Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA NATHANSKÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Holkám jde často stavět lépe než klukům, říká milovník stavebnice Merkur

Plzeň - „Já mám Merkur doma a moc mě to baví. Nejradši stavím lodě. Vždycky je potom rozbourám a postavím další,“ říká malá Doubravka, která se také účastnila víkendové soutěže v plzeňských Radčicích o nejhezčí postavenou věc ze stavebnice Merkur.

AKTUALIZOVÁNO

Práva v Plzni nezačnou přijímat nové studenty, rozhodnout musí ministerstvo

Plzeň - Právnická fakulta Západočeské univerzity (ZČU) nezačne přijímat nové studenty magisterského i bakalářského studia, dokud nebude mít v ruce výsledek správního řízení, které vede ministerstvo školství (MŠMT). Rozhodnutí o přijímání nových studentů prvních ročníků má mít škola v nejbližších dnech.

Rozhledna kvůli tunelu nespadne, slibují železničáři

Plzeň - Nejdelší tunel v České republice by se měl začít budovat už letos v červnu pod plzeňským Chlumem. Cesta, která zrychlí železniční tah na Prahu o sedm minut, bude stát osm a půl miliardy. Lidé mají ale strach o rozhlednu, jejíž osud je už pár let nejasný.

Děkan plzeňských práv: Pověst fakulty je očištěna

Plzeň /ROZHOVOR/ – Vyhrál v prvním kole pondělní volby, za nejdůležitější považuje finanční stabilizaci fakulty. Deník se zeptal nového děkana plzeňských práv Jana Paulyho na jeho plány i na aféru, která školou otřásla v roce 2009.

Třínohý Heřmánek je v útulku psím hrdinou

Plzeň - Hrdina je podle ošetřovatelů Heřmánek, který nedávno našel přechodné útočiště v plzeňském psím útulku. „Statečný malý pejsek plemene shi-tzu byl nalezen u silnice několik kilometrů od Plzně. Byl vysílený a měl ujetou nožičku,“ popisuje Heřmánkův příběh Jana Kindlová, předsedkyně Ligy na ochranu zvířat.

Na poslední dálniční přivaděč k D5 prvně vyjela auta

Plzeň - Po sedmém a posledním dálničním přivaděči na D5 se od středy prohánějí auta. Čtyřproudou silnicí nyní jedou řidiči od kruhové křižovatky u plzeňského Makra na okraji průmyslové zóny Borská pole až k samotné dálnici na Sulkově.

Trojice Plzeňanů založila web pro studium v zahraničí

Plzeň - Trojice vysokoškoláků z Plzně spustila internetový portál, který mladým lidem pomůže s podáním přihlášky na zahraniční univerzitu. Portál je neziskový. Platí se jen režijní náklady na poštovné a další výdaje, které nepřesáhnou deset eur na přihlášku.

Na pohotovost se vozíčkář bez pomoci nedostane

Plzeň - Překonat dva schody, pak se pootočit, naklonit vozík, znovu se otočit a ještě zacouvat. Cestu Plzeňana Jakuba Zralého na pohotovost provázely velké peripetie. Bez pomoci dvou lidí by se neobešel. Jenže lékaře nutně potřeboval, tak zaťal zuby a nástrahy historické budovy překonal.

Nádory má zničit léčba na míru

Plzeň - Lékaři plzeňské fakultní nemocnice dokáží pacientům ušít léčbu na míru. Díky personifikované medicíně má teď více vážně nemocných lidí šanci na přežití.

Plzeňský lékař dostal v USA cenu. Jako první z Evropy

Plzeň /ROZHOVOR/ - Jako jediný muž v Evropě je držitelem ceny „Carl R. Jolliff Award“ za výzkum a práci v oblasti imunoanalytické diagnostiky. Cenu lékaři plzeňské fakultní nemocnice Ondřeji Topolčanovi udělila Americká společnost pro klinickou biochemii.

Při práci s romskými dětmi viděla Plzeňanka zázraky

Plzeň - „Gejza rozflákal auto, přišli na něj věřitelé a potrestali ho,” popisuje zakladatelka plzeňského občanského sdružení Blízký soused Pavla Papazianová jeden příběh, který provázel nedávný Romboh (romská bohoslužba).

Onkolog: Jíme potraviny špatné i pro dobytek

Plzeň /ROZHOVOR/ - Plzeňský kraj drží smutný primát v rakovině tlustého střeva i dalších zhoubných nádorů v ČR. V přepočtu na obyvatele je tu totiž nejvíce nádorových onemocnění. Proč tomu tak může být, osvětlují primář plzeňské onkologie Jindřich Fínek a přednosta urologie v Plzni Milan Hora.

Na rakovinu platí Slunce, ale v rozumné míře!

Nedostatek vitaminu D v krvi lidí z Plzeňského kraje může být jednou z příčin, proč je v této oblasti nejvíce nemocných rakovinou.

Jíme potraviny špatné i pro dobytek, říká onkolog Fínek

Plzeňský kraj drží smutný primát v rakovině tlustého střeva i dalších zhoubných nádorů v ČR.

Domácí učení nahradilo školu už i v Plzni

Plzeň - „Rozhodla jsem se učit syna doma, protože mu chci dát dostatek individuálního přístupu,” vysvětluje Plzeňanka Kateřina Tůmová, proč zvolila netradiční model výuky svého šestiletého syna Zdeňka.

Práva mají o stovku studentů více než loni

Plzeň - Nárůst o více než stovku zapsaných studentů zaznamenala letos Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni, kam se zapsalo 371 noviců.

Chovatelka pavouků pořídila svým miláčkům dům

Plzeň - Přes sto exemplářů osminohých stvoření přivezla do Plzně na výstavu Theresa Vojtová. Chovatelka, která své vášni propadla natolik, že se pro ni pavouci, plazi i hmyz stal každodenním chlebem.

Plzeňští krokodýlci pózovali fotografům

Plzeň - Jedenáct roztomilých krokodýlů čelnatých se představilo světu v plzeňské AKVA–TEŘE. Za deset let, kdy plzeňská zoo tento druh množí, je to devátý odchov. Rodiče malých krokodýlů čelnatých tak jsou vůbec nejúspěšnějším párem krokodýlů všech druhů v českých zoologických zahradách.

Desetiletá holčička z Plzně se ubránila znásilnění

Plzeň – Hrůzný zážitek má za sebou desetiletá holčička z Plzně, které budeme říkat třeba Anička. Ve středu 7. září odpoledne se jí pokusil znásilnit neznámý mladík.

Rodit doma? Zapomeňte, vzkazuje stát

Plzeň – Až milionová pokuta bude hrozit zdravotníkům, kteří by plánovaně poskytli péči mimo zdravotnická zařízení. Týkat se to bude i porodních asistentek, jež pomáhají ženám při plánovaných porodech doma.

Okradený cyklista byl v šoku z přístupu policie

Plzeň – Martinu Slabému zmizelo v pátek horské kolo. Chování strážců zákona ho zaskočilo.

Brutálně týral děti i invalidní družku

Plzeň - Dvě malé děti své invalidní přítelkyně týral muž z Tachovska. K brutálním útokům docházelo více než sedm let na plzeňském sídlišti Vinice. Děti škrtil do bezvědomí, bil je pěstmi a topil je ve vaně.

Policista: Bojíme se, že už si nezastřílíme

Plzeň – Cvičná střelba se pro plzeňské policisty stává luxusem. Podle informací Deníku totiž některým útvarům dochází tréninková munice, na novou zatím nejsou peníze.

Noha rozřezaného podnikatele byla nalezena v Berounce

Plzeň - Nohu sedmatřicetiletého podnikatele, který zmizel loni v listopadu, nalezl v minulém týdnu náhodný kolemjdoucí u břehu řeky Berounky v obci Bohy na Plzeňsku.

Vydra dálnici nepřešla, teď skončí v muzeu

Plzeň - Mrtvou vydru nalezli ochranáři ze stanice DESOP na plzeňské dálnici u Svojkovic. „Zhruba 150 metrů před sjezdem ve směru od Prahy ležel obrovský samec vydry říční,“ řekl Karel Makoň, vedoucí záchranné stanice.

Závod lodí znesvářil politiky

Plzeň /FOTOGALERIE/ - Klukovskou tahanici připomínaly závody dračích lodí, kterých se každoročně v Plzni účastní kromě jiných i politické týmy.

Noční požár: zkázu asi přinesl lampion štěstí

Plzeň /FOTOGALERIE, VIDEO/ - „Kolegyně měly zrovna pauzu a šly si ven zakouřit. Viděly, jak se na sklad snáší nějaké balonky, asi lampionky štěstí s hořící svíčkou. Vzápětí začaly z budovy šlehat plameny,“ řekla Deníku svědkyně požáru.

Duka: Na práci ve Škodovce jsem si musel zvykat

Plzeň /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Podívat se na své dřívější pracoviště přijel pražský arcibiskup Dominik Duka. Ve Škoda Transportation zavzpomínal na patnáct let života v Plzni.

Komise si přijela posvítit na plzeňská práva

Plzeň - Šest členů akreditační komise dorazilo na plzeňská práva, aby zde osobně prozkoumali hodnotící zprávu fakulty. Zaměřili se na kvalitu závěrečných prací, administrativních procesů fakulty a osobně se setkali se zaměstnanci a studenty.

Rizikové okurky: Vystrašení lidé zahlcují infolinku

Plzeň – Infekce ze španělských okurek kvůli které zemřelo 11 lidí v Německu, straší i obyvatele v regionu. Infolinka na plzeňské pobočce Státní zemědělské a potravinářské inspekce je nyní doslova zahlcena dotazy vystrašených lidí.

Nečtete esemesky od operátora? Zaplatíte

Plzeň – Třiadvacetiletá studentka až z účtu za telefon zjistila, že ačkoliv zrušila internet v mobilu, byl jí znovu aktivován SMS zprávou.

Je možné, že na Radbuze řádí vrah bobrů

Plzeň - Mrtví bobři na řece Radbuze zamotávají hlavu plzeňským ochráncům zvířat. První mrtvé zvíře se pod mostem u plzeňské vodárny našlo na začátku května, druhé minulý týden.

Za rozšíření infekce asi mohl večírek

Plzeň - 1057. To je počet lidí infikovaných příušnicemi v Plzeňském kraji. Tolik nemocných se tu objevilo naposledy v roce 2002. Podle informací Deníku je možné, že za rozšířením infekce stojí jediný večírek plzeňských mediků.

Napadl s nožem hluchoněmou, chtěl sex

Plzeň - „Napište tam, že jsem ani neviděl její spodek a musím do vězení!“ rozkřičel se Marian Rafael na novináře poté, co si vyslechl rozsudek Okresního soudu v Plzni.

Řidiči pozor! Možná vás měří chytrý radar

Plzeň - S dvouletým zpožděním byly v Plzni spuštěny první tři speciální radary. Ty dokáží nejen zaznamenávat rychlost jedoucího automobilu, ale i případný průjezd vozidla na červenou. Snímky hříšníků pořídí díky kvalitní optice v dobré kvalitě i v noci.

Dálková světla na dálnici ohrožují řidiče

Plzeň - „Vzala jsem si auto o svodidla, protože mi do očí zasvítila dálková světla naproti mně jedoucího vozidla,“ říká devatenáctiletá studentka z Plzně Karolína Hroudová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT