Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA PODSKALSKÁ

Jana Podskalská

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Toužící muži jsou banální. Vyčnívá pouze Anna Polívková

/TRAILER/ Po čem muži touží? Prý být někdy v ženském těle. Hraje si na to česká komedie stejnojmenného názvu, na niž by se chtělo diváku záhy zapomenout. Nebýt Anny Polívkové.

Festival smíchu je ve středním věku. A ponese se v trochu rebelském duchu

Kulatých 40 let. Tolik je letos Festivalu české filmové komedie. Krize středního věku mu ale, zdá se, nehrozí. Letos naplní smíchem a četnými hosty Nové Město nad Metují od 23. do 29. září. Kromě dvanácti soutěžních a dvaceti nesoutěžních projekcí nabídne zajímavý doprovodný program. Letos tak v trochu rebelském duchu.

Na vlně jazzu aneb slabost pro Gershwina

Malostranská beseda v Praze, 120. výročí narozenin George Gershwina a spousta dobrého jazzu. To vše na vás čeká ve středu 26. září, v den nedožitých narozenin jedné z největších osobností hudební historie.

Geniální přítelkyně míří na obrazovky HBO

Očekávaná osmidílná série podle knižních bestsellerů Geniální přítelkyně, jejíž dva díly se představily nedávno v Benátkách, už má termín televizní premiéry. Projekt z produkce HBO-RAI uvidíme poprvé 19. listopadu, druhý díl bude uveden hned druhý den. Ostatní díly poběží ve stejném modu, vždy v pondělí a úterý. Na scénáři se podílela i autorka knih Elena Ferrante, režii měl Saverio Costanzo.  

Žasněte nad životem, vzkazuje francouzský herec Pierre Richard

/FOTOGALERIE/ Pokud jste senior či seniorka, může se vám stát, že za čas otevřete dveře a tam bude Pierre Richard. Herec, který je nyní v Praze, včera slíbil, že příště zavítá ke starým lidem domů.

Jak se vymítá Tvář. Bizarní příběh vypráví o polském pokrytectví

Příběh o lásce, zázraku i největší soše Krista. A o tom, že ani ona nic nezmůže, když rozum zatemní pokrytecká víra a šosáctví.

Petr Forman: Na skejt jsme balili holky. Projezdil jsem celý gympl

/ROZHOVOR/ King Skate. Ohlédnutí za érou skejtu a ostrůvkem svobody 70. let u nás. Film Šimona Šafránka vstupuje do kin a mezi hrdiny na „prknech“ najdeme i Petra Formana.

Ester Geislerová se představí jako noční můra finského hrdiny

Mona. To je film, který v tyto dny natáčí ve finsko-české koprodukci režisér Jukka-Pekka Valkeapää. V jedné z ženských rolí uvidíme Ester Geislerovou.

Hollywoodský Babylon v divadle Royal slibuje velkolepou podívanou

Pražská burleska nelení. Do divadla Royal na Vinohradech se v nové sezoně vrátí v projektu Hollywood Babylon. Odkazuje na stejnojmennou knihu Kennetha Angera, experimentálního režiséra, který líčí úpadek Hollywoodu 30. let.

OBRAZEM: Teroristka Iva Janžurová snad potěší i důchodce

Žena s brokovnicí, muž se zkrvavenou nohou a k smrti vyděšená žena v pestrých šatech. „Tak hele, pudeme domů, nebudeme nic hlásit, pohoda, vánek. Dá si někdo panáka?“ pronese muž.

Predátor je zpět. O mnoho lítější

Je to už přes třicet let, co na Zemi smýkali lidskými kořistmi, auty i domy. Teď se krutí lovci z vesmíru vracejí. Ve filmu Predátor: Evoluce.

Homérova Iliada, Maryša i Bílý Tesák

Sedm souborů z Lotyšska, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska a Švýcarska a osmnáct domácích inscenací z různých scén. Tato divadelní smršť čeká na diváky 26. mezinárodního festivalu Divadlo, který dnes večer otevře Homérova Iliada v podání Slovinského národního divadla v Lublani.

Malíř i filozof. František Kupka

Akty, radosti života, slavná Amfora i Víření. Národní galerie otevřela po 30 letech ve Valdštejnské jízdárně retrospektivu Františka Kupky.

Chuť zelenohorského vína a vikingové ve Wolinu. Vydejte se na výlet do Polska

Česká letní dovolená bývá ve znamení řeckých ostrovů, Chorvatska či italských pobřeží. Někdy ale stačí podívat se k bližším sousedům. Možná byste byli překvapeni, co je k vidění kupříkladu v Polsku. Moderní architektura, historie nejen pod zemí, víno a tažní ptáci. Nechte se pozvat na několik zajímavých a inspirativních míst. 

Jan Palach, či Olmovi teenageři? Má některý z nich na Oscara?

Hubené roky domácí tvorby letos lehce posílily. Urodil se Jan Palach, Všechno bude, Hmyz a Toman. Zkusme si zatipovat, kdo má na to uspět v oscarových nominacích.

Malíř i filozof. František Kupka znovu v Praze, v Paříži lákal tisíce lidí

Akty, radosti života, slavná Amfora i Víření. Národní galerie otevřela po 30 letech ve Valdštejnské jízdárně retrospektivu Františka Kupky.

Ve filmu Jan Žižka se objeví i Michael Caine

Oscarový herec Michael Caine ozdobí český film Jan Žižka, který připravuje Petr Jákl. Po Benu Fosterovi je to další herecké eso, které v jeho historickém velkofilmu uvidíme. Slavný protagonista z filmů Pravidla moštárny, Batman a Mládí ztělesní fiktivní postavu Lorda Borše, pravou ruku krále Václava IV.

Móda na plátně. Nahlédněte se do světa nervů a slávy

Talent, sláva i osamělost. A také výstřednost často zakrývající vnitřní křehkost. Mnohé z toho platí pro hvězdy zářící napříč módním světem. Jejich životy i dílo přitahují celkem logicky i filmaře. 

Zažít čas, kdy všechno bude

Okamžik, kdy je všechno možné. Útěk, cesta, opojení svobodou. O tom je film Olma Omerzu s přiléhavým názvem Všechno bude ověnčený režijní cenou ve Varech, jenž teď vstupuje do kin. 

Spider-Man bude mít poprvé i české kulisy

Praha a Liberec. Tudy se bude prohánět slavný komiksový hrdina filmu Spider-Man. Snímek s podtitulem Far From Home (Daleko od domova) natáčí Jon Watts a objeví se v něm kromě hlavního protagonisty Toma Hollanda také Michael Keaton, Robert Downey ml., Marisa Tomei, Zendaya či Jake Gyllenhaal v roli padoucha Quentina Becka.

Další úspěch? Film Dukla 61 aspiruje na televizního Oscara

Prix Europa. Tuto prestižní cenu může vyhrát dvoudílný film Davida Ondříčka Dukla 61. O ceny na největším evropském televizním festivalu se budou ucházet i další tři projekty, všechny z produkce České televize.

Táta odmítal točit happy endy, říká dcera Samuela Fullera

/ROZHOVOR/ Samantha Fuller vtrhla koncem srpna na noirovou přehlídku na Křivoklátě jako velká voda. Živelná a výřečná. Její táta, americký filmař Samuel Fuller nebyl jiný. Na plac prý chodil s puškou v ruce.

Na filmovém trhu v Benátkách se představí tři české projekty

Na benátském Lidu se už do varu dostal 75. ročník jednoho z nejstarších filmových festivalů na světě. Pořadatelé během zahájení čelili – obdobně jako v Cannes – tradiční výtce, proč je v soutěži málo žen (letos jen jedna, Australanka Jennifer Kent). A vcelku správně odpovídali, že podstatná pro výběr je kvalita děl, nikoli povinně vyrovnané genderové zastoupení.

Vylepšený trojúhelník. Muž, žena a umělá inteligence

/TRAILER/ Dvakrát z futuristického soudku. Z amerických studií přichází do kin Upgrade, z dílny Karla Janáka Důvěrný nepřítel s Vojtou Dykem v hlavní mužské roli. Není ovšem sci-fi jako sci-fi.

Maryška, moderně střižená. Magda Vášáryová oslaví jubileum

Všude, kde byla, se dokázala silně prosadit. Ve filmu, v televizi, na divadle, v sociologii, politice. Magda Vášáryová slaví v neděli sedmdesátiny.

Noir ano. Ale dnešní krimi už jsou moc krvavé, říká Hanzlík

Naposledy se Jaromír Hanzlík objevil v krimi Gangster Ka. Teď dotočil Léto s gentlemanem, k němuž si napsal scénář. A o víkendu zavítá i na Křivoklát. Je letošním patronem jednoho z filmů Noir Film Festival.

Křivoklát otvírá noirovou bránu

A je to tu zas. Černobílé filmy v sálech, pinot noir v lahvích a netopýři před plátnem. Noir Film Festival na Křivoklátě začíná.

Invaze. Druhá výstava fotografií Josefa Koudelky připomíná srpen 1968

Národní galerie otevřela Koudelkovu slavnou kolekci včera, symbolicky v den 50. výročí srpnové okupace. Je součástí tradičního konceptu několika souběžně otevřených výstav, jež budou ode dneška k vidění ve Veletržním paláci. „Jsou v naší historii okamžiky, kdy se dokážeme semknout. Tak to bylo i 21. srpna a ve dnech poté,“ řekl k projektu ředitel Národní galerie Jiří Fajt.  

Nový film Jan Palach. Přináší záhadu i otázku

/TRAILER/ Po Agnieszce Holland je Robert Sedláček druhým filmařem, jenž splácí český dluh vůči této zjitřené kapitole našich novodobých dějin. Janem Palachem zároveň volně završuje své projekty České století a Bohéma. I když zásadní nové informace nepřináší, je jeho snímek v nenápadných detailech, jež dává do kontextu, poctivou snahou k tématu říci své. 

Za protest do vězení. Filmařka Joanna Helanderová vzpomíná na okupaci 1968

/ROZHOVOR/ Srpnová okupace roku 1968 zastihla dnes polskou filmařku Joannu Helanderovou jako dvacetiletou studentku romanistiky v Krakově. Plakát Rusáci, ruce pryč od Československa!, který s přáteli vyvěsila v listopadu v hale Studentského domu, vydržel jen deset minut. „Díky“ jednomu z pečovatelů, kteří tu dohlíželi na pořádek, jenž Joannu udal (mimochodem ještě před několika lety přednášel na krakovské univerzitě právo).

Ruské Léto nabíjí hudbou i hereckou energií

Pod nenápadným titulem Léto se skrývá v kinech divokým rockem nabitá novinka, jež se nerodila právě snadno. Ruský režisér Kiril Serebrennikov ji kvůli domácímu vězení natáčel na dálku ze svého bytu.

BlacKkKlansman. To je Leeova rukavice hozená rasistům

/TRAILER/ Sympaticky uštěpačný, s retro náladou a aktuálními přesahy. Takový je nový film amerického rebela Spikea Lee s dlouhým titulem BlacKkKlansman, kterému poprvé tleskalo publikum letos v Cannes.

Vyhraje film Terezy Nvotové Mečiar evropskou cenu?

Film Terezy Nvotové Mečiar se může stát nejlepším evropským dokumentem. Figuruje v patnáctce dokumentárních filmů, jež zveřejnila Evropská filmová akademie jako adepty na Evropskou filmovou cenu (European Film Award) 2018.

Teroristka Iva Janžurová začala natáčet

Padla první klapka černé komedie Teroristka s Ivou Janžurovou v hlavní roli. Film Radka Bajgara (Teorie tygra) vypráví o učitelce v důchodu, která už si nechce připadat „jako kráva“ a rozhodne se zrealizovat to, co nás sice občas napadne, ale hned to zase zapudíme. 

Ostří chlapíci, osudové ženy. Křivoklát přivítá další ročník Noir Film Festivalu

Temně laděné příběhy v šerosvitu se mezi hradními zdmi zabydlí už pošesté. Noir Film Festival odstartuje 23. srpna a potrvá čtyři dny, tradičně do neděle. Nabídne téměř třicet pět snímků a dvě televizní série, průřez videohrami čerpajícími inspiraci z noirových filmů a jako bonus pro diváky koncert a divadelní představení.

Velký úspěch. Český snímek Všechno bude jede do Toronta

Teenagerský snímek Olmo Omerzua Všechno bude, ověnčený cenou za režii na karlovarském festivalu míří na další významný festival. Vybrali si jej pořadatelé Mezinárodního filmového festivalu v Torontu do prestižní sekce věnované současnému filmu (Contemporary World Cinema).

Uměleckoprůmyslové museum chystá výstavy o Haně Podolské a Krásné jizbě

Dnešní dívky sázejí na New Yorker, Tally Weijl či Stradivarius. Babičky a prababičky to měly jinak. Šily u švadlen a návrhářek, ty zámožnější ve slavném salonu Hany Podolské. Ten od 30. srpna připomene výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Chystá ji Eva Uchalová, která se módou v období první republiky dlouhodobě zabývá a napsala o ní řadu publikací.

Kdo zabil Miss Hanoi? Velká šance pro vietnamskou herečku

S dráždivým titulem Miss Hanoi vstupuje do kin krimi Zdeňka Viktory, v níž netypická dvojice Ha Thanh a David Novotný rozkrývá zákulisí vraždy mladé vietnamské dívky v pohraničním městečku.

Whitney v kině: Fakta o jednom pádu

Nešťastná souhra okolností a osobní zátěž, jakou stěží mohla unést. I tak by se dal popsat smutný osud zpěvačky Whitney Houston, jež by se dnes dožila pětapadesáti let.

Už jen jedna premiéra. Robert Redford pověsil film na hřebík

Jsem unavený hraním, končím. Tak se včera vyslovil herec Robert Redford před médii, měsíc před premiérou svého posledního filmu The Old Man & The Gun, kde hraje reálnou postavu lupiče Forresta Tuckera. Charismatický herec se rozhodl po šedesáti letech ukončit svou kariéru. Zářil ve filmech jako Butch Cassidy a Sundance Kid, Podraz nebo Velký Gatsby.  

Kouzelníci a jejich světy na plátně

Co to vlastně je, co nás tak dráždí na kouzelnících? Možná iluze, že svět je vrstevnatější, než tušíme. Na plátně jsme jich potkali nepočítaně.

Filmová škola: další šance i limity

Na Letní filmové škole v Uherském Hradišti bylo horko. Venku i v sálech. Devítidenní filmový žár ukončila až projekce filmu Jan Palach, při níž naopak mrzl úsměv na rtech.

Finále staré hudby: italská vášeň i francouzská lehkost

Evropa galantní. Opera Francouze Andrého Campry, jíž tleskalo publikum před více než třemi sty lety, pozítří zakončí Letní slavnosti staré hudby.

EXKLUZIVNĚ

Režisér Jan Kačer: Jsem vycpaný mamut. Zcela mimo pravidla

/ROZHOVOR/ Kde všude to vyjde? Praha a regionální mutace? Takže celonárodní ostuda, zhodnotil s příslovečným důvtipem Jan Kačer mou žádost o rozhovor… Ale nechť rozhodnou čtenáři. Úspěšný divadelní režisér i herec nové vlny filmů Evalda Schorma či Antonína Máši předloni oslavil osmdesátku.

Nová mise agenta Toma Cruise. Akční exhibice navážno

/TRAILER/ Do kin vstupuje již šesté pokračování série Mission: Impossible, která kdysi odstartovala v Praze.

Drama Toman se představí poprvé ve Slavonicích

Filmové drama Toman režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu člověka, který kšeftoval s osudy lidí, čeká slavnostní předpremiéra. Proběhne v rámci Letního filmového a hudebního festivalu Slavonice Fest, kde ho už 2. srpna představí režisér Ondřej Trojan.

Desetidílný Temný seriál z pera Stephena Kinga míří na HBO

/TRAILER/ Castle Rock. To je nový seriál, u jehož zrodu stály dvě tvůrčí osobnosti: spisovatel Stephen King a režisér J. J. Abrams. Už zítra odstartují na HBO GO v premiéře hned čtyři jeho díly.

Maloúpská tišina. Krkonošský horský ráj mezi starými a novými časy

Je to radost potkat v českých horách obec, kde je člověku hezky. A kde se daří držet stylový ráz. Jmenuje se Horní Malá Úpa a člověk v této krkonošské vesnici snadno zapomene na všední shon.

Muzikálem skrz naskrz. V kinech začíná Projekt 100

Zpívání v dešti, Vlasy, Rocky Horror Picture Show, Mouline Rouge a Limonádový Joe. Pětice rozličných titulů, kterou spojuje muzikálový žánr, se od 1. srpna připomene v rámci Projektu 100 ve vybraných kinech napříč republikou.

Filmovka v Uherském Hradišti je tu. Provede vás džunglí

Letní filmová škola v Uherském Hradišti začíná. Letos se dvěma čtyřkami za sebou. Až do 5. srpna nabídne stovky projekcí, debaty, site-specific se záznamem hokejového utkání z Nagana i úvahu nad tím, jací jsme my Češi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT