Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN KLIČKA

Jan Klička

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Tři dny doma a placené? Ať lidé posílají nemocenskou, navrhují firmy

/ANKETA/ Premiér Andrej Babiš láká levicové spojence do budoucího kabinetu. Po návrhu na zdanění náhrad u církevních restitucí (přání KSČM) včera nachystal bonbónek pro ČSSD. Vláda v demisi překvapivě kývla na návrh socialistů na zrušení tzv. karenční doby. Tedy tak, aby první tři dny nemoci byly opět placené.

Televizní revoluce startuje. Antény musí upravit tisíce bytovek

Velká televizní revoluce startuje nejenom na obrazovkách, ale i na střechách. Přechod na nové vysílání DVB-T2 si totiž vyžádá zásah technika do venkovní antény. Zatímco u rodinných domků většinou není nutné anténu na střeše nijak „štelovat“ a stačí „pouze“ koupit novou televizi či set-top box, složitější to je v případě bytových domů. 

Duel Deníku: Mají advokáti poskytovat data o obchodování?

/ANKETA/ K otázce, zda mají advokáti poskytovat data o obchodování, se vyjádřili předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek a předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek.

Vláda zruší předkupní právo u garáží

Vláda v demisi hasí doutnající požár na realitním trhu. Tři měsíce poté, co začala platit novela občanského zákoníku, která znovu zavedla takzvané předkupní právo, kolabují prodeje bytů. Kvůli nutnosti nejprve nabídnout garážové státní či sklepní kóji sousedům, se transakce zdržují až o tři měsíce. Desetinu prodejů se podle realitních kanceláří vůbec nepodaří dokončit.

Zájem o nové televize poroste. ČT startuje přesun kanálů

Přechod na nové televizní vysílání (tzv. DVB-T2) bude rychlejší, než si diváci, ale i odborníci mysleli. Česká televize (ČT) uspíšila technologickou přípravu na nové vysílání a v období mezi 29. březnem a 10. květnem spustí vlastní, takzvanou přechodovou síť DVB-T2.

Odvážní Češi. Svoje úspory na stáří vsadili na akcie

Vydělávat na spoření až 14 procent ročně? V době, kdy banky lidem „úročí“ vklady lepší nulou, to zní jako zpráva z jiné planety. Ale není. Minimálně pro desítky tisíc Čechů, kteří v rámci penzijního spoření odvážně vsadili na akcie a své měsíční úložky posílají do tzv. dynamických fondů.

Mzdy i nadále rostou. Sehnat ajťáka za 50 tisíc je však problém

/INFOGRAFIKA/ V peněženkách a na bankovních kontech mají Češi zase o něco víc, než měli loni. Průměrné mzdy v Česku na konci roku prorazily kulatou hranici 30 tisíc korun měsíčně (se započítáním vánočních bonusů 31 646 Kč) a rostly nejrychlejším tempem za posledních deset let. Včera to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).

Jednokorunová mince. Největší „držák“ století

Sto let od vzniku republiky můžete symbolicky oslavit i pohledem do vlastní peněženky. Mezi drobnými tam nejspíše najdete i jednoho z jubilantů – jednokorunovou minci.

Češi letos potřebují 45 miliard na bydlení. Banky je lákají i rok dopředu

Kdo chce bydlet ve vlastním, sáhne i letos hlouběji do kapsy. Hypotéky po zásahu centrální banky dál zdražují a místo průměrné sazby kolem 2,4 procenta se na konci roku budou peníze půjčovat skoro za tři.

AKTUALIZOVÁNO

Prodej ČEZ v Bulharsku: Vynesl někdo citlivé informace z Česka?

Energetický gigant ČEZ řeší delikátní problém. Hledá pachatele možného úniku citlivých informací z dozorčí rady společnosti, a to při obchodu za devět miliard korun.

PROFIL: Vyšetřování šéfa CEFC. Konec pohádky o čínských miliardách?

Tři roky poté, co prezident Miloš Zeman mával v čínské televizi plyšovým krtečkem a redaktorovi tvrdil, že se přijel učit, „jak zvýšit hospodářský růst a stabilizovat společenský řád“, dostává pohádka o mnohamiliardových investicích tvrdý úder.

Počet bankomatů přesáhl pět tisíc. Stále častěji v nich lidé zapomenou peníze

/INFOGRAFIKA/ Obyvatelé Lanžhotu na Břeclavsku dostali na sklonku minulého roku malý dárek už pár dní před Vánocemi. V třítisícovém městečku u hranic se Slovenskem se dočkali prvního bankomatu, obyvatelům tak odpadlo cestování za penězi do okresní Břeclavi.

Netúrujte zmrzlá auta, radí odborník. Hrozí za to i pokuta

Sednout po ránu do vymrzlého auta? Komu by se chtělo. Pokud řidiči parkují na ulici, snaží se častokrát ve voze před jízdou na pár minut zatopit. Pustí motor na volnoběh, místo škrábání námrazy „větrají“ na přední okno a věnují se něčemu jinému.

Daňové paušály pro živnostníky. Politici se utkají o jejich zvýšení

Z jedné strany vám ubereme, z druhé přidáme. Do takové situace stát loni „uvrhl“ živnostníky, kteří daní své příjmy pomocí populárních paušálů.

Čtvrtina seniorů je v předčasné penzi. Vláda řeší jejich chudobu

/INFOGRAFIKA/ Česko dál stárne a statistika to potvrzuje. V desetimilionové zemi jsou nyní bezmála tři miliony lidí s různým typem důchodů, z toho 2,4 milionu lidí pobírá starobní penzi. Potvrdila to výroční data České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Vědci sledují, zda se vlci v Česku nepáří s domácími psy

Byla to velká radost vědců a ekologů, když se počátkem 90. let do Česka začali opakovaně vracet vlci. Téměř sto let poté, co byli na našem území vlci oficiálně vyhubeni, se dnes pravidelně objevují minimálně na šesti místech republiky. 

Vláda chystá seznam lobbistů. Měli by přímý přístup k politikům

Zatímco diváci v kinech se v těchto dnech baví filmovým příběhem nejslavnějšího lobbisty současnosti – fiktivního Tondy Blaníka – v reálu vzniká první seriózní plán, jak skutečnému lobbování dát jasnější mantinely. Poslanci či senátoři by hlásili dary nad pět tisíc korun a jména a obsahy schůzek se by se registrovaly. 

Čeští vědci zachraňují vietnamský venkov. Učí tam spalovat výkaly

Zavaleni páchnoucí prasečí kejdou, a to doslovně. Taková byla ještě před pěti šesti lety každodenní realita v okolí menších venkovských farem ve Vietnamu. Jejich počet začal enormně narůstat kvůli vyšší poptávce po mase v jihovýchodní Asii.

Ústup lahváčů? Piva v plechovce ukrojila skoro desetinu trhu

/ANKETA/ Český pivař v posledních letech nejspíše zlenivěl. Chodí méně do hospody, zřejmě se mu nechce vracet prázdné lahve a naopak čím dál častěji kupuje pivo v plechovém obalu. Trend, který započal zhruba před pěti lety, ještě více zesílil loni. Potvrzují to první předběžná data za rok 2017. 

Prodáváte byt? Na vaši garáž či sklep mají nově právo i sousedé

Bytů je málo, ceny jsou vysoké, nové domy se staví pomalu. Problémů na českém realitním je celá řada a teď se rýsuje další. Od začátku letošního roku se do občanského zákoníku vrátilo tzv. předkupní právo, které podle odborníků zkomplikuje prodej a nákup nemovitostí. Týká se to hlavně novějších bytů, které mají k sobě garážové stání, sklep, eventuálně nějaký podíl na příjezdové cestě či okolním prostranství. 

Revoluce pokračuje. V Česku už je tolik pivovarů, jako bývalo kolem roku 1930

/INFOGRAFIKA/ Kde se pivo vaří, tam se dobře daří, říká staré známé rčení. Jestli tomu věříte, pak je Česká republika čím dál lepším místem pro život. Po době „pivovarského temna“, kdy v druhé polovině 20. století u nás pivovarská kultura hynula, přišel zlom a od počátku milénia počty pivovarů rostou.

Vítěz vinařství roku Jan Stávek: Prostě jsem se zamiloval do Frankovky

Jeho rodiče měli malý vinohrad za domem, kam jako dítě musel chodit pomáhat na úkor volného času. Že by sám dělal víno, ho nelákalo. Až později na studiích v Olomouci zjistil, že se tam dobré víno nedalo sehnat. A tak začal vozit víno z domova a s kamarády si o něm povídali. Tam teprve se v Janu Stávkovi probudil opravdový vinař.

Someliér Marek Babisz: Naše Pálava je teď hitem i v Asii

Salon vín slaví „plnoletost“. Je to už 18 let, co v podzemí státního zámku ve Valticích začali lidé ochutnávat stovku nejlepších vín pro daný rok. Degustační expozice se letos otevřela 27. ledna. Jak říká hlavní someliér Národního vinařského centra Marek Babisz, cestu k našemu vínu si čím dál častěji kromě domácích nacházejí i cizinci.

Nákupy na internetu: Ukradené peníze vrátí banky do 24 hodin

Je to dobrá zpráva minimálně pro 4,5 milionu Čechů, kteří podle loňského zjištění statistiků pravidelně nakupují zboží a služby na internetu. Bezhotovostní platby na webu budou o něco bezpečnější než dosud.

Češi míří na hory. Sjeté pneumatiky policie neuzná

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Zabalit lyže a děti. Zkontrolovat auto a vyrazit. Pro půl milionu Čechů, kteří každoročně míří na lyže do ciziny, a desítky tisíc dalších, kteří sjíždějí domácí svahy, nastává hlavní sezona.

Volební odpoledne: facka na sále i přehlídka hvězd

Reportéři Deníku pro vás zaznamenávali dění v obou štábech - u Jiřího Drahoše i Miloše Zemana. Prohlédněte si fotogalerie i videa!

Finále voleb: stovky novinářů i policejní ochranky v akci

/FOTOGALERIE Z ROKU 2013/ Pět let poté, téměř na den přesně, se dnes odpoledne prezident Miloš Zeman vrátí „na místo činu“. Do Top Hotelu Praha, kde v lednu 2013 slavil vítězství v historicky první přímé volbě hlavy státu.

Připijte si na zdraví stovkou nejlepších moravských a českých vín

V sobotu 27. ledna se jako každý rok v tomto období otevírají brány Salonu vín ČR, který představuje to nejlepší z moravského a českého vinařství pro aktuální rok. Jde totiž o degustační expozici sta nejlepších vín vybraných v rámci naší nejvyšší a největší soutěže vín, která je celoročně (vyjma ledna) pro veřejnost otevřena v podzemí zámku ve Valticích.

Daň z nemovitostí zvýšilo přes 600 obcí. Na podání přiznání zbývá poslední týden

Konec ledna každoročně bývá „napínavým obdobím“ pro všechny majitele nemovitostí. Ti, kteří si v uplynulém roce nějakou nemovitost pořídili, musejí podat přiznání. Stávající vlastníci „jen“ čekají, než jim na jaře přijde složenka či pokyn poslaný e-mailem nebo do datové schránky. Jak ale upozornila Finanční správa i daňoví poradci, neplatí to za každých okolností.

Vinařství roku. Soutěž, která nehodnotí jen víno

Jsou čím dál lepší a rok od roku je těžší vybrat vítěze, shodovali se členové odborné komise, která na sklonku minulého roku navštívila všech deset finalistů naší nejprestižnější oborové soutěže - Vinařství roku. Do klání o titul bylo nominováno 54 vinařů a vinařských podniků, z nichž následně vzešla finálová desítka a z ní pak vítězové tří velikostních kategorií a nakonec i absolutní vítěz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT