Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAROSLAV KRUPKA

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

DOTYK.CZ

Před 80 lety padla vláda a nová vyhlásila mobilizaci. Předcházely tomu masakry

Ve dnech 22. a 23. září 1938 se vystupňovala krize v českých Sudetech. Henleinovcům obsadili ve čtvrtek 22. září celý Varnsdorf a zbytek Šluknovského výběžku, Británie a Francie naléhala na Československo, aby své pohraničí odstoupilo Hitlerovi. Hodžova vláda, která se rozhodla tomuto požadavku vyhovět, padla pod tlakem generální stávky. O den později vyhlásila nová československá vláda všeobecnou mobilizaci.

DOTYK.CZ

Proč jsou Češi k EU ze všech členů nejvíc skeptičtí? Je to i práce politiků

Máte pocit, že nám Evropská unie diktuje, že je byrokratická, že je radno jí nevěřit a že ji nemáte právě moc v lásce? Pokud ano, nebyli byste nijak výjimeční, v Česku sdílí tyto pocity největší procento populace ze všech členských zemí. Čím to je? Podle bývalého českého státního tajemníka pro evropské záležitosti mimo jiné tím, že žádný český politik si po vstupu Česka do unie nevzal toto téma za své.

DOTYK.CZ

Vědci věří, že našli válečnou loď Jamese Cooka, na níž objevil Austrálii

Pakliže se potvrdí hypotéza vědců, bude platit, že po dlouhých 240 letech spatřily lidské oči opět legendární válečnou loď HMS Endeavour, která se během 18. století zúčastnila klíčových historických událostí týkajících se Velké Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Spojených států. Objevitel a výzkumník James Cook na její palubě objevil Austrálii, Anglie v jejím podpalubí věznila americké revolucionáře.

DOTYK.CZ

Ve čtrnácti sváděla nacisty a vodila je do lesa. Místo polibku je čekala kulka

Během okupace Nizozemska se čtrnáctiletá dívka projížděla na kole ulicemi severoholandského Haarlemu a v koši ukrývala zbraň. Nacističtí důstojníci ji občas zastavili, ale na zbraň nepřišli. Tu a tam vyvolala v některém esesákovi dojem, že se jí líbí. Když ho pak vedla lesem na odlehlé místo, netušil, že jediné, na co se může těšit, je kulka do týla. Odbojářka Freddie Oversteegenová zemřela začátkem září v 92 letech.

„Nějaký čas poteče korytem více vody...“ Protržená přehrada zabila 65 lidí

/ VIDEO / Píše se datum 18. září 1916, blíží se půl čtvrtá odpoledne. Kolem ani ne rok staré přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách procházejí dřevaři. Všimnou si přitom, že ze sypané hráze přehrady tryská pramínek vody, v průměru má asi dva centimetry. Upozorní hrázného, který volá do kanceláře vodního družstva a dostane rozkaz přehradu vypustit. Než ho ale stačí splnit, celá hráz se protrhne a zbortí.

Buď nemají obsah, nebo slibují všechno všem. Experti hodnotí politické kampaně

Myslím, že letošní kampaň je pestrá, zajímavá a někdy i pekelně zábavná, ale chybí mi v ní myšlenka, hodnotí předvolební politické klání reklamní specialista Miloslav Knepr, spolumajitel agentury Silver Pack.

DOTYK.CZ

Vize pro Prahu? Tramvaje na Václaváku, oživené vnitrobloky, míň parkování zdarma

Méně parkovacích míst, která by byla dražší, centrum města přátelské k chodcům a lidem se zdravotním omezením, návrat institucí do středu města, oživení rozpadajících se budov. Tak vypadají vize přátelského města (konkrétně Prahy) v představách urbanistů, investorů, politiků i městských úředníků. Všichni se sešli na konferenci Přátelské město, řešící otázku, jak by se česká metropole měla rozvíjet dál.

DOTYK.CZ

V síni byly tři krvavé louže. Před 80 lety Němci zmasakrovali české četníky

"Vstoupil jsem do místnosti a spatřil jsem na zemi čtyři mrtvoly. Tři z nich ležely nohama ke mně. Byli to četníci," napsal před 80 lety anglický novinář Sydney Morrell, který se jako první publicista dostal do vesnice Habersbirk (dnes Habartov) v české části Sudet, kde 13. září 1938 zmasakrovali zfanatizovaní sudetští Němci českou četnickou stanici.

DOTYK.CZ

Sexismus? Rasismus? Karikaturista Knight to schytal kvůli Sereně Williamsové

Poté, co karikaturista britského deníku Herald Sun Mark Knight uveřejnil obrázek, v němž si utahoval z hysterického výlevu tenistky Sereny Williamsové, strhla se podle jeho vyjádření taková vlna nadávek a výhrůžek, jak na jeho hlavu, tak na jeho rodinu, že raději přes noc zrušil svůj twitterový účet. Byť pozitivní reakce podle jeho slov přece jen převažovaly, chtěl prý přece jen chránit svou rodinu a přátele. 

Švédské volby jsou podle prvních odhadů nerozhodné, Švédští demokraté posílili

Podle prvních odhadů výsledků švédských parlamentních voleb zvítězili sociální demokraté. Kontroverzní Švédští demokraté, s nimiž ostatní strany odmítají dlouhodobě spolupráci, mohli podle těchto odhadů skončit druzí. Uvádí to agentura AFP.

V Jižním Súdánu se zřítilo letadlo, z 23 lidí na palubě 19 zahynulo

Devatenáct lidí zahynulo při leteckém neštěstí v Jižním Súdánu, při němž se do jezera zřítilo malé dopravní letadlo s 23 lidmi na palubě. Šlo o stroj československé výroby. Dva dospělí a dvě děti katastrofu přežili. Informuje o tom agentura AFP.

Trump ocenil, že se severokorejská vojenská přehlídka obešla bez raket

Americký prezident Donald Trump na svém Twitteru poděkoval severokorejskému vůdci Kimovi Čong-unovi za rozhodnutí nepředvádět na vojenské přehlídce u příležitosti 70. výročí založení KLDR jaderné rakety.

Při náletech na Jemen zahynulo nejméně 84 lidí

Letecké údery na jemenský přístav Hudajdá na pobřeží Rudého moře za sebou nechaly nejméně 84 mrtvých. K útoku došlo poté, co ztroskotaly mírové rozhovory zprostředkované Organizací spojených národů.

Německá policie zatkla dva Afghánce, podezřívá je ze zabití mladého Němce

Německá policie zatkla v neděli dva afghánské občany, které podezřívá, že ve východoněmeckém městě Köthen zabili ve rvačce dvaadvacetiletého Němce. Policie v krátkém prohlášení uvedla, že mladík zemřel pozdě v sobotu a oba Afghánci "byli dočasně zadrženi kvůli podezření z vraždy".

Egyptský soud potvrzením 75 trestů smrti pochybil, zastavte to, žádá OSN

Potvrzení 75 trestů smrti egyptským soudem neproběhlo na základě spravedlivého procesu a mělo by být zrušeno, než dojde k nezvratné nespravedlnosti, uvedla v neděli vysoká komisařka OSN pro lidská práva.

SOHR: V Idlíbu se opět bombardovalo, zahynulo jedno děvčátko

Režimní a ruské letecké síly podnikly v neděli další nálet na poslední syrskou povstaleckou pevnost Idlíb a zabily nejméně jedno dítě, konkrétně malou dívku, tvrdí Syrská organizace pro lidská práva. Bombardování pozic džihádistických bojovníků a povstaleckých provincií se opětovně rozpoutalo poté, co se tři mocnosti (Rusko, Írán a Turecko) nedokázaly v Teheránu domluvit na tom, jak syrský útok odvrátit.

Íránské gardy potvrdily raketový útok proti Kurdům v severním Iráku

Íránské revoluční gardy v neděli potvrdily, že o den dřív zahájily raketové údery proti kurdským povstalcům v severním Iráku. Do útoku zapojily také své bojové drony.

Švédské volby vrcholí, protimigrační Švédští demokraté se cítí silní

Protimigrační Švédští demokraté by mohli v právě probihajících švédských volbách získat 16 až 25 procent hlasů, naznačují aktuální průzkumy veřejného mínění. Protože by se tak stali jednou z nejsilnějších švédských politických stran, je téměř nemožné předvídat složení příští švédské vlády. Všechny ostatní strany totiž spolupráci se Švédskými demokraty odmítají.

U komunálních a regionálních voleb v Rusku se očekává nízká účast

V Rusku se v neděli konají místní a regionální volby, očekává se ale, že je poznamená nízká volební účast. Podle šéfa největší ruské výzkumné organizace je důvodem to, že Rusové nejsou spokojeni s důchodovou reformou. Mnozí proto nehodlají volit.

KLDR oslavila své 70. výročí vojenskou přehlídkou a zdůraznila přátelství k Číně

/VIDEO/ Tisíce vojáků se v Pchjongjangu zúčastnily slavnostní nedělní přehlídky u příležitosti 70. výročí založení KLDR. Mezikontinentální balistické rakety ale Severní Korea neukázala. Její vůdce Kim Čong-un místo toho demonstroval své přátelství s Čínou, když zdvihl do výše ruku vyslance čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Oslav se zúčastnil i francouzský herec Gerard Depardieu.

Ruská pravoslavná církev hrozí svému rivalovi v Istanbulu. Kvůli Ukrajině

Ruská pravoslavná církev v sobotu pohrozila, že podnikne protiopatření proti pravoslavné církvi v Istanbulu, pokud ta umožní Ukrajině zpřetrhat duchovní svazky s Moskvou a ukončit v této zemi ruskou náboženskou nadvládu. 

AKTUALIZOVÁNO

Zabít, zabít, křičela. Žena s nožem vyvolala v Británii hrůzu z teroru

Britská policie zatkla v sobotu ženu, která v nákupní čtvrti pronásledovala s velkým nožem muže, jehož nakonec pobodala. Utrpěl ale údajně jen lehčí zranění. Útok však vyvolal ve Spojeném království děs z teroru.

Pohled na migranty rozdělil Chemnitz i celé Německo, upozorňuje AFP

"Je mi jedno, jestli nám říkáte rasisté, takhle to dál pokračovat prostě nemůže," prohlásila Paula Neubachová, účastnice pravicové demonstrace v německém Chemnitzu (Saské Kamenici), jímž od konce srpna otřásají protesty.

SOHR: Rusové ustavičně nalétávají na Idlíb. Mezi zabitými jsou i dvě děti

Během necelých tří hodin zasáhlo syrskou provincii Idlíb téměř 60 ruských leteckých úderů. Jde o nejsilnější nálety na povstaleckou pevnost za celý poslední měsíc od chvíle, kdy Damašek a Moskva pohrozily útokem, uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). V jihovýchodní části provincie podle ní nálety zabily nejméně čtyři civilisty včetně dvou dětí.

V syrském městě Kámišlí došlo k přestřelce s Kurdy. Zemřelo 18 lidí

Osmnáct mrtvých mají za následek střety mezi kurdskými bojovníky a syrskými vládními silami v rozděleném městě Kámišlí na severovýchodě Sýrie u hranice s Tureckem. Uvedla to agentura AFP s odkazem na informace kurdských sil a Syrské organizace pro lidská práva. 

Jsme ve válce se Spojenými státy, prohlásil íránský prezident Rúhání

"Války už se nevedou tanky a bombami, ale jako ekonomické, psychologické a propagandistické. A právě tento typ války dnes proti nám vedou Spojené státy a jejich spojenci," uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informuje o tom agentura DPA.

Egypt odsoudil k smrti 75 lidí. Kvůli účasti na islamistické demonstraci

Sedmdesát pět rozsudků smrti. Takový verdikt potvrdil soud v egyptském hlavním městě Káhira v procesu, kde soudil 739 lidí za účast při demonstracích na podporu bývalého islamistického prezidenta Mursího v roce 2013. 

Ministři financí EU svedli bitvu o digitální daň. Prosazuje ji Francie

Ministři financí Evropské unie se v sobotu střetli na jednání ve Vídni nad dlouhodobě diskutovaným návrhem, jak v rámci Evropy zdanit obří americké technologické firmy, typu Googlu nebo Facebooku. Navrhovaná opatření totiž čelí sílící kritice, že jsou protekcionistická a neúčinná.

Zemětřesení na ostrově Hokkaidó zabilo 30 lidí. Toyota výrazně omezila provoz

Při čtvrtečním zemětřesení na japonském ostrově Hokkaidó zahynulo nejméně 30 lidí, dalších devět se stále pohřešuje. Oznámila to místní vláda. Japonská meteorologická služba vydala varování, že zemětřesení s přibližně stejnou intenzitou by mohlo tuto oblast zasáhnout i během příštího týdne. 

AKTUALIZOVÁNO

Nebudeme nečinně přihlížet zabíjení civilistů v Sýrii, varoval Erdogan

"Turecko nebude jen tak stát a přihlížet zabíjení syrských civilistů," uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po trojstranných jednáních s ruským a íránským prezidentem. Summit, který se zabýval situací v Sýrii, skončil bez dohody. 

Thajští aktivisté spustili mezinárodní demonstrace za obnovitelnou energii

Thajští rybáři, které ohrožuje stoupající hladina moří a oceánů, zahájili v sobotu v Bangkoku mezinárodní den protestů.  Mezitím se klíčová jednání OSN pokoušejí spíše neúspěšně vdechnout život Pařížské dohodě o klimatických změnách. Informuje o tom agentura AFP. 

Zemřel americký rapper Marc Miller. Bývalý přítel Ariany Grande

Šestadvacetiletý populární americký rapper Mac Miller, vlastním  jménem Malcolm McCormick, zemřel v pátek ve svém domě nedaleko Los Angeles. Oznámila to jeho rodina.

Ruské nálety v Idlíbu zabily pět lidí, dalších 10 zemřelo při ostřelování

Páteční údery ruských bojových letadel na syrskou provincii Idlíb, k nimž došlo i přes mírové rozhovory tří mocenských stran zapojených do syrské války, měly za následek pět mrtvých. Dalších deset lidí zahynulo při ostřelování syrských povstalců v sousední provincii. Uvedla to agentura AFP s odkazem na informace Syrské organizace pro lidská práva.

Španělské kostely dál čelí amatérským restaurátorům, teď to odnesly tři plastiky

Hned tři oltářní sošky z 15. století rozšířily sbírku amatérského restauratérského "kutilství", jemuž v posledních letech čelí španělské kaple a kostely. Místní členka farnosti je přemalovala kýčovitě zářivými barvami.

Videa s hony na cizince jsou spíš dezinformace, tvrdí šéf německé kontrarozvědky

Videa z nedávných protestů ve východoněmeckém městě Chemnitz (Saská Kamenice), zachycující údajné "hony na cizince" ze strany příznivců extrémní pravice, jsou pochybná, uvedl v pátek pro německý deník Bild šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen. Jeho komentář je v rozporu s vyjádřeními německého kancléřky a jejího mluvčího.

Trump pohrozil, že uvalí cla i na další čínské zboží

"Mám připravena cla i na další čínské zboží, jehož roční dovoz činí 267 miliard dolarů," prohlásil v pátek americký prezident Donald Trump. Současně uvedl, že už ohlášená cla na zboží, jehož roční dovoz do Spojených států dosahuje 200 miliard dolarů, by mohl uvalit "velmi brzy". Informuje o tom agentura Reuters. 

AKTUALIZOVÁNO

Trumpův bývalý poradce dostal čtrnáct dní vězení za lhaní agentům FBI

Bývalý Trumpův poradce v otázkách volební kampaně George Papadopoulos musí do vězení za to, že lhal o svých kontaktech s Rusy během kampaně. Podle vysvětlujícího vládního memoranda se snažil "umenšit obě své role, jak svědka, tak i to, co se dozvěděl o kampani od svých kontaktů". Hrozilo mu až půl roku za mřížemi, nakonec tam stráví 14 dní.

Podezřelí z útoku na Skripala se vydávali za podnikatele, píše britský tisk

Dva Rusové obvinění z pokusu zavraždit bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala se při své cestě do Británie vydávali za podnikatele. Právě to jim údajně pomohlo získat britská víza. Uvedly to britské noviny The Telegraph s odkazem na nejmenovaný zdroj z oblasti bezpečnostních složek.

V Íránu se jednalo o syrské provincii Idlíb, Rúhání varoval před její zkázou

V Teheránu proběhly v pátek trojstranné rozhovory mezi Íránem, Ruskem a Tureckem o budoucnosti poslední významné pevnosti syrských protivládních povstalců v provincii Idlíb. Íránský prezident Hasan Rúhání v této souvislosti varoval, aby se nepřistupovalo k politice "spálené země". Jednání se kromě Rúháního zúčastnili ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Woodwardova kniha je podvod, citace jsou vylhané, tvrdí americký prezident

Kniha amerického investigativního novináře Boba Woodwarda, popisující poměry v administrativě prezidenta Spojených států, je podvod, což se týká i uváděných citací, uvedl v pátek na svém Twitteru Donald Trump.

Děláte z měst muzea a likvidujete bytové fondy, vyčítají úřady firmě Airbnb

Pražský magistrát podepsal na konci srpna s Generálním finančním ředitelstvím memorandum o spolupráci při podávání informaci a identifikaci osob, které poskytují ubytování přes platformy jako Airbnb. Ta čelí tlaku i ve světě. Paříž chce zakázat pronájmy prostřednictvím Airbnb v centru města, kanadská města si stěžují, že tato služba spotřebovává dostupný bytový fond a New York se s Airbnb soudí.

V českých hobby komunitách začínají vznikat celovečerní filmy i seriály

/VIDEO/ Jedním ze znaků současné doby je existence často i rozsáhlých komunit zaměřených na určité období či životní styl (historický šerm, larp, oživená historie, western, postapokalyptická doba, steampunk), jejichž členové berou svůj koníček velmi vážně, mají v něm hluboké až encyklopedické znalosti a často se i profesionalizují. A současně o sobě dávají víc a víc vědět projekty, které jsou určeny i pro masového diváka.

Francie chce omezit horolezecký provoz na Mont Blanku, zavede roční limit

Na nejvyšší francouzskou i evropskou horu Mont Blanc bude moci od příštího roku vystoupit ročně maximálně 214 horolezců. Jde o jedno z opatření, která Francie přijala za účelem omezit "přelidnění", k němuž na vrcholu hory dochází.

Vůdkyně německé levice uvedla nové politické hnutí, také kvůli Chemnitzu

Německá politička Sahra Wagenknechtová ze strany Levice (Die Linke) zahájila v úterý činnost nového politického hnutí "Aufstehen" ("Povstaňme"). Chce tak reagovat na "vzestup populistických stran v celé Evropě". "Lidé v Německu už necítí, že je ti, kdo mají moc, stále zastupují," uvedla Wagenknechtová na tiskové konferenci v Berlíně. 

Britští labouristé přijali úplnou definici antisemitismu

Vedení britské Strany práce souhlasilo s přijetím plné mezinárodní definice antisemitismu. Stalo se tak po několika měsících hádek. Informuje o tom BBC.

Novým pákistánským prezidentem se stal Árif Alvi, získal 353 ze 706 hlasů

Pákistán si v úterních volbách zvolil za svého nového prezidenta Árifa Alviho, jehož podporuje vládnoucí Pákistánské hnutí za spravedlnost premiéra Imrana Khana. Stal se v pořadí třináctým mužem v prezidentském úřadu, do něhož byl zvolen na pět let.

AKTUALIZOVÁNO

Víc než 500 migrantů uteklo z detenčního centra v Libyi před výbuchem násilí

/VIDEO/ Z detenčního centra v libyjském Tripolisu uprchly stovky migrantů. V libyjské metropoli se rozhořely boje mezi znepřátelenými milicemi, zemřelo nejméně 50 lidí. 

Švédské muzeum vrátí obraz Oskara Kokoschky, který uloupili nacisté

Obraz rakouského malíře Oskara Kokoschky, který nacisté ukradli koncem 20. let židovskému obchodníkovi s uměním, by měl být po letech vrácen jeho příbuzným. Ve společném prohlášení to uvedlo švédské muzeum, v jehož držení se nyní obraz nachází, a právník zastupující obchodníkovy příbuzné. Informuje o tom agentura DPA.

Sýrie se chystá vyřešit problém s terorismem v Idlíbu, uvedla ruská vláda

Kreml ví o plánu syrských vládních sil zaútočit na Idlíb, uvedl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Idlib označil jako "hnízdo teroristů". Neuvedl ale, v jakém čase by mělo k ofenzívě dojít, a nekomentoval ani zprávy, že ruská bojová letadla už provedla během úterý několik leteckých úderů. Tyto informace zatím nekomentovalo ani ruské ministerstvo obrany. Uvedla to agentura AFP.

DOTYK.CZ

Vyhledávač, velký bratr i parazit na novinářské práci. Google slaví dvacetiny

Své dvacáté narozeniny slaví v úterý 4. září oficiálně společnost Google. Její příběh se ale začal psát už o víc než dva roky dřív, když se dali dohromady dva absolventi Stanfordské univerzity jménem Larry Page a Sergey Brin a začali pracovat na internetovém vyhledávači, jemuž tehdy ještě říkali "BackRub". Dnešní Google už ale zdaleka není jen vyhledávač. A jeho působení není pouze pozitivní. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT