Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JIŘÍ JANDA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jogurty zdražují. Místo smetany obsahují škroby

/INFOGRAFIKA/ Pod víčkem jogurtů můžete objevit nečekané překvapení. Kdo má štěstí, ochutná hustý jogurt s vysokým obsahem proteinů – vzhledem k procentu sušiny a mléčného tuku. Často se ale právě u jogurtů mluví o takzvané dvojí kvalitě. Ty ošizené výrobci zahušťují škroby a stabilizátory.

Cena půdy stále stoupá. Pro zemědělce začíná být neúnosná

/INFOGRAFIKA/ Chcete uložit peníze do půdy? Kvalitně a levně ji teď nakoupíte třeba na Nymbursku, jižně od Plzně nebo u Blanska. Ceny jdou už přes deset let nahoru. Loni stouply o 15,2 procenta, uvedl server Farmy.cz.

Každý týden vznikne nový pivovar. Jejich svaz chce paušální daň

Minipivovary se staly hitem posledních let. Každý rok vznikne zhruba 50 nových a jejich zástupci čekají, že tímto tempem budou vznikat ještě dalších deset let.

Ochranáři bijí na poplach. Vývoz elektřiny z Česka loni výrazně vzrostl

V loňském roce došlo k výraznému nárůstu vývozu elektřiny oproti roku 2016. Export vzrostl o devatenáct procent z 10,9 na 13 terawatt hodin (TWh). Vyplývá to z nejnovější zprávy Energetického regulačního úřadu o provozu energetické soustavy v Česku. Organizace bojující za ochranu životního prostředí bijí na poplach.

Peníze za volby. Přicházejí pozdě nebo vůbec, stěžují si některé komise

Od prezidentských voleb uplynul téměř měsíc. Někteří členové okrskových volebních komisí, kteří  strávili dny hlídáním uren a počítáním lístků, ale stále nedostali za práci zaplaceno. Jde o okrsky, kde soudy přijaly stížnosti na neplatnost voleb, a činnost volební komise proto úředně nebyla ukončena.

Potravinové banky. Jídla mají stále víc, ale chybí peníze

/INFOGRAFIKA/ Potravinové banky začaly od počátku letošního roku mezi potřebné lidi rozdělovat mnohem víc neprodejných, avšak stále použitelných potravin než loni. Důvodem je nová zákonná povinnost pro prodejny s plochou nad 400 metrů čtverečních darovat takové potraviny charitě. Nyní je nabízí přes 1300 obchodů, což je dvojnásobně víc než v prosinci loňského roku.

Statistici upravili spotřební koš. Přidali paměťové karty, vypadla CD a DVD

Statistici po dvou letech upravili složení svého spotřebního koše. Sestává ze zhruba sedmi stovek výrobků a služeb důležitých pro spotřebu domácností. Na vývoji jejich cen sledují inflaci. Nově do něj zařadili například ceny paměťových karet. Svůj význam pro statistiku již nyní naopak ztratila třeba nenahraná CD a DVD.

Malí zemědělci a EU proti velkofarmám. Začíná boj o dotace

/INFOGRAFIKA/ Kdo dostane dost peněz z evropských dotací – velké zemědělské komplexy, nebo drobní rolníci? Klíčová jednání o budoucnosti společné zemědělské politiky Evropské unie po roce 2020 se blíží, očekávají se v polovině roku.

Milan Knížák: Být ministrem kultury pod Babišem? Nikdy! Pro stát je nebezpečný

/ROZHOVOR/ I když Milan Knížák už zdaleka není takovým bouřlivákem, jako když šéfoval Akademii výtvarných umění nebo později Národní galerii, rozhodně nesedí nečinně doma. Stále tvoří, provozuje vlastní galerii a nebojí se pojmenovat to, co mu vadí na dnešních politicích či umělcích.

Superlevný cukr. Domácnosti se radují, výrobci se bojí budoucnosti

Růst cen potravin byl loni jednou z příčin inflace. U jedné si  lidé nemuseli dělat těžkou hlavu – u cukru. V srpnu je v obchodě kilogram přišel na 20,61 koruny, v prosinci jen na 17,75 koruny.

Bezpečný internet? Někdy jsou děti rozumnější než rodiče

Bez každodenního kontaktu se známými na sociálních sítí se neobejdou tři čtvrtiny českých dětí. Zhruba stejné množství jich denně na síti sleduje videa a jen o málo méně jich každý den hraje elektronické hry. Tři čtvrtiny dětí využívají internet kvůli škole, zmapoval průzkum EU Kids Online.

Nové nařízení EU pomůže českým e-shopům i zákazníkům

Snazší nákupy přes zahraniční e-shopy z libovolné členské země EU a naopak lepší možnost proniknout na tamější trhy pro ty české. To má přinést nové nařízení na odstranění diskriminace při online prodeji (tzv. geoblockingu), které dnes schválili poslanci Evropského parlamentu.

Milan Knížák: Být ministrem kultury pod Babišem? Nikdy! Pro stát je nebezpečný

/ROZHOVOR/ I když Milan Knížák už zdaleka není takovým bouřlivákem, jako když šéfoval Akademii výtvarných umění nebo později Národní galerii, rozhodně nesedí nečinně doma. Stále tvoří, provozuje vlastní galerii a nebojí se pojmenovat to, co mu vadí na dnešních politicích či umělcích.

Duel Deníku: Jste pro zbudování jezů na Labi u Děčína?

Deník vám přináší další názorový článek. Vláda totiž rozhodla o stavbě dalšího jezu u Děčína, což se však nelíbí ochráncům zvířat. Jez by sice měl zajistit lepší splavnost úseku mezi Ústím nad Labem a státní hranicí, otázkou však je, zda za pohodlí dopravců nezaplatí zdejší živočichové a rostliny příliš.  

Zlaté časy hypoték končí. ČNB může zavřít cestu k bydlení tisícovkám rodin

/INFOGRAFIKA/ Dražší hypotéky a trnitější cesta k vlastnímu bydlení. To čeká lidi, kteří je financují s využitím služeb hypotečních bank.

Výroba masa stále klesá. Lidé na něm šetří

Češi utrácejí za maso domácích sedláků stále méně, což se projevuje i na jeho výrobě. Třeba vepřového masa dodali sedláci na trh 211 tisíc tun, což bylo o devět tisíc tun méně než v roce 2016. Také výroba hovězího se snížila, a to o více než čtyři tisíce tun na 67,7 tisíce tun. „Naopak drůbežího masa bylo proti roku 2016 vyrobeno více o 2,4 tisíce tun,“ uvedl Jiří Hrbek z ČSÚ.

Nové jezy na Labi. Vyhrají bobři, nebo zastaralé lodě?

Příroda, nebo obchod? Věčný svár ochránců přírody s firmami se řeší na dolním Labi. Vláda rozhodla o stavbě dalšího jezu u Děčína. Měl by zajistit lepší splavnost úseku mezi Ústím nad Labem a státní hranicí. Otázkou je, zda za pohodlí dopravců nezaplatí zdejší živočichové a rostliny příliš.

Veleba: Prezident by měl zvolnit. Jeho program nevydrží ani zdravý

/ROZHOVOR/ Zejména poslední debata v České televizi podle předsedy SPO a senátora Jana Veleby přesvědčila voliče, aby svůj hlas ve druhém kole prezidentské volby vhodili Miloši Zemanovi a ne Jiřímu Drahošovi.

Volební odpoledne: facka na sále i přehlídka hvězd

Reportéři Deníku pro vás zaznamenávali dění v obou štábech - u Jiřího Drahoše i Miloše Zemana. Prohlédněte si fotogalerie i videa!

AKTUALIZOVÁNO

REPORTÁŽ: Zemanův vítězný večírek plný polibků. A došlo i na pěsti

Ani nemoc nezabránila Tomiu Okamurovi, aby si nechal ujít večírek prezidenta Miloše Zemana k jeho oslavě obhajoby prezidentské funkce.

Milan Chovanec: Zeman říká věci naprosto jednoduše. Proto vyhrál

Pověřený předseda ČSSD Milan Chovanec byl vedle šéfa SPD Tomia Okamury jedním z mála politiků, kteří přišli podpořit prezidenta Miloše Zemana do jeho štábu ve chvílích napětí před vyhlášením výsledků druhého kola prezidentské volby. Jen pár okamžiků poté, co spolu s Danielem Hůlkou a dalšími Zemanovými příznivci dopěl státní hymnu, poskytl Deníku Chovanec stírající si z čela pot způsobený žárem z televizních reflektorů krátký rozhovor.

Novinka pro mlsné jazýčky – cvrčci a červi

Máte-li rádi Broučky či Ferdu Mravence, radši  tyto řádky nečtěte. Kamarádům vašich oblíbenců hrozí nebezpečí. Zuby si na ně brousí Češi. Na mušce jsou cvrček s potemníkem.

Superdebata na ČT bude i s politiky. Babiš odmítl zkoušet Zemana

Finálová superdebata před druhým kolem prezidentské volby, která se ve čtvrtek večer odehraje v Rudolfinu a odvysílají ji ČT1 a ČT24, už dostává konkrétní obrysy. Kromě moderátorky Světlany Witowské a obou kandidátů do ní nakonec zasáhnou i politici. Jak se Deníku podařilo zjistit, Česká televize teprve na začátku týdne určila aranžmá poslední prezidentské diskuse.

Drahoš jako „vítač“? Nejvíce cizinců ale přijímala Zemanova vláda

Předvolební billboardy a inzeráty s vyretušovaným portrétem jakoby omládlého Miloše Zemana, které od minulého týdne podél silnic a na stránkách novin nelze přehlédnout, staví dosavadního prezidenta do role rozhodného ochránce národa před imigranty.

Firmy podceňují patenty. Mají jich méně než před lety

/INFOGRAFIKA/ Kontaktní čočky, bleskosvod, lodní šroub – tyto vynálezy vznikly díky „zlatým českým ručičkám“. Dnes konkurence dýchá Čechům na záda jen výjimečně, jako v případě léků proti AIDS od profesora Antonína Holého. Ve věci patentové ochrany čeští inovátoři za soupeři zaostávají.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman půjde s Drahošem do debaty. Jsem stále mladý, plný sil, vzkázal

/FOTOGALERIE/ Prezident Miloš Zeman je připraven jít do televizní debaty s Jiřím Drahošem, který bude jeho soupeřem ve druhém kole prezidentských voleb. Řekl to na tiskové konferenci po sečtení téměř všech hlasů. Dosud účast v debatách odmítal, jeho soupeři ho za to kritizovali. Dnes uvedl, že je připraven jít i do více debat než jedné, tři by už ale podle něj diváky nudily.

Šmejdi si našli nové taktiky. Třeba inzeráty

Šmejdi – podvodníci nabízející starým a nemocným lidem neúčinné a předražené výrobky – nezmizeli. Předváděcí akce, na které před pěti lety poukázal stejnojmenný dokument, nahradily nové strategie. Méně nápadné, avšak neméně účinné. Třeba podvodné inzeráty v tisku.

Zemanův štáb novinářům tlačenku nenabídne. Za vrata nikoho nepustí

Zavřená vrata v hradčanském domě U tří sekyrek kdysi v dávném středověku stála podle místní pověsti život mladé milence. Prý je zde zabil zuřivý dívčin otec, který je přistihl při jejich schůzce. A stejně neprodyšně zavřena zůstanou také převážnou většinu soboty před novináři, kteří by odsud chtěli referovat o dění ve volebním štábu dosavadní hlavy státu. Ti se však na rozdíl od nešťastných hrdinů legendy o život bát nemusí.

Účet za Hlavatého: doplňovací volby do Senátu vyjdou na šest milionů

/INFOGRAFIKA/ Výlet z jednoho malostranského paláce přes ulici do druhého a zase zpátky může přijít i na šest milionů korun. Nevěříte? Stane se tak, pokud voliči na Trutnovsku zvolí do Senátu Jiřího Hlavatého (ANO). Šanci budou mít již zítra a v sobotu v prvním kole doplňovacích voleb. Kdyby vyhrál, pomyslnou jízdenku zaplatí stát.

Co nás čeká v květnu? Osobní údaje v bezpečí. Nová pravidla se dotknou každého

/INFOGRAFIKA/ Shromažďovat data o druhých nebude tak snadné jako dosud. Od 25. května začne platit obecné nařízení o ochraně osobních údajů zvané GDPR. Firmy a organizace, zdravotnická zařízení i školy budou v řadě případů muset lidi žádat o souhlas se shromažďováním jejich dat a údajů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT