Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA NEDĚLKOVÁ

Jana Nedělková / Žďárský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Žďárská památka UNESCO prochází obnovou, u kostela už vyrostlo lešení

/FOTOGALERIE/ Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého, žďárská památka zapsaná do seznamu UNESCO, se opravuje. Východní část chrámu je již obemknuta lešením, s jehož budováním se začalo záhy po skončení květnové svatojánské pouti.

Mladá cestovatelka z Vysočiny sama urazila tisíce kilometrů napříč Amerikou

Více než 4200 kilometrů ušla během pěti měsíců Monika Benešová z Nového Města na Moravě. Sedmadvacetiletá žena sama zdolala jednu z nejtěžších pěších tras na světě – Pacific crest trail neboli Pacifickou hřebenovku, která vede z jihu na sever USA.

Startují prodeje stromků, lidé hlouběji do kapsy sahat nemusejí

Vánoce bez živého stromečku si neumí představit Veronika Matějková z Velkého Meziříčí. „Tu vůni jehličí nemůže nic nahradit. A mám ráda i samotný nákup stromku. Jdeme na něj vždy celá rodina, handrkujeme se, samozřejmě v dobrém, který strom je nejhezčí, a pak si ho pyšně neseme domů,“ popsala mladá žena.

K Vánocům lze darovat let balonem i kus podmáčené louky

S blížícími se Vánocemi čím dál více lidí řeší otázku, co koupit svým blízkým jako dárek pod stromeček. A mnozí z nich nad obrovskou nabídkou v obchodech tápou.

Myslivci plánují hony, blíží se vrchol lovecké sezony

Myslivci z Vysočiny mají nyní napilno, zaměstnávají je přípravy honů, které jsou tradičním vrcholem lovecké sezony. Jejich hlavní období vypukne v listopadu, kdy se lovci scházejí na společných honech na drobnou zvěř. V průběhu celého podzimu se rovněž konají i naháňky na divočáky.

Divočáci škodí v kukuřici, ven se je ale vyhnat nedaří

Škody páchané na polích divokými prasaty dělají hlavu zemědělcům i myslivcům na Žďársku. Zatímco zemědělci láteří nad rozrytými řádky brambor a zkonzumovanou nebo poválenou kukuřicí či obilím, myslivecké spolky zase mají obavy z požadovaných náhrad škod.

V barech na Žďársku počítají ztráty z prohibice

Žďársko – Na jedné straně radost a úleva ze čtvrtečního zmírnění prohibice, na druhé ovšem přetrvávající rozhořčení ze ztrát, které toto opatření způsobilo. Tak by se daly stručně vyjádřit pocity provozovatelů barů, hospod a restaurací na Žďársku.

Střední škola technická ve Žďáru slaví šedesátku, mezi dary je i zvon

Žďár nad Sázavou - Významné výročí slaví Střední škola technická (SŠT) ve Žďáře nad Sázavou. Od jejího založení uplynulo letos v září již šedesát let. „Jsme tak druhou nejstarší střední školou ve městě," vyjádřil se Josef Crha, ředitel SŠT s tím, že vloni „šedesátku" slavila žďárská Vyšší odborná a střední průmyslová škola.

Pytláci se nezdráhají lovit ryby už i v centru Žďáru

Žďársko - Z rybníků na Žďársku mizejí ryby ve velkém. Pytláci se dokonce nezdráhají lovit šupináče i přímo ve městě. Jejich cílem se v poslední době stává například Horní rybník, jenž se nachází jen kousek od centra Žďáru u křižovatky ulic Horní, Novoměstská a Brněnská.

Muž se pokusil o sebevraždu, zachránili jej žďárští strážníci

Žďár nad Sázavou - Šťastný konec mělo čtvrteční pátrání po jednapadesátiletém muži, jenž se v lese za Žďárem pokusil o sebevraždu.

Řidiči luxusního automobilu se rychlá jízda prodražila

Zvole, Branišov – Jeho padesátiletý šofér nedávno cestoval mezi obcemi Zvole a Branišov na Bystřicku. Pravděpodobně právě vlivem rychlé jízdy se po vyjetí na horizont dostal do protisměru, kde se střetl s protijedoucím Renaultem Megane Scenic, který byl po srážce odhozen na pole.

Muž podezřelý ze žhářství se pokusil o sebevraždu

Žďár nad Sázavou – O sebevraždu se pokusil jednapadesátiletý muž ze Žďáru nad Sázavou, který je podezřelý ze žhářství. Po muži pátrali ve čtvrtek dopoledne policisté i městští strážníci. Nakonec se jej podařilo nalézt v lesním porostu mezi jezírkem Vápenice a kopcem Peperek nedaleko města.

Kvůli teplému podzimu se letošní tah ptáků opozdí

Žďársko – Nezvykle teplý začátek letošního podzimu se projevuje i na chování ptactva. Někteří opeřenci jsou příznivými teplotami dokonce natolik zmatení, že v těchto dnech vyvádějí mláďata.

Do felicie se vměstnalo osm lidí, její řidič však boural

Moravec, Jemnice – Skupina cestovala v neděli po osmnácté hodině mezi vsí Jemnice a Moravcem na Velkomeziříčsku. Dvaadvacetiletý šofér tam předjížděl pomaleji jedoucí auto. Když se však vracel do svého pruhu, dostal smyk, jenž nezvládl, a sjel mimo silnici.

Šestnáctiletý motocyklista střet s transitem nepřežil

Nové Město na Moravě – K tragické dopravní nehodě došlo v pondělí kolem půl osmé ráno u Nového Města na Moravě. Šestadvacetiletý řidič automobilu Ford Transit jel ve směru od Radňovic a na křižovatce odbočoval vlevo k novoměstské nemocnici. V protisměru od Nového Města jel v tuto dobu šestnáctiletý motocyklista, jehož však šofér transitu při odbočování přehlédl a nedal mu přednost.

Sedmnáctiletý mladík kradl. Bral kuřivo i mobilní telefon

Velké Meziříčí – V poslední červencový den letošního roku rozbil dlažební kostkou skleněnou výplň výlohy bufetu ve velkomeziříčské ulici Družstevní. „Po vniknutí do vnitřního prostoru objektu nalezl za prodejním pultem cigarety různých značek, které odcizil.

"Kraví miss" musejí být na přehlídce hladce oholené a lesklé

Radešínská Svratka – Hřebeny, spreje, kartáče, nůžky, hadříky, houby a vrčící holicí strojky. Tím vším se ve čtvrtek oháněli chovatelé na Národní výstavě českého strakatého skotu v Radešínské Svratce na Novoměstsku.

Motocyklista skončil po havárii v nemocnici

Novoměstsko – V novoměstské nemocnici skončil šestašedesátiletý jezdec na malém motocyklu značky Jawa, který jel v úterý v podvečer od Nové Vsi u Nového Města na Moravě směrem ke křižovatce na obce Dlouhé a Křídla.

Žďárské základní školy navštěvuje přes dva tisíce dětí

Žďár nad Sázavou – Celkem 249 dětí nastoupilo v tomto školním roce do prvních tříd základních škol ve Žďáře nad Sázavou. Nejvíce prvňáčků má již tradičně Základní škola Švermova, kde nyní do lavic usedlo osm desítek čerstvých žáků. Ti jsou rozděleni do tří tříd.

Ve žďárském relaxačním centru si první lidé zaplavou již v prosinci

Žďár nad Sázavou - První prosincový den tohoto roku. To je oficiální datum, kdy se veřejnosti poprvé otevře žďárské relaxační centrum. Průměrné vstupné do bazénové části stanovili radní na 70 korun za šedesát minut pobytu.

Likvidace černých skládek stojí Žďár sto tisíc korun ročně

Žďár nad Sázavou - Kolem 100 tisíc korun ročně vynaloží město na likvidaci černých skládek na svém území. Viníky, kteří mimo určená místa odpadky od stavební suti až po nebezpečný odpad odkládají, se však obvykle najít nepodaří. Stejně tak je těžké určit i skutečný počet nelegálních „odkladišť" odpadů, jež se ve Žďáře nacházejí.

Sportovní zónu čeká proměna, ve Žďáře plánují kryté kurty i skatepark

Žďár nad Sázavou - Kryté tenisové kurty, park pro skateboardisty, plochy pro plážový volejbal nebo nové dětské hřiště. To jsou jenom některé změny, jež by podle představ vedení města měly v budoucnu zasáhnout okolí žďárského zimního stadionu, sportovní haly a fotbalových hřišť.

Posedy na Velkobítešsku podřezává neznámý vandal

Žďársko - V okolí Velké Bíteše řádí neznámý vandal, který ničí myslivecké posedy. Poškodit se mu doposud povedlo již třináct těchto zařízení. Po pachateli nyní pátrají policisté. Na svědomí má podle nich škodu za minimálně 63 tisíc korun.

Oprava žďárských ulic Brodská a Žižkova spěje do finále, přeje jí počasí

Žďár nad Sázavou - Uzavírka žďárských ulic Brodská a Žižkova skončí s největší pravděpodobností dříve, než bylo původně avizováno. Rekonstrukčním pracím, které na úseku silnice I/19 začaly koncem letošního června, totiž přejí klimatické podmínky.

V registru je již přes sto studánek ze Žďárska

Žďársko - Víc než stovka vodních zdrojů ze žďárského okresu je zařazena do Národního registru pramenů a studánek, jenž byl spuštěn Mladými ochránci přírody před zhruba čtyřmi a půl lety.

Lidé přes mobil zjistí vše o Zelené hoře i akcích ve Žďáře

Žďár nad Sázavou - Novinku určenou pro turisty i pro obyvatele města spustili ve Žďáře. Mobilní průvodce moderní a pohodlnou formou, tedy přes mobilní telefon, představuje zejména nejznámější žďárskou památku poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře zařazený do seznamu UNESCO.

Posedy na Velkobítešsku podřezává neznámý vandal

Žďársko - V okolí Velké Bíteše řádí neznámý vandal, který ničí myslivecké posedy. Poškodit se mu doposud povedlo již třináct těchto zařízení. Po pachateli nyní pátrají policisté. Na svědomí má podle nich škodu za minimálně 63 tisíc korun.

Strážníků je ve Žďáře třeba více, aspoň čtyři

Žďár nad Sázavou - Stavem veřejného pořádku ve městě a vytížeností strážníků se budou zabývat žďárští zastupitelé. Starostka Dagmar Zvěřinová jim navrhne navýšení počtu příslušníků městské policie, a to nejméně o čtyři nové lidi.

Výstava ukazuje, jak bydlí ptáci v Křižánkách a okolí

Křižánky – Unikátní výstava je nyní k vidění v Křižánkách na Novoměstsku. Tamní vzdělávací centrum obsadili ptáci, respektive jejich fotografie, kresby a především hnízda.

Třicetiny Horáckého džbánku byly nabité muzikou

Žďár nad Sázavou – Na dva dny se protáhla oslava třicátých narozenin žďárského festivalu Horácký džbánek.

Pytláci na Žďársku vraždí zvěř ve velkém

Žďársko – Případů pytláctví v okrese přibývá. V poslední době téměř není týdne, kdy by myslivci nenacházeli ve svých honitbách vývrhy zvěře, a to i přesto, že nikdo z nich v danou dobu nelovil.

Chráněnou oblast někdo zohyzdil hromadou sutin

Nové Město na Moravě - Louku nad Pohledcem, místní části Nového Města na Moravě, zaplnily hromady sutin. Skládka odpadu se na místě začala tvořit, ačkoliv jde o druhou zónu Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy.

Výstava přiblíží desítky ptačích obydlí

Unikátní výstava začne o víkendu v Křižánkách na Novoměstsku. V tamním vzdělávacím centru si budou moci lidé od neděle prohlédnout kolem tří desítek ptačích hnízd.

Nehod s účastí cyklistů v létě na silnicích Žďárska přibývá

Žďár nad Sázavou - Již bezmála tři desítky cyklistů byly letos účastníky nehod, k nimž došlo na silnicích žďárského okresu. A počet jezdců na bicyklu, kteří při jízdě sami havarují, či se střetnou s motorovým vozidlem, roste.

Na Žďársku se ztrácejí sběrači hub, v lesích nejčastěji zabloudí senioři

Žďársko – Na Žďársku se v létě ztrácejí lidé. Konkrétně houbaři, kteří přecení svoje orientační schopnosti či znalost terénu. Osobami, které v lesích ztratily orientaci, bývají podle policejních statistik nejčastěji senioři. Jeden z posledních případů se na Žďársku udál o víkendu.

Lidé ve Žďáře sbírají podpisy pod petici proti prodeji školy

Žďár nad Sázavou - Ve žďárském Cafe-Baru Galerie, klubu Batyskaf či knihovně mohou nyní obyvatelé města podepsat petici proti plánovanému prodeji budovy bývalé Základní školy na náměstí Republiky. Radní se totiž přiklonili k odprodeji společnosti EUROWIS s. r. o. a doporučili zastupitelům učinit totéž.

U žďárského bazénu už roste stometrový tobogán

Žďár nad Sázavou – Práce na rekonstrukci a rozšíření žďárského bazénu postupují nyní podle plánu. Milovníci plavání a vodních radovánek se tak relaxace v novém aquaparku dočkají s největší pravděpodobností ještě letos.

Ruina se už mění v pobočku žďárského muzea

Žďár nad Sázavou – Především do interiérů se nyní přesunuly práce na rekonstrukci žďárského Moučkova domu. Budova, která se nachází poblíž fary v ulici Tvrz, se brzy stane pobočkou nedalekého Regionálního muzea.

Zloději už na Žďársku ukradli tisíce litrů nafty

Žďársko – Již přes dvě desítky případů krádeží pohonných hmot evidují v tomto roce policisté ve žďárském okrese.

Dálnice se změnila v kluziště, vytekl tam odpad z kafilerie

Velká Bíteš - Po celé středeční dopoledne trvalo odstraňování odpadu, který před sedmou hodinou ranní unikl z nákladního auta na dálnici D1 mezi 162. a 163. kilometrem ve směru na Prahu. Živočišný tuk a zbytky uhynulých zvířat, jež vytvořily na komunikaci zhruba 200 metrů dlouhou skvrnu, se staly pastí pro motoristy.

Z domů mizí šperky i hotovost Na Žďársku už bylo vykradeno 14 obydlí

Žďársko - Letní měsíce patří z hlediska počtu vloupání do domů i bytů k nejrizikovějším obdobím. Například během loňského července a srpna vnikli zloději na Vysočině do více než šedesáti nemovitostí.

Velká horka na Žďársku nesvědčila ani netopýrům

Žďársko - Vysoké teploty, jež v uplynulých týdnech panovaly i na Žďársku, nesvědčí ani netopýrům. Přesvědčili se o tom pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy, kteří již začali s pravidelným monitoringem letních kolonií.

Do lesa na Žďársku platí zákaz vstupu, hrozí pád větví i stromů

Žďár nad Sázavou - V zájmu vlastní bezpečnosti by se obyvatelé Žďáru nad Sázavou neměli v těchto dnech vydávat do lesa u přehradní nádrže Staviště, která se nachází na okraji města ve směru na obec Vysoké. Lesní porost v úseku poblíž rybníků Malé a Velké Hrázky tam 3. července poškodila vichřice.

Nebe nad Radešínem zapnily horkovzdušné balony

Radešín – Jasně modrá obloha sobotního podvečera hrála všemi barvami. U Radešína na Žďársku ji zaplnily horkovzdušné balony, jejichž posádky se snažily uspět v další z disciplín několikadenního Mistrovství České republiky v balonovém létání.

Zákaz popíjení na veřejnosti bude ve Žďáře platit od neděle

Žďár nad Sázavou - Od prvního červencového dne se lidem může konzumace alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích ve Žďáře pěkně prodražit. Od neděle nabývá účinnosti nová městská vyhláška, kterou již schválili jak radní, tak i zastupitelé.

Cyklistické závody Masters uzavřou silnice na Žďársku

Žďársko - Silnice na Žďársku zaplní od čtvrtka do neděle jezdci na bicyklech. Účastníků veteránského mistrovství Evropy v silniční cyklistice Masters 2012 se sjede do regionu více než pět stovek.

Ve Žďáře se třídí lépe, na skládce končí méně směsného odpadu

Žďár nad Sázavou – Obyvatelé Žďáru se ve třídění odpadu zlepšují. Rok od roku končí v kontejnerech více plastů i barevného a bílého skla. Naproti tomu na skládku v Ronově už nemusí svozová auta mířit tak často.

Rybáři mohou přijít o náhrady škod způsobených kormorány

Žďársko - Kormorán velký, zvláště chráněný ptačí druh, ztratí od 1. září letošního roku svoji ochranu. Tedy za předpokladu, že vejde v platnost nová vyhláška, kterou již připravilo Ministerstvo životního prostředí.

Novou zastávku vlaku u Krejd využijí i účastníci mistrovství

Žďár nad Sázavou - Vlaky na jednokolejné trati mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě budou nově zastavovat také u žďárské chatové oblasti Krejdy. Zastávka s názvem Žďár průmyslová zóna by mohla být vybudována ještě v letošním roce.

Žďárská Akademie třetího věku nabírá opět studenty

Žďár nad Sázavou - Angličtina, němčina, ruština, počítače, dějiny umění, příroda, literatura. To jen několik oblastí, v nichž se mohou vzdělávat zájemci o studium žďárské Akademie třetího věku.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT