Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JIŘÍ JANDA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Postrach českých skládek? Mimina a jejich plné pleny

Dítě, jemuž rodiče dávají jednorázové pleny, za svou „kariéru“ batolete vyprodukuje podle odborníků jen tímto způsobem až dvě tuny odpadu. Ročně to je asi dvojnásobek odpadů průměrného dospělého. Možnost recyklace je přitom minimální. Ekologové chtějí, aby stát lidi vedl k přechodu od jednorázových plen k látkovým. Úřady zatím na jejich slova neslyší.

Vedení Lesů ČR? Úkol pro supermana, říkají odborníci

Vypořádat se s kůrovcem, změnit druhovou skladbu lesů a zefektivnit hospodaření. Aby to zvládl a vydržel ve funkci, bude ovšem příští generální ředitel Lesů ČR potřebovat vlastnosti, které mají Rambo, Machiavelli i matka Tereza současně.

Nejlepší sklizeň za tři roky? Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

/INFOGRAFIKA/ Po dvou hubených letech se pěstitelé ovoce opět těší na úrodu, která má být vzhledem k slunečnému počasí hojná. Navíc v předstihu proti minulým rokům. Oproti pětiletému průměru by se tak mělo sklidit asi o pětinu ovoce více.

Duel Deníku: Je v boji proti kůrovci správné kácení lesů?

Pohroma lesů jménem kůrovec dělá v poslední době vrásky nejen lesníkům. Na otázku Deníku, zda je v boji proti kůrovci správné kácení lesů, odpovídal ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaromír Vašíček a vedoucí programu Krajina Hnutí Duha Jana Řídká.

Poslanci zavrhli plast. Kávu si míchají lžičkami ze dřeva

Na chodbách a v kancelářích sněmovny přibyly nádoby na tříděný odpad a zákonodárci se v předstihu připravují na novou ekologickou směrnici EU.

Máslo za 50, benzín za 33 korun. Růst cen zrychluje

V červnu museli Češi při nákupech sáhnout hlouběji do kapsy. Víc platili za benzín, máslo, vajíčka i brambory. Oproti stejnému měsíci loňského roku podle statistiků vzrostly spotřebitelské ceny o 2,6 procenta.

Rychleji. Od pohromy jménem kůrovec mají pomoci dotace

/INFOGRAFIKA/ Zastavit šíření kůrovce do dalších regionů Česka. To je nyní hlavním úkolem lesníků i úřadů. Poslancům to na včerejší schůzi sněmovny řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). 

Do barevných popelnic Češi nahází půl metráku ročně

/INFOGRAFIKA/ Jak jste na tom s tříděním odpadu? Průměrný Čech do barevných popelnic nahází asi půl metráku odpadu ročně – hlavně papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Rekordních 66,7 kilogramu vytřídí obyvatelé  okresu Praha–západ. Naopak na Teplicku jen 32,4 kilogramu. 

Pearl Jam zahráli dlouhý celovečerní set. Přišla i chvíle na Beatles

Málokterý začátek léta bývá v Česku tak nabitý koncerty zvučných kapel a interpretů, jako je tomu letos – Massive Attack, Lana Del Rey, Rolling Stones… Kdo by je snad chtěl během necelých dvou týdnů stihnout všechny, musel by jen za lístky utratit tak zhruba polovinu průměrného platu. Američtí Pearl Jam se ovšem ani v tak silné konkurenci neztrácejí.

Boje o české lesy? Zatím v nich boduje jen kůrovec

Kůrovcová kalamita se v lesích na severu Moravy i dalších regionech Česka stále prohlubuje. Důvodem je nebývale suché počasí v uplynulých týdnech. „První generace kůrovců přišla zhruba o tři týdny dřív. Je možné, že jejich generační vývoj bude rychlejší, a tím pádem bude započata dokonce i čtvrtá generace. To nebývá obvyklé,“ řekl Deníku pověřený ředitel Lesů ČR Tomáš Pospíšil.

Nebývalá žízeň. Letošní sezonu pivařům rozpumpovalo sucho

/INFOGRAFIKA/ Květnový výstav piva stoupl oproti loňsku skoro o desetinu. Sládci za to vděčí rychlému jarnímu nástupu horkých a suchých dní. Další vývoj ovlivní turisté.  

Ceny půdy se zasekly. Statkáři chtějí mít předkupní právo

/INFOGRAFIKA/ Cena zemědělské půdy, jež dlouhodobě rostla, se zřejmě vyšplhala k vrcholu. Tak, jak odborníci vzhledem k rostoucím úrokovým sazbám a silnější koruně čekali.

Ve městech je včelaření v módě. Úlů na střechách přibývá

Chybí vám ve městě příroda a uvažujete proto o pořízení domácích mazlíčků? Pokud vám nestačí jedna kočka nebo pes, ale chcete přátele ze živočišné říše počítat rovnou na tisícovky, můžete si pořídit včely. Navíc – je to moderní a také tím můžete pomoci aspoň trochu vylepšit klesající počty včelařů v zemi.

Sedláci si stěžují na sucho. Udeřilo dřív než obvykle

Chybí vláha. Dost jí bylo jen předloni. Před třemi lety sucho začalo 5. července, loni 4. června. Letos to bylo už 22. dubna. Stát chce na udržení vody v krajině utratit do roku 2033 desítky miliard korun. Kvůli teplu letošní sklizeň začala dříve.

Plastové šálky postupně skončí. Firmy se vracejí zpět ke sklu a porcelánu

Dáváte si po ránu cestou do práce kávu v plastovém kelímku na jedno použití a mícháte si ji lžičkou, která také ihned letí do koše? Ve vlacích Českých drah a Leo Express, na pumpách Benziny či v provozovnách některých stravovacích firem brzy takové „nádobí“ postupně nahradí opakovaně použitelné šálky. Kávu si můžete nechat udělat také do vlastního hrníčku.

Pár kliknutí a hotovo. Sčítání lidu půjde on-line, stát plánuje ušetřit

Při sčítání lidu v roce 2011 se ke stoupencům rytířů Jedi z kultovní filmové série Star Wars přihlásilo 15 070 Čechů. Jak se jejich počet vyvíjel dále, se však nedozvíme. Při dalším sčítání za tři roky to už stát nebude zajímat. Kolonka „víra“ z formulářů vypadne, tak jako i řada dalších otázek. Věcný záměr zákona dnes bude projednávat vláda.

Zatím pršelo málo, úroda přesto nebude tragická

/INFOGRAFIKA/ Jarní nedostatek vláhy se asi podepíše na pšenici. Sklizeň se může silně lišit na polích vzdálených jen pár kilometrů.

Pět let od razie na Úřadu vlády. Konec soudů je stále v nedohlednu

/INFOGRAFIKA/ Je to pět let, co se v nejvyšších patrech české politiky odehrálo nečekané drama. Zahájila jej 13. června 2013 policejní razie na Úřadu vlády. Krátce po ní následovala více než měsíční vazba pro trojici poslanců ODS i Janu Nagyovou, tehdejší šéfku kabinetu a také milenku premiéra a stranického šéfa Petra Nečase.

Levnější pivo v restauracích? Nižší daň pomůže nanejvýš hostinským

Na první pohled to vypadá jako dárek pro pivaře. Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) dnes projedná změnu daňových zákonů. Plánuje i snížení DPH na točené pivo v hospodách ze základní sazby 21 procent na druhou sníženou sazbu 10 procent. Podle výrobců se však pro spotřebitele nic nezmění.

Svět objevil brambory. Z českých polí ale mizí

Potravinou budoucnosti jsou brambory. Cení si jich už i v Asii, kde vypěstují přes 40 procent světové produkce. V Česku je ale trend přesně opačný. Bramboráři to chtějí změnit.

Euro je zatím v Česku v nedohlednu. I patnáct let od referenda

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Když před patnácti lety začala kampaň k referendu o vstupu Česka do Evropské unie, vystačila si místo obvyklých 12 hvězdiček ve znaku unie netradičně s pouhými devíti. O šest let později to Češi při svém unijním předsednictví Evropě „osladili“, mimo jiné nečekaným pádem vlády. A příliš pozornosti dosud nevěnovali ani jedné z podmínek vstupu do EU – slíbenému zavedení společné evropské měny, eura.

Lidé ušetřili za popelnice. Nevyhazují do nich už slupky

/INFOGRAFIKA/ Může to být inspirace pro druhé. Zatímco na průměrného Čecha ročně připadá téměř 270 kilogramů komunálního odpadu, v Jihlavě je to méně než 150 kilogramů.

Lesníci kácejí ostošest. Kvůli kůrovci není kam dávat dřevo

Zejména na severu Moravy lesníci těží kvůli kůrovcové kalamitě dřevo ve velkém. Na trhu je ho tolik, že se pro něj jen těžko nachází odbyt. Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) očekává, že jej navíc zůstane 1,5 až 2,5 milionu kubíků. Ministerstvo proto do konce června vypracuje seznam míst, kde půjde skladovat.

O brigádníky je mela. Vydělat si mohou až 150 korun na hodinu

Sháníte brigádu na léto? Letos se o vás firmy poperou a navíc si můžete vydělat víc peněz než v minulých letech. Výdělky brigádníků totiž rostou vzhledem k vysoké poptávce firem po pracovnících, která jde ruku v ruce s rekordně nízkou nezaměstnaností.

Jablka jsou drahá. Zlevní až koncem léta

/INFOGRAFIKA/ Po másle se v českých obchodech stávají téměř exkluzivním zbožím jablka. Od října, kdy byl kilogram skoro o šest korun dražší než v předchozím roce, jejich cena roste. V dubnu stála téměř o osm korun více než před rokem.

Ani PET láhev nazmar. Více recyklovat chtějí firmy i stát

Co dělat s použitými PET lahvemi? Lidé jich sice mnoho vytřídí do žlutých popelnic k recyklaci, přesto další končí bez využití na skládkách. To by se mělo změnit. Kromě recyklace se nabízí zálohování plastových lahví podobně jako u těch skleněných.

Naše pečivo není škodlivé. Potvrdily to testy potravinářů

Obávaná látka akrylamid, která vzniká při pečení potravin a jež podle vědců může zvyšovat riziko vzniku rakoviny, je v českých potravinách zastoupena v zanedbatelném množství. Prokázaly to testy Potravinářské komory. Podle nařízení Evropské komise platného od 11. dubna mají pekaři péct své výrobky tak, aby minimalizovali nebezpečí jeho vzniku. Třeba tím, že nebudou připalovat chlebovou kůrku.

Novinka. Sběr bioodpadu bude celoroční, včetně olejů a tuků

/INFOGRAFIKA/ Radost ekologů a vrásky na radnicích. Takové pocity vyvolává záměr ministerstva životního prostředí rozšířit vyhláškou povinnosti obcí při třídění biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Zatímco od roku 2015 jeho odběr pro své občany musejí zajišťovat od dubna do října, nově by to mělo být celoročně.

Banky shánějí podpisy klientů. Kvůli ochraně dat

Chystáte se v příštích dnech zajít na pobočku své banky či pojišťovny? Nezapomeňte si s sebou vzít tužku. I ve finančních institucích ji budete potřebovat kvůli souhlasu s novými pravidly nakládání s osobními údaji. Nařízení Evropské unie zvané GDPR začne platit už za šest dní – v pátek 25. května.

Kůrovcová kalamita? Bojovat by s ní nyní měli i zahraniční dělníci

Kůrovcová kalamita v podhůří Jeseníků plně vytěžuje zaměstnance Lesů ČR. Včera o ní jednal premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) s ministry zemědělství Jiřím Milkem a životního prostředí Richardem Brabcem. Podle Babiše chybí asi 2000 lidí, kteří by měli s následky řádění hmyzího škůdce bojovat.

Myslet i ve vedrech na zimu? Uhlí se vyplatí koupit právě teď se slevou

Kdy je nejvhodnější doba na nákup uhlí? Co nejdříve po skončení topné sezony, kdy velkoobchody nabízejí slevy a uhlí na trhu bývá dostatek. Domácnosti přesto obvykle nechávají nákupy na poslední chvíli.

Dát si pár piv a sjet řeku? Poslanci chtějí zrušit až stotisícovou pokutu

/ANKETA, INFOGRAFIKA/ Vodákům, které sjíždění českých řek bez pár promile alkoholu v krvi nebaví, se možná v létě splní sen. Nyní jim podle platného zákona o vnitrozemské plavbě za kormidlování „pod vlivem“ hrozí drastické pokuty až do výše sto tisíc korun. Pokud sněmovna přijme poslanecký návrh novely zákona, mohli by na vlnách beztrestně popíjet možná již v letošní sezoně.

Nejsou lidi. Nahradí je firmy „chytrými“ továrnami?

Výrobci se připravují na „čtvrtou průmyslovou revoluci“. Koncept digitalizovaných „chytrých“ továren zkráceně nazývaný Průmysl 4.0. Odborníci čekají, že v jeho důsledku zanikne řada pracovních míst. Místo nich by naopak měly vzniknout nové, možná i dosud ještě neznámé profese. Toho se ale někteří zaměstnanci bojí.

Farmáři upozorňují: Když přijdou vlci, pastviny skončí

Spor o vlky se vyostřuje. Ochránci zvířat nemohou najít společnou řeč s chovateli ovcí, jež jim šelma hubí. Situací se zabývají poslanci, řešení by měla najít ministerstva životního prostředí a zemědělství.

Ve světě žádaný český slad a chmel. Ohrožují je sucho i úbytek půdy

/INFOGRAFIKA/ Českým výrobcům sladu se loni dařilo. Ve 28 sladovnách v zemi vyrobili 546,5 tisíce tun sladu, což je o půl procenta více než v předchozím roce. „Bylo to historicky druhé největší množství vyrobeného sladu na našem území,“ řekl Richard Paulů, šéf sladoven Soufflet, jež se na produkci českého sladu podílejí asi ze 65 procent. Rekordní výrobu ve výši 548 tisíce tun čeští sladovníci zaznamenali v roce 2015.

Zavíráme krám. Venkovské obchody krachují

/INFOGRAFIKA/ Malé prodejny prohrávají boj o zákazníky se supermarkety. Podle šetření společnosti AC Nielsen pro Asociaci českého tradičního obchodu (AČTO) loni v Česku ukončilo činnost 1082 prodejen o velikosti do 400 metrů čtverečních, z toho bylo 759 malých do 50 metrů čtverečních. Oproti předchozímu roku, kdy v této kategorii zaniklo 396 prodejen, to byl téměř dvojnásobek.

Obce mají do prázdnin vytvořit strategie sportu. Řada radnic o povinnosti neví

Již jen týdny zbývají obcím na to, aby vypracovaly svou strategii sportu. Povinnost jim ukládá novela zákona o podpoře sportu. Tyto strategie mají navazovat na obdobné dokumenty krajů. Úkol dopadá nejen na města. Splnit jej musí i vesničky, kde si jen po večerech chodí místní „začutat“ na hřiště. Strategie sportu musí být hotové do prázdnin. Sankce za nesplnění povinnosti ale nehrozí.

Zdraví nebezpečné úsporné zářivky. Nejlépe je recyklují na Královéhradecku

/INFOGRAFIKA/ Pražané a obyvatelé Královéhradeckého kraje si v Česku nejvíce uvědomují nebezpečí, které životnímu prostředí hrozí z vysvícených úsporných zářivek. Právě v těchto dvou regionech jich lidé loni nasbírali a předali k recyklaci největší množství.

Lesy ničí sucho a kůrovec. Z Jeseníků se škody přesunou k západu

Nedostatek vody ničí lesy v Česku. Lesy ČR, které obhospodařují asi polovinu plochy lesů v zemi, loni vytěžily sedmkrát více dříví poškozeného suchem než před 20 lety. Bylo to asi 3,5 milionu metrů krychlových. Téměř polovina připadá na oblast ležící pod Jeseníky, které sucho zasáhlo nejvíce. 

Chtějí být ghettem. Městům se to vyplatí

Tažení proti nepřizpůsobivým obyvatelům měst slaví úspěchy. Alespoň podle kladenského primátora Milana Volfa. Město pod jeho vedením loni v červnu vyhlásilo zónu, v níž se nově příchozím obyvatelům nevyplácejí doplatky na bydlení.

Duel Deníku: Pomůže zpřísnění limitů k ochraně životního prostředí?

/ANKETA/ Jiří Koželuh, ředitel Hnutí Duha a Bohuslav Čížek, ze Svazu průmyslu a dopravy, se vyjádřili k otázce, zda zpřísnění těžebních limitů přispěje k ochraně životního prostředí.

Podvodné inzeráty. Úřady zjišťují podrobnosti až kdesi v Panamě

/INFOGRAFIKA/ Případ inzerátů na zahraniční zařízení a přípravky, které údajně mají pomáhat nemocným lidem, ale podle odborníků jsou předražené a neúčinné, dále pokračuje.

Hubení potkanů. Lze to i bez utrpení s jedy

Také letos začíná s příchodem jara deratizérům v Praze nikdy nekončící boj s potkany. Nechtěných čtyřnohých obyvatelů metropole připadá podle odhadů odborníků na každého Pražana čtyři až pět.

Prasata z malochovů. O život kvůli moru přišla možná zbytečně

Veterináři už přes devět měsíců na Zlínsku bojují s africkým morem prasat. Nemoc se jim daří udržet v nevelké oblasti, v níž dosud zahubila 220 divočáků. „Nikde se nepodařilo udržet africký mor prasat v tak malé oblasti a po tak dlouhou dobu jako u nás,“ pochvaluje si mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Inzeráty šmejdů na „zázračné“ výrobky státu nevadí. Na podněty nereaguje

Podvodníci nabízející starým a nemocným lidem neúčinné a předražené výrobky se státních orgánů, které by jejich řádění mohly udělat přítrž, zřejmě bát nemusejí. Jednou z cest, jak mohou snadno přijít k penězům, jsou inzeráty v novinách vychvalující „zázračné“ přípravky a preparáty slibující, že je rychle zbaví bolestí.

Rok po intervencích. Bez silnější měny by benzín zdražil o tři koruny

Přesně rok uplyne zítra od ukončení intervencí České národní banky (ČNB). Banka oslabovala kurz měny k euru a vynaložila na to přes dva biliony korun. Od loňska kurz české měny z 27 korun za euro, na nichž ji udržovala od roku 2013, posílil na (včerejších) 25,34 koruny. A podle názoru ekonomů bude sílit i nadále.

Duel Deníku: Měly by obchody být zavřené každý státní svátek?

/ANKETA/ Na otázku Deníku, zda by měly být obchody zavřené každý státní svátek, odpovídali místopředseda KDU-ČSL Jiří Mihola a poslanec zvolený za hnutí ANO Patrik Nacher.

Hospody lákají nejen na zelené pivo, Velikonoce přejí speciálům

Od velikonočního Zeleného čtvrtka tradičně táhne pivaře do hospod zelené pivo. Například pivovar Starobrno letos tuto svou specialitu uvařil už potřinácté. Neobvyklou barvu, chuť i hořkost nápoji, který tehdy vymysleli sami zaměstnanci pivovaru, dodává výluh z několika bylin včetně kopřivy.

Vejce před Velikonoci zlevnila. Veterináři kontrolují ta z dovozu

/INFOGRAFIKA/ Veterináři před blížícími se Velikonocemi kontrolují vajíčka z dovozu. „Inspektoři se zaměřují na balírny a třídírny vajec a sklady, kam přijíždějí zásilky ze zahraničí,“ uvedl ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO).

Sto dní vlády bez důvěry: z úřadů vyhodila desítky lidí

Premiér Andrej Babiš (ANO) po sestavení kabinetu avizoval změny na pozicích náměstků. Během první stovky dní jeho trvání, jež uplynula včera, se mu sice nepodařilo získat důvěru a pracuje se svými ministry v demisi, přesto jeho lidé provedli čistky. Pozice náměstků museli opustit lidé spjatí s koaličními stranami předchozí vlády – tedy z ČSSD i KDU-ČSL.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT