Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JIŘÍ JANDA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Stopadesátikiloví mazlíčci. Prasomilů je v Česku už přes 250

Přátelství se čtyřnohým společníkem, jež člověku od základu změní život a vnese do něj dobrodružství. To čeká toho, kdo si domů pořídí miniprasátko.

Vesnice prokouknou. Dostanou miliardy na opravu starých statků

Obce se mohou těšit na víc peněz z dotací. Starostové, kteří za pár dní vzejdou z komunálních voleb, tak budou mít větší šanci získat prostředky na rozvoj svých obcí, než měli jejich předchůdci.  

Konec sázení smrků v českých lesích se blíží. Šanci dostanou listnáče

/INFOGRAFIKA/ Podíl buků, dubů, jedlí a javorů má v nové výsadbě činit 40 procent. Je to příliš málo, namítají odborníci. Za sázení listnáčů dostanou vlastníci víc peněz.

Pro dotace na zateplení už nemusíte na úřad. Nově bude stačit pár kliknutí myší

Méně papírování, širší okruh příjemců dotací a možnost jednat s úřady třeba jen přes internet. Tyto změny čekají od 15. října program Nová zelená úsporám, který pro majitele rodinných domů připravilo ministerstvo životního prostředí. Lidé z něj mohou získat peníze například na úsporné rekonstrukce prováděné svépomocí nebo na stavbu nízkoenergetických domů.

Konec dvojích cen potravin přijde už možná za dva roky. EU dala změnám zelenou

Spotřebitelé z východu Evropské unie mají šanci, že si budou moci kupovat stejně kvalitní potraviny jako lidé na západě kontinentu. Evropský parlament koncem minulého týdne odhlasoval, že prodej zdánlivě stejných, ale méně kvalitních výrobků v různých zemích má být uznán za nekalou obchodní praktiku a postaven mimo zákon. 

Duel Deníku: Mělo by se zvýšit životní minimum?

Na otázku Deníku, zda by se mělo zvýšit životní minimum, odpovídala ekonomka Markéta Šichtařová a úředník ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Péči o týraná zvířata proplatí obcím nově stát. Ministerstvo chystá novelu

Starostové obcí, které se musí postarat o zvířata trpící špatným chováním nezodpovědných chovatelů, si zřejmě budou moci oddechnout. Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Plánuje, že obcím nahradí náklady na péči o týraná zvířata.

Kupte si nový kotel, radí plynaři

Hlavně v malých obcích, kde žijí sociálně slabší lidé, v zimě zamořuje ovzduší kouř z komínů. Pálí především uhlí, ale někdy i mnohem škodlivější materiály. Třeba PET lahve. Domácnosti do vzduchu vypouštějí téměř 90 procent karcinogenního benzopyrenu a téměř 40 procent celkových emisí prachových částic. 

Včely na jaře zaspaly. Medu proto bude méně než obvykle

Včelaři se obávají, že jim letošní sezona přinese méně medu, než bývá zvykem. „Někteří naši členové sice hlásili rekordní množství, ale obávám se, že v měřítku celé České republiky budou výsledky podprůměrné,“ řekl Deníku jednatel pražské městské organizace Českého svazu včelařů Augustin Uváčik.

Nejmenší obce se vylidňují. Mladé by udržely kvalitní služby a internet

/INFOGRAFIKA/ Devět z deseti podnikatelů na venkově nemá žádné zaměstnance. Lidovci navrhují pro lidi z vesniček úlevy na pojistném.

Minutu po minutě: jak okupanti před padesáti lety obsazovali Prahu

/INFOGRAFIKA/ Přestože se jako datum invaze do Československa udává 21. srpen 1968, první letadlo okupantů přiletělo na ruzyňské letiště již v devět hodin večer o den dříve. Prohlédněte i velkou infografiku o postupu obsazení metropole a vývoji situace na různých místech.

Firmy mlčí o svých penězích. Stát přichází o desítky miliard

/INFOGRAFIKA/ České firmy dostatečně neinformují o svém hospodaření. Finanční výkazy za loňský rok jich do sbírky listin do konce července neuložilo 84 procent. „Dlouhodobý trend se přitom stále zhoršuje,“ řekl Jiří Skopový, generální ředitel společnosti Bisnode, jež firemní data analyzuje.

Meteorolog Petr Dvořák: Středomořské klima čeká nejdřív tak naše vnoučata

Horko, kterému v uplynulých dnech neunikl nikdo v Čechách, znovu vneslo do hospodských debat věčně zelené téma: Proč jde v posledních letech počasí do stále větších extrémů? Co způsobuje nepříjemná vedra? Letecký meteorolog a mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák Deníku vysvětlil, co se v atmosféře vlastně děje a jaké změny se dají očekávat v budoucnosti. 

Sedláci nemají seno pro zvířata. Bojí se katastrofy

Léto ještě zdaleka neskončilo, ale zemědělci již myslí na zimu. S obavami. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu mnohými z nich chybí sláma i seno pro jejich hospodářská zvířata. První seč přinesla oproti běžným rokům o deset až dvacet procent sena méně. A ke druhé seči na mnoha místech dokonce vůbec nedošlo – nebylo co sekat. To pro sedláky i jejich zvířata znamená katastrofu.

Petr Dvořák: Středomořské klima čeká nejdřív tak naše vnoučata

Horko, kterému v uplynulých dnech neunikl nikdo v Čechách, znovu vneslo do hospodských debat věčně zelené téma: Proč jde v posledních letech počasí do stále větších extrémů? Co způsobuje nepříjemná vedra? Letecký meteorolog a mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák Deníku vysvětlil, co se v atmosféře vlastně děje a jaké změny se dají očekávat v budoucnosti. 

Rohlíky budou o pár desetníků dražší, tvrdí pekaři. Kvůli suchu

Sucho, jež sužuje nejen Česko, ale i další evropské země, již pocítili také pekaři. A následovat budou zřejmě také jejich zákazníci. Cena pečiva vzroste více, pokud si přisadí i obchodníci. Záležet může i na zájmu exportérů.      

Prima kluci. Tak vzpomínají na padlé vojáky jejich známí

Nadšený dobrovolný hasič a vodák, který svůj volný čas rád věnoval druhým. Tak vzpomínají známí na rotného Martina Marcina, jehož v neděli připravil o život na nebezpečné zahraniční misi v Afghánistánu místní sebevražedný atentátník.

EXKLUZIVNĚ

Velvyslanec Petr Štěpánek: Když vojáci opustí brány základny, riskují životy

/ROZHOVOR/ Jak probíhají mise v Afghánistánu? V čem tkví jejich nebezpečí? Český velvyslanec v Kábulu Petr Štěpánek poskytl Deníku rozhovor v souvislosti s úmrtím tří českých vojáků, kteří dnes přišli o život poblíž letecké základny v Bagramu.

Kávě podobná cascara válcuje americké trhy. V EU i v Česku je zakázaná

Znáte nápoj zvaný cascara? Vyrábí se ze sušených plodů kávovníku po oddělení jeho zrn. Chuť má vzdáleně podobnou kávě i čaji a kromě kofeinu obsahuje více vitaminů a antioxidantů, než její populárnější „bratříčci“. Za Atlantikem je stále oblíbenější a její cena stále roste.

Postrach českých skládek? Mimina a jejich plné pleny

Dítě, jemuž rodiče dávají jednorázové pleny, za svou „kariéru“ batolete vyprodukuje podle odborníků jen tímto způsobem až dvě tuny odpadu. Ročně to je asi dvojnásobek odpadů průměrného dospělého. Možnost recyklace je přitom minimální. Ekologové chtějí, aby stát lidi vedl k přechodu od jednorázových plen k látkovým. Úřady zatím na jejich slova neslyší.

Vedení Lesů ČR? Úkol pro supermana, říkají odborníci

Vypořádat se s kůrovcem, změnit druhovou skladbu lesů a zefektivnit hospodaření. Aby to zvládl a vydržel ve funkci, bude ovšem příští generální ředitel Lesů ČR potřebovat vlastnosti, které mají Rambo, Machiavelli i matka Tereza současně.

Nejlepší sklizeň za tři roky? Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

/INFOGRAFIKA/ Po dvou hubených letech se pěstitelé ovoce opět těší na úrodu, která má být vzhledem k slunečnému počasí hojná. Navíc v předstihu proti minulým rokům. Oproti pětiletému průměru by se tak mělo sklidit asi o pětinu ovoce více.

Duel Deníku: Je v boji proti kůrovci správné kácení lesů?

Pohroma lesů jménem kůrovec dělá v poslední době vrásky nejen lesníkům. Na otázku Deníku, zda je v boji proti kůrovci správné kácení lesů, odpovídal ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaromír Vašíček a vedoucí programu Krajina Hnutí Duha Jana Řídká.

Poslanci zavrhli plast. Kávu si míchají lžičkami ze dřeva

Na chodbách a v kancelářích sněmovny přibyly nádoby na tříděný odpad a zákonodárci se v předstihu připravují na novou ekologickou směrnici EU.

Máslo za 50, benzín za 33 korun. Růst cen zrychluje

V červnu museli Češi při nákupech sáhnout hlouběji do kapsy. Víc platili za benzín, máslo, vajíčka i brambory. Oproti stejnému měsíci loňského roku podle statistiků vzrostly spotřebitelské ceny o 2,6 procenta.

Rychleji. Od pohromy jménem kůrovec mají pomoci dotace

/INFOGRAFIKA/ Zastavit šíření kůrovce do dalších regionů Česka. To je nyní hlavním úkolem lesníků i úřadů. Poslancům to na včerejší schůzi sněmovny řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). 

Do barevných popelnic Češi nahází půl metráku ročně

/INFOGRAFIKA/ Jak jste na tom s tříděním odpadu? Průměrný Čech do barevných popelnic nahází asi půl metráku odpadu ročně – hlavně papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Rekordních 66,7 kilogramu vytřídí obyvatelé  okresu Praha–západ. Naopak na Teplicku jen 32,4 kilogramu. 

Pearl Jam zahráli dlouhý celovečerní set. Přišla i chvíle na Beatles

Málokterý začátek léta bývá v Česku tak nabitý koncerty zvučných kapel a interpretů, jako je tomu letos – Massive Attack, Lana Del Rey, Rolling Stones… Kdo by je snad chtěl během necelých dvou týdnů stihnout všechny, musel by jen za lístky utratit tak zhruba polovinu průměrného platu. Američtí Pearl Jam se ovšem ani v tak silné konkurenci neztrácejí.

Boje o české lesy? Zatím v nich boduje jen kůrovec

Kůrovcová kalamita se v lesích na severu Moravy i dalších regionech Česka stále prohlubuje. Důvodem je nebývale suché počasí v uplynulých týdnech. „První generace kůrovců přišla zhruba o tři týdny dřív. Je možné, že jejich generační vývoj bude rychlejší, a tím pádem bude započata dokonce i čtvrtá generace. To nebývá obvyklé,“ řekl Deníku pověřený ředitel Lesů ČR Tomáš Pospíšil.

Nebývalá žízeň. Letošní sezonu pivařům rozpumpovalo sucho

/INFOGRAFIKA/ Květnový výstav piva stoupl oproti loňsku skoro o desetinu. Sládci za to vděčí rychlému jarnímu nástupu horkých a suchých dní. Další vývoj ovlivní turisté.  

Ceny půdy se zasekly. Statkáři chtějí mít předkupní právo

/INFOGRAFIKA/ Cena zemědělské půdy, jež dlouhodobě rostla, se zřejmě vyšplhala k vrcholu. Tak, jak odborníci vzhledem k rostoucím úrokovým sazbám a silnější koruně čekali.

Ve městech je včelaření v módě. Úlů na střechách přibývá

Chybí vám ve městě příroda a uvažujete proto o pořízení domácích mazlíčků? Pokud vám nestačí jedna kočka nebo pes, ale chcete přátele ze živočišné říše počítat rovnou na tisícovky, můžete si pořídit včely. Navíc – je to moderní a také tím můžete pomoci aspoň trochu vylepšit klesající počty včelařů v zemi.

Sedláci si stěžují na sucho. Udeřilo dřív než obvykle

Chybí vláha. Dost jí bylo jen předloni. Před třemi lety sucho začalo 5. července, loni 4. června. Letos to bylo už 22. dubna. Stát chce na udržení vody v krajině utratit do roku 2033 desítky miliard korun. Kvůli teplu letošní sklizeň začala dříve.

Plastové šálky postupně skončí. Firmy se vracejí zpět ke sklu a porcelánu

Dáváte si po ránu cestou do práce kávu v plastovém kelímku na jedno použití a mícháte si ji lžičkou, která také ihned letí do koše? Ve vlacích Českých drah a Leo Express, na pumpách Benziny či v provozovnách některých stravovacích firem brzy takové „nádobí“ postupně nahradí opakovaně použitelné šálky. Kávu si můžete nechat udělat také do vlastního hrníčku.

Pár kliknutí a hotovo. Sčítání lidu půjde on-line, stát plánuje ušetřit

Při sčítání lidu v roce 2011 se ke stoupencům rytířů Jedi z kultovní filmové série Star Wars přihlásilo 15 070 Čechů. Jak se jejich počet vyvíjel dále, se však nedozvíme. Při dalším sčítání za tři roky to už stát nebude zajímat. Kolonka „víra“ z formulářů vypadne, tak jako i řada dalších otázek. Věcný záměr zákona dnes bude projednávat vláda.

Zatím pršelo málo, úroda přesto nebude tragická

/INFOGRAFIKA/ Jarní nedostatek vláhy se asi podepíše na pšenici. Sklizeň se může silně lišit na polích vzdálených jen pár kilometrů.

Pět let od razie na Úřadu vlády. Konec soudů je stále v nedohlednu

/INFOGRAFIKA/ Je to pět let, co se v nejvyšších patrech české politiky odehrálo nečekané drama. Zahájila jej 13. června 2013 policejní razie na Úřadu vlády. Krátce po ní následovala více než měsíční vazba pro trojici poslanců ODS i Janu Nagyovou, tehdejší šéfku kabinetu a také milenku premiéra a stranického šéfa Petra Nečase.

Levnější pivo v restauracích? Nižší daň pomůže nanejvýš hostinským

Na první pohled to vypadá jako dárek pro pivaře. Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) dnes projedná změnu daňových zákonů. Plánuje i snížení DPH na točené pivo v hospodách ze základní sazby 21 procent na druhou sníženou sazbu 10 procent. Podle výrobců se však pro spotřebitele nic nezmění.

Svět objevil brambory. Z českých polí ale mizí

Potravinou budoucnosti jsou brambory. Cení si jich už i v Asii, kde vypěstují přes 40 procent světové produkce. V Česku je ale trend přesně opačný. Bramboráři to chtějí změnit.

Euro je zatím v Česku v nedohlednu. I patnáct let od referenda

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Když před patnácti lety začala kampaň k referendu o vstupu Česka do Evropské unie, vystačila si místo obvyklých 12 hvězdiček ve znaku unie netradičně s pouhými devíti. O šest let později to Češi při svém unijním předsednictví Evropě „osladili“, mimo jiné nečekaným pádem vlády. A příliš pozornosti dosud nevěnovali ani jedné z podmínek vstupu do EU – slíbenému zavedení společné evropské měny, eura.

Lidé ušetřili za popelnice. Nevyhazují do nich už slupky

/INFOGRAFIKA/ Může to být inspirace pro druhé. Zatímco na průměrného Čecha ročně připadá téměř 270 kilogramů komunálního odpadu, v Jihlavě je to méně než 150 kilogramů.

Lesníci kácejí ostošest. Kvůli kůrovci není kam dávat dřevo

Zejména na severu Moravy lesníci těží kvůli kůrovcové kalamitě dřevo ve velkém. Na trhu je ho tolik, že se pro něj jen těžko nachází odbyt. Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) očekává, že jej navíc zůstane 1,5 až 2,5 milionu kubíků. Ministerstvo proto do konce června vypracuje seznam míst, kde půjde skladovat.

O brigádníky je mela. Vydělat si mohou až 150 korun na hodinu

Sháníte brigádu na léto? Letos se o vás firmy poperou a navíc si můžete vydělat víc peněz než v minulých letech. Výdělky brigádníků totiž rostou vzhledem k vysoké poptávce firem po pracovnících, která jde ruku v ruce s rekordně nízkou nezaměstnaností.

Jablka jsou drahá. Zlevní až koncem léta

/INFOGRAFIKA/ Po másle se v českých obchodech stávají téměř exkluzivním zbožím jablka. Od října, kdy byl kilogram skoro o šest korun dražší než v předchozím roce, jejich cena roste. V dubnu stála téměř o osm korun více než před rokem.

Ani PET láhev nazmar. Více recyklovat chtějí firmy i stát

Co dělat s použitými PET lahvemi? Lidé jich sice mnoho vytřídí do žlutých popelnic k recyklaci, přesto další končí bez využití na skládkách. To by se mělo změnit. Kromě recyklace se nabízí zálohování plastových lahví podobně jako u těch skleněných.

Naše pečivo není škodlivé. Potvrdily to testy potravinářů

Obávaná látka akrylamid, která vzniká při pečení potravin a jež podle vědců může zvyšovat riziko vzniku rakoviny, je v českých potravinách zastoupena v zanedbatelném množství. Prokázaly to testy Potravinářské komory. Podle nařízení Evropské komise platného od 11. dubna mají pekaři péct své výrobky tak, aby minimalizovali nebezpečí jeho vzniku. Třeba tím, že nebudou připalovat chlebovou kůrku.

Novinka. Sběr bioodpadu bude celoroční, včetně olejů a tuků

/INFOGRAFIKA/ Radost ekologů a vrásky na radnicích. Takové pocity vyvolává záměr ministerstva životního prostředí rozšířit vyhláškou povinnosti obcí při třídění biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Zatímco od roku 2015 jeho odběr pro své občany musejí zajišťovat od dubna do října, nově by to mělo být celoročně.

Banky shánějí podpisy klientů. Kvůli ochraně dat

Chystáte se v příštích dnech zajít na pobočku své banky či pojišťovny? Nezapomeňte si s sebou vzít tužku. I ve finančních institucích ji budete potřebovat kvůli souhlasu s novými pravidly nakládání s osobními údaji. Nařízení Evropské unie zvané GDPR začne platit už za šest dní – v pátek 25. května.

Kůrovcová kalamita? Bojovat by s ní nyní měli i zahraniční dělníci

Kůrovcová kalamita v podhůří Jeseníků plně vytěžuje zaměstnance Lesů ČR. Včera o ní jednal premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) s ministry zemědělství Jiřím Milkem a životního prostředí Richardem Brabcem. Podle Babiše chybí asi 2000 lidí, kteří by měli s následky řádění hmyzího škůdce bojovat.

Myslet i ve vedrech na zimu? Uhlí se vyplatí koupit právě teď se slevou

Kdy je nejvhodnější doba na nákup uhlí? Co nejdříve po skončení topné sezony, kdy velkoobchody nabízejí slevy a uhlí na trhu bývá dostatek. Domácnosti přesto obvykle nechávají nákupy na poslední chvíli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT