Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA ŠVECOVÁ

Jana Švecová / Liberecký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nemáte přezuto? Výkyvy počasí jsou nevyzpytatelné, pozor na pokuty

Počasí, které meteorologové slibují na nejbližší týdny, může řidiče uchlácholit, že s výměnou letních pneumatik za zimní není třeba zas tak spěchat. Jenže předpověď počasí je jedna věc, jeho výkyvy věc druhá.

Ve Vysokém na Jizerou si připomněli premiéra Karla Kramáře

Kramář na Krymu, ve vídeňském parlamentu, Kramář zamilovaný i zapomenutý. Čtyřmi epizodami přiblížili divadelníci z Vysokého nad Jizerou na Liberecku událostmi překypující život prvního československého premiéra Karla Kramáře.

V německém Liberci vznik Československé republiky moc nevítali

Na většině českého území nadšeně slavili vlastní stát a strhávali znaky mocnářství. V převážně německém Liberci však vznik Československa příliš nevítali.

Tomáš patřil ke skvělým pejskařům, svěřil se plukovník ve výslužbě Josef Růžička

Zpráva o smrti rotného Tomáše Procházky hluboce zasáhla i bývalého velitele veterinární základny Grabštejn, plukovníka ve výslužbě Josefa Růžičku. S vojákem se znal osobně. Pojila je profese. Výcvik služebních psů pro záchranu lidských životů. „Jsem opravdu šokován. Dobře jsme se znali. Tomáš patřil ke skvělým pejskařům,“ zněla jeho první slova. 

AKTUALIZOVÁNO

Padlý voják byl kynolog z Hrádku nad Nisou. Na náměstí již vzniklo pietní místo

/FOTOGALERIE/ Psy cvičil, účastnil se s nimi kynologických soutěží, které i organizoval. Na konci srpna se vydal na vojenskou misi do Afghánistánu. Zpátky domů do Hrádku nad Nisou se už ale rotný Tomáš Procházka, 42letý voják z chotyňského Centra vojenské kynologie, nevrátí. V pondělí zahynul při dalším útoku na české vojáky.

Češi jsou národ cyklistů. V Libereckém kraji budou další stezky

Cyklostezka kolem Jizery, z Jablonce na Rádlo, cyklostezka sv. Zdislavy. Pro náročné pak singltrek pod Smrkem. Kolaři na severu Čech mají z čeho vybírat.

Motorkář u Bílého Kostela zřejmě nezvládl rychlost. Spadl a těžce se zranil

Dvaašedesátiletého motorkáře ve velmi vážném stavu musel v neděli 16. září odpoledne transportovat vrtulník do Krajské nemocnice v Liberci.

AKTUALIZOVÁNO

Ve spalovně vybuchl kotel. Těžce zraněného odvážel vrtulník do Prahy

Jedno vážné zranění si vyžádal výbuch parního kotle v liberecké spalovně. Muž byl popálen horkou párou. 

Muže ubil cihlou, ženu ubodal. Za dvě vraždy hrozí mladíkovi výjimečný trest

U krajského soudu v Liberci začal v úterý soud s teprve 23letým dvojnásobným vrahem Františkem Havlem z Jablonecka. Loni v listopadu zabil podle obžaloby několika ranami nožem matku dvou dětí. Jen o dva týdny později údajně ubil cihlou muže. Všichni tři byli bezdomovci. Krajský soud řeší dvojnásobnou vraždu jako zvlášť závažný zločin s trestní sazbou 20 let až doživotí.

Část veřejnosti rozzlobilo prohlášení krajské KSČM, že 80. léta byla krásná doba

Za totality bylo dobře. A v srpnu 68 nás napadli Ukrajinci. To jsou v kostce dvě prohlášení, kterými komunisté pobouřili část veřejnosti. Ta první má kořeny v Libereckém kraji, když se začátkem srpna objevil na Facebooku krajské KSČM tento text: „Začátkem 80. let byla krásná doba. Pivo stálo 2,50, hranice byly zavřené a Havel též.“

Téměř sto let staré varhany v kostele sv. Antonína Velikého se dočkaly opravy

Liberec – Nefunkční manuál, pedály i spojky. V takovém stavu jsou vzácné varhany v největším kostele v Liberci. Nástroj přímo na míru do sv. Antonína Velikého zkonstruoval před necelými sto lety krnovský varhanář Rieger. Teď varhanám hrozila zkáza. Pokud by se s opravou nezačalo, odhadli odborníci jejich životnost na několik měsíců.

Unikát. Děti se na vesmírném táboře v Liberci spojily s Rusy z ISS

Obletět Zemi za několik vteřin? Během malé chvilky uvidět polární záři, východ slunce i rozsvícená velkoměsta? Žádná sci-fi, ale zrychlený záznam z výšky 400 kilometrů. Právě v takové výšce se nachází Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), s jejíž ruskou posádkou se v pátek odpoledne spojili účastníci Mezinárodní kosmické školy v Liberci.

Letošní rok je pro houby tragický, říká znalec Zdeněk Pelda

„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným,“ notují si letos houbaři s plavčíkem Důrou z Vančurova Rozmarného léta. Jako by nestačilo, že sucho srazilo hladiny řek a potoků na minima, letos k tomu ještě trápí milovníky houbaření.

V lomu vytěžili obří žulový monolit. Vznikne z něj socha od Jaroslava Róny

Největší blok žuly v novodobých dějinách ve středu vytěžili v lomu v Liberci. Kvádr má hmotnost 73 tun a určen je pro sochaře Jaroslava Rónu.

Drogy vařili v obchoďáku a vozili je do Švédska. Soud je potrestal

V úhrnu 53 let si odsedí sedmičlenná skupina za výrobu a distribuci amfetaminu.

Nad Libercem létaly staré tramvaje. Technické muzeum získalo další exponáty

/FOTO/ – Technické muzeum se o prázdninách rozrostlo o další exponáty v podobě historických tramvají.

Anna Kuchařová kráčí nad propastmi. Práci architektky vyměnila za chůzi po laně

Před deseti lety si ještě jako studentka vyzkoušela chůzi „po lajně“, plochém pruhu pevné tkaniny natažené mezi dvěma body. 

Karlovarský filmový svátek se blíží: Deník vydává speciální festivalové noviny

Po loňské úspěšné premiéře vydává také letos vydavatelství Vltava Labe Media speciální Festivalový deník u příležitosti 53. Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jeho součástí je opět soutěž „Chyť si letušku Deníku.“ Noviny budou letušky společně s kapitánem distribuovat ZDARMA návštěvníkům festivalu přímo v jeho dějišti.

Patřila turistům i nacistům. Prezidentská chata v Bedřichově oslaví 90 let

Oslava jubilea Prezidentské chaty v Bedřichově na Liberecku proběhne tuto neděli. Lidé na ni mohou dorazit v dobovém oblečení.

Dárců krve přibývá, vzácné tekutiny přesto není dostatek

V liberecké nemocnici přibývá dárců krve, a to navzdory tomu, že špitál neposkytuje za odběry krve ani plazmy žádnou finanční odměnu. V databázi má přes pět tisíc dárců.

Kristýna není jen koupání, ale i brána do Lužických a Žitavských hor

Pokud se chystáte strávit odpočinkový víkend s dětmi nebo lenošnou dovolenou s poznáváním, pak je ideální základnou jezero Kristýna u Hrádku nad Nisou.

Vstala z popela. Chata nad Prosečí by měla otevřít na začátku prázdnin

Před patnácti lety lehla oblíbená Chata nad Prosečí popelem. Obnovit známý turistický cíl mezi Libercem a Jabloncem na Prosečském hřebeni se rozhodl Pavel Kittel. Stálo ho to čas, peníze i hodně úsilí. Ale povedlo se.

Domky pro rorýsy a hotely pro hmyz. Studenti napravují, co civilizace ničí

/FOTOGALERIE/ Už 53 českých škol se přihlásilo k projektu na záchranu vzácných ptáků. A to i v Libereckém kraji.

Hory v lásce nemají. Nejvíce čápů hnízdí na Českolipsku

Klapání zobáků a hnízda plná pohybu. Ze zimovišť se do Libereckého kraje vrátili čápi.

Lidé mnohdy záchranku zneužívají. Sanitky pak ale chybí jinde

Liberecký kraj – Typické houkání a modrý majáček. Během 24 hodin vyjíždějí posádky žlutých sanitek v Libereckém kraji v průměru 161krát, nejčastěji k úrazům.

Lyžaři, jásejte! Lesníci otevřeli na Jizerské magistrále nový okruh

Poslední úsek okruhu na Vysokém hřebeni otevřeli tento týden lesníci pro běžkaře. Lesní cesta se propojila s celým okruhem v sedle Maliníku a stala se součástí Jizerské magistrály.

Napsal knihu o Podještědí, o krajině svého srdce. Věnoval ji svému psovi

Mladý učitel a přírodovědec Dominik Rubáš vydal knihu, kterou mapuje krajinu Podještědí. Dnes ji představí v České Lípě.

Mladí se do vlastnictví bytů nehrnou. Zájem je o sdílené byty

Oddalování dospělosti a prodlužování studentského života se čím dál častěji promítá i do bydlení. Trendem jsou sdílené byty.

Hned po Japonsku jsme světovou velmocí v počtu pohřbů v krematoriu

Od otevření nejstaršího krematoria v českých zemích uplynulo 100 let, dnes do kremační pece míří zhruba 90 procent zesnulých Čechů, na Moravě je to o něco méně. V Lysé nad Labem na Nymbursku připomínají kulaté výročí žehu na dvoudenní výstavě pohřebnictví, koná se 3. až 4. listopadu koná v Lysé nad Labem na Nymbursku.

Ženy ve volbách neuspěly, lidé slyší raději silná slova

Liberecký kraj - Na kandidátkách v Libereckém kraji jich bylo nejvíce z celé republiky. Přesto se do Parlamentu dostala jen jediná žena. Trojka na kandidátce ANO Jana Pastuchová.

Ruská ruleta! K ní lze přirovnat bezpečnostní situaci na liberecké Husově ulici

Dopravní komise města bude dnes konečně řešit bezpečnostní situaci na Husově ulici v Liberci.

Vichřice lámala vzrostlé stromy, lidé byli bez proudu

Jak vypadá blackout, si včera mohli na desítky minut, ale dokonce i na pár hodin zkusit lidé v částech Libereckého kraje, který v noci na pátek postihla vichřice.

AKTUALIZOVÁNO

Drsný útok na záchranáře! Zraněný muž ho místo vděku kopl do břicha

Zdravotník ve Frýdlantě utrpěl těžké zranění břicha. Agresora přesto ošetřili jeho kolegové.

Návrhářka Beata Rajská: Je důležité znát své kořeny

/ROZHOVOR/ Kolekci inspirovanou folklórem, konkrétně slovenským Liptovem, představila ve čtvrtek na své autorské přehlídce módní ve Vratislavicích návrhářka Beata Rajská.

České věznice jsou přeplněné, hlavně na severu země

Celostátně naplněnost věznic dosáhla koncem června 108,73 %. Přes hranici své kapacity mají téměř všechny věznice na severu Čech, včetně vazební věznice v Litoměřicích. Výjimku tvoří vazební věznice v Teplicích a v Liberci.

Za princem Bajajou, který pokořil lapku na Valdštejně

Chceme vás inspirovat. To je cílem letního 50dílného seriálu Deníku s názvem Poznáváme Česko. Naši vlast během letních měsíců poznáme ze všech úhlů. Tento týden se zaměřujeme na místa, kde se natáčely oblíbené pohádky. A dnes navštívíme filmové lokality, kde jednu z hlavních rolí hráli stateční rytíři a hloupí i zákeřní loupežníci.

Lékař Miroslav Jerinić: Válka u nás? Nesmysl, říkal jsem si. A stalo se

/ROZHOVOR/ Původně jsem si chtěla s doktorem medicíny Miroslavem Jerinićem povídat o nukleární medicíně, které se dvacet let věnuje, či o sborovém zpěvu, protože je už 12 let členem pěveckého sboru. Pak mě ale zcela pohltil jeho životní příběh. Přivedl mě k zamyšlení, v čem tkví vina jednotlivce ve válečném konfliktu? Že se narodil jako Srb? Jako Němec, Rus, Ukrajinec nebo Syřan?

Železniční doprava v kraji se jednoznačně zlepšila

Liberecký kraj /HLASUJTE/ - Moderní vlaky, miliony z EU investované do infrastruktury. Tak se promítla modernizace železniční dopravy v Libereckém kraji.

Nový stavební zákon znamená stohy papírů navíc

Severní Čechy /HLASUJTE/ - Zjednodušení procesu získání stavebního povolení zůstalo podle projektanta jen zbožným přáním.

Personální „vybavení" každé školy považuji za nejdůležitější

Liberecký kraj – /ROZHOVOR/ Jak vidí otázku kariérního řádu dlouholetý ředitel školy a muž, který se pedagogické dráze věnoval celý svůj profesní život Josef Šorm, bývalý ředitel SPŠSE v Liberci.

Unikátní staročeské trhy může ohrozit EET

Buty i Jablkoň. Ale především desítky stánků se zapomenutými řemeslya staročeskými specialitami. To jsou Staročeské trhy v Turnově. Konají se tradičně poslední květnový víkend. Ale snad ne naposled.

Zpomalte! Žijte slow, žijte hygge. Prostě žijte

Pokud nejraději sedíte ve vytahaných teplácích s plechovkou piva u televize a cítíte se přitom šťastni, pak následující řádky nejsou rozhodně určeny pro vás. Vy už totiž „hygge" nový životní styl, který se šíří Evropou, žijete. 

Zrušení zdravotnických poplatků byl nesmysl

Liberec - /HLASOVÁNÍ/ Ačkoliv názory politiků a respondentů se různí podle jejich pravicového či levicového zaměření, pohled zdravotníků se shoduje. Zrušení poplatků byl nesmysl. Důvod?

AKTUALIZOVÁNO

Mimořádné jednání v Liberci: Zeman rozhodne až po návratu z Číny

/FOTOGALERIE/- Ani dnešní jednání u kulatého stolu, které prezident Zeman mimořádně svolal do Liberce, kde pobývá na avizované třídenní návštěvě, nepřineslo žádné řešení vleklé vládní krize.

AKTUALIZOVÁNO

Jednání se Zemanem krizi nevyřešilo. ČSSD a KDU-ČSL chtějí hlavu Babiše

/FOTOGALERIE/- Demonstrace nazvaná "Proč? Proto!" proběhla také na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci. Následně se přesunula k hotelu Imperial, kam svolal prezident Miloš Zeman jednání u kulatého stolu. Řešení politické krize však schůzka prezidenta se zástupci koalice nepřinesla. ČSSD a KDU-ČSL trvají nadále na Babišově odvolání.

EET vesnické hospody nezavírá, hůř na tom budou řemeslnické trhy

Liberecko /HLASUJTE/ – Jsou registrační pokladny likvidační pro malé obce či živnostníky? Jak kde a jak u koho. Jednoznačné to rozhodně není.

Neschopnost ministrů dopravy zbrzdila výstavbu silnic v kraji o roky

Liberecký kraj - /HLASUJTE/ Stavba silnic v kraji vázne. Nejvíce je to znát na Českolipsku, které čeká na obchvat, a také u spojení mezi Libercem a Hradcem Králové, které se vleče už celé roky.

Inkluze není nepřítel, dojímá příběh chlapce s vzácným syndromem

/ROZHOVOR, VIDEO/ Nechci pro své dítě nic speciálního, chci jen, aby měl stejnou šanci, jako ostatní.  Tato slova napsala Hana Kubíková z Liberce. Maminka kluka se vzácným Wiliamsovým syndromem. Už několik let se snaží své okolí přesvědčit, že inkluze nemusí být strašákem. „Člověk může hodně dokázat, pokud to aspoň zkusí," říká.

Pro české potraviny nedělá nic vláda, ale ani spotřebitelé

Liberecký kraj - /HLASUJTE/ U českého člověka stále platí - co je levné, to je dobré. Na tom asi nic nezmění ani vláda.

Počet firem v kraji, které využívají investiční pobídky, je čím dál méně

Liberec – Firem, které by chtěli investovat v Libereckém kraji ubývá. Důvod nedostatek volných ploch pro velké stavby.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT