Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAROSLAV KRUPKA

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

DOTYK.CZ

Politické únosy v československých dějinách? Nic nového, děly se a dějí

Dějiny historického území českých zemí jsou spjaty s politicky motivovanými únosy vlastně odnepaměti, řadí se k předním příběhům české mytologie. Opakovaně k nim docházelo také během posledního století. Hned několikrát se během poválečného vývoje stalo, že zásadně ovlivnily politický vývoj.

Na frontách 1. světové války padlo kolem 200 tisíc Čechů, odhaduje statistik

První světová válka, která skončila podepsáním příměří na západní frontě v neděli 11. listopadu 1918, přinesla značné oběti také mezi českými muži, kteří nejenže umírali na všech jejích frontách, ale i na obou stranách fronty. Přesný počet obětí se dá jen odhadovat, ale podle statistických dat lze odhadnout, že na bojištích "Velké války" zahynulo kolem 200 tisíc Čechů.

DOTYK.CZ

Z Compiègne do Berlína a dál. Osud jídelního vozu, v němž skončila světová válka

Byla ještě tma, když v neděli 11. listopadu 1918 došlo v osobním voze soukromého vlaku francouzského maršála Ferdinanda Focha, odstaveném na železniční vlečce v lese poblíž francouzského města Compiègne, k dohodě mezi francouzskou a německou delegací. V pět hodin a pět minut ráno zde byl podepsán dokument, který ukončil první světovou válku. Tímto aktem se ale železniční vagon nezapsal do dějin naposledy.

Hořely synagogy a umírali lidé. Uběhlo 80 let od křišťálové noci

„Rozšířila se zvěst, že hoří židovský kostel v Liberci. V tu chvíli byly ulice kolem kostela zaplněny tisíci diváky. V jejich řadách ovšem převládaly výkřiky spokojenosti a posměšné poznámky o Židech.“ Tak referovaly o nejznámějším předválečném protižidovském pogromu v bývalém československém pohraničí tehdejší noviny.

Bitvu na Bílé hoře mohl změnit jezdecký protiúder, neměl ale dostatečnou podporu

Bitvu na Bílé hoře, která 8. listopadu 1620 neslavně ukončila dvouleté stavovské povstání, lze nahlížet z nesčetného množství úhlů a donekonečna se zamýšlet nad jejími skutečnými i do značné míry zmýtizovanými dopady pro český národ. Zajímavý byl ale i její vojenský průběh. A v jeho rámci pak jedna odvážná vojenská akce, která málem zvrátila její výsledek. Útok jedenadvacetiletého knížete. 

DOTYK.CZ

Facebook přiznal spoluzodpovědnost za násilí v Myanmaru. Kritiku tím nezastavil

"Nedokázali jsme udělat dost, abychom zabránili zneužití naší platformy k podpoře politického rozdělení a krveprolití v Myanmaru," připustil ve svém prohlášení tento týden Facebook. Firma zveřejnila zprávu, v níž se hlásí ke škodě způsobené tím, že facebookové příspěvky pomáhaly zvyšovat nenávist k pronásledovaným Rohingům a současně zlehčovat její dopad. Podle aktivistů však není tato sebekritika dostatečná.

DOTYK.CZ

Jeho výstřely zažehly křišťálovou noc. Příběh "zapomenutého zabijáka"

Psalo se datum 7. listopadu 1938, když se německým velvyslanectvím v Paříži rozlehly výstřely z pistole. Německý legační sekretář Ernst vom Rath se zhroutil k zemi, zasažený dvakrát do břicha. O dva dny později zemřel. Pachatelem atentátu byl sedmnáctiletý polsko-německý Žid Herschel Feibel Grynszpan. Aniž to tušil, právě spáchal čin, který poslouží nacistům k rozpoutání rozsáhlého protižidovského pogromu.

DOTYK.CZ

Malí Keňané dojali Čechy a Slováky. Zazpívali státní hymny i známé lidovky

/ VIDEO / Málokdo v minulém týdnu přehlédl na českých sociálních sítích nadšené příspěvky zachycující skupinu keňských dětí ze základní školy Svatého Filipa Neriho, jež při setkání s česko-slovenskými krajany v keňské metropoli Nairobi zazpívala u příležitosti oslav stého výročí československé státnosti českou i slovenskou hymnu. Příběh školy stojí za zaznamenání: vznikla se slovenskou pomocí a pomáhá dětem ze znevýhodněných poměrů.

Herec, hudebník, sportovec, manažer s mesiášskými sklony. Daniel Landa slaví 50

Se svým dnešním koncertem v rámci turné na oslavu svých padesátin vyprodal v Praze Tipsport arénu. U hodně lidí vyvolává svými sklony k mystice a k patosu posměšky. Na druhé straně je pravda, že v oblasti české pop kultury není tolik lidí s tak širokým záběrem aktivit, jako má on, přičemž u všech si drží neoddiskutovatelnou vysokou řemeslnou kvalitu. Jakou cestu ušel za poslední půlstoletí Daniel Landa?

DOTYK.CZ

Čínský styl "digitálního autoritářství" sílí po celém světě, říká nová studie

Vlády po celém světě posilují využívání těch online nástrojů, které v mnoha případech inspiroval čínský model potlačující nesouhlasné projevy a zpřísňující kontrolu ze strany moci. Globální svoboda internetu už osm let v řadě ubývá. Uvádí to francouzská agentura AFP s odkazem na aktuální údaje z každoroční studie Freedom House o ochraně lidských práv. 

DOTYK.CZ

Zmrzlina Ben & Jerry's podpořila v boji proti Trumpovi i antisemitskou muslimku

Americký výrobce zmrzliny Ben & Jerry's představil její novou variantu Pecan Resist ("Oříškový vzdor"). Ta podle proklamace firmy "oslavuje aktivisty, odolávající útlaku, a podporuje skupiny, pomáhající vytvářet spravedlivější zemi pro všechny a bojující proti zpátečnické vládě prezidenta Trumpa". Mezi podpořenými se objevila i islámská aktivistka Linda Sarsourová, jež se podle kritiků nenávistně vyjadřuje k Izraeli.

DOTYK.CZ

Halloween, svátek Všech svatých, Dušičky - ač jsou si blízko, vzájemně se liší

Svátek Dušiček, slavený na památku zemřelých v očistci dne 2. listopadu, navazuje na svátek Všech svatých připomínaný o den dříve. V anglosaské tradici pak oběma těmto svátkům předchází ještě oslava magické noci z 31. října na 1. listopadu, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých - známý Halloween. Časová návaznost těchto svátků vedla k tomu, že jsou vnímány jako jeden. Svými zvyky se ale liší.

Svářeč v Antarktidě vyzrazoval kolegům konce knih. Bodli ho nožem do hrudníku

Ke kurióznímu sporu došlo mezi dvěma ruskými pracovníky na výzkumné stanici v Antarktidě. Pětapadesátiletého vědeckého inženýra Sergeje Savického rozzuřil dvaapadesátiletý svářeč Oleg Beloguzov, který měl trvalý zlozvyk vyzrazovat kolegům konce knih dřív, než je dočetli. Konflikt vyvrcholil tím, že Savickij bodl Beloguzova do hrudníku kuchyňským nožem. Jde zřejmě o první pokus o vraždu spáchaný v Antarktidě.

DOTYK.CZ

Z přísně střežené věznice se dostali vrtulníkem. Od slavného útěku uběhlo 45 let

/ VIDEO / Psal se rok 1973 a ve vězení Montjoy v irském Dublinu si kroutili své tresty tři představitelé Irské republikánské armády (IRA). Ve středu 31. října krátce po půl čtvrté odpoledne se náhle ozval nad věznicí rachot, zvířil se prach a na vězeňský dvůr dosedl vrtulník. Začínal jeden z nejoriginálnějších vězeňských útěků v historii. Znamenal obrovskou blamáž pro britskou vládu a velkou reklamu pro IRA.

DOTYK.CZ

Apu prý zmizí ze Simpsonů, je moc nekorektní, naznačuje konkurenční producent

Z animovaného seriálu Simpsonovi prý zmizí kontroverzní postava indického obchodníka Apu Nahasapeemapetilona. Vegan s osmerčaty, který často prodává zkažené potraviny, je údajně příliš nekorektní. Tvrdí to producent Adi Shankar s odvoláním na nejmenované zdroje. Producent Simpsonů to ale nepotvrdil.

Smíme i nadále kritizovat Mohameda? ptá se autor knihy Podivná smrt Evropy

Smí se říkat, že byl zakladatel jednoho z největších světových náboženství pedofil? Tuhle otázku si po rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva z minulého týdne položil britský novinář, spisovatel a protiislámský aktivista Douglas Murray, autor knihy Podivná smrt Evropy. Ve svém komentáři kritizuje verdikt, podle něhož toto prohlášení "překračuje přípustné hranice objektivní diskuse". 

Pošlete do ulic kapely, jinak to neskončí dobře, zaveleli muži 28. října

Živelný průběh 28. října 1918 s sebou nesl několik málo doceněných okamžiků. Jedním bylo rozhodnutí vyslat rychle do ulic vlastenecky hrající kapely, aby masy v ulicích nezačaly rabovat a ničit. Druhým obsazení obilního ústavu v Praze, jehož zásluhou dostali muži 28. října Rakousko do šachu. A třetím diplomatický um, s jakým čeští politici svedli rozhodující partii s veliteli rakouské armády. Jak ten den v Praze probíhal?

DOTYK.CZ

Před sto lety vznikla Demokratická unie střední Evropy. Vydržela ale jen měsíc

Trochu méně známou kapitolou spojenou se vznikem samostatného Československa je založení Demokratické unie střední Evropy, která sdružovala 12 malých evropských národů včetně Čechů a Slováků. Unie byla oficiálně založena 26. října 1918 a v jejím čele stanul pozdější československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Organizace ale vydržela pouhý měsíc. 

DOTYK.CZ

Před 100 lety se zastřelil hrdina československých legií plukovník Švec

Dne 25. října 1918 se kolem třetí ráno zastřelil ve štábním železničním vagonu velitel první divize československých legií v Rusku plukovník Josef Jiří Švec. K rozhodnutí sáhnout si na život ho dovedl postoj vojáků, kteří odmítli zaútočit na bolševická vojska soustředěná u města Bugulmy. Jeho smrt vojáky otřásla do té míry, že rozkaz splnili. Národní divadlo dnes uvede v premiéře hru Rudolfa Medka Plukovník Švec.

Startoval s velkým humbukem. Teď má ostudu. Na e-shop About You se valí kritika

Německý módní e-shop About You otevřel 10. října své české zastoupení s velkou mediální slávou. "Český trh pro nás představuje obrovský potenciál a doufáme, že porosteme opravdu rychle! Těšíme se, že obyvatele nadchneme naší personalizovanou a inspirativní platformou," řečnil jeho spoluzakladatel Tarek Müller. A současná situace? Stovky nespokojených zákazníků, stížnosti, protesty. A divný postoj firmy.

DOTYK.CZ

Vyrostly na nich generace dětí, také je ale vinili z fašismu. Šmoulové slaví 60

/ VIDEO / Psal se 23. říjen 1958, když se v jednom belgickém komiksu objevily postavičky modrých skřítků, později proslavených jako Les Schtroumpfs neboli Šmoulové. Vedle vlastního komiksu se dočkali i televizního seriálu, několika filmů, 3D podoby a nesmírné popularity u dětí celého světa, někdejší Československo nevyjímaje. Také ale obvinění z antisemitismu, rasismu, komunismu a fašismu.

DOTYK.CZ

Vidím UFO, ohlásil pilot a zmizel. Od australské letecké záhady uběhlo už 40 let

Byla sobota večer 21. října 1978. Dvacetiletý australský pilot Frederick Valentich prolétával v lehkém vrtulovém letadle Cessna 182L nad Bassovým průlivem v Tasmanově moři. Náhle se ozval řídící věži v Melbourne a ohlásil, že asi 300 metrů nad sebou vidí něco, co popsal jako světélkující neidentifikovatelný létající objekt. Pak zmizel a už ho nikdy nikdo nespatřil.

DOTYK.CZ

Keira Knightleyová zakázala dceři pohádky od Disneyho. Vadí jí vykreslení žen

/ VIDEO / Britská filmová hvězda Keira Knightleyová oznámila, že zakázala své tříleté dceři sledovat Disneyho filmy, protože nesouhlasí s tím, jak jsou v nich portrétovány ženy. Na Popelku ani na Malou mořskou vílu se tak malá Edie nepodívá. "Popelka čeká na mladého boháče, aby ji zachránil. Nedělejte to! Zachraňte se samy!" prohlásila Keira Knightleyová v televizní show americké komičky Ellen DeGeneresové.

DOTYK.CZ

Stál za kampaní Marka Hilšera i Hany Marvanové. Teď startuje hodnocení potravin

"Když Libor Michálek řekl, že některé ženy volí podle vizáže, a to se těžko poráží, tak vystihl srdce naší strategie. Opravdu jsme chtěli dát ženám najevo, že Marek je tu pro ně," říká marketér Petr Václavek, který připravoval prezidentskou kampaň Marka Hilšera (nyní senátora). Politika byl pro Václavka krok stranou od jeho hlavního byznysu, jímž je uvedení velkého srovnávače potravin Foodgrot - sám ho označuje za Google v potravinách.

DOTYK.CZ

Zkuste místo kvót motivovat přímo lokální tvůrce, vyzval Netflix Evropskou unii

/ VIDEO / Povinné kvóty mohou mít negativní dopad jak na divácký zážitek, tak na tvorbu, uvedl americký placený online filmový kanál Netflix v prvním oficiálním vyjádření k požadavku Evropské unie, aby třicet procent jeho nabídky v Evropě činila evropská tvorba. V prohlášení, které zveřejnil u příležitosti oznámení svých hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí, uvedl, že země by spíš měly motivovat vlastní tvůrce.

DOTYK.CZ

Před 40 lety se ujal Svatého stolce Jan Pavel II. Nejslavnější papež 20. století

"Byl mimořádně mystickou postavou a zároveň výborným filozofem. A protože měl velké zkušenosti v práci s mladými lidmi, byl jeho pontifikát poznamenán tím, že otevřel církev mladým lidem," říká na adresu Karola Wojtyly, jinak papeže Jana Pavla II., pražský biskupský vikář Jan Balík. Za připomenutí stojí i role, jakou papež sehrál v pádu takzvané železné opony. A to, že jeho dráhu výrazně poznamenalo divadlo.

Ponorce Hunley nepřálo štěstí - třikrát vyplula, třikrát skončila na dně

Dvanáctimetrová ponorka na ruční pohon měla během americké občanské války prorazit námořní blokádu Charlestownu. Třikrát vyplula, třikrát ztroskotala. Přestože při své třetí plavbě dokázala potopit i nepřátelské plavidlo, víc smůly přinesla vlastním lidem. Zahynulo v ní celkem 21 námořníků - včetně jejího vynálezce.

Stopující robot na trase z Jablonce do Pehřimova otestuje laskavost Čechů

Ve čtvrtek 25. října vyrazí v Jablonci nad Nisou na stop humanoidní robot Matylda. Dojet hodlá do Pelhřimova a po cestě má v plánu několik zastávek. Nikdo ho nedoprovází ani nad ním nedrží ochranný dohled, takže kam se robot opravdu dostane, záleží na dobré vůli řidičů. "Zjišťujeme, jak je na tom tento národ s laskavostí," podotýká Matyldin "duchovní otec" Michal Seidl.

DOTYK.CZ

První krůček k cestě na Měsíc. Před 50 lety vzlétlo do vesmíru Apollo 7

Dne 11. října 1968 odstartoval do vesmíru první pilotovaný let v rámci amerického programu Apollo, jehož cílem bylo dovést Američany na Měsíc. Tříčlenná posádka Apolla 7 strávila na oběžné dráze celkem 11 dní. Jejím úkolem bylo otestovat schopnosti lodi, navržené tak, aby cestu na Měsíc a zpět zvládla. Do historie se však astronauti Apolla 7 moc slavně nezapsali: neustále se hádali s řídícím střediskem.

DOTYK.CZ

Média veřejné služby stojí a padají s liberální demokracií, zaznělo na semináři

Jaká je kondice veřejnoprávních médií v Česku, jakým problémům čelí a jak by měla vypadat jejich budoucnost včetně možností financování? A proč jsou veřejnoprávní média důležitá pro liberální demokracii? Těmto otázkám se v úterý 9. října věnoval seminář, pořádaný Masarykovou demokratickou akademií v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Češka uklouzla na petrohradském letišti. Skončila v poutech

"Ujela mi noha a ve snaze, aby se nic nestalo mému počítači, jsem pod sebe nepoložila ruce a udeřila se hlavou o podlahu. Rychle jsem se zvedla a pokračovala dál, ale to už se mi udělalo zle od žaludku… Řekli mi, že jsem opilá, a nepustili mě na palubu letadla…" Tím začala anabáze Češky Pavly K. s petrohradskou policií, po níž skončila v poutech a později i v cele. Ruská ambasáda uvedla, že o incidentu nemá informace.

DOTYK.CZ

Není možné ve zbylém území živiti emigranty... Sudetské uprchlíky nikdo nevítal

Okleštěné Československo čelilo záhy po odstoupení Sudet Hitlerovi přílivu uprchlíků z pohraničí, nejen Čechů, ale také Židů. A nezvládalo to právě se ctí. "Není možné ve svém zbylém území živiti emigranty cizích národností a ras," napsal během období takzvané Druhé republiky ve svém memorandu továrník Petr Šlechta z Lomnice nad Popelkou. Charakter dobových diskusí tím celkem vystihl.

DOTYK.CZ

Nejen Krakonoš, také Ódin, Mojžíš a anděl. Kde vzal svůj původ čaroděj Gandalf?

"Duch hor" česko-polsko-německého pomezí, známý v Česku jako Krakonoš, byl inspirací k Tolkienovu čaroději Gandalfovi, oznámil polský historik. Dlužno dodat, že jeho objev není nový. Geneze Gandalfova vzniku je poměrně známá a objevují se v ní i jiné mytické postavy: třeba severský bůh Ódin nebo anděl. Jak se Gandalfova podoba vyvíjela v čase?

DOTYK.CZ

Po použití kulometů došlo i na pušky. První vzdušný souboj proběhl před 104 lety

Bylo ještě ráno, když si dvoučlenná posádka francouzského dvouplošníku Voisin, pilot Joseph Frantz a střelec mechanik Louis Quenault, všimla německého průzkumného letounu Aviatik. Voisin zahájil útok a vystřílel na Aviatika celý kulometný zásobník. Německý průzkumník se však stále bránil. Quénault proto použil vlastní pušku, jíž zasáhl nepřátelského pilota. Šlo o první vzdušné střetnutí v dějinách.

Filmem Černý jestřáb sestřelen se mihli. Pro pilota ale byli snajpři ti hlavní

Viděli jste film Černý jestřáb sestřelen? Při snaze americké armády zajmout samozvaného somálského vůdce Aidida se 3. října 1993 zřítily do ulic Mogadišu dva vrtulníky Black Hawk, jeden daleko od linie boje. Kvůli záchraně pilota se strhla bitva, jež vedla ke značným ztrátám. Událost ztvárnil právě zmíněný snímek. Muži, kteří byli pro pilota v danou chvíli nejdůležitější, v něm ale dostali jen omezený prostor. Dva ostřelovači, co šli do ztracené akce, aby ho kryli.

Petr Štěpánek novým členem vysílací rady nebude, část klubu ANO ho nepodpořila

Petr Štěpánek, bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání ČR z let 1994 až 2006, znovu do téže řeky nevstoupí. Přestože jej vládnoucí hnutí ANO navrhlo na kandidaturu, při jednání poslaneckého klubu ANO se velká část členů i premiér Andrej Babiš postavili proti. 

Měli jsme se bránit? Tuto otázku si Češi kladou i 80 let po Mnichovské dohodě

/INFOGRAFIKA/ Otázka, zda Československo mělo v roce 1938 odmítnout Mnichovskou dohodu o postoupení svého pohraničí Německu a bránit se agresi svých sousedů ozbrojenou silou, zaznívá i po 80 letech. S odstupem let a s vědomím toho, co následovalo, lze zřejmě tuto otázku zodpovědět kladně. Dobová svědectví oproti tomu mluví o tom, že většina lidí v Evropě pocítila úlevu. Ta však neměla trvat dlouho.

DOTYK.CZ

Věříme pouze tomu, čemu chceme věřit, zaznělo na konferenci Brand Management

"Míra manipulace v některých sociálních médiích je až děsivá. K vyhánění Rohingů vedla intenzivní kampaň mobilizujících příspěvků na Facebooku, postavených na strachu. Strach je skvělý mobilizátor, působí lépe než nenávist. Budí emoce, které snadno přerostou v to, že se začnete chovat násilně," řekl na konferenci Brand Management šéf nadace Člověk v tísni Šimon Pánek. A jakým manipulacím podléhají Češi?

DOTYK.CZ

Prokletý den lodních trajektů: s 26. zářím se pojí řada námořních katastrof

/ VIDEO / V historii námořních neštěstí je mnoho dnů zapsáno černým písmem, ale málokterý tak silně jako 26. září. V tento den došlo ve světových mořích a oceánech hned k několika hrůzným katastrofám, které si počtem obětí nijak nezadají se zkázou Titaniku. A to bohužel i v době nedávné. 

DOTYK.CZ

Jan Trejbal: Boží muka spojují lidi, tvoří krajinný bod a mohou pomoci i přírodě

/VIDEO/ Ve středočeské obci Zákolany budou tento čtvrtek, v předvečer svátku svatého Václava, slavnostně vysvěcena Včelí boží muka, která jsou novým projektem urbanisty a "neolokátora" Jana Trejbala. Od jiných božích muk se liší tím, že kromě svého sakrálního, společenského a krajinného účelu mají opravdu sloužit k hnízdění včel. Podobných objektů by se mělo podle Trejbalových plánů objevit v Česku sedm.

Lidové noviny opouští na protest proti Babišovu tlaku Petra Procházková

Redakci Lidových novin dnes opustila po 27 letech reportérka Petra Procházková. Podle svého vyjádření tak činí proto, že zjistila, že ji vedení Lidových novin již nedokáže ochránit před politickým vlivem premiéra Andreje Babiše. Šéfredaktor Lidových novin (LN) István Léko prohlašuje, že práce redaktorů LN pod politickým tlakem "nebyla a nebude".

Před 80 lety padla vláda a nová vyhlásila mobilizaci. Předcházely tomu masakry

Ve dnech 22. a 23. září 1938 se vystupňovala krize v českých Sudetech. Henleinovcům obsadili ve čtvrtek 22. září celý Varnsdorf a zbytek Šluknovského výběžku, Británie a Francie naléhala na Československo, aby své pohraničí odstoupilo Hitlerovi. Hodžova vláda, která se rozhodla tomuto požadavku vyhovět, padla pod tlakem generální stávky. O den později vyhlásila nová československá vláda všeobecnou mobilizaci.

DOTYK.CZ

Proč jsou Češi k EU ze všech členů nejvíc skeptičtí? Je to i práce politiků

Máte pocit, že nám Evropská unie diktuje, že je byrokratická, že je radno jí nevěřit a že ji nemáte právě moc v lásce? Pokud ano, nebyli byste nijak výjimeční, v Česku sdílí tyto pocity největší procento populace ze všech členských zemí. Čím to je? Podle bývalého českého státního tajemníka pro evropské záležitosti mimo jiné tím, že žádný český politik si po vstupu Česka do unie nevzal toto téma za své.

DOTYK.CZ

Vědci věří, že našli válečnou loď Jamese Cooka, na níž objevil Austrálii

Pakliže se potvrdí hypotéza vědců, bude platit, že po dlouhých 240 letech spatřily lidské oči opět legendární válečnou loď HMS Endeavour, která se během 18. století zúčastnila klíčových historických událostí týkajících se Velké Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Spojených států. Objevitel a výzkumník James Cook na její palubě objevil Austrálii, Anglie v jejím podpalubí věznila americké revolucionáře.

DOTYK.CZ

Ve čtrnácti sváděla nacisty a vodila je do lesa. Místo polibku je čekala kulka

Během okupace Nizozemska se čtrnáctiletá dívka projížděla na kole ulicemi severoholandského Haarlemu a v koši ukrývala zbraň. Nacističtí důstojníci ji občas zastavili, ale na zbraň nepřišli. Tu a tam vyvolala v některém esesákovi dojem, že se jí líbí. Když ho pak vedla lesem na odlehlé místo, netušil, že jediné, na co se může těšit, je kulka do týla. Odbojářka Freddie Oversteegenová zemřela začátkem září v 92 letech.

„Nějaký čas poteče korytem více vody...“ Protržená přehrada zabila 65 lidí

/ VIDEO / Píše se datum 18. září 1916, blíží se půl čtvrtá odpoledne. Kolem ani ne rok staré přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách procházejí dřevaři. Všimnou si přitom, že ze sypané hráze přehrady tryská pramínek vody, v průměru má asi dva centimetry. Upozorní hrázného, který volá do kanceláře vodního družstva a dostane rozkaz přehradu vypustit. Než ho ale stačí splnit, celá hráz se protrhne a zbortí.

Buď nemají obsah, nebo slibují všechno všem. Experti hodnotí politické kampaně

Myslím, že letošní kampaň je pestrá, zajímavá a někdy i pekelně zábavná, ale chybí mi v ní myšlenka, hodnotí předvolební politické klání reklamní specialista Miloslav Knepr, spolumajitel agentury Silver Pack.

DOTYK.CZ

Vize pro Prahu? Tramvaje na Václaváku, oživené vnitrobloky, míň parkování zdarma

Méně parkovacích míst, která by byla dražší, centrum města přátelské k chodcům a lidem se zdravotním omezením, návrat institucí do středu města, oživení rozpadajících se budov. Tak vypadají vize přátelského města (konkrétně Prahy) v představách urbanistů, investorů, politiků i městských úředníků. Všichni se sešli na konferenci Přátelské město, řešící otázku, jak by se česká metropole měla rozvíjet dál.

DOTYK.CZ

V síni byly tři krvavé louže. Před 80 lety Němci zmasakrovali české četníky

"Vstoupil jsem do místnosti a spatřil jsem na zemi čtyři mrtvoly. Tři z nich ležely nohama ke mně. Byli to četníci," napsal před 80 lety anglický novinář Sydney Morrell, který se jako první publicista dostal do vesnice Habersbirk (dnes Habartov) v české části Sudet, kde 13. září 1938 zmasakrovali zfanatizovaní sudetští Němci českou četnickou stanici.

DOTYK.CZ

Sexismus? Rasismus? Karikaturista Knight to schytal kvůli Sereně Williamsové

Poté, co karikaturista britského deníku Herald Sun Mark Knight uveřejnil obrázek, v němž si utahoval z hysterického výlevu tenistky Sereny Williamsové, strhla se podle jeho vyjádření taková vlna nadávek a výhrůžek, jak na jeho hlavu, tak na jeho rodinu, že raději přes noc zrušil svůj twitterový účet. Byť pozitivní reakce podle jeho slov přece jen převažovaly, chtěl prý přece jen chránit svou rodinu a přátele. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT