Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JIŘÍ JANDA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministři odcházejí. Na rozjezd dostanou od státu statisíce

/INFOGRAFIKA/ V sídle vlády v pražské Strakově akademii nastalo střídání stráží. Ze sestavy bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v novém kabinetu zasedne jen pětice dosavadních ministrů – Richard Brabec, Robert Pelikán, Martin Stropnický, Dan Ťok a Karla Šlechtová (všichni ANO). Většina jejich dosavadních kolegů v politice zůstává. Jako nově zvolení poslanci se přesunuli do sněmovny.

Pečení čeká nový trend. Nižší teplota znamená více zdraví

/INFOGRAFIKA/ Víte, že při pečení a smažení za teplot nad 120 °C vzniká v pečivu rakovinotvorný akrylamid? Najdete ho v chlebu, oplatkách, pečených bramborách, chipsech i kávě. A může způsobovat i další nemoci.

Vládcem velkých, širých, rodných lánů bude „malý Babiš“ Jiří Milek

Vyjednat českým zemědělcům silnou pozici v Evropské unii při dohadování o podmínkách pro evropské zemědělství po roce 2020 a také je zvýhodnit při určování marží pro prodej potravin. To jsou hlavní cíle, které si pro své působení v křesle ministra zemědělství klade Jiří Milek, jehož si do své vlády vybral nový premiér Andrej Babiš.

Miliardy pro export. Dohlížet na ně nově má ministerstvo financí

/INFOGRAFIKA/ Andrej Babiš hodlá zabránit nevýhodným investicím v cizině. Stát na nich tratí velké peníze. Vývozci chtějí zavedení eura, to jim ale slíbit odmítá.

Jídelníček Čechů se změnil: jedí víc masa a rýže

/INFOGRAFIKA/ Prababičky by se divily. Například masa dnes Češi jedí o polovinu více než ony. Na jídelníčku je i mnohem více ovoce. To exotické, o němž se zde lidem před šedesáti lety mohlo jenom zdát, nyní činí přes 40 procent spotřeby. Naopak obilovin se sní skoro o třetinu méně než kdysi.

Koruna po ukončení intervencí sílí. Dovolené v zahraničí budou levnější

/INFOGRAFIKA/ Češi se v příštím roce mohou těšit na levnější dovolenou, možná až o desetinu. Koruna je silná, jako dlouho nebyla. Včera podle kurzovního lístku ČNB euro stálo 25,47 koruny. Centrální banka držela kurz od listopadu 2013 do začátku letošního dubna nad 27 korunami za euro. Na intervence vynaložila přes dva biliony korun.

Češi se digitalizují. Internet mají tři čtvrtiny domácností

/INFOGRAFIKA/ Češi jsou na internetu jako doma. Přístup k němu má podle statistiků 77 procent domácností, ještě v roce 2005 to byla necelá pětina. Wifi router pro bezdrátový  internet jich má 57 procent. Počítač má 95 procent domácností s dětmi. Čtvrtina domácností s nejnižším příjmem je však počítačem vybavena jen ze 42 procent.

Kapela Tichá dohoda představuje novou desku

Plných 19 let trvalo skupině Tichá dohoda, než vydala nové studiové album. Dnešním koncertem v libereckém klubu Bunkr kapela uzavře turné, jímž vydání desky nazvané Hlasitá revoluce doprovodila.

Miliardový zámek na osobní údaje. Nařízení začne platit za půl roku

Firmy, úřady, bytová družstva či školy. Na základě nových pravidel Evropské komise budou muset žádat lidi o souhlas se shromažďováním jejich dat. Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (zkráceně GDPR) začne platit za půl roku. Pokud mu nevyhoví, riskují drastické pokuty. V přepočtu se mohou vyšplhat až na půl miliardy korun.

Církvi se daří. Nemovitosti jí loni vynesly 1,4 miliardy

Katolické církvi se loni ekonomicky dařilo. Výnosy z hospodaření jí oproti předchozímu roku vzrostly o 11 procent na 1,4 miliardy korun. Diecéze na daních státu odvedly téměř 114 milionů korun a na své školy, zdravotnická zařízení a památky vynaložily téměř miliardu korun.

Lidé přispívají na teplické prvňáčky. Vybrali už statisíce

Nenávistné výhrůžky na adresu prvňáčků z teplických Prosetic nechaly v klidu většinu českých politiků. Z oficiálních míst proti komentářům pod fotkou z Teplického deníku zaznělo jen pár osamělých hlasů. Část české veřejnosti naopak svou podporu dětem, kterým diskutující na sociálních sítích vyhrožují likvidací, vyjádřila v penězích. Za několik dní se na účtech dvou iniciativ v jejich prospěch sešly statisíce korun.

Másla je zase dost. Někteří obchodníci už zlevňují

/INFOGRAFIKA/ Doba, kdy hospodyňky za kostku másla platily kolem 60 korun, možná skončí. Trh již netrpí nedostatkem mléčného tuku, z něhož se máslo vyrábí. Spotřebitelé tak nemusí mít strach z drahého másla na pečení vánočního cukroví.

Konopí místo řepky? Podle Pirátů přinese státu miliardy

Legalizace marihuany. Konec černého trhu s dosud zakázanou drogou. Přínos pro státní pokladnu. To vše by měl přinést návrh Pirátů, pro který jejich poslanci  budou hledat podporu u zbývajících stran.

Rozpadá se vám byt? Máte pět let na reklamaci chyb

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Nový byt nebo rodinný dům nekupujeme každý den. Z nedostatku zkušeností se snadno dopustíme chyb, na které doplácíme. Je vhodné nechat si zkontrolovat technický stav od odborníka. Prodávající se často snaží skutečný stav domu zamlčet. 

Psí množírny čeká těžká doba. V platnost vstupuje novela veterinárního zákona

Dobrá zpráva pro myslivce a chovatele. Prodávat ulovená či poražená zvířata jim usnadní novela veterinárního zákona. V platnost vstupuje dnes. Povinnosti ale přibudou chovatelům psů i lidem, kteří se starají o toulavá a opuštěná zvířata v útulcích.

Vánoce z e-shopu. Dárky s jistotou doručí, když je objednáte i v půlce prosince

/INFOGRAFIKA/ Pošťákům předvánoční sezona již začala. V polovině listopadu budete mít dopravu dárků levnější. Doručení brzdí chyby v adrese či na zvoncích.

Cukr bude levnější. Kvóty EU končí, české firmy si s nimi ale poradily skvěle

/INFOGRAFIKA/ Cena sladidla podle výrobců spadla za tři týdny o 30 procent. Sedm českých cukrovarů nyní vyrobí stejné množství, jako desítky podniků kdysi.

Kolečka a kosočtverce. Pumpy mění označení nafty

/INFOGRAFIKA/ Viděli jste na benzinových pumpách nezvyklé obrazce, písmena a čísla? Budete si muset zvyknout na změnu.

Pavel Žáček se do sněmovny prodral až ze 17. příčky

Jedním z nováčků v parlamentních lavicích bude Pavel Žáček. Osmačtyřicetiletý novinář a historik, který stál před necelým desetiletím u zrodu Ústavu pro studium totalitních režimů a byl jeho prvním ředitelem, se do sněmovny díky preferenčním hlasům od voličů prodral až ze 17. místa pražské kandidátky ODS.

Nejúspěšnější kandidát ODS Václav Klaus ml.: Zrušil bych 90 procent zákonů

Se ziskem 22 635 preferenčních hlasů vstoupil do velké politiky syn někdejšího prezidenta Václav Klaus mladší. Stejně jako jeho otec, ve věku 48 let.

Snazší bydlení? Politici slibují půjčky pro novomanžele a zrušení daně

Ceny bytů v Česku raketově rostou a sehnat dostupné bydlení je tak stále obtížnější pro více lidí. Kromě mladých rodin s dětmi mají potíže vypořádat se s drahým nájmem zejména senioři. Palčivé téma proto v předvolební debatě Deníku vytáhli zúčastnění politici a představili v ní své recepty.

V poslanecké skříni spí kostlivec. Bydlení pro chudé

Lidí, kteří dokážou jen stěží platit nájem, v Česku přibývá. Podle Platformy pro sociální bydlení jich v roce 2015 bylo na 200 tisíc, tedy třikrát víc než v roce 2010.

Vánoční dárky z e-shopu. Dejte si pozor na termíny dodání i obchodní podmínky

/SERIÁL DENÍKU, INFOGRAFIKA/ Trávit dlouhé hodiny v přecpaných obchodních centrech? Kdepak. Ježíšek bude i letos nadělovat přes internet. A dárků bude tolik, že celý letošní rok vstoupí do historie: Češi poprvé nakoupí na webu zboží za více než 100 miliard korun. Loni to těsně nevyšlo: podle dat Asociace pro elektronickou komerci (APEK) vykázaly e-shopy za dvanáct měsíců  obrat 98 miliard korun.

AKTUALIZOVÁNO

S plechovkou a o samotě. Pivaři prchají z hospod domů

/ANKETA/ Zákaz kouření vyhnal mnohé pijáky piva z lokálů. Lahve nahrazuje plech. Potíž je však s jeho tříděním.

Stovky milionů za hlasy. Politické strany cítí peníze

/INFOGRAFIKA/ O peníze jde až v první řadě. V politice zvlášť a ani za týden při volbách do sněmovny tomu nebude jinak. Kromě šance zasednout ve vládě se bude hrát také o nemalé prostředky ze státní kasy. Úspěšným stranám připadnou ve formě státního příspěvku.

Čip na másle, maso pod zámkem. Obchody se brání před nájezdy

/ANKETA/ Obchodníci reagují na rostoucí počet krádeží zboží, které dříve bylo běžně v regálech. Nekradou jen zákazníci, ale i zaměstnanci a dodavatelé.

Sociální sítě lákají nezvané hosty, varuje mluvčí policejního prezidia Nguyenová

/INFOGRAFIKA/ Podle policejních statistik počet vloupání do rekreačních objektů klesá. Přesto se jejich majitelům bohatě vyplatí nepodceňovat jejich zabezpečení před zloději mimo sezonu. Nejlepší čas je právě nyní, na podzim. Rozhovor Deníku poskytla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Dálnice se opravují podle plánu. Ale šnečím tempem

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) před prázdninami varoval řidiče, že se cestou na dovolenou nevyhnou kolonám a zácpám kvůli rekonstrukcím. Jeho proroctví se vyplnilo. Žádal je, aby na cestách byli trpěliví.

Vladimír Mišík: Byl jsem dobrej. S touhle knížkou souzním

/ROZHOVOR/ Zpěvák Vladimír Mišík letos zažil rok, na který jistě nezapomene. Oslavil sedmdesátiny, ale hlavně při natáčení dokumentu o svém životě nečekaně zjistil, že má na druhé straně Atlantiku řadu sourozenců, o nichž dosud neměl ani tušení. Nyní mu také nakladatelství Galén vydalo knihu rozhovorů Byl jsem dobrej, v níž za asistence novináře Ondřeje Bezra mapuje svůj barvitý život. 

Ekologové: Brabec pomohl ochránit parky, v recyklaci zklamal

Rozdělení miliard korun z fondů Evropské unie, rozjezd kotlíkových dotací a boj se suchem. Hlavně za tyto zásluhy se pár týdnů před parlamentními volbami pochválil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ekologové mu sice jisté zásluhy přiznávají, jeho výsledky v ministerské funkci však za ohromující nepovažují.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT