Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JIŘÍ JÍRA

Jiří Jíra / Jihlavský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

U středoškoláků vyhrál ve druhém kole výrazně Drahoš

Středoškoláci mají jasno, za prezidenta by chtěli Jiřího Drahoše. Vyplývá to z výsledků druhého kola studentských prezidentských voleb, které se uskutečnily v úterý 16. a ve středu 17. ledna na středních školách po celé České republice, mezi nimiž bylo i dvanáct středních škol z Vysočiny.

Na silnicích Vysočiny loni zemřelo 29 lidí. Nejméně za poslední tři roky

Při dopravních nehodách zemřelo loni na silnicích Vysočiny a na velkoberanovském úseku dálnice D1 celkem 29 lidí. To je nejméně za poslední tři roky.

D1 bude neprůjezdná. Kvůli nočnímu bourání mostů

Bourání nevyhovujících nadjezdů v souvislosti s modernizací dálnice D1 se poprvé bezprostředně dotkne nejfrekventovanějších úseků. V noci ze soboty na neděli dojde k demolici dálničního nadjezdu v úseku Hořice – Komorovice, dálnice bude mezi 75. a 81. kilometrem zcela uzavřena.

Nabíječka pro elektromobily pod dálnicí je zcela unikátní

Až čtvrtinu všech elektromobilů v Česku dokáže denně odbavit nabíjecí stanice, která je součástí klasické čerpací stanice Benzina u Vystrkova nedaleko Humpolce pod sjezdem z dálnice D1 u exitu na devadesátém kilometru.

Čas výstavby nových bytů strojírenských firem se blíží

Pelhřimov - Cesta k výstavbě firemních bytů na Polním dvoře v Pelhřimově je volná. Stavební úřad vydal v minulých týdnech dvě územní rozhodnutí, strojírenské firmy Agrostroj a Conteg, které výstavbu nových bytů na jihovýchodním okraji Pelhřimova připravují, mohou chystat další kroky.

Turistika po značkách je kulturním dědictvím

Východní Čechy/ Zajíčkov /ROZHOVOR/ - Na zahraničních turistických konferencích od Angličanů, Řeků nebo třeba Finů šéf českých značkařů Karel Markvart slýchává, že české turistické značení je nejlepší.

Karel Markvart: Ani navigace neohrozily český fenomén - turistické značky

Zajíčkov /ROZHOVOR/ - Za turistickými povinnostmi, ale ještě častěji za radostmi vyráží Karel Markvart z nenápadného Zajíčkova na Pelhřimovsku, který už pěknou řádku let stojí v čele Rady značení na ústředí Klubu českých turistů. O české turistice i cykloturistice ví tolik co málokdo.

Karel Markvart: Turistika po značkách je kulturním dědictvím

Na zahraničních turistických konferencích od Angličanů, Řeků nebo třeba Finů šéf českých značkařů Karel Markvart z nenápadného Zajíčkova na Pelhřimovsku slýchává, že české turistické značení je nejlepší. Za turistickými povinnostmi, ale ještě častěji za radostmi vyráží. „Vždyť je tady tak krásně," zasní se muž, který už pěknou řádku let stojí v čele Rady značení na ústředí Klubu českých turistů, když odpovídá na otázku, co ho zavedlo právě do Zajíčkova. O české turistice i cykloturistice ví tolik co málokdo. V posledních měsících se objevoval na veřejnosti hlavně v souvislosti s děním v Brdech, ale zasvěceně umí vyprávět i třeba o českých značkařích v Brazílii.

Počátky připravují bytovou výstavbu, vznikne nová čtvrť

Nejrozsáhlejší bytovou výstavbu za několik posledních desetiletí chystá radnice v Počátkách.

Očkování proti chřipce je letos možné i po Novém roce, vzkazují odborníci

Očkování proti chřipce je letos nezvykle možné i po vánočních a novoročních svátcích.

Kulaté brýle a dlouhé vlasy, tím ovlivnil Lennon nejen muzikanty

Pelhřimov – Zpráva o smrti Johna Lennona, který nepřežil atentát a 8. prosince 1980 zemřel, zasáhla i muzikanty 
a lidi, pohybující se kolem hudby na Pelhřimovsku.

Zlo je pořád kolem nás, vzkazuje převor

Želiv – Nejtemnější období ve své historii si v sobotu připomněl želivský premonstrátský klášter. V ambitech kláštera se uskutečnila tradiční pouť smíření, sloužená za kněží a řeholníky internované v klášteře mezi lety 1950 a 1956, kdy se tak klášter proměnil na internační tábor.

Objasněnost kriminality vzrostla, přibylo násilností, ubylo krádeží

Pelhřimov – Policisté na Pelhřimovsku se za první pololetí letošního roku mohou pochlubit efektivní prevencí kriminality i vyšší úspěšností při objasňování trestných činů.

Panelák ze dřeva bude za pouhé čtyři dny

V Budíkově u Humpolce roste v těchto dnech hrubá stavba typového domu z architektonického ateliéru Prodesi.

Kardiologickou gama kameru má na Vysočině pouze pelhřimovská nemocnice

Oddělení nukleární medicíny Nemocnice Pelhřimov dokáže vyšetřit srdce efektivněji než zbývající čtyři krajské nemocnice na Vysočině.

Přijíždí Laco Déczi & Celula New York, Sklep připravil mimořádný zážitek

Pelhřimov – Hudební záži
tek s visačkou světové extratřídy čeká v neděli Pelhřimov. V musicbaru Sklep vystoupí trumpetista Laco Déczi, který už po desetiletí jezdí po nejrůznějších štacích s kapelou Celula New York.

S virózami se začaly objevovat první sezonní komplikace

Na Jihlavsku se začínají objevovat komplikace v souvislosti s virovými onemocněními, jejich počet se v uplynulém týdnu zdvojnásobil.

Déczi: Mám sen zahrát si v jihlavském divadle. A rád bych natočil koledy

Jihlava /ROZHOVOR/ – Pracovitý muzikant Laco Déczi se přiznal ke strašné lenosti, ale současně době plánuje i návrat do Jihlavy.

Dům a na muřích nohách obohatí Telč

Pozoruhodný dům na muřích nohách, který vyrostl v ulici Na Dlážkách v blízkosti historického centra Telče, je v těchto dnech přístupný zájemcům v rámci akce Dny otevřených pasivních domů.

Tesař Klouda vyrazil za prací podle tradice

Jihlava - Tesařská sezona začala právě v uplynulém týdnu a dobře si to uvědomil i Karel Klouda, jihlavský tesař a památkář.

Jihlava se těší na rakouské topoly a borovice

Jihlava - Dřevorubecká soutěž, to je svět svalnatých chlapíků a speciálního dřeva, které na pily a sekery čeká zabalené v potravinářské fólii.

Brtnickou lípu, která vypadá jako tři, zachrání odborníci

Brtnice - Před časem se vážně hovořilo o tom, že by se ten strom měl pokácet. V současnosti se v Brtnici chystají na speciální arboristické ošetření lípy u lihovaru poblíž výpadovky na Třebíč. Město uspělo s žádostí o zařazení do projektu Zdravé stromy pro zítřek.

Počkám si na smlouvu, řekl primátor k dělení vodovodů

Jihlava - Svaz vodovodů a kanalizací schválil návrh, jak vyřešit spor o miliardový majetek.

Slečna z Dolní Cerekve bude bojovat v Souboji nevěst

Dolní Cerekev - Jihlavsko bude mít pověstné želízko v ohni v nevšední celorepublikové soutěži. Do semifinále soutěže Souboj nevěst se totiž probojovala i Libuše Míková z Dolní Cerekve.

Krize ve Vysoké Studnici skončila, opět mají stejnou starostku obce

Vysoké Studnice - Krize ve Vysokých Studnicích v pátek skončila, do podzimních komunálních voleb povede obec ve funkci starostky Arnoštka Ženčáková (nezávislá).

O udělení čestného občanství v Jihlavě musí prvně rozhodnout urna

Jihlava - Od Nového roku se v Jihlavě změnil mechanismus udělování cen města.

Neprodejný komplex zkusí teď nabídnout Jihlava po částech

Jihlava - Magistrát mění strategii prodeje nemovitostí v centru Jihlavy. Po několika neúspěšných pokusech prodat komplex budov po bývalé vojenské správě v ulici U Mincovny jako celek se teď úředníci pokusí prodat nemovitosti jako dvě samostatné budovy. Bývalou jihlavskou vojenskou správu nikdo za patnáct milionů nechtěl, sleva nepomohla.

Jihlava hledá investora, který přijde oživit pístovská kasárna

Jihlava - Areál po armádě je k mání za osm milionů, jeho dražba se má konat už 19. března.

Chcete do ANO nebo do řad lidovců? Proklepnou si vás

Jihlava - Hnutí ANO je přitažlivá značka. Zájem o vstup do úspěšného politického uskupení mají i desítky lidí na Jihlavsku. Noví lidé se chtějí stát také členy KDU-ČSL, strany, která před třemi roky vypadla z Poslanecké sněmovny a dnes se připravuje být součástí vládní koalice.

Pro dávky musí lidé z Jihlavy od února do Krystalu

Jihlava - Jihlavský Úřad práce stěhuje referát hmotné nouze a dávek pro postižené.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT