Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JOZEF GÁFRIK

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nejlepší výčepní Richard Máša: Chtěl bych čepovat naše pivo na olympiádě v Tokiu

/ROZHOVOR/ Pivo je naším národním nápojem a Česká republika stále dominuje žebříčku v konzumaci zlatavého moku v přepočtu na obyvatele. K tomu nejlepšímu pivu ale patří i nejlepší výčepní. V letošním třináctém ročníku soutěže Pilsner Urquell Master Bartender zvítězil v konkurenci 250 uchazečů třicetiletý Richard Máša.

Lichtenštejnsko: Jedinečná země, jejíž populace roste, ale nikdo se tu nerodí

Asi ze žádného jiného místa není na vaduzský zámek tak hezký pohled jako z údolí Rýna. Řeka se klikatí téměř celým Lichtenštejnskem a na pozadí alpských velikánů dává skvěle vyniknout i středověké stavbě, která kupodivu stále slouží svému účelu, tedy jako přístřešek panovníkovy rodiny. V tomto případě totiž mluvíme o knížectví, které si příští rok připomene 300 let samostatnosti.

České pivo, které pijí i Australané. Kovařík: Export je důležitým faktorem růstu

Pili jste již někdy české pivo značky Pravha? S velikou pravděpodobností ne a v České republice vlastně tuto možnost ani nemáte. Jde totiž o speciální značku světlého piva vařeného na bázi smíchovské desítky, kterou Staropramen vyvinul před dvěma lety výlučně pro britský trh. Záměrem firmy bylo marketingové propojení s Prahou.

Cestujte bezpečně, radí odborníci

Češi podniknou ročně přes šest milionů zahraničních cest. Pojišťovny a banky uvádějí, že přibližně čtyři pětiny z těchto turistů jdou do ciziny s určitou formou cestovního pojištění ať už jednorázového, nebo dlouhodobého. 

Česko-lichtenštejnské vztahy dostávají nový impuls

Slavnostním večerem v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě tento týden oficiálně zahájila činnost nově vzniklá Česko-lichtenštejnská společnost. Na setkání byl přítomen dědičný princ Alois z Lichtenštejna a lichtenštejnská velvyslankyně v České republice se sídlem ve Vídni Maria-Pia Kothbauerová.

Na motoristy bez povinného ručení dopadá ruka zákona

Jezdit autem na veřejných silnicích bez pojištění je jistě silná káva. Navzdory veškerému riziku je však takových lidí i dnes dost. 

Martin Prokop chce lidi odnaučit plýtvat jídlem

Na celém světě končí ročně v odpadu 1,6 miliardy tun jídla v hodnotě zhruba 750 miliard dolarů. Na Evropu z toho připadá asi 89 milionů tun. V Česku pak podle Centra pro výzkum veřejného mínění končí v odpadcích celkem 830 000 tun jídla. Největší podíl asi třicetiprocentní mají na vyhazování potravin domácnosti

Okamžité platby. Peníze na účtu budou už za pár sekund od převodu

Podobné problémy přináší sám život a nevýbají se nikomu. Například při pokusu o výběr hotovosti z bankomatu člověk náhle zjistí, že na konkrétním účtu nemá dost prostředků, ačkoliv na jiném jich má dost, jenže převod by trval den nebo dva.

Při nákupu na internetu by podezřelá cena měla být varováním. Nejen před Vánoci

Donáška až do domu. Výhody internetových nákupů jsou zřejmé. Znáte však i jejich odvrácenou tvář? Je libo elektronika, kosmetika či sportovní vybavení? Anebo oděvy či potraviny? Na internetu dostane zájemce všechno, není proto divu, že četnost nákupů touto formou před Vánocemi roste.

Využijete-li pomoc státu, z jedné koruny budete mít dvě. Tedy téměř

Blíží se konec roku a s ním i úvahy o tom, jak ještě v rodinných financích využít poslední příležitosti k daňovým úlevám nebo získání státní podpory.

Podnikatel Richard Jahoda: Daně nejsou nuda. Spíše jde o adrenalinový sport

Pražský podnikatel Richard Jahoda patří k lidem, kteří začali podnikat hned se startem tržní ekonomiky v Česku na počátku devadesátých let.

Pivní degustátorka: Ženy hledají v pivu jiné chutě než muži

/ROZHOVOR/ Věru Lehovcovou přivedla k pivu práce v laboratoři. Ochutnávání piva pak zcela propadla a nyní vede kolektiv patnácti degustátorů. V laboratoři řídí stejný počet mužů jako žen a jak sama říká, degustovat umějí obě pohlaví stejně, odlišnosti nachází jen v citlivosti na různé chutě.

DOTYK.CZ

Marie Černá: Žena za (výčepním) pultem

Hladinka. Šnyt. Mlíko. Kdo si myslí, že tyto speciální pivařské pojmy jsou výhradně záležitostí mužů, hluboce se mýlí. V posledních letech se totiž za výčepními pulty stále častěji objevují i příslušnice něžného pohlaví - a řekněme rovnou, že profesi hanbu nedělají, když na to přijde, ve svém umění porážejí i muže. O Marii Černé to platí v plné míře, což má napsáno i černé na bílém – na diplomu za druhé místo v letošním ročníku soutěže Pilsner Urquell Master Bartender o nejlepšího výčepního České republiky.

Běh za ušlechtilým cílem

Dobročinnost mívá různé formy. Akce „Teribear hýbe Prahou“ z minulých dnů to jen dokládá. Účastníci naběhali či nachodili 227 tisíc kilometrů, což v přepočtu na peníze činí téměř dvanáct milionů korun. To je o čtyři miliony více než před rokem. Za každý absolvovaný kilometr totiž organizátoři poukázali na dobročinné účely domluvenou částku.

Na pláži s mobilem. Zn.: Šéf nepočká

Už jste se vrátili z dovolené? Nevadí. Ta další jistě nenechá na sebe dlouho čekat. Malý právní rádce se může hodit vždy. Jistě to znáte i z vlastní zkušenosti. Zůstat v přímém kontaktu s prací i během dovolené se dnes jednoduše nosí. A není to česká specialita, nýbrž celoevropský trend. Podle německé agentury Bitkom se k tomu přiznává 71 procent dotázaných.

Plzeňský sládek: V řadě zemí jsou překvapeni, když mají čepovat pivo s pěnou

/ROZHOVOR/ V Plzni dnes vrcholí soutěž o nejlepšího výčepního, kterou letos už po dvanácté organizuje Plzeňský Prazdroj. „Jsme hrdí na to, že se česká pivní kultura prosazuje ve světě,“ říká v rozhovoru pro Denik.cz předseda poroty a starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

Vídeň již deset let produkuje nejen komunální teplo, ale také chlad

/GRAFIKA/ Hlavní město Rakouska, známé velmi kladným vztahem k ekologii, provozuje třináct chladících centrál. Ve městě klimatizují prostory o celkovém objemu asi dva miliony metrů krychlových.

Kybernetická kriminalita se vzmáhá. Ani uživatelé internetu však nejsou bezmocní

Ne že by už „tradiční“ lupiči neexistovali. Stále častěji však vystupují v nové roli, v níž už nemusí vytáhnout z domu ani paty, a přesto jsou ve zločinu úspěšní.

Máte cukrovku? Cestovní pojištění není určeno trvale nemocným lidem

Dobrá zpráva je, že cestovní pojištění při letních výjezdech do světa je už téměř samozřejmostí. Co zatím samozřejmé není, to je individuální úprava smlouvy.

Pokuta za hříchy na silnici může přijít i po dovolené. Odkudkoli z Evropy

Skalní motoristé o tom vědí své. Letadla mají jisté výhody, ale svobodu pohybu na dovolené zaručuje až vlastní automobil. Co je dobré vědět před cestou?

Vezměte si malou půjčku do výplaty a po dovolené se budete divit

Krátkodobé půjčování poměrně nízkých částek je v kurzu několik posledních let. Někdy se mluví o tzv. mikropůjčkách. Problémy, které z nich někdy vyplývají, však mohou být velké.

Sládek pivovaru: Všude žijí chlapi, kterým správně hořké pivo lahodí

Pohanský bůh Radegast jistě netušil, že jednou budou jeho jméno ctít sta tisíce milovníků piva. Od uvaření první várky v Nošovicích uplyne letos 47 let. Více než čtvrtinu této doby pečuje o kvalitu tamního piva sládek Petr Kwaczek.

Vezměte si malou půjčku do výplaty a po dovolené se budete divit

Krátkodobé půjčování poměrně nízkých částek je v kurzu několik posledních let. Někdy se mluví o tzv. mikropůjčkách. Problémy, které z nich někdy vyplývají, však mohou být velké.

Expedice Makaróna. Na plachetnici po Středozemním moři

Makaróna dobročinná akce, na kterou skupina zúčastněných českých dětí jen tak nezapomene. Díky spojenému úsilí mnoha mecenášů a lidí dobré vůle totiž absolvovaly v tomto měsíci exotický námořní výlet podél italských břehů.

Rozjezdy přitahují stále více zájemců

Markéta Madmar, manažerka firemního segmentu společnosti T-Mobile, je už řadu let předsedkyní odborné poroty, která hodnotí projekty zapojené do soutěže T-Mobile Rozjezdy. Do letošního 7. ročníku se přihlásilo 443 projektů, což je nejvíce za dobu trvání programu. Podle organizátorů je to dáno tím, že Rozjezdy jsou pro drobné podnikatele stále větší pomocí a příležitostí pro realizaci záměru.

Petr Šmíd: Kultura stolování se pozná i podle kuchyňských pomůcek

Internet je dnes v té či jiné formě spojen téměř s každým podnikatelským záměrem. Ani Petr Šmíd není výjimkou, ovšem jen pokud jde o prodej výrobků. Jinak se vrátil k tradici – ke zpracování dřeva. Za svůj podnikatelský záměr HoblHome získal Cenu veřejnosti.

Dagmar Dušková, vítězka T-Mobile Rozjezdů: Podnikáte-li srdcem, má to vždy smysl

/ROZHOVOR/ Čtyřikrát „D". Tak žertuje Dagmar Dušková o názvu svého projektu. Dvakrát jde o iniciály jejího jména, zatímco třetí a čtvrté „D" označují „Dančiny dobroty", což je projekt výroby zdravých potravin z mléka.

Hračky i sýr. Začínající podnikatelé v Rozjezdech ukázali, co v nich je

Porotu soutěže T-Mobile Rozjezdy oslovila nejvíc Dagmar Dušková s projektem výroby domácích sýrů, u veřejnosti zabodoval Petr Šmíd a jeho originální kuchyňská prkénka.

Hurá do světa. V některých zemích bude pobyt levnější, například v Egyptě

/ANKETA/ Počasí tomu sice zatím příliš nenasvědčuje, jenže kalendář nelže letní turistická sezona a s ní i masové cestování se kvapem blíží. Podle údajů Organizace spojených národů jde o jeden z hlavních globalizačních trendů.

Zkuste si přivydělávat přes internet

Praha - Práce v zahradě. Doučování. Úklid bytů, domů a kanceláří. Hlídání dětí. Péče o tělo. Fotografování a jiné služby. Jakkoli se jedná o mimořádně širokou škálu činností, jedno je spojuje podnikatelský nápad Pražanky Simony Kijonkové.

Rozjeďte se, mezer na trhu je stále dost

Startují krajská kola sedmého ročníku programu pro začínající podnikatele T-Mobile Rozjezdy.

Padělků sice ubývá, ale i tak buďte ostražití

Praha - Falšování platidel je staré jako peníze samy. Metody padělatelů se přitom mění, ale cíl zůstává obohatit se na úkor jiných.

Krach banky nebo záložny? Garanční systém zajistí výplatu peněz za sedm dnů

Praha - Zkrácení lhůty pro zahájení výplat náhrad zákazníkům zkrachovalých bank na sedm pracovních dnů a také změna názvu. S těmito okolnostmi se musel v posledním roce vypořádat Garanční systém finančního trhu, který až donedávna lidé znali jako Fond pojištění vkladů. V jeho čele stojí už jedenáct let výkonná ředitelka Renáta Kadlecová.

Kontrolou smluv ušetříte tisíce

Praha - Víte, že pojistnou smlouvu můžete bez sankcí vypovědět jen při výročí jejího uzavření? Pokud ne, nelamte nad sebou hůl. Obdobně je na tom víc než šedesát procent obyvatel České republiky. Tuto skutečnosti odhalili autoři výzkumu, který pro server Suri.cz uskutečnila agentura Perfect Crowd.

Města mohou vyhrát i nad smogem

Praha - Zima je sice pomalu už za námi, výskyt smogových situací však nikoliv. Jde totiž o dlouhodobý problém, stejně jako jsou dlouhodobá i technická a politická řešení vedoucí ke zlepšení situace. Tuto problematiku velmi agilně popularizuje v posledních letech i česká Aliance pro energetickou soběstačnost, která je neformálním sdružením zástupců sektoru obnovitelných zdrojů.

Nízký úrok v bance? Zkuste život burziána

Praha - Téměř nulové úročení bankovních vkladů dělá starosti každému, kdo se snaží hýčkat rodinné finance. Jednou z alternativ je investování do fondů.

Poplatky. Zlatý důl bank vysychá

Praha - Úsilí o narovnání obchodních vztahů mezi bankami a zákazníky má delší historii. Misky vah se nyní naklánějí na stranu občanů.

Rozvojová banka nastupuje tam, kde selhává trh

Praha - Nejsme běžnou komerční bankou. U nás lidé nedostanou platební kartu ani si neuloží peníze, ale navzdory tomu sehráváme významnou roli – říká v rozhovoru pro Deník Jiří Jirásek, generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Co je dobré stihnout, než odejdete do důchodu

Praha - V České republice žijí téměř tři miliony důchodců a jejich počet trvale roste. I na tuto životní etapu by se měl člověk připravit.

Penzijní spoření se dostává do normálu. Odvál bouři čas?

Praha - Penzijní spoření je po bouřlivých letech pro občany opět atraktivní. V reformách je však nutné pokračovat, říká v rozhovoru pro Deník předseda Asociace penzijních společností České republiky Aleš Poklop.

Druhá vlna přináší větší nároky na technické zabezpečení

Zatímco v první vlně EET podnikatelům postačil často tablet a vhodný program, nyní by měly firmy vybírat pečlivěji. Je jich totiž mnohem více a s náročnějšími podmínkami podnikání.

Daňový odpočet je skromný, ale živnostníky potěší. Právnické osoby mají smůlu

Systém elektronické evidence tržeb a daňové příjmy státu jsou jako spojené nádoby. Doufejme, že budou obě plné. V takovém optimistickém duchu začíná odpovídat na otázky Deníku Eva Šikýřová, daňová poradkyně společnosti BDO Tax.

Průhlednější účty. Finty bank mají skončit

Praha - Pohodlnost je rozšířená vlastnost, ale do finančního světa nepatří. Vyhrává naopak ten, kdo je ve vztahu k bankám pružný.

Máte i vy výhrady k práci řemeslníků?

Řemeslo má zlaté dno. Z hlediska toho, kdo práci vykonává a účtuje, rčení patrně platí stále. Ten, kdo je v roli zákazníka, se však možná jen trpce usměje.

Vlastní bydlení má smysl. I když se zadlužíte

Lidem, kteří nyní plánují hypotéku, okolnosti přejí. Na své straně mají nízké úrokové sazby a navíc i nový zákon o úvěrech.

Požárů od stromků je méně, stresu více. Vánoční svátky přináší i finanční rizika

Poslední týdny před Vánocemi bývaly původně dobou duchovních příprav na nadcházející svátky a pro mnoho věřících jsou takovými i dnes. Nicméně v praxi jde pro většinu lidí o velice rušné období se spoustou povinností. Sice milých, ale přece jen povinností, navíc spojených s jistými nástrahami typickými pro toto období.

Na výběr dvou miliard z anonymních knížek zbývá měsíc

Už jen 38 dnů mají lidé na to, aby vybrali peníze z takzvaných anonymních vkladních knížek. I čtrnáct let od platnosti zákona, který je zrušil, na nich leží skoro dvě miliardy korun.

Žít do devadesáti, být zdráv a mít peníze

Praha - Kdo by si nepřál strávit důchod v klidu a ve zdraví? Jak však ukázal nový průzkum, lidé jsou realisté a vnímají také související problémy.

Bydlet ve vlastním bytě je výhodnější

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj ČR zveřejňuje každoročně koncem léta zprávu nazvanou „Vybrané údaje o bydlení", vždy za předchozí rok, s využitím údajů Českého statistického úřadu. A je to zajímavé čtení.

Zadlužit se kvůli bytu? Odborníci souhlasí

Praha  - Úvěr na bydlení využil či využívá každý druhý Čech. Zájem o stavební spoření a hypotéky je přitom v rovnováze.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT