Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA PODSKALSKÁ

Jana Podskalská

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Utøya, to je rozpačitý norský pokus o terapii

/TRAILER/ Říká se, že strachu ze tmy lze čelit tím, že se do ní vnoříme. Podobně nejspíš budoval Erik Poppe film Utøya, 22. července, který po sedmi letech oživuje tragickou událost na stejnojmenném norském ostrově. Střelba, která se ozvala toho dne v roce 2011 mezi stany s kempující- mi dětmi a po níž zůstalo 69 obětí, otřásla celou Evropou.

Playboy v ženském těle aneb Po čem muži touží

Po čem muži touží. To je česká komedie, kterou uvidíme v kinech od 20. září. Zahráli si v ní Jiří Langmajer, Anna Polívková a Táňa Pauhofová a vypráví o tom, co se stane, když se muž probudí v ženském těle. Vznikla podle scénáře Radky Třeštíkové a natočil ji Rudolf Havlík. Režisér filmů  Zejtra napořád a Pohádky pro Emu. Vedle hlavního tria uvidíme ve filmu také Matěje Hádka a Jiřího Havelku.

Mamma mia podruhé. A špatně

/RECENZE/ Už Mamma Mia! z roku 2008 bude stěží někdy řazena po bok legendárních muzikálů West Side Story, New York, New York nebo hudebních opusů Boba Fosse All That Jazz a Kabaret. Je prostě z jiné sorty.

Ani spolu, ani bez sebe. Pawlikovského Studená válka nabízí milostnou baladu

/RECENZE/ Polský režisér tvořící v Británii Pawel A. Pawlikowski svými díly šetří. Ale když se jeho film objeví na plátně, stojí to za to.Před pěti lety okouzlil publikum i kritiku snímkem Ida (oceněným posléze i Oscarem), teď vstoupil do kin jeho šestý hraný film Studená válka. A znovu je o čem mluvit.  

Dagmar Pecková: Neptám se chlapů, co bych si měla obléci

/ROZHOVOR/ Follová pro Peckovou. Stručně a jasně. To je název unikátní výstavy šatů, kterou otevřou dvě zmíněné dámy, operní sólistka a módní návrhářka dvanáctého července v pražském Uměleckoprůmyslovém museu.

Když se tasí ovladač. Akumulátor 1 je zpět

Petr Forman na mostě posílající energii do nebes, kde zachrání padající letadlo. Legendární scéna z filmu Akumulátor 1. Teď se do kin vrací s novou energií celý film.

Boj s větrnými mlýny, cyniky i láskou. Don Quijot nejen podle Gilliama

Don Quijot. Věčný příběh o hranicích mezi idealismem a bláznovstvím, jenž není tak docela pro okoralá srdce. Zato pošetilce všeho druhu přitahuje. Naposledy Terryho Gilliama, jehož sílenství neznalo dvacet let mezí.

Herec David Švehlík: Démoni pod kontrolou? Na to se ptám den co den

/ROZHOVOR/ Film Úsměvy smutných mužů má svou sílu hlavně díky Davidu Švehlíkovi. Jak řekl režisér, už dlouho neviděl někoho tak oddaného své roli.

Syrová zpráva o smutných mužích. To je nový film Dana Svátka

/TRAILER/ Postavám alkoholiků se v českém filmu daří. Zdeněk Štěpánek v Dnes naposled, Vladimír Menšík v Ikarově pádu, Josef Vinklář a Hadí jed. A teď i David Švehlík a Úsměvy smutných mužů.

Festivalové filmové dozvuky. Co nabízí přehlídka Šary Vary a další

Karlovarský festival je mrtvev, ať žije jeho echo. Komu utekly nedostupné filmy, nebo se na festival nedostal, má nyní šanci v kinech v Praze a Brně.

Život na hraně. HBO přináší temnou krimi Ostré předměty

/TRAILER/ Thriller Zmizelá ohromil diváky před čtyřmi lety. Autorkou předlohy byla Gillian Flynnová, jež debutovala knihou Ostré předměty. Temná krimi z amerického maloměsta teď ožívá v sérii HBO. 

Cena i potlesk diváků. Co si přát víc, říká režisér snímku Všechno bude

/ROZHOVOR/ Úsměvný i zamyšlený, takový je snímek Všechno bude, jenž vyhrál na karlovarském festivalu cenu za režii. Dva kluky „on the road“ režíroval Olmo Omerzu, jenž zraje film od filmu.

Ohlédnutí za karlovarským festivalem. Křišťálové glóby si odnesli Rumuni i Češi

Karlovarský festival skončil. Někteří jeho hosté byli epičtí, jiní málomluvní či dojatí. Ale všechny spojila láska k filmu. A radost z cen, včetně těch domácích. 

Cedrik ve Varech. Na festival přijel Robert Pattinson

Ještě napůl rozčepýřený a malátný z dlouhé cesty, ale s úsměvem na rtech. Tak dnes odpoledne dorazil do karlovarského divadla idol divaček z upírské ságy Stmívání Robert Pattinson. 

Woody Allen má psychiatry. Ke mně chodí nápady samy, říká Terry Gilliam

Režisér Terry Gilliam byl letos bez debat nejzábavnější host karlovarského festivalu. Obdivuhodná věc, když uvážíme, že jeho nový film provázelo tolik úskalí. 

Zprávy jsou syrové maso pro zvěř, míní Barry Levinson

Mezi fotbalovou a filmovou euforií. Tak stále pokračuje karlovarský festival, kde hosté střídavě fandí v hospůdkách týmům na trávníku a hrdinům v kinosálech. Příběhy těch druhých se uzavřou už v sobotu večer.

Texaská sekce, internetová televize a Lux ve Varech

Film není jen průmysl, je to i kultura. „A tu se snažíme podporovat. Když jsme před třiceti lety začínali jako malá parta nad- šenců z texaského Austinu, co jen chtěla vidět dobré filmy, nenapadlo nás, jakému ohlasu se časem budeme těšit,“ shrnul na festivalu zakladatel organizace na podporu kinematografie Austin Film Society Richard Linklater.

Nejsem specialista na Masaryka, říká herec Martin Huba

Jak strávit hodinu se dvěma významnými osobnostmi českých dějin. To by mohl nabídnout film Hovory s T. G. M., jehož první ukázku představil včera autor Jakub Červenka na karlovarském festivalu.

Režisér Ivan Zachariáš připravuje pro HBO další drama

Český režisér a tak trochu dvorní tvůrce stanice HBO Ivan Zachariáš chystá po sérii Pustina pro zmíněnou televizi další projekt.

Dokud budou lidi a kytary, je svět ok

Karlovarský festival má za sebou první víkend, vystřídal slunce za chladno a kázání o demokracii za radost z prvního českého filmu v soutěži. Festival má nakročeno do druhé třetiny, zdobí ho čerstvě několik hvězd včetně Richarda Linklatera, Trine Dyrholm a Anne Paquin.

Dva outsideři a domestik. Dosáhne někdo z nich na Křišťálový glóbus?

Již 53. ročník karlovarského festivalu je v plném proudu a v hlavní soutěži máme po delší době i dva české filmy: Všechno bude a Domestik.

Film o bojích drogových kartelů vchází do kin. Sicariu 2 ale chybí tah na branku

Před třemi lety vzbudil ohlas Sicario: Nájemný vrah, líčící bez skrupulí boje drogových kartelů na americko-mexických hranicích. Teď se zabiják – mexicky sicario – vrací.

AKTUALIZOVÁNO

Karlovy Vary ožívají filmem. Dorazil Robbins, převzal Křišťálový glóbus

Startuje 53. mezinárodní filmový festival. Do Karlových Varů se následujících devět dnů sjedou zahraniční i domácí filmaři, herci, novináři, a hlavně filmoví diváci, studenty nevyjímaje. Dnes večer festival slavnostně zahájil americký host, herec a režisér Tim Robbins, který převzal Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světovému filmu.

Lidé očima fotografa Herberta Slavíka

Tváře Česka. To je výběr z volné tvorby fotografa Herberta Slavíka, který bude od této neděle k vidění na Staroměstské radnici v Praze. Držitel řady českých i mezinárodních prestižních cen se dlouhodobě profiluje jako portrétní fotograf.

V podstatě jsem žena, tvrdí Jiří Langmajer

Po čem muži touží. To možná nezajímá jen ženy, ale i muže samotné. Jednu z alternativních odpovědí nabídne komedie se stejnojmenným názvem z dílny Rudolfa Havlíka, jež vstoupí do kin 20. září.

Umělecký ředitel festivalu ve Varech Och: Nikdy nevíte, co soutěž přinese

/ROZHOVOR/ Tucet filmů v hlavní soutěži, z toho dva české. Není to jediná soutěž karlovarského festivalu, nicméně se k ní upíná největší pozornost médií. Nad výběrem bdí každý rok umělecký ředitel Karel Och.

Femme fatale i zabijáci. V srpnu se na Křivoklát vrátí noirové filmy

Hrad Křivoklát otevře na sklonku srpna znovu bránu milovníkům filmu noir. Od 23. do 26. srpna nabídne 6. ročník Noir Film Festivalu čtyři desítky projekcí. K vidění budou nejen díla z klasické hollywoodské éry 40. a 50. let minulého století, ale i neonoiry napříč žánry a časem.  Nebudou chybět ani dramata v československé tvorbě a projekty HBO.

Pocta Dagmar Hochové. Dílo české fotografky je k vidění v Londýně

Fotografka pravdivého života. Tak se přezdívalo české fotografce Dagmar Hochové, jejíž třicítka černobílých fotografií je ode dneška k vidění v londýnské 12 Star Gallery. Výběr fotografií zachycujících realitu života v komunistickém Československu zhlédne britská veřejnost vůbec poprvé.

Do Varů přijedou nevinný vězeň Tim Robbins a snílek Terry Gilliam

Vykoupený ze Shawshank, rváč za Dona Quijota a servírka z upírské ságy Pravá krev. Tim Robbins, Terry Gilliam a Anna Paquin jsou další hvězdy, jež míří do Karlových Varů.

Jak hrají ženy? Přehlídka něžného pohlaví ve filmu běží na plátně v Lucerně

Jak píší, režírují a hrají ženy? To můžete letmo zjistit na minipřehlídce Girls in Film, která v tyto dny běží v pražské Lucerně. Dnes jsou k vidění dva snímky. Černá komedie Gabriely Pichler Vítejte v Lafors! vypráví o malé švédské komunitě, která nutně potřebuje nový začátek.

Letní filmová škola je letos ve znamení Seveřanů

Méně známý Lars von Trier, virtuální realita, manipulace filmem. I to přinese 44. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Sex, práce a šaría. Svět plný tabu

Do kin jej vybrali ti nejpovolanější, sami diváci. Volili dobře. Vítěz projektu Scope 100, animovaná Teheránská tabu, vás přiková k sedadlu jako máloco.

Retro žije. O kouzlu starých vinylů vědí i Češi

Queen, Pink Floyd i Bowie. V některých zemích se vrací vinylové desky a jejich popularita je srovnatelná s úrovní 80. let, kdy byly hlavním hudebním nosičem. Češi nejsou výjimkou. Žebříček TOP 10 LP desek největší knihkupecké sítě Luxor ukazuje, že čeští posluchači mají klasický vkus, ale nebojí se ani novinek.

Drákula, příšerky a život v kleci. Léto bude ve znamení animáků

/TRAILER/ Animáky stále táhnou. Není divu, že studia vycházejí trendu vstříc. Do kin nyní vstupují hned dva snímky, Teheránská tabu a Příšerky z vesmíru. A nejsou zdaleka jediné.

Hackerka Lisbeth se vrací. V pavoučí síti

Slavná protagonistka knižní trilogie i dvou filmových verzí Milénium Lisbeth Salanderová se vrátí na plátno. Hrdinka napínavé ságy zesnulého Stiega Larssona dostala už před časem novou podobu na stránkách nového autora Davida Lagercrantze.

Film Backstage? Baví i tam, kde nechtěl

V kinech je nový česko-slovenský snímek, radost ale nebudí. Backstage měla do našeho filmu vnést taneční žánr, to, co ale předvádí, jsme mnohokrát viděli v amerických filmech z 80. let. A lépe. 

Kutilové Pat a Mat se vracejí v novém kabátě. A už nejsou němí

/VIDEO/ Přesídlili do nových domů a čelí novým kutilským výzvám i nejrůznějším pohromám. Jedna z nejslavnějších dvojic večerníčků Pat a Mat se vrací v novém filmu.

Jak loupí ženy kolem Debbie? Nudně

Jmenuje se Debbie Ocean, miluje loupeže velkého formátu a není sama. Pokud vám někoho připomíná, nemýlíte se. Dannyho parťáci dostali dámskou konkurenci.

Když se zavře večerka. Platforma DAFilms přináší příběhy Vietnamců v Čechách

Žijí mezi námi a jejich obchody jsou často poslední šancí, kde v noci nakoupit. Co ale dělají, když se zavře večerka, stěží tušíme. Žijí mezi námi a jejich obchody jsou často poslední šancí, kde v noci nakoupit. Co ale dělají, když se zavře večerka, stěží tušíme.

Třiatřicet architektů může vyhrát domácí cenu

Kinonekino, rodinná kaple, minipivovar nebo takzvaná útulna postavená na vojenském řopíku. Za necelý půl rok se dozvíme, který z objektů domácích architektů vyhrál České ceny za architekturu. Mezinárodní porota nominovala v letošním 3. ročníku do prestižního výběru celkem 33 děl.

Filmová hrůza. Dům je častým motivem slavných hororů

/TRAILER/ Znáte to. Dům s podmanivou náladou. Je v něm i cosi znepokojivého… A pak vás lapí do pasti. Oblíbená kulisa řady hororů.

O Křišťálový glóbus se utkají také Olmo Omerzu a Adam Sedlák

V hlavní soutěži letos svedou bitvu s dvanácti konkurenty i dva české filmy. Oznámilo to včera vedení karlovarského festivalu.

Kolářovy úšklebky století. Výstava nabízí přes dvě stě děl

/FOTOGALERIE/ Expozici českého básníka, překladatele a autora originálních výtvarných technik najdete v Paláci Kinských, Národní galerie ji otevřela k 50. výročí sovětské okupace Československa v roce 1968. Až do 2. září je k vidění přes 220 děl, mezi nimi soubor 66 koláží ze srpnových událostí i řada méně známých prací.

Filmy s příchutí riviéry. Co uvidíme v kinech z Cannes?

Filmoví fanoušci mají štěstí. Z letošních žní na festivalu v Cannes se do našich kin podívá téměř desítka filmů. Bude mezi nimi i držitel Zlaté palmy, japonský film Zloději režiséra Hirokazu Koreedy, který přiveze Film Europe a potkáme je v říjnu na přehlídce Be2Can.

Svátek dětského filmu. Začíná Zlín Film Festival

Fotbal na sopce, koňské dostihy na mongolských pláních či boj malých rockerů o výsluní. To jsou namátkou snímky, jež se utkají o Zlatý střevíček na Zlín Film Festivalu, jenž dnes startuje ve městě Bati.

RECENZE: Jak to bylo s Hanem Solem

Star Wars nekončí. Naopak, jede se dál. I kdyby měla mít každá postava svůj vlastní příběh. A tak do kin vstupuje nový díl s novými herci a novým režisérem, ohlížející se za začátky furianta Hana Sola.

Jak děti přicházejí o iluze? Do kin jde nový snímek režiséra Jakuba Šmída

Na krátko. I tak mohou fungovat rodinné vztahy a sblížení. Vypráví o tom stejnojmenný film Jakuba Šmída, který zítra vstupuje do kin.

Mišíkův Životní režim? Nabídne to nejlepší z bigbítových skladeb

Životní režim. Tak se jmenuje unikátní kolekce čtrnácti písní Vladimíra Mišíka, která vyjde tento pátek. Run of the Mill, jak zní anglický název, nabídne pomyslné best of jeho bigbítových skladeb z let 1976 až 2010.

Do Varů přijede režisér Rainmana Barry Levinson

Křišťálový globus za mimořádný přínos světové kinematografii převezme na letošním karlovarském festivalu scenárista, producent a režisér Barry Levinson, mimo jiné držitel Oscara za film Rain Man.

Divokej Bill, Lenny i Mandrage: Hudební mejdan na hradech se blíží

Pomyslný teenager, to je putovní festival Hrady CZ, který letos završí čtrnáctý ročník. Oblíbená hudební přehlídka nabízející i další alternativní program vypukne v půli července a potrvá do konce srpna.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT