Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN SŮRA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Projekt rychlodráhy na letiště začal. Nemá přitom jistou trasu ani návratnost

Sdružení firem Sudop Praha a Metroprojekt získá za 64 milionů korun zakázku na projektování prvního úseku trati na Letiště Václava Havla. Smlouva je před podpisem. Projektování začne i přesto, že dosud není jasné, zda stavba projde ekonomickým hodnocením. Nemá ani jistou trasu.

Český Aeroholding končí, spojí se s Letištěm Praha do jedné firmy

Státem ovládaná společnost Český aeroholding (ČAH) skončí. Firma, kterou stát založil hlavně kvůli záchraně Českých aerolinií, se totiž spojí do jedné firmy s Letištěm Praha. Rozhodla o tom vláda, která fúzi obou firem projednávala. Na tiskové konferenci to oznámil premiér v deminisi Andrej Babiš (ANO).

Nereálné snižování cen stavařů silnic skončilo. Za zakázky si nyní účtují více

Doba extrémně levného stavění silnic a dálnic se zdá být u konce. Po mnoha letech cenového podbízení, kdy některé firmy byly ochotné jít proti projektantské ceně s nabídkou dolů až o 30 procent, se věci začínají vracet k normálu. 

Jednodušší cesta k řidičáku. Bez fotky a kdekoliv

Vydávání řidičských průkazů bude pro veřejnost od 1. července výrazně jednodušší, než dosud. Ministerstvo dopravy a jím ovládaný státní podnik Cendis dokončuje přípravy na nový systém, který umožní lidem žádat o průkaz v jakékoliv obci s rozšířenou působností (ORP) a navíc bez nutnosti přijít s vlastní papírovou fotkou.

První A380 pro japonské aerolinky. ANA chystá sedačky jako gauče i „želví“ nátěr

Airbus začal s finální montáží letadla A380 pro japonské aerolinky All Nippon Airways (ANA). První japonský zákazník pro největší dopravní letadlo světa je chce nasadit na pravidelné spojení s Havajskými ostrovy.

Airbus zpomalí výrobu A330 kvůli slabší poptávce, chce zrychlit dodávky A320

Výrobce letadel Airbus přehodnotil své plány s výrobou dálkového modelu A330. Kvůli nižší poptávce zpomalí jeho výrobu na zhruba 50 letadel ročně.

S jednou jízdenkou do vlaků různých dopravců? Národní tarif se blíží

Ministerstvo dopravy pokročilo s přípravami jednotného tarifu, který by měl umožnit cestujícím jízdu s více dopravci na české železnici na jediný lístek. Odstartovat by měl s nástupem jízdního řádu 2019/2020 v prosinci příštího roku.

Levnější jízdné pro seniory a studenty? Odloženo na září

Uspěchaný start nového systému státních slev pro vybrané skupiny obyvatelstva ve vlacích a autobusech nabere očekávané zpoždění. Ministerstvo dopravy a hlavně kraje získaly oproti původním plánům vlády v demisi navíc dva a půl měsíce.

Slevám pro seniory a studenty hrozí odklad

Asociace krajů vyzvala vládu v čele s premiérem v demisi Andrejem Babišem, aby odložila start plošných slev pro mládež a seniory. Ty by místo 10. června měly začít platit až od 1. září. Dá se očekávat, že k posunu termínu nakonec skutečně dojde. Většinu v asociaci mají kraje, které vede Babišovo hnutí ANO 2011.

ČD Cargo vypsalo miliardovou soutěž. Chce modernizovat až 50 „kocourů“

Nákladní dopravce ČD Cargo výrazně zmodernizuje svůj vozový park dieselových lokomotiv. Vypsal veřejnou soutěž  na úpravy až 50 lokomotiv řady 742. Zakázka je rozdělená na dvě etapy, vítěz nejprve musí dodat prototyp vozidla, poté modernizovat až 50 strojů.

Zrušení některých IN karet? Lidé za ně dostanou peníze zpět

České dráhy začaly kvůli chystanému systému státních slev pro žáky a studenty do 26 let věku a seniory měnit svůj zásadní předpis: Tarif ČD pro vnitrostátní přepravu cestujících a zavazadel.

Kde vezme stát peníze na slevy jízdného? Seškrtá školství i vědu

Vláda zveřejnila, kde chce letos vzít peníze na slevy ve vlacích a autobusech ve výši 75 % pro studenty a seniory. Státní rozpočet by měly vyjít na více jak 3 miliardy korun.

Státní navigace. Propojí data od řidičů s údaji o nehodách či z mýtných bran

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje úplně nový systém, který by měl řidičům dát nejpřesnější údaje o provozu na tuzemských silnicích a dálnicích a případně je vést jinudy. Za systém a jeho pětiletý provoz má stát zaplatit 267 milionů korun.

Rekordní rok tuzemských letišť: Odkud a kam cestovali Češi vzduchem nejčastěji?

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Terminály českých aeroportů prošlo loni více než 16 milionů cestujících. Vděčí za to šlapající ekonomice i dobré bezpečnostní situaci. Žebříčku nejoblíbenějších destinací vévodí Londýn.

Policie bude mít nová auta. Vnitro chce koupit vozidla za dvě miliardy

Ministerstvo vnitra vypsalo dlouho očekávanou velkou soutěž na 2500 nových policejních aut, která by měla nahradit v příštích letech stárnoucí flotilu hlavně policejních octavií. Vítěz soutěže má dodávat auta policii a ministerstvu vnitra čtyři roky.

Rychlotrať do Liberce nepovede, prohlásil Babiš. Je pro pomalejší variantu

Přestože Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dosud nevyhodnotila, zda nová vysokorychlostní trať z Prahy do Polska povede přes Hradec Králové nebo Liberec, tak premiér Andrej Babiš má jasno už teď. Rychlovlak do Liberce nepojede, namísto toho se postaví nová, přímější trať na nižší rychlost mezi Svijany a Libercem.

Travel Service převlékne barvy a změní logo

Největší tuzemský letecký dopravce se rozhodl s velkou modernizací flotily také zcela změnit vzhled svých letadel. Barevné schéma, které vzniklo v devadesátých letech, postupně zmizí a nahradí ho nové.

Povinné slevy stojí stát čím dál více. Polovinu kompenzací inkasoval RegioJet

Ministerstvo dopravy zaplatilo nejvíce peněz v historii za povinně nařízení slevy ve vlacích a autobusech, které jezdí mimo závazek veřejné služby. Celkem loni vyplatil 241 milionů korun za bezplatnou dopravu dětí do 6 let, slevy pro studenty a zdravotně postižené. Účet bude ještě vyšší, v přehledu zatím chybí kompletní účet za Leo Express.

Stát vysál Aeroholding. Vzal si pětkrát větší dividendu, než firma navrhovala

Ministerstvo financí si loni vytáhlo největší dividendu z Českého aeroholdingu (ČAH) v historii. I když vedení firmy navrhlo původně výplatu 503 milionů korun, stát si nakonec vzal téměř pětkrát více: 2,485 miliardy po zdanění.

Jízdné zdarma nebude. Jen sleva 75 procent ve vlacích i autobusech

Na ministerstvu se rodí plán na zavedení jízdného zdarma, i když tak úplně zdarma nebude. Místo něj sleva 75 procent ve vlacích i autobusech. Za šest miliard ročně studenti do 26 let, děti a mládež od 6 do 18 let a senioři nad 65 let mají jezdit vlaky a autobusy po celém Česku o 75 procent levněji, než ostatní platící cestující.

ČD zmodernizují čtyřicet let staré motoráky. Na koleje vyrazí jako RegioMouse

Legendární motoráky 809 a 810 brázdí po českých lokálkách už přes čtyři desítky let. Po tuzemských kolejích se budou prohánět i nadále. České dráhy se totiž rozhodly vozy zmodernizovat a dále s nimi vozit cestující.

Žebříček nejcennějších značek: Škoda se výrazně propadla, je za Dacií

Mercedes-Benz se může pochlubit nejhodnotnější značkou mezi výrobci automobilů. Německý gigant předstihl loňského vítěze, jímž byla japonská Toyota. 

Na vzniku nejtiššího letadla světa se podílely i české firmy

Evropský výrobce letadel Airbus předal prvnímu zákazníkovi svou dlouho vyhlíženou novinku. Je jí stroj A350-1000. Letadlo se pyšní mnoha nej. Nejenže je nejtišší v kategorii širokotrupých letadel, má také nejnižší spotřebu na sedačku nebo nejsilnější motor ze všech airbusů. Nový letoun jako první před nedávnem převzaly Qatar Airways.

Revoluce s dálničními známkami: zmizí papír a elektromobily pojedou zdarma

Ministerstvo dopravy po letech příprav dokončilo materiál, který má znamenat konec papírových kuponů, které musí používat auta do 3,5 tuny pro jízdu po většině českých dálnic.

Škodováci žádají mzdy jako ve Španělsku. Odbory: Handrkování je ostuda

Mzdy ve Škodě Auto letos už překonaly úroveň závodu Volkswagenu v Portugalsku. Tvrdí to zástupci Odborů Kovo MB v automobilce, kteří letos požadují v kolektivním vyjednávání dvouciferný růst. Jejich novým mzdovým cílem je výše platů ve španělském Seatu.

Firma miliardáře Zemka si účtovala příliš. Plzeňskému kraji vrací miliony

Plzeňský kraj zjistil, že společnost ČSAD autobusy Plzeň patřící miliardáři Zdeňku Zemkovi si účtovala několik let neoprávněně desítky milionů korun ročně za provoz autobusů v závazku kraje. Firma předražení uznala a postupně bude peníze splácet. Jde o průlomové zjištění, které může být inspirací i pro jiné kraje.

ČSA posílí linku Praha–Ostrava. Spoje budou létat až čtyřikrát denně

České aerolinie se rozhodly po letech posílit letecké spojení mezi Prahou a Ostravou. Od května bude mezi oběma městy létat až čtyřikrát denně. Ceny zpátečních letenek spadnou o téměř polovinu.

Sleva 45 procent za dálnici. Silničáři už řeší reklamace

Boj o zakázky se přesouvá ze staveb silnic i dálnic do jejich oprav. Ukazuje to jedna z posledních zakázek na rekonstrukci plzeňské D5. Zakázku na opravu necelých čtyř kilometrů dálnice mezi exity Litice a Sulkov získala společnost Berger Bohemia za 31,5 milionu korun.

Záchody v metru se opraví, lidé za jejich použití zaplatí dvakrát více

Nejen Pražané se mohou těšit na novinku, kterou připravuje městský dopravce. Již v lednu začal s opravami toalet ve stanicích metra Anděl a ve vestibulu Na Knížecí a v rekonstrukcích bude i nadále pokračovat. V celkem 25 stanicích hodlá pražský dopravní podnik zmodernizovat záchodky a zaplatí za to 118 milionů korun.

Dálnici D35 hrozí zpoždění i prodražení. Obě zakázky již má antimonopolní úřad

Stavby dvou úseků klíčové dálnice D35 naberou s velkou pravděpodobností zpoždění. Čtyři měsíce po odevzdání nabídek na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už obě zakázky skončily u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Nejdelší český železniční tunel stojí už o miliardu víc

Úsek koridoru Rokycany – Plzeň včetně tunelů Ejpovice nebude pro stát taková láce, jak se zdálo při otevírání cenových nabídek v tendru.

Ředitel výluk? Surý končí v čele správy železnic, na vlastní žádost

Pavel Surý už nepovede jednu z největších státních organizací. Jako generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) totiž z osobních důvodů končí. Správní rada tak bude muset vybrat nástupce. Nejčastěji se mluví o jeho náměstkovi pro provozuschopnost Jiřím Svobodovi.

Škoda Auto nestíhá. Fabie lakuje v Německu

Přes 1400 kilometrů najedou karoserie části nových fabií ještě před tím, než je auto hotové a vyjede na silnice. Automobilka Škoda Auto nestíhá nalakovat všechny vozy v Mladé Boleslavi, a tak posílá část produkce do závodu Volkswagenu do Osna-brücku. Odtud jedou karoserie po nalakování zpět.

D35 získala první důležité razítko. První výkop ale bude nejdříve v roce 2024

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo první zásadní povolení pro další část dálnice D35, která by měla být do budoucna plnohodnotnou alternativou k D1 pro spojení Čech a Moravy. Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP) vydalo souhlasné stanovisko pro úsek mezi Starým Městem na Svitavsku a Mohelnicí v Olomouckém kraji.

Pražský dopravní podnik odhalil, proč vyřadil Iveco z miliardové zakázky

Pražský dopravní podnik konečně prolomil mlčení. Vysvětlil, proč vyřadil z tendru za 1,5 miliardy korun na nákup 300 nízkopodlažních autobusů společnost Iveco Czech Republic. Spor o vyřazení začal řešit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Jídlo zdarma? Už ne. Travel Service ho ruší nyní i na letech do Egypta

Klienty českých cestovek čeká od poloviny února nepříjemné překvapení na letech se společností Travel Service mezi Českem a Egyptem. Dopravce už jim v letadle nedá bezplatně občerstvení.

RegioJet ruší čtyři autobusové linky. Zmizí z Hradce Králové či Varšavy

Společnost RegioJet zredukuje během prvního čtvrtletí počet vnitrostátních i mezinárodních autobusových linek. Zruší celkem šest linek, které jsou nejméně vytížené. Firma to vysvětluje nutností přesunout autobusy na nejvytíženější trasy. 

Ve Škodovce začíná bitva o navýšení mezd, odboráři chtějí přidat sedm tisíc

V největší tuzemské firmě začíná bitva o podobu v letošním a příštím roce. Odboráři ve Škoda Auto, která zažívá rekordní výsledky, poprvé v historii představili hned na úvod i své požadavky, s kterými jdou do kolektivního vyjednávání. V šesti bodech požadují celkový růst nejméně o osmnáct procent. 

Dálnice D10 projde obří opravou. Bude mít nově šest pruhů?

Řidiče na dálnici D10 čekají od března velká omezení. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne kolem Brandýsa nad Labem s rekonstrukcí přetížené silnice. Ještě letos chce navíc opravit úsek až k Benátkám nad Jizerou. Zatím ovšem pouze ve směru z Prahy.  

Velké rušení pokladen. Skončit mohou ve dvou stovkách stanic

Z téměř dvou stovek nádraží v zemi mají zmizet pokladny, ve kterých si mohou cestující koupit jízdenku Českých drah. Jde o místa, kde zajišťují prodej zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), většinou výpravčí.

V Česku se bude vyrábět nejmodernější letecký motor

Společnost GE Aviation úspěšně dokončila zkoušku nejmodernějšího turbovrtulového motoru Advanced Turboprop (ATP). Jde o úplně nový motor v segmentu všeobecné a obchodní letecké přepravy po více než 30 letech. Z velké části byl vyvíjen v Česku.

Vláda bez důvěry začíná čistit České dráhy i SŽDC, mění pět lidí

Čtyři nové členy bude mít řídící výbor Českých drah, který je nejvyšším orgánem státního dopravce. Nová vláda, která dosud nemá důvěru, současně mění i jednoho člena správní rady Správy železniční dopravní cesty. V obou orgánech ale i nadále zůstanou zástupci opozice. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva dopravy.

Pomalý konec billboardů. Stát teprve hledá firmu, která je zakryje

I když měly na začátku září tisíce reklam v ochranném pásmu u dálnic a silnic 1. třídy mimo město zmizet, státu se je stále nedaří zlikvidovat. Ani zakrýt.

Asfaltování za sněhu. Silničáři opět dohánějí resty

V prosinci se vyrobí pro potřeby silničářů 200 tisíc tun asfaltové směsi. Všichni přitom vědí, že nízké teploty vedou ke snížení její životnosti.

České dráhy zruší desítky pokladen

Od neděle přestanou na třiceti železničních stanicích fungovat pokladny. Jedním z důvodů je úbytek výpravčích.

Pětimiliardová investice: Škoda postaví v Boleslavi novou lakovnu

Automobilka Škoda Auto začala ve svém hlavním mladoboleslavském závodě se stavbou nové lakovny. Firmě by měla přinést navýšení kapacity o dalších 600 aut denně a současně 650 nových pracovních míst.

Služební cesta? Firmy přidají na náhradách

Poslat zaměstnance na služební cestu bude pro tuzemské firmy i úřady dražší než letos. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje pro příští rok zvýšení sazeb za použití vlastního osobního auta a především pak více peněz za stravné. Vyplývá to podle serveru zdopravy.cz z návrhu vyhlášky, kterou poslalo ministerstvo do připomínkového řízení.

České dráhy chystají nákup nových lokomotiv. Pojedou rychlostí 200 km v hodině

Po pronájmu deseti lokomotiv Siemens Vectron se České dráhy (ČD) zabývají pořízením až dvaceti dalších nových elektrických lokomotiv. Kvůli vylepšení sítě, změně napájení i stárnutí lokomotivního parku.

RegioJet výrazně omezí autobusy mezi Prahou a Brnem, posílí vlaky

Společnost RegioJet seškrtá od poloviny ledna o více než třetinu provoz žlutých autobusů mezi Prahou a Brnem. Důvodem je velká expanze firmy do železniční dopravy mezi oběma největšími městy v zemi.

Rekordní léto cestovek. Kam Češi letos létali nejvíc?

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Nejvíce Čechů v historii letělo letos v létě na dovolenou k moři.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT