Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN KLIČKA

Jan Klička

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Obce mají miliardové přebytky, bojí se je investovat

Vypadá to jako skvělá zpráva, ale není úplně bez vady. Hospodaření měst a obcí (bez započítání Prahy) skončilo loni posedmé v řadě v přebytku. Tentokrát 14 miliard korun, což je druhý nejvyšší výsledek v historii. 

Zájem o letenky je rekordní, hlídejte si „kufry v ceně“

Dámy a pánové, vítáme vás na palubě. Podobné hlášení z reproduktorů v letadle letos uslyší rekordní počet Čechů. Předvídají to alespoň tuzemští prodejci letenek a zástupci Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR). V prvním čtvrtletí 2018 totiž společnosti sdružené ve skupině IATA prodaly v Česku letenky v hodnotě 4,5 miliardy korun, což znamená meziroční nárůst o devět procent. A rezervace pro druhé čtvrtletí jsou meziročně vyšší minimálně o 15 procent.    

Ceny benzínu i nafty rostou už sedm týdnů. A bude hůř

Na cenových „totemech“ kolem čerpacích stanic se teď mění číslice i dvakrát za týden. Ceny míří vzhůru a s nastávající hlavní motoristickou sezonou to jiné nebude.

Pasy budeme kopírovat dál, potvrzují cestovky

/SERIÁL DENÍKU - GDPR/ Češi, kteří si letos koupí dovolenou až těsně před sezonou, budou podepisovat více papírů než dosud. Už za 15 dní vstoupí v platnost nová přísnější pravidla ochrany osobních údajů, takzvané GDPR. A přestože celounijní předpis zasáhne i do provozu cestovních kanceláří, ty paradoxně netuší, jak moc velké omezení to bude. 

Byty kupují jednotlivci. Také proto je jich málo a cena roste

/INFOGRAFIKA/ Bývá to už obehraná písnička: byty nejsou a ty, které jsou, stojí tolik, že na ně „běžná“ rodina přestává mít peníze. V první řadě za to může slabá výstavba nových bytů, ale nejenom ta. Hlad po vlastním bydlení a s tím i ceny zvyšuje i „prachobyčejný“ vývoj české populace.

Lesy decimuje kůrovec. Vědci přišli na způsob, jak ho ničit

Čeští vědci jsou blízko objevu, který by mohl účinně odvrátit nastávající katastrofu v tuzemských lesích. Ty jsou v posledních letech nebývale decimovány kůrovcem, a přestože se lesníci snaží proti lýkožroutům bojovat chemicky i mechanicky, výsledný efekt je pořád slabý.

Kam vyrážejí Češi? Letos zkusí Maroko, Uzbekistán nebo piknik u zámku

Sbalit kufry a vyrazit. Tenhle „úkon“ letos provede rekordní počet Čechů, a to jak ve směru za hranice, tak i po domácích luzích a hájích. Rok 2018 by podle odborníků mohl pokořit dosavadní rekordy cestovního ruchu.

Průzkum: Češi sledují složení potravin, kupují i privátní značky

/ANKETA/ Češi se už „neštítí“ házet do nákupního košíku potraviny či drogerii, které jsou vyrobeny přímo pro jednotlivé řetězce pod jejich vlastními značkami. Počet tzv. „privátek“ se na celkovém prodeji po delší době stagnace zvýšil z 20 na 21,2 procenta, zjistil poslední průzkum agentury GfK. 

Půjčky pro mladé. Minule fiasko, teď stát nabídne až dva miliony

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) se pokusí resuscitovat projekt „státních hypoték“. Ty začaly fungovat před dvěma roky, kdy Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) poprvé nabídl mladým lidem půjčku až 600 tisíc korun se splatností 15 let a úrokem  kolem 1,45 procenta.

Kdy zlevní byty? Až s další krizí, nové se nestaví

/INFOGRAFIKA/ Už to nevypadá tak děsivě, ale výsledný efekt je stále stejný: rodina s „běžným“ příjmem si dnes vlastní byt v Praze, Brně a valné většině krajských měst takřka nemůže pořídit. Za poslední rok u nás ceny nemovitostí podle evropského statistického úřadu (Eurostat) vzrostly o 11,7 procenta, což bylo nejrychleji v historii.

O sport v ČT fanoušci nepřijdou. Zůstane i ve „starém“ vysílání

Televizní fandové si mohou oddechnout. V roce, který je bohatý na sportovní události (hokejové či fotbalové MS), nepřijdou o akce, které vysílá Česká televize na programu ČT sport. Ten měl být od května postupně „vysunut“ ze starého vysílání DVB-T do nového DVB-T2. A diváci, kteří nemají novou televizi či set-top box, by tak o sport přišli.

Penta míří do Číny. Začne tam budovat síť lékáren Dr.Max

Největší český lékárenský řetězec Dr.Max, patřící do investiční skupiny Penta, začne expandovat také do Číny. Na druhém největším světovém lékárenském trhu (hned po USA) bude tuzemská společnost budovat zcela nové provozovny a nevylučuje ani nákup některého ze stávajících provozovatelů čínských lékáren.

Penta vydělala šest miliard, s lékárnami Dr.Max chce proniknout do Číny

/INFOGRAFIKA/ Investiční skupina Penta má za sebou druhé nejúspěšnější období v historii. Rok 2017 uzavřela ziskem 6,2 miliardy korun (236 milionů eur) a celková aktiva jejích portfoliových společností vzrostla o šest procent na 230 miliard korun (devět miliard eur). Síť lékáren Dr.Max se chystá na expanzi do Číny. Na bilanční tiskové konferenci to oznámili hlavní partneři Penty Marek Dospiva a Jaroslav Haščák.  

Máme plno. Hotely i cestovky profitují z prodloužených víkendů

Dny kolem státních svátků jsou letos z větší části vyprodané. Nejexponovanější bude první červencový týden, kdy státní svátky připadají na čtvrtek a pátek.

Lichva má utrum. V Česku zbude jen pár nebankovních firem, které půjčí peníze

Každý třetí Čech, který si půjčuje peníze, je nějakým způsobem rizikový. Tvrdí to alespoň poslední průzkum České bankovní asociace (ČBA) z února letošního roku. Lidé si u nás nejčastěji půjčují na elektroniku, bílé zboží a obecně na vybavení domácnosti.

Šéf BESIP Farář: Nákupu použité dětské autosedačky bych se vyvaroval

/ROZHOVOR/ Když děti vidí, že rodiče občas přeběhnou na červenou a v autě telefonují při řízení, samy se lépe chovat nebudou, říká v rozhovoru pro Deník šéf BESIP Martin Farář.

Spotřeba vína roste. Staví se největší lisovna v Česku

/ANKETA/ Češi se „propíjejí“ k vínu a výrobci na to musejí reagovat. Zatímco těsně po sametové revoluci se u nás zkonzumovalo asi 11 litrů tekuté révy na osobu a rok, aktuálně je to dvakrát tolik a zájem našinců o víno s drobnými výkyvy neustále roste. Přestože je Česko soběstačné jen z jedné třetiny a zbytek vína se musí dovézt, tuzemští producenti spustili rozsáhlou vlnu investic do provozu.

Češi vyvinuli unikátní endoprotézu. Sama zavolá lékaři, když je problém

Primář Sova z legendárního seriálu Nemocnice na kraji města často někomu volal. Kdyby tento nejslavnější ortoped z televizní obrazovky „žil“ v dnešní době, asi by se divil. Volali by jemu. A to nejen pacienti či kolegové, „zavolat“ by mu mohla i jím voperovaná endoprotéza.

Poslední den na daně. Pětina lidí to nestihla, ještě mají šanci nemít pokutu

Berní úředníky čeká perný den. Dnešek je pro drtivou většinu lidí poslední možností pro včasné podání daňového přiznání za loňský rok. V relativním klidu mohou být snad jen poplatníci, kteří si najali daňového poradce. Ovšem i oni musejí do dneška dodat na úřad aspoň plnou moc.

Duel Deníku: Měly by obchody být zavřené každý státní svátek?

/ANKETA/ Na otázku Deníku, zda by měly být obchody zavřené každý státní svátek, odpovídali místopředseda KDU-ČSL Jiří Mihola a poslanec zvolený za hnutí ANO Patrik Nacher.

Začíná nové televizní vysílání. Některé programy najdete jinde

Česká televize (ČT) zahájila přechod na nové televizní vysílání DVB-T2 a od zítřka se to postupně může projevit přímo v televizorech. Někteří diváci totiž nemusí najít program ČT :D/ČT art na původní programové pozici a naleznou ho jinde, například až na konci stávajícího seznamu programů v televizoru.

Víc peněz z brigády? Poslanci chtějí zvýšit limit 10 tisíc korun

Hlavně, abych si nevydělal víc než deset tisíc. Taková myšlenka vytane na mysli mnoha studentům a obecně všem lidem, kteří uvažují o brigádě. Částka deseti tisíc korun je už několik let limitní u všech dohod o provedené práce (DPP).

Tři dny doma a placené? Ať lidé posílají nemocenskou, navrhují firmy

/ANKETA/ Premiér Andrej Babiš láká levicové spojence do budoucího kabinetu. Po návrhu na zdanění náhrad u církevních restitucí (přání KSČM) včera nachystal bonbónek pro ČSSD. Vláda v demisi překvapivě kývla na návrh socialistů na zrušení tzv. karenční doby. Tedy tak, aby první tři dny nemoci byly opět placené.

Televizní revoluce startuje. Antény musí upravit tisíce bytovek

Velká televizní revoluce startuje nejenom na obrazovkách, ale i na střechách. Přechod na nové vysílání DVB-T2 si totiž vyžádá zásah technika do venkovní antény. Zatímco u rodinných domků většinou není nutné anténu na střeše nijak „štelovat“ a stačí „pouze“ koupit novou televizi či set-top box, složitější to je v případě bytových domů. 

Duel Deníku: Mají advokáti poskytovat data o obchodování?

/ANKETA/ K otázce, zda mají advokáti poskytovat data o obchodování, se vyjádřili předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek a předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek.

Vláda zruší předkupní právo u garáží

Vláda v demisi hasí doutnající požár na realitním trhu. Tři měsíce poté, co začala platit novela občanského zákoníku, která znovu zavedla takzvané předkupní právo, kolabují prodeje bytů. Kvůli nutnosti nejprve nabídnout garážové státní či sklepní kóji sousedům, se transakce zdržují až o tři měsíce. Desetinu prodejů se podle realitních kanceláří vůbec nepodaří dokončit.

Zájem o nové televize poroste. ČT startuje přesun kanálů

Přechod na nové televizní vysílání (tzv. DVB-T2) bude rychlejší, než si diváci, ale i odborníci mysleli. Česká televize (ČT) uspíšila technologickou přípravu na nové vysílání a v období mezi 29. březnem a 10. květnem spustí vlastní, takzvanou přechodovou síť DVB-T2.

Odvážní Češi. Svoje úspory na stáří vsadili na akcie

Vydělávat na spoření až 14 procent ročně? V době, kdy banky lidem „úročí“ vklady lepší nulou, to zní jako zpráva z jiné planety. Ale není. Minimálně pro desítky tisíc Čechů, kteří v rámci penzijního spoření odvážně vsadili na akcie a své měsíční úložky posílají do tzv. dynamických fondů.

Mzdy i nadále rostou. Sehnat ajťáka za 50 tisíc je však problém

/INFOGRAFIKA/ V peněženkách a na bankovních kontech mají Češi zase o něco víc, než měli loni. Průměrné mzdy v Česku na konci roku prorazily kulatou hranici 30 tisíc korun měsíčně (se započítáním vánočních bonusů 31 646 Kč) a rostly nejrychlejším tempem za posledních deset let. Včera to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).

Jednokorunová mince. Největší „držák“ století

Sto let od vzniku republiky můžete symbolicky oslavit i pohledem do vlastní peněženky. Mezi drobnými tam nejspíše najdete i jednoho z jubilantů – jednokorunovou minci.

Češi letos potřebují 45 miliard na bydlení. Banky je lákají i rok dopředu

Kdo chce bydlet ve vlastním, sáhne i letos hlouběji do kapsy. Hypotéky po zásahu centrální banky dál zdražují a místo průměrné sazby kolem 2,4 procenta se na konci roku budou peníze půjčovat skoro za tři.

AKTUALIZOVÁNO

Prodej ČEZ v Bulharsku: Vynesl někdo citlivé informace z Česka?

Energetický gigant ČEZ řeší delikátní problém. Hledá pachatele možného úniku citlivých informací z dozorčí rady společnosti, a to při obchodu za devět miliard korun.

PROFIL: Vyšetřování šéfa CEFC. Konec pohádky o čínských miliardách?

Tři roky poté, co prezident Miloš Zeman mával v čínské televizi plyšovým krtečkem a redaktorovi tvrdil, že se přijel učit, „jak zvýšit hospodářský růst a stabilizovat společenský řád“, dostává pohádka o mnohamiliardových investicích tvrdý úder.

Počet bankomatů přesáhl pět tisíc. Stále častěji v nich lidé zapomenou peníze

/INFOGRAFIKA/ Obyvatelé Lanžhotu na Břeclavsku dostali na sklonku minulého roku malý dárek už pár dní před Vánocemi. V třítisícovém městečku u hranic se Slovenskem se dočkali prvního bankomatu, obyvatelům tak odpadlo cestování za penězi do okresní Břeclavi.

Netúrujte zmrzlá auta, radí odborník. Hrozí za to i pokuta

Sednout po ránu do vymrzlého auta? Komu by se chtělo. Pokud řidiči parkují na ulici, snaží se častokrát ve voze před jízdou na pár minut zatopit. Pustí motor na volnoběh, místo škrábání námrazy „větrají“ na přední okno a věnují se něčemu jinému.

Daňové paušály pro živnostníky. Politici se utkají o jejich zvýšení

Z jedné strany vám ubereme, z druhé přidáme. Do takové situace stát loni „uvrhl“ živnostníky, kteří daní své příjmy pomocí populárních paušálů.

Čtvrtina seniorů je v předčasné penzi. Vláda řeší jejich chudobu

/INFOGRAFIKA/ Česko dál stárne a statistika to potvrzuje. V desetimilionové zemi jsou nyní bezmála tři miliony lidí s různým typem důchodů, z toho 2,4 milionu lidí pobírá starobní penzi. Potvrdila to výroční data České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Vědci sledují, zda se vlci v Česku nepáří s domácími psy

Byla to velká radost vědců a ekologů, když se počátkem 90. let do Česka začali opakovaně vracet vlci. Téměř sto let poté, co byli na našem území vlci oficiálně vyhubeni, se dnes pravidelně objevují minimálně na šesti místech republiky. 

Vláda chystá seznam lobbistů. Měli by přímý přístup k politikům

Zatímco diváci v kinech se v těchto dnech baví filmovým příběhem nejslavnějšího lobbisty současnosti – fiktivního Tondy Blaníka – v reálu vzniká první seriózní plán, jak skutečnému lobbování dát jasnější mantinely. Poslanci či senátoři by hlásili dary nad pět tisíc korun a jména a obsahy schůzek se by se registrovaly. 

Čeští vědci zachraňují vietnamský venkov. Učí tam spalovat výkaly

Zavaleni páchnoucí prasečí kejdou, a to doslovně. Taková byla ještě před pěti šesti lety každodenní realita v okolí menších venkovských farem ve Vietnamu. Jejich počet začal enormně narůstat kvůli vyšší poptávce po mase v jihovýchodní Asii.

Ústup lahváčů? Piva v plechovce ukrojila skoro desetinu trhu

/ANKETA/ Český pivař v posledních letech nejspíše zlenivěl. Chodí méně do hospody, zřejmě se mu nechce vracet prázdné lahve a naopak čím dál častěji kupuje pivo v plechovém obalu. Trend, který započal zhruba před pěti lety, ještě více zesílil loni. Potvrzují to první předběžná data za rok 2017. 

Prodáváte byt? Na vaši garáž či sklep mají nově právo i sousedé

Bytů je málo, ceny jsou vysoké, nové domy se staví pomalu. Problémů na českém realitním je celá řada a teď se rýsuje další. Od začátku letošního roku se do občanského zákoníku vrátilo tzv. předkupní právo, které podle odborníků zkomplikuje prodej a nákup nemovitostí. Týká se to hlavně novějších bytů, které mají k sobě garážové stání, sklep, eventuálně nějaký podíl na příjezdové cestě či okolním prostranství. 

Revoluce pokračuje. V Česku už je tolik pivovarů, jako bývalo kolem roku 1930

/INFOGRAFIKA/ Kde se pivo vaří, tam se dobře daří, říká staré známé rčení. Jestli tomu věříte, pak je Česká republika čím dál lepším místem pro život. Po době „pivovarského temna“, kdy v druhé polovině 20. století u nás pivovarská kultura hynula, přišel zlom a od počátku milénia počty pivovarů rostou.

Vítěz vinařství roku Jan Stávek: Prostě jsem se zamiloval do Frankovky

Jeho rodiče měli malý vinohrad za domem, kam jako dítě musel chodit pomáhat na úkor volného času. Že by sám dělal víno, ho nelákalo. Až později na studiích v Olomouci zjistil, že se tam dobré víno nedalo sehnat. A tak začal vozit víno z domova a s kamarády si o něm povídali. Tam teprve se v Janu Stávkovi probudil opravdový vinař.

Someliér Marek Babisz: Naše Pálava je teď hitem i v Asii

Salon vín slaví „plnoletost“. Je to už 18 let, co v podzemí státního zámku ve Valticích začali lidé ochutnávat stovku nejlepších vín pro daný rok. Degustační expozice se letos otevřela 27. ledna. Jak říká hlavní someliér Národního vinařského centra Marek Babisz, cestu k našemu vínu si čím dál častěji kromě domácích nacházejí i cizinci.

Nákupy na internetu: Ukradené peníze vrátí banky do 24 hodin

Je to dobrá zpráva minimálně pro 4,5 milionu Čechů, kteří podle loňského zjištění statistiků pravidelně nakupují zboží a služby na internetu. Bezhotovostní platby na webu budou o něco bezpečnější než dosud.

Češi míří na hory. Sjeté pneumatiky policie neuzná

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Zabalit lyže a děti. Zkontrolovat auto a vyrazit. Pro půl milionu Čechů, kteří každoročně míří na lyže do ciziny, a desítky tisíc dalších, kteří sjíždějí domácí svahy, nastává hlavní sezona.

Volební odpoledne: facka na sále i přehlídka hvězd

Reportéři Deníku pro vás zaznamenávali dění v obou štábech - u Jiřího Drahoše i Miloše Zemana. Prohlédněte si fotogalerie i videa!

Finále voleb: stovky novinářů i policejní ochranky v akci

/FOTOGALERIE Z ROKU 2013/ Pět let poté, téměř na den přesně, se dnes odpoledne prezident Miloš Zeman vrátí „na místo činu“. Do Top Hotelu Praha, kde v lednu 2013 slavil vítězství v historicky první přímé volbě hlavy státu.

Připijte si na zdraví stovkou nejlepších moravských a českých vín

V sobotu 27. ledna se jako každý rok v tomto období otevírají brány Salonu vín ČR, který představuje to nejlepší z moravského a českého vinařství pro aktuální rok. Jde totiž o degustační expozici sta nejlepších vín vybraných v rámci naší nejvyšší a největší soutěže vín, která je celoročně (vyjma ledna) pro veřejnost otevřena v podzemí zámku ve Valticích.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT