Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JIŘÍ JANDA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Změkčení pravidel. Poslanci mají hlasovat o zákonu k GDPR

Sněmovna má na programu své dnešní schůze schvalování pravidel ochrany soukromí. Nový zákon o zpracování osobních údajů reaguje na nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů (GDPR), které také v Česku vstoupilo v platnost už bezmála před půl rokem. 

Vegetariánské nálepky ukážou, kde je maso. Potravináři protestují

Vegetariáni chtějí při nakupování ihned vidět, zda prodávané potraviny obsahují maso, nebo ne. Vyzvali proto Evropskou komisi, aby u všech potravinářských výrobků navrhla nové povinné značení. Z grafických prvků by mělo být okamžitě zřejmé, zda jde, anebo nejde o vegetariánské či dokonce veganské výrobky.

Jídla mají potravinové banky dostatek. Chybí jim ale peníze pro zaměstnance

Dvaatřicetiletá Denisa z Prahy se ve startovacím bytě v Praze 4 stará o dvouletého syna. Již od jeho narození jako samoživitelka a jak to bývá, jen s napjatým rozpočtem. 

Šéfka federace potravinových bank: Jídla máme dost, chybí nám peníze

/ROZHOVOR/ Již v sobotu se uskuteční Národní potravinová sbírka. Podle ředitelky České federace potravinových bank Veroniky Láchové jsou na ni jednotlivé instituce dobře připraveny. Díky spolupráci tisícovek dobrovolníků dokážou darované jídlo velmi rychle distribuovat na místa určení po celé republice. Trvale se jim však nedostává peněz na běžný provoz.

Je podzim, či jaro? Rostliny tápou a nasazují na květ

/INFOGRAFIKA/ Nynější teplé počasí, které se vůbec nehodí do běžné představy o vrcholícím astronomickém podzimu, zmátlo řadu druhů rostlin i stromů. Nedávné srážky, které zalily půdu po dlouhotrvajícím suchu, v nich vyvolaly zdání příchodu jara a obnovují proto vegetaci. Kdyby po současných teplých dnech přišlo prudké ochlazení, vážně je to poškodí.     

Ekologové: Kupte chudým lepší kotle

Šetrnější topení by se mělo zaplatit z uhlíkové daně, evropských fondů a peněz od obcí a krajů.

Zlepší se kyberbezpečnost? EU chystá zbraň na hackery

/INFOGRAFIKA/ Žádný počítač nemusí být dost chráněn před zločinci. Stoupá počet lidí, kteří bez oprávnění využívají cizí počítač. Ministerstvo spravedlnosti takových případů před pěti lety zaznamenalo jen desítky. Loni jich bylo téměř 250 a odsouzeno proto bylo přes 100 lidí.

Odborník na kyberbezpečnost: Zločinci jsou před státem vždycky napřed

/ROZHOVOR/ Odborník na počítačovou bezpečnost Vladimír Smejkal varuje před zneužíváním internetu věcí a šíření nepravdivých údajů. Stát by se podle něj měl zaměřit na prevenci - budovat bezpečné informační systémy a používat bezpečné informační technologie.

Zdraží vyvážení popelnic? Za skládkování si obce připlatí, někde až trojnásobně

Češi třídí obaly lépe než řada dalších Evropanů. Budou ale muset ještě přidat. Do roku 2035 mají členské země Evropské unie recyklovat 65 procent komunálního odpadu. Na skládkách jej bude smět skončit nanejvýš deset procent, a poplatky za skládkování tak zřejmě vzrostou.

Hubení krys stojí pár stovek. Pokuta může být až milionová

Největší sankce hrozí nedbalým firmám a bytovým družstvům. U majitelů rodinných domů je omezena na 10 tisíc korun.

Pár tisícovek navíc. Vnitro láká nové policisty

Muži zákona chybějí hlavně v Praze a okolí. Ministerstvo jim chce dát víc peněz. Ojeté služební vozy nechá nahradit novými.

Za řád pro generála Josefa Bílého se bil jeho prasynovec. Pomohl i facebook

/INFOGRAFIKA/ Lobbováním za udělení řádu válečnému hrdinovi Josefu Bílému strávil jeho příbuzný Karel Bergl roky. Podpořili ho historikové i poslanci. Vzpomínky na zapomenutého odbojáře pomohly oživit i sociální sítě.

Lidé začali topit. Na kontrolu komínů čekají týdny

Máte už zkontrolovaný komín? Letošní topná sezona sice kvůli dlouhému babímu létu začala až o dva týdny později než loni, kominíci přesto mají právě nyní s kontrolami spalinových cest napilno. Mnozí lidé si proto musejí na kontrolu počkat až několik týdnů.

Na 350 tisíc balíků denně. Pošta se chystá na Vánoce

Zastaralé třídicí centrum v Praze nestačí na příval balíků. Nové by přišlo na půl miliardy.

Duel Deníku: Má vzniknout jeden zastřešující úřad pro vodní politiku?

Na otázku Deníku, zda má vzniknout jeden zastřešující úřad pro vodní politiku, odpovídala Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí a Vojtěch Bílý z ministerstva zemědělství. 

Kdo bude vládnout nad vodami? Úřady se přou

Rybníček v Radonicích u Prahy nemá přítok. Přesto je důležitý – zadržuje vodu stékající z blízké dálnice D10. „Kdyby tam nebyl, tak nám vyplaví celou obec,“ říká starosta Stanislav Němec. Za pár let zaneslo nádrž bahno. 

Je to pekárna, nebo není? Rozhodne nová vyhláška

Prodáváme čerstvé pečivo z vlastní pekárny, lákají supermarkety zákazníky z billboardů. Za rok zřejmě mnohé z nich budou muset zmizet. Důvodem má být připravovaná vyhláška ministerstva zemědělství, která je nyní v připomínkovém řízení. „Dotkne se 3500 firem,“ uvedl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal.

Chleba jíme méně než kdysi. Kvůli neúrodě zdraží

/INFOGRAFIKA/ Chleba musí nejen pěkně vypadat. Má být i propečený, aby při poklepání na spodní stranu zazvonil. „Propečenost je velmi důležitá, protože pak vydrží delší dobu,“ říká výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal. Zákazníci si ovšem nyní budou muset připlatit. Mlynáři vzhledem k horší úrodě zvýšili o pětinu cenu mouky.

Pošta dočasně stopla „soukromé“ pobočky

Každé ráno přijde na poštu, do brašny a vozíku si naloží několik kilogramů dopisů. Potom oblékne nepříjemně neprodyšné tesilové pruhované tričko svého stejnokroje a navzdory pětatřicetistupňovému vedru nebo naopak lijákům vyrazí na svou každodenní túru. Se svou zátěží musí našlapat až dvanáct kilometrů. 

Brambor bude o pětinu méně. Problémy hlásí celá Evropa, ceny poletí nahoru

/INFOGRAFIKA/ Kilo erteplí stojí v obchodech už kolem šestnácti korun, tedy skoro o dvě koruny více než loni. Cena zřejmě dál poroste.

Vývoz automobilů? Kvůli brexitu klesá už nyní

České firmy se bojí brexitu. Británie je jedním z jejich nejvýznamnějších obchodních partnerů. O její trh nechtějí přijít ani po 29. březnu příštího roku, na nějž je brexit naplánován. Z Česka se do Británie vyvážejí zejména auta, stroje, reaktory a kotle.

Sázejte jedle a listnáče, doporučuje vyhláška. Dostanete víc peněz

/INFOGRAFIKA/ Podíl listnatých stromů na nové výsadbě výrazně stoupne. Lesníci za ně dostanou mnohem větší dotace než za smrky.

Šéf senátorů ODS Vystrčil: Senát je důležitý, neumíme to ale lidem vysvětlit

Optimismus před druhým kolem senátních voleb neskrývá šéf senátorů ODS a místopředseda občanských demokratů Miloš Vystrčil. Připouští, že kandidáti jeho strany nemají vyhráno.

Kandidát na primátora Prahy Svoboda: Neustoupíme od vyřešení bydlení i parkování

Své tři priority, přes které "nejede vlak", představil Deníku kandidát ODS na pražského primátora Bohuslav Svoboda. V sobotu pozdě večer v době, když ještě nebyly známé definitivní výsledky, nevyloučil spolupráci s žádnou ze stran s výjimkou komunistů – ti se nakonec do pražského zastupitelstva stejně ani nedostali.

ODS slaví. V příštích volbách můžeme svést hlavní souboj s ANO my, řekl Fiala

Velkou spokojenost s výsledkem komunálních voleb netajili členové vedení ODS na tiskové konferenci, kterou uspořádali dvě hodiny před půlnocí na neděli. Sečteno v té době bylo téměř 97 procent okrsků a výsledek strany téměř atakoval hranici deseti procent.

Věříme, že zabere poctivá a skutečná politika, říká předseda ODS Fiala

ODS si ve svém sídle spokojeně užívá krás panujícího babího léta a s pokorou i tušenou radostí očekává verdikt voličů. "Výsledky jsou zatím velmi předběžné, buďme trpěliví. Já v tuto chvíli nemám, co komentovat. Venku je pěkně, mysleme na ty, kteří musejí počítat hlasy ve volebních okrscích a počkejme na součty," odmítl prozradit svá těsně povolební očekávání šéf strany Petr Fiala.  

Sucha potrápila i rybáře. Kapři před Vánoci podraží

Sucha, která v létě potrápila české zemědělce, zamotala hlavu také rybářům. Obávají se proto, že vyloví méně ryb než v minulých sezonách. Tradiční výlovy na některých rybnících začaly již koncem září. Menší produkce ryb se zřejmě podepíše i na vyšších cenách kaprů na předvánočním trhu.      

Komisařka Jourová chce rodičům malých dětí zkrátit pracovní dobu

Evropská komisařka připravuje nový balíček opatření, který má sladit pracovní a rodinné povinnosti mužů a žen. Součástí je i nové otcovské a pečovatelské volno.

Duel Deníku: Měla by se více omezit výsadba smrků?

/ANKETA/ Na otázku Deníku, zda by se měla více omezit výsadba smrků, odpovídal odborník Hnutí Duha Jan Skalík a úředníkem sekce lesního hospodářství ministerstva zemědělství Václav Tomášek.

Stopadesátikiloví mazlíčci. Prasomilů je v Česku už přes 250

Přátelství se čtyřnohým společníkem, jež člověku od základu změní život a vnese do něj dobrodružství. To čeká toho, kdo si domů pořídí miniprasátko.

Vesnice prokouknou. Dostanou miliardy na opravu starých statků

Obce se mohou těšit na víc peněz z dotací. Starostové, kteří za pár dní vzejdou z komunálních voleb, tak budou mít větší šanci získat prostředky na rozvoj svých obcí, než měli jejich předchůdci.  

Konec sázení smrků v českých lesích se blíží. Šanci dostanou listnáče

/INFOGRAFIKA/ Podíl buků, dubů, jedlí a javorů má v nové výsadbě činit 40 procent. Je to příliš málo, namítají odborníci. Za sázení listnáčů dostanou vlastníci víc peněz.

Pro dotace na zateplení už nemusíte na úřad. Nově bude stačit pár kliknutí myší

Méně papírování, širší okruh příjemců dotací a možnost jednat s úřady třeba jen přes internet. Tyto změny čekají od 15. října program Nová zelená úsporám, který pro majitele rodinných domů připravilo ministerstvo životního prostředí. Lidé z něj mohou získat peníze například na úsporné rekonstrukce prováděné svépomocí nebo na stavbu nízkoenergetických domů.

Konec dvojích cen potravin přijde už možná za dva roky. EU dala změnám zelenou

Spotřebitelé z východu Evropské unie mají šanci, že si budou moci kupovat stejně kvalitní potraviny jako lidé na západě kontinentu. Evropský parlament koncem minulého týdne odhlasoval, že prodej zdánlivě stejných, ale méně kvalitních výrobků v různých zemích má být uznán za nekalou obchodní praktiku a postaven mimo zákon. 

Duel Deníku: Mělo by se zvýšit životní minimum?

Na otázku Deníku, zda by se mělo zvýšit životní minimum, odpovídala ekonomka Markéta Šichtařová a úředník ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Péči o týraná zvířata proplatí obcím nově stát. Ministerstvo chystá novelu

Starostové obcí, které se musí postarat o zvířata trpící špatným chováním nezodpovědných chovatelů, si zřejmě budou moci oddechnout. Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Plánuje, že obcím nahradí náklady na péči o týraná zvířata.

Kupte si nový kotel, radí plynaři

Hlavně v malých obcích, kde žijí sociálně slabší lidé, v zimě zamořuje ovzduší kouř z komínů. Pálí především uhlí, ale někdy i mnohem škodlivější materiály. Třeba PET lahve. Domácnosti do vzduchu vypouštějí téměř 90 procent karcinogenního benzopyrenu a téměř 40 procent celkových emisí prachových částic. 

Včely na jaře zaspaly. Medu proto bude méně než obvykle

Včelaři se obávají, že jim letošní sezona přinese méně medu, než bývá zvykem. „Někteří naši členové sice hlásili rekordní množství, ale obávám se, že v měřítku celé České republiky budou výsledky podprůměrné,“ řekl Deníku jednatel pražské městské organizace Českého svazu včelařů Augustin Uváčik.

Nejmenší obce se vylidňují. Mladé by udržely kvalitní služby a internet

/INFOGRAFIKA/ Devět z deseti podnikatelů na venkově nemá žádné zaměstnance. Lidovci navrhují pro lidi z vesniček úlevy na pojistném.

Minutu po minutě: jak okupanti před padesáti lety obsazovali Prahu

/INFOGRAFIKA/ Přestože se jako datum invaze do Československa udává 21. srpen 1968, první letadlo okupantů přiletělo na ruzyňské letiště již v devět hodin večer o den dříve. Prohlédněte i velkou infografiku o postupu obsazení metropole a vývoji situace na různých místech.

Firmy mlčí o svých penězích. Stát přichází o desítky miliard

/INFOGRAFIKA/ České firmy dostatečně neinformují o svém hospodaření. Finanční výkazy za loňský rok jich do sbírky listin do konce července neuložilo 84 procent. „Dlouhodobý trend se přitom stále zhoršuje,“ řekl Jiří Skopový, generální ředitel společnosti Bisnode, jež firemní data analyzuje.

Meteorolog Petr Dvořák: Středomořské klima čeká nejdřív tak naše vnoučata

Horko, kterému v uplynulých dnech neunikl nikdo v Čechách, znovu vneslo do hospodských debat věčně zelené téma: Proč jde v posledních letech počasí do stále větších extrémů? Co způsobuje nepříjemná vedra? Letecký meteorolog a mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák Deníku vysvětlil, co se v atmosféře vlastně děje a jaké změny se dají očekávat v budoucnosti. 

Sedláci nemají seno pro zvířata. Bojí se katastrofy

Léto ještě zdaleka neskončilo, ale zemědělci již myslí na zimu. S obavami. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu mnohými z nich chybí sláma i seno pro jejich hospodářská zvířata. První seč přinesla oproti běžným rokům o deset až dvacet procent sena méně. A ke druhé seči na mnoha místech dokonce vůbec nedošlo – nebylo co sekat. To pro sedláky i jejich zvířata znamená katastrofu.

Petr Dvořák: Středomořské klima čeká nejdřív tak naše vnoučata

Horko, kterému v uplynulých dnech neunikl nikdo v Čechách, znovu vneslo do hospodských debat věčně zelené téma: Proč jde v posledních letech počasí do stále větších extrémů? Co způsobuje nepříjemná vedra? Letecký meteorolog a mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák Deníku vysvětlil, co se v atmosféře vlastně děje a jaké změny se dají očekávat v budoucnosti. 

Rohlíky budou o pár desetníků dražší, tvrdí pekaři. Kvůli suchu

Sucho, jež sužuje nejen Česko, ale i další evropské země, již pocítili také pekaři. A následovat budou zřejmě také jejich zákazníci. Cena pečiva vzroste více, pokud si přisadí i obchodníci. Záležet může i na zájmu exportérů.      

Prima kluci. Tak vzpomínají na padlé vojáky jejich známí

Nadšený dobrovolný hasič a vodák, který svůj volný čas rád věnoval druhým. Tak vzpomínají známí na rotného Martina Marcina, jehož v neděli připravil o život na nebezpečné zahraniční misi v Afghánistánu místní sebevražedný atentátník.

EXKLUZIVNĚ

Velvyslanec Petr Štěpánek: Když vojáci opustí brány základny, riskují životy

/ROZHOVOR/ Jak probíhají mise v Afghánistánu? V čem tkví jejich nebezpečí? Český velvyslanec v Kábulu Petr Štěpánek poskytl Deníku rozhovor v souvislosti s úmrtím tří českých vojáků, kteří dnes přišli o život poblíž letecké základny v Bagramu.

Kávě podobná cascara válcuje americké trhy. V EU i v Česku je zakázaná

Znáte nápoj zvaný cascara? Vyrábí se ze sušených plodů kávovníku po oddělení jeho zrn. Chuť má vzdáleně podobnou kávě i čaji a kromě kofeinu obsahuje více vitaminů a antioxidantů, než její populárnější „bratříčci“. Za Atlantikem je stále oblíbenější a její cena stále roste.

Postrach českých skládek? Mimina a jejich plné pleny

Dítě, jemuž rodiče dávají jednorázové pleny, za svou „kariéru“ batolete vyprodukuje podle odborníků jen tímto způsobem až dvě tuny odpadu. Ročně to je asi dvojnásobek odpadů průměrného dospělého. Možnost recyklace je přitom minimální. Ekologové chtějí, aby stát lidi vedl k přechodu od jednorázových plen k látkovým. Úřady zatím na jejich slova neslyší.

Vedení Lesů ČR? Úkol pro supermana, říkají odborníci

Vypořádat se s kůrovcem, změnit druhovou skladbu lesů a zefektivnit hospodaření. Aby to zvládl a vydržel ve funkci, bude ovšem příští generální ředitel Lesů ČR potřebovat vlastnosti, které mají Rambo, Machiavelli i matka Tereza současně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT