Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA KLOMFAROVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jak podnikat se studenti učí i prodejem kávy

České Budějovice – Zkusit si podnikání a zároveň se zapojit do dobročinného projektu – to jsou příležitosti, které mají studenti Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity (EF JU) v rámci některých předmětů. Dát si kávu či jinak přispět Potravinové bance v Jihočeském kraji teď mohou díky nim nejen studenti, ale kdokoli, kdo zavítá do kampusu Jihočeské univerzity.

Ve Srubci si postaví svou základku

Srubec - O patnáct set vzrostl za posledních dvacet let počet obyvatel Srubce. Dříve malá obec na periferii Budějovic se rozrostla o nové čtvrti plné rodinných domů, do nichž se nastěhovaly převážně mladé rodiny. Ve Srubci proto začala citelně scházet základní škola. A mateřinka je tu zaplněna do posledního místa.

ROZHOVOR: Obrázky z Arpidy putují po celém světě

České Budějovice - Před více než dvaceti lety vznikl v českobudějovickém centru Arpida arteterapeutický ateliér. O práci v ateliéru i o úspěších dětí, které do něj docházejí, jsme si povídali s jeho zakladatelkou a učitelkou Alenou Jankovskou.

Chceš být hrdinou? Stačí pět set mililitrů krve

České Budějovice - Staň se hrdinou, vzkazují organizátoři letošního čtvrtého ročníku Studentského krvebraní. Od 8. února tak opět přicházejí na transfuzní stanici českobudějovické nemocnice mladí dárci krve.

Při nakupování si hráli nejen s tekutým dusíkem

České Budějovice /FOTOGALERIE A VIDEO/ - Zákon akce a reakce, ale i hrátky s tekutým dusíkem nebo programování robotických hraček a rybí speciality - to vše ukázal další ročník akce Věda v Géčku, kterou pořádala Jihočeská univerzita v budějovickém nákupním centru.

Žáci mnohdy volí školu nad své možnosti

Českobudějovicko - Někteří deváťáci mají o svém budoucím povolání jasno dlouho dopředu. Mnozí z nich ale nyní prožívají týdny nejistoty a váhání. Dumají, která střední škola jim bude vyhovovat. Čas na rozhodování ubývá, uzávěrka přihlášek je 15. března.

Teplé kraje vyhledávají čápi hlavně kvůli potravě

Dubné - Brzký přílet čápa bílého do Dubného letos překvapil především místní obyvatele. Čáp se totiž do hnízda umístěného na střeše kostela vrátil už v neděli 7. února, krátce po druhé hodině odpolední. Jeho přílet navíc zaznamenala webkamera, která hnízdo také nyní nepřetržitě sleduje.

Jak se změnily Budějovice za 10 let

České Budějovice - Zanádražní silnice, obchodní zóna při výjezdu na Písek, takzvaná propojka okruhů anebo obchodní centrum Mercury s autobusovým nádražím na střeše. To je jen malý výčet ze seznamu staveb, které v uplynulých deseti letech vyrostly v Českých Budějovicích.

Z tepla už se do Dubného vrátil čáp

Dubné – Na svatého Řehoře, čáp letí přes moře. Tahle pranostika, jež se váže k datu 
12. března, očividně neplatí pro čápa bílého, který hnízdí na střeše kostela v Dubném. V letošním roce totiž přiletěl už 
v neděli 7. února.

Studenti ukázali, jak změnit slepé rameno

České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Nová kavárna, ale i prostor pro posezení na břehu či romantické zákoutí. Takové změny si okolo slepého ramene Malše v centru Budějovic představuje čtveřice studentů maturitního ročníku Střední průmyslové školy stavební České Budějovice (SPŠS).

ROZHOVOR: To, že do toho s námi jdou profíci, je pro nás velká čest

České Budějovice - Před časem vznikl v Českých Budějovicích studentský muzikál s názvem Úděl osudu. Studenty v čele s Vojtěchem Adamčíkem k němu tehdy inspirovaly knihy Terryho Pratchetta. Nyní studenti pracují na dalším projektu. Tentokrát tedy v jihočeské metropoli vzniká muzikál Cyrano.

Maliny vybrali na počest třídního

České Budějovice - „Jen růžová to může být." Tenhle známý popěvek mimo jiné zazněl při slavnostním předtančení letošních maturantů z osmiletého oboru Biskupského gymnázia J. N. Neumanna. Za hlavní téma svého plesu si totiž maturanti z 8. A zvolili maliny.

Novohradské hory už brázdí první běžkaři

Novohradsko - Milovníci zimních sportů si konečně mohou užívat i na Českobudějovicku. Po několika týdnech marného čekání mohou bez obav popadnout běžky a vyrazit do Novohradských hor, kde už jsou nachystány strojově upravené stopy. V terénu leží přibližně čtvrtmetrová bílá peřina.

Za dobrodružstvím jezdí na tábory i výpravy

Kamenný Újezd - Pravidelně se scházejí ve vlastní klubovně, věnují se lezení, ale i zálesáckým dovednostem. Tak vypadá činnost sokolského oddílu pobytu v přírodě Kameňácký čtyřlístek z Kamenného Újezdu.

Na kole se vyplatí jezdit za střízliva

České Budějovice - Zákaz alkoholu nadále platí i pro cyklisty. Návrh na povolení půl promile sněmovnou neprošel. Větší vstřícnost v dopravě by však vyznavači bicyklů mohli pocítit díky víceúčelovým pruhům na vozovce, pro jejichž budování zákonodárci naopak zvedli ruku. V Českých Budějovicích by si tyto pruhy dokázal městský koordinátor cyklistiky Lukáš Bajt představit například na Lidické třídě, kterou krajský úřad plánuje rekonstruovat.

I bez sněhu lidé míří oslavit příchod nového roku do hor

Českobudějovicko - Prožít silvestra na horách, přes den se věnovat zimním radovánkám a večer pak v teple horské chaty odpočítávat minuty do půlnoci, tak si mnozí představují ideální oslavu příchodu nového roku.

Na výměnu průkazů OZP zbývá jen pár dní

Českobudějovicko - Parkovací průkaz nebo bezplatnou dopravu pro vodícího psa, ale i přednost při osobním projednávání na úřadech a další výhody mohou ztratit hendikepovaní, kteří si včas nevymění svůj průkaz OZP.

OBRAZEM: Ve Vidově už hoří vánoční spirála

Vidov - Sobotní podvečer patřil Vidovským, místní spolky si připravily nejen živý betlém, ale i oblíbenou akci pro rodiče a jejich ratolesti.

Štědrý den si vychutnali už ve středu

České Budějovice - Nazdobené stoly, bramborový salát a smažené kapří řízky to vše ani letos nechybělo na tradiční akci Štědrý den v předstihu, kterou pořádá Oblastní spolek Českého červeného kříže České Budějovice.

Průzkum ukázal, jak Budějčáci vidí své město

České Budějovice – Zda skutečně platí známá věta z nesmrtelné hry Záskok o tom, že v Českých Budějovicích by chtěl žít každý, zjišťoval mezi obyvateli jihočeské metropole sociologický průzkum. Tazatelé vyrazili do ulic města, část průzkumu se uskutečnila také na internetu.

Známého výživového poradce otázky z davu nepřekvapily

České Budějovice – Co říkáte na palmový olej? Jaký je váš názor na veganství a jak se díváte na různé diety a detoxikační kůry? Pod palbou takových otázek se v úterý ocitl 
v Českých Budějovicích známý výživový poradce Petr Havlíček.

ROZHOVOR: Senioři mají zájem o vzdělávání i zábavu

České Budějovice - Se seniory pracuje František Batysta už deset let. Z toho pět let v rámci občanského sdružení Akademický klub třetího věku Aktiv. V rámci této organizace připravuje pro seniory nejen z Českých Budějovic různé vzdělávací kurzy, exkurze či setkání.

Budějovičtí plánují další dům pro auta

České Budějovice Lidé pracující v centru Budějovic se každé ráno perou zhruba o 250 míst na parkovišti u nedaleké sportovní haly. Brzy by tu mohlo stát až dvakrát více vozidel než teď. Radnice tento týden představila záměr postavit právě na místě současné plochy pro auta parkovací dům s kapacitou až pět set míst. Jenže zatímco nyní zde řidiči parkují zdarma, dá se předpokládat, že v parkovacím domě by motoristé na bezplatné stání mohli zapomenout.

První místo v soutěži si vybubnoval

České Budějovice - Jako školák dostal Lukáš Brejcha z hudební výchovy v osmé třídě trojku. Postupně se však dostal k bubnování a nyní si dokonce z Bubenického festivalu ve Vysokém Mýtě přivezl první místo.

Některé památky nezavřou ani v zimě

Českobudějovicko - Zasněžená nádvoří hradů a zámků, ale i speciální prohlídky interiérů to vše si budou moci užít zimní návštěvníci některých památek na Českobudějovicku. Ač už na mnohých hradech a zámcích v kraji vyhlížejí konec sezony, na Hluboké i v Nových Hradech zůstane také v letošním roce otevřeno v zimních měsících.

Jihočeské památky stále lákají

Jižní Čechy - Hranici jednoho milionu překročil už nyní počet návštěvníků na jihočeských památkách spravovaných českobudějovickým Národním památkovým ústavem. Blížící se podzimní prázdniny navíc počet návštěvníků ještě navýší 28. října totiž budou mít vstup na jihočeské státní památky děti a mládež do 18 let zdarma.

Lišovu se obchvat zase vzdaluje

Lišov - Nekonečné kolony osobních automobilů, kamionů a autobusů, takový obrázek skýtá Lišov v pracovní dny a často i o části víkendu. Místní už netrpělivě vyhlížejí stavbu slíbeného obchvatu. Územní řízení, které bylo ukončené v roce 2014, se ale vrátí na svůj začátek. Kvůli procesní chybě.

Nejen krásu křehkého skla ukázaly hojnovodské slavnosti

Hojná Voda - Dobové kostýmy, výroba skla, ale i pečené husy tak vypadaly sobotní Rožmberské dny v Hojné Vodě. Slavnost se zde konala už po páté a letos mimo jiné ukázala, jak vypadá sklářské řemeslo.

OBRAZEM: Noční běžci zaplnili ulice Budějovic

České Budějovice - Nejen dobré boty a sportovní oblečení potřebovali v sobotu nadšení sportovci, kteří se zúčastnili běžeckého závodu Night Run. K jejich povinnému vybavení totiž patřily i čelovky. Závod se totiž běžel až večer, takže si přes tisíc běžců mohlo vychutnat neopakovatelnou atmosféru večerních Českých Budějovic. Pro běžce byly připraveny hned dvě trasy – deseti a pětikilometrová. Do závodu se mohly zapojit také děti.

V knihovně na děti čeká nová herna

České Budějovice - Ať už děti raději čtou Ferdu Mravence nebo Děti z Bullerbynu, v Jihočeské vědecké knihovně si je nyní mohou vypůjčit bez pomoci knihovnice. Umožňuje to nová technologie, která je jednou z novinek v dětském oddělení Na Sadech. Tou další je nová herna pro nejmenší.

Krajské ředitelství si postavili ze dřeva

Dobrá Voda u Č. Budějovic - Bezmála 30 milionů korun stála nová budova jihočeského krajského ředitelství státního podniku Lesy České republiky. Ta v předchozích dvou letech vyrostla v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Od začátku letošního léta tak sídlí krajští lesníci v novém.

Do lavic usedli maturanti letos už podruhé

Českobudějovicko - Písemné testy, hromady otázek i stres před ústní zkouškou to všechno teď musí znovu prožívat žáci středních škol, kteří se na konci školního roku nedokázali úspěšně popasovat se státní maturitní zkouškou. V těchto dnech totiž znovu maturují.

OBRAZEM: Slaměný hrad vzali útokem

Borovany – Barevné korouhve, rodové znaky, ale i nejrůznější atrakce a disciplíny tento víkend opět zaplnily louku u Nového rybníka v Borovanech. Nechyběl samozřejmě ani tradiční slaměný hrad Slamburk, kolem kterého se vše točilo.

Na Husovce musí řidiči zbystřit

České Budějovice - Dnes je tomu dvanáct dní, co se automobily vrátily zpět na Husovu třídu v celé její délce. Ale řidiči si zatím jen těžko zvykají na změny, mnohdy dokonce zmatkují. Na Husově třídě totiž přibyly semafory i pruh pro autobusy, změněná je i křižovatka na Mariánském náměstí.

Otevřená Husovka čeká na chodníky

České Budějovice - Už za provozu se budou dodělávat v Husově třídě na některých místech chodníky nebo obrubníky. „Během srpna je ještě nutné dokončit nároží chodníků na Husově třídě v místě křížení s Resslovou ulicí a na Jiráskově nábřeží. Dále budou prováděny korekce chodníků v místech nově upravovaných přechodů a míst pro přecházení," vypočítává některé dokončovací práce Vlastimil Motlík, stavbyvedoucí firmy Edikt, jež je dodavatelem akce.

Budějovická Husovka otevírá, ale se změnami!

České Budějovice – „Pozor! Nejezděte po paměti!" Takové je varování českobudějovické radnice a dopravních odborníků ohledně nové podoby Husovy třídy a Mariánského náměstí. Od pondělí se na zmíněná místa postupně vrací běžná doprava. Chodci, cyklisté i řidiči ale musejí počítat s několika výraznými změnami.

Koláčky na slavnosti plní mákem, tvarohem i ořechy

Holašovice - Jednou z pochoutek, které mohou návštěvníci letošních Selských slavností v Holašovicích ochutnat, jsou malé koláčky, které už léta připravuje místní pekařka a cukrářka Milena Hálová.

Horka zvyšují spotřebu vody

Českobudějovicko - Kvůli tropickému počasí stoupá spotřeba vody. V Úpravně vody Plav, největší v Jihočeském kraji, se tak v poslední době zvýšila výroba vody o 100 až 200 litrů za vteřinu. Kvůli horku výrobna musí upravit 600 až 700 litrů za vteřinu.

Ani veřejné jednání nezměnilo výpověď pro hostinskou z Doudleb

Doudleby - Poslední sudy piva nyní v doudlebském hostinci roztáčí Věra Sedláčková. Prostory hostince měla v nájmu bezmála pět let. V minulých měsících ale od obce, která hostinec pronajímá, dostala výpověď z nájmu.

Nový obor vychová potřebné angličtináře

České Budějovice - Dobrou zprávu si pro zájemce o magisterský titul v oboru učitelství angličtiny připravila Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Dosud totiž museli zájemci o tento obor studovat v Praze nebo v Brně. Od září ale bude nově otevřen tento obor i na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (JU).

Za války posloužila zvoníkovi hilzna

Zaliny - Druhá světová válka zasáhla také do osudů Zalinských. V roce 1929 si vystavěli novou kapli, kterou opatřili novým zvonem. Ale ze zvonění se po začátku druhé světové války příliš dlouho neradovali. V roce 1941 se totiž rekvizice zvonů dotkla nejen kostelů, ale i kapliček.

Spory kolem hospody rozdělují ves

Doudleby - Obecní hostinec v Doudlebech bezmála pět let vedla Věra Sedláčková. Koncem dubna však od obce dostala výpověď z nájmu s výpovědní lhůtou tři měsíce. A zastupitelé rozhodli o vypsání výběrového řízení na nového provozovatele hostince.

Školáci sjíždějí vodu a poznávají zámky

Českobudějovicko - Návštěvy zoologických zahrad, hradů, zámků, ale třeba i vícedenní výlety to vše si nyní užívají školáci. Většina známek je totiž už uzavřena a konec školního roku se nezadržitelně blíží.

Žáci se zkusili vžít do pocitů lidí za války

České Budějovice - Vžít se do pocitů lidí v době protektorátu se pokusili žáci českobudějovické Základní školy Dukelská. Pod vedení Moniky Vackové se totiž stejně jako v loňském roce přihlásili do vědomostní soutěže Lidice pro 21. století.

Kolony v Lišově u Budějovic už dlouho stát nebudou

Lišov - Řidiči, kteří pravidelně projíždějí Lišovem, si budou moci po 19. červnu konečně vydechnout. Opravy hlavního průtahu městem by totiž konečně měly být hotové. Nový asfalt už je položený na silnici v celé její délce.

Do katedrály se všichni věřící nevejdou

České Budějovice -Tisíce lidí chtějí v sobotu přihlížet svěcení biskupa. Událost se v Budějovicích opakuje po 25 letech. Na zítřek se ševětínský vikář Josef Stolařík těší. Spolu s dalšími věřícími se ráno vydá do Budějovic, aby na vlastní oči viděl svěcení třináctého biskupa českobudějovické diecéze Vlastimila Kročila.

Plovárny už vyhlížejí sluníčko

Týn nad Vltavou - Proměnlivé počasí těchto dnů sice láká k vodě spíše otužilejší milovníky koupání, ale přesto se první plovárny chystají otevřít své brány už od 1. června. V Týně nad Vltavou to bude v rámci zkušebního provozu, Hluboká nad Vltavou a Borovany zahájí regulérní sezonu.

V zahradě mohou odpočívat i bádat

České Budějovice - Písečná duna, rybníček, ale i hmyzí hotel nebo pomník ohryzku Járy Cimrmana, to vše lze najít na nové zahradě Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Ta nyní láká nejen k odpočinku mezi přednáškami a semináři, ale i k výzkumu hmyzu či rostlin.

Jidáš některé budějovické maturanty z míry nevyvedl

České Budějovice - Už jen krůček chybí studentům k tomu, aby ve svých rukách třímali maturitní vysvědčení. Od příštího týdne začne na některých středních školách a gymnáziích ústní část maturitní zkoušky. Ještě předtím se ale letošní čtvrťáci musejí dozvědět výsledky společné části maturity písemných testů. Ty měli ředitelé škol k dispozici od včerejška.

Průpravu na vědeckou kariéru studenti zvládli

České Budějovice - Studenti jihočeských středních škol porovnali minulý týden své vědomosti a schopnosti je prezentovat. Příležitost k tomu měli v krajském kole soutěže Středoškolské odborné činnosti. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT