Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JIŘÍ JANDA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Banky shánějí podpisy klientů. Kvůli ochraně dat

Chystáte se v příštích dnech zajít na pobočku své banky či pojišťovny? Nezapomeňte si s sebou vzít tužku. I ve finančních institucích ji budete potřebovat kvůli souhlasu s novými pravidly nakládání s osobními údaji. Nařízení Evropské unie zvané GDPR začne platit už za šest dní – v pátek 25. května.

Kůrovcová kalamita? Bojovat by s ní nyní měli i zahraniční dělníci

Kůrovcová kalamita v podhůří Jeseníků plně vytěžuje zaměstnance Lesů ČR. Včera o ní jednal premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) s ministry zemědělství Jiřím Milkem a životního prostředí Richardem Brabcem. Podle Babiše chybí asi 2000 lidí, kteří by měli s následky řádění hmyzího škůdce bojovat.

Myslet i ve vedrech na zimu? Uhlí se vyplatí koupit právě teď se slevou

Kdy je nejvhodnější doba na nákup uhlí? Co nejdříve po skončení topné sezony, kdy velkoobchody nabízejí slevy a uhlí na trhu bývá dostatek. Domácnosti přesto obvykle nechávají nákupy na poslední chvíli.

Dát si pár piv a sjet řeku? Poslanci chtějí zrušit až stotisícovou pokutu

/ANKETA, INFOGRAFIKA/ Vodákům, které sjíždění českých řek bez pár promile alkoholu v krvi nebaví, se možná v létě splní sen. Nyní jim podle platného zákona o vnitrozemské plavbě za kormidlování „pod vlivem“ hrozí drastické pokuty až do výše sto tisíc korun. Pokud sněmovna přijme poslanecký návrh novely zákona, mohli by na vlnách beztrestně popíjet možná již v letošní sezoně.

Nejsou lidi. Nahradí je firmy „chytrými“ továrnami?

Výrobci se připravují na „čtvrtou průmyslovou revoluci“. Koncept digitalizovaných „chytrých“ továren zkráceně nazývaný Průmysl 4.0. Odborníci čekají, že v jeho důsledku zanikne řada pracovních míst. Místo nich by naopak měly vzniknout nové, možná i dosud ještě neznámé profese. Toho se ale někteří zaměstnanci bojí.

Farmáři upozorňují: Když přijdou vlci, pastviny skončí

Spor o vlky se vyostřuje. Ochránci zvířat nemohou najít společnou řeč s chovateli ovcí, jež jim šelma hubí. Situací se zabývají poslanci, řešení by měla najít ministerstva životního prostředí a zemědělství.

Ve světě žádaný český slad a chmel. Ohrožují je sucho i úbytek půdy

/INFOGRAFIKA/ Českým výrobcům sladu se loni dařilo. Ve 28 sladovnách v zemi vyrobili 546,5 tisíce tun sladu, což je o půl procenta více než v předchozím roce. „Bylo to historicky druhé největší množství vyrobeného sladu na našem území,“ řekl Richard Paulů, šéf sladoven Soufflet, jež se na produkci českého sladu podílejí asi ze 65 procent. Rekordní výrobu ve výši 548 tisíce tun čeští sladovníci zaznamenali v roce 2015.

Zavíráme krám. Venkovské obchody krachují

/INFOGRAFIKA/ Malé prodejny prohrávají boj o zákazníky se supermarkety. Podle šetření společnosti AC Nielsen pro Asociaci českého tradičního obchodu (AČTO) loni v Česku ukončilo činnost 1082 prodejen o velikosti do 400 metrů čtverečních, z toho bylo 759 malých do 50 metrů čtverečních. Oproti předchozímu roku, kdy v této kategorii zaniklo 396 prodejen, to byl téměř dvojnásobek.

Obce mají do prázdnin vytvořit strategie sportu. Řada radnic o povinnosti neví

Již jen týdny zbývají obcím na to, aby vypracovaly svou strategii sportu. Povinnost jim ukládá novela zákona o podpoře sportu. Tyto strategie mají navazovat na obdobné dokumenty krajů. Úkol dopadá nejen na města. Splnit jej musí i vesničky, kde si jen po večerech chodí místní „začutat“ na hřiště. Strategie sportu musí být hotové do prázdnin. Sankce za nesplnění povinnosti ale nehrozí.

Zdraví nebezpečné úsporné zářivky. Nejlépe je recyklují na Královéhradecku

/INFOGRAFIKA/ Pražané a obyvatelé Královéhradeckého kraje si v Česku nejvíce uvědomují nebezpečí, které životnímu prostředí hrozí z vysvícených úsporných zářivek. Právě v těchto dvou regionech jich lidé loni nasbírali a předali k recyklaci největší množství.

Lesy ničí sucho a kůrovec. Z Jeseníků se škody přesunou k západu

Nedostatek vody ničí lesy v Česku. Lesy ČR, které obhospodařují asi polovinu plochy lesů v zemi, loni vytěžily sedmkrát více dříví poškozeného suchem než před 20 lety. Bylo to asi 3,5 milionu metrů krychlových. Téměř polovina připadá na oblast ležící pod Jeseníky, které sucho zasáhlo nejvíce. 

Chtějí být ghettem. Městům se to vyplatí

Tažení proti nepřizpůsobivým obyvatelům měst slaví úspěchy. Alespoň podle kladenského primátora Milana Volfa. Město pod jeho vedením loni v červnu vyhlásilo zónu, v níž se nově příchozím obyvatelům nevyplácejí doplatky na bydlení.

Duel Deníku: Pomůže zpřísnění limitů k ochraně životního prostředí?

/ANKETA/ Jiří Koželuh, ředitel Hnutí Duha a Bohuslav Čížek, ze Svazu průmyslu a dopravy, se vyjádřili k otázce, zda zpřísnění těžebních limitů přispěje k ochraně životního prostředí.

Podvodné inzeráty. Úřady zjišťují podrobnosti až kdesi v Panamě

/INFOGRAFIKA/ Případ inzerátů na zahraniční zařízení a přípravky, které údajně mají pomáhat nemocným lidem, ale podle odborníků jsou předražené a neúčinné, dále pokračuje.

Hubení potkanů. Lze to i bez utrpení s jedy

Také letos začíná s příchodem jara deratizérům v Praze nikdy nekončící boj s potkany. Nechtěných čtyřnohých obyvatelů metropole připadá podle odhadů odborníků na každého Pražana čtyři až pět.

Prasata z malochovů. O život kvůli moru přišla možná zbytečně

Veterináři už přes devět měsíců na Zlínsku bojují s africkým morem prasat. Nemoc se jim daří udržet v nevelké oblasti, v níž dosud zahubila 220 divočáků. „Nikde se nepodařilo udržet africký mor prasat v tak malé oblasti a po tak dlouhou dobu jako u nás,“ pochvaluje si mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Inzeráty šmejdů na „zázračné“ výrobky státu nevadí. Na podněty nereaguje

Podvodníci nabízející starým a nemocným lidem neúčinné a předražené výrobky se státních orgánů, které by jejich řádění mohly udělat přítrž, zřejmě bát nemusejí. Jednou z cest, jak mohou snadno přijít k penězům, jsou inzeráty v novinách vychvalující „zázračné“ přípravky a preparáty slibující, že je rychle zbaví bolestí.

Rok po intervencích. Bez silnější měny by benzín zdražil o tři koruny

Přesně rok uplyne zítra od ukončení intervencí České národní banky (ČNB). Banka oslabovala kurz měny k euru a vynaložila na to přes dva biliony korun. Od loňska kurz české měny z 27 korun za euro, na nichž ji udržovala od roku 2013, posílil na (včerejších) 25,34 koruny. A podle názoru ekonomů bude sílit i nadále.

Duel Deníku: Měly by obchody být zavřené každý státní svátek?

/ANKETA/ Na otázku Deníku, zda by měly být obchody zavřené každý státní svátek, odpovídali místopředseda KDU-ČSL Jiří Mihola a poslanec zvolený za hnutí ANO Patrik Nacher.

Hospody lákají nejen na zelené pivo, Velikonoce přejí speciálům

Od velikonočního Zeleného čtvrtka tradičně táhne pivaře do hospod zelené pivo. Například pivovar Starobrno letos tuto svou specialitu uvařil už potřinácté. Neobvyklou barvu, chuť i hořkost nápoji, který tehdy vymysleli sami zaměstnanci pivovaru, dodává výluh z několika bylin včetně kopřivy.

Vejce před Velikonoci zlevnila. Veterináři kontrolují ta z dovozu

/INFOGRAFIKA/ Veterináři před blížícími se Velikonocemi kontrolují vajíčka z dovozu. „Inspektoři se zaměřují na balírny a třídírny vajec a sklady, kam přijíždějí zásilky ze zahraničí,“ uvedl ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO).

Sto dní vlády bez důvěry: z úřadů vyhodila desítky lidí

Premiér Andrej Babiš (ANO) po sestavení kabinetu avizoval změny na pozicích náměstků. Během první stovky dní jeho trvání, jež uplynula včera, se mu sice nepodařilo získat důvěru a pracuje se svými ministry v demisi, přesto jeho lidé provedli čistky. Pozice náměstků museli opustit lidé spjatí s koaličními stranami předchozí vlády – tedy z ČSSD i KDU-ČSL.

Zhasínáme. Vláda řeší světelné znečištění oblohy

Evropu stále více zasahuje světelné znečištění. Ani Česko není výjimkou. Způsobuje je mnoho umělých zdrojů světla, což potvrzují vědci a jejich měření. Mnoho lidí proto trpí nedostatkem spánku, snižuje se tak kvalita jejich života. Zlepšení by měla přinést opatření, která včera schválila vláda v demisi.

Peníze nejen do Agrofertu mají téct dál. Ministr přesvědčil kolegy z EU

Do Agrofertu a dalších velkých zemědělských podniků zřejmě potečou další miliony eur evropských dotací. Strop pro dotace velkým zemědělským komplexům by si měly určit jednotlivé země sami, navrhuje ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO). Konečné slovo bude mít Evropská komise.

Politici zaspali. Obce se bojí pokut kvůli osobním údajům

Za pár týdnů v Česku stejně jako v ostatních členských zemích EU začnou platit nová pravidla nakládání s osobními údaji (GDPR). Data by měla být lépe chráněna od 25. května. Česko ale stále neschválilo zákon, který evropskou úpravu začlení do svého právního řádu. Vláda se jím bude zabývat teprve zítra, potom se mu budou věnovat poslanci a senátoři.

Pravidelné navyšování minimální mzdy? Odboráři věří v dohodu

Odbory se chtějí  vyhnout nepříjemným debatám se zaměstnavateli a ministry o tom, zda se zvýší minimální mzda, nebo ne. Jejich cílem je dohodnout se na vytvoření stálého vzorce pro výpočet minimální mzdy. Její změny by se měly odvíjet od výše  průměrné mzdy.

AKTUALIZOVÁNO

Policie odložila kauzu Amun.Re. Šlo o údajně předražené soláry ČEZ

Policie zatím odložila kauzu solárních elektráren skupiny ČEZ u Ralska a Mimoně na Českolipsku. Největší domácí energetická společnost je před osmi lety za pět miliard korun odkoupila od společnosti Amun.Re, podle policistů byly elektrárny předražené.

Povinné revize kotlů: nově jednou za tři roky a levněji

Technika na povinnou kontrolu domácích kotlů si lidé možná nebudou muset zvát každý druhý rok, jak je tomu nyní, ale jen jednou za tři roky. Doporučili to členové sněmovního výboru pro životní prostředí, kteří včera jednali o pozměňovacích návrzích k novele zákona o ochraně ovzduší. Lidé by podle poslanců navíc mohli ještě ušetřit.

Schváleno. S přemrštěnými cenami je konec, balíky ze světa zlevní

Kdo nakupuje v zahraničních e-shopech, může od příštího dubna ušetřit. Poslanci Evropského parlamentu včera schválili změnu pravidel doručování balíků přes hranice.

Nucené vybíjení prasat skončilo. Nebezpečnou nemoc mělo 219 divočáků

Úderem půlnoci dnes skončila lhůta, do níž měli z rozhodnutí veterinářů domácí chovatelé na Zlínsku v oblasti zamořené africkým morem prasat porazit všechna prasata ze svých chovů. Nařízené porážky se týkaly 103 zvířat v 54 chovech.

Nekvalitní kuřata vrátili veterináři do Polska. Přes kontroly celníků neprošla

Už stovky kilogramů nekvalitních nebo neoznačených potravin odhalili inspektoři Státní veterinární správy (SVS) při silničních kontrolách aut převážejících živočišné produkty. Zpět tak vrátili třeba 300 kilogramů drůbežího masa do Polska nebo desítky kilogramů hovězího loje do Belgie.

Řemeslník budoucnosti: Bez webu či e-shopu se neobejde

/INFOGRAFIKA/ Dát si ceduli na plot a čekat, až přijdou zákazníci, už truhlářům nebo zedníkům nestačí. I mezi české řemeslníky dorazila digitalizace a začínají se čím dál častěji zviditelňovat na Facebooku, investují do kvalitního webu a někteří zakládají i e-shopy. Dokládají to průzkumy Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR (AMSP).

Duel Deníku: Měl by smysl návrat dílen a pozemků do škol?

Deník Vám přináší další názorový článek. Rozdílné názory na otázku, zda by měl smysl návrat dílen a pozemků do škol nám sdělili Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků a Bob Kartous, člen vzdělávacího think tanku EDUin.  

Trable řidičů. Ne každá nafta zvládá třeskutou zimu

Mráz komplikuje život řidičům aut s dieselovými motory. Arktická nafta, jež vydrží teploty do –32 °C, se podle odhadů servisní společnosti ÚAMK tankuje jen na stovce z celkových 3,5 tisíce čerpacích stanic v ČR. K dispozici je tak jen pět procent její požadované potřeby.

Aero plánuje do deseti let prodat stovku nových letadel L-39NG

Tradiční domácí výrobce letadel Aero Vodochody se blíží k cíli – výrobě nového cvičného letounu L-39NG. Na výrobní lince začaly práce na prvních čtyřech letounech, které poslouží ke zkouškám – letovým, statickým a únavovým. První let nového stroje je naplánován na letošní listopad, sériová výroba by měla začít v roce 2019.

Jogurty zdražují. Místo smetany obsahují škroby

/INFOGRAFIKA/ Pod víčkem jogurtů můžete objevit nečekané překvapení. Kdo má štěstí, ochutná hustý jogurt s vysokým obsahem proteinů – vzhledem k procentu sušiny a mléčného tuku. Často se ale právě u jogurtů mluví o takzvané dvojí kvalitě. Ty ošizené výrobci zahušťují škroby a stabilizátory.

Cena půdy stále stoupá. Pro zemědělce začíná být neúnosná

/INFOGRAFIKA/ Chcete uložit peníze do půdy? Kvalitně a levně ji teď nakoupíte třeba na Nymbursku, jižně od Plzně nebo u Blanska. Ceny jdou už přes deset let nahoru. Loni stouply o 15,2 procenta, uvedl server Farmy.cz.

Každý týden vznikne nový pivovar. Jejich svaz chce paušální daň

Minipivovary se staly hitem posledních let. Každý rok vznikne zhruba 50 nových a jejich zástupci čekají, že tímto tempem budou vznikat ještě dalších deset let.

Ochranáři bijí na poplach. Vývoz elektřiny z Česka loni výrazně vzrostl

V loňském roce došlo k výraznému nárůstu vývozu elektřiny oproti roku 2016. Export vzrostl o devatenáct procent z 10,9 na 13 terawatt hodin (TWh). Vyplývá to z nejnovější zprávy Energetického regulačního úřadu o provozu energetické soustavy v Česku. Organizace bojující za ochranu životního prostředí bijí na poplach.

Peníze za volby. Přicházejí pozdě nebo vůbec, stěžují si některé komise

Od prezidentských voleb uplynul téměř měsíc. Někteří členové okrskových volebních komisí, kteří  strávili dny hlídáním uren a počítáním lístků, ale stále nedostali za práci zaplaceno. Jde o okrsky, kde soudy přijaly stížnosti na neplatnost voleb, a činnost volební komise proto úředně nebyla ukončena.

Potravinové banky. Jídla mají stále víc, ale chybí peníze

/INFOGRAFIKA/ Potravinové banky začaly od počátku letošního roku mezi potřebné lidi rozdělovat mnohem víc neprodejných, avšak stále použitelných potravin než loni. Důvodem je nová zákonná povinnost pro prodejny s plochou nad 400 metrů čtverečních darovat takové potraviny charitě. Nyní je nabízí přes 1300 obchodů, což je dvojnásobně víc než v prosinci loňského roku.

Statistici upravili spotřební koš. Přidali paměťové karty, vypadla CD a DVD

Statistici po dvou letech upravili složení svého spotřebního koše. Sestává ze zhruba sedmi stovek výrobků a služeb důležitých pro spotřebu domácností. Na vývoji jejich cen sledují inflaci. Nově do něj zařadili například ceny paměťových karet. Svůj význam pro statistiku již nyní naopak ztratila třeba nenahraná CD a DVD.

Malí zemědělci a EU proti velkofarmám. Začíná boj o dotace

/INFOGRAFIKA/ Kdo dostane dost peněz z evropských dotací – velké zemědělské komplexy, nebo drobní rolníci? Klíčová jednání o budoucnosti společné zemědělské politiky Evropské unie po roce 2020 se blíží, očekávají se v polovině roku.

Milan Knížák: Být ministrem kultury pod Babišem? Nikdy! Pro stát je nebezpečný

/ROZHOVOR/ I když Milan Knížák už zdaleka není takovým bouřlivákem, jako když šéfoval Akademii výtvarných umění nebo později Národní galerii, rozhodně nesedí nečinně doma. Stále tvoří, provozuje vlastní galerii a nebojí se pojmenovat to, co mu vadí na dnešních politicích či umělcích.

Superlevný cukr. Domácnosti se radují, výrobci se bojí budoucnosti

Růst cen potravin byl loni jednou z příčin inflace. U jedné si  lidé nemuseli dělat těžkou hlavu – u cukru. V srpnu je v obchodě kilogram přišel na 20,61 koruny, v prosinci jen na 17,75 koruny.

Bezpečný internet? Někdy jsou děti rozumnější než rodiče

Bez každodenního kontaktu se známými na sociálních sítí se neobejdou tři čtvrtiny českých dětí. Zhruba stejné množství jich denně na síti sleduje videa a jen o málo méně jich každý den hraje elektronické hry. Tři čtvrtiny dětí využívají internet kvůli škole, zmapoval průzkum EU Kids Online.

Nové nařízení EU pomůže českým e-shopům i zákazníkům

Snazší nákupy přes zahraniční e-shopy z libovolné členské země EU a naopak lepší možnost proniknout na tamější trhy pro ty české. To má přinést nové nařízení na odstranění diskriminace při online prodeji (tzv. geoblockingu), které dnes schválili poslanci Evropského parlamentu.

Milan Knížák: Být ministrem kultury pod Babišem? Nikdy! Pro stát je nebezpečný

/ROZHOVOR/ I když Milan Knížák už zdaleka není takovým bouřlivákem, jako když šéfoval Akademii výtvarných umění nebo později Národní galerii, rozhodně nesedí nečinně doma. Stále tvoří, provozuje vlastní galerii a nebojí se pojmenovat to, co mu vadí na dnešních politicích či umělcích.

Duel Deníku: Jste pro zbudování jezů na Labi u Děčína?

Deník vám přináší další názorový článek. Vláda totiž rozhodla o stavbě dalšího jezu u Děčína, což se však nelíbí ochráncům zvířat. Jez by sice měl zajistit lepší splavnost úseku mezi Ústím nad Labem a státní hranicí, otázkou však je, zda za pohodlí dopravců nezaplatí zdejší živočichové a rostliny příliš.  

Zlaté časy hypoték končí. ČNB může zavřít cestu k bydlení tisícovkám rodin

/INFOGRAFIKA/ Dražší hypotéky a trnitější cesta k vlastnímu bydlení. To čeká lidi, kteří je financují s využitím služeb hypotečních bank.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT