Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN PROKEŠ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Lídr pražské ODS Svoboda: Je třeba okamžitě odblokovat jednání o okruhu

/ROZHOVOR/ Na svět přivedl skoro čtyři tisíce Pražanů. Jeho hlavní specializací přesto není porodnictví, ale gynekologické operace nádorů. Před osmi lety „zběhl“ z lékařské praxe do politiky a stal se na tři roky pražským primátorem v barvách ODS. Kvůli smlouvě o převodu autorských práv ke kartě Opencard byl předloni nepravomocně odsouzen. Letos se v říjnových volbách 74letý Bohuslav Svoboda pokusí vrátit do čela magistrátu.

Vnuk Alfonse Muchy: Pokud Praha postaví pro epopej budovu, ukončím soudní spory

/ROZHOVOR/ Vnuk malíře Alfonse Muchy John je připraven ukončit soudní spor o vlastnictví Slovanské epopeje ve chvíli, kdy bude definitivně rozhodnuté, že se pro ni postaví seriózní budova na seriózním místě. Sdělil to ze svého londýnského domova v rozhovoru pro Pražský deník.

Hilšer chce kandidovat do Senátu na Žižkově, Fischer v Modřanech

Senátoři se budou v říjnu volit ve čtyřech pražských obvodech. Kandidaturu už potvrdili neúspěšní kandidáti na prezidenta Pavel Fischer a Marek Hilšer, pravděpodobně se přidá i Jiří Drahoš.

Metropole v hlavní roli. Nerozhodnutí voliči v Praze pomohli Zemanovi

/INFOGRAFIKA/ V Praze porazil Jiří Drahoš Miloše Zemana výrazně. Jeho převaha v metropoli ale možná byla méně zdrcující, než být mohla. Zeman v hlavním městě zmobilizoval mezi prvním a druhým kolem řadu nových voličů a tím si pojistil obhajobu úřadu.

Polepší si řidiči MHD? Dopravce jedná s odbory o zvýšení platů

Šoféři, ale i další zaměstnanci DPP, by si mohli přilepšit až o čtyři tisíce měsíčně. Vedení Dopravního podniku kývlo na výzvu odborů a bude s nimi jednat.

Co nás čeká v říjnu? "Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem"

Na stovkách akcí si Češi a Slováci připomenou založení Československa, k němuž před sto lety položili základy Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik. Jejich pokračovatelé už nežijí ve společném státě, ale při mnoha příležitostech oprávněně zopakují, že vztahy obou národů jsou vynikající a jejich kvalita rozdělením Československa v roce 1993 nijak neutrpěla.

EXKLUZIVNĚ

O osudu fotbalového Ďolíčku nejspíš rozhodne už zítřejší zastupitelstvo

Zastupitelé budou hlasovat o změně usnesení, která má odblokovat odkup areálu stadionu od realitní společnosti. Pokud by změna hlasováním neprošla, fotbal by na legendárním místě skončil nejspíš po konci ligové sezony. Návrh na změnu kupní smlouvy provázejí pochybnosti.

Tomáš Kraus: Antisemitismus na českém internetu sílí

V říjnu přišel na pražský magistrát antisemitský, silně vulgární anonymní dopis. Následovaly parlamentní volby, ve kterých získalo přes 10 procent hlasů politické hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. O několik dnů později ve sněmovním bufetu posílal tajemník SPD Jaroslav Staník podle několika svědků „Židy a Romy do plynu“. A ve stejné době zaplavila internet vlna nenávisti poté, co Deník otiskl školní tablo prvňáků z „multikulturní třídy“ v Teplicích. 

Rychlý internet v metru? Ve Vídni do konce roku, v Praze v nedohlednu

Ve všech stanicích i tunelech vídeňského metra budou moct pasažéři již za několik týdnů „svištět“ na internetu. Rakouské hlavní město má mobilní signál v podzemní dráze už od poloviny devadesátých let. Na začátku nového století nahradilo signál GSM vyspělejším 3G a teď přichází další upgrade, díky kterému se webové stránky načtou zhruba šestkrát rychleji.

První rok nových zón v Praze: 150 milionů tržby, provoz aut klesl

/INFOGRAFIKA/ Celkem za dvanáct měsíců vykázal nový parkovací systém ve třech městských částech Prahy tržby 148 milionů korun. Největší část vybraných tržeb tvoří poplatky z parkovacích automatů, které dosáhly 75 milionů. U plateb stále převažuje hotovost (45 milionů korun) oproti placení kartou.

Konec billboardů? V Praze ne, naopak ji mohou zaplavit další

Do dnešního dne by měly zmizet z okolí dálnic a silnic prvních tříd všechny velkoplošné reklamní poutače. Nařizuje to novela zákona o pozemních komunikacích, zdůvodněná zvýšením bezpečnosti dopravy. Praha tuto změnu řešit nemusí, povinnost se totiž nevztahuje na souvisle zastavěná území měst a obcí.

Chátrající nemovitosti? I takový obraz nabízí centrum Prahy

V české metropoli je stále několik tisíc neobydlených domů. Upozorňuje na to Analýza bydlení a realitního trhu, kterou pro město zpracoval Institut plánování a rozvoje.

Praha hlásí nárůst odhalených případů domácího násilí

/INFOGRAFIKA/ Oběti domácího násilí v hlavním městě se víc než dřív svěřují se svou situací. To vede mimo jiné k rostoucímu počtu případů, kdy policie vykáže násilníka ze společné domácnosti.

Co bude po brexitu? „pražští Britové“ chtějí trvalý pobyt nebo dvojí občanství

/INFOGRAFIKA/ - Britové se v loňském referendu rozhodli těsnou většinou pro odchod z EU, který byl později stanoven na březen 2019. Letos v říjnu by mělo začít vyjednávání mezi Bruselem a Londýnem o podobě budoucích vztahů. Zatímco oficiální proklamace z britské strany udržují optimistický tón, z té unijní přicházejí náznaky skepse. Co říkají Britové žijící v Česku?

Jak mají Češi v oblibě hejtmany? Většina lidí je nezná nebo je nezajímají

/INFOGRAFIKA/ Mají Češi své hejtmany rádi? V průzkumu agentury Phoenix se ukázal zajímavý jev. Většina z dotázaných odpověděla „nevím“. To znamená, že je buďto vůbec neznají, nebo k nim nemají žádný vztah.

Ilona Švihlíková: V metropoli je skoro všechno dražší než jinde v republice

Na možná úskalí blahobytu v hlavním městě jsme se zeptali Ilony Švihlíkové, levicově orientované ekonomky z Univerzity J. A. Komenského.

Negrelliho viadukt: kolosální dílo s největšími garážemi v Rakousku-Uhersku

Další díl našeho seriálu Poznáváme Česko je věnován technickým unikátům naší průmyslové země. Dnešní poznávání se věnuje páře, vláčkům a lokomotivám. Česká železniční síť patří k nejhustším na světě, a proto bylo z čeho vybírat, problém nastal při rozhodování, co upřednostnit. Berte proto náš výběr jen jako ochutnávku toho, co naše železnice nabízí.

Pozor na pití alkoholu na veřejnosti. Hrozí pokuta až deset tisíc

/INFOGRAFIKA/ Na dvojnásobek vzrostla od prvního července maximální výše pokuty za neoprávněné pití alkoholu na veřejnosti. Kvůli novele přestupkového zákona tak mohou strážníci udělit na místě blokovou pokutu až deset tisíc korun.

Neprůhledné odměny českých politiků kontroluje nový akcionář

Kvůli boji proti „politickým trafikám" se stal opoziční zastupitel akcionářem podniku Pražská energetika, a.s. Chce mít pod kontrolou štědré a mnohdy neprůhledné odměňování činovníků orgánů městských firem, plynoucí v podstatě z pražského rozpočtu.

Piráti chtějí povinné zveřejňování příjmů všech zastupitelů

Necelá polovina pražských zastupitelů dosud zpřístupnila svá majetková přiznání na internetu. Piráti navrhují, aby zveřejňování příjmů bylo povinné.

Praha Béma žalovat nebude. Kdo zaplatí Opencard?

Magistrát opět otálí s žalobou na exprimátora Pavla Béma kvůli kartě Opencard. Podle Pirátů to může odnést současné vedení Prahy.

Praha čelí kritice za stav veřejného osvětlení. Jsou výpadky světla záměrné?

V jakém stavu je bezmála 150 tisíc pouličních lamp v metropoli? A zvýšila se jejich poruchovost po změně správce? Odpovědi na tyto otázky se poměrně výrazně rozcházejí.

Expert o pražské kampani proti SUV vozům: Je to jen prázdné gesto

Vedení Prahy agituje za omezení počtu tzv. SUV aut v ulicích metropole. Názory odborníků na racionalitu kampaně „Čistou stopou Prahou" se liší. Nakolik jdou pražští radní v kampani za ekologičtější dopravu sami příkladem? Na to se pokouší odpovědět srovnání, které pro Pražský deník připravil automobilový expert.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT