Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA PAVLÍČKOVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Turnov vystaví poklad, který mu závidí i Národní muzeum

Pověsit si ji na krk jako ozdobu by asi ani ta největší milovnice šperků dlouho nevydržela. Záhněda s briliantovým brusem totiž váží přes půl kilogramu. Přesně 508 gramů, v přepočtu tedy 2540 karátů. „Jde patrně o největší broušený drahokam, který pochází z Čech, je to hotový poklad,“ chlubí se geolog muzea Českého ráje v Turnově Jan Bubal.

Lidé utíkají za prací do Saska. Marksová: Řešení je vyšší minimální mzda

/FOTOGALERIE/ Naprostá zoufalost. Tak hodnotí situaci na trhu práce jednatel firmy CiS Systems Tomáš Jirouš.

Hledá se voda pro Ještěd. Chybí na umělé zasněžování

Kopec Ještěd projde podrobným hydrologickým průzkumem. U specializované firmy si ho objednala liberecká radnice. Lyžování na Ještědu totiž není jen o nutnosti rozšířit stávající sjezdovky, aby se na nich lyžaři nepomlátili, ale také o dostatečné zásobě vody na výrobu umělého sněhu.

Případ Bart má dohru u policie

Policie v Turnově řeší, zda majitelka Barta, který strávil 16 dnů uvězněného v liščí noře, neporušila zákon na ochranu zvířat.

Odvolejte ředitelku, žádají stávkující učitelé školy v Turnově. Důvod?

Napjaté vztahy mezi částí zaměstnanců a ředitelkou Střední integrované školy v Turnově vyvrcholily včera jednodenní stávkou. Té se zúčastnilo necelých 30 % pedagogů a dalších pracovníků z budovy v Alešově ulici.

EXKLUZIVNĚ

Nejsou lidi. Firma verbuje děti z dětských domovů

Nedostatek pracovníků nutí firmy k různým krokům. Liberecká Magna chce dát nově šanci i dětem z dětských domovů, respektive těm, kteří je mají po dosažení dospělosti opustit.

AKTUALIZOVÁNO

Jednání se Zemanem krizi nevyřešilo. ČSSD a KDU-ČSL chtějí hlavu Babiše

/FOTOGALERIE/- Demonstrace nazvaná "Proč? Proto!" proběhla také na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci. Následně se přesunula k hotelu Imperial, kam svolal prezident Miloš Zeman jednání u kulatého stolu. Řešení politické krize však schůzka prezidenta se zástupci koalice nepřinesla. ČSSD a KDU-ČSL trvají nadále na Babišově odvolání.

Prezident Zeman míří znovu do Libereckého kraje

Prezident Miloš Zeman míří po roce opět na návštěvu Libereckého kraje. Zatímco v roce 2015 tu byl v březnu a v roce 2016 v únoru, teď jeho kancelář vybrala květen, konkrétně termín 9. - 11. května 2017. Setká se s ním o podnikatel roku z Turnova.

Malý hrdina z Frýdlantu. Šestiletý Vojta zachránil život svým prarodičům

Díky rozvážnosti zachránil babičku s dědou před udušením dusivým kouřem.

AKTUALIZOVÁNO

V Liberci našli mrtvé novorozeně v kontejneru mezi odpadky

Hrůzný nález učinil v sobotu 11. února krátce před polednem obyvatel jednoho z domů v ulici Na Bídě, který šel vysypat odpadky. V jedné z popelnic našel malé, bohužel už mrtvé, dítě. Šlo o čerstvého novorozence. Okamžitě tak zavolal tísňovou linku 158. Na místo ihned přijeli kriminalisté, posléze i pohřební vůz.

Místo jízdenky jenom wi-fi

Dopravní podnik v Liberci se podílí na vývoji nové technologie.

AKTUALIZOVÁNO

Hnutí ANO zrušilo místní organizace v Liberci a Frýdlantu

Liberec - Předsednictvo hnutí ANO zrušilo včera místní organizace v Liberci a Frýdlantu. Důvodem je dlouhodobé porušování stanov, poškozování dobrého jména hnutí na veřejnosti a neutuchající spory, které rozdělují organizaci v Liberci.

AKTUALIZOVÁNO

Zemřel herec František Peterka. Nezapomenutelný Krakonoš

Liberec /FOTOGALERIE, ANKETA/- Ve věku 94 let zemřel v noci z 24. na 25. listopadu herec František Peterka, známý především jako večerníčkovský Krakonoš. Peterka pobýval od letošního července v libereckém hospicu, kam dobrovolně odešel z bytu na libereckém sídlišti.

Taťána Míková: Čekají nás mírnější zimy a nevyzpytatelná léta

Liberecký kraj - /ROZHOVOR/ Meteoroložka ČT Taťána Míková o fenoménu počasí, předpovídacích modelech i změně klimatu, která je dnes drastičtější než veškeré předchozí změny.

Upozornili na černou stavbu a místo toho se úřad opřel do nich

Liberec - Je to skoro jako přes kopírák. Na Deník se obrátil další člověk, který si stěžuje na postup libereckého stavebního úřadu. Podle něj ho úřad šikanuje kvůli tomu, že před lety upozornil na černou stavbu. Místo jejího odstranění se ale stěžovatel dočkal obstrukcí. Stejně jako v případě Jiřího Vašáka a Jaroslava Tůmy, o kterých Deník informoval.

Do Liberce míří obávaní fotbaloví chuligáni. Má jich být až dva tisíce

Liberec - Mají pověst chuligánů. Po fanoušcích řeckého PAOK Soluň zůstává spoušť na stadionech a nepořádek v ulicích. Jejich jádro zamíří i do Liberce k zápasu Evropské ligy. Ten je na programu 29. září.

Policie viní chovance výchovného ústavu v Chrastavě ze sexuálního zneužití

Chrastava - Patnáctiletý chovanec měl zneužívat o dva roky mladšího chlapce.

Chytli se na slevy a pohořeli

Jizerské hory - Policie zablokovala slevový portál Slevy z hor, šlo o podvod.

Busline vydírá, tvrdí liberecká Změna

Liberec – Dopravní podnik Liberce a Jablonce (DPMLJ) obdržel od společnosti Busline fakturu na 33 milionů korun. Což je částka, která podle Busline odpovídá výši přiměřeného zisku za rok 2015. Busline totiž pro dopravní podnik zajišťuje cca 40% všech přepravních služeb, především na Jablonecku. Ve smlouvě přitom má, že se mu DPMLJ zavazuje po dobu deseti let vyplácet přiměřený zisk.

V Chrastavě zůstane dětský domov. Problém prý nezmizí

Chrastava - Obutá, neobutá. Oblečená, neoblečená. Téměř jak z pohádky 
O chytré horákyni se jeví rozhodnutí ministryně školství Kateřiny Valachové. Ta oznámila, že výchovný ústav v Chrastavě se zruší 
a ve městě zůstane jen dětský domov se školou.

AKTUALIZOVÁNO

Výchovný ústav v Chrastavě se zruší, potvrdila to ministryně Valachová

Chrastava – Výchovný ústav v Chrastavě se zruší. Ve městě zůstane jen dětský domov se školou. Ministryně školství Kateřina Valachová tak reagovala na obavy, které se nyní šíří po Chrastavě i okolí. Lidem vadí hlavně mírnější režim, který dovoluje chovancům i každodenní vycházky po městě. Podle Valachové budou chlapci umístění 
v Chrastavě přemístěni do jiných výchovných ústavů v republice. Podle ministryně jsou obavy lidí o jejich bezpečnost liché, přesto prý je zrušení ústavu nejlepším krokem ke stabilizaci situace.

Zpráva ministerstva o ústavu v Chrastavě budí emoce

Chrastava – Hostouň, Králíky, Chrastava. Tři města, tři výchovné ústavy, kam se v republice posílají ty nejproblematičtější děti na „převýchovu". Ty skutečně nejnáročnější případy pak končí v Boleticích, ty už se ale rovnají de facto vězení. Jak už Deník informoval, ministerstvo školství a úřad ombudsmana kritizuje bodový systém, který v ústavu v Chrastavě zavedl předchozí ředitel Zdeněk Pelda a jeho nástupkyně Markéta Sochorová v něm pokračovala.

Nedostatečná legislativa nám brání v nasazení. Změňte to, volají záložáci

Liberec - Nosí stejné uniformy jako profesionální vojáci, mají stejné hodnosti, učí se stejným věcem. Jen na pásce na uniformě mají záložku s nápisem Aktivní záloha. „Jde o lidi, kteří se dobrovolně hlásí k tomu, že jsou ochotni střežit a bránit naši zem, aniž by byli profesionální vojáci. My, jako armáda, si jich nesmírně vážíme, protože lidí, kteří jen sedí u piva a vykládají co a kde by se mělo udělat, je spousta. Tihle opravdu konají," chválí členy liberecké roty AZ prap. Marek Breznay z krajského vojenského velitelství.  

Květ přes čtyři metry, rarita v celé Evropě

V botanické zahradě v Liberci vykvetl ojedinělý květ žlutokapu. Stalo se tak poprvé v Evropě.

Mrtvé duše v liberecké ČSSD, zbyla jen třetina skutečných členů

Liberec - Jablonec 200, Česká Lípa 180, Semily 150, Liberec 489 tak vypadaly počty členů ČSSD v Libereckém kraji. Mohutná členská základna v okrese Liberec je ale minulostí. Kontrola potvrdila, že šlo většinou o černé duše. Skutečných členů je jen třetina.

Více světla než z města. Kvůli záři z polských skleníků protestují i astronomové

Liberec/Bogatynia – Osada Jizerka v Jizerských horách je mezi astronomy vyhlášená. 
V roce 2009 tam vznikla Jizerská oblast tmavé oblohy. Jde 
o první mezinárodní park tmavé oblohy na světě.

Za podvody u zápisu sociálka? Školy na Liberecku jsou z toho v rozpacích

Liberec - Rodiče bydlí ve Vesci, jejich dítě u cizích lidí v Lidových sadech. V lepším případě u příbuzných nebo známých. Nejkřiklavějším případem je pak přihlášení dítěte do hotelu nebo na sídlo firmy. I takový způsob volí někteří rodiče, kteří chtějí dostat svého potomka na základní školu, do které podle vyhlášky nespadají. Pro zápis do první třídy je totiž rozhodující místo trvalého bydliště budoucího prvňáčka.  Ředitelé ZŠ v Liberci dostali dopis, ve kterém je město vyzývá k prověřování bydliště dětí, sporné má řešit sociálka.

VIDEO: Nad krytem gestapa vyroste nový bytový komplex

Ještě před dvěma týdny stál v liberecké ulici Bažantí opuštěný dům s nápisem Jednota. Teď už je srovnaný se zemí. Pozemek patří SBD Sever, které na prostranství mezi Katastrálním úřadem a ulicí Liliová plánuje bytový dům.

V neděli vyjely historicky první přímé vlaky z Liberce do Szklarske Poreby

Deštivé nedělní ráno nemohlo zkazit radost, která čišela z většiny cestujících v historicky prvním spoji mezi Libercem a polskou Szklarskou Porebou. Ve vlaku kolovaly kelímky s kávou, čajem i sektem.

Podnikat v mlékárenství není dnes žádná slast

Frýdlant - Jednou z mála mlékáren, kterým se ještě daří udržet na trhu, je minimlékárna z farmy K.E.K. z Jeřmanic. „Začali jsme v květnu loňského roku a zatím to jde.

O sporné trati přes Polsko mají nově jednat prezidenti

Liberec – Osobám jedoucím ve vlacích průvozní dopravy není dovoleno na polském státním území fotografovat, filmovat, otevírat dveře a okna vozů. Věta, která dnes vyvolá úsměv, byla součástí Dohody mezi Československem a Polskou lidovou republikou o úseku železniční tratě Hrádek nad Nisou – Žitava. Jenže dohoda z roku 1964 se vypověděla a spolu s ní zmizelo i ustanovení, že polské dráhy jsou povinny vlastními prostředky udržovat úsek železniční trati v takovém stavu, aby byla zajištěna řádná a bezpečná doprava.

Rochlici zamořil zápach z mrtvých zvířat. Nedá se tu dýchat, stěžují si lidé

Liberec - Nedá se tu bydlet, nedá se tu dýchat, být na zahradě, otevírat okna na tom všem se shodují obyvatelé v okolí závodu Oleo Chemical v Liberci Rochlici. Areál nyní provozuje společnost Temperatior, které Oleo továrnu pronajala, aby se tak stáhla do pozadí, než se vyřeší její vlastní problémy komu Oleo patří. Společníci jsou rozhádaní a navzájem se obviňují z tunelování. Navíc je Oleo Chemical propojené i se jménem lobbisty Ivo Rittigem, který měl spolu s dalšími vyvést z Olea 20 milionů korun. Hlavní líčení má proběhnout v listopadu.  

Střet zájmů? Pelta měl platit výjezd krajských politiků na duel EL. Ti se brání

Jablonec - Na zápas FK Jablonec v Amsterdamu s tamním Ajaxem minulý týden asi hned tak nezapomene několik krajských a jabloneckých politiků. Ti totiž využili nabídky FK Baumit Jablonec a letěli se na zápas podívat. Za to teď čelí podezření ze střetu zájmů. 

Mimořádná opatření kvůli fanouškům Splitu? Liberec prodává lístky na jméno

Liberec - Taková opatření vedení Slovanu Liberec kvůli žádnému zápasu ještě nedělalo. Čtvrteční mač s chorvatským Hajdukem Split ale vyhodnotilo jako velmi rizikový. Hajduk Split má totiž fanoušky, kteří se řadí k nejhorším v Evropě. Není zápas, kde by se něco takzvaně „nesemlelo" a nebyly problémy.

Densu se daří, chybí ale lidi

Liberec - Společnost Denso Manufacturing rozšiřuje výrobní prostory, plánuje nové linky. Problém má ale s dělníky, nejsou.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný je obviněn z braní úplatků

Liberec - Do Krajské nemocnice v Liberci napochodovala ve středu protikorupční policie. Nešlo o žádnou razii, přesto si policie odnesla několik složek s dokumenty a obvinila dva lidi. Jedním z nich je ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Kamax může rozšířit areál o šest kalicích linek. Lidé se bojí zápachu a hluku

Turnov - Dalo se to čekat, tvrdí lidé z okolí Malého Rohozce. Právě u něj je průmyslová zóna Vesecko a v ní šroubárna Kamax, která usiluje o rozšíření výroby. I když proti tomu vznikla petice, ministerstvo životního prostředí teď vydalo souhlasné závazné stanovisko. Podle něj rozšíření provozu o šest kalicích linek za dodržení určitých podmínek nic nebrání. Místní nesouhlasí, bojí se zvýšené dopravy a znečištění ovzduší.

Lidé se bouří. Nestavte bytový dům u bývalé galerie!

Investor David Polan má v úmyslu postavit na svém pozemku u Liebigovy vily (bývalá galerie) v Liberci bytový dům. Proti záměru se teď ozvali lidé z protější ulice U Tiskárny.

Černá listina radnice: Je to svévolné a protiústavní, tvrdí žadatelé dotací

Liberec - Svévolné, protiústavní, diskriminační opatření tak hodnotí Starostové pro Liberec tzv. blacklist. Tedy černou listinu, na které jsou organizace, které porušily pravidla pro udělování dotací z městských fondů. „Jde o interní pravidlo, které tady na radnici platí už několik let a podle kterého ten, kdo pravidla poruší, nesmí pak dva roky požádat o příspěvek z účelových fondů města," vysvětluje náměstek primátora Ivan Langr.

Ve Světlé pod Ještědem vznikla unikátní knihovna

Stále větší popularitu si získává naučná stezka Karoliny Světlé, o víkendu se dočkala rozšíření, přibyly i staré knihy.

Světový rekord pokořen: Do věže se ponořilo 160 potápěčů

Liberec - Do speciální potápěčské věže v libereckém bazénu se v neděli odpoledne hromadně ponořilo 160 potápěčů všech věkových kategorií. Je to téměř dvojnásobný počet oproti předchozímu ročníku, kdy se do věže vměstnalo 88 lidí.

OBRAZEM: Festival Karoliny Světlé

Liberecko - Ve Světlé pod Ještědem proběhl v sobotu odpoledne první festival Karoliny Světlé. Na programu bylo kromě krojovaného průvodu hlavně zahájení druhé sezóny na naučné stezce Karoliny Světlé, která měří 7,5 kilometru a spojuje místa, která se objevují v povídkách a románech Světlé.

Bojí se o vodu. Proto odmítají rozšíření hnědouhelného dolu Turow v Polsku

Liberecký kraj - Liberecký kraj a mikroregion Frýdlantsko odmítají plánované rozšíření hnědouhelného dolu Turow v Polsku. Povrchový důl leží v těsné blízkosti státních hranic, už teď je od obce Uhelná vzdálený zhruba 300 metrů. Rozšíření by se dotklo obcí ve Frýdlantském výběžku, jmenovitě Frýdlant, Hrádek nad Nisou, Chrastava, Bílý Kostel nad Nisou, Bulovka, Černousy, Dětřichov, Habartice, Heřmanice, Chotyně, Kunratice, Mníšek, Oldřichov na Hranicích, Pertoltice a Višňová.

Poklady od pravěku po novověk v Turnově

Poklad!!! Slovo, při kterém každému zasvítí zvědavostí oči. S průřezem nalezenými poklady z různých období se můžete seznámit v Muzeu Českého ráje v Turnově. Zdejší Klenotnice nabízí celkový přehled pokladů z území Čech od pravěku, přes středověk až do dnešních dní.

Jaké pozemky vrátíme Polsku? Stále tajné

Frýdlantsko - Na začátku března slibovalo ministerstvo vnitra, že požádá vládu o odtajnění materiálu, který se týká vracení pozemků Polsku. Blíží se konec dubna a obce na Frýdlantsku stále nevědí, na čem jsou. Přitom už vloni v listopadu dostala polská strana seznam s vytipovanými lokalitami, ze kterých si měla vybrat.

Zeman v Turnově: Na setkání vypukla vřava, ozývalo se troubení a pískání

Turnov – „Miloši, jsme s Tebou, drž se!" „Fuj, hanba, ostuda." „Jsi náš prezident!", „Miloši, go home!" Sál kulturního domu Střelnice v Turnově připomínal při dnešním setkání občanů s prezidentem zápasnickou arénu. Slyšet nebylo vlastního slova. Ozývalo se pískání, troubení, souhlasné i nesouhlasné výkřiky, lidé mávali červenými i zelenými kartami. Oba tábory přitom byly početně velmi vyrovnané.

Na Grabštejn se vrací svatá Barbora

Hrad Grabštejn chystá pro návštěvníky nový prohlídkový okruh, jeho součástí bude i originál sochy sv. Barbory

Zastupitelé Turnova vyzývají Zemana: Přehodnoťte své proruské postoje

Turnov - Zastupitelé Turnova, který prezident Miloš Zeman navštíví při cestě Libereckým krajem příští týden, se na setkání s hlavou státu chystají intenzivně již nyní. Kdo by ale čekal vymýšlení darů, je na omylu. Více než polovina turnovských zastupitelů z Nezávislého bloku SNK, hnutí ANO 2011 a TOP 09 hodlá prezidentovi republiky předat svůj nesouhlas s jeho politikou, zformulovaný v takzvané Turnovské výzvě.

Dražba lázní v Chrastavě už se blíží

Chrastava - Boj o termální lázně se svede již za měsíc, 22. dubna.

Vlastníci datových schránek musí nově podat daňové přiznání jen elektronicky

Liberec - Na růžové papírové formuláře musí majitelé datových schránek zapomenout. Od letošního roku musí povinně podávat daňové přiznání výhradně elektronicky. Kdo ho vyplní na papíře, tomu hrozí pokuta ve výši dva tisíce korun. A nejde o vtip.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT