Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA PODSKALSKÁ

Jana Podskalská

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jákl odtajnil další hvězdu. V Janu Žižkovi si zahraje i Karel Roden

Režisér a producent Petr Jákl odhalil další velké české jméno v obsazení historického velkofilmu Jan Žižka. Role krále Václava IV. se zhostil Karel Roden. V uplynulých dnech natočil několik scén s hollywoodskou hvězdou Michaelem Cainem.

Startuje festival francouzského filmu. Nabídne Muže v bazénu i Golema

Už po jedenadvacáté představí své počiny na plátnech českých kin francouzští filmaři. A to prostřednictvím Festivalu francouzského filmu, který dnes začíná v pražské Lucerně. Nabídne komedie, dramata i malé ohlédnutí za třicátými lety. 

Příběh o hledání štěstí a mezilidských vztazích vstoupí do kin v lednu

Cena za štěstí. Tak se ve finále jmenuje nový film Olgy Dabrowské, který původně vznikal pod pracovním názvem Děti samotářů. Do kin vstoupí 10. ledna 2019.

Národní galerie láká na novou výstavu Bonjour, Monsieur Gauguin

Bretaň. Magické jméno přitahující svého času umělce z různých koutů Evropy. Připomíná to čerstvě otevřená výstava v Národní galerii, jež se usadila v Paláci Kinských.

Fantastická zvířata jsou zpět. A nabízejí opulentní podívanou

/RECENZE/ Vizuálně a trikově okázalá, časově natažená. Fantastická zvířata číslo 2 jsou tu. Nabízejí opulentní podívanou a baví hlavně díky svým titulním hrdinům potvůrkám všeho druhu. 

Hlavní cenu si z FAMUfestu odneslo izraelské nádraží

O víkendu skončil 35. ročník festivalu studentských filmů FAMUFEST. Účastnilo se jej celkem 77 snímků, z nichž dvacet tři figurovalo v soutěžní sekci. Hlavní cenu si odnesl snímek Central bus station, který vyhrál i cenu za zvuk a střih. Jeho tvůrce Tomáš Elšík v něm nahlíží do útrob obludného autobusového nádraží v Tel Avivu.

Zemřel Marián Geišberg, herecký živel z Revivalu

V sobotu zemřel slovenský herec Marián Geišberg, který zazářil ve filmu Alice Nellis Revival jako jeden ze čtveřice stárnoucích rockerů. 23. prosince by mu bylo 65 let. Delší dobu se potýkal s rakovinou plic, jejich část mu podle serveru pluska.sk lékaři před časem odstranili.

Lisbeth znovu zachraňuje svět. Tentokrát jako Dívka v pavoučí síti

/RECENZE/ Milénium. Mrazivá trilogie Stiega Larssona, kterou proslavily i filmové adaptace. Hackerka Lisbeth se teď vrací i na plátna. Jako Dívka v pavoučí síti. 

Rugolo pro celou rodinu

Marka Míková patří k autorkám, které mají dar psát pro děti, ale zároveň oslovit i jejich rodiče. Budějovická rodačka s hudebním talentem navrch má na kontě například knihu o velrybách Varvara nebo Pán a vrabec o osamělém pisateli, jemuž zpestří život ptačí společník.

První světová na stříbrném plátně

11. 11. v 11. V tomto symbolickém čase zavládlo před sto lety příměří na všech frontách první světové války. Války, jež pronikla i na filmová plátna.

Recenze: Ten, kdo tě miloval nabízí žánrový koktejl duchařské krimi

Krimi střižená duchařinou. To je film Ten, kdo tě miloval, v němž zkušený režisér detektivek Jan Pachl kurážně naložil s námětem Marie Poledňákové. Autorka ho zamýšlela jako klasickou detektivku, ta měla ale své žánrové slabiny, a tak ho režisér úspěšné televizní série Rapl Jan Pachl posunul jinam.

Pohled za filmové záclony Visegrádu nabízí mezinárodní festival 3Kino

/INFOGRAFIKA/Od 1.listopadu probíhá v Praze Mezinárodní filmový festival 3Kino. Jedná se největší akci zaměřenou na kinematografii střední Evropy. Během osmi festivalových dní bude uvedeno více než 40 filmů.

FOTOGALERIE: Jak se rodí filmový Vandam

Sídliště, vítr honící odpadky, opuštěná rozbitá auta. Právě tady se rodí filmový Vandam.

Móda hraných disneyovek nekončí. Do kin přichází Louskáček

Kde je konec animovaným Sněhurkám a Mauglím! Hollywoodu posledních let vládnou jejich hrané přepisy. Teď nastupuje i Louskáček.

Filmový Freddie Mercury v kině baví

Výjimečný originál. Takový bezpochyby byl Freddie Mercury, zpěvák a skladatel s indickými kořeny, jenž zásadně ovlivnil nejen britskou, ale i světovou hudební scénu. Devatenáct let žil s rodiči na rodném Zanzibaru, než se přesunuli do Británie. Zazářil jako intenzívní světlice, ale stihl ho osud démonických muzikantů, kteří žijí příliš rychle zemřel na AIDS ve 45 letech.

Uzamčený svět a Volný pokoj. Festival dokumentárních filmů Ji.hlava zná vítěze

Festival dokumentů Ji.hlava ovládly filmy Uzamčený svět a Volný pokoj, které uspěly v konkurenci 161 soutěžních snímků. Ocenění za přínos světové kinematografii si odnesl francouzský režisér Jean-Luc Godard. 

Designblok ocenil české designéry. Přehlídce vévodila busta Masaryka

S monumentální prolézací bustou T. G. Masaryka v zádech byli v sobotu večer vyhlášeni vítězové Designbloku. Poroty jubilejního 20. ročníku přehlídku designu a módy rozdaly ceny v deseti kategoriích.

Zlatý podraz. To je český basketbal v těžkých časech, dobové tance i láska

/TRAILER/ V roce filmových návratů do historie (Tlumočník, Jan Palach, Toman, Hovory s TGM) se ohlíží i Radim Špaček. Ve snímku Zlatý podraz. Podepsáni jsou pod ním Jakub Bažant a Jiří Závozda, které scénář k filmu napadl před čtyřmi lety při psaní knihy o historii domácího basketbalu Nebáli se své odvahy. Nad scénářem se sešli ještě s mladou Kristinou Nedvědovou.

Národní muzeum otevírá své brány, po sedmi letech. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Sedm let zavřená, 42 měsíců rekonstruovaná. Národní muzeum otevírá svou historickou budovu, symbolicky v předvečer stoleté státnosti.

Příběh pro všechny smysly aneb Wagner trochu jinak

Fascinace Wagnerem, to je unikátní hudebně-filmový projekt, jenž se dnes a zítra představí v pražském Fóru Karlín. Zazní v něm motivy ze tří největších oper Richarda Wagnera: Prsten Nibelungů, Rienzi a Tristan a Isolda.

Bestseller Aristokratka ožije na stříbrném plátně

Režisér Jiří Vejdělek natočí film Poslední aristokratka, napsaný na motivy knižních bestsellerů Poslední aristokratka a Aristokratka ve varu.

Festival Ji.hlava začíná. Nabídne ekologii i erotiku

Mezinárodní festival dokumentů je tu a oslaví i sto let republiky. Bude u toho i Charlotta Kotíková, pravnučka T. G. Masaryka, jež zasedne v jedné z porot.

Basketbalový Zlatý podraz. Vzkaz pro mladé: Držte si klobouky!

/ROZHOVOR/ Zlatý podraz. Film o lásce, morální cti a basketbalu. Včera měl pražskou premiéru, ve čtvrtek vstupuje do kin. Pro režiséra Radima Špačka nezvyklá výzva.

Setkání s Masarykem. Do kin vstupuje film Hovory s T.G.M.

Nelhat, nekličkovat a nezamlčovat. Této výjimečné vlastnosti si Karel Čapek cenil na svém dlouholetém příteli a vášnivém diskutérovi T. G. Masarykovi. V rámci 100. jubilea naší státnosti se k němu mnozí vracejí. Vznikly dvě knihy, dva komiksy CD, divadelní projekt, do kin vstupuje film.

Jiný T. G. M. Pavla Kosatíka. Výzvy nejen přijímal, ale i vytvářel, říká autor

/ROZHOVOR/ Muž, který vytvářel výzvy. Aneb Jiný T.G.M. Nová kniha Pavla Kosatíka je jedním z patnácti titulů, jež dnes najdete na pultech v rámci Velkého knižního čtvrtku.

Horníci kontra ajťáci aneb nové české dokumenty

Jak se stěhuje město, hraje muslimský hokej a mění smysl práce. A proč horníci nesnášejí ajťáky. I o tom budou české dokumenty, jež se právě točí.

Minifestival pro Bergmana začíná v pondělí v Praze

Osobité divadelní adaptace filmů Léto s Monikou a Ze života loutek, debaty, projekce, četba. Tím vším se Skandináský dům připojí k oslavě letošní stovky mága severského filmu Ingmara Bergmana, jež uplynula 14. července.

Originální sci-fi Tina a Vore míří do kin

/TRAILER/ Švédsko – dánský film Border sklízí ohlas na všech festivalech, jimiž zatím prošel. Včetně Cannes, kde triumfoval v sekci Un Certain Regard a karlovarské přehlídky, která mu vynesla přední příčky v diváckém žebříčku. Film, jenž vstoupí do našich kin pod názvem Tina a Vore, je osobitou fúzí severské detektivky s romantickou linkou o lidech i jiných bytostech. 

První člověk: Nabídne strhující podívanou i hrdinu s lidským rozměrem

/RECENZE/ Je to dar vtáhnout diváka do příběhu. Oscarový filmař Damiene Chazelle ho má. Teď právě můžete v kinech šlapat s jeho Prvním člověkem po Měsíci. Tento muž je filmařský úkaz. V devětadvaceti natočil strhující jazzový duel žáka a profesora Whiplash, o tři roky později sbíral Oscary za originální muzikál La La Land. Teď vstupuje do kin jeho První člověk. A tají se z něj dech.

Bollywood: přehlídka indických iluzí startuje v Praze

Bollywood, indická továrna na iluze. A také pražská přehlídka, jejíž 16. ročník naznačuje, že témata a optika filmařů se mění. Sílí i ženský prvek.

Festival izraelského filmu začíná. Nabídne přes 47 projekcí

Dvacet filmů, přes 47 projekcí, 3 kina. V těchto číslech se odehraje druhý ročník Festivalu izraelského filmu KOLNOA, který začne zítra a skončí 14. října.

Snímek Toman: Filmu Ondřeje Trojana chybí život

Šmelinářský pokladník komunistického puče Zdeněk Toman. Muž s kontroverzní povahou a osudem jako stvořenými pro film. Stejnojmenné drama Ondřeje Trojana jeho potenciál ale nevyužilo. Přitom stačilo málo: vyprávět příběh. 

RECENZE: Když se rodí hvězdy, filmoví diváci lkají

Hvězda trumfující svého objevitele se rodila už třikrát, naposled s Barbrou Streisand. Teď si můžeme v kinech poplakat počtvrté. S Lady Gaga a Bradleym Cooperem.

Festival izraelského filmu už brzy v Praze. Nabídne filmy i pokrmy

Už podruhé představí Festival izraelského filmu KOLNOA novinky i starší snímky ze své domácí produkce. Od 10. do 14. října nabídne dvacítku filmů, přes 47 projekcí a doprovodný program.

Provokatér Lars von Trier a jeho traumata. Nyní natočil svůj největší krvák

/TRAILER/ Svým Prolomit vlny doslova ohromil svět. Od té doby ušel Lars von Trier, skvělý vypravěč a mistr obrazových kompozic, dlouhou cestu. Na jejím konci je roztržitý, brutální zabiják Jack.

RECENZE: Domestik. Horor o jednom rozpadu

Co se stane, když sen se změní v posedlost. I o tom je Domestik, celovečerní debut Adama Sedláka, který vstoupil do kin.

Nejsme pupkem světa, říká režisér Dan Svátek

/ROZHOVOR/ Úspěšný filmař Dan Svátek je letos doslova na roztrhání. V červenci měl premiéru jeho celovečerní snímek Úsměvy smutných mužů, který se dočkal příznivého přijetí u diváků i kritiky. Nyní pro veřejnoprávní televizi natáčí další film Stockholmský syndrom. Zároveň je členem poroty v blížícím se Tourfilmu.

Co nejdál od civilizace! Filmů o lidech, kteří utíkají do přírody, přibývá

/VIDEO/ Abeceda mezi medvědy, filozofie pod hvězdami a náplň dne: přežít. I takto v jisté hyperbole lze chápat existenci lidí, kteří utekli před civilizací. Poslední roky pronikají i na filmové plátno.

Tátova volha baví nejvíc, rozhodla porota festivalu komedie

Komedií roku je Tátova volha, diváky nejvíc rozesmáli „toužící muži“. Tak skončil v sobotu 40. ročník festivalu české filmové komedie v Novém městě nad Metují. Místní Kino 70 tleskalo vítězům z několika komedií, radost s nimi sdíleli Ivana Chýlková, Bolek POlívka či Milan Šteindler.

Zlatý podraz. Film o lásce i basketbalu uvidíme koncem října

Zlatý podraz. Snímek Radima Špačka o lásce, přátelství i naději vstoupí do kin už 25. října. „Těsně před první klapkou jsem sezval všechny ty mladé herce, kteří představují basketbalový tým, do šatny, kde jsem jim řekl, že jim strašně moc věřím, že jsme na jedné lodi a že mě v tom nesmějí nechat samotného.

Mixéry, auta, filmy. Retro, věčné téma české populace

Starší ročníky se dojímají, mladší žasnou. Různá ohlédnutí nabízejí ke 100. výročí republiky i galerie.

Pražské orgie vypukly

Režisérka Irena Pavlásková začala natáčet Pražské orgie, k nimž napsala scénář podle slavné knihy na jaře zesnulého Philipa Rotha. V hlavních rolích se objeví uznávaný kanadský herec Jonas Chernick a držitelka herecké ceny z Benátek Ksenia Rappoport.

Toužící muži jsou banální. Vyčnívá pouze Anna Polívková

/TRAILER/ Po čem muži touží? Prý být někdy v ženském těle. Hraje si na to česká komedie stejnojmenného názvu, na niž by se chtělo diváku záhy zapomenout. Nebýt Anny Polívkové.

Festival smíchu je ve středním věku. A ponese se v trochu rebelském duchu

Kulatých 40 let. Tolik je letos Festivalu české filmové komedie. Krize středního věku mu ale, zdá se, nehrozí. Letos naplní smíchem a četnými hosty Nové Město nad Metují od 23. do 29. září. Kromě dvanácti soutěžních a dvaceti nesoutěžních projekcí nabídne zajímavý doprovodný program. Letos tak v trochu rebelském duchu.

Na vlně jazzu aneb slabost pro Gershwina

Malostranská beseda v Praze, 120. výročí narozenin George Gershwina a spousta dobrého jazzu. To vše na vás čeká ve středu 26. září, v den nedožitých narozenin jedné z největších osobností hudební historie.

Geniální přítelkyně míří na obrazovky HBO

Očekávaná osmidílná série podle knižních bestsellerů Geniální přítelkyně, jejíž dva díly se představily nedávno v Benátkách, už má termín televizní premiéry. Projekt z produkce HBO-RAI uvidíme poprvé 19. listopadu, druhý díl bude uveden hned druhý den. Ostatní díly poběží ve stejném modu, vždy v pondělí a úterý. Na scénáři se podílela i autorka knih Elena Ferrante, režii měl Saverio Costanzo.  

Žasněte nad životem, vzkazuje francouzský herec Pierre Richard

/FOTOGALERIE/ Pokud jste senior či seniorka, může se vám stát, že za čas otevřete dveře a tam bude Pierre Richard. Herec, který je nyní v Praze, včera slíbil, že příště zavítá ke starým lidem domů.

Jak se vymítá Tvář. Bizarní příběh vypráví o polském pokrytectví

Příběh o lásce, zázraku i největší soše Krista. A o tom, že ani ona nic nezmůže, když rozum zatemní pokrytecká víra a šosáctví.

Petr Forman: Na skejt jsme balili holky. Projezdil jsem celý gympl

/ROZHOVOR/ King Skate. Ohlédnutí za érou skejtu a ostrůvkem svobody 70. let u nás. Film Šimona Šafránka vstupuje do kin a mezi hrdiny na „prknech“ najdeme i Petra Formana.

Ester Geislerová se představí jako noční můra finského hrdiny

Mona. To je film, který v tyto dny natáčí ve finsko-české koprodukci režisér Jukka-Pekka Valkeapää. V jedné z ženských rolí uvidíme Ester Geislerovou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT