Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN PROKEŠ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Praha volá po zásadní regulaci zprostředkovatelů sdíleného ubytování

Magistrát bude prosazovat konkrétní kroky k regulaci krátkodobých pronájmů na celostátní úrovni. Příslušnou strategii schválili výraznou většinou pražští radní. Hlavní město bude u tří ministerstev, která mají problematiku na starosti, systematicky lobbovat za několik legislativních změn. 

Nový žižkovský starosta přetáhl část opozice. Částečná zrada, tvrdí Zelení

/INFOGRAFIKA/ Starostku třetí pražské městské části Vladislavu Hujovou (dříve TOP 09) nedávno nahradil Alexander Bellu (ODS), který přibral do rady i část dosavadní opozice. Belluovi kritici v tom vidí vypočítavost a snahu o zviditelnění před volbami.

Problémy se v hospodě nevyřeší. Proto se rozhodl herec Kratina kandidovat za ODS

/ROZHOVOR/ Za sebou má desítky divadelních i seriálových rolí. Teď by se navíc chtěl stát na šest let senátorem. Šestašedesátiletý herec Vladimír Kratina pošilhává po nové štaci údajně kvůli rozpínání jedinců chorobně závislých na moci – tzv. mocižroutů. O senátorské křeslo se uchází jako nezávislý s podporou ODS v Praze 2.

Porážek se nebojím, říká Skovajsová. Do senátu kandiduje za ČSSD proti Drahošovi

/ROZHOVOR/ Kandidátka na senátorku v Praze 4 Miroslava Skovajsová za sociální demokracii ve velkém rozhovoru pro Deník říká, že ženská témata neexistují. Existují jen rozdíly v přístupu, dodává lékařka Skovajsová.

Nejsou starostové jako starostové. Volební rivalové se přou o název strany

„Nejsou starostové jako starostové,“ komentovala volební koalice Spojené síly pro Prahu kandidátku soupeřů z hnutí Pro Prahu. To se přihlásilo do říjnových komunálních voleb do magistrátního zastupitelstva pod názvem Starostové pro Prahu. A to se velmi nelíbí hnutí STAN (Starostové a nezávislí).

Cestujete za exotikou? Pozor na tropické nemoci. Malárie se podceňuje

/INFOGRAFIKA/ Stále oblíbenější cestování do tropických oblastí s sebou nese rizika v podobě nemocí, které ve střední Evropě nehrozí. Nejčastější nákazou je malárie a horečka dengue. Za poslední rok si jednu z těchto nemocí přivezlo z ciziny přes sedmdesát Čechů, u dalších cestovatelů propukla nemoc dřív a museli se proto léčit v cizině. Lékaři a další specialisté přitom radí lidem, aby nepodceňovali prevenci ani léčbu, pokud už nemoc propukne.

Spojené síly. ODS vyzve v Praze 2 nová koalice

/INFOGRAFIKA/ Proti současnému vedení radnice spojili síly Zelení, lidovci a sociální demokraté. Dlouhodobě dominantní ODS vede do voleb starostka Jana Černochová, které sekunduje Alexandra Udženija.

Nástup komunistické hrůzovlády nesmíme dopustit. Koalice chce Muzeum nesvobody

Volební koalice Spojené síly pro Prahu v příštím zastupitelstvu metropole navrhne vznik Muzea nesvobody. Mělo by připomínat období komunistické zvůle. Podle pražských politiků TOP 09, hnutí STAN a KDU-ČSL je pro vznik instituce vhodná doba vzhledem k 50. výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy, ale i k aktuální politické situaci, kdy se vláda opírá o podporu KSČM.

Biotopové koupaliště Lhotka se chlubí nejčistší vodou v Praze

Stovky lidí denně navštívily nové přírodní koupaliště Lhotka od jeho otevření na konci června. V nejsilnějších dnech se přišlo do „koupacího biotopu“ s přirozeným čištěním vody poblíž sídliště Novodvorská zchladit až půldruhého tisíce Pražanů.

Oprava staroměstského orloje spěje do finále. Brzy začne akce Radnice dokořán

/INFOGRAFIKA/ Předloni započatá rekonstrukce klíčových částí Staroměstské radnice se chýlí ke konci. Zrestaurovaný orloj přiláká návštěvníky již 28. září. Unikátní budova a zároveň instituce, která právě v září slaví 680. výročí od založení, dostala nový háv na více i méně nápadných místech.

Pasáž na Budějovické nejspíš zánik nečeká, magistrát vyjednává o jejím prodeji

Pasáž s terasou u stanice pražského metra Budějovická čeká spíš oprava než demolice. Magistrát, který je majitelem uzavřeného objektu, stále formálně připravuje i jeho demontáž. Zároveň už ale město několik týdnů vyjednává o případném prodeji terasy s vlastníkem sousedního obchodního centra Domu bytové kultury (DBK).

ČSSD zahájila kampaň v metropoli. Slibuje třeba MHD zdarma pro všechny Pražany

Sociální demokraté v Praze oficiálně zahájili kampaň před říjnovými komunálními volbami. Jedničkou kandidátky a stranickým adeptem na primátora je náměstek ministra obrany Jakub Landovský. Podle jeho kolegů je sice dlouholetým řadovým členem ČSSD, zároveň ale „novou tváří“, která symbolizuje velký posun strany v posledních měsících.

V Praze 1 se svede bitva o privatizaci bytů a zástavbu plácku na konci Pařížské

/INFOGRAFIKA/ Před říjnovými komunálními volbami se schyluje i k bitvě o radnici Prahy 1. Centrální městská část nepatří se zhruba 30 tisíci obyvateli k největším v metropoli. Její vedení má ale velký vliv třeba na pronájmy lukrativních míst nebo na život v památkové rezervaci.

Hnutí Pro Prahu odstartovalo kampaň. Bude bojovat i za zahrádkáře

Metropolitní hnutí Pro Prahu zahájilo předvolební kampaň a představilo kandidáty do zastupitelstva. Uskupení vedené advokátem Karlem Fischerem před čtyřmi roky v magistrátních volbách neuspělo, proniklo ale na radnice menších městských částí.

Vídeň staví sídliště budoucnosti. Praha by se mohla inspirovat

/INFOGRAFIKA/ Vídeň se ráda prezentuje jako vzor pro ostatní velkoměsta, Prahu nevyjímaje. A opakovaná vítězství v mezinárodních žebříčcích „kvality života“ dokazují, že je rakouská metropole skutečně o poznání dál než ta česká z hlediska změn, které zlepšují život lidí i prostředí pro něj. Vzorem pro Prahu může být třeba i v sociálním bydlení nebo v budování nových linek metra.

Kandidát na senátora Marek Hilšer: Trápí mě nástup komunistů k moci

/ROZHOVOR/ Dvaačtyřicetiletý lékař Marek Hilšer jde po necelém roce do další politické bitvy, ve které patří kvůli věkové hranici k nejmladším aspirantům. V prezidentských volbách skončil do té doby málo známý „občanský kandidát“ letos v lednu pátý, což byl nečekaný úspěch. Také nyní zahajuje kampaň před říjnovými senátními volbami v obvodu Praha 2 a 3 bez podpory politických stran.

Hayato Okamura: Ať chci, nebo nechci, lidé mě vnímají jako opak mého bratra

/ROZHOVOR/ Tlumočník a průvodce turistů Hayato Okamura se rozhodl vstoupit do politiky až ve zralém věku. Jednapadesátiletý otec pěti dětí, věřící křesťan a skaut je členem KDU-ČSL poslední tři roky. Loni neúspěšně kandidoval za lidovce do Poslanecké sněmovny. Znovu se o úspěch v politice pokusí v říjnových senátních volbách. 

Přispěl i Saša Rašilov. Do hledání židovských náhrobků se může zapojit každý

Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů, právě tak se jmenuje nový celorepublikový projekt, jehož cílem je s pomocí široké veřejnosti nalézt ztracené náhrobky a shromáždit jejich dobové fotografie.

Magistrátní volby se letos obejdou bez „celebrit“. ANO a Piráti mají manažery

/FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ Mezi jmény na kandidátkách převažují komunální politici a straníci, slavné osobnosti prakticky chybí. Hnutí ANO a Piráti nasadili do čela manažery bez přímé zkušenosti s politikou. 

Babiš mě nikam nedosadil, říká nový primátorský kandidát ANO Petr Stuchlík

/ROZHOVOR/ Ještě koncem zimy plánovala vést hnutí ANO do říjnových komunálních voleb současná primátorka Adriana Krnáčová. Od záměru ale ustoupila a pražská organizace zvolila volebním lídrem poslance Patrika Nachera. V červnu ale přišel zásah shora, když premiér a předseda ANO Andrej Babiš navrhl do čela pražské kandidátky podnikatele a manažera Petra Stuchlíka. Zakladatel a dosluhující ředitel poradenské společnosti Fincentrum nabídku přijal.

Expert: Volební hesla v ulicích Prahy jsou nudná a nekonkrétní

Dva a půl měsíce před pražskými komunálními volbami má viditelnou kampaň v ulicích přibližně polovina z širšího okruhu favoritů. Hnutí ANO, Piráti nebo Zelení se k vizuálnímu lákání voličů chystají.

Začala bitva o reklamní plochy. Město staví dům od střechy, říkají architekti

Praha chystá zásadní změny v podobě městského mobiliáře – přístřešků na zastávkách MHD, laviček, odpadkových košů, stojanů na kola, pouličních toalet a dalšího městského nábytku. Radní v červnu odhlasovali neprodloužení dlouholeté smlouvy o poskytování velké části mobiliáře s francouzskou společností globálního významu JCDecaux.

Další kolaps v Praze? Začíná oprava ulic Koněvova a K Barrandovu

/INFOGRAFIKA/ Po rozsáhlých dopravních zácpách na začátku měsíce se situace v metropoli uklidnila. Ale zřejmě ne na dlouho. Další práce na silnici vypuknou u Barrandovského mostu, rozjíždí se i nová etapa rekonstrukce Koněvovy ulice.

Alternativa k velkým stranám. Lídr hnutí Pro Prahu: Není za námi žádný miliardář

/ROZHOVOR/ Advokát Karel Fischer povede v podzimních komunálních volbách hnutí Pro Prahu, které chce díky podpoře bývalých i současných starostů proniknout do pražského zastupitelstva. V minulých volbách kandidoval Fischerův subjekt poprvé a s ambicemi hlavně v menších městských částech. Uspěl například v Čakovicích, Šeberově nebo Uhříněvsi.

Opravu zóny Háje zdržují spory. Dohoda se spoluvlastníky se snad blíží

Několik set metrů dlouhou vyvýšenou plošinou u výstupu z konečné stanice pražského metra Háje procházejí desítky tisíc lidí. U výstupu z metra je nově postavené bistro a restaurace se zahrádkou. Za ní už ale začíná podlouhlý prostor s kulisami vhodnými pro film z období normalizace, z něhož ostatně rozsáhlý objekt pochází.

Babiš odstavil Nachera. Lídrem pražské kandidátky ANO bude podnikatel Stuchlík

Po těžkém vyjednávání před získáním důvěry své druhé vládě udělal premiér a šéf hnutí ANO poslední dobou očekávaný krok v Praze. Tři měsíce před komunálními volbami změnilo ANO kandidáta na pražského primátora. Lídrem bude multimilionář Petr Stuchlík. Původní jednička Patrik Nacher, poslanec za ANO, se posune až na druhé místo.

Boj Prahy 1 proti sprejerům. Radnice ukázala nový antigraffiti vůz

/FOTOGALERIE/ Praha 1 představila nový elektromobil, který bude sloužit k odstraňování nebo překrývání nelegálních graffiti. Městská část zapojí vozítko do pravidelného čištění pomalovaných fasád v desítkách vybraných lokalit. Vůz bude jezdit i na místa, na která upozorní občané. S úklidem ulic a zdí tedy Pražským službám pomůže soukromá firma.

Kdysi hektolitry vody, dnes lidé. Vodárenské věže se mění v muzea i byty

Po Novomlýnském vodojemu se dočkal nového hávu i ten na Letné. Unikátně přestavěná věž v Libni čeká na kupce. Kdysi byly plné hektolitrů vody, dnes se v jejich útrobách procházejí lidé. A někteří v nich dokonce bydlí. Řeč je o pražských vodárenských věžích, které sice už neplní svůj původní účel, jejich interiérům i exteriérům však architekti vdechli nový život.

Jako Libeňský? Ne. Most Legií však bude na podzim kvůli diagnostice zavřený

/FOTOGALERIE/ Kamenný silniční Most Legií čeká kompletní rekonstrukce. Významná spojnice vltavských břehů mezi Národním divadlem a Újezdem ze začátku 20. století se opravy dočká po roce 2020.

Zelený lídr Mirovský: Chceme koalici s Piráty a Čižinského hnutím

/ROZHOVOR/ Ondřej Mirovský povede kandidátku Strany zelených do říjnových voleb. Na jaký výsledek si věří a co chce v metropoli změnit?

Čižinského spolek má problém. Chybí mu hlasy pro účast ve volbách

Občanské iniciativě Praha sobě chybí k povinnému počtu 90 tisíc signatářů 12 tisíc, počítat se ale musí i s neuznáním některých podpisů. Lídr Jan Čižinský zatím nechce říct, co by dělal v případě neúspěchu.

Praha má po 46 letech trolejbusovou linku. Spojuje Palmovku a Letňany

Pražský dopravní podnik nasadil po téměř půl století první pravidelnou trolejbusovou linku. Po úspěšném testování jezdí bateriové trolejbusy, díky trakčním bateriím funkční i bez trolejového vedení, od začátku července na lince číslo 58 mezi Palmovkou a Letňany. Na přibližně šestikilometrovém úseku mají trolejbusy Škoda 30Tr hodinové intervaly, prozatím od dopoledních do podvečerních hodin.

Kandidát na primátora za ČSSD Jakub Landovský: Veřejná doprava má být zadarmo

/ROZHOVOR/ Nositele slavného jména po otci, kterým byl herec Pavel Landovský, postavila sociální demokracie do čela pražské kandidátky v říjnových komunálních volbách. Předem nezatracuje povolební spolupráci s žádnou stranou a v nedávném referendu hlasoval i pro vstup ČSSD do vlády s hnutím ANO s podporou komunistů. „Je to ta méně strašná varianta,“ uvedl v rozhovoru pro Pražský deník Jakub Landovský.

Oprava Vinohradské zastaví tramvaje. Práce začnou už v sobotu

Poslední červnový den začnou dělníci v Praze pracovat na 700 metrů dlouhém úseku mezi Želivského a Hradeckou, aby zrekonstruovali tramvajovou trať. Až do prvního září tak bude v obou směrech uzavřena tramvajová trať od Želivského přes Muzeum až po I. P. Pavlova.

Hnutí Pro Prahu chce uspět. Do voleb půjde ve všech 57 částech Prahy

O přízeň voličů v říjnových komunálních volbách bude usilovat také hnutí Pro Prahu, které vzniklo před pěti roky z iniciativy starostů menších městských částí. V minulých volbách získalo uskupení v jednotlivých městských částech celkem 88 zastupitelů včetně osmi starostů, mimo jiné v Uhříněvsi nebo Čakovicích. Do zastupitelstva celé Prahy se tehdy hnutí proniknout nepodařilo.

EXKLUZIVNĚ

Příklad Rašilov. Po stopách ztraceného a znovuobjeveného náhrobku Alfréda Kleina

/FOTOGALERIE/ Pražský deník exkluzivně zdokumentoval předání náhrobního kamene od herce Saši Rašilova do rukou činovníků židovské obce. Rašilov chce jít příkladem a inspirovat další lidi, aby odevzdali náhrobky, které se ztratily nebo byly rozkradeny během nacismu a komunismu.

Náměstkyně Kolínská: Nelze jít na ruku developerům na úkor kvality

/ROZHOVOR/ Od středy - tedy ode dneška - mají lidé, firmy i další instituce možnost připomínkovat návrh územního plánu. Takzvaný Metropolitní plán je však jablkem sváru na pražském magistrátu. Co k vyhrocené situaci říká náměstkyně primátorky zodpovědná za územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice)?

Primátorka Krnáčová: Jde mi o to, aby se Praha rozvíjela

/ROZHOVOR/ Od středy - tedy ode dneška - mají lidé, firmy i další instituce možnost připomínkovat návrh územního plánu. Takzvaný Metropolitní plán je však jablkem sváru na pražském magistrátu. Co k vyhrocené situaci říká primátorka hlavního města Adriana Krnáčová (ANO)?

Lídr pražské ODS Svoboda: Je třeba okamžitě odblokovat jednání o okruhu

/ROZHOVOR/ Na svět přivedl skoro čtyři tisíce Pražanů. Jeho hlavní specializací přesto není porodnictví, ale gynekologické operace nádorů. Před osmi lety „zběhl“ z lékařské praxe do politiky a stal se na tři roky pražským primátorem v barvách ODS. Kvůli smlouvě o převodu autorských práv ke kartě Opencard byl předloni nepravomocně odsouzen. Letos se v říjnových volbách 74letý Bohuslav Svoboda pokusí vrátit do čela magistrátu.

Více volebních obvodů v Praze? Pokus nakonec neprošel

Jediný hlas chyběl během čtvrtečního zasedání zastupitelstva k rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů. S návrhem přišel nezávislý zastupitel z klubu TOP 09 Jiří Nouza. Ten jako velkou výhodu rozdělení metropole do více obvodů zmínil možnost kandidatury „lokálně známých osobností“.

Vnuk Alfonse Muchy: Pokud Praha postaví pro epopej budovu, ukončím soudní spory

/ROZHOVOR/ Vnuk malíře Alfonse Muchy John je připraven ukončit soudní spor o vlastnictví Slovanské epopeje ve chvíli, kdy bude definitivně rozhodnuté, že se pro ni postaví seriózní budova na seriózním místě. Sdělil to ze svého londýnského domova v rozhovoru pro Pražský deník.

EXKLUZIVNĚ

Vnuk Alfonse Muchy: Pokud Praha postaví pro epopej budovu, ukončím soudní spory

/ROZHOVOR/ Vnuk malíře Alfonse Muchy John je připraven ukončit soudní spor o vlastnictví Slovanské epopeje ve chvíli, kdy bude definitivně rozhodnuté, že se pro ni postaví seriózní budova na seriózním místě. Sdělil to ze svého londýnského domova v rozhovoru pro Pražský deník.

Praha dá 134 milionů na umění v ulicích. Díla vyberou odborníci a radní

Město podpoří nové sochy a figurální umění ve veřejném prostoru víc než stomilionovou částkou. Peníze půjdou na nákup existujících sochařských děl i na vytvoření nových u novostaveb.

Studentské jízdné za korunu denně? Zapomeňte, rozhodli pražští radní

Výrazné zlevnění pražské MHD pro mládež a studenty do 26 let neprošlo hlasováním v radě hlavního města. Návrh náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) na zavedení celoročního „studentského kupónu“ za 365 korun odmítli radní za ANO a KDU-ČSL.

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib: Chceme takový výsledek, aby nás kmotři nemohli obejít

/ROZHOVOR/ Zdeněk Hřib je politický novic. Absolvent lékařské fakulty chce přesto být pražským primátorem. Přihlásil se proto do vnitrostranických primárek a nepočetná členská základna městské buňky Pirátské strany ho zvolila jedničkou kandidátky pro komunální volby. Zdeněk Hřib tvrdí, že jeho dosavadní práce v čele výzkumné instituce, v IT a ve správní radě VZP mu dala zkušenosti k řešení aktuálních problémů velkoměsta. 

Ghetto Jižák? Praha chce na Jižní Město vystěhovat chudé

Hrozí na Jižním Městě vznik nového ghetta? Někteří obyvatelé se toho obávají. Pražští radní totiž chtějí za půl miliardy korun opravit zdevastovaný hotel Opatov, který patří městu, a nastěhovat do něj sociálně potřebné. Projekt počítá se vznikem 342 malometrážních bytů, převážně s dispozicí 1+1 nebo 2kk.

Výhoda pro menší strany? Praha bude ve volbách jedním obvodem

Hlavní město vstoupí do komunálních voleb na začátku října jako jediný obvod. Na pravidle, které je politology považované za příznivější pro menší strany, se v úterý shodla většina radních z vládnoucí koalice. S návrhem přišli koaliční sociální demokraté.

Skončí vleklé spory? Epopej od Alfonse Muchy najde domov v Lapidáriu

Monumentální Slovanská epopej Alfonse Muchy se dočká vlastní výstavní síně. Vedení Prahy po téměř devadesáti letech od dokončení souboru obrazů odsouhlasilo výstavbu nové galerie. Domovem pro Muchova plátna se má stát přistavěné křídlo Lapidária na holešovickém Výstavišti.

Kandidát na primátora Jiří Pospíšil: Nejsem králík vytažený z klobouku

/ROZHOVOR/ Jiří Pospíšil má za sebou ve dvaačtyřiceti letech bohatou politickou kariéru. Už ve třiceti se poprvé stal ministrem spravedlnosti. Letos v říjnu by rád dovedl k vítězství v komunálních volbách v Praze společnou kandidátku TOP 09 a hnutí Starostů a nezávislých.

Výstaviště v Praze obléká nový háv. Jde o předvolební trik?

Během června se v areálu otevře nové griloviště i bikros park a během léta také restaurace, stavba přírodního koupaliště se naopak odkládá. Opoziční specialista na výstavnictví označil změny na Výstavišti za „předvolební potěmkiádu“.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT