konal již pošestnácté. Kapely ze širokého regionu zamířily do hospody U Krejčů. V sobotu se začalo už odpoledne, ale „jelo" se až do pozdních hodin.

Co vznikne po kasárnách? Město již má územní studii

Jičín - Kasárny v lipové aleji padly předloni, souběžně se konala architektonicko urbanistická soutěž. Nejlépe hodnocený návrh zpracovala firma Cuboid architekti, která posléze měla sestavit územní plán. Nyní je hotov.

Něco pro naše uši i náš apetit

Jičín - Těšte se na dvě nové kulturní akce. Při jedné oblažíte své žaludky, při druhé uši poslechem vážné hudby. Ani jednu akci nepořádá město, rada však pořádání podpořila.

Výbor pro rozvoj: Jičínský příkop se prohlubuje

Jičín - Opozice veřejně odmítla svou účast v takzvaném výboru pro rozvoj města. Jedná se o sbor poradců zastupitelstva. Opoziční embargo ale zapříčinilo, že fakticky půjde pouze o orgán jedenáctičlenné koalice.

Do Hořic míří policejní posily

Hořice - Jičínská Policie ČR v Hořicích kvůli vzestupu zločinnosti umístí vyšetřovatele a dva kriminalisty.

Hazard čeká ve městě další omezení

Jičín - Radnice připraví vyhlášku, která ještě více přiškrtí kohoutky hernám ve městě. Omezí totiž jejich provozní hodiny, podniky by potom měly otevřeno jenom mezi desátou dopoledne a půlnocí.

Z prvňáčků jsou nikoli rytíři, ale řádní čtenáři

Jičín - Ve středu se v dětském oddělení Knihovny Václava Čtvrtka vystřídali všichni prvňáčci ze škol ZŠ Poděbradova a ZŠ Železnická, o den dříve ze ZŠ Husova. Dnes pasování na čtenáře ještě čeká školáky ze ZŠ 17. listopadu.

Diety a ceny jídel. Řídit školní stravování není nic lehkého

Jičín - Jak se ve školních jídelnách tvoří jídelníčky a ceny stravného? Stává se, že kvůli jejich výši rodiče odhlašují svým dětem obědy?

Jičínská radnice ustoupila, štěpnice u Libosadu zůstane

Jičín - Sad okrasných jabloní u Libosadu nepadne. Bude vyňat z kompletní revitalizace oblasti, která je z velké části placena z evropské dotace. Ušetření jabloní nicméně představuje administrativní komplikaci.

Elektronikou vstříc bezpečí na školách?

Jičín - Vedení škol má sestavený pětibodový koncept zabezpečení budov. Je výsledkem dvou mimořádných setkání, která se uskutečnila v posledních měsících jako reakce na útok na střední škole ve Žďáru nad Sázavou.

Opozice na radnici má na zůstatek v rozpočtu jiný názor

Jičín - Město má volných 18 milionů. Co s nimi? Rada má plán, ale opozice rovněž, a tak se rozhodla vyvolat mimořádné zasedání zastupitelstva. Uskuteční se 3. února od 15 hodin na zámku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT