Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN KLIČKA

Jan Klička

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Musím zase kupovat televizi? Fakta a mýty o novém vysílání DVB-T2

Už jen rok se budou Češi dívat na svoji televizi „postaru“. V listopadu 2019 začne postupné vypínání stávajícího vysílání DVB-T a jeho nahrazení modernějším signálem DVB-T2. Nejprve pocítí změnu v Praze a středních Čechách, naopak nejpozději (v červnu 2020) vypnout staré vysílání na Zlínsku.

Češi jsou televizi stále věrní. Tráví u ní 3,5 hodiny denně

Ani internet, ani kabelová televize či satelit. Češi zůstávají věrni své „bedně“. Myšleno pozemnímu vysílání, které se chytá pomocí klasické antény na střeše.

Osobní bankrot se změní. Odpuštění dluhů neprojde

Sedm let budete pobírat jen životní minimum, aspoň „něco“ splatíte… A po sedmi letech se vaše dluhy zcela odmažou a vy začnete nový život.

Špatná výuka v autoškole? Žáci mohou napsat stížnost

Ministerstvo dopravy chce zlepšit výuku mladých motoristů. Zvažuje, že zavede profesní komoru autoškol. Samotné školy už mezitím zřídily vlastního ombudsmana, který řeší stížnosti.

Schváleno. Staré vysílání skončí v červnu 2020

Nejrychleji poběží pro nové televize Pražané, naopak v „relativním klidu“ mohou být ve Zlíně.     

Nové české letadlo. Vodochodské Aero poodhalilo L-39 NG

/VIDEO/ Zatím jsou to jen křivky v tmavém hangáru. Už tento pátek se ale fandové českého letectví dočkají. Po mnoha letech vývoje se veřejnosti poprvé ukáže finální verze nového bitevníku L-39 NG z Aera Vodochody. Ještě před oficiálním „roll outem“ zástupci Aero Vodochody zveřejnili první video letadla. Po vzoru premiér nových modelů automobilek jsou však na obrazu pouze základní kontury.  

Nově jezdíme bez rezervy. Sprejům nevěřte, radí odborník

/INFOGRAFIKA/ Začíná platit jedna z největších změn v povinné výbavě vozidel za poslední roky. Kdo si odstraní rezervní pneumatiku, musí spoléhat na asistenční službu.

V Česku je 24 tisíc dolarových milionářů. Své děti nutí do brigád

Česko bohatne a projevuje se to i na počtu tzv. dolarových milionářů. Tedy lidí, jejichž finanční majetek (nikoliv třeba zděděné nemovitosti) se pohybuje mezi milionem dolarů (nyní cca 22 milionů korun) a rovnou stovkou milionů korun.

České pivo má za hranicemi jméno. Daří se ho rekordně vyvážet

Už loni to byl rekord. A letos se zdá, že české pivovary mají našlápnuto k dalšímu. Řeč je o exportu tuzemského pěnivého moku. 

Mladí nechtějí řadit. Každý 150. smí řídit jen automat

/INFOGRAFIKA/ Já se bojím, aby mi to neujelo při rozjíždění do kopce. Taková věta bývá jedna z prvních, kterou slyší učitelé od nováčků v autoškolách. Většina lidí počáteční strach z řazení překoná, ovšem roste i počet těch, kteří autoškolu absolvují ve vozidle s automatickou převodovkou. A v takovém případě nesmějí sednout za volant auta s manuálním řazením.

Politici při debatě: Praha často netuší, kudy vedou „dráty“

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Nové vedení Prahy, které vzejde z říjnových voleb, by mělo lépe plánovat vedení důležitých inženýrských sítí včetně rozšíření kolektorů a s tím sovisejícího rychlého internetu. U mnoha staveb a rekonstrukcí totiž dnes není jasné, kudy vlastně inženýrské sítě vedou.

Roste zájem o speciální piva, oblibě se znovu těší i tmavá

/INFOGRAFIKA/ Když je moc zima, nepije se, když je naopak vedro, nepije se taky. Tohle „pravidlo“ tuzemští pivovarníci dobře znají a první data o letním výstavu pivovarů ho potvrzují. Spotřeba pěnivého moku je totiž letos proměnlivá jako počasí. 

Prezident Svazu vinařů: Měnit zákon kvůli letošnímu burčáku je nesmysl

/ROZHOVOR/ Každý rok, zhruba v tomto období, vinaři střídavě sledují zprávy o počasí, vzhlížejí k nebi a čekají, co bude. Letošní vlna veder a především sucho jim sklizeň zkomplikovaly. Deště sice přišly, ale tehdy, kdy už je vinaři nepotřebovali. Přesto se zdá, že by mohlo jít o dobrý ročník. Doufá v to i prezident Svazu vinařů a spolumajitel popického vinařství Sonberk Tibor Nyitray.

Svatba na ostrově Mauricius? Pro Čechy žádná vzácnost

Češi v loňském roce uzavřeli nejvíce manželství za posledních deset let. Výjimkou nejsou obřady v exotických destinacích.

Dopravě odlehčí nové silnice nad Prahou, myslí si politici

Chceme dostavět okruh kolem Prahy, ale kvůli letitým průtahům je možné, že přetížené dopravě v metropoli v dohledné době spíše pomohou dvě nové propojky dálnic budované ve Středočeském kraji.

Oteplování posouvá naše vinaře na jih. Zkoušejí i odrůdy, které tu dřív nerostly

/INFOGRAFIKA/ Spíše jako v pralese než na vinohradu si letos na jaře mohli připadat lidé, kteří obdělávali vinohrady na jižní Moravě. Réva vinná za jediný den rostla až o deset centimetrů a bylo nutné neustále vylamovat tzv. zálistky a čistit kmínky, aby z vinohradů nebyl v úvodu zmiňovaný prales. Nástup kvetení révy přišel už kolem 21. května, nejdříve za dvacet let. A sklizeň hroznů pak logicky nastala o dva až tři týdny dříve než bývá zvykem.

Ministryně Dostálová: Stavební řízení by mělo trvat maximálně rok

Vláda se pokusí do konce svého mandátu výrazně zrychlit stavební řízení, které v Česku podle mezinárodních žebříčků trvá déle než v zemích rozvojového světa. Po jednání vlády to slíbila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Kabinetu v úterý představila záměr na kompletní rekodifikaci stavebního práva. Půjde o rozsáhlou akci: v reálu se totiž podle ministryně bude muset změnit až 80 souvisejících zákonů. 

U Apolináře léčí alkoholiky už 70 let. Dnes přibývá žen a mladších pacientů

Slavná klinika v budově u kostela sv. Apolináře se může pyšnit několika „nej“. Dnes se víc než jindy zabývá také léčbou závislostí u žen. Každá desátá dospělá žena v Česku pije alkohol způsobem, který jí může způsobit zdravotní problémy.

Majáky hasičů zčervenají, blikat bude i tajná služba

/INFOGRAFIKA/ Motoristé by měli zbystřit, od října se změní některá pravidla pro průjezd hasičů, sanitek či policie. Takzvanou záchranářskou uličku v kolonách budou řidiči nově vytvářet mezi levým a přiléhajícím pruhem. Doteď to bylo vpravo.

Úder proti šmejdům. Vláda omezí i prodeje přes telefon

/INFOGRAFIKA/ Dobrý den, volám z firmy XY, cena elektřiny i plynu v poslední době rychle roste a máme pro vás nabídku, jak výrazně ušetřit. Tak nějak obvykle začínají telefonické hovory firem nabízejících energie či různé zboží. Přestože od konce května platí nová směrnice o osobních údajích (tzv. GDPR), která za nevyžádané otravné telefonáty stanovuje vysoké sankce, v praxi se stále objevují.

Vlna veder pokračuje: zvířata hynou, farmářům chybí seno

Venkovní teploty i včera atakovaly historická maxima. V Řeži u Prahy bylo 37,2 stupně Celsia. Vedra si vybírají svoji daň. Ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku bojují se suchem  originálním způsobem: přestali sekat trávníky, tedy alespoň na některých vytipovaných místech. Tráva tam má nyní až půl metru.    

Každý den z práce o půl hodiny dřív? Ekonomové vidí i rizika

/INFOGRAFIKA/ Už padesát let se Češi mohou oddávat odpočinku či chalupaření po oba víkendové dny, nikoliv jen v neděli. Tak dlouho u nás platí 5denní pracovní týden. Za tu dobu nám už dávno „stroje vzaly práci“ a teď přichází další etapa: O práci nás připraví roboti.

Úroky porostou. Na svých úsporách to stále nepoznáte

Pro lidi s hypotékou je to špatná zpráva, pro drobné střadatele by to teoreticky mohla být dobrá zpráva. Jenže zatím není.

Komentář Jana Kličky: Co děti politiků? Mají si kde hrát?

Ve stínu žhavých letních kauz s opsanými diplomkami ministrů a vystěhováním lidí z H-Systemu to zcela zapadlo. Ale pro desítky tisíc rodičů je to docela zásadní zpráva: Jejich dvouleté děti nebudou mít od roku 2020 rezervovaná místa v mateřských školách. Zůstává jen garance přijetí pro tří a víceleté.  

Statisíce lidí mění dodavatele energií. Bojí se zdražování

Minimálně od roku 2015 slyšeli Češi o elektřině a plynu jen samé dobré zprávy. Účty klesaly. Ale nic netrvá věčně. Letos začaly zdražovat malé i velké energetické firmy a mezi zákazníky tak opět vypukla velká „přestupová horečka“.

Vzít si dovolenou v práci? Firma to nemusí povolit

/INFOGRAFIKA/ Vezmu si dovolenou. Takovou oznamovací větou  většinou zaměstnanci sdělují svému šéfovi, že je pár dní či týdnů v práci neuvidí. Přestože jde o zažitou formulku a letitou praxi, podle zákona nic takového není možné.

Počasí letos přeje. Burčák bude dřív, kořalka má být vynikající

Polovina srpna. To je obvyklý termín, kdy se začínají objevovat první stánky s čerstvým burčákem. Vinařský zákon dovoluje tento částečně zkvašený mošt z tuzemské révy prodávat od 1. srpna. A letos by se milovníci tohoto nápoje mohli dočkat v co nejbližším termínu.

Otevření kufru bez majitele. Na letiště se vyplatí speciální zámek

Už déle než rok funguje na Letišti Václava Havla v Praze nová kontrola zavazadel proti možné přítomnosti výbušnin. 

Lidé špatně balí kufry do letadla. Pozor na baterie či e-cigarety

/INFOGRAFIKA/ Vyvarujte se zbytečných problémů při odbavení, apelují na začátku dovolenkové sezony zástupci pražského letiště.

Ředitel Českých drah Krtek: Přeplněných vlaků se nebojím, ale místenku si kupte

/ROZHOVOR/ Dva miliony seniorů a přibližně stejně velká skupina studentů bude mít už po prázdninách vlaky (i autobusy) skoro zadarmo. Vláda pro ně zavedla slevu 75 procent z ceny jízdného. Pro České dráhy jako národního dopravce to bude znamenat zatěžkávací zkoušku, protože některé dálkové vlaky a příměstské linky jsou už dnes kapacitně na hraně. 

Změny řidičáků: Zmizí z nich údaj o bydlišti, papírová fotka už nebude potřeba

/INFOGRAFIKA/ Hodně lidí to možná neví, ovšem při změně trvalého bydliště bylo až doposud nutné vyměnit nejenom občanku, ale i řidičák. I tento doklad totiž dnes obsahuje údaj o bydlišti – byť pouze město. Za dva týdny však tato starost odpadne.  

Nejhorší úsek na cestě k moři? Opět česká dálnice D1, říká odborník

/ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ Už roky je to stálice českých turistů a s výjimkou roku 2015, kdy vedlo Slovensko, nenašlo Chorvatsko „přemožitele“. Loni na tamější pláže vyrazilo 850 tisíc Čechů. Co je čeká letos? Podle Igora Siroty z ÚAMK musejí řidiči zatnout zuby hlavně doma.

AKTUALIZOVÁNO

ČNB zpřísní hypotéky. Na byt za 3,4 milionu čistý příjem kolem 30 tisíc

/INFOGRAFIKA/ Získat hypotéku bude od října složitější než dosud. Česká národní banka se bojí přehřátí finančního trhu kvůli úvěrům na bydlení, a proto podle očekávání zavádí nové limity na hypotéky. Od října bude platit, že kdo chce hypotéku, bude se ještě více posuzovat výše jeho příjmů a proti tomu dluhů. 

Peníze lidem půjčují už jen velké firmy. Na lichváře „zbylo“ 10 miliard

/ANKETA/ Nejrychlejší půjčka! Peníze hned! Bez ručení, bez dokladů! Donedávna běžné znění inzerátů, které nabízely lidem různě velké obnosy peněz. Kdo za nabídkami stál, nebylo často zřejmé. Teď už to neplatí. Trh s půjčkami od června řádně prořídl.

Češi letos rekordně cestují i mimo hlavní sezonu. Cestovky jsou spokojené

Co měsíc, to rekord. Tuzemské cestovní kanceláře si letos mohou spokojeně mnout ruce. Už na začátku kalendářního roku v lednu a únoru prodaly v předprodejích skoro 40 procent celoroční kapacity. A nejenom to. Potvrdil se trend z minulých let, kdy Češi častěji cestují i na krajích hlavní sezony, tedy v květnu a říjnu.

Starejte se o blízké, stát to zaplatí. Lidé mohou žádat o dlouhodobé ošetřovné

/INFOGRAFIKA/ Dědečka nebo tchyni propustí z nemocnice, ale ještě nejsou soběstační. A nastává tradiční problém: co dál?  

Nová hypotéka? Bez souhlasu manžela či manželky máte smůlu

Co je moje, to je moje, a tobě do toho nic není. Tohle rádoby vtipné rčení určitě neplatí, pokud žijete v manželství a máte hypotéku. Pokud totiž úvěr refinancujete a požádáte o peníze v nové bance, musíte mít souhlas partnera. A to i v situaci, kdy nemovitost patří podle katastru jen jednomu z páru.

Jan Řehounek: Zakázky pro armádu mají zadávat vojáci, ne úředníci

Vrtulníky, radary, vyprošťovací auta. To je jen zlomek ze zakázek pro českou armádu, které v posledních měsících a letech uvízly na mrtvém bodě. Peníze ve státním rozpočtu jsou, ale podpisy pod smlouvami chybějí. A nejde o málo – ministerstvo obrany má do roku 2021 naplánovány investice až za 95 miliard korun.

Duel Deníku: Pomůže omezení podomního prodeje v boji s energošmejdy?

/ANKETA/ Na otázku, zda pomůže omezení podomního prodeje v boji s podvodnými prodejci elektřiny, jsme se zeptali předsedy Rady Energetického regulačního úřadu Vladimíra Outraty a obchodního ředitele Bohemia Energy Libora Holuba.

Stát zakáže podomní prodej energií. Kvůli šmejdům

Zapomeňte na předražené hrnce, prošívané deky a různé předváděcí akce. Takzvaní „šmejdi“ si našli nový zlatý důl: „prodávají“ elektřinu či plyn. Většinou seniorům při podomním prodeji a někdy i přes telefon.

Obce mají miliardové přebytky, bojí se je investovat

Vypadá to jako skvělá zpráva, ale není úplně bez vady. Hospodaření měst a obcí (bez započítání Prahy) skončilo loni posedmé v řadě v přebytku. Tentokrát 14 miliard korun, což je druhý nejvyšší výsledek v historii. 

Zájem o letenky je rekordní, hlídejte si „kufry v ceně“

Dámy a pánové, vítáme vás na palubě. Podobné hlášení z reproduktorů v letadle letos uslyší rekordní počet Čechů. Předvídají to alespoň tuzemští prodejci letenek a zástupci Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR). V prvním čtvrtletí 2018 totiž společnosti sdružené ve skupině IATA prodaly v Česku letenky v hodnotě 4,5 miliardy korun, což znamená meziroční nárůst o devět procent. A rezervace pro druhé čtvrtletí jsou meziročně vyšší minimálně o 15 procent.    

Ceny benzínu i nafty rostou už sedm týdnů. A bude hůř

Na cenových „totemech“ kolem čerpacích stanic se teď mění číslice i dvakrát za týden. Ceny míří vzhůru a s nastávající hlavní motoristickou sezonou to jiné nebude.

Pasy budeme kopírovat dál, potvrzují cestovky

/SERIÁL DENÍKU - GDPR/ Češi, kteří si letos koupí dovolenou až těsně před sezonou, budou podepisovat více papírů než dosud. Už za 15 dní vstoupí v platnost nová přísnější pravidla ochrany osobních údajů, takzvané GDPR. A přestože celounijní předpis zasáhne i do provozu cestovních kanceláří, ty paradoxně netuší, jak moc velké omezení to bude. 

Byty kupují jednotlivci. Také proto je jich málo a cena roste

/INFOGRAFIKA/ Bývá to už obehraná písnička: byty nejsou a ty, které jsou, stojí tolik, že na ně „běžná“ rodina přestává mít peníze. V první řadě za to může slabá výstavba nových bytů, ale nejenom ta. Hlad po vlastním bydlení a s tím i ceny zvyšuje i „prachobyčejný“ vývoj české populace.

Lesy decimuje kůrovec. Vědci přišli na způsob, jak ho ničit

Čeští vědci jsou blízko objevu, který by mohl účinně odvrátit nastávající katastrofu v tuzemských lesích. Ty jsou v posledních letech nebývale decimovány kůrovcem, a přestože se lesníci snaží proti lýkožroutům bojovat chemicky i mechanicky, výsledný efekt je pořád slabý.

Kam vyrážejí Češi? Letos zkusí Maroko, Uzbekistán nebo piknik u zámku

Sbalit kufry a vyrazit. Tenhle „úkon“ letos provede rekordní počet Čechů, a to jak ve směru za hranice, tak i po domácích luzích a hájích. Rok 2018 by podle odborníků mohl pokořit dosavadní rekordy cestovního ruchu.

Průzkum: Češi sledují složení potravin, kupují i privátní značky

/ANKETA/ Češi se už „neštítí“ házet do nákupního košíku potraviny či drogerii, které jsou vyrobeny přímo pro jednotlivé řetězce pod jejich vlastními značkami. Počet tzv. „privátek“ se na celkovém prodeji po delší době stagnace zvýšil z 20 na 21,2 procenta, zjistil poslední průzkum agentury GfK. 

Půjčky pro mladé. Minule fiasko, teď stát nabídne až dva miliony

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) se pokusí resuscitovat projekt „státních hypoték“. Ty začaly fungovat před dvěma roky, kdy Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) poprvé nabídl mladým lidem půjčku až 600 tisíc korun se splatností 15 let a úrokem  kolem 1,45 procenta.

Kdy zlevní byty? Až s další krizí, nové se nestaví

/INFOGRAFIKA/ Už to nevypadá tak děsivě, ale výsledný efekt je stále stejný: rodina s „běžným“ příjmem si dnes vlastní byt v Praze, Brně a valné většině krajských měst takřka nemůže pořídit. Za poslední rok u nás ceny nemovitostí podle evropského statistického úřadu (Eurostat) vzrostly o 11,7 procenta, což bylo nejrychleji v historii.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT