Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA NEDĚLKOVÁ

Jana Nedělková / Žďárský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kraví miss si před soutěží užívají zkrášlovací procedury

Radešínská Svratka – Trénink správné chůze, stříhání, mytí… To je jenom část z toho, co musejí absolvovat účastnice volby kraví miss, než předstoupí před rozhodčí. Ti tu opravdu nejkrásnější krávu vybírali ve čtvrtek 13. září na Národní výstavě českého strakatého skotu, kam se sjely „stračeny“ z celé České republiky.

V Račíně mají málo vody, hledají náhradní zdroj

Račín – Další obcí na Vysočině, která se během letošního velmi suchého léta potýká s nedostatkem vody, je Račín na Žďársku. Byť vesnice leží v jindy poměrně vlhké oblasti, obklopena lesy s mnoha prameništi, v tomto roce je přítok z pramene do obecní studny minimální.

Po havárii skončilo auto v příkopu

Škoda za přibližně sto tisíc korun vznikla při dopravní nehodě, která se stala na Žďársku v sobotu 25. srpna zhruba hodinu po půlnoci.

OBRAZEM: Milovníci chilli se potili při pojídání papriček i bonbónů

Skutečně pekelné menu se v sobotu 25. srpna podávalo ve Víru na Bystřicku. Tam se na druhém ročníku akce Vírský Chilli Drak při pojídání pálivých pokrmů a chilli papriček zapotilo celkem deset účastníků, mezi nimiž dokonce nechyběla jedna žena.

Více než tři tisíce kilometrů. Cestovatel se na zetoru vrátil ze Švédska domů

Přes tři tisíce kilometrů za zhruba tři týdny urazil Martin Havelka, „zetorový nadšenec“, cestovatel a dobrodruh ze Škrdlovic na Žďársku. Se svým traktorem Zetor 25 bez kabiny vyrazil tentokrát do Švédska, kam se mu povedlo v pořádku dojet. Ve čtvrtek 2. srpna již Martin Havelka na svém stroji překročil české hranice a o víkendu plánuje návrat do Škrdlovic.

Rybám v horku chybí kyslík, musí se i předčasně lovit

Dlouhotrvající sucho a horko dělají vrásky rybářům. Většina vodních ploch na Vysočině má totiž kvůli nízkým průtokům nedostatek vody. Stávající extrémní teploty navíc způsobují její rychlé odpařování, takže laicky řečeno mizí voda z nádrží spodem i vrchem. Ryby pak mají nedostatek kyslíku a hynou.

Na Žďársku spadlo motorové rogalo. Pilot zemřel

/FOTOGALERIE/ Na Žďársku došlo v úterý 31. července po desáté hodině dopolední k pádu motorového rogala. Nešťastná událost se stala mezi Lhotkou a Vysokým. Na místě zasahovali policisté, hasiči i záchranáři. Rogalo řídil devětapadesátiletý muž, který na následky zranění zemřel.

Podpeperská výstava přilákala opět stovky lidí, k vidění toho bylo hodně

Velká Losenice - Stovky návštěvníků ze všech koutů republiky i ze zahraničí zavítaly o víkendu na již devatenáctý ročník tradiční velkolosenické Podpeperské výstavy. Ta byla letos díky vystavovatelům ze Slovenska dokonce mezinárodní. Na akci, jež láká nejen znalce z řad chovatelů, ale i rodiny s dětmi a další „zvědavce“, měli lidé možnost prohlédnout si bezmála tisícovku nejrůznějších zvířat.

Velká Bíteš se přiblížila realizaci obchvatu

Velká Bíteš – Ve Velké Bíteši se opět přiblížili vybudování severozápadního obchvatu města. Krajské zastupitelstvo na svém úterním jednání schválilo projektový záměr této akce a s vedením Bíteše se domluvilo na společném postupu.

Pomocí solární energie vyráběli studenti popcorn i cukrovou vatu

Žďár nad Sázavou – Popcorn i cukrovou vatu, k jejíž výrobě posloužila solární energie, mohli okusit návštěvníci sedmého solárního dne. Ten se pod taktovkou Vyšší odborné a střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou uskutečnil ve středu dopoledne. Akce přilákala velké množství lidí, možnost okusit lahůdky připravené díky sluneční energii uvítaly mimo jiné i děti ze žďárských mateřských škol.

S montováním aut mi pomáhá i desetiletá dcera, říká fanda fiatů

Mezi pravidelné návštěvníky svrateckého srazu patří také Marek Stránský z Liberce, který v sobotu přijel s přítelkyní a svojí desetiletou dcerou.

Žďárská památka UNESCO prochází obnovou, u kostela už vyrostlo lešení

/FOTOGALERIE/ Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého, žďárská památka zapsaná do seznamu UNESCO, se opravuje. Východní část chrámu je již obemknuta lešením, s jehož budováním se začalo záhy po skončení květnové svatojánské pouti.

Dvůr rodinného domu v Kněževsi ukrývá desítky bonsají

Kolem sedmi desítek bonsají různých druhů, stáří i velikostí skrývá dvůr rodinného domu v Kněževsi u Radostína nad Oslavou na Velkomeziříčsku. Jednačtyřicetiletý Petr Havelka se tam pěstování zakrslých stromků věnuje již čtrnáct let. Během této doby se mu podařilo vytvořit unikátní členitou japonskou zahradu s kamennými pěšinami, skalisky, vodopádem i jezírkem s rybami.

Vysočinou projedou čtyři desítky veteránů, koná se Jarní rallye

Vysočina – Více než čtyři desítky veteránů budou brázdit silnice na Vysočině. Od pátku 11. do neděle 13. května se totiž na území kraje koná již jednatřicátý ročník Jarní rallye, který se může chlubit stabilní účastí posádek z Česka, Německa či Rakouska.

Zemřel léčitel Emil Havelka z Bohdalova

Ve čtvrtek 3. května se mohou lidé rozloučit s Emilem Havelkou. Známý léčitel z Bohdalova na Žďársku, jenž mimo jiné provozoval léčivou pyramidu, skonal po dlouhé závažné nemoci.

Muzeum v Bobrové ukrývá stovky panenek, sezona tam začíná již v neděli

Bobrová – Na dvanáct stovek panenek všech druhů i velikostí ukrývá budova staré školy v Bobrové na Novoměstsku. Muzeum, o které už léta pečuje Marie Roháčková, zahajuje v neděli 29. dubna další sezonu provozu.

Na léčbu nemocné Natálky se povedlo vybrat téměř osm set tisíc korun

Malá Losenice – Nečekanou lavinu solidarity spustil loni v listopadu nápad několika nadšenců z Malé Losenice na Žďársku. Z původní představy uspořádat benefiční ples, jehož výtěžek poputuje na léčbu čtyřleté Natálky trpící dětskou mozkovou obrnou, vznikla nakonec i veřejná sbírka. Díky ní se nakonec vybrala skutečně nemalá částka.

Turisté se pod rozhlednou Rosička sejdou už posedmnácté

Rosička – Již posedmnácté se pěší turisté, cyklisté a další milovníci přírody sejdou pod rozhlednou Rosička poblíž stejnojmenné obce na Žďársku, aby tam opět zahájili letošní jarní turistickou sezonu.

Na meziříčském koštu můžete ochutnat pálenky z řepy, jahod i mrkve

Velké Meziříčí – Celkem 163 vzorků likérů a pálenek se sešlo do každoročního koštu, který se letos ve Velkém Meziříčí koná již počtrnácté. Odborná komise má již za sebou zhodnocení exemplářů, návštěvníci z řad veřejnosti pak budou moci vzorky ochutnat v sobotu 7. dubna.

V Malé Losenici uctili rodáka padlého v Afganistánu

Desítky lidí se v mrazivém sobotním odpoledni sešly před bývalou školou v Malé Losenici na Žďársku, aby uctili rodáka padlého v Afghánistánu.

Vysočině hrozí kůrovcová kalamita

Vysočina – Lesům na Vysočině hrozí kůrovcová kalamita. Lesníci proto majitele porostů prosí o včasné zákroky, aby nedošlo k přemnožení těchto škůdců.

Rozhledna na Fajtově kopci zvítězila v celostátní anketě

Velké Meziříčí – Dalším titulem se nyní může honosit rozhledna na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Stala se vítězem v soutěži Nejoblíbenější rozhledna České republiky (ČR). Svými hlasy o tom rozhodla veřejnost, jež vybírala z celkem třinácti finalistů.

Zákaz vstupu do lesů už neplatí, těžká technika tam ale stále pracuje

Vysočina – V lesích na Vysočině stále pokračuje likvidace následků vichřice Herwart, která se regionem, stejně jako i zbytkem republiky, prohnala v říjnu loňského roku. „Práce zatím probíhají dobře, a to napříč celým regionem. Celkově je zpracováno přibližně čtyřicet procent objemu nahodilé těžby,“ vyjádřila se mluvčí Lesů České republiky (LČR) Eva Jouklová.

Do Šlakhamru míří stále víc návštěvníků, lákají je i tematické akce

Hamry nad Sázavou – Celá řada zajímavých akcí je pro letošek naplánována ve Šlakhamru – kulturní památce Technického muzea Brno nacházející se u Hamrů nad Sázavou na Žďársku. Někdejší Brdíčkův mlýn ožije v první květnovou sobotu, a to tradiční kovářskou akcí.

Jedlík Jaroslav Němec byl nejrychlejší v konzumaci půl bochníku chleba

Další úspěch si v sobotu 17. února připsal na své konto Jaroslav Němec z Bystrého u Poličky. Na takzvaných uzených slavnostech, které se konaly v bystřickém centru Eden, zvítězil v soutěži jedlíků.

Pro Natálku se již povedlo vybrat přes půl milionu, sbírka končí za dva týdny

Malá Losenice, Ždírec nad Doubravou – Ještě poslední dva týdny zbývají do ukončení sbírky pro čtyřletou Natálku – dívenku trpící mozkovou obrnou. Pro holčičku, jež se svými rodiči žije ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, začala na počátku prosince 2017 shánět peníze skupinka nadšenců z Malé Losenice na Žďársku, odkud pochází otec Natálky a kam by se rodina měla v budoucnu přestěhovat. A sbírka se opravdu nečekaně „rozjela“.

Snoubenci nacházejí oblibu ve sňatcích mimo obřadní síně

Vysočina – Mezi snoubenci jsou stále populárnější svatby mimo obřadní síň. Potvrzují to oddávající z Vysočiny, kteří v uplynulém roce mířili i na obřady na skutečně netradičních místech.

Závodní tratě Zlaté lyže si vyzkoušeli i tříletí lyžaři

Nové Město na Moravě – Novoměstskou Vysočina Arenu ovládli v sobotu 20. ledna lyžaři všech věkových kategorií. Sportovní klání s názvem STRABAG Ve stopě Zlaté lyže se sice v Novém Městě na Moravě konalo poprvé, závody pro amatérské jezdce na běžkách, které navazují na klasické závody Zlatá lyže, tam měly kdysi tradici.

Nejvíce lidé platí za vodu na Žďársku a Jihlavsku

Vysočina – Letos po dlouhé době nedošlo ke zvyšování ceny vody ve žďárském okrese. I přesto ale ve městech a obcích, kam dodává vodu právě Svaz vodovodů a kanalizací (SVK) Žďársko, platí lidé v rámci Kraje Vysočina nejvíce. Za kubík musejí vynaložit celkem 94,9 koruny s DPH, přičemž 50,5 koruny tvoří vodné a 40,4 koruny stočné.

Mladá cestovatelka ušla sama tisíce kilometrů divočinou

Více než 4 200 kilometrů ušla během zhruba pěti měsíců Monika Benešová z Nového Města na Moravě. Sedmadvacetiletá žena sama zdolala jednu z nejtěžších pěších tras světa – Pacific crest trail (PCT) čili Pacifickou hřebenovku, jež vede z jihu na sever USA.

Mladá cestovatelka z Vysočiny sama urazila tisíce kilometrů napříč Amerikou

Více než 4200 kilometrů ušla během pěti měsíců Monika Benešová z Nového Města na Moravě. Sedmadvacetiletá žena sama zdolala jednu z nejtěžších pěších tras na světě – Pacific crest trail neboli Pacifickou hřebenovku, která vede z jihu na sever USA.

Děti v Herálci měl sledovat neznámý muž

Herálec – Nepříjemný zážitek za sebou mají tři nezletilí chlapci z Herálce na Žďársku, kteří se v úterý večer vraceli obcí domů. „Měli pocit, že je sleduje neznámý muž. Po příchodu dvě děti vše svěřily svým rodičům, kteří kolem devatenácté hodiny událost nahlásili na lince 158,“ informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Na Vysočině startuje prodej vánočních kaprů, někde se zdražovalo

Vysočina – Vánočního kapra mohou lidé zakoupit již nyní. Většina rybářství na Vysočině totiž zahajuje prodej šupináčů, kteří mají skončit na štědrovečerní tabuli, ve čtvrtek 21. prosince.

Mladý řidič střet s nákladní soupravou nepřežil

Velká Bíteš – K tragické dopravní nehodě došlo v pondělí večer na dálnici D1 u Velké Bíteše na Žďársku.

Příběh zrození Ježíše sehraje ve Žďáře pět desítek ochotníků

Žďár nad Sázavou – Desítky herců, živá zvířata a nezaměnitelná vánoční atmosféra přímo v centru města. To nabízí živý betlém, kterému bude patřit žďárské náměstí Republiky v úterý 19. prosince od šestnácti hodin. Ochotnické představení má ve městě více než dvacetiletou tradici a vždy přiláká stovky lidí.

Na Žďársku lze vyrazit na dvě sjezdovky, další vyhlížejí mráz

Žďársko – Zhruba půl metru technického sněhu už čeká na lyžaře na sjezdovce Harusův kopec u Nového Města na Moravě. Skiareál zahajuje provoz v pátek 15. prosince dvě hodiny po poledni. Na svahu pak budou moci návštěvníci řádit až do devíti hodin večer.

Nemocné Natálce může sbírka pomoci k samostatné chůzi

Nejednu krušnou chvíli už život připravil rodičům čtyřleté Natálky ze Žďárska. Holčička se jim narodila v srpnu 2013 a byla velmi krásné a hodné miminko.

Fotopast zachytila pohyb vlka na Žďársku

Žďársko – Na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy byl doložen výskyt vlka obecného, a to bezmála po sto devadesáti letech. Jeho pohyb zaznamenala fotopast místního myslivce, a následně pobytové znaky ověřila i zooložka Hnutí DUHA Olomouc Barbora Turbaková.

Vyhlásili další zákaz vstupu do lesů, nyní na Velkomeziříčsku

Žďársko – Další zákaz vstupu do lesů byl vyhlášen odborem životního prostředí Městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou. Tentokrát se jedná o lesy v majetku Podstatzkých – Lichtenstein, které se nacházejí převážně na Velkomeziříčsku.

Startují prodeje stromků, lidé hlouběji do kapsy sahat nemusejí

Vánoce bez živého stromečku si neumí představit Veronika Matějková z Velkého Meziříčí. „Tu vůni jehličí nemůže nic nahradit. A mám ráda i samotný nákup stromku. Jdeme na něj vždy celá rodina, handrkujeme se, samozřejmě v dobrém, který strom je nejhezčí, a pak si ho pyšně neseme domů,“ popsala mladá žena.

K Vánocům lze darovat let balonem i kus podmáčené louky

S blížícími se Vánocemi čím dál více lidí řeší otázku, co koupit svým blízkým jako dárek pod stromeček. A mnozí z nich nad obrovskou nabídkou v obchodech tápou.

Myslivci na Žďársku odevzali stovky čelistí divočáků

Myslivci z třiačtyřiceti honiteb Žďárska letos odevzdali zhruba 460 čelistí mladé černé zvěře. Za tyto odevzdané „důkazy“ o ulovení divokého prasete inkasují od krajského úřadu odměny.

Orkán na Vysočině poškodil statisíce kubíků dřeva

Vysočina – Lesníci na Vysočině se stále potýkají s následky orkánu Herwart, který Českou republiku zasáhl 29. října.

Sdružení Krajina pomáhá přírodě už dvacet let

Počítky – Významné výročí si letos připomíná Sdružení Krajina – občanská organizace pro ochranu přírody, která má sídlo v Počítkách na Žďársku. Spolek funguje již dvacet let a úspěšně se rozrůstá. Zakládajících členů bylo kdysi „jen“ pět a nyní jich je zapsáno bezmála sedm desítek.

Novým starostou Velkého Meziříčí je Josef Komínek

Velké Meziříčí – Novým starostou Velkého Meziříčí se stal Josef Komínek (ČSSD). Dosavadní místostarosta byl v úterý odpoledne jediným navrženým kandidátem a ve veřejném hlasování mu dalo důvěru čtrnáct z celkem dvaadvaceti přítomných zastupitelů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Žďársku se zřítilo malé letadlo. Dva muži utrpěli těžká zranění

Na louku u lesa mezi obcemi Nížkov a Rosička na Žďársku se v úterý před jednou hodinou odpolední zřítilo malé sportovní letadlo. V něm cestovali dva muži, kteří byli při havárii zraněni. Jednalo se o cizí státní příslušníky ve věku třiašedesát a sedmapadesát let.

Ve Žďáře skončila letošní sezona farmářských trhů

Poslední letošní žďárský farmářský trh přilákal extrémní množství lidí. Ti využili možnosti nakoupit si v sobotu dopoledne na náměstí Republiky kvalitní české produkty všeho druhu.

Do Žďáru přijedou krampus čerti, vstupenky jdou na dračku

Žďár nad Sázavou – S nečekaně velkým zájmem lidí se setkává plánovaný průvod krampus čertů, který se ve Žďáře uskuteční v sobotu 25. listopadu. Lístky jsou již v prodeji a zhruba polovina z omezeného množství je už rozprodána.

OBRAZEM: Dovednost žáků představil tradiční Gastroden

Velké Meziříčí – Čtyřicátý ročník Gastrodne - akce, kterou pořádá Hotelová škola Světlá a Střední odborná škola řemesel Velké Meziříčí - se opět těšil velkému zájmu návštěvníků. Ti přišli obdivovat především um žáků školy i jejich učitelů.

Řidiče na D1 u Velkého Meziříčí změří radary

Velké Meziříčí – Na spuštění do plného provozu již čekají radary a snímače na dálnici D1 u Velkého Meziřičí. Šoféry tam v rekonstruovaném úseku Velké Meziříčí východ – Lhotka už brzy čeká takzvané úsekové měření.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT