Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN JIREŠ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Město Jičín vstoupilo do geoparku

Jičín - Pojem geopark označuje ve světovém měřítku geologicky a přírodně mimořádnou oblast. V roce 2005 vznikl Geopark Český ráj a právě v těchto dnech jeho hranice rozšířil Jičín a okolí směrem na jihozápad.

Justiční omyl: Vrátí se Lukáš Nečesaný na školu? Je to možné

Východní Čechy, Hořice - Nejvyšší soud minulý týden zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové o vině Lukáše Nečesaného (23). Krajská instance jej původně poslala do vězení za pokus o vraždu kadeřnice. Nyní však případ musí projednat znovu a Lukáš Nečesaný je po dvou letech pro nedostatek důkazů na svobodě.

Jindrová: Uchvátilo mě Švédsko a Švýcarsko

Jičín - Společnost C.S. Cargo pořádá náborovou kampaň zaměřenou na řidičky kamionů. Žen za volantem přibývá. Po řidičích je nicméně v celé Evropě stále silná poptávka a firma C.S. Cargo nabízí zaškolení adeptek i spolupráci při zkouškách na řidičské oprávnění.

Za kasárny starou kotelnu

Jičín - Zasíťování oblasti kasáren stále překáží archiv jičínského okresního soudu.

Jičín získá svůj první babybox, začíná zkušební provoz

Jičín - Technik Zdeněk Juřica u bývalé zubařské pohotovosti instaluje v pondělí schránku pro odkládání nechtěných miminek, takzvaný babybox. Zařízení u kruhového objezdu v lipách bude ve městě první svého druhu. Jenže ochota Jičínských přispívat je poměrně slabá.

Odstávka plaveckého bazénu se letos protáhne

Jičín - Odstávka místního Aqua Centra na konci letních prázdnin bude delší než obvykle. Potrvá tři týdny a jejím důvodem je rozsáhlá výměna kachlových obkladů v dámských sprchách a toaletách.

Zápisy do MŠ: Dostane se na všechny? Uvidíme

Jičín - Včera a dnes se konají zápisy předškoláků do mateřinek. Jičín se letos dušuje, že je schopen pojmout mohutnou poptávku místních i přespolních rodin – což se mu loni nepodařilo. Od září totiž bude fungovat nová Mateřská škola na Větrově.

Kulturní dům pláče a smutní. Připojí se k velké tragédii jezuitské koleje?

Jičín - Studená válka mezi Tělocvičnou jednotou Sokol a městem Jičín ohledně kulturního domu přituhuje. Z jednání sokolů a městských zastupitelů je zřejmé, že v současné době ani jedna strana nechce ustoupit a že budoucnost Masarykova divadla je nejistá.

Jičínští zastupitelé ještě více omezili loterie

Jičín - Město má novou vyhlášku. Utahuje šrouby provozovatelům hazardních her na území Jičína. Omezuje otevírací dobu i reklamu. Záměr ve středu schválili koaliční zastupitelé a dva členové opozice, „pro" tedy bylo 13 hlasů.

Kanalizace: Letos papírování, příští rok jde Kopidlno na věc

Kopidlno - Město chce vybudovat kanalizaci v částech Drahoraz a Pševes. Výstavba se možná uskuteční v příštím roce.

Skleněnou bublinu Ď získal donátor Václav Rybařík

Jičín - Držitelem jičínské Ceny Ď se stal Václav Rybařík. Pohádkové město si jej pamatuje jako nevšedního dárce, který ovlivnil tvář místního zámku pro příští generace. Díky němu stojí na nádvoří bronzová plastika Albrechta z Valdštejna a Porotní sál, kde se také předávání uskutečnilo. zdobí vojevůdcova busta.

Školka je předkrm, základka hlavní chod

Kopidlno - Nejprve mateřinka, potom základka. Oprava školních budov je pro město v dalších letech rozhodně prioritou. Na začátku léta začnou práce na mateřské školce. Potrvají do podzimu. Náklady budou 2,8 milionu korun, ale město uhradí jenom 700 tisíc korun. Zbytek zajistí státní dotace. Zakázku získala firma HM – stav ze Dvora Králové nad Labem.

Zima byla mírná, pomohla školičce

Jičín - Termín přestavby školičky u ZŠ Husova se bez problémů splní a práce možná skončí i dříve. V příštím školním roce bude rozšířená budova sloužit školáčkům.

V příštích deseti letech půjde do škol 165 milionů

Jičín - V příštích deseti letech město do školních budov (včetně K – klubu) musí investovat 165 milionů korun. Soupis vypracoval odbor školství na žádost radních. Bude na to Jičín mít?

Jičínská rozhledna Milohlídka: Obnova až časem, nyní ne

Jičín - Spolek občanů a přátel města Jičína žádá provést zásadní prořez dřevin okolo Milohlídky, aby se zvýraznila rozhledna. Jičínské vedení ale prozatím rozsáhlejší zákrok neplánuje.

Kulturní dům chátrá, dohoda města s TJ Sokol se nerodí

Jičín - Vztah majitele a podnájemníka skřípe čím dál více. Přitom nejde o lecjakou nemovitost, krize se týká jedné z nejdůležitějších budov v Jičíně – Masarykova divadla.

Oheň v bývalé jičínské restauraci byl založen úmyslně

Jičín - Policie odložila vyšetřování požáru v přízemí domu Ruská 571, kde donedávna fungovala restaurace Černá perla. Oheň byl založen úmyslně, jenomže se nepodařilo odhalit pachatele.

Miletínská sokolovna příchozí překvapila

Miletín - Prostor bytu, šatny, zázemí, kuchyňka, dokonce i posilovna. To vše už je v rekonstruované budově krásné. Ale práce ještě zdaleka nekončí. Navštívili jsme sokolovnu při pátečním dni otevřených dveří.

V zámeckém parku si brzy dáte hotdog

Jičín – Stánek ve spodní části zámeckého parku má opět provozovatele. Budou jím Kostelecké uzeniny, konkrétně frančíza Párky's.

Je to oficiální. Miloš Zeman přijal záštitu nad sochou

Hořice – Německé město Kostnice chystá na červenec připomínku smrti Jana Husa. Na ceremonii budou přítomny i Hořice. Střední škola Kostnici poskytne plastiku s abstraktní Husovou tematikou.

Šestnáct klientů se přestěhuje z ústavu do domků

Hořice - Šestnáct z celkem 79 klientů Ústavu pro tělesně postižené se přestěhuje do nových bezbariérových domů v ulici Karla Kofránka. Vybuduje je kraj za evropské peníze a, navzdory problémům v projektové dokumentaci, chce práce stihnout do listopadu.

Na zatmění Slunce raději koukněte pouze ve hvězdárně

Jičínsko - Částečné zatmění Slunce začne zítra v 9:37, maximální fáze dosáhne v 10:46 a skončí v 11:57. Zlatý kruh bude zakryt až ze 73 procent. Hvězdárny v celé republice mají napilno, připravují se na nápor veřejnosti. Odborníci vzkazují: chraňte si zrak.

S nákupem elektřiny na burze chce Jičín počkat na příznivý výkyv ceny

Jičín - Městu se osvědčilo nakupovat energie na Českomoravské komoditní burze Kladno. Chce tak učinit i pro rok 2016.

Stavebníci ve Valdštejnské lodžii nahradí svatebčany

Jičín - Hlavní budovu lodžie čeká oprava fasády ze tří světových stran. Pro páry, které si zde plánovaly letos svatbu, to není dobrá zpráva. Provozovatelé památky musí zrušit dohodnuté termíny.

Cidlina se zpětně prodražuje. Evropské úřady zkrátily dotaci

Jičínsko - Informace o tom, že vodohospodáři neobdrží část dotace na akci Čistá Cidlina vyvolala v mnohých obavy ze zdražování vody. Vodaři se ale radují – dostanou alespoň něco.

Čtyřicet jedna archů na podporu stezky

Jičín - Část veřejnosti je proti cyklostezce do Železnice, část pro. Loni na podzim úspěchu dosáhla první skupina, teď na frontovou linii nastupuje druhá. Útočí podpisovou akcí a volá: cyklostezku chceme.

Poklady sbírek: Výtvarné umění ze dvou rovin

Jičín - Poklady sbírek II, tak zní nejnovější výstava v Regionálním muzeu a galerii. Ukazuje díla, která vznikla během čtyřicetiletého totalitního režimu, a zaměřuje se na autory spjaté s naším regionem.

Odsává osmileté gymnázium moc žáků základním školám?

Hořice - Mateřinky dětmi sice překypují, ale na základních školách jich je stále málo. Pokud v malém městě zároveň funguje osmiletý obor gymnázia, nastává přetahovaná o ty nejnadanější. Čeká Hořice další rušení škol? Kraj říká, že ne.

Boháňka: Všechno je připraveno, výstavba může začít

Boháňka - Před čtyřmi lety požár zničil kulturní dům. Tolik k historii a vzhůru do současnosti. Již v tomto měsíci pracovníci nastoupí na stavbu zcela nového.Zakázku získala společnost J. Pišta ze Dvora Králové nad Labem. Ve výběrovém řízení nabídla cenu zhruba 12,9 milionu včetně daně. Termínem kolaudace je duben 2016.

Studenti si s problémy města hravě poradili

Jičín - Ve čtvrtek se opět sešlo zastupitelstvo na veřejné zasedání. Nelekejte se, tentokráte ne doopravdy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT